Dolgelukkig en lof voor politie' yHoogste punt mieuwbouw AZL „Recht en wetgeving zien als vorm communicatie OUDERS VAN „GEVONDEN" JOLANDA: Jolanda, laat tenminste iets :an je horen" Katwijk installeert Vrouwen Advies Commissie Hasj-smokkelaars horen eis van tweeeneenhalf jaar Leiderdorpse A vondvierdaagse: 2450 deelnemers LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 1982 PAGINA 3 PvdA wacht af REIDEN De leden van de PvdA hebben he loten hun onderhandelaars voorlopig de vrij heid te geven in de collegeonderhandelingen. )e leden, gisteravond bijeen, konden zich vin- üdoÈen in de standpunten van de fractie en van M iet bestuur. Beiden achtten een links college u! Tijwei uitgesloten doch willen eerst met alle i iartijen praten voordat er een voorkeur voor en eventuele samenwerking wordt uitgespro ten. Deze informatieve gesprekken, met alle oartijen die in de raad één of meerdere zetels lln6 [rijgen, worden de komende week gehouden. /Jfcevraagd zal onder meer worden welke pun- en deze partijen in het collegeprogram opgeno- nen willen zien en welke wethouders voor i velke posten zij graag zouden willen hebben. ",0 )p de vraag hoe de PvdA tegenover deze za- lao <en staat lijsttrekker D. Tesselaar gister- ivond niet ingaan. Goekoop opent paardenstal Met het verrijden van een paard van de oude naar de nieuwe stal opende burge meester C. Goekoop de nieuwe stal van manége 'Moedig Voorwaarts' in Leiden. 'Moedig Voor waarts' aan de Wassenaar- seweg is een manége voor gehandicapten. Deze be staat nu tien jaar; 250 ge handicapten maken er re gelmatig gebruik van. Gezinsvervangend tehuis Haaswijk OEGSTGEEST Wet- houder mevrouw T.L. Blom van maatschappelijk werk sloeg gistermiddag de eerste paal voor het ge zinsvervangende tehuis in Haaswijk Oegstgeest. Dat tehuis zal binnen een jaar verrijzen op de hoek van de Haaswijklaan/Kerc- kwervelaan, ingepast tus sen de verdere woonbe bouwing zodat intergratie met de rest van de bevol king als vanzelfsprekend zal kunnen gaan verlopen. Het tehuis in Haaswijk is het eerste in een reeks van drie, die onder verantwoordelijk heid van de Stichting Voorzie ningen Gehandicapten Noor delijk Zuid-Holland worden gebouwd. Behalve het tehuis in Oegst geest worden er ook twee ge bouwd in Leiden, in de Me- renwijk en in Zuid-West. De drie tehuizen bieden ieder plaats aan 26 geestelijk gehan dicapten. De gezinsvervangen de tehuizen in Leiden zijn identiek, dat in Oegstgeest verschilt iets in uiterlijk. Het Oegstgeester tehuis bestaat uit drie wooneenheden voor acht personen en één voor twee personen. In die kleine wooneenheid komen twèe geestelijk gehandicapten die meer zelfstandig kunnen wo nen. De 26 toekomstige bewoners komen uit gezinnen of uit te huizen, waaronder Voorgeest. Ze worden geplaatst aan de hand van een regionale wacht lijst. In leeftijd variëren de be woners van 18 tot 55 jaar. Het nieuwe tehuis gaat 2,5 miljoen gulden kosten en wordt gefi nancierd door het ministerie van CRM. Komende vrijdag slaat de Leidse wethouder P.H. Schoute de eerste paal voor het gezinsvervangende tehuis in de Merenwijk. KDWIJKSE OUDERS VAN VERMIST MEI! ™N SOORDWIJK „Dolge- ukkig en lof voor de poli- Eut tie". Dat is de eerste reac- 3s tie van de ouders van Jo- u? landa van den Berg. Het >rm 17-jarige Noordwijkse JJJ neisje, dat 8 juli vorig jaar ida spoorloos verdween, is deze week in Frankrijk up eruggevonden. Haar ou- ent ders kwamen haar met !t( medewerking van Inter pol en de Noordwijkse re- :herche op het spoor na dat