TWedstrijdzeilen is heel hard werken" krant £eidóe6oma/nl MPISCH ZEILER CEES DOUZE: Prestatie-fietstocht RTV De Bollenstreek ZoetemelkRaas en Knetemann in profronde ÏT LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 1982 PAGINA 13 I dezd :ld ol te bej iwan-J kte c1 Onder redactie van Gert Jan Onvlee Ranglijst Hoe betrekkelijk seizoens ranglijsten ook (kunnen) zijn, toch is het altijd aardig dat soort rangordes eens te be zien. Zo ook de net door de NCR V vrijgegeven ranglijst van de „Beste Spelercompeti tie". Een ranglijst die preten deert aan te geven welke spe ler zich in het afgelopen sei zoen als „beste" in de twee za terdagse eerste klassen heeft gemanifesteerd. Omdat de Leidse regio nogal sterk ver tegenwoordigd is in genoemde topklassen op zaterdag, ging de redactie van Hutspo(r)t driftig op zoek naar Leidse namen. Nu, om kort te gaan: op de door Bennekom-doel- man Gerard Drost aangevoer de ranglijst van de eerste vijf komen geen Van der Bijlen, Bogersen of Van der Plassen voor. Triest, maar ze zullen het er welnaar hebben ge maakt, in de ogen van de NCR V-kenners. Een schrale troost resteert echter wel: bij het lijstje „bes te clubs" vinden we RCL, achter IJsselmeervogels en ACV, op de derde plaats te rug. En dat geeft - zeker ge zien het jeugdige karakter van dat Leiderdorpse elftal - toch weer hoop voor de NCR V)toekomst. Ranglijst (2) Niet alleen de NCRV, maar ook de Afdeling Leiden van de KNVB doet in ranglijsten. Cor van Steijn c.s. publiceren na afloop van alle voetbal competities jaarlijks trouw de officiële eindstanden. Zo ook in de'Officiële Mededelingen nummer 38, seizoen '81-'82. Eindstanden met doelgemid- deldes. En juist dat laatste as pect, interesseert deze redac tie mateloos. Met name de honderdtallen dan. Mochten wij u in eerdere uitgaven al vertellen dat (bij de senioren) het standaardteam van LFC meer dan honderd doelpunten tegen heeft gekregen (102 in 18 wedstrijden), dankzij Van Steijn c.s. weten we nu meer. Leiden 14 bijvoorbeeld: 21 voor, 126 tegen. Officieel 17 wedstrijden, in werkelijkheid echter in 15 wedstrijden (tweemaal niet opgekomen). Gemiddeld acht tegen, der halve. Bij de zondagelftallen wordt duidelijk dat VTL ver dedigend niet zo sterk is. VTL 3: 15-106 en VTL 4: 29-117. ROAC '79-14 tenslotte, sluit de defensief zwakke lijst af: 14-106; het team bleef in 18 wedstrijden ook nog eens puntloos... Omdat wij van Hutspo(r)t graag positief blijven, beëindi gen we deze seniorenopsom ming met een opmerkelijk sterk aanvallend team: Leidse Boys 5. 103 voor, 13 tegen. Per wedstrijd: 5,7 doelpunt gemid deld. Knap, dus. trokken ook nog eens 16 spe lers naar andere clubs, waar door het Randstad-verlies op 209 kwam. Een verlies dat door de vier nieuwkomers niet volledig kon worden op gevangen... Toekomst Nieuwbakken voorzitter Hans Toor van SV Voorschoten stelde het al snel. „Er is toe komst voor een zaterdagclub in Voorschoten.Optimisti sche woorden die in diezelfde OM 38 van de Afdeling Lei den overtuigend bewaarheid worden. Van niets sprong het ledenaantal van Voorschoten naar 198. Niet slecht. Al zal Randstad Sport daar anders over denken. Van die 198 im mers, kwamen er 193 van Randstad naar Voorschoten over. Behalve die 193 ver- Stephan „De twaalfjarige Steven Roodakkers van UVS is afge lopen zaterdag winnaar ge worden van het door de voet balvereniging Leiden georga niseerde strafschoppen toer nooi. Een op zich keurig zinnetje uit onze LC van maandag 7 juni, dat echter voor secretaris Moesman van SVLV wel de aanleiding vormde voor een attent briefje richting sportre dactie. „Stephan Roodakkers is geen lid van UVS, zoals