Leren leven met vergif finale Geen portemonnee is veilig voor Parijse zigeunerkinderen 3 5 „Toxi< universitaire achterbuurt' ZATERDAG 12 JUNI AMSTERDAM „Van een kilo suiker kun je dood gaan, wanneer je hem achter elkaar opeet. Zelfs door zoiets on schuldigs als water kun je ver giftigd worden, mits je er maar genoeg van drinkt. Toch zal niemand het in zijn hoofd halen suiker of water een gif te noemen. Het is een kwestie van spraakgebruik. Wat is vergif? Ik zou ook geen defi nitie weten. Ik houd het op de uitspraak die de Zwitserse ge neesheer Paracelsus al in 1538 deed. Alles is gif en niets is zonder gif. Louter de dosis zorgt ervoor dat iets geen gif is. Niet de aard van een stof, maar de toegediende hoeveel heid bepaalt de giftigheid. Dat geldt nog steeds". Preekt hier een vos de passie? Prof. dr. Frederik de Wolff namelijk verdient zijn boterham met vergif ten en kan er bijgevolg nauwelijks lelijk over doen. Wat heet? Hij is een éénmanskruistocht begonnen tegen de hetze waaraan het vergif in dit Lekkerkerkse tijdsgewricht bloot staat. „Leren leven met ver gif", heeft hij in zijn banier ge schreven - de titel van de rede die hij uitsprak toen hij onlangs aan de Universiteit van Amsterdam het ambt aanvaardde van buitenge woon hoogleraar in de toxicologie. „We moeten niet te gauw in paniek raken", sprak deze professor in de vergifkunde toen en herhaalt hij nu.. „We doen er beter aan de ac ceptabele risico's te bepalen". En: „Veel uitingen van paniek waren onnodig geweest als de ontwikke ling van de toxicologie niet zo sterk had achtergelopen. Juist als vergif- kundige moet je je ervoor wachten de mensen bang te maken voor dingen waarvan je zelf niet weet of je reden hebt er bang voor te zijn". Chemische belt Leren leven met vergif. Het zal de mensen zuur in de oren klinken die van de ene dag op de andere gewaar werden hoe hun koopwo ning gefundeerd was op een chemi sche belt. Bijna geen week passeert zonder een nieuw gifschandaal. Le ren leven met zo'n troep? Hij doet het gretig en neemt als vertrekpunt bovengenoemde begripsverwarring over wat vergif precies is. „De mensen denken vaak dat elk con tact met een schadelijke stof nare gevolgen heeft. Dat is niet zo. Een analyste van mij begon te gillen toen ze e^is een potje met cyanide moest pakken. Ik zei: vooruit, ruik maar, het kan heus geen kwaad, het ruikt heerlijk naar bittere amandelen". Cyanide is een luguber goedje, zo als alle lezers van speurdersromans weten. Gifmoordenaars leggen er een akelige voorkeur voor aan de dag. Maar contact met een kleine hoeveelheid blijft volslagen onge vaarlijk, wil prof. de Wolff met het voorbeeld van zijn analyste beto gen. „Sterker: iedereen die een oord bruine bonen eet, neemt cya nide tot zich. En bittere amandelen staan er stijf van, maar we gebrui ken ze rustig als knabbelnootje. Ons lichaam is er op ingesteld. We hebben het zelfs nodig. Een heilza me stof als vitamine B12 bevat cya nide". Kwalijke reputatie „Het gaat om de grens", doceert prof. de Wolff. „Tolueen heeft na de ontdekking van die gifbelten een kwalijke reputatie gekregen. Maar het is helemaal niet erg om een beetje tolueen in te ademen. Ie mand die zijn woonkamer schil dert, krijgt er flink wat van bin nen. Daar hoor je nopit over. De mensen blijven rustig doorschilde ren. Ze piepen pas als ze de tolueen van een ander moeten inademen. Dan is het opeens vergif. Nou: ie mand die sigaretten rookt, neemt vrijwillig heel wat meer vergif tot zich dan hij naar binnen kan krij gen van de chemische