UYS voetballend de tweede klasse in Stylistisch aller gaart je in Mozarts Requiem Rainer Werner Fassbinder, rebel van de Duitse film Vooroorlogse revue terug in Nelson SPORT/KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 11IUNI1982 PAGI1 'Q Voorstelling: Nelson Revue. Theater Meervaart te Amsterdam. Teksten: Herbert Nelson e.a. Uitvoerenden: Herbert en Eva Nelson, Gerrie v.d. Klei, Resistentie-Orkest e.a. Regie: Carel Alphenaar. Herhaling: 13 t.e.m. 18 Juni. Vannacht herleefde in de Amsterdamse Meervaart de vooroor logse Berlijnse revue, waartegen de nazi's niet zo vernietigend zijn opgetreden of er bleven herinneringen en onvergetelijke liederen bewaard. Vader en zoon Rudolf en Herbert Nelson gel den als de Urhebers van dit exquise cabaret aan de Kurfürsten- damm en Louis Davids staat te boek als de man, die dit gezel schap naar Amsterdam haalde, toen in de jaren '30 ook elke vo cale en literaire levenssier door de bruinhemden werd platge trapt. In de Berlijn-Amsterdammanifestatie ter gelegenheid van het Holland Festival kwam een reconstructie tot stand volgens zo haalbaar mogelijk het oorspronkelijke karakter. Dit gebeuren greep daardoor wijder om zich heen dan zomaar het ophalen van herinneringen. Er werd de sfeer opgeroepen van toen in liedjes en sketches onder aanvoering van het tegen de 70 lopen de echtpaar Herbert en Eva, waarvan de wieg aan de Ku'damm heeft gestaan. Zij kregen daarbij de even weelderige als speels- wulpse assistentie van Gerrie v.d. Klei, die met haar stem tot in de hoogste registers wonderen kan verrichten en tegelijk met elegante nostalgie de sensuele decadentie van die nadagen schil dert precies tot aan de grenzen van het toen alom heersende sa lonfatsoen. Zoals zij de schaduwzijden in de zaal werpt van het vamp-zijn, languit liggend op de vleugel en met die satanisch- ijle stem zingt „die Sünde persönlich" te zijn, vindt men ten on zent niet snel een «.weede. Frau Eva Nelson zette meer het canailleuze type neer, de door de wol geverfde vrouw, die het leven neemt zoals het is en er vrolijk-opgewonden bij blijft. „Das Leben geht weiter". Haar tijd zal het wel duren, maar „sie möcht' so gem ein Gigolo küssen". Haar man Herbert sloeg daarbij op de piano precies die lichte toets aan waarin aan zulk een lied elk gewicht wordt ontnomen en tegelijk toch een pakkende ritmiek meekrijgt. De vier heren van het Forellenkwartet, ook actief in anekdoti sche sketches, droegen solistisch of meerstemmig, maar steeds met aangenaam in het gehoor liggende vocale gaafheid mede deze revue. Kapelmeester Huub Mathijsen met zijn Resistentie Orkest schiep doorzichtige muziekjes. Dit leidde niet tot een re constructie, maar tot een duik in het verleden met over je oren er in. TON OLIEMULLER AMSTERDAM De we tenschap is er nog altijd niet in geslaagd de raad sels rond Mozarts zwane- zang op te lossen, en het in de vraag, of het ooit zo ver zal komen. Wat is er waar van het ver haal over de geheimzinnige bode, die een requiem kwam bestellen voor graaf Walsegg, die het wel wilde betalen, maar onder eigen naam wil de uitvoeren? Waarom zette de componist, die in elk op zicht in een deplorabele toe stand verkeerde, en het geld hard nodig had, boven zijn handschrift het jaartal 1792? Nog vóór dat jaar werd be reikt, stierf Mozart, een zeer onvoltooid requiem achterla tend. Wat deed Franz Süss- mayr, vriend, leerling en mo gelijk rivaal-in-de-liefde, er mee toen hij het werk af maakte? Zeker weten we, dat Mozart tien dagen vóór zijn blijkbaar toch nog onverwachte dood met Süssmayr en een andere leerling aan dit requiem heeft gewerkt. De eerste twee delen waren klaar. Van het zesdelige Dies Irae was het Lacrymosa goeddeels af, de andere delen waren, evenals het