Israëli's zetten oorlog tegen Palestij nen voort NOS wijst eisen bonden af Paus roept op tot vrede ieagan wil groter - ertrouwen nssen Oost en West Zaterdag 12 juni 1982,72e jaargang no. 22292 TV-TIPS Openingswedstrijd WK-voet- bal Argentinië-België morgen op Ned. II om 19.50 uur. Op Ned. I om 21.40 uur Fassbin-' derfilm „Der Handier der vier Jahreszeiten". Vanavond Fats Domino op Ned. I om 21.55 uur en op Ned. II om 20.27 uur „De koerier van de Tsaar". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Vrij krachti ge wind. Zon op: 05.20, onder 22.00. Schev. hoog water: 7.55 en 20.34, laag water: 3.41 en 15.50 uur. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. tot de beste. Twijfelen hoeft niet meer. Voor Dallas, de WK-voetbal of Wimbledon Panasonic videorecorders blijken uitblinkers te zijn. Panasonic is niet voor niets 's werelds grootste video producente. Panasonic Voor meer Informatie: >gtechno bv, Postbus 236,5201AE DEN BOSCH, Tel.: 073-215265 Nieuwkoop en Noorden 700 jaar Nieuwkoop baggerde zo fa natiek het veen uit de bo dem, dat het dorp bijna zichzelf vernietigde. Een brokje geschiedenis van dit watersportdorp, dat van daag de viering van het 700-jarig bestaan begint. Gedurende vijf maanden storten Nieuwkoop en Noorden zich in het verle den. De burgerij steekt zich tijdens de feestelijkheden in middeleeuwse kledij. In de rotsvaste overtuiging, dat de liefde voor het unieke dorp temidden van de uitgestrek te rietkragen, borg staat voor het behoud van de rus tieke gemeenschap. Op de voorpagina van onze bijlage Finale een artikel over zeven eeuwen Nieuw koop en een gesprek met de voor vijf maanden aange stelde dorpsomroeper Jan Kuijf. VERDER IN FINALE In Beiroet beschermt ie- dereen de zijnen, verder •"üodeMjke verveling i groeit op campings harder m dan het gras voor de cara van. Leren leven met vergif: „Toxicologie een universitaire achterbuurt". Geen portemonnee is veilig voor Parijse zigeunerkinde ren. WK-voetbal: Theo Custers heeft zijn zin gekregen; met België in toernooi om wereldtitel. WK-voetbal: Menotti, de Argentijnse coach, trekt harde lijn door. WK-voetbal: Braziliaan Zico speelt weer goed dank zij Santana. WK-voetbal: Beskov vernieuwer van het Russische voet bal. WK-voetbal: Koeweit met twee libero's op zoek naar succes. Benzine vier tot vijf cent duurder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De benzineprijs gaat aanstaande woensdag met vier tot vijf cent per liter omhoog. Hoe veel de prijsverhoging precies wordt zal aan het begin van ko mende week bekend worden ge maakt. Reden voor de prijsverho- gigng is de stijgende dollarkoers en de stijgende benzineprijzen op de vrije markt. Dit laatste is het ge volg van de spanningen in diverse delen van de wereld. Ook de prij zen van andere brandstoffen zoals dieselolie, huisbrandolie en petro leum zullen iets stijgen. De prijs van petroleumgas LPG blijft gelijk. Politie wagen beschoten ASSEN Op de Eu- ropaweg-West bij de Langedijk in Assen is vanochtend vroeg een politiewagen be schoten. Geen van de agenten werd ge raakt. De auto liep twee lekke banden en ne gen gaten op. De da ders zijn spoorloos. Deel personeel Spaanse luchthavens staakt MADRID Twee dagen voor de ope ning van het wereldkampioenschap voetbal zijn gisteren brandweerperso neel en administratief personeel van de Spaanse luchthavens voor 48 uur in staking gegaan. Zij willen met hun ac tie hoger loon afdwingen. Volgens offi ciële informatie zal het vliegverkeer geen hinder ondervinden van de sta kingsactie. Het stakingscomitee sprak echter van vertragingen van ongeVeer een uur, die bij het vorderen van de ac tie nog kunnen oplopen. Het zwaarste getroffen waren de luchthavens van Madrid, Barcelona, Sevilla en Las Pal- mas, waar negentig procent van het personeel de stakingsoproep volgt. Aanslag op huis van Wiesenthal WENEN Onbekenden hebben gis teravond met explosieven een aanslag gepleegd op het huis van Simon Wie senthal, hoofd van het Joods documen tatiecentrum in Wenen. Volgens het Oostenrijkse persbureau werd hierbij niemand gewond. De materiële schade zou aanzienlijk zijn. Wiesenthal liet la ter aan verslaggevers weten dat hij sliep toen de ontploffing plaatsvond. De politie deelde mee dat de explosieve lading in de onmiddellijke omgeving van de ingang van Wiesenthals huis tot ontploffing is gebracht. Wiessenthal houdt zich intensief bezig met het op sporen van Nazi-misdadigers uit de Tweede Wereldoorlog. AGT: Ie >8 JS Ie id ig B- tn BESTAND TUSSEN ISRAEL EN SYRIË NAGELEEFD BEIROET/TEL AVIV Het staakt-het-vuren, dat de Israëlische rege ring gisterochtend in Li banon had afgekondigd en om 12.00 is ingegaan, is niet van toepassing op de Palestijnen. Tussen Israëli's en Syriërs werd gisteravond niet meer gevochten. Israëlische gevechtsvliegtui gen hebben gisteravond laat opnieuw zware bombarde menten uitgevoerd op de omgeving van Beiroet. Dit is door verslaggevers ter plaat se gemeld. Uit Palestijnse bron is vernomen dat een door Israëlische tanks on dernomen poging om door te stoten naar de heuvels ten oosten van Beiroet door de „gezamenlijke strijdkrach ten" was verijdeld. Het was niet duidelijk of hiermee Sy riërs en palestijnen werden bedoeld. Direct na het in gaan van het bestand heb ben Israëlische tankeenhe den geprobeerd het dorp Kab-Elias 'te veroveren. Dit dorp is van strategisch be lang, omdat het toegang geeft tot de Bekaa-vallei. Onder de burgerbevolking in Beiroet vallen duizenden doden. Op de foto draagt een man een baby. die bij een van de Israëlische bombardementen onder neerstortend puin werd bedolven. Urenlang is daar tussen Isra- li's en Syriërs gevochten. Vier uur na het afkondigen van het bestand staakten Is- raakten er 444 gewond. Dit hebben Libanese autoritei ten bekend gemaakt. Vol gens de officiële Israëlische raëli's en Syriërs hun ge- gegevens zijn nu in totaal 91 vechten in oostelijk Liba- Israëli's omgekomen en zijn non. Dit fheldde een correp- er 660 gewond geraakt sinds spopdent ter plaatse. Bij de gevechten van giste ren en donderavond zijn 199 mensen omgekomen en de invasie in Libanon afge lopen begon. Negentien Is raëlische militairen worden vermist. De verliezen aan Palestijnse en Libanese zijde zijn enorm. Het dodental loopt in de duizenden. De terugtrekking van de Sy rische strijdkrachten uit Li banon is een voorwaarde voor het behoud van het staakt-het-vuren. Dit heeft de chef van de generale staf van het Israëlische leger, ge neraal Eytan, gisteravond voor de Israëlische televisie verklaard. Volgens Eytan hadden de Syriërs de afgelo pen 24 uur geen nieuwe ra ketten in de Bekaa-vallei opgesteld. Een verslaggever meldde dat gisteren bij de Syrisch-Libanese grens ko- lonnes Syrische tanks en ar tillerie uit Libanon terug keerden. De Syrische mili tairen maakten een uitge putte indruk. De terugge trokken eenheden zouden zich hebben ingegraven bij het dorp Jdaida, enkele kilo meters op Syrisch grondge bied. De Palestijnen zijn zeer ver bitterd over het staakt-het- vuren tussen Syrië en Israël. Zij verklaarden dat het be stand achter hun rug was gesloten. PLO-woordvoer- der, Machmoed Labadi, liet op een persconferentie we ten dat de Palestijnen zich opnieuw door hun arabische bbroeders in de steek gela ten voelden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, zei gisteren in Bonn dat het bestand niet vol doende is en dat de Israëli's een „zekere vorm van terug trekking" moeten accepte ren. Volgens hem is het be stand nog te kwetsbaar. Pagina 7: Hevige gevech