is figldóeOowant i Nieuwkoop Daggerde tot ^iorp bijna Verdween ZATERDAG 12 JUNI 1982 e hij op het idee kwam? „Nou, lis nogal eenvoudig", zegt Kuijf, nneer hem naar zijn inspiratie-, i wordt gevraagd. „Vroeger ik werkelijk gefascineerd door ze heuse dorpsomroeper Klaas Haringen. Die fietste regelma- op zijn driewieler met bel het fp in het rond. Man, die kon er van! Hij maakte een geluid van felste. Hij riep de noodslachtin- 1 om, bracht de mensen op de ogte wanneer de waterleiding W afgesloten en noem maar op. die dagen had de dorpsomroeper S echt een heel belangrijke func- Je had snel bericht en hoorde 'elijk ook veel dorpsnieuwtjes". „Ja, ik krijg er natuurlijk flink wat werk bij, dat kun je wel zeggen". Kuijf vertelt enthousiast, dat het omroepen weliswaar slechts een bijbaantje is vergeleken met al het geen hij doet in verband met Nieuwkoop-700, maar dat het toch heel wat tijd vraagt. „Je moet toch de hele gemeente door", zo zegt hij, „en je bent ook niet overal gelijk weg". De dag van vandaag is voor Kuijf wel een heel bijzondere, want de Commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, is aanwezig bij de officiële herdenking en het zal tot Kuijfs omroeperstaak behoren de proclamatie voor te lezen. De werkgroepleden doen alles be langeloos, zo blijkt. Zij hebben slechts één doel voor ogen: er een prima herdenking van te maken. Kuijf heeft er veel plezier in, zo zegt hij. „De dorpsomroeper moest een echte Nieuwkoper zijn en daar om heb ik ook gelijk ja gezegd. De mensen reageren over het alge meen erg leuk, ook al hoor je de een of ander wel eens „hé dorps gek" roepen. Maar vaak valt er wel een pilsje af en dat gaat er altijd in". Zijn officiële diensttijd als dorpsomroeper eindigt op 31 okto ber 1982, want dan behoren de fes tiviteiten van 700 jaar Nieuwkoop weer tot het verleden. NIEUWKOOP Gedurende het hele jaar vieren Nieuw koop en Noorden op uitbundi ge wijze het 700-jarig bestaan. Stichting 700 jaar Nieuwkoop- Noorden heeft daartoe een ■programma in elkaar gespij kerd. Om het feest op gepaste wijze te vieren, zijn de afgelo pen tijd historische kostuums ten verkoop aangeboden. Deze vonden gretig aftrek en menig Nieuwkoper zal zich dan ook regelmatig in authentieke kle dij ophouden bij evenemen ten. Waar de verklede Nieuw- kopers en Noordenaren zich zoal kunnen vertonen, staat hieronder vermeld. NIEUWKOOP EN NOORDEN TEREN 700-JARIG BESTAAN I Programma van festiviteiten De Nieuwkoopse Dorpsstraat met op de achtergrond de Dorpstoren, gefotografeerd in 1925. fis 3 k [EUWKOOP Nieuwkoop en Noorden vieren indaag feest. Het 700-jarig bestaan van de gemeen- "i wordt herdacht. Het is voor het eerst dat Nieuw- lop een eeuwfeest viert. Hoewel men daar reeds keer de gelegenheid toe heeft gehad, is die kans mmer aangegrepen. Zo blijkt althans uit de ge- eentelijke archieven, die in alle talen zwijgen over m eerdere viering. Volgens de heer J.W.R. Moor, lef interne zaken van de gemeente en tevens ge- eentelijk „archivaris" komt dat, omdat men vroe- ,wel wat anders aan het hoofd had". Hoe het zij, het 700-jarig bestaan van Nieuwkoop en I jorden wordt wel gevierd. Dat gebeurt met een irkonde in de hand, die hoewel niet iedereen :h dat zal realiseren centraal staat in het hele ibeuren. w<; Bijna een half jaar staan Nieuwkoop en Noorden in het teken van het 700-jarig bestaan. De festiviteiten volgen elkaar in grote verscheidenheid met de regelmaat van de klok op. om een in 1282 door graaf Joris de Vijfde van Holland opge- rsc eld document. De Hollandse graaf '^e honk ridder Nicolaas van Cats de komsten van Naardingerland, liden, Diemen, Bijlmerbroek, eesp en van het land van Woer- Dat gebeurde als vergoeding