offertorium, gro- Requlem van W.A. Mozart. Utrechts Kamerkoor Viva La Muai- ca. Amsterdams Barok Orkest. Di rigent: Ton Koopman. Koorvoorbe reiding: Reinier Wakelkamp. Solis ten: Annemorie Dur, sopraan, Ca therine Patriasz, alt, Hein Means, tenor, Harry van der Kamp, bas. Nicolaikerk, Amsterdam. Herhaling in de Nieuwe Kerk, Den Haag, op 13 Juni. tendeels geschetst. Aangeno men moet worden, dat Süss mayr het Lacrymosa af maakte en het hele Sanctus (waarvoor hij Mozarts Dies Irae-thema liet terugkeren), het Benedictus, het Agnus Dei en het Lux Aeterna er zelf bijmaakt. Hij deed dat, vergeleken met het werk van zijn meester, soms on handig en soms wat stijf, en hij hield zich hardnekkig aan de ongebruikelijke orkestra tie van Mozarts voltooide de len. Bijna anderhalve eeuw lang heeft men het werk van het genie (dat diens weduwe als zijn voltooide nagelaten werk wilde verkopen), in die onbevredigende vorm geac cepteerd. Toen kwamen de twijfels. Er bestaan nu allerhande versies, die geen van alle het pleit overtuigend wisten te winnen. Mozart-kenner Ma- rius Flothuis was er bij ons al vroeg mee bezig. Vorig jaar mei liet de Vlaming Jos van Immerseel met Nederlandse radio-ensembles hier een versie horen, waarin Franz Beyer het aandeel van Süss mayr voorzichtig had terug gedrongen en geretoucheerd. In oktober vorig jaar kwam de Engelsman Christopher Hodgwood bij het Nederlands Kamerkoor met een nog ri goureuzere lezing. Hij liet Sanctus en Benedictus, als zijnde niet van Mozart, ge heel weg en maakte het La crymosa en het Agnus Dei naar eigen inzicht af, onder meer met een onlangs terug gevonden Amen-fuga van Mozart zelf. Wat deed nu Koopman met het koor en orkest waarmee hij enkele dagen geleden de eerste voorstelling van „Die Zauberflöte" trachtte te re construeren? Deze dirigent volgde gewoon een ietwat aangepaste en gemoderni seerde versie van Süssmayr, natuurlijk veel minder groot in de koor- en minder mas sief in de orkestbezetting, maar toch niet essentieel an ders. Begrijpelijk was deze handelwijze wel, want als je geen beter alternatief te bie den hebt, kun je beter de tra ditie volgen. Wat echter niet begrijpelijk, ja, zelfs onthut send was, is dat Koopman de goeddeels traditionele versie volstrekt onvoldoende had aangepast bij het apparaat, waarmee hij wilde werken. Hij trok in zijn directie zijn orkest mee naar de stijl van de barok, wat Mozart hele maal niet meer is. Het koor daarentegen zong vloeiender en sierlijker in rococo-trant, maar botste telkens met het strakke orkest. De solisten zongen gematigd romantisch, zoals ze dit ook elders ge wend zijn. Zo ontstond een onaanvaardbaar stylistisch allegaartje, in een klank beeld, waarin bovendien alle lijnen door elkaar liepen vanwege de lange nagalm van de hoge kerkruimte. Het was aldus een bijzonder on bevredigende uitvoering, maar wie kan ook tegelijk Die Zauberflöte reconstrue ren en dan ook nog het Re quiem aanpassen". JOHN KASANDEI^ NAALDWIJK En zo daalde UVS gisteravond voetballend naar de twee de klasse af. Zelfs bij een 2-0 achterstand in het al- lesbeslissende degradatie- treffen met HOV, bleef de UVS-elf volharden in het spelletje dat al zo lang zo graag wordt gespeeld. Echt voetbal dus. Waarin de opbouw van achteruit, het korte combinatiespel op het middenveld en het inschake len van de vleugelspelers centraal staat; een speltype kortom, waarin doelpunten slechts als een verstorende bijzaak lijken te worden ge zien. Een toch belangrijke bijkomstigheid, zo maakte HOV UVS echter duidelijk. Het simpele Rotterdamse spelletje, op kracht én de lange trap naar voren geba seerd, leverde HOV immers wel twee treffers op. En het behoud van de eerste klasse status, omdat het in de slotfa se van hét duel nog wel