im Kok wil in 84 ^dA-leider en voorzitter worden ,Overheid moet ruimte scheppen voor actiegroepen voor mensenrechten" Overleg omroep-cao zit vast weer -ïnnenland' Bezuinigingen in gezinszorg kosten dit jaar 2500 banen Hypels: huizen tiet vernieuwen jaar opknappen Sterke armVPRO moet verdwijnen uit Bijlmerbajes LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JUNI 1982 PAGINