Israël en Syrië in hevig gevecht om Bekaa-vallei 9 Val niet in slaap, je wordt misschien nooit meer wakker9 AVO steunt unaniem voorstellen eagan over wapenbeheersing itse minister pigert verliezen onthullen ii onze correspondent jllare de Koninck) - De staats- en re isleiders van de zes- NAVO-lidstaten heb- itisteren op hun top- irentie in Bonn in gemeenschappelijke jrklaring volledige 1 toegezegd aan de j recente ontwape- jkoorstellen die de fkaanse president aan de Sovjet heeft gedaan. Het i de voorstellen om de middellange afstands raketten in Europa tot nul te beperken, om het aan tal zware intercontinenta le kernkoppen wederzijds met eenderde in te krim pen (het zog. START- overleg) en om het aantal in Oost- en West-Europa gelegerde manschappen te verminderen (het zog. MBFR-overleg). De gezamenlijke slotverkla ring van de zestien politieke leiders van de NAVÓ-landen werd gisteren in Bonn als een belangrijk succes voor presi dent Reagan bestempeld. Tus sen de NAVO-regeringen on derling is nu immers de dis cussie over de inhoud van de Amerikaanse voorstellen for meel gesloten. Wel heeft Washington beloofd zijn Europese NAVO-partners in de loop van de ontwape ningsgesprekken (die alleen tussen Amerika en Rusland plaatshebben) te raadplegen over Sovjet-tegenvoorstellen. Inzake de Euro-raketten heeft de Amerikaanse president de „nul-optie" voorgesteld, die van de Russen vraagt alle be staande SS-20-raketten in clusief de oudere versies daar van weg te halen, in ruil voor het afzien door de NAVO van het plaatsen van kruis- en Pershing-2 raketten. Voor de START-gesprekken in Genève oppert Reagan een verminde ring tot 850 (nu 1350) van de op Russisch en Amerikaans vasteland opgestelde oceaano- verschreidende kernwapens. Algemene NAVO-steun krijgt ook Reagans MBFR-voorstel om de landmachttroepen in Oost- en West- Europa te be perken tot 700.000 aan weers zijden. Over dat plan zijn gis teren nadere bijzonderheden bekend geworden. De NAVO pig protest- st in Bonn pin de NAVO-zaal van de kanselarij in Bonn de lei- i het Atlantisch Bond- hap beraadslaagden i strategie, verzamelde £teren pal aan de over- i de Rijn zo'n 250.000 .'jongere mensen om te- Dombewapening en voor jening te demonstreren, jet zomerse weer werd niet door incidenten protest-feest. In een variatie van opschrif- I teksten werd opgeroe- I ontwapening. Betogers I karikaturen mee van |ke NAVO-leiders, zo- jskanselier Schmidt en Reagan (foto). fVoor het Rode Kruis t een drukke middag in S met de vele zonneste- Jj het grote aantal flauw jn mensen. De politie ffialleen optreden tegen 'loepje extremisten dat Sen Amerikaanse vlag- "fprand stak. Een 36-jari- |j die zich uit protest met H overgoot en in brand ïioest zwaar gewond in Bkenhuis worden opge- MIER VAN AGT: kan me zelden opwerken tot kritiek op de VS' an onze speciale verslaggever Dick van Rietschoten) I— „Nederland is een kritisch NAVO-lid. Dat is waar. ften moet bedenken, dat die houding van Nederland geba- s op de overtuiging, dat wij de NAVO niet kunnen en tnissen. Onze kritiek is ingegeven, omdat wij vinden dat VO een hecht en vredelievend bondgenootschap moet it actief meewerkt aan de ontspanning en wapenbeheer- ide wereld." (bewoordingen besloot premier Van Agt gisteren zijn toe ftijdens de conferentie van de zestien regeringsleiders van yO-landen in Bonn. tnier, tevens minister van Buitenlandse Zaken, benadruk- ftals de andere regeringsleiders in zijntoespraak op de [top de noodzaak tot het voeren van een tweeledig beleid: i zorgen voor handhaving van het militaire evenwicht t en West, en anderzijds onderhandelen over weder zijdse wapenvermindering. Van Agt repte met geen woord over de Nederlandse opvatting inzake de stationering van kruisraket ten. „Men weet, dat wij wat dat betreft een afwachtende hou ding aannemen. Ik heb er van af gezien mijn energie te beste den aan het intrappen van open deuren", aldus Van Agt na af loop van de topconferentie. Wel prees de premier in zijn toe spraak de voorstellen tot wapenbeheersing, die president Reagan aan het Warschau-Pact heeft gedaan. Hij omschreef ze als „degelijke voorstellen, waar we dankbaar en verheugd over zijn". Op de vraag of er dan geen kritiek mogelijk is op de haal baarheid van het aanbod van Reagan zei Van Agt: „Amerika nen-vriend als ik ben, kan ik me zelden opwerken tot kritiek op de Amerikanen." Van Agt was het overigens niet eens met se cretaris-generaal Luns die had gesproken over een nieuw tijd perk voor de NAVO. „Dat is wel een wat al te Bourgondische kwalificatie". stelt nu voor de beoogde man- schappenreductie in zeven jaar (waarbinnen vier fasen) te be reiken en dat „spoorboekje" van meet af aan compleet vast te leggen. Overigens blijft nog volop het Oost-West conflict bestaan over de werkelijke troepensterkte in het War- schaupakt. Volgens de NAVO liggen er 960.000 parate mili tairen in Oost-Europa. Moskou houdt het op slechts 800.000, ongeveer evenveel als er aan NAVO-kant liggen. Voor het overige heeft de Bonner verklaring" van de NAVO die volgens verwach ting een gematigde toonzetting gekregen, die vooral door de Westduitse bondskanselier Schmidt is ingefluisterd. De zestien verklaren te streven naar „evenwichtige Oost-West relaties, gericht op daadwerke lijke ontspanning". Andere zinsneden dragen een sterk compromis-karakter met de Amerikaanse harde lijn. In na volging van de afspraak in de economische wereld-top (afge lopen weekeinde in Versailles) zeggen nu ook de NAVO-lan- den „voorzichtigheid" in de handel met het oostblok te zul len betrachten, geen „militair relevante technologie" naar Warschaupakt-landen uit te voeren en leningen voortaan minder voordelig te verstrek ken. De verklaring vat de huidige NAVO-ontspanningspolitiek als volgt samen: „Op basis van militaire kracht en politieke solidariteit, blijven wij ons in spannen om, voor zover het Sovjet-gedrag dit mogelijk maakt, Oost-West betrekkin gen te verbeteren door dia loog, onderhandeling en we derzijds profijtelijke samen werking. Dat de Sovjet Unie dit mogelijk moet maken weerspiegelt het Amerikaanse voorbehoud om de ontspan- ningspolitiek te beëindigen als bijvoorbeeld Rusland Polen zou binnenvallen. Volgens het „hardste" deel van de Navo- -verklaring „leert de ervaring dat de Sowjet Unie bereid is geweld buiten zijn grenzen te gebruiken of daarmee te drei gen. Afghanistan en de Sow- jet-houding tegenover de Pool se crisis laten dit duidelijk zien. De Sovjet Unie heeft de voorbije tien jaar een groot deel van zijn middelen aange wend voor een massieve mili taire opbouw, die veel groter is dan voor de eigen defensie no dig is". De NAVO-top heeft de onderlinge verplichting ge schrapt dat elke lidstaat jaar lijks zijn defensie-uitgaven met 3 procent reëel verhoogt. Maar er wordt in algemene zin vastgehouden aan „het door gaan met de versterking van de Navo-defensie, vooral van de conventionele bewape ning". Israëlische soldaten in de eerder deze week bezette Libanese havenstad Tyrus halen grapjes uit met een in een van de huizen gevonden portret van PLO-leider Arafat. (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV DAMASCUS BEIROET Tijdens he vige luchtgevechten in het oosten van Libanon, bo ven de Bekaa-vallei, heb ben Israëlische strijd krachten gisteren 25 Syri sche gevechtsvliegtuigen van het type MIG neerge haald. Tegelijkertijd zijn aanvallen uitgevoerd op Syrisch luchtafweerge schut en hebben Israëli sche grondtroepen slag geleverd met Syrische eenheden. Dit is gister avond door de Israëlische televisie bekend gemaakt. Tevens liet de Israëlische te levisie weten dat Israëlische tanks, die op fel Syrisch ver zet waren gestuit, nog maar enkele kilometers verwij derd zijn van de strategisch zo belangrijke