zij in Bordeaux een gi- rocheque verzilverde. Na een supersnelle rit per auto en talloze uren wach ten, konden zij hun „ver- ij loren" dochter weer in de 3 armen sluiten. Haar ou- ;b ders zijn inmiddels thuis, 8 maar Jolanda verblijft 4 nog in Frankrijk. Het herhaalde opsporingsbericht uit 10 februari. „Afgelopen maandag kwam er een telex van Interpol dat ze was aangehouden en of wij zo snel mogelijk konden komen. Daar aangekomen bleek zij 18 uur zonder eten en drinken in een cel te hebben gezeten en naar een kindertehuis te zijn gebracht en daar bleek zij maar een uur'te zijn geweest. Pas na veel zoeken mede werking van de Franse politie was er niet vonden wij bij toeval haar kamer. Na uren wachten kwam zij eindelijk aanlopen met haar vijf maan den oude hondje Roxy", ver telt vader Van den Berg Hij en zijn vrouw zijn de Noordwijkse politie ook erg dankbaar in deze affaire. „De politie heeft rechercheur Van der Helm met ons meege stuurd en dat is erg welkom geweest in deze emotionele af faire. Hij heeft ons en Jolanda goed begeleid. Deze gang van zaken is uniek voor Nederland en verdient navolging", zo stelt Jolanda's vader. Dit weekeinde nog gaat er een brief naar de burgemeester en naar de korpschef om aan die dankbaarheid uiting te geven. Buitenland Jolanda blijkt sinds 9 juli, de dag tevoren verliet zij met haar haar slaapzak en tent het ouderlijk huis, in het buiten land te zijn geweest, zodat alle opsporingsacties en de daarop volgende tips over haar ver blijfplaats nutteloos blijken te zijn geweest. Volgens haar ei gen verhaal is zij via Amster dam met de trein naar Parijs vertrokken. „Haar besluit is in één nacht geboren. Een aantal dingen, vooral op maatschap pelijk gebied, zaten haar dwars en in haar puberale leeftijd heeft zij dat vermoedelijk nog erger gevoeld. Zij had besloten niet meer terug te vallen op thuis en pas contact op te ne men als ze helemaal gesetteld was", aldus vader Van den Berg. Jolanda heeft rondgetrokken en geld verdient om in leven te blijven met druiven pluk ken, kaas maken, bijenwas slingeren, trappen schrobben, borden wassen enzovoorts. Onderweg maakte zij veel vrienden. Na een rondreis door de sloppenwijken en ar moede van de grote Italiaanse steden is zij via Frankrijk en Baskenland naar Portugal ver trokken en van daaruit naar Noord-Afrika. Uiteindelijk kwam zij door Franse kennis sen in Bordeaux terecht, waar zij een kamer van een meisje kon overnemen. Tijdens haar tochten moet ze ook kou en honger hebben geleden, omdat haar tent gestolen werd, ze haar trui had weggegeven aan een oude man en vaak door haar minderjarigheid regelma tig na een paar dagen werk op straat werd gezet. Emotioneel Het weerzien met de „verlo ren" dochter in Bordeaux is volgens haar ouders erg emo tioneel verlopen. „Jolanda was heel gelukkig dat wij er waren en heeft weer het gevoel ge kregen dat zij zonder proble men bij ons terug kan komen. Wij hebben haar altijd ver trouwd en zij heeft nu weer het gevoel dat een goede rela tie met ons weer mogelijk is", vertelt haar moeder. Haar va der herkende zijn dochter nauwelijks in eerste instantie: „Zij is volwassener geworden, van een kind in een vrouw, draagt nu heel kort haar en is erg verfranst. Zij sprak bijna uitsluitend Frans of Neder lands met een sterk Frans ac cent". Volgens de ouders is het niet helemaal ondenkbaar dat Jo landa weer terug naar Neder land komt. Het meisje is erg benieuwd naar haar zusje, wil graag weer contact met haar ouders en overweegt zelfs haar