eindelijk erkenning jioor Jack Middelburg ERIK DE BRUIN LOST BELOFTE Waterpoloteam wint op saldo Kater Nauta snel weg QUEENS CLUB VOOR CONNORS ifebanders «veren opa Cup iian nmerts t Ronde Europa Terugkeer Wielart LEIDSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1982 PAGINA 13 E Meer nog dan jn overwinning tij- e wegraces in Raai ende Jack Middel- ker ich verguld met de jtiofleling vanuit het Ja- hoofdkwartier van dat hij binnenkort ;"Jchikking krijgt over in ibrieksmotor. „Er- >ióejg noemen ze dat. k", zuchtte de nder. „Waarschijn- rijg ik die fiets dag al, maar in ie- jval voor de TT in Het is een heel ding. Precies de als die van Mamola ats /insie prijs van Nederland ee weken in de Drent- 3ela dstad ziet Middelburg vol vertrouwen tege- ,lk hoop dat ik die ;ati i goeup nieuwe machine deze week al krijg, dan kan ik er komend weekeinde op Donington Park in Engeland al vast een beetje aan wennen. Maar lukt dat niet, dan is dat ook geen pro bleem voor Assen. Ik weet ze ker, dat ik mij zonder moeite aan die machine aanpas". Ook de technische begelei ding, die hij vanuit het land van de rijzende zon onder vindt, noemt Middelburg mo menteel optimaal. „Dat wij die ondersteuning eerst niet kre gen is ook een beetje onze ei gen schuld, want wij dachten dat we het zelf wel wisten", vertelt hij. Het enige dat nu nog enigszins de pret bij hem verstoorde was zijn nog steeds geblesseerde linker been. Middelburg: „Ik ben vanmorgen nog naar de dok ter geweest. Het been is ont stoken en die pen die erin zit moet er nodig uit. Ze hebben een klein stukje uit dat been naar een laboratorium ge stuurd. Misschien dat ze die infectie nu kunnen stoppen". Op de Luttenbergring In Raal- te maakte Jack Middelburg overigens heel duidelijk dat hij ook op zijn oude krachtbron uitstekend uit de voeten kan. Al staken de weergoden bij zijn zege in de eerste manche dan een handje toe. Als enige van het hele veld besloot de Honselersdijker om op regen banden van start te gaan. De overige coureurs kozen allen voor profielloze slicks. Middel burg gokte en hoewel het er halverwege de race naar uit zag dat hij zich had vergist, kreeg hij uiteindelijk toch ge lijk. Snel van start gegaan, bouwde Jumping Jack op het nog natte wegdek een ruime voorsprong op. Het asfalt droogde echter snel op en het duurde maar even of Middel burg viel terug naar de vierde plaats. Eerst stak de prima sturende Henk de Vries uit Le lystad hem voorbij („Ik had nooit verwacht dat ik zo hoog zou kunnen eindigen"), daar na Franco Uncini, de rustig begonnen maar vervolgens onweerstaanbaar oprukkende Italiaan, terwijl in de tiende ronde ook Boet van Duimen zijn achterwiel aan Middelburg liet zien. Een ronde later nam Den Boet zelfs het commando van Uncini over. een prestatie die nog extra betekenis krijgt als men weet dat Van Duimen als allerlaatste zijn machine aan de praat kreeg en pas vertrok toen de meute al bijna uit het gezicht was verdwenen. Een imponerende inhaalrace bracht de man uit Ammerzo- den dwars door het veld heen aan de leiding. Niet voor lang Niet voor lang echter, want toen donkere wolken zich sa menpakten en vervolgens pre cies boven de piste in Raalte afstand van hun Inhoud beslo ten te doen, toen was het ge beurd. Niet alleen voor Boet van Duimen overigens, maar ook voor al die anderen. Slechts één man zag de ont wikkeling grijnzend vanonder zijn helm aan en dat was Jack Middelburg. Moeiteloos nam hij in de laatste ronde de kop dan ook weer over en stond die niet meer af. Henk de Vries bleef Boet van Duimen juist voor en werd tweede. Franco Uncini, die in het klas sement om de wereldtitel