gasteel Ter Lips laat uïnes en naam ach ter h Voorschoten lerdenking Frederik van Eeden V „DE OUDE RIJN": «s Onder redactie van Ton Pieters. HET GROOTSTE SCHIP TER WERELD: „Nauwe lijks is de Titanic zoo jammerlijk verongelukt ot een nog grooter zeereus is van stapel geloopen: de Duitsche „Imperator", die niet minder dan 50.000 ton meet (de Tita nic 48.000). Onze foto kiekt het van stapel loop- en, dat door den keizer werd bijgewoond". DE „CZAAR" VAN BULGARIJE MET ZIJN FAMILIE OP BEZOEK BIJ DEN DUIT- SCHEN KEIZER: „Czaar Ferdinand van Bulgarije, de energieke Balkanvorst, heeft met zijn echtgenoote en twee zonen dezer dagen een officieel bezoek gebracht aan Weenen en Berlijn: betèekenlsvol In deze dagen van Balkanberoering. Onze mooie foto geeft de vorsten, hun families en gevolg, weer op het terras van het Nieuwe Palels te Potsdam, gedurende de parade van het garnizoen" ZATERDAG 12 JUNI 1982 PAGINA 5 Ook deze week tast ik eerst maar weer eens in de moppentrommel van het „Geïllustreerd Zon dagsblad" van 1912. Nu is het alcoholprobleem al zo oud als Noë ofwel Noach, maar in 1912 werden er net zo goed grapjes mee gemaakt. Hier dan de vrouw die tegen haar man zegt: „Dus, ofschoon hij weet, dat gij geheelonthouder zijt, durft hij u *och nog de beleediging aandoen om u een borrel aan te bieden Man: „Ja, dat deed hij". Vrouw: „En wat deedt gij?". Man: „Ik slikte de beleediging in!" Een Duitse landbouwer „wiens koperrood gezicht zijne voorliefde voor ver warmende dranken ver raadde, ging in een Ber- lijnsch Theater binnen. Aan den ingang vroeg hem de man, die de toe gangsbiljetten afnam en tevens tooneelkijkers verhuurde: „Wilt u ook een glas?" Dank je", zei de landelijke onschuld, „ik drink uit de flesch". Nog zo'n poeier (en een tikkeltje actualiteit) met signor Pakulkini (opera zanger, tot zijn kostjuf- frouw: „Juffrouw, juf frouw, de misère is ge daan! Ik heb een engage ment gekregen voor een tournee in Argentinië". Juffrouw: „Och och, wat u zegt! Naar Argentinië! Maar dan moogt u zich toch wel warm aanklee- den!" Signor Pakulkini: „Waarom? Het klimaat is daar zeer zacht". Juf frouw: „Maar meneer, hoe is 't mogelijk, daar komt toch jet bevroren vleesch vandaan!" Lord Bomslinger, ten slotte, „reisde met den spoortrein van Londen naar Dover. De trein de railleerde; de lord werd in een bermsloot gewor pen en de knecht bleef on den weg liggen. „Conducteur", riep de lord, „conducteur, weet je ook waar John, mijn knecht, is? „Helaas, my- lord, hij is door midden gesneden!" „Wees dan zoo vriendelijk eens te kijken, in welk stuk van John 't sleuteltje van mijn koffer zit". Genoeg geginnegapt, we gaan wat foto's bekijken. EEN PRACHT-TENTOONSTELLING TE 's GRAVENHAGE: „was wel de merkwaar dige expositie van gewaden en kerkbenoodigdheden, door verschillende katholie ke vereenigingen en particulieren bijeengebracht voor de nieuw te bouwen Haag- sche parochiekerk in de Engelenburgwijk. De tentoonstelling had plaats in de Re gentenzaal van het gesticht Groenenstein". EEN MERKWAARDIG JUBILEUM: „viert de heer Petrus van der Lans te Lisse, wiens beeltenis wij hierboven geven: dan is het een halve eeuw geleden dat hij op het landgoed „Keukenhof" aldaar in dienst kwam. Vier achtereenvolgende ei genaars of eigenaressen van het beken de landgoed mocht hij dienen". LEIDSE COURANT heeft altijd grote belangstel ling gekregen. Van Eeden is in Nederland