hoofdweg Bei- roet-Damascus. Het Syrische persbureau SANA maakte gisteravond melding van grote tanksla gen. Aan Syrische zijde gin gen 83 tanks verloren, maar bij de Israëli's zouden 164 tanks en pantservoertuigen buiten gevecht zijn gesteld. Damascus meldde ook het neerschieten van zes Israëli sche gevechtsvliegtuigen. SANA meldde verder dat Is raëlische vliegtuigen gister ochtend de weg van de indu striestad Homs in Midden- Syrië naar de Noordlibanese havenstad Tripoli hebben be schoten. De weg is een van de belangrijkste bevoorra dingsroutes voor het Syri sche leger in Libanon. Vol gens Syrische communiqué's zijn op de weg 57 burgers omgekomen, maar of er ook militaire voertuigen zijn ge raakt werd niet bekend ge maakt. Het persbureau SANA zei verder dat Syrische para troepen in het zuidelijke deel van de Bekaa-vallei waren geland en daar de naar het noorden oprukkende Israëli's hebben tegengehouden. Een doorgaans goedingelich- te correspondent van de Is raëlische televisie verklaarde gisteravond, dat de Israëli's de Libanese hoofdstad willen innemen om vervolgens in vloed uit te kunnen oefenen op de volgende maand te houden verkiezingen in Li banon, wanneer die tenmin ste doorgaan. Na zes dagen oorlog is het, aldus klinkt ook in Israël, duidelijk dat de regering-Be gin haar doelstellingen heeft verlegd. Aanvankelijk werd in Tel Aviv bekend gemaakt, dat de operatie „Vrede voor Galilea" tot doel had de Pa- lestijnen tot op 40 kilometer van de Israëlische noord grens terug te drijven. Israë lische troepen zijn nu al 80 kilometer in Libanon door gedrongen en zijn al enkele dagen in gevecht met het Sy rische leger. De Syrische president Assad heeft zijn strijdkrachten in Libanon gisteren een bood schap gestuurd, waarin hij zegt dat Syrië geen andere keuze heeft de confrontatie met Israël aan te gaan. Een hooggeplaatste Syrische functionaris verklaarde gis teravond, dat president As sad de Amerikaanse afgezant Habib heeft meegedeeld dat Syrië al het mogelijke zal doen om Libanon en de Pa lestijnse guerrillastrijders te verdedigen „zolang er ook maar een enkele Israëlische soldaat op Libanees grondge bied is". Hiermee lijkt de Amerikaanse bemiddelings poging te zijn mislukt. Een PLO-woordvoerder, Aboe Sjarief, zei gisteren op een persconferentie in Bei roet dat Israël gisteren tot zesmaal toe had geprobeerd vanuit zee op het strand ten zuiden van Beiroet te landen, maar dat alle pogingen door Palestijnen en Syrische troe pen waren afgeslagen. Hij zei verder dat in de Palestijnse bolwerken Damour en Sidon nog steeds verzet wordt ge boden tegen de Israëli's en dat Israël daar alleen al 62 tanks zou hebben verloren. In Jeruzalem is niets over de eigen verliezen bekendge maakt. (Van onze correspondent Roger Simons) SN Defensieminister John Nott van Groot-Brittannië istermiddag in het Lagerhuis geweigerd te onthullen, Britse soldaten omgekomen zijn in de Argentijnse luch- van afgelopen dinsdag op de landingsschepen Sir Gala- Sir Tristram. Nott beschouwt het naar verwachting - aantal slachtoffers als een militair geheim. k Nott zei in het Lagerhuis, dat hij de Britse stafchefs ge legd had. Zij raadden hem aan géén verliescijfers wereld- j te maken. Zo blijven de Argentijnen in de onzekerheid jt de getalssterkte van de Britse troepen, die hun vesting pnley tot op zeer korte afstand genaderd zijn. r van defensie Nott maakte verder bekend dat zeker ze- I mogelijk elf Argentijnse vliegtuigen zijn neergehaald. Pen was de schade aan de Britse schepen al aangericht. lUL VAN CORDOBA" EER NAAR HUIS TERUG I (Van onze correspondent Roger Simons) EN Kapitein Alfredo Astiz (29), de door de Britten ge- I i Argentijnse bevelhebber van Zuid-Georgië die in Lon- Surende enige tijd is verhoord vanwege zijn betrokken- i het folteren van politieke gevangenen en de verdwij- in een Zweeds meisje en twee Franse