sa men met de Amerikaan Kenny Roberts aan de leiding gaat, finishte als tweede. „Niet de beste rijder, ook niet de snel ste machine, maar degene die de meest gelukkige banden keuze maakt wint hier", zucht te de Italiaan, die in de tweede manche revanche nam. Alle coureurs, ook Jack Mid delburg, vertrokken hierin op slicks en het bleef droog. In een veel minder opwindende Jack Middelburg in stromende regen op weg naar zijn manche-zege. race dan in de eerste manche liet Uncini er geen twijfel over bestaan dat hij momenteel één van de allersterksten ter wereld is. In vlekkeloze stijl joeg de 26-jarlge Italiaan met voorsprong op Boet van Dui men, die Jack Middelburg op de derde plaats wist te hou den, zijn machine als eerste over de finish. Henk de Vries kwam in die tweede manche ten val. In het bijprogramma, dat evenals de eerste manche van de 500 cc meetelde voor het Nederlands kampioenschap, trokken twee coureurs de na tionale titel naar zich toe: Mar Schouten in de 250 cc en Henk van Kessel in de 125 cc. JAN MENNEGA se j UP De Rotterdamse ub Weena heeft in het Tastrup de Europa eniioor driebandenteams outifien. Het was voor het 25 jaar dat een Ne- Ise club deze beker et winnende team be- nieiiit Joop de Wilde, Piet penfig, Ron Schumann en woi an Aert. rwinningen op de kam- ilan iloegen van Zweden Spanje (62) wer- uitzichten op de Euro voor Weena uiterst ïer^oor een nederlaag te- Deense kampioen (2 de laatste wedstrijd per se van het Belgi- gewonnen worden, en speelden met Die- Mis, Daelmans en Root- flen gereputeerde drie- Dielis versloeg De ^|6033), maar De Jong an Gijsels en van Aert othooft. Met een remi- RjnWeena er ook niet zijn. Dds»g er donker uit toen lan ann tegen Daelmans i31 achter kwam te j: Schumann zag echter fertjm terug te komen. Het 0—50. De laatste twee maakte de Rotterdam- i de nabeurt. 150] *EL Johan Lammerts p£ |isteren de wielerronde Jj^Jropa voor amateurs ge- i. In de slottijdrit ein- ronjle renner uit Bergen op tweede. De Belg De aaiteker won de rit over 22 e gier in Beersel (bij Brus- Spileen tijd van 31 minuten 'inr iconden. Lammerts had M onden meer nodig. Pe- fland bezette de derde tini^op 58 seconden. overwinning in de a- ercjker De Ronde van Lim- *nas Lammerts in de van Europa opnieuw vol. De 21-jarige cou- Bergen op Zoom mag i ook al verheugen in dingen van profploegen andere de ploeg van en een Belgische for- Hij wil echter wachten jen eventuele overgang ^het Nederlands kampi- lap, dat op 26 juni in wordt gehouden. Her- l/inkel bezette in het ssement de tweede op 1.17 van zijn landge- Winkel won tevens het klassement en de Ne- jdse equipe eindigde als in het ploegenklasse- orT,ronk won zaterdag in »de Grote Prijs van Pa- hter de grote motoren, finishte na 40 kilometer ninuten en 13.40 secon- Ïsn gemiddelde snelheid .475 kilometer per uur. insman Gilles Blanchar- ieindigde als tweede. Minneboo moest zich n stellen met een zes ts. Knetemann won zater- e profronde an Oud die voor het eerst 952 weer werd gehou- ek na zijn triomf In de van Italië heeft Bernard de Ronde van Luxem- ewonnen. In de laatste (gisteren) kwam zijn e positie niet meer in Moment van het poloduel NederlandTsjecho-Slowaklje. UTRECHT De comeback van Nico Landeweerd is sa mengevallen met een geweldi ge opleving van het Neder lands Waterpolo. Het was geen toevallige zaak, dat De- nes Pocsik dit weekeinde met een eindzege in het zeslan- dentoernooi van Utrecht zijn eerste succes als bondscoach vierde. Een aardig succes, dat in de slotwedstrijd werd be vochten via een gelijkspel: 1010 tegen het eveneens ongeslagen Hongarije, waarna de doelcijfers