atheneumopleiding af te ma ken. In Frankrijk wilde zij een verpleegstersopleiding gaan volgen, maar daarvoor moest zij eerst over geld beschikken en over schoolpapieren. „Maar zij moet zelf beslissen of ze te rugkomt. Zij mag daar ook blijven en als ze hier komt hoeft ze niet noodzakelijk weer thuis te komen wonen. Wij zijn in ieder geval trots op haar dat zij zich er zo door heen heeft geslagen zonder te prostitueren of drugs te ge bruiken. Ze heeft karakter ge toond", aldus haar vader en moeder. ASTRID SCHOORDIJK LEIDEN Met het hijsen van de vlag werd gister middag het feit gevierd, dat het hoogste punt is be reikt van de nieuwbouw J van het Academisch Zie- JJ kenhuis. Burgemeester C. >d Goekoop klom naar de ze- J vende verdieping en de ai vlag belandde uiteindelijk in de top van de boven het complex uittorende liftschachten. Pj Het gaat om de zogenaamde ji eerste tranche, het eerste ge- it deelte van de nieuwbouw. In k deze eerste tranche worden j' onder meer de klinieken en de poliklinieken van de afdeling pj inwendige geneeskunde, enige Je< onderwijsfaciliteiten en enkele n algemene ondersteunde diens- ir" ten ondergebracht. De eerste tranche zal plaats bieden aan 256 bedden. Volgens de plan ning wordt deze fase van de nieuwbouw in oktober 1984 geopend. Nog altijd is onduidelijk of het AZL ook toestemming en geld krijgt om de tweede en de der de tranche te bouwen. Volgens de oorspronkelijke plannen zou het complex in 1992 af moeten zijn. „Maar dat kun nen we wel vergeten," zegt dr. M.W. Kalff, directeur Nieuwr bouwzaken van het AZL. Het probleem is dat het ministerie van onderwijs en wetenschap pen door de bezuinigingen niet in staat is het geld in het ge wenste tempo op tafel te leg gen. „Het kabinet moet een beslissing nemen over het In vesteringsschema Academi sche Ziekenhuizen. Dat is on der meer vertraagd door de problemen rond de vooijaars- nota en de kabinetscrisis", legt de directeur uit. Hij is ervan overtuigd dat de tweede en derde fase gebouwd zullen worden, „maar de vraag blijft wanneer". Volgens de heer Kalff zou al te lang uitstel „tientallen miljoenen" gaan kosten. „Er zou een aantal be staande oude gebouwen gere noveerd moeten worden. Ver der zou uitstel van de tweede •tranche betekenen dat in de eerste tranche onder meer een extra trappenhuis gebouwd moet worden. Dat is nodig ge zien de brandweervoorschrif ten. De tweede tranche wordt tegen de eerste aangebouwd. Gaat de tweede tranche niet door dan moet er een extra buitengevel neegezet worden. „Maar ook op het ministerie is men er zich terdege van be wust wat de consequenties van al te lang uitstel zijn". Burgemeester Goekoop hijst de vlag om aan te geven dat de het hoogste punt van de nieuwbouw van het AZI Is bereikt. LEIDEN „Ondanks een j] vloed van regels raakt het ori heden ongeregeld. De sfrechtsstaat wordt verve loos, volgekladderd met leuzen en gaat gebukt on der achterstallig onder- 1 houd. Voor handhaving f, van de rechtsstaat is ech- ter een sociale ondergrond nodig. Er zal snel een nieuw soort wetgeving ontwikkeld moeten wor den, die een verklaring geeft voor de veelheid van allerlei maatschappe- üjke ontwikkelingen J| waarin de rechtsstaat 8 dreigt te verdrinken". Dit zei gisteren prof. dr. mr. C.J.M. Schuyt, bij de aan vaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de empirische sociologie aan de rijksuniversiteit in Leiden. Hij onderscheidde vier span ningsrelaties tussen rechtsstaat verzorgingsstaat. Ten eerste PROF.DR.MR. C.J.M. SCHUYT: de