vrouwen in Argen- jdoor Londen op het vliegtuig naar huis gezet. De Britten T Astiz een serie vragen voorgelegd. Op grond van de jtie van Genève, was hij evenwel niet verplicht deze te borden. Hij weigerde ook maar iets te zeggen of op papier (n, zodat uiteindelijk besloten is Astiz te laten gaan. Van onze I speciale verslaggever GARETH PARRY op de Falkland Eilanden De Britse journalisten die zich bij de invasiemacht op de Falkland Eilanden bevinden hebben maar weinig tijd om hun versla gen naar Londen door te bellen. Omdat die berich ten, tot ongenoegen van de kranten, radio en tele visie, uit strategische overweging geruime tijd door het ministerie van defensie worden vastge houden, is over de situatie van dit moment rond Port Stanley weinig bekend. Onderstaand verslag van verslaggever Gareth Par ry werd afgelopen maan dag naar Londen doorge seind, maar pas gisteren door het ministerie van defensie voor publicatie vrijgegeven. PORT SAN CARLOS Liggend in zijn drassige schuilplaats met boven zijn hoofd het mistroostig gebulder van de snijdende wind en de rzige regen voelde Sean O'Hara van de Schotse Gardes zich zondagmiddag allesbehal ve behageJijk. In zijn voe ten had hij als gevolg van de kou al enige tijd geen gevoel meer en zijn kle ren die nat waren gewor den toen hij aan land ging en sindsdien niet meer droog waren geweest, kleefden aan zijn lichaam. Voor Sean O'Hara en een ka meraad vormden de drassige wanden van hun kuil en een vlak boven hun hoofd gespan nen zeildoek, dat kraakte on der druk van de wind en waar het water in straaltjes tegelijk doorheen sijpelde, de enige be scherming tegen de razende elementen. „Je kunt maar beter niet in je slaapzak kruipen, want dan word je drijfnat", zei hij met zijn zachte Schotse accent. Dus daar lagen we in kleren die zogenaamd waterdicht waren, maar waarvan laag naar laag langzaam maar zeker bezweek voor de opkruipende vochtige kou. „Val niet in slaap, want dan word je misschien nooit meer wakker", voegde hij er aan toe, vlak voordat hijzelf wegdoezelde. Op dat moment was hij in gedachten ongetwij feld bij zijn vrouw, met wie hij twee weken voor zijn vertrek naar de Falklanden is ge trouwd. De Schotse Gardes die verster king hebben kregen van de Welse Gardes bevonden zich op schietafstand van Port Stanley. In deze hele oorlog is het weer de minst voorspelba re factor. Zoals een eilander zei: „Je kunt hier vier seizoe nen op één dag beleven". Als om dit te bewijzen begon de volgende dag stralend en zon nig. Aan ons verblijf in de kuil kwam om twee uur 's nachts een eind toen een sergeant te gen de laars van O'Hara schopte die net boven de rand van de kuil uitstak. Hij vroeg ons een beetje op te schieten omdat ons onderdeel al twintig minuten op ons stond te wach ten. We strompelden door het maanverlichte landschap. Vlakbij stond een groepje zwaarbepakte en in camoufla gepakken gestoken mannen klaar om samen met ons naar een schuurtje te gaan. Niet ideaal, maar het had in ieder geval een dak. Aangekomen bij de schuur waar kaarsen flikkerden en buiten een groot open vuur brandde waaraan ingepakte fi guren hun banden trachtten te warmen, drong zich de herin nering op aan sfeertekeningen in boeken van Charles Dic kens. Binnen lagen Gardesol daten in hun slaapzakken zo dicht tegen elkaar aan, dat je er niet eens tussen door kon lopen. Een man die te lang aan de kou was blootgesteld, was in een doorzichtige plastic zak gelegd, slechts gekleed in zijn lange witte ondergoed. Min stens twee keer gingen lompe voorbijgangers boven op hem staan. Hoewel de schuur bescher ming bood tegen wind en re gen was het geen geschikt oord om te slapen, tenzij je heel erg moe was. Het ge bouwtje rook naar de schapen huiden- en karkassen die aan de muur hingen. Telkens als de deur met een verschrikke lijk gepiep openging dacht minstens de helft van de sol daten dat