sco rende UVS op een totaal van één bleef steken. Een voor de Leidenaars triest, maar typerend einde van de voet balcompetitie '81-'82. UVS immers, kende deze jaargang aanzienlijk meer wedstrijden die beter dan de tegenstan der werden afgewerkt. In winstpunten werden dat soort op voetbal gewonnen confrontaties echter al te vaak nauwelijks uitbetaald. Niet zo vreemd dan ook dat trainer Gerard Désar zichzelf na afloop de vraag stelde of UVS wel met dat spelletje door zal moeten gaan. Om direct het overduidelijke ant woord te geven. „Ik kan geen lange trap voetbal van achteruit laten spelen. Ik kan het niet, ik wil het niet en ik heb er de spelers niet voor. UVS zal ook in de tweede klasse doorgaan met voetballen. De duelkracht zal hooguit wat worden opge voerd, maar dan houdt het wat dat betreft verder ook livs blijft dus „gewoon door voetballen". Het is voor de Leidenaars dan echter wel te hopen dat zich komend sei zoen een speler aandient die beheerst en rustig de lijnen zal kunnen uitzetten voor dat type voetbal. Regionaal Al- f»hons Groenendijk - in de be- angstelling van FC Den Haag - mocht dan in het treffen met HOV op het middenveld een uitblinkende rol vertolken, de rol van rustbrenger was hem duidelijk niet op het lijf ge schreven. Omdat HOV datzelf de middenveld in de regel ge woon oversloeg, ontspon zich in Naaldwijk dan ook een wat chaotische partij voetbal die met name in de eerste helft nauwelijks doelrijpe kansen kende. De mogelijkheden die zich dan nog voordeden, wa ren voor UVS. Aad Neute boom, in de spits teruggekeerd na zes wedstrijden schorsing, zorgde met het hoofd voor het nodige gevaar - zo manoe- Het is gebeurd. Gerard Désar, Hans Neuteboom en Rob Vermeer weten zich tweedeklasser. Rainer Werner Fassbinder, de filmregisseur die tegen „Papa's Kino" in Duitsland verzette. vreerde hij naamgenoot Hans Neuteboom nog een keer in kansrijke stelling - en ook Frits van der Heiden kwam vlak voor rust nog eenmaal gevaarlijk door. HOV had, na de pauze, aan de eerste mogelijkheid wel ge noeg. Na een zeer verre in- worp van Ruud Kalf, kopte Arris de Bruyn het leer door. John Braun was vervolgens ter plaatse om de bal achter de kansloze Rob Groenendijk te deponeren. Met Ron Bekooij voor Aad Neuteboom, ging UVS verwoed op jacht naar de gelijkmaker. Alphons Groe nendijk kopte evenwel net naast en miste even later bij een doorbraak de kracht nog fors uit te halen. Stootkracht waaraan het HOV duidelijk niet ontbrak. De voor Arie Huisen in de ploeg gehaalde, dikbuikige Boy Balkhoven bij voorbeeld, bedacht zich in de zeventigste minuut van het treffen geen moment toen hij de bal na een vrije trap van Braun voor de punt van zijn schoen kreeg: 0-2. „Twee kansen, twee doelpun ten", keek Désar later terug. „HOV heeft ijzingwekkend kalm gewacht op de kansen die eens moesten komen en ze vervolgens benut. En als je dan toch over volgend seizoen eraat: het wordt tijd dat we bij 'VS een paar spelers gaan op leiden die die bal er gewoon tien, vijftien keer in een sei zoen intrappen. Dat zou ook een hoop schelen. Het trieste is alleen dat die jongens in de huidige selectiegroep ontbre ken. Nu is Mario Faber met vier doelpunten topscorer..." Hoe dan ook: met diezelfde Faber voor laatste man Rob Vermeer in de ploeg, trachtte UVS de achterstand alsnog goed te maken. Hoewel HOV die inhaalpogingen op uiterst professionele wijze trachtte te dwarsbomen, ontstonden er opnieuw Leidse mogelijkhe den. Frits van der Heiden knalde voorlangs en na een schot van Sam Eradus caram- Rainer Werner Fassbinder is dood, 36 jaar oud. De re van de filmmakers in de Duitse Bondsrepubliek uit de l jaren zestig, die zich met een aantal collega's ging afzet«N( tegen wat zij noemden „Papa's Kino", de