voorde door de ridder aan Floris opjtdragen goederen en inkomsten pfcgen in Holland, waaronder die w /lazerswoude, Rijnsaterwoude, |«e< iddinxveen en Nieuwkoop. De deze oorkonde vastgelegde „ruil" sen Floris de Vijfde en Nicolaas i Cats is het eerste document arin de naam van Nieuwkoop orkomt en is derhalve bepalend jr het begin van de Nieuwkoop geschiedenis. Overigens zijn er wat andere theorieën in om- waarin wordt gesteld dat ieuwkoop veel ouder is. De plaats n9'j zelfs al 850 jaar oud zijn. Ene pfessor H. van der Linden heeft .jji. ar een vrij ingewikkelde theorie jli er. Die baseert hij op de kenne- jjgp o aanwezige verschillen in de af- J.d metingen van het Nieuwkoopse grondgebied. De verschillen deden zich voor in de periode tussen 1150 en 1200. Tastbaar bewijs voor Van der Lindens theorie ontbreekt ech ter. Vandaar dat men bij de viering van het 700-jarig bestaan is uitge gaan van het wel aanwezige bewijs en dat vertelt dat Nieuwkoop dit jaar zeven eeuwen bestaat. Wildernis De Nieuwkoper haalde zijn inkom sten in dat prille begin vooral uit de landbouw. Men verbouwde bij voorbeeld grtian. Dat kon omdat het toenmalige dorp hoger lag en niet zoals dikwijls wordt aange nomen lager dan tegenwoortlig. De mensen waren redelijk welva rend. Daar moet men zich niet te veel van voorstellen, net zo min als van de omstandigheden waarin ge werkt moest worden. Zo duidt men in een grafelijke afrekening uit 1317 Nieuwkoop aan als „den bu ren van der wildernisse in Nuen- coep", de wildernis die Nieuwkoop heet. Een weinig lovende omschrij ving, die echter ook weer niet al te letterlijk genomen moet worden. Met die aanduiding werd eerder gedoeld op de werkomstandighe den (moerassige grond) dan op de aard van de bevolking en de daar tussendoor rondwarende wilde die ren. In die tijd, de veertiende eeuw, telde Nieuwkoop zo'n 500 inwo ners. Vier jaar voor het jaar 1400 de ka lender sierde werd Nieuwkoop een „Hoge Heerlijkheid", men kreeg een andere bestuursvorm. Dat ge beurde mede door toedoen van Vrouwe Alida van den Werve van Cranenburch, wier naam (van Cra- nenburch) nog veelvuldig in het huidige Nieuwkoop voorkomt. De wijziging betekende tevens, dat Nieuwkoop werd erkend als zelf standig gebied met een eigen bal juw, een door de landsheer aange stelde ambtenaar die met de recht- T^iet Kuijf 'ijf maanden ieifficiële 1orpsomroeper IEUWKOOP „Nou, dat m jij dan Met die woorden >rd Piet Kuijf, 43 jaar, geho rt en getogen in Nieuwkoop lid van de werkgroep lieuwkoop - 700 jaar" ge- mbardeerd tot dorpsomroe- r. Even daarvoor was in de erkgroep ter sprake geko- en hoe het activiteitenpro- amma „Nieuwkoop - 700" elkaar moest steken. Kuijf perde toen zelf het idee het torische fenomeen „de rpsomroeper" weer tot le- /'n te roepen. Zijn mede- trkgroepleden vonden het et alleen een luisterrijk idee, ïar wisten ook gelijk wie dan moest worden. Dat moest Piet zelf maar knappen, zo vond men, 3nt die rijdt al jaren met zijn luidswagen door het dorp weet dus van wanten. En zal men Piet Kuijf geduren- vijf maanden in zijn fraaie itorische kledij door het dorp kunnen zien an, de dorpelingen met lui- stem „kond" doende van les wat er staat te gebeuren. Piet Kuijf, dorpsomroeper voor vijf maanden: „Vaak valt er wel een pils je af en dat gaat er altijd in". Veel werk spraak was belast. Op die manier werden alle inmengingen van om ringende waterschappen en andere intellingen verboden. Bovendien was de veranderde bestuursvorm van belang voor de graaf. Hij wist zich op deze manier verzekerd van een sterk bolwerk tegen de Utrechtse bisschop, wiens gebied grensde aan dat van Nieuwkoop. Behalve deze voordelen bracht de Hoge Heerlijkheid de Nieuwkopers