vooral bekend geworden door „De Kleine Johannes", een geestelijke autobiografie in sprookjesvorm. „De gees telijke verovering van de wereld", was een oproep aan wat Van Eeden noemde de „koninklijken van geest", om zich te verenigen in een bondgenootschap van voor aanstaande denkers. Deze oproep resulteerde in de op richting van de Forte-Kreis waaraan onder andere Poul Bierre, Romain Rolland, Martin Buber en Upton Sin clair deelnamen. De eerste wereldoorlog maakte een einde aan dit initiatief. Na de oorlog richtte de belangstel ling van Van Eeden zich op het spiritisme. In 1922 wend de hij zich tot het katholieke geloof. Komend najaar zal Frede rik van Eeden weer in de belangstelling staan als zijn psychologische roman „Van de koele meren des doods" wordt verfilmd. Belangstellenden voor de herdenking in galerie Art Tea House aan de Stille Rijn 4 in Leiden, kunnen kaarten kopen 4 gulden bij de galerie en bij boek handel Zandvliet aan de Haarlemmerstraat 117 in Leiden. iun ,i )OPet !)RSCHOTEN De eenteraad van Voor- ij iten heeft onlangs het iwe fiets- en voetpad N.S.-station tot aan de ana van Stolberglaan ,,naam Ter Lips gege- Deze naam herinnert een kasteel, gebouwd Ie veertiende eeuw en ibroken in 1743, dat hoogte van de Prins tJihardlaan lag. In die !e tijd van zijn bestaan it zelfs nog een drietal verbouwd. In 1953 en opgravingen ge lten van de fundamen- van het kasteel bloot, de archieven van de een te Voorschoten is (oed als niets meer te ,iilen over Ter Lips. In hl>ntiende eeuwse boe ken uit het Leidse stadsar chief komt de naam ech ter wel voor. Uit deze ar chieven blijkt dat Ter Lips eigenlijk geen echt kasteel is geweest, maar een woning van een stati ge landjonker, regent en edelman. Zo'n woning on derscheidt zich van een burcht door dunne muren en het ontbreken van ver dedigingstorens. Het ge bouw was een voorloper van de latere buitenhui zen van rijke lieden. Omdat het gebied waar het kasteel stond in het begin van de vijftiger jaren een nieuwe bestemming kreeg, zijn er grondonderzoeken geweest. De historische vereniging Oud Leiden was zo enthousiast over de resultaten van de proefgravingen dat werd be sloten een verdere expeditie te subsidiëren. Het onderzoek le verde echter bijna alleen te leurstellingen op. De bollen- kwekers, die het land de laat ste jaren gebruikten, hadden alle stenen die in de weg la gen, uitgegraven en wegge gooid. Alleen kleine stukjes van de fundamenten van de buitenmuren konden nog wor den onderscheiden. Eén van de muren was nog in een rede lijke staat. Opzienbarend was volgens de archeologen het grote aantal toiletten dat in een bepaalde muur was gemet seld. Op de oude afbeeldingen van het slot waren grachten te zien. Bij de opgravingen zijn daar echter geen sporen meer van gevonden. Het gebied van Ter Lips dat nu in de bollen velden ligt, lag volgens de „Beschrijvinge van Holland" namen Drie Het kasteel heeft in haar be staan drie namen heeft gehad. De oudste naam is Lippenghe, daarna Ter Lips en bij de be woning door het geslacht Van Wijngaarden droeg het die fa milienaam. Op een ets van Hendrik Spilman (1721-1784) is het machtige huis in alle glorie te zien. Volgens oude geschriften was het kasteel in de beginjaren als leen van de Graaf van Hol land in het bezit van de fami lie Van Hoogstraten. Het om vatte 30 morgens land (1 mor gen is circa 0,318 ha) welke ophielden bij