belt waarop hij woont. Als zo'n belt rustig blijft liggen, kan hij helemaal geen kwaad. Tenzij er stoffen in het bo demwater terecht komen natuur lijk, maar dan ligt hij ook niet rus tig meer. Dan wordt hij mobiel". Onnodige paniek. Prof. de Wolff grijpt naar een vergelijking. „Mil joenen Nederlanders leven onder de waterspiegel. Toch doen ze er 's nachts geen oog minder dicht om. Zolang de dijk het maar houdt. Miljoenen mensen bevolken de hel lingen van vulkanen. Zolang ze maar niet uitbarsten. De mens ver keert eigenlijk overal in gevaar. Hoeveel kans loop je niet op een ongeluk in het verkeer? Nu zult u zeggen: dat valt mee, als iedereen zich maar aan de verkeersregels houdt. Inderdaad. En voor vergif ten geldt precies hetzelfde. Alleen kennen we voor vergiften de regels nog niet. Daar ligt het probleem". Bij alle onzekerheid weet prof. de Wolff dit zeker: de vergiften uit bannen is een onmogelijkheid. „Waarom? omdat vergiften bij een juiste toepassing uiterst heilzaam zijn. De oude Grieken hadden dat al in de gaten. Bij Homerus bete kent het woord „Pharmakon" zo wel heilzaam als dodelijk kruid. Elk geneesmiddel is in principe een gif. Wanneer je zou zeggen: alle vergiften de deur uit, dan zou je verplicht zijn ook alle geneesmid delen de deur uit te doen. Land bouw en veeteelt zonder toevoe ging van allerlei stoffen? Heel wel mogelijk, mits je op de koop toe neemt dat de hongersnood in de wereld nog groter wordt en dat 14 miljoen Nederlanders helemaal niet met z'n allen op hun kleine stukje kunnen blijven wonen. In dat op zicht zullen we wel moeten leren leven met vergif". Onwetendheid De hetze tegen gif wortelt in onwe tendheid, meent prof. de Wolff stellig. „Als je niet weet wat er aan de hand is, ja, dan ga je piepen. Wat we dus moeten doen, is zorgen dat we meer aan de weet komen, en vervolgens, op basis daarvan, spelregels vaststellen. Daar man gelt het heel sterk aan. Volgens mij is het dan ook dringend gewenst dat onderwijs en onderzoek op het terrein van de vergifkunde snel en krachtig worden uitgebreid. Want wat zien we? Tot nu toe zijn het al leen de studenten in de farmacie die enig gericht onderwijs in de toxicologie krijgen. Verder niets. Studenten in de scheikunde gaan dagelijks met alle mogelijke stoffen om zonder het flauwste benul van eventueel schadelijke effecten. De bioloog die onder meer de gevolgen van chemische milieuverontreini ging op de fauna bestudeert, is nooit onderwezen in de principes van verdeling en werking van mi lieuvergiften". Gekker nog. Prof. de Wolff smaalt Prof. dr. F. de Wolf* éénmanskruistocht tegen de hetze waaraan het vergif in dit Lekkerkerkse tijdsgewricht bloot staat Elk geneesmiddel is in principe een vergif bijna. „De dokter die onder meer patiënten met vergiftigingsver schijnselen moet behandelen, heeft nooit systematisch geleerd hoe deze verschijnselen tot stand komen en hoe ze moeten worden behandeld. Het advies dat op het etiket van sommige chemicaliën staat vermeld bij inslikken arts waarschuwen kunt u misschien maar beter niet opvolgen. U zou de goede man in grote verlegenheid kunnen brengen. En het is al die dokters, biologen of scheikundigen niet eens kwalijk te nemen. De stakkers kunnen het ook niet helpen. Ze hebben het gewoon nooit voorge schoteld gekregen. Het ontbreekt in de opleiding. Alleen hier in Lei den zit het er sinds kort een beetje in. Door mijn toedoen? Wat moet een bescheiden mens daar op zeg gen". Prof. de Wolff is behalve buitenge woon hoogleraar in Amsterdam ook