weinig voorspoed. Dat veranderde pas weer in 1530, toen het veenbag- geren in zwang kwam. Baggeren De Nieuwkoper was zeer bedreven en nijver in het baggeren. Zodanig zelfs, dat hij zichzelf haast naar de ondergang baggerde. Het veen, dat in de vorm van turf als brandstof diende, werd gewonnen in het wes ten van de huidige gemeente. Door het naarstig afgraven van de grond kreeg het water vrij spel, waardoor hele plassen ontstonden. Het water besloeg een welhaast vijf maal zo groot oppervlak als de huidige Nieuwkoopse Plassen. In 1539 gin gen er reeds stemmen op om het veenbaggeren aan banden te leg gen. Dat riep echter protesten op van ondernemers in de steden die het Nieuwkoopse veen juist uitste kend konden gebruiken. Het duur de tot begin 1600 voor er daadwer kelijk werd ingegrepen. Johan de Bruin van Buijtenwech, die de Hoge Heerlijkheid Nieuwkoop had gekocht, zag dat de veenbaggeraars zijn bezit bedreigden. Hij besloot het baggeren aan banden te leggen en stelde regels op die slechts be perkte afgravingen van veen toe lieten. En hoewel hij niet heeft kunnen voorkomen, dat rond 1631 al het land ten westen van Nieuw koop onder het water was verdwe nen, redde Johan de Bruin van Buijtenwech door het instellen van deze regels de Hoge Heerlijkheid. Het was niet het enige wat deze man voor Nieuwkoop deed. Zo zorgde De Bruin van Buijtenwech, een katholiek, voor schuilkerken voor katholieken en remonstranten en liet hij in 1618 in het centrum van het dorp het Hooge Huis bou wen. Naar wordt aangenomen heeft hij in een later stadium van zijn verblijf in Nieuwkoop de Smeden 12 juni. Officiële viering met on der meer grote braderie in Noor den en historisch dansfestijn in feesttent. 13 juni, De Steupel, 20.00 uur: Gro te korenavond. 15 juni, Muziekcentrum Eensge zind: driedaags fietsevenement. Ook 17 en 20 juni. 18 juni, Reghthuysplein, politiebu reau en De Rank, 15.00 uur: Open dag rijkspolitie. 19 juni. Oude voetbalterrein Ach terweg, Muziekfestival Eensgezind. 21 t/m 26 juni, De Steupel, Ach terweg en zwembad: 19.00 uur: Straatvolleybaltoernooi. 26 juni, Noordenseweg: Alternatie ve marathon. 2 juli, Botenloods Tijsterman, 20.00 uur: Optreden Rotterdams Straf procestheater. 3 juli, Botenloods Tijsterman, 15.30 uur: Musical „En hier is potverdo rie de Nieuwkoopse Historie". 4 juli, Achterweg, 12.00 uur: Wie lerronde van Nieuwkoop. 10 juli, Sportpark De Koet, 9.00 uur: Demonstratie vereniging Paard en Rijtuig. 13 t/m 31 juli: Zomercampagne „Open Huis" 15 juli, De Steupel, Gospelconcert Continental Singers. 7 augustus, Sportveld Achterweg, 10.30 uur: Demonstratie honden- vereniging „De Polderbewakers" Hogedijk, 13.00 uur: Autocross. Nieuwkoopse Plassen, 21.30 uur: Licht- en Klankspel. 7/8 augustus: NIWA-week, zeile- Nieuwkoopse toren laten bouwen. Een ander bouwwerk dat Johan de Bruin van Buijtenwech naliet staat in Den Haag. Nog immer bevinden zich daar 111 huisjes die tezamen het Hofje van Nieuwkoop vormen. De woningen werden gebouwd voor „eerbare alleenstaande vrou wen"; tegenwoordig doen de huis jes dienst als bejaardenwoningen. Het Hofje van Nieuwkoop werd nog niet zolang geleden gerestau reerd. Naast het veenbaggeren was men in Nieuwkoop rond de 17e eeuw zeer bedreven in het smidswerk. Het dorp kende zo'n vijftig(!) sme derijen (niet voor niets staat het eerste smederijmuseum van Neder land in Nieuwkoop). Maar de toen malige Nieuwkoopse bevolking bleek niet van het veenbaggeren af te houden. Tot 1900 is men bezig geweest met het afgraven. De hui dige Nieuwkoopse Plassen zijn daar een overblijfsel van. Het gedeelte in het westen van Nieuwkoop werd in 1809 drooggemalen. Overigens zijn er in 1925 plannen geweest om de