door u ver meld, doch speelt in het Cl- Stephan Roodakkers: SVLV... onlangs aandacht besteed aan de kampioensreceptie van Alkmania. Dat bericht meld de dat de voorzitter van die vereniging Hoogkamer zou heten. Onzin natuurlijk. De voorzitter van Alkmania heet gewoon Hazebroek. Bij deze onze excuses. Hoe we aan de naam Hoogkamer komen? Tja, dat is ons nog steeds een raadsel. Beste Lugdunum-trainer Ruud de Groot stelde het (mede na mens zijn achterban) na de 6- 4 winst op Westlandia met enige trots. „Lugdunum is de beste club van Leiden". En inderdaad. Omdat Rooden- burg bij UVS verloor waren de in evenveel wedstrijden veroverde zesentwintig pun ten goed voor die kwalificatie. Alleen: om daar nu zo trots op te zijn. Nee, dat gaat ons wat te ver. In het land van blin den is eenoog blijkbaar ko ning. Leids voetbalkoning, om pre cies te zijn. elftal van SVLV. Vermoede lijk bent u door de organisato ren verkeerdvoorgelich t. We zullen het ten zeerste op prijs stellen indien u alsnog een rectificatie in uw editie wilt opnemen. Nu, u begrijpt, dat doen we direct. Bij deze zelfs. Met de toevoeging dat de organisatie van het strafschoppentoernooi inderdaad wat clubnamen door elkaar heeft gehaald, hetgeen echter op een totaal van twaalfhonderdvijftig deelnemers en deelneemsters niet zo verwonderlijk is. Ook organisatoren van dergelijke groots opgezette toernooien blijven mensen en maken derhalve fouten, nietwaar? Hazebroek DORP De Jompetitiewedstrij- i de Bowling Bond pro zitten er op. In competities vielen ■singen op de laat- (d. In de maandag sleague was het era, dat met een it voorsprong eers- 1 Tettero 11 werd -r-4n in de maandag- Jlpetitie. Ook die had maar een mi voorsprong (van wJht) op de naaste pnt. jin van die twee was er geen ggen over wie er. i zou worden. Bij de "formaties was het In- i dat door de benodig- len te bemachtigen de I'fvoor de neus van L. iraaide. De nummer kteerde nog het maxi- I won met 4-0 van Puinhoop. Omdat Indrapoera en De Hoop tot een remise be sloten bleef de koploper op slechts een half punt onbereik baar. Bij de trio's was het Tettero 11, dat de nieuwe titelhouder werd. Maandenlang vertoefde de équipe bovenin, soms met minimale verschillen. Maar tot en met de laatste confrontaties behield het 'elfde' de voor sprong van één punt op 'num mer tien'. Beide ploegen hiel den het tot in de laatste game spannend Omdat de kampi oenskandidaten allebei met 4-0 wonnen van zusterteams Tet tero vijf (tegenstander van het tiende) en acht, bleef de een- punts voorsprong gehand haafd. Eindstanden Leiderdorp: Maandag vijtmans 1. Indrapoera 35-102,5; 2 LD. 35-102; 3 Van der Zwan 35-94.5; 4. Smikkelshop 35-82.5, 5. Thunderbirds 35- Flying Balls 35- 10 35-97; 3. Tettero 8 35-80,5; 4 Pie Dam 35-75,5; 5 Van der Born 35-75; 6 tero 4 35-72; 7. Pinfall 35-61,5; 8. Marki stad 35-58,5; 9. Tettero 5 35-56; 10. Teti tnaestradaploeg Isenhage toont kunnen roorschoten tgefi 12.L# De Gymnae- sterÖoeë van de Turn- t nieteidsenhage geeft ;en zj in sporthal De -veleifst in Voorschoten imonstratie. Deze ionstratie geldt als mtsfcfeiding op de Gym- t dda in Zurich waar lat dg van Leidsenhage ilneemt. Behalve tolfi1reden Seven de g»p van Nel Ver trampoline-ploeg 3 Patria, sport- Goedenraad en lemonstraties. Het ;aat om 14.00 uur t. De toegangsprijs vijf gulden. enenl jEPTpnaestradaploeg van ieurtea6e oefent onder lei- Jaap Bakker, Nel in Koos van de IJssel ng jjaar op het dertig mi- p jjjrende nummer dat in ,oncj]vitserland za* worden "1. Aan die gymnas- tiekweek in Zürich doen 22.000 mensen, waaronder 2200 nederlanders, mee. Het nummer van Leidsenhage, dat in Voorschoten is te