hoofd van het Toxologisch La boratorium in het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Een creatie van hemzelf. „Hier in Leiden heb ik, vergeleken bij de toestand elders, een leven als God in Frankrijk, met al die medewerkers en appara tuur. Aan de Universiteit van Am sterdam beschik ik niet eens over onderzoeksfaciliteiten". Hetgeen aardig illustreert hoezeer de vergif kunde zich als ondergeschoven kind maar moet zien te redden in de academische wereld. „We wor den beschouwd als excentriekelin gen, als minder begaafden, uitschot, rare jokers". Grote held Door wie of wat in het verdom hoekje gemanipuleerd? Prof. de Wolff denkt vooral de farmacolo- gen aan te moeten wijzen. „Die zijn altijd meer geïnteresseerd geweest in het ontwikkelen van nieuwe ge neesmiddelen, want als je mensen beter kunt maken, dan ben je de grote held. Vergifkundigen daaren tegen willen nog wel eens ho roe pen, een vermanend vingertje hef fen, een rood lampie laten branden. Dat valt dan verkeerd. Zo is de toxicologie een sluitpost geworden, een universitaire achterbuurt. Waarmee ik niet wil beweren dat er de laatste twintig jaar helemaal niets is gebeurd. In Utrecht hebben ze op veterinair en in Wageningen op landbouwkundig gebied goed werk gedaan. Maar toch. Het is al lemaal veel te beperkt gebleven. Te veel op eilandjes ook. Geen geïnte greerde aanpak". Het gevolg van dit manco is duide lijk zichtbaar in de rammelende milieuwetgeving. Bij gebrek aan kennis en overzicht vallen geen sluitende regels te maken. „Het blijven slagen in de lucht", waar schuwt prof. de Wolff. „Waarmee ik niet wil zeggen dat we eerst eens twintig jaar een onderzoek moeten doen en ondertussen alles op zijn beloop kunnen laten. Wetgeving is nodig. Maar hij dient wel ergens op gebaseerd te zijn. Twijfelen we? Dan kan voorzichtigheid geen kwaad. Ik juich het dus wel toe dat actiegroepen wat overdrijven om de trage massa en vooral die troep in Den Haag ja, ik bedoel de re gering in beweging te krijgen. Maar we moeten niet zo voorzichtig worden dat we stoffen gaan uitban nen die zeer heilzaam kunnen wer ken. Ik noem het onkruidbestrij dingsmiddel Paraquat dat de op brengst in de landbouw sterk posi tief beïnvloedt. Het zou onjuist zijn die stof te verbieden omdat hij bij orale inname door de mens in veel gevallen dodelijk is". Leren leven met vergif betekent dat de vergifkunde aan de univer siteiten van ondergeschoven kind tot gerespecteerde volwassene moet kunnen groeien. De toxicologie dient daarom een zelfstandige sta tus te krijgen als vak aan alle dische faculteiten en bij de stui richtingen farmacie, biologie scheikunde aan alle faculteii voor wis- en natuurkunde, twee faculteiten zouden elkaar da moeten vinden in een samenwer kingsverband van vakgroepen voo vergifkunde, zodat de linkerhand weet wat de rechterhand doet. Zo'Jar opzet zou een absoluut minimui^ van 40 toxicologen vergen, scl prof. de Wolff. Die zijn er niet. Ej°n( kosten zouden enkele tientalle gdi miljoenen guldens per jaar bedr gen. Die zijn er ook niet. Angst en welzijn Maar als ze er zouden komen f wr daar ijvert prof. de Wolff voor var wat zou het rendement zijn vo ier onze samenleving? Is er maatscha ntd pelijk profijt? Wel degelijk, i Me blijkt. „Ik denk bijvoorbeeld d hij het wegvallen van allerlei angsti loe, ongelooflijk belangrijk zou zijn. H iou ligt wat buiten mijn vakgebie en maar ik stel welzijn erg hoog. No in angst en welzijn verdragen elka erd niet. De geestelijke volksgezon div heid heeft er dus baat bij dat