Nieuwkoopse Plassen dicht te gooien met huisvuil uit Leiden. Protesten van natuurliefhebbers hebben die snode plannen kunnen tegenhouden. Het zijn nog steeds de natuurlief hebbers die een belangrijke rol spe len in het Nieuwkoop van vandaag. Nergens in ons waterrijke land vindt men plassen die de specifiek Nieuwkoopse sfeer ademen. Met een grote plas voor watersporters en een uitgestrekt gebied boordevol rietkragen. Met uitlopers als De Meije, een brok natuur van onge kende schoonheid en idyllische kerkdorpjes langs de waterrand zo als Noorden. De Nieuwkoopse Plas sen zijn een geliefde plek voor rust- zoekende waterliefhebbers. In de wintermaanden een domein van vele tienduizenden schaatsers, die de bevroren pistes zwaaiend en zwierend betreden. De gemeente Nieuwkoop waakt nauwgezet over venement. 14 augustus, Reghthuysplein: Bra derie. 15 augustus, Jachthaven Tijster man: jazz-festijn. 16 t/m 20 augustus: Oudhollandse wijkspelen. 18 augustus, De Zudde, 14.00 uur: Kinderfeest. 14 augustus t/m 25 september. Gemeentehuis: Schilderijenten toonstelling. 19 t/m 21 augustus, Buurtfeest Zuideinde. 22 augustus, café Van Bern melen in Noorden en paviljoen Plaszicht in Nieuwkoop, 9.30 uur: familiefiets tocht. Jachthaven Tijsterman, 12.30 uur: Zeilpuzzeltocht. Jachthaven Plaszicht, 10.30 uur: Modelbotenshow. 25 augustus, Oude voetbalveld Achterweg, 19.30 uur: Zeskamp. 26 augustus: A.O.W.-tournee, een speciale dag voor bejaarden. „Session", Tros-jazzprogramma vanuit Nieuwkoop. 27 augustus, Jachthaven Tijster man, 17.30 uur: Roeipuzzeltocht en Talentenjacht. 28 augustus, Nieuwkoop/Noorden Waterdag, met onder meer paalzit- ten, vlootschouw, gondelvaart en boegsprietlopen. 29 augustus. Watersportvereniging Noord-Zuid, 10.30 uur: Watersport dag met onder meer windsurfwed- strijden. 4 september, „De Kuil": Wieler ronde van Noorden. 2 t/m 4 september. Noordense kermis. 5 september, De Steupel, 13.00 uur: Plassenloop. 11 september: Grootse optocht door Nieuwkoop en Noorden. 11 september. Nabij Industrieter rein, 9.00 uur: Clubkampioenschap pen Nieuwkoopse Ruiters. 17 september, Beverly Hills: Op treden popgroep Golden Earring. 18 en 19 september: Opvoering Historische Musical door inwoners Noorden/Nieuwkoop (mogelijk ook 25 september). 24 september, Reghthuysplein: Taptoe m.m.v. Eensgezind. 25 september, De Dulen, 14.00 uur: Rugby-interland Nederland-België. 21 oktober. De Steupel: kinderca baret. 27, 28 en 29 oktober: Milieudagen kleuter- en lager onderwijs. Ook meester schilder Weissenbruch werd geboeid door de uitzonderlijke schoonheid van Nieuwkoop. Hij vond er verschillende objecten, die hij op het linnen vastlegde. dit onvervangbare bezit. Plezier- vaarders die willen aanleggen, mo gen dat slechts op enkele daarvoor aangewezen plaatsen, men mag al leen met een roeiboot op de sloten en voor het bevaren van de Nieuw koopse Plassen heeft men een ver gunning nodig. Na negen uur 's a- vonds mag niemand meer met mo torvermogen over de Nieuwkoopse Plassen varen. En overdag mogen de vaartuigen al niet sneller dan 7,2 kilometer om de kilometers lan ge rietkragen niet aan te tasten. De plaatselijke vissers hebben volop de vrijheid om hun fuiken te zetten. Nieuwkoop heeft als een der weini ge gemeenten in ons land een eigen varende milieu-ambtenaar in de persoon van Jos Teeuwisse. Hij ziet er onder meer op toe, dat er geen illegale steigers worden gebouwd of vuil wordt gestort. En dat alles om de schoonheid van Nieuwkoop ook voor de toekomst te bewaren. Om de erfenis van Johan de Bruin van Buijtenwech niet te zien verdwij nen door de s(ank van uitbundige recreanten. MAARTEN NOOTER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17