zien, ziet er zo uit: onder begeleiding van bongo's doen de turners aan lange mat- en minitramp- springen, waarin het spectacu laire tafelspringen is verwe ven. De jazz-groep van Nel Verzaal, die eveneens naar Zwitserland gaat, is morgen ook van de partij. Pro Patria uit Zoetermeer, vertegenwoordigd door WK- gangers Marcel Westraten, Di ane Wong, Mariska van der Swan, Jolanda Lamboo en Inge Mollema, zal het sync- hroonspringen op de trampoli ne demonstreren. Vervolgens is het de beurt aan de super- jazzgroep van Gymnova Leid- schendam. Sportschool Goe- denraad geeft een demonstra tie taekwondo. Ook de organi serende vereniging, Avanti, is aanwezig. Die club laat een lange-mat oefening zien. Ook worden door Avanti twee vrije oefeningen getoond. i i i i j Nu we toch aan het rectifice ren zijn. In onze krant werd Uit de Openbare Mededelingen... en ervaring in. Vandaar dat Douze verstand heeft van het weer, zeker van de wind, en van de stromingen. „We krij gen als wedstrijdzeilers regel matig te doen met meteorolo gen. Veel van m'n collega's verdiepen zich in de weerkun de, lezen veel boeken. Ik niet. Ik doe het volledig op m'n ge voel". Douze wijst op verschil lende factoren, die van in vloed zijn op de boten. „Wind- draaiingen, buien, je moet we ten wat de wind gaat doen. En kennis van de stromen; je moet van tevoren de diepste gedeelten van de zee bepalen. In de diepere stukken is de stroom sterker, zodat je daar harder gaat. Feitelijk is zeilen hetzelfde als schaken". „Technisch moet je ook veel bagage hebben. Je moet een soort monteur zijn. En bijvoor beeld kennis van de aërodyna mica hebben; hoe is de boot zo gestroomlijnd mogelijk en dan rekening houdend met ver schillende weertypen". Behalve wedstrijdzeiler, hand- balcoach en aannemer (zijn dagelijkse werk), is de Utrech ter ook lid van de topzeilcom missie binnen de zeilbond. De commissie houdt zich bezig met alle aspecten en conse quenties van het wedstrijdzei len, en dan vooral het Olympi sche gebeuren. „Als commis sielid ben je een soort advi seur, want ik wil ook nog ge woon zeilen". Echt zeilen wordt het voor Douze wan neer hij in de zomermaanden aantreedt in acht grote wed strijden en kampioenschappen. Met als sluitstuk, en misschien ook de apotheose, het wereld kampioenschap in Medemblik. Daar wil Douze schitteren. LISSE De toerafdeling van Ren- en Toervereni- ging De Bollenstreek houdt morgen een presta- tie-fiets-tocht over maar liefst 165 kilometer. De tocht voert langs prachtige wegen en natuurgebieden, zo als De Meije en de Vlist. Ook oude plaatsen als Haastrecht en Bergambacht, de boerderij en langs De Vlist en het recre atiegebied bij de Rottemeren worden aangedaan. Via Zoe termeer en Wassenaar wordt dan weer terug naar Lisse ge reden. De start voor deze tocht is 's morgens tussen zeven en acht uur bij het clubhuis van de RTV De Bollenstreek aan de Spekkenlaan. Deelname kost vijf gulden per persoon en twee gulden als men geen her innering wil. Juni-toertocht De RTV De Bollenstreek gaat morgen ook weer verder met de juni-toertochten. Gereden kan worden over 40 kilometer naar Vijfhuizen en over 70 ki lometer door het Zuid-Hol lands Polderland. Donderdag 17 juni is er een avondrit over 40 kilometer. Zondag 20 juni staan de toer rond de Westein- derplas (40 km) en de Polder en Duinentocht (70 km) op de kalender. Donderdag 24 juni is er weer een avondrit over 35 kilometer en zondag 27 juni staan de Zuid-west Bollen- streektoer (35 km) en de Hol lands Middentoer (80 km) op het porgamma. Tot slot is er donderdag 1 juli nog een avondrit over 40 kilometer. De zondagsritten starten tussen acht uur en