de noordzijde van de kerk. Een terrein van driehonderd bij driehonderd meter dus. Deze kerk is nu de N.H. Kerk met toren in het centrum van het dorp. Aan de andere kant hield het grond gebied op bij de Voorwatering. In 1498 komt het kasteel in handen van de familie Oem van Wijngaarden en krijgt daarmee de laatste naam. In 1655 schenkt Carel van Wijn gaarden aan zijn schoonzuster Everdina Sloet, vrouw van Jan van Motzvelt heer van Zegwaart, het kasteel met de grond. Haar nakomelingen doen het kasteel in 1736 van de hand en de nieuwe onbe kende eigenaar laat het in 1743 slopen. Eén van de bewoners, Jacob van Wijngaarden is in de ge schiedenisboekjes van de Lage Landen gekomen. Hoewel men thans kan twisten over zijn heldendaden is zijn han delwijze van grote invloed ge weest op het kerkelijk gebeu ren in deze streek. Samen met Arent van Duivenvoorde Herman van Raaphorst is hij een bekend beeldenstormer. Op 26 augustus 1566 geeft dit edele drietal het sein voor de beeldenstormerij in Leiden. van Eeden. LEIDEN De schrijver, denker, Frederik van Eeden wordt vrijdag 18 juni in Galerie Art Tea House „De Oude Rijn" herdacht. Het is 16 juni namelijk vijftig jaar gele den dat hij overleed. Ter gelegenheid van de her denking wordt aan zijn zoon Evert van Eeden het eerste exemplaar van de luxe editie van het boekje „De geestelijke verovering der wereld" uitgereikt. Dit zal om acht uur ge beuren. Na afloop van het officiële gedeelte houdt drs. Daarna komt Wassenaar, waar onder meer de Willibrord (Dorpskerk) wordt verwoest. Ook de dorpskerk in Voor schoten ontkomt niet aan plundering en gedeeltelijke verwoesting. Hagepreken In oude geschriften staat van deze drie heren opgetekend, dat zij alle drie ijverige voor standers zijn van de gerefor meerde religie, bezoekers van hagepreken onder andere op Ter Wadding, maar tegelijk erg rauwe klanten. Zij dwon gen onder andere de abdisse van Rijnsburg om in haar klooster een Calvinistische preek aan te horen en verhin derden de kosters te Wasse naar en Voorschoten de klok te luiden voor godsdienstoefe ningen. Nu moet men de geloofsijver van de toenmalige kasteelher en met een korreltje zout ne men. Het was meer een finan ciële kwestie. De roomse ker ken waren namelijk verplicht tot geldelijke afdracht aan de bisschop van Utrecht, die in die jaren meer een wereldlijk dan een kerkelijk vorst was. Zodra een kerkgebouw omge vormd werd van een roomse kerk tot een kerk van de gere formeerde religie (later is hier de Ned. Hervormde Kerk uit ontstaan) verviel de geldelijke afdracht aan de bisschop en vloeiden de collectegelden in de beurs van de kasteelheer. V^L Scheffers een lezing over de auteur. Frederik van Eeden, geboren in 1860, was de meest origi nele denker van zijn genera tie en door zijn veelzijdigheid een figuur van Europese al lure. Niet alleen de literatuur had zijn belangstelling, ook als psychiater genoot hij we reldfaam. Hij deed onder zoek naar hypnose en sug gestie. Zijn droomonderzoek is door prof. dr. W.H.C. Ten- haeff, baanbrekend ge noemd. Van Eeden was een groot idealist. Zijn ideeën over een nieuwe maatschap- pijvorm heeft hij door de leefgemeenschap Walden op te richten, getracht te verwe zenlijken. Dit experiment sepiatekening van J. Schoemaker uit de zeventiende eeuw met de titel ,,'t Huys Wijngaerde het Leidse dsarchief.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5