ten in Beiroet Israël: Unifil mag Libanese vluchtelingen niet helpen NAHARIYA Israël heeft de vredesmacht van de Verenig de Naties, Unifil, verboden voedsel te geven en medische hulp te verlenen aan Libanese burgers, diehet slachtoffer zijn geworden van de gevech ten in het kustgebied van Li banon. Dit heeft een woord voerder van Unifil gisteren bekend gemaakt. Israëlische militaire functionarissen heb ben ondertussen bevestigd, dat de Unifil-macht geen humani taire hulp aan de vluchtelin gen mogen verlenen. De Unifil-woordvoerder heeft Israël eerder deze week duide lijk gemaakt, dat zijn leger verantwoordelijk is voor de burgers in de gebieden die door de Israëli's worden ge controleerd. In de streek rond Tyrus en in twee Palestijnse vluchtelingekampen rond deze havenstad verblijven ongeveer 7.000 vluchtelingen. Velen van hen verloren hun huis toen de stad begin deze week door de Israëli's werd aangevallen. Zij hebben grote behoefte aan derdak en voedsel, aldus de U nifil-woord voerder. Afgfriopen dinsdag werden door VN-militairen in Liba non voedsel, water en medicij nen naar Tyrus gezonden. Te gelijkertijd werden gewonde burgers overgebracht naar het Unifil-ziekenhuis in Naqoera, vlakbij de Israëlische grens. De dag daarop verbood het Is raëlische leger elk vorm humanitaire hulp, aldus de Unifil-woordvoerder. BUENOS AIRES Op de eerste dag van zijn bezoek aan Ar gentinië heeft paus Johannes Paulus gisteren een bewogen op roep tot vrede gedaan. Tot een grote menigte in de kathedraal van Buenos Aires zei hij te zijn gekomen voor een herderlijk bezoek. „Ik ben gekomen om te bidden voor degenen die hun leven hebben verloren, voor de slachtoffers aan weerskanten. Ik ben gekomen om te bidden voor vrede, voor een rechtvaardige en eerzame oplossing voor het gewapend conflict". Later op de dag ontmoette de paus de drie leden van de militaire Junta. Over dit gesprek, dat een half uur duurde, is niets meege deeld. Het pauselijk bezoek aan Argentinië is in alle haast geor ganiseerd na de zesdaagse reis door Groot-Brittannië, om de schijn te vermijden dat het Vaticaan partij koos in het Falkland- conflict. Hij riep op tot een regeling van het Falkland-conflict door onderhandelingen. De paus werd in Buenos Aires toegejuicht door grote mensenme nigten, die zwaaiden met de geelwitte vlaggen van het Vaticaan en met de Argentijnse vlag. De paus vertrok later op de dag per trein naar Lujan, een bedevaartsoord 60 km. ten westen van Bu enos Aires, waar hij de mis zou opdragen. Volgens de politie hadden zich daar al 250.000 mensen verzameld. De „Moeders van het Plaza de Mayo", een groep vrouwen die actie voert om iets te vernemen over het lot van hun verdwenen familieleden, verklaarde gisteren dat de Argentijnse regering nu toch op hun vragen moet antwoorden, nu de paus Argentinië bezoekt. In een communique dat in verscheidene dagbladen is verschenen dringen de vrouwen er bij de autoriteiten op aan op heldering te geven over de verdwenen familieleden. Paus Johannes Paulus II verlaat zijn vliegtuig, dat gisteren op het vliegveld van Buenos Aires landde. Bij de aankomst van de paus waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Journalisten werden op een afstand gehouden van meer dan 100 meter. NAVO tt op catechismus" NN Premier Van Agt vindt dat de drie schillende slotdocumenten van de op don- dag gehouden NAVO-top in Bonn op de •chismus lijken waarmee hij is opgegroeid, lanks het feit dat geen nieuwe spectacu- e zaken worden geformuleerd, doet de hem denken aan antwoorden op de vraag aartoe zijn wij op aarde De uitspraak secretaris-generaal Luns, dat de docu- ïten het programma vormen voor een iw tijdperk, wees Van Agt van de hand een „bourgondische kwalificatie". De irde van een bijeenkomst