half negen bij het clubhuis en de avondritten vertrekken daar om half acht. Open wedstrijd polsstokverspringen NOORDWIJKERHOUT De polsstokverspringvereniging Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout houdt morgen weer één van haar befaamde open wedstrijden. Dat gebeurt op het terrein aan de Leeweg en de wedstrijd begint om half drie. De banen van de vereniging zijn via bordjes op de wegen makkelijk te vinden. De open wedstrijden van Leeuwenhorst zijn uniek. De vereniging be schikt ook over de beste Ne derlandse accommodatie. Ner gens in het land werd tot nu toe verder gesprongen dan in Noordwijkerhout. Drie jaar ge leden zette Nederlands kam pioen Aart de With er een af stand van 18.41 meter neer. Ie dereen is zondag welkom en de inschrijving kan ter plekke geregeld worden. u°^ l ae VB Noteer m.i.vals nieuwe abonnee I hanJM van de Leidse Courant H|de/Plaats_ egekH Wordt l_ per maand (met automatische afschrijving) L per kwartaal meteen glazen bakje naar: e bon in open envelop - geen postzegel plakken - dse Courant, Antwoordnummer 10070, Leiden. het zware werk. En het zeilen gaat me nog steeds verschrik kelijk goed af"., Zwaar werk Als het over „zwaar werk" gaat blijkt Douze het niet zo best te kunnen verkroppen, dat de leek zo licht denkt over topzeilen. „De meeste mensen zien op een recratiewater ie mand in zijn zwembroek lek ker onderuit zitten in een zeil boot. Dat is er aan de top niet bij natuurljk. Vrijwel nie mand, behalve de zeiler zelf, weet hoe zwaar het is. We hebben een bepaald trainings- en tijdschema voor een jaar, daarin wordt uitgegaan van 226 dagen, die voor het zeilen bestemd zijn. Niet allemaal hele dagen natuurlijk. Maar er worden bijvoorbeeld 85 dagen voor internationale evenemen ten in het buitenland ge vraagd. Die dagen kan je dus niks anders doen dat zeilen". In het trainingsschema wordt voorts gewag gemaakt van „wintertraining", „winterwa- tertraining", „internationale evenementen in Nederland" en allerlei andere trainings- en wedstrijdactiviteiten. Douze blijft zelf het hele jaar door aan zijn conditie werken door lopend veel kilometers te ma ken. Hoe serieus Douze de trainingen opneemt, bewijst het volgende verhaal. „Een vriend van me wilde niet gelo ven dat ik zo'n goede conditie heb. We hebben een wedden- schapje afgesloten, dat ik een marathon zou lopen. Ik ben speciaal voor die marathon een heel jaar hard gaan trai nen: 120 kilometer lopen per week. In drie uur en 27 minu ten liep ik 'm uit. Niet slecht voor de eerste keer." Afgedankt Momenteel werkt Cees Douze alleen aan zijn conditie. Zeilen komt later. Vroeger zeilde hij ook in de winter door. „Ik kom nu op een bepaalde leef tijd...", zegt hij veelbeteke nend, waarmee hij niet be doelt, niet meer mee te kun nen. „Op mijn dertigste ben ik eens afgedankt, want ik was te oud. Maar op een gegeven mo ment konden ze niet meer om me heen". Twee jaar later ging hij naar de Olympiade in Kiel. „Voor m'n 27ste heb ik nooit wedstrijden gezeild", vertelt de Utrechter. Volgens eigen zeggen gold hij aan het begin van zijn zeilcarrière als een ta lent in de Finjol, een andere van de zes Olympische klas sen. „In zo'n boot ben ik be gonnen. Daarvoor moet je jong zijn en in een superconditie. Elke dag trainen dus. Maar conditie is niet het belangrijk ste in de finjol, of überhaupt in de zeilerij. De Fin is een tacti sche klasse. Net als de Star. Alle goeie zeilers kruipen op een gegeven moment in een Star. Van de tien beste zeilers ter wereld, zeilen er op het moment vijf in de Star klasse. Tijdens een wedstrijd kun je in een Star dertig verschillende handelingen verrichten, via allerlei