an voormalige textielfabriek t nog goed garen te spinnen £cidóc 0oiua/nt ff AKERS ZETTEN ZICH IN VOOR „DE KLOS' Rijnsaterwoudse scholier timmert een veilige trap GIN LEIDSE COURANT adne, schil er od lieu de iN De blinderin- jor de ramen van rpauperde fabriek- Clos Leembrug- ibben hun langste enh\iad. Vanaf volgen- Sac/fc. heeft het zonlicht ije toegang tot de limten. Hamersla- urdieren ritmisch. Niet /^a^rwachte slopers, oning- en werk- !en hebben het ge- spontaan ter nomen. De ambi- krakers zijn van bthouder J. Fase te en i waar zij volgens af hi het werkgelegen- tuss^n om heeft ge- De wethouder v laar anders over, krakers zullen moeten ruimen. ze week, tijdens de ng over het werkgele- iplan, bracht de wet- 6en van de kernpun- voren: de werklozen //eeken zoveel mogelijk e ^atief nemen voor het in 4 van Pr°jecten- Het /Jid en duidelijk. Nage- ï-K-fl hetzelfde moment n /jJe gemeentelijke be- ?n W>uwe zo n initiatief in L. Jpot geworpen: Het ijj£n werkproject De Hf\ fabriekspand van ó/7eï'eembruggen was êe- rdet\ Wonen en werken jft devies van de nieu- (ners. jch zwol aan toen een (ar daarop reageerde Z7£izinsPelen °P het on_ lijk naderende ver- de krakers uit de fa- fel konden zij even- men," licht een van de toe- it hun project een komstige bewoners vrolijk toe. krijgen in Hijzelf krijgt de beschikking ■brieken, waar de ge- over een van de tien kamers, bedrijfsverzamel- die ruim en licht zullen zijn. hilariteit menen de Jdat het weer tijd is ïieuze aangelegenhe- ke fabriek is de grote Bak in volle gang. Met je geestdrift worden ^ontwikkeld. Nog af- I van het Leidse stads- jhter dichtgetimmerde I zonder gas, elektrici- jromend water, wordt i kamer geschikt ge- or bewoning. Buiten liet verkeer in strakke 1 onzichtbaar over de jcht. Alleen het oor dat het pand zich bidden in een stad Jvinden. „Binnenkort iuten schotten weg en Ibloemen voor de ra- Werken Aan een van de afgebladderde wanden hangen lijsten, waar op werkzoekenden kunnen in tekenen. Onder koppen als pottenbakken, speakerboxen bouwen, glasblazerij en kleer makerij hebben belangstellen den hun naam ingevuld. Be halve het wonen krijgt Clos Leembruggen zijn bedrijfs- functie weer terug, zij het dat de opzet in alles verschilt met die van het textielbedrijf, dat in de harde concurrentiestrijd ten onder ging. Wonen en werken, dicht bij elkaar. Een voordeel zou zijn, dat de bewoners als vanzelf bij bedrijfjes binnen lopen en zich erbij betrokken gaan voelen. Met de opgedane ervaring is de kans groter elders een baan te krijgen. De opzet van het wonen en werken in één pand is een van de verschillen met het bedrijfsverzamelgebouw (Olga) zoals de gemeente dat voor ogen staat. De krakers willen Olga echter niet in de wielen rijden, eerder aanvul len. Zij zijn van mening, dat de gemeente lang niet vol doende heeft aan alleen het Olga-complex. Daarom verzetten zijn nu hun eigengereide werk in de fa briekshallen. Zestig mensen moeten er gaan werken. Een doolhof van duistere gangen leidt naar de voormalige pro- duktieafdeling van „De Klos", in totaal drie hoge en diepe etages. De lift hangt werkeloos ergens boven de begane grond; om hoger gelegen regionen te kunnen bereiken, wordt van de zelfwerkzaamheid het nodi ge verwacht. „De bedrijfjes die we hier gaan starten zijn kleinschalig en ex perimenteel. Met subsidie van de gemeente zullen de experi menten sneller resultaat heb ben, Maar mag je, zoals de ge meente doet, van mensen die pas een bedrijf beginnen, ver wachten, dat zij voldoen aan alle op concurrentie gerichte eisen van de markteconomie? Wij denken van niet. Nu blijkt, dat het in deze tijd na genoeg niet meer mogelijk is om goede arbeidsplaatsen te creëren, wordt het initiatief aan de werklozen zelf overge laten. Bepaalde bindende voorwaarden moeten dan ook achterwege blijven. We willen de ruimte hebben en niet wer ken naar een dictaat van de gemeente. Een project moet zo opgezet zijn, dat het na een be paalde tijd opgeheven kan worden. Zo willen we niet, dat de gemeente direct allerlei ka pitaal als zaagmachines in bij voorbeeld de speaker-boxen zaak gaat pompen. Dat bete kent namelijk, dat die investe ring