overmatige regelzucht van de overheid, ten tweede de on enigheid over te nemen maat regelen en de daarop volgende afwijzing ervan en tot slot de vele sociale en juridische pro blemen die de economische te ruggang voor de mensen ople vert. „Het vraagstuk van de verworven rechten gaat spe len. Aparte groepen, werklo zen, werkloze jongeren, etni sche minderheden, zullen daarnaast de aandacht opeisen. Voor deze groepen is het pro bleem juist niet de grote regel zucht van de overheid, maar dat er voor hen nog veel gere geld moet worden. Problemen van arbeid en arbeidsverde ling, welvaart en welvaarts verdeling, worden nog over schaduwd door de nog grotere problemen van milieuvervui ling, grondstoffenschaarste en de verder groeiende bureau cratie en bewapeningssyste men", aldus de Leidse hoogle raar. Hij vraagt zich af, of naast de opvang van al deze groepen, die zich betrokken voelen bij de problemen, de zorg voor de rechtsstaat nog gehandhaafd kan blijven. De vierde spanning tussen rechts staat en verzorgingsstaat ligt volgens hem in de individuele en collectieve agressie en ge weldplegingen die links en rechts in de samenleving toe nemen. „Wetgeving wordt vaak gezien als instrument in handen van de overheid om maatschappe lijke kwesties op te lossen. Hoe meer problemen, hoe meer wetten. Wetgeving legde niet meer vast, wat in de maat schappij gegroeid was, maar diende te veranderen wat was scheefgegroeid en te stimule ren wat in de maatschappij niet wilde groeien. Naarmate door belangengroepen meer problemen werden aagedra- gen, had men meer juridische instrumenten nodig. De groei hiervan, leidde ertoe dat men problemen met de wetgeving kreeg en als wetgever on machtig werd. De groei van de wettelijke maatregelen werd zelf een probleem", aldus Schuyt. Om uit deze dreigende impas se te komen moet volgens de hoogleraar een nieuwe theorie van wetgeving ontwikkeld te worden. „Dit en een groot on derzoeksprogramma zou op al deze maatschappelijke ontwik kelingen wel een antwoord kunnen vinden, namelijk door recht en wetgeving te zien als vorm van communicatie". KATWIJK Burgemeester C. A. Bos installeert maandagmiddag de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw in Katwijk. De commissie zal, namens de woonconsument, gesprekspartner zijn van opdracht gevers, ontwerpers en uitvoerders van woningbouw- projekten in Katwijk. De adviezen van de VAC zullen zich vooral richten op het praktisch gebruik van d$ woning en de woonomgeving, bezien door het oog van de vrouw. Het initiatief tot de oprichting van de VAC-Katwijk is genomen in januari 1981. Voor een deel kwam de erkenning er al in de zomer van het vorig jaar toen de gemeenteraad akkoord ging met de subsidie-aanvraag van de VAC. De feitelijke erkenning volgt maandag. De VAC heeft in die voorbereidingsperiode niet stil gezeten: verschillende leden volgden een basiscursus in het Provinciehuis en dmen werd op proef reeds ingeschakeld bij projekten in de wijk Rijnsoever. De VAC-leden stappen ook in twee werkgroepen die zich bezighouden met het verbeteren van de woonomgeving. De rol, die de VAC kan spelen bij de totstandkoming van nieu we woningen, is volgens voorzitter mevrouw L. H. Traas-van Vianen een hele nuttige. „Door het werk in en om het huis heeft de vrouw een voorsprong op de man als het gaat om een optimaal praktisch gebruik van de woning. Bij het ontwerpen let zij op zaken die door een man niet zouden zijn opgemerkt of als hinderlijk ervaren. Het zijn vaak kleine praktische dingen