klemmen en touwtjes. Voor me heb ik een heel dash board. Zeil je bijvoorbeel in een FD, ook een Olympische klasse, dan gaat het puur om snelheid. Dan maakt het niet uit hoe de wind staat". Dat neemt volgens Douze evenwel niet weg, dat een Star ook erg hard door het water kan scheren. „Een Star is bij voorbeeld eigenlijk te groot voor meren. Daar gaat 'ie te hard voor". Gevoel Tactiek houdt tevens kennis Joop Zoetemelk: maandagavond weer actief in Leiden. LEIDEN Op en rond de Boshuizerkade vindt maandag de jaarlijkse Profronde van Leiden plaats. De organisatie, die bestaat uit de Leidse Wie lervereniging Swift en de win keliersvereniging Willem Klooslaan, heeft met mede werking van sportorganisator Joop Riethoven onder andere Swiftlid Joop Zoetemelk, Jan Raas en Gerrie Knetemann bereid gevonden zonder finan ciële vergoeding in de Leidse wielerronde van start te gaan. Behalve deze kleppers komen ook de sterke sprinters Theo Smit en Gerrie van Gerwen naar Leiden. Riethoven ver wacht dat uiteindelijk zo'n vijftig tot zestig renners om kwart voor zeven na het start schot van Leidens eerste bur ger Cees Goekoop van start, zullen gaan, om het ruim an derhalve kilometer lange par cours 52 maal af te leggen. De renners gaan expres vrij vroeg van start, zodat het publiek na afloop nog naar eventuele uit zendingen van het W.K. voet bal kan kijken. Ook dit jaar zal er weer een collecte worden gehouden ten bate van het gehandicapte kind. Riethoven hoopt nu ein delijk eens meer dan gemid deld drieduizend gulden op te halen. Omdat de toegang gra tis is, heeft de Leidse sportor ganisator daar goede hoop op. Behalve de westrijd zelf, vin den er nog allerhande activi teiten plaats. Zo wordt er zo wel vandaag als maandag een braderie gehouden op de Wil lem Klooslaan. Daarnaast wor den er vandaag home-train- wedstrijden gereden om het Kampioenschap van Zuid- West. Voor deze wedstrijden kan men zich ter plaatse in schrijven. Favoriet Joop Zoetemelk zal maandagmiddag in de winkel straat handtekeningen uitde len. Overigens deelde Joop Riethoven mee, dat op 13 en 14 juli in Leiden en Noordwijk wedstrijden voor profs achter derny's plaats zullen vinden, met aan de start ondermeer 's werelds beste baanrenner Pa- tric Sercu, wereldkampioen achter stayers René Kos, oud wereldkampioen Martin Venix en zesdaagse-specialist René Pijnen. HT Op de we- feioenschappen i Medemblik, au- lit jaar, wil Cees ioe dan ook goed dag komen. De I zeiler in de iche Starklasse, i jaar nog tiende Europees Kampi- op het Hongaar- onmeer, waar de reldtop aanwezig •wacht hoge ogen en gooien in Me- r daar ligt me goed", raatgrage Utrechter, aatste wereldkampi- was Douze niet van ,Maar zeilers, die in edstrijden ver achter eindigden op het wk ste tien". Zijn beste prestaties: „Een keer vierde op de voor-Olym piade en vierde op een Euro pees kampioenschap". Daarbij deed hij landen over de hele wereld aan. Maar genoeg er van heeft hij beslist nog niet, ook al wordt hij door handbal len net zo gefascineerd, als door zijn „Star". Behalve zei ler is Douze namelijk ook nog handbaltrainer van de dames van BDC uit Soest. Ik ben van plan om ooit nog eens een top- handbaltrainer te worden," zegt hij met een onschuldig ge zicht. „Dat lukt me waar schijnlijk wel. Ik kan mensen motiveren, omdat ik zelf een topsporter ben." In ieder geval gaat hij voorlo pig door op het water. „Mijn leeftijd begint weliswaar een woordje mee te spreken, maar in deze klasse kan je rustig tot je 50ste doorgaan. De beman ning, de andere man dus, doet lingkampioenschappen apoera en Tettero 11

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13