door een hoge productie weer teruggewonnen moet worden. Liever gaan we met een handzaag te werk. De eerste opdracht boxen voor een alternatief café loopt overigens al. Deze klant is fi nancieel zwak. Geen bezwaar, want we doen toch ervaring op en er rust geen druk op ons. Naar de normen van de gemeente moet een levensvat baar bedrijf direct investeren. Het betekent dus dat je van al les moet en van eigen initiatief is geen sprake meer," aldus een woordvoerder van het woon- en werkproject. De be woners van het complex, wil len niet, dat de gemeente kapi taal in de bedrijfjes pompt, maar vermoedelijk denkt de gemeente daar precies hetzelf de over. Maar deze gedachte is van later zorg. Eerst moet iets van de grond komen. Sprokkelen Aan dit eigen initiatief wordt driftig gestalte gegeven. In de gigantische fabriekshallen, zo leert een bezoek, valt hout te sprokkelen; een degelijke tafel is zo gemaakt. Inventiviteit is noodzaak. „Van alleen de uit kering van de mensen hier kan je Clos Leembruggen niet onderhouden. Met dat geld kan je niet veel meer doen dan je boterham beleg gen. Moreel is de gemeente verplicht ons subsidie te ge ven. Dit is een initiatief waar om gevraagd is. Zeer geleide lijk kunnen we ons op de gro tere markt gaan richten. Uit eindelijk met de bedoeling, dat de mensen die hier werken hun uitkering vaarwel kunnen zeggen. Want niets is zo frus trerend dan om naar de sociale dienst toe te moeten stappen en geld te krijgen, waarvan je niet weet hoe je het hebt ver diend. Verder willen we alles zoveel mogelijk in eigen be heer hebben. Wel moet serieus gewerkt worden. Maar het verantwoordelijkheidsbesef is groot, juist door dat eigen be heer," aldus de woordvoerder. De ruimten waar de bedrijfjes gevestigd moeten worden zijn groot. Zeer groot zelfs. Een di lemma zal zijn, dat er onge twijfeld ruimte over blijft. Het ombouwen van de immense fabriekshallen tot woningen is nagenoeg niet te doen. Alleen beneden wordt gewoond. Vele vierkante meters zullen braak moeten blijven liggen. ,7e Koop" Sssale pand van de voor.nalige textielfabriek Clos en Leembruggen aan de Langegracht. Wederom aangeland op de be gane grond begint een van de betimmerde ramen onder het geweld van een paar krachtige vuistslagen vervaarlijk te tril len. Buiten staat een helpende hand te popelen om binnen gelaten te worden. 'Hier bel len' meldt de voordeur. Het drukknopje blijkt loos. Veel meer dan het geluid van kra kend plastic kan door een ste vige druk op de knop niet aan de schel worden ontrokken. Maar dergelijke bagatellen zijn van later zorg. Eén kleine maatregel gedoogde echter geen uitstel: het slot van de voordeur is nieuw en degelijk. De bezoeker wordt binnenge laten. Eenmaal binnen, wordt de helpende hand uit de mou wen gestoken. Halve archieven, afgebroken wastafels, radiatoren en meer vuilnis liggen hier en daar op gehoopt. „Het zink is van de daken gestolen en de radiato ren zijn gekaapt. Water, licht en electriciteit moeten we zo spoedig mogelijk weten te ver krijgen. Vooral ook de ver warming moet weer in orde worden gemaakt," zegt de ge legenheids-gids enigszins pein zend. Wel beseffend, dat na een warme zomer op den duur de winter zijn intrede zal doen. Inmiddels is duidelijk gewor den, dat veel van de ambitieu ze plannen hangen of staan met de besluiten van de ge meente. Wethouder Fase vindt de combinatie wonen en wer ken in principe geen gek idee. „Maar of dat op den duur wenselijk zal zijn? De krakers moeten wel met beide benen op de grond blijven staan. De zelfdiscipline die iets derge lijks vergt, is groot. Er moet van 's morgens tot misschien 's avonds laat gewerkt worden. In het gekraakte complex kunnen ze in geen geval blij ven 'zitten. De koop is nage noeg rond. Er zijn plannen om de nieuwbouw van het Gewes telijk Arbeidsbureau op die Rlaats te zetten," aldus de wet- ouder. De bewoners van voormalige textielfabriek be seffen, dat het botsen van denkbeelden met betrekking tot de bestemming van de pan den best eens frictie zou kun nen geven. Begin volgende week wordt met de gemeente gepraat. Politieke partijen worden uitgenodigd op werk bezoek te komen. Wat brengt