we I ien ren leven met vergif. Maar ook i tic lichamelijke. Hoeveel dokters kr et gen van hun patiënten niet te h 1 d ren: ik weiger dat gif te slikken?! heerst een odium op geneesmidd len. Ze zijn vies, slecht. Vijftig pi cent van de mensen slikt niet nt jes op tijd zijn voorgeschreven dicijn. Ik weet het uit de prai van mijn vrouw die oogarts Mensen met groene staar. Ze v den blind als ze niet elke dag pilletje slikken. Maar ze laten na. Als we erin zouden slagen onberedeneerde angst voor vei ten weg te nemen, zou dat enorm maatschappelijk winstpi betekenen". PIET SNOEI PARIJS De twee kinderen kwamen de trappen van de metro bij het Palais Royal op toen ik naar beneden liep. Hen herkennend als be roemdheden draaide ik me om en zette de achtervolging in. Snel en vastberaden been den ze over de Rue de Rivoli in noordelijke richting. Het meisje was ongeveer twaalf jaar en zag er lief uit in haar smoezelige, gekreukelde rok. Het jongetje' was hooguit acht, waakzaam, snel en bijdehand. Hij bleef achterom kijken. Ik probeerde me zoveel mogelijk aan zijn oog te onttrekken door hen vanaf de stoep aan de overkant te gaan volgen, maar na een minuut of tien moet hij me in de gaten heb ben gekregen. In een mum van tijd waren ze verdwenen. Ze behoren tot de legendarische, ongrijpbare bende Joegoslavische zigeunerkinderen die liefhebberen in zakkenrollen. Dagelijks zijn ruim honderd kinderen op deze manier actief in de metro tussen Chatelet en Concorde, bij het Lou vre en op de trottoirs van de Rue de Rivoli en de Champs Elysees. Foto's van hen zijn niet alleen op televisie verschenen, maar hebben ook gestaan in de Figaro, in het tijdschrift France Soir en in het meer serieuze Nouvel Observateur. Iedere politieagent of agente en ie dere maatschappelijke werker in de metro en het eerste arrondisse ment van Parijs in de buurt van de Hallen kent hen van gezicht en min of meer bij naam. De kinderen werken in groepjes van twee of bendes van een man of tien. De metropolitie zegt dat ze on geveer 2500 gulden per dag verdie nen voor hun ouders en anonieme ooms in de zigeunerkampen aan de noordelijke rand van de stad. Com missaris Guyot van het politiebu reau-Hallen is wat voorzichtiger en schat de verdiensten op 1500 gul den per kind per week. De kinderen die ik had gezien, hadden twee dagen daarvoor nog in de krant gestaan met een foto waarop men ze bezig ziet met het speelgoed waarmee ze hun brood verdienen: vierkante stukken kar ton met daarop een fout gespelde gelukskreet. Toen ik ze zag, droe gen ze dezelfde stukken speelgoed, klaar om het spel te beginnen. Het stuk karton wordt met de linker hand naar het slachtoffer gegooid, meestal een Japanse toerist, een oud dametie of een dom ogende blondine. De rechterhand houden ze vrij om de portemonnee te rol len. ^b^j^dearn^ De grotere bendes gaan anders te werk. Ze verdringen zich rond het slachtoffer, meestal met een wat ouder meisje voorop met een baby op haar arm. De kinderen, soms niet ouder dan een jaar of zes, be ginnen het slachtoffer aan alle kanten aan de mouw te trekken. Het is allemaal in een paar secon den gebeurd. Een kind pakt de por temonnee, de volgende geeft hem door, weer een ander haalt het geld eruit en gooit de portemonnee weg, een vierde pakt het geld aan en gaat ermee vandoor. „Voor hen is het een spelletje net als rovertje spelen voor ons vroe ger", zei commissaris Guyot. „Ze leren het al in hun moeders ar men". Het geheim is kinderlijk eenvoudig. De Franse wet staat niet toe dat kinderen onder