in het voordeel van Nederland beslisten: 56— 37 tegen 5843. Twintig tref fers waren daarbij afkomstig van de absolute uitblinker Stan van Belkum, maar het grote verschil tussen het ver liezende team vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Split (laatste in de apoule) en de eerste plaats van nu, zat hem toch vooral in de terug keer van de 25-jarige Robben- speler Nico Landeweerd. Ton Buunk, Erik Noordegraaf en vooral Aad van Mil, die nogal wat moeite heeft met het zware conditie-werk, dat Pocsik zijn mannen oplegt, schikten zich zonder morren in de rol van aangever. Terwijl naast Dick Nieuwen- huizen, ook pas aan het eind van de week vrij van examen- zorgen, ook Ed van Es zich ontpopte als een bruikbare in ternational. Hongarije vormde een bruik bare graadmeter voor de mo gelijkheden van het Neder lands team, dat een maand geleden In Tiblissl (zonder Landeweerd) nog een figuran tenrol vervulde. De test pakte goed uit. Een achterstand van 46 halverwege de derde pe riode werd omgezet in een voorsprong van 108 twee minuten voor tijd. Met een ui terste krachtsinspanning en geholpen door enkele wonder lijke beslissingen van de Griekse scheidsrechter met de mooie naam Diathesopoulos kwam Hongarije 44 seconden voor tijd op gelijke hoogte, waarna Nederland zich con centreerde op balbezit en Stan van Belkum In de aller laatste seconde een boogbal afgaf, die juist over het Hon gaarse doel zeilde. Toch was Pocsik niet geheel tevreden. Zowel Ruud Mis- dorp als Woully de Bie, die el kaar in het doel van Oranje af wisselden. maakte geen be trouwbare indruk. De een is een typische lijn-verdediger, de ander speelt het liefst ver voor zijn doel. Een ding heb ben ze echter gemeen: ze zijn kwetsbaar op schoten van af stand. Dat is des te vervelen der, omdat Pocsik graag 'pressing' laat spelen, d.w.z. man-tegen-man, waarbij de tegenstander geen kans krijgt dichtbij te komen. „Dat kun je niet doen, als er eentje toe ligt te kijken", mopperde de Hon gaar. Eindatand 1. Nederland 5 9 5637 2. Hongarije 5 9 5843 3. Tsjecho-Slowaklje 5 6 44—50 4. Griekenland 5 4 5052 5. Cuba 5 2 43—52 6. Canada 5 0 41—58 LONDEN Jimmy Connors is gisteren voor de tweede keer in zijn tennisloopbaan winnaar geworden van het toernooi van Queens Club, dat op grasbanen werd gespeeld. In de finale ver sloeg de Amerikaan zijn landgenoot John McEnroe, die a!s eerste was geplaatst, met 75 63. Eerder zegevierde Con nors in 1974. McEnroe was de afgelopen drie jaar ongenaak baar geweest in dit toernooi. McEnroe maakte een teleurgestelde indruk na afloop. „Con nors speelde beter dan ik, maar mijn enkelblessure had daar niets mee te maken. Daar heb ik geen last meer van. Ik speel gewoon nog niet honderd procent. Het frusteert mij wel. Ik hoop, dat ik In de eerste plaats In topconditie aan Wimbledon kan beginnen", verklaarde de ontgoochelde nummer één van de wereldranglijst. Uitslagen halve finales: McEnroe (Vst)Chris Lewis (Nzl) 60, 62; Connors (Vst)Curren (ZA) 75, 64. De finale van het toernooi in Venetië is uitgesteld wegens re gen. De Australiër Peter McNamara en de Argentijn Jose-Luis Clerc maken nu vandaag uit wie zich winnaar mag noemen van het 75.000 dollar-toernooi. Voor het eerst sinds bijna twee jaar heeft de Amerikaanse Bil- lie-Jean King weer een toernooi gewonnen. De 38-jarige King, die de afgelopen jaren voortdurend werd geplaagd door blessu res, versloeg In de finale van het toernooi in Birmingham de Zuidafrikaanse Rosalyn Fairbank met opvallend gemak: 62 61 Nederland is zaterdag uitgeschakeld in de tennisstrijd om de Davis-beker. In groep B van de Europese zone raakte het Ne