Frankrijk niet langer naïef Kracht Engelanl1 schuilt achteril( Nelson Piquet wint GP van Canada BelgiëWKwinnaaË een mop: SPORTTRIBUNE PSV te sterk voor Indonesië Basketbalsters kansloos Van Gastel overheerst Euser verzwijgt gebroken voet Sportwereld DSZ tweede tijdens NK kunstzwemmen Rini Piasmans naar FC Twei? Holmes behoudt bokstitc; iai itl E RKC zondagkampioen Win een gouden Seiko. LEIDSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1 Een van de meer interessante wedstrijden in de voorronden wordt woensdag gospeeld tussen Frankrijk en Engeland. Bijgaand een inventarisatie van beide landen. PARIJS Nog altijd dro men de Franse voetballief hebbers van de successen van het Franse elftal in 1958. Bij het toen in Zwe den gehouden en door Brazilië gewonnen wereld bekertoernooi vormde de Franse ploeg de grote ver rassing. Dertien doelpun ten van de topscorer Just Fontaine, tot nu toe nog steeds een ongeëvenaarde prestatie, deed Frankrijk op de derde plaats belan den. Naar dergelijke ver richtingen verlangt de doorsnee voetbalsupporter in Frankrijk, wanneer de kansen van ,,de Haantjes" voor het WK-toernooi in buurland Spanje bespro ken worden. Of bondscoach Michel Hidalgo met zijn huidige ploeg in Span je tot de toplaag kan behoren, is na de weinig overtuigende plaatsing voor de eindronde wel met vraagtekens omlijst. Frankijk, dat op doelsaldo Ier land terugwees voor het twee de in groep 2 te verdelen plaatsingsbewijs, mist in de huidige, technisch zeer begaaf de, ploeg een topschutter als Just Fontaine. Geen enkele Franse ploeg heeft de beschik king over een centrumspits met een Frans paspoort, grote koelbloedigheid en redelijke lengte. Spelers, die aan een dergelijk signalement voldoen, zijn immers van buiten de landsgrenzen aangetrokken. Michel Hidalgo moet het in de zes jaren, waarin hij met het Franse elftal aanvallend voet bal propageert, nog steeds doen met een qua afmetingen mini-aanval. Didier Six en Do minique Rocheteau, de handi ge vleugelspelers, hebben van hun geringe lengte eerder voordeel dan last. In het mid den ontbreekt echter een beet je lengte. Lacombe, de laatste Michel Hidalgo staat voor de taak met zijn ploeg einde lijk weer eens voor een mondiaal succes te zorgen. jaren vaste keus, meet 1.70 meter. De grootste midvoor, met redelijke capaciteiten, van Frankijk Is Pecout, die 178 centimeter lang is. Dat aanval- sprobleem werkt door op het middenveld. Michel Platini, 26 jaar nu en volgend seizoen in dienst van Juventus, is de bes te Franse voetballer van het laatste decennium, maar hinkt in zijn spel te veel op twee ge dachten. Platini moet het spel maken bij Frankrijk, maar dient tegelijkertijd de produk- tie te verzorgen. aen. i Keizer en Djajic voetb afgekeken banaan-effect, zijn berucht. Hans van Breukelen weet er na 18 november alles van. Als spelverdeler dient Pla tini echter ook het werk in de spits niet te mijden. Hildago heeft ooit geëxperimenteerd met Platini in de positie van te ruggetrokken centrumspits, maar de Franse oogappel had er na één wedstrijd genoeg van. De door Hidalgo tot aan voerder gebombardeerde voetbaltopper beweegt zich het liefst op het middenveld om daar met passes te strooi en en op de gevaarlijkste mo menten in het doelgebied op te duiken. Frankrijk zal het in Bilbao en Valladolid moeilijk