als bijvoorbeeld de hoogte van de vensterbanken, de bereikbaar heid van de ramen en de indeling van de keuken". De VAC staat in Katwijk in nauw contact met het gemeentebe stuur, dat immers voor het merendeel van de nieuwbouwplan- nen het voortouw neemt, en bijvoorbeeld Openbare Werken. De samenwerking met de plaatselijke overheid wordt door de leden van de adviescommissie in de oprichtingsfase uitstekend ge noemd. Vergeleken met de tweehonderd Vrouwen AdviescommissiesJn ons land, die soms al meer dan 25 jaar bestaan, komt de oprich ting van de Katwijkse Adviescommissie eigenlijk een aantal ja ren te laat. Penningmeester mevrouw H. Riezebosch-Horstman: „Door de bezuinigingen zal het in de toekomst erg moeilijk wor den om, voor bijvoorbeeld projekten om de woonomgeving te verbeteren, geld los te krijgen". De VAC-Katwijk hoopt haar bestaan echter in de komende jaren, ondanks de sombere finan ciële verwachtingen, toch te kunnen rechtvaardigen. De eerste projekten voor na de installatie hebben zich inmiddels al aange diend. DEN HAAG LEIDEN - LEIDSCHENDAM De 39-jarige H.C. uit Leid- schendam en de 34-jarige D. de G. uit Leiden hoor den gisteren 2,5 jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen wegens een omvang rijke hasj-smokkel. De hasj, in totaal zo'n 600 kilo, had een handels waarde van ruim een mil joen gulden, inflatiecor- rectionele omstandighe den buiten beschouwing latend. Het verdovend middel kwam in een pakket van 1.000 kilo vanuit Marokko en was per schip naar Spanje vervoerd. Vandaar werd de hasj per auto naar Nederland vervoerd. Uit eindelijk haalde slechts 600 kilo ons land, omdat een deel in open zee overboord werd gezet. Een deel van die 600 kilo werd opgeslagen in een garage in Leidschendam, in afwachting van verdere ver handeling. Voor dat echter ge beurde, greep de politie in. Die was, onder meer door het af tappen van de telefoon, op de hoogte was gekomen van de affaire. Volgens de Haagse officier van justitie had het tweetal een vrij belangrijke rol gespeeld in de smokkel. De verdachten ontkenden dit niet, maar ver klaarden er slechts een klein bedrag aan te hebben ver diend. De onkosten, zo ver klaarden zij, waren namelijk enorm. Marokkanen zouden in het geheel de belangrijkste rol hebben gespeeld. De recht bank doet op 26 juni uitspraak. LEIDERDORP De elfde Leiderdorpse Avondvier daagse die de afgelopen week werd gehouden kan een sportief succes genoemd geworden. Het aantal deelne^ mers lag met 2450 wel aanzienlijk lager dan vorig jaar, toen er bijna 3000 mensen meeliepen. De heer N. de Wolf van de organiserende korfbalvereniging Veloci- tas wijt dat aan de concurrentie van andere vierdaag- sen. „Er zijn vierdaagsen in Voorschoten en Leiden Zuid-West, er wordt ook een avondfietsvierdaagse gehouden en er is een zwemvierdaagse. Dat zuigt allicht potentiële deelnemers weg. Niettemin zijn we toch wel tevreden", aldus De Wolf. De deel nemers, in leeftijd variërend van 4 tot 80 jaar, waren over het algemeen ook tevreden, met name over de nieuwe route door Zoeterwoude. Alleen de drukke Hoge Rijndijk bleek een wat minder plezierig stukje op dit traject te zijn. Van uitvallers was niet of nauwelijks sprake. Groepen kleuters, zeventig ouderen uit Huis ter Does en natuur lijk ook weer de groep gehandicapten uit Swetterhage namen met veel enthousiasme deel. Gisteravond werden de wandelaars op de Leiderdorpse Gallaslaan feestelijk ingehaald door familie en vrienden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3