derlandse team in de tweede ronde het spoor al bijster. Tegen Denemarken kwam de ploeg van coach Hemmes zaterdag op de onoverbrugbare achterstand van 30. In het dubbelspel verloor de combinatie Van Boeckel/Schapers na vier uur spelen in vijf sets van de Denen Mortensen en Bastiansen. De setcij- fers waren 810, 6—4, 64, 5—7, 97. De resterende twee enkelspelwedstrijden van gisteren werden niet meer gespeeld wegens regen. Tom Okker heeft het eerste 35+-tennlstoernooi dat in Neder land werd gehouden niet kunnen winnen. In de finale van het toernooi in Molenhoek was de Chileen Jaime Fillol, die op het laatste moment als invaller voor de Australiër Roy Emerson aan het deelnemersveld was toegevoegd, te sterk voor hem: 6—4, 6—4. HAARLEM Na een afwezigheid van twee jaar Is hoogspringer Ruud Wielart teruggekeerd in de atletlekarena. De 28-jarige Haarlemmer maakte in zijn woonplaats deze week zijn rentree en bij die gelegenheid flopte hij over 2.20 meter. Daarmee bleef hij vier centimeter onder de limiet voor de Europese titelstrijd in Athene en acht centimeter onder zijn beste prestatie uit zijn carrière. Zijn Internationale comeback zal samen kunnen vallen met de EK in Athene, die begin september wordt gehouden. In dat ge val zal hij eerst 2.24 moeten springen. „Ik verwacht die hoogte wel te passeren in de komende weken". Desondanks houdt Wielart zich niet bezig met een mogelijke deelneming aan de EK. „Als je twee jaar uit de roulatie bent geweest, weet je wat relativeren is. Ik zie het tegen die tijd wel". ATHENE De formule van interlandwedstrijden met twee deelnemers per nummer blijft voor de Ne derlandse atletiek moei lijk. Het merendeel der onderdelen kan door één atleet goed bezet worden, maar ook zaterdag en gis teren in Athene tegen Griekenland en Oostenrijk bleek de breedte in de Nederlandse top nog lang niet groot genoeg om met redelijk succes te kunnen opereren. Nederland verloor met ruim verschil van de Grieken (186,5 tegen 129,5) en was op zijn beurt weer veel te sterk voor de zwakke Oostenrijkers, die op twee onderdelen (10 km snelwandelen en 10 km) geen punten haalden en op een to taal van 102 punten uitkwa men. De ploeg verscheen zelfs zonder snelwandelaars, waar door het onderdeel buiten de puntentelling bleef en zag op de 10.000 meter de enige deelnemer na 6 kilometer uit de baan stappen. Nederland hield aan het. ver blijf in Athene waar de ther mometer ook in het begin van de avond rond de dertig gra den schommelde, één - natio naal rekord over. Erik de Bruin, drievoudig nationaal re- kordhouder bij de junioren (kogelstoten, discuswerpen en kogelslingeren) loste een be lofte In en werd zaterdag voor de eerste keer ook Neder lands beste kogelstoter bij de heren. De 19-jarige De Bruin kwam twee keer met de zeve- neneenkwart kilogram wegen de kogel boven het Inmiddels zes jaar oude record van Sjaak Rühl (17.46 meter). In zijn eerste poging haalde hij 17 meter 12, waarna hij ver volgens 17.60 en 17.58 liet opmeten. De laatste drie po gingen waren ongeldig. De Bruin was echt blij met zijn re cordprestatie. „Het deed me wel wat", aldus de junior uit Hardinxveld, die ondanks de hitte In het Karaskalkls-sta-, dion in Piraeus nog een extra trainingspak had geleend, om dat hij alleen optimaal kan stoten, wanneer de transpira tie van zijn lichaam stroomt. De Bruin had een dag later gehoopt ook met succes een aanval te kunnen doen op het 20 jaar oude discusrecord van Cees Koch (58.05 meter). Dat zat er niet in, al werd De Bruin met zijn 54.70 meter wel der de en dat was een klassering, die Nederlandse kogelstoters In jaren in een Interlandwed strijden niet hebben gehaald. Wellicht gaat de KNAU nu ook zijn aandacht richten op de 4x 100 meter estafetteploeg, die op de eerste dag met matig wisselen uitkwam op een tijd van 40.51 en dat deed zonder de geblesseerde Mario West broek. Met de Jonge Peter van der Heijden, die nauwelijks een jaar aan atletiek doet en een echt sprinterstype is hij werd tweede op de 100 meter in 10.86 met een halve meter tegenwind en Westbroek is de basis aanwezig voor een ploeg die royaal onder de 40 seconden moet kunnen ko men. Blunder Naast Hugo Pont en Marcel Klaarenbeek zorgden Cor Lambregts (5000 meter), Arno Körmeling (800 meter) en de 4 x 100 meter ploeg voor de enige Nederlandse overwin ningen. Körmeling verraste zijn tegenstanders op de 800 meter met een lange eind sprint. toen hij uit tweede po sitie kwam. Daags ervoor op de 1500 meter was dat door een tactische blunder niet ge lukt. Toen zette hij pas aan bij het ingaan van het laatste rechte eind en reikte niet ver der dan de vierde plaats. Opvallend was het optreden van de polsstokhoogsprin gers. Eltjo Schutter, die zich zelf een recreatlesporter noemt, sprong voor de derde keer In zijn carrière over de vijf meter. De Nijmeegse arts, met 5.05 nationaal recordhou der, deed nog een poging over de 5.10 meter te komen, maar slaagde niet. Chris Leeuwenburgh. de Jonge Ha genaar, verbeterde zijn per soonlijke record tot 4 meter 90. Harrle Schulting en Koen Gljs- bers, de laatste jaren de top pers van de Nederlandse atle tiek, zijn nog ver verwijderd van hun topvorm. Het tweetal, dat vorig jaar bij de strijd om de wereldbeker In de Europe se ploeg werd gekozen, heeft te kampen met achillespees blessures. GIJsbers is net her steld, maar nog lang niet in vorm en Schulting had in feite in Athene niet moeten starten. De Brabander ging gister avond op de 400 meter hor den volledig kapot. Dames De cijfers spreken duidelijke taal: meer dan een figuranten rol hebben de Nederlandse atletes in Frankfort tijdens de drielandenwedstrijd met West-Duitsland en Polen niet gespeeld. De achterstand op de Westduitse atletes bedroeg 27 punten, op de Poolse 23. Na een goede 11.76 seconden van Nellie Cooman, vervang ster van de zieke Els Vader op de 100 meter, kwam op de tweede dag alleen Edlne van Heezik met 6.42 meter bij het verspringen tot een goed re sultaat. Het leverde de ranke 20-jarige ADA-atlete de derde plaats op achter de Westduit se Anke Weigt (6.85) en Karen Hënel (6.75 m). Ria Stalman, die 25 april voor de tiende keer tijdens een wedstrijd In het Amerikaanse Walnut het Nederlandse re cord discuswerpen verbeterde en op 66.58 meter stelde, wierp driemaal fout. Zij kwam tenslotte niet verder dan 58.80 meter, waarmee zij der de werd achter de Westduitse werpsters Ingra Manecke (60.92 m) en Doris Gutewort (59.28 m). „Het was een leuk begin, maar niet om mee te eindigen", bekende de 31-jari- ge atlete, die nu even terug keert naar de Verenigde Sta ten waar zij studeert en gaat deelnemen aan de Amerikaan se kampioenschappen. Olga Commandeur had op de 400 meter horden aanvanke lijk nog uitzicht op een tweede klassering, maar de vermoeid heid sloeg In de slotfase toe en na de laatste horde was zij zelfs volledig uit balans: 59.62 seconden en vierde. Toen bleek ook nog, dat zij haar lin kerbeen bij de tweede horde niet correct over de hindernis had getild, zodat diskwalifica tie volgde. Ellie van Hulst liep na de 3000 meter van de eerste dag (vier de in 9.06.15) op de tweede dag de 800 meter. Zij hand haafde zich In de eerste ronde acher de winnende Poolse Wanda Stefansko (2.01.54 min.), maar viel daarna dra matisch terug tot de laatste plaats (2.06.85 min.). Het eni ge excuus voor haar was het feit, dat zij nog amper hersteld Is van een heupblessure. „Door zowel de drie kilometer als de 800 meter hier te lopen, weet ik waar ik sta", stelde zij nuchter vast. NA „VERDWIJNING" WINNAAR ZEILRACE ROTTERDAM-NEW YORK NEW YORK Dirk Nauta en zijn Prodent zijn te recht. Zaterdagavond om kwart voor negen dook het schip plotseling op in de Hudson rivier. Het schip uit Staveren is zelfs winnaar geworden van de Trans Atlantic 200, de zeilrace van Rotterdam naar New York, maar het werd de meest merkwaar dige aankomst van een zeilrace, die Dirk Nauta ooit meemaakte. Na de fi nishlijn bij Embrose start te de tweetonner de mo tor op de Hudson. In Hellsgate viel de motor echter uit en ging de blau we Prodent zeilend in de nacht, ietwat spookachtig onder de Brooklyn Bridge en de Manhattan Bridge door. Was het taktiek? ,,Nee, na tuurlijk niet", aldus een ver- bouwereerde Dirk Nauta „We hebben altijd onze posi tie doorgegeven aan de pas serende schepen en zelfs aan vliegtuigen. De bemanning van de Prodent toonde zich dan ook verbaasd dat nie mand wist waar men was. Vol gens mij heeft het organise rend comité van de Trans At lantic 200 nooit Lloyds gebeld en evenmin contact gehad met de Amerikaanse kust wacht". Snel gingen er vele verlossende telefoontjes naar de familie in Nederland. Voor Dirk Nauta en zijn zes opvarenden was er aanvanke lijk nog een kater. Er werd verteld dat de Stad Rotterdam van Sjoerd Nauta al twee da gen binnen was. Ook op han dicap zou de Prodent in dat geval hebben verloren. De vol gende morgen kwam Sjoerd Nauta echter in de Larchmont Jachtclub aan. „Gefelici teerd", zei hij. Dirk Nauta dacht eerst dat het een grap was. Een toch teleurgestelde Sjoerd Nauta van het gedood- teverfde kampioensschip tad Rotterdam was echter doodserieus: „Jullie hebben gewonnen". De Staverense boot speelde het zelfs klaar twee uur voor de tijd op han dicap binnen te zijn. Bar en boos De regatta is bar en boos ge weest, volgens de verhalen van de opvarenden. Het weer was zo slecht, dat niemand van de Prodent ooit het zeil- pak heeft uitgehad gedurende de 24 dagen op zee. Er kwam zelfs geen water en zeep aan te pas om zich behoorlijk te wassen. Het was vreselijk zwaar. Direkt al na Lands End in Engeland dook Dirk Nauta het noorden in en kwam in de stormen terecht. Hij koerste aan op Newfoundland. „Het was een gat", aldus Nauta. Dirk Nauta. die meende zich goed te hebben voorbereid met apparatuur, zoals een weerkaartschrijver, en andere technische apparatuur, kwam tot de ontdekking dat niets werkte. „Ik maak me er nog kwaad over als ik er aan denk". Twee dagen lang lag het schip in de stormen en ze schoot geen meter op. Na Newfound land kreeg Dirk het geluk dat de wind noordoost werd. In deze gebieden heerst meestal een zuidwesten wind. De laat ste twee dagen werden er, dank zij die noordoosten wind, snelheden gemaakt van 20 tot 25 mijl per uur. „We surfden gewoon". Mat Pad mos van de Stad Rotterdam is blij voor Dirk Nauta, met wie hij ooit de Whitbread Race voer. De Stad Rotterdam had pech. Ze hadden nameliik ge rekend op zuidwesten wind; ze braken oe giek. verloren hun genua en met name de laatste dagen hadden ze veel wind stilte. Aan boord van de Stad Rotterdam liep Ton Bennen ook nog een lichte verwonding op aan zijn knie. Hij werd ge grepen door een golf en tegen de kant gekwakt. Achteraf viel het allemaal mee. Een lekke watertank was een ander pro bleem. De Stad Rotterdam verloor tweehonderd liter. Ge lukkig regende het. MARINUS DE BOER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13