krijgen met de tegenstanders van groep 4. Met Koeweit houdt niemand rekening, maar de strijd om de twee bovenste posities tussen Frankrijk, Engeland en Tsje- cho-Slowakije zou best eens beslist kunnen worden door een tegen de ploeg van het nietige oliestaatje verloren punt. Frankrijk begint woens dag tegen Engeland. Dan zal moeten blijken hoeveel de Franse ploeg na een lange voorbereiding in het hooggele gen Font Romeu waard is. Op het middenveld van Frank rijk ligt de voornaamste kracht en tegelijkertijd zwakte. Een bezetting met de aanvallend ingestelde Platini, Giresse, Genghinl, Tigana of Larios kan de beslissing voorin forceren. Nederland heeft dat op 18 no vember aan den lijve onder vonden. Wordt het middenveld echter hard aangepakt, dan trekken spelers als Giresse en Platini de benen snel in. Ook de solisten in de aanval, Ro cheteau en Six, kennen een zelfde angst. Volgens coach Michel Hidalgo is er sinds Ar gentinië op dat gebied echter veel bijgeleerd: „We gaan dit keer niet naar Spanje om aan het WK deel te nemen, we gaan er heen om wat te berei ken. De spelers beseffen dat. Over de uitkomst daarvan moeten we echter wel realis tisch blijven". Ook de spelers van het be paald niet met successen ver wende Frankrijk geloven heilig in goede prestaties. Didier Six: ,,De tweede finaleronde halen we zeker. We hebben er de ca paciteiten voor". En libero Ma- rius Tresor is gelijkgestemd: „We zijn niet zulke naïeve voetballes meer. Argentinië heeft ons een schat aan erva ring opgeleverd. Dat zullen we in Spanje in de praktijk bren gen tegen landen, die er in Zuid-Amerika niet bij waren, zoals Engeland en Tsjechoslo- wakije". LONDEN Engelse clubs mogen dan al zes keer achtereen de voornaamste Europese voetbalbeker hebben gewonnen, de prestaties van het nationa le elftal in die periode spraken allerminst tot de verbeelding. Nadat Enge land het WK-toernool in Argentinië niet had ge haald, kon de ploeg van Ron Greenwood bij de Eu ropese titelstrijd in Italië al na de eerste finaleronde de thuisreis aanvaarden. Voor het eerst in twintig jaar heeft Engeland via kwalificatie-wedstrijden het eindtoernooi om het wereldkampioenschap be reikt. Met een tweede plaats achter Hongarije drong de wereldkampioen van 1966 door tot „Span je", waar Frankrijk, Tsje- cho-Slowakije en Koeweit de tegenstanders van de eerste ronde zijn. Greenwood zit nochtans met het probleem dat zijn formatie voor Spanje qua leeftijd aan de oude kant is. Sleutelspelers als Keegan, Brooking en Mills zijn allen de dertig gepasseerd. Veel zal afhangen van de vraag of zi) hun energieke spel in de Engelse defensie geen treffer Spaanse hitte kunnen ont plooien. Ondanks alle invloe- Ron Greenwood heeft er ondanks pessimisme van de buitenwacht nog wel vertrouwen in. wat een „libero" is. Een be grip, waarmee ieder kind in de Europese voetballanden is op gegroeid". toe. Ron Greenwood heeft in ver- nigd Koninkrijk nog steeds ge- gelse voetbal toegevoegd. Te- baseerd op inzet, tempo en gen Noord-lerland (winst met hardheid. De grootste kracht 4-0), speelde Engeland met van Engeland schuilt achterin, een libero, een novum voor de Met Shilton, Clemence en Cor- altijd „op lijn" voetballende Britse defensies. Ray Wilkins volbracht zijn taak als vrije dedigers en de linie daarvoor verdediger