de toekomst voor fabriek? De gemeen te heeft de weg reeds uit gestippeld. Ook de kra kers zijn daarmee bezig en menen dat met de voor malige textielfabriek nog veel goed garen te spin nen is. Wie zal het zeg gen... een opvallend ma kelaarsbord aan de gevel schuin onder de ver gulde letters „Clos Leembruggen" geeft in elk geval aan, dat het complex nog steeds te koop is. WIM BUNSCHOTEN VRIJDAG 11 JUNI 1982 PAGINA 5 Onderzoek naar woningbehoefte OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest gaat een volkshuis vestingplan opstellen om uit te zoeken hoeveel woningen er in Oegstgeest gebouwd moeten worden en welke typen woningen dat moeten zijn. De gemeente heeft daartoe contact gezocht met het gemeentelijke adviesbureau Kuiper Compagnons. Dit bureau stelt een indicatief onderzoek naar de woningbehoefte voor op basis van de reeds bestaande gemeentelijke gegevens over inge schreven woningzoekenden. In verband met Haaswijk heeft men in Oegstgeest reeds eerder een woonruimteverordening vastgesteld en beschikt men over een huisvestingsnota. Kuiper Compagnons vragen voor de uit voering van het onderzoek naar de woningbehoefte een bedrag van 23.279 gulden, waarvan het Bouwfonds Gemeenten Neder land de helft voor zijn rekening neemt. De commissie financiën verklaarde zich onlangs akkoord met dat bedrag en derhalve is te verwachten, dat ook de gemeenteraad er straks weinig moeite mee zal hebben het krediet te verlenen. Het opstellen van een dergelijk plan wordt door het ministerie min of meer verplicht gesteld om aan te kunnen tonen, dat de door de gemeente ge vraagde contingenten voor nieuwbouwwoningen ook werkelijk nodig zijn. Wethouder Kohlbeck is van plan een projectgroep op te richten waarin ook twee raadsleden vertegenwoordigd zullen zijn om één en ander te begeleiden. OUDE WETERING Jos Engele is 17 jaar en woont in Rijnsaterwoude. In het mede door hem bewoonde huis, een boerderij aan de Herenweg, bevindt zich een trap, die naar de eerste verdieping leidt. De verbinding tussen begane grond en eerste etage kent echter een tekortkoming, het is een wel zeer kleine doorgang en bovendien niet van gevaren ontbloot. Dat bleek nog niet zolang geleden. Een zusje van Jos Engele kwam op één van de treden ten val en maakte een behoorlijke smak. Zij liep daarbij een gebroken jukbeen op. Voor de 17-j^rige leerling van de technische school voor de Veenstreek in Oude Wetering was die gebeurtenis mede aanleiding om voor een nieuwe trap te zorgen. Na een gedegen voorbereiding van tekenen en meten begon hij in december met het karwei. Inmiddels is de nieuwe in hard hout uitgevoerde trap gereed. Zijn leraar de heer W. Tuin, die hem met raad en daad heeft bijgestaan, noemt het „een uniek stuk vakwerk". Vooral omdat de jeugdige Engele geconfron teerd werd met een zeer beperkte ruimte waarin de nieuwe, vei lige trap'geplaatst kon worden. Ook vanuit andere kringen (aan nemers) werden lovende woorden aan het adres van de MTS- leerling in spé geuit. Volgens de heer Tuin toont dit weer eens aan hoe zinvol het lager technisch onderwijs is. Een stukje pro paganda voor de school is het. En dat mag ook wel eens. want regelmatig wordt er in negatieve bewoordingen over het lager beroeps onderwijs gesproken De trap wordt morgen vanuit de school in Oude Wetering over gebracht naar Rijnsaterwoude. Na plaatsing gaat Jos Engele weer door met andere klusjes in en om het huis. Zo is hij druk doende met het vervaardigen van een open haard en vervolgens staat er een loopstal op het programma. Tussen al die werk zaamheden door heeft hij onlangs een herexamen Engels ge daan. Dat was nodig om toe gelaten te kunnen worden tot de, Leidse M.S.G., waar de Rijnsaterwoudse jongeman zich verder wil bekwamen. Jos Engele (r) met de trap en leraar W. Tuin. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond-met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. Noteer m.i.vals nieuwe abonnee^ van de Leidse Courant Adres - Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon - Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, I 2300 VB Leiden. 4

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5