suikerzoete M ten sy"- films van Franz Marischka en het volgens het otffeel UFA-recept gemaakte operette-films met Peter Alexandt oor Dat werd hem misschien door een aantal jongeren, ma i b zeker niet door de meerderheid in dank afgenomen. i v Fassbinder wist echter niet van ophouden. Zijn eerste la e s ge film,op 23-jarige leeftijd gemaakt, „Liebe ist kalter i eei der Tod' werd als een amateuristisch werkje tijdens h ikei festival in Berlijn koeler ontvangen dan de titel aangee ze maar nog in hetzelfde jaar volgde zijn erkenning als 'one rieus filmmaker met „Katzelmacher". Toch bleef Fassbi ierc der in binnen- en buitenland een vaak omstreden figur, l door de keuze van zijn onderwerpen. In Angst essen a Fr Seele auf" nam hij het op voor de positie van de gastarbi t der in de Bondsrepubliek, in latere films als „Handler d vier Jahreszieten"nam hij het op voor de kleine man en „Mutter Küsters Fahrt zum Himmel" en „Die Ehe der N ria Braun" sneed hij onderwerpen aan die de gevestig orde van Duitse filmmakers niet zo prettig lagen. Laatstj noemde film kreeg een roulement in de Verenigde Stat !EC en Fassbinder overwoog toen om zich in Amerika te veronc stigen „omdat West-Duitsland hem te weinig mogelijk) Br den bood". Rainer Werner Fassbinder bleef echter in Mii uldc chen waar hij met zijn favoriete actrice Hanna Schygu se-l de meer commerciëel gerichte film „Lili Marleen" maak ;n-> gevolgde door „Lola". L Fassbinder is in zijn korte leven uiterst productief gewet n-E ook op ander gebied. Na door de filmacademie te zijn afj >n r wezen, werd hij figurant in München, trok op 23-jarl leeftijd de aandacht als artistiek leider van het „Aktio Theater" dat prompt door de Münchener politie werd glaar sloten, waarna hij een „anti theater-groep" oprichtte. Voor Nederland is hij misschien in brede kring nog meest bekend geworden door zijn televisie-serie „Ber °nc Alexanderplatz". Tot zijn vroegtijdige dood is hij altijd een omstreden figu gebleven. Ook door zijn leefwijze. Zijn openlijke erkenm er homofiele relaties op na te houden, zijn op zijn zach w uitgedrukte „stevige" alcoholconsumptie en zijn openlij ]OOI verklaring cocaïne te gebruiken, werden hem niet altijd var dank afgenomen. rer§ Volgens een politiewoordvoerder zal vandaag sectie op lichaam van de overleden regisseur wordt verricht, medicijnen en alcohol of beide een rol hebben gespt kan eerst daarna worden vastgesteld", zei hij. Het is echl zeker geen moord geweest. Fassbinder, de meest opvallende rebel van de jonge film ilan uit Duitse Bondsrepubliek uit de jaren zeventig, is n »n. meer. Zijn productieve en stormachtige carrière is gesch lijst denis, zijn filmwerk is gebleven en zullen wellicht in van toekomst tot meesterwerken worden uitgeroepen. slov Mil inad boleerde de bal via de staander alsnog het veld in. In de 89ste minuut viel de tegentreffer echter wel. Groenendijk werd binnen de beruchte lijnen door Ton Roodenrijs aangetikt en strafschopnemer Bert Kort hield het hoofd koel. In de ruim bemeten blessure- en tij- drektijd kreeg het stug door voetballende UVS nog één kans. Na de voorzet van Be kooij mikte opgekomen Henk Landwaart de bal echter kop pend net naast het doel van Chris de Jong. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 50 Braun 0-1; 70 Balk hoven 0-2; 89 Kort 1-2. UVS: Rob Groenendijk; Vermeer (Faber), Zandbergen, Landwaart, Hans Neuteboom, Van der Heiden, Alphons Groenendijk, Kort, Eradus, Aad Neuteboom (Bekooij), Van Leeu- Aad Neuteboom (10) stuurt de bal koppend richting HOV-doel. Het leer zal echter naast het Rotter damse doel verdwijnen. Hanna Schychilla, een van Fassbin- der's favo riete actri ces, hier in de film „Lili Marleen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14