als die in Bonn volgens de premier in de mogelijkheid tot ividuele contacten. srs, Laatste wens De 86-jarige ex-KNIL- sergeant W. Hompes (midden) bracht gister middag persoonlijk een beroepsschrift naar de Raad van State in Den Haag, om alsnog voor elkaar te krijgen dat hij zijn laatste levensdagen mag slijten in het tehuis voor oud-militairen Bronbeek in Arnhem. Op grond van een ka meruitspraak van eind vorig jaar mogen geen nieuwe bewoners meer tot Bronbeek worden toegelaten. De bejaar de sergeant vindt dat de Kamer daarmee fout zit, omdat halverwege de vorige eeuw door de Staat plechtig werd verzekerd dat Bron beek nimmer een ande re bestemming zou mo gen krijgen. Op zijn tocht naar Den Haag werd hij vergezeld door enkele vroegere strijd makkers. HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft giste ren in een besloten verga dering de eisen van de Omroepbonden afgewe zen. Dit heeft voorzitter Jurgens na afloop van de vergadering meegedeeld. Jaap Kos van de Dienstenbond CNV zei in een eerste reactie dat dit besluit betekent dat er dinsdag ge staakt zal gaan worden. De Omroepbonden hadden don derdagavond na een eerste prikactie van een half uur op de tv, de omroepwerkgevers voor de keus gesteld of toege ven aan de vakbondseis (ee uur per week korter werken en werknemers en werkgevers betalen elk de helft van de kosten) of dinsdag radio- en tv van twaalf uur 's middags tot middernacht plat. Afgeproken is dat de televisie en de radio tijdens deze periode alleen op Nederland 2 en Hilversum 1 de voor deze zenders normale nieuwsprogramma's uitzenden. Een woordvoerder van de NOS heeft dit gisteravond meegedeeld na afloop van een tweeëneenhalf uur durend ge sprek tussen de Omroepbon den en de NOS. Aan het verzoek van het ANP om op alle vier de Hilversum- se zenders de uitzendingen van de radionieuwsdienst te laten doorgaan hebben de bon den geen gevolg willen geven. Hetzelfde geldt voor een ver zoek van de actualiteitenru brieken van alle grote omroe pen, behalve van die van de VARA, om in het kader van de nieuwsvoorziening ook de geplande uitzendingen van deze rubrieken te laten door gaan. De bonden hebben voor maandagavond een actieverga dering belegd. ADVERTENTIE BEBBBBBBB GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BBBBBBBBB Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Ami van Vree) NN Op de laatste dag van zijn Europese rondreis heeft gan als vijfde Amerikaanse president een bezoek gebracht West-Berlijn. Hij lanceerde daar een „Berlijn-initiatief" ter rkoming van een nucleaire oorlog en onderstreepte nadruk- jk de veiligheidgaranties, die de VS met de westelijke geal- rden aan de verdeelde stad hebben gegeven, ens en na het bezoek van Reagan kwam het in de binnen- van Berlijn tot de hevige onlusten, die gepaard gingen met reld en felle confrontaties tussen politie en betogers. Hierbij 280 arrestaties verricht „Berlijn-initiatief"- bestaat uit een pakket van grotendeels ende voorstellen aan de Sovjet-Unie op het gebied van nu- ire en conventionele ontwapening, waaraan Reagan gisteren ierlijn een nieuwe impuls verbond om te komen tot een gro- wederzijdse vertrouwen tussen Oost en West. Zo'n vertou- isbasis moet kortsluitingen en misverstanden voorkomen, name waar het gaat om militaire oefeningen, proef-lance- [en van raketten en het uitwisselen van strategische gege- sident Reagan riep tevens Moskou op om aan het voorkomen een nucleaire catastrofe mee te werken. Tegelijkertijd her- iwde de Amerikaanse president de garanties voor vrede en heid, waartoe de voormalige westelijke geallieerden zich ten zien van West-Berlijn hebben verplicht. ;ina 7: Geen aandacht in Oostduitse media voor bezoek tgan

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1