uitstekend, maar de is met Thompson, Butcher en Sansom eveneens van Interna tionale kwaliteit. Tegenstan ders hebben die kracht inmid dels ervaren, in vijf achtereen- Engelse journalisten begrepen volgens Greenwood weinig van deze speelwijze. Greenwood: „Ik vind het beschamend dat ik internationaal ervaren vak- volgende wedstrijden stond de journalisten moet uitleggen „Ron Greenwood doceert voetbal een niveau te hoog", vindt Bobby Moore, speler van het Engelse elftal dat in 1966 wereldkampioen werd. Gebrek aan kritiek heeft de manager van het Engelse elftal nooit ge had. Nog voordat Greenwood afscheid neemt, is de discussie over zijn opvolging ontbrand. De kandidaten voor de baan van bondscoach zijn stuk voor stuk niet onverdeeld gelukkig met het beleid van de nu 60- jarige Greenwood, die jjp de functie aanvaardde, W( Greenwood, zelf ooit e j matige voetballer, is m Vt den in staat gebleken iCn clubspelers in het natioi elini tal in te passen. Daarn hO< er kritiek op het gebr improvisatievermogen .uil weinig temperamentvo rakter van de man, aDr" „Spanje" met pensioe 9 n Een donderspeech zaljk", daad nog nimmer uit d nde van deze gentleman rjjq zijn opgetekend. Het isjgg de kritiek die hem ook nager van West Ham ten deel viel. De club H( attractief en aanvallen din bal, maar eindigde noo als dan de zesde plaats »jnj" eerste divisie. De werd te weinig in wins|te pr drukt. ee \a Niettemin heeft Engela|fdsta der leiding van. Grei c vol voor het eerst in twaalf „Ik WK-eindtoernooi Greenwood was de o|r— van de plotseling voor lars naar Saoedi-Arab In! trokken Don Revie, die 9 in was geslaagd Engelai- Argentinië te leiden. ijQy goede start, waarbij van West-Duitsland en rijk werd verloren, was QE woods eerste echte tq r EK-toernooi van twee j UP - leden in Italië; het wer ub V geen succes. Als react» Ta falen deed de oefenrtroor een beroep op geroutifien. spelers om kwalificatie 25 het WK-toernooi 1982 se dwingen. et \a Die manoeuvre werd niefiit J< al in Engeland begrepen ig. F deze kenner en beworjan A van het „continentale" rwini wel vaker op eigen eilan iloec miskend. Desondanks en Greenwood opgewekt i uitz „Als alles in Spanje goeiip vc kunnen we bij de eers oor eindigen. Onze voe Dee hoeven niet voor ande de der te doen. Strijdlust, per dingsvermogen en di am daar winnen we mee", kjen SEOUL PSV uit Eindhoven is tijdens het 12de „presiden tiële" bekertoernooi in Seoul, Zuid-Korea, door een overwin ning van 40 op Indonesië te rechtgekomen in de halve fina les. Het Nederlandse elftal staat met een totaal van drie gewon nen wedstrijden, geen verloren wedstrijden en een gelijkspel bovenaan groep A van deze kampioenschappen, waaraan tien teams uit negen landen deelnemen. Door een overwinning met 2 1 op FC Brasov werd Dinamo Boekarest voor de tiende keer voetbalkampioen van Roeme nië. Titelverdediger Universita- tea Craiova eindigde op de tweede plaats. Lokomotiv Sofia heeft de voet balbeker van Bulgarije gewon nen. In de finale werd Lokomo tiv Plovdiv met 21 verslagen. Het voetbalkampioenschap van Turkije kwam gisteren te recht bij Besiktas uit Istanboel. Op de laatste speeldag won de nieuwe titelhouder met 51 van Eskisehlrspor. NIJMEGEN Zuid-Korea heeft het basketbaltoernooi voor da mes in Nijmegen gewonnen. De Nederlandse ploeg, die eerder voornamelijk