ze weer beschoten werden. Slachtoffers Onder invloed van het snel slechter wordende weer na een maand uitzonderlijk vriendelijke zonneschijn ver anderde ook de houding van de officieren. Een peletonlei- der beschreef hoe een van zijn mannen „letterlijk in zijn ar men" was gestorven. Zelf was hij bewusteloos uit een loop graaf gehaald en de heuvel af- gesleept door collega's. Zijn le ven heeft hij te danken aan koortsachtige mond-op-mond- beademing. „Als er niet gauw wat gebeurt, gaan er meer mensen dood van de kou", zei de officier. Dit alles is een krachtige re den om de strijd om Port Stan ley te beginnen. Hoe langer de mannen in zulke omstandighe den zitten, des te moeier en zwakker ze worden. Maar deze reden moet worden afgewogen tegen de noodzaak al het ma terieel aan land te brengen dat nodig is voor een verantwoor de aanval. De soldaten op de eilanden zijn bijna allemaal te gen een landurige belegering middeleeuwse stijl en willen in een kort, beslissend gevecht het lot van de hoofdstad bepa len. Ze zijn ervan overtuigd dat ze kunnen winnen en ont lenen hun motivatie aan een sterk verlangen naar huis. „Ik heb nog steeds een huwelijks reis naar Spanje te goed", zei Gardesoldaat O'Hara weemoe dig. Copyright The Guardian 'ITENLAND LEIDSE COURANT ^jet-Unie heeft eigen pendelraket 1INGTON De Sovjet-Unie heeft vorige week de eerste lucht gemaakt met een pendelraket, de tegenhanger van merikaanse ruimteveer „Columbia". Dat is gisteren in ngton bekendgemaakt door Amerikaanse ruimtevaartdes- »en. Sovjet-Unie is geen bericht gekomen over de vlucht, volgens de Amerikaanse deskundigen gaat het om een leine" pendelraket, die op 3 juni van een basis in het mid- in de Sovjet-Unie is gelanceerd en na één omloop in de ie Oceaan is geland. Daar werd de raket door Russische n opgepikt. nomen wordt dat het toestel onbemand was, maar daar- estaat geen zekerheid. In Washington verwacht men dat jet-Unie in de jaren negentig over een operatieve ruimte- beschikt. in worden op de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Ca ll de laatste voorbereidingen getroffen voor de vierde lucht van het Amerikaanse ruimteveer Columbia. De lan- staat voor 27 juni op het programma. Zomertijd voor komende drie jaar vastgelegd LUXEMBURG De ministers van verkeer van de Europese Gemeen schap hebben gisteren overeenstem ming bereikt over het begin van de zomertijd in de komende drie jaar. Afgesproken is dat de zomertijd voortaan ingaat aan het eind van het laatste weekeinde van maart, in de nacht van zondag op maandag. Dan wordt in alle tien lidstaten de klok één uur vooruitgezet. Over de datum waarop dat uur weer wordt ingelopen is geen akkoord bereikt. In Groot-Brittannië eindigt de zo mertijd steeds een maand later dan op het Europese vasteland: eind ok tober in plaats van eind september. Irak: eenzijdig staakt-het-vuren BEIROET Irak heeft gisteren een eenzijdig staakt- het-vuren afgekondigd in de bijna twee jaar oude oor log met Iran. Opvallend is dat de Iraakse president Hoessein niet aanwezig lijkt te zijn geweest in de ver gadering van hoge officieren, die hiertoe besloot. Dit heeft aanleiding gegeven tot later tegengespro ken geruchten, als zou Hoessein bij een staatsgreep zijn afgezet. Volgens waarnemers heeft Irak geprobeerd de Israëli sche inval in Libanon aan te grijpen om Iran naar de onderhandelingstafel te dwingen, zonder dat het zelf een nederlaag hoeft toe te geven. De afgelopen maan den heeft Iran Irak zware verliezen toegebracht. Te heran heeft verder aangekondigd door te vechten, tot dat de Iraakse leider Hoessein van het toneel is ver dwenen. Het staakt-het-vuren werd overigens al weer snel door Irak verbroken. Toen Iraakse troepen door Iraanse artillerie werden beschoten, werd dat vuren direct beantwoord. VRIJDAG 11 JUNI 1982 PAGINA 13

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13