de der tien jaar in de gevangenis zitten, zelfs niet voor een dag. En al tien tallen jaren worden jeugdige over treders door kinderrechters niet meer naar gesloten opvoedingsge stichten gestuurd. Dagelijks wor den alle Parijse zigeunerdiefjes minstens een keer naar het politie bureau gebracht Daar worden ze een uur of twee vastgehouden alvo rens ze worden vrijgelaten. In het bureau-Hallen zag ik het ge bruikelijke groepje kinderen zitten, min of meer opgesloten in een gang. Hun leeftijd varieerde van zes tot zestien jaar, hoewel iedereen bezwoer geen dag ouder te zijn dan dertien, de fatale leeftijd. Ze zaten daar spelletjes te doen en grapjes te maken met drie politieagenten. „We zijn verslagen. Er is op het moment niets dat we kunnen doen", zei mevrouw Nadine Joly. Mevrouw Joly, op haar manier bij na even beroemd als de kinderen, is de nieuwe, aantrekkelijke com missaris van de Parijse metropoli tie. Ze is 29 jaar, zwaait de scepter over 45 rechercheurs in burger, 241 man geüniformeerde spoorwegpoli tie en 144 gendarmes. Haar be scheiden kantoor bevindt zich in het station-Bastille, op het perron richting Vincennes. „We weten raad met zakkenrollers echte ar tiesten we handelen zelfmoor den onder treinen af en we hebben een speciale techniek voor rel schoppers. Maar deze kinderen zijn iets neel anders". Geen woedende vader De gedachte achter de Franse wet geving is dat kinderen geen wette lijke verantwoordelijkheid hebben, maar opgehaald en flink gestraft worden door zijn of haar woedende vader als ze iets doen dat niet door de beugel kan. „Dit gaat op voor Franse, Portugese en Arabische kinderen, maar niet voor deze schoffies", klaagde commissaris Guyot. „Niemand komt ze ooit op halen, dus als we ze vasthouden zit ten we met hen opgescheept. In het gunstigste geval wordt het kind op gehaald door een iets ouder meisje met een baby in haar armen, maar natuurlijk zonder papieren". Geen papieren, geen namen, geen ouders, slechts verbijstering voor de politie. „Ze lijken allemaal het zelfde te heten en men zou denken dat ze allemaal lid zijn van een gro te familie", aldus de commissaris. „Uiteraard zeggen ze allemaal dat ze nog geen dertien zijn, ook al is dat niet waar. We hebben gepro beerd hen te laten onderzoeken, maar hoe kun je iets bewijzen?" Kenmerkend voor het optreden van de politie is eerder een vader lijk bezorgdheid dan openlijk racis me, een gezond contrast met de da gelijkse houding rond de Hallen. „Op den duur moet er natuurlijk geld boven water komen voor een echte oplossing: een goed opvang centrum met alle faciliteiten waar we de kinderen vast kunnen hef den totdat de ouders hen kom ophalen. En als er dan geen ver® tering optreedt kunnen we de if ders en de hele clan het land uit ten zetten", zei de commissaris. J „Dit is Utopia" zei de wat scepl schere mevrouw Joly. „We hebbl geprobeerd ze naar een tehuis sturen. Ze blijven net lang gen( om mee te kunnen eten en losl dan weer in het hiets op. Een kf hebben we ze opgesloten in t jongerenhotel in Parijs. De kim ren braken de tent af om weg komen en nu wil dit hotel geen geunerkinderen meer hebbe Komen ze echt uit Joegoslav Zijn het echt zigeunerkindefl „Tegen hun slachtoffers spreken E Frans, maar tegen ons niet", p. mevrouw Joly. „Als ze een tl l krijgen spreekt hij in het Servisi Kroatisch met hen. Naar men i behoren ze tot de Rom-stam geloof ik, eigenlijk uit Roeme afkomstig is". qu Wig lm< WALTER SCHWJ Copyright The Guai

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20