dank zij Anita Blangé met 60-54 van West-Duits land hadden gewonnen, werd in de beslissende wedstrijd versla gen met 84-61. Nederland was kansloos. In de strijd om de der de plaats verloor Jong Oranje met één punt verschil van West- Duitsland: 63-62. LOCHEM Rijn van Gastel en Erik Hurkmans hebben in Lo- chem de derde zijspancross uit de strijd om de Nederlandse ti tel overheerst. Van Gastel won op het Gageldijkcircuit in Lo- chem beide manches en pas seerde in de tussenstand rang lijstaanvoerder Wil van der Laan. Van der Laan, die in Lo- chem in de eerste manche met pech uitviel, moest ook toezien hoe August Muller hem in het N K-klassement voorbijstreef de. Dat ging in de tweede reeks gepaard met een Inci dent. Muller en Van der Laan streden om de derde plaats en haakten met de sturen ineen. Nadat de machinekluwen ont ward was, kon Van der Laan als eerste de finish bereiken. Een protest van Muller tegen onreglementaire handelingen van Van der Laan werd na het horen van twee baancommis sarissen door de jury toegewe zen. Muller werd derde in de klassering, terwijl Van der Laan, die de moeite van een tegenprotest niet meer nam, als vierde geklasseerd werd. ZANDVOORT In door 17.000 toeschouwers bezochte wedstrijd op het circuit van Zandvoort versloeg Ron Kluit in een duel om het Nederlands Formule 'Ford 2000-kampioen- schap Cor Euser. Euser, die een abonnement heeft op overwinningen in deze klasse, was In Zandvoort geblesseerd van start gegaan. De coureur uit Oss had niet gemeld, dat hij bij waterskieën zijn linkervoet had gebroken en kon daardoor In de slag met Ron Kluit. De Heerhugowaarder profiteerde van de handicap van zijn con current, nam vanaf de start de leiding In handen en behield tot de finish de voorsprong van tien meter op Euser. Nederlandse autocoureurs hebben gisteren tijdens inter nationale races op het circuit van Francorchamps in de For mule Ford 1600-klasse voor successen gezorgd. Jille de Kleine zegevierde op het Ar dennen-circuit met zijn Royale. De Kleine bleef in de voor het Benelux-kampioenschap mee tellende race zijn Belgische be lager Wansart bijna een secon de voor. Gerrit van Kouwen eindigde als vierde. Pluim (ne gende) en Valkenburg (tiende) waren de andere Nederlanders bij de eerste tien. Op hetzelfde circuit won de Belg Thierry Boutsen de acht ste race uit de strijd om het Europees Formule 2-kampi- oenschap. Boutsen liet de Ve nezolaan Johnny Cecotto ruim twintig seconden achter zich. MONTREAL De Brazili aan Nelson Piquet de Grand Prix van Canada voor formule 1-coureurs gewonnen. Het was de eerste race sinds het cir cuit in Montreal de naam draagt van de onlangs tij dens de training van de GP van België in Zolder omge komen Canadese autocou reur Gille Villeneuve. Pa- trese werd tweede in de race in Montreal, waarvoor een herstart nodig was vanwege een crash, waar bij een bolide in brand vloog en de als formule 1- coureur debuterende Ita liaan Paletti omkwam, werd Ricardo Patrese, De Italiaanse autocoureur vormde lange tijd een be dreiging voor Piquet, die geruime tijd kon bogen op een voorsprong van slechts ruim veertien se conden. Naar mate het einde van de race vorder de kwam Patrese zelfs dichter bij de koploper. In de laatste ronde liep Pi quet echter uit en werd uit eindelijk nog onbedreigd als eerste afgevlagd. Dave Watson legde beslag op de derde plaats. Hierdoor bleef hij met een royale voorsprong De bolide van Paletti staat in brand. De in de GP van Canada debuterende Italiaanse autocoureur kan niet meer uit zijn Osella worden gehaald. Hulpverleners worden zelfs door de snel om zich heen grijpende vlammen verder op afstand gejaagd. op zijn naaste concurrenten leider in het algemeen klasse ment voor de strijd om het we reldkampioen. Watson lag ge ruime tijd in vijfde positie, zelfs tot twee ronden voor het ein de. Ondermeer door het feit, dat de wagen van de in die fase in derde positie rijdende Italiaan De Cesaris tot stilstand kwam, schoof Watson op naar een ereplaats en vergrootte daardoor zijn puntentotaal voor het algemeen klassement Uitslag: 1. Nelson Piquet (Bra) met een Brab ham BMW 1 uur, 46 min., 39.577 sec. (70 ronden, 390 km, gemidd. snelheid 173,79 km per uur), 2. Riccardo Pa trese (Ita) met Brabham Cosworth op 13.79, 3. John Watson (Eng) met McLaren op 1.01.83, 4. Ello de Ange- lis (Ita) met Lotus op 1 ronde, 5. Marc Surer (Zwi) met Arrows op 1 ronde, 6. Andrea de Cesaris (Ita) met Alfa Ro meo op 2 ronden, 7. Derek Daly (ler) met Williams op 2 ronden, 8. Mauro Baldi (Ita) met Arrows op 2 ronden, 9. Didier Pironi (Fra) met Ferrari op 3 ronden, 10. Eddie Cheever (VS) met Talbot op 4 ronden, 11. Jochen Mass (WDI) met March op 4 ronden. Stand om het WK: I. John Watson (Eng) 30 punten, 2. Didier Pironi (Fra) 20, 3. Riccardo Pa trese (Ita) 19, 4. Alain Prost (Fra) 18. 5. Keke Rosberg (Fin) 17, 6. Nlki Lau- da (Oost) 12, 7. Nelson Piquet (Bra) II, 8. Mlchele Alboreto (Ita), Eddie Cheever (VS), Elio de Angelis (Ita) 10. OVIEDO Chris Dolman heeft gisteren tijdens de wereldkanv pioenschappen sambo zijn zil veren medaille van vorig jaar geprolongeerd. Hij verloor van de Rus Koetznetsov en won van de Amerikaan Nowland. MIJDRECHT Na de derde ronde van het Nederlands schaakkampioenschap gaat Corrie Vreeken (winst op Ada v.d. Giessen) met een vol punt voorsprong op kop. UTRECHT De Nederlandse damesrugbyploeg heeft giste ren een interlandwedstrijd te gen de Franse dames met 4-0 verloren. Er waren 500 toe schouwers. LONDEN De Engelse voet balbond heeft drie belangrijke veranderingen in de voetbalre glementen voorgesteld, die over een maand bij de FIFA zullen worden besproken. De opvallendste wijziging zou zijn het met een strafschop be straffen van een zware overtre ding buiten het strafschopge bied. DUISBURG De Nederlandse dubbel twee Florljn-Rienks Is tweede en vierde geworden tij dens de Wedau-regatta in Duisburg. LEUSDEN Tijdens de Ne derlandse kampioenschappen schieten groot kaliber geweer in Leusden zijn vier Nederland se records verbeterd. Op de 100 meter knielend bleven drte schuuters boven het nationale record van 280 punten. Ed Groothedde uit Rhenen won met 285 pnt. Op de drie hou dingen verbracht Jack Achilles ziin record op 286. PALERMO Lichtstad Is in de kwartfinales van het toernooi om de Europese rolhockeybe- ker voor landskampioenen uit geschakeld door de tweede wedstrijd tegen Lodi met 8-1 te verliezen. Thuis had men met 3-2 gewonnen. In het toer nooi voor bekerwinnaars werd Dennenberg met 2-0 uitge schakeld door het Westduitse Cronenberg. SCHAGEN De nationale kampioenschappen kunst- zwemmen, die dit weekeinde in zwembad De Wiel te Schagen werden gehouden, zijn vooi Marijke Engelen uiterst sue cesvol verlopen. De zwemste van NZC'21 uit Nijmegen pro longeerde haar titel in de indi viduele categorie en zegevier de ook bij de duetten en bij de categorie ploegen. Engelen be haalde bij de soli 179.47 pun ten. Haar partner in Internatio nale wedstrijden, Catrien Eyken van DSZ uit Den Haag, werd tweede met 176.09 pun ten. ENSCHEDE FC Twente heeft definitief overeenstemm reikt met Excelsior over de overgang van linkerspits Rir mans. Piasmans is na Wanny van Gils (NAC), Clive Woods>g Meijer (Sparta), Jan Monster (FC Utrecht) en Ron Jan Zwolle) de zesde kandidaat-vleugelaanvaller die eindel worden gecontracteerd. Piasmans tekende voor twee j: Groningen heeft als opvolger van de naar Feyenqprd ver Peter Houtman Rob McDonald van Willem II voor twee ja getrokken. len Sportprijsvragen DEN HAAG De cijfers van de ver schillende sportprijsvragen van dit weekeinde zijn: Lotto: Winnende getallen: 14-16-28- 36-37-39. Reservegetal: 13. Aantal deelnemers: 609.342. Inleg: f. 3.280.232.-. Beschikbaar voor prijzen: f. 1.673.837,-. Jackpot: f. 115.727,- Cijferspel: 504297. Aantal deelne- Westduitse lotto: Winnende 1-3-12-20-33-37. Reserve. Spiel '77: 5015399. Supertrio: Vierde draverij digt: 1. Uranis ter Lune (A. d« 2. Unpredictable, 3. Salvo In cijfers: 6-4-13. Omzet: f. Uitbetaling: f. 316,50. LAS VEGAS Larry Holmes (32) heeft in Las Vegas met succes zijn titel wereldkampi oenschap zwaargewicht verde digd. Tegenstander Gerry Cooney gaf het in de 13de ron de op. De wedstrijd werd in een openlucht stadion gehou den en 32.500 toeschouwers woonden het gebeuren bij: De 25-jarige Amerikaan Mi chael Spinks behield zaterdag in Atlantic City zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht (WBA- versie). De scheidsrechter HIT UTRECHT/BENNEKOM RKC uit Waalwijk en IJssel- meervogels uit Spakenburg zijn de kampioensploegen in het Nederlands amateurvoet bal. RKC veroverde zaterdag de titel bij de zondagamateurs door in Utrecht Elinkwijk met 10 te verslaan. IJsselmeervo- gels werd in Bennekom zater dagkampioen van Nederland door concurrent Bennekom met 30 terug te wijzen. ropa In stopte in de achtste ronfae re gevecht nadat uitdagerals h Celestine zwaar was aaifeker gen. Het was het 21e g er ir als professional van Spileen l tevens zijn 21e overwinreconi 1976 werd hij in Olympisch kampioen. Leo Cruz uit de Dominiiop 5 republiek veroverde de v titel in het lichtvedergker I (eveneens WBA-versie) ijwas mi Beach. Hij versloeg d v houder, de Argentijn Ivol. Palma, op punten. ding. and li en Hij in e Eindstand titelstrijd zoi mateurs: 1. RKC 4 6 (1 2. Rohda 4 4 3. Elinkwijk 4 2 Neptunus uit Rotterdam teren door een nederla 0—2 tegen EDO (Haarl de hoofdklasse A van dagamateurvoetbal ge deerd. NeptunusEDC een duel uit de nacon^, van de hoofdklasse. rv.-»T Bi' Awel, manneke, 'n wedstrijd duurt 90 minute, de rit naar Madrid is lang. Maar bon, ge weet Wie het wel weet, dus de beide finalisten én de win. j van de W.K. Voetbal juist voorspelt, heeft kans op gouden Seiko horloge. En da's geen mop! Spring subiet op uw rijwiel en demarreer naar de Seiko- juwelier en haal een wed- striidformulier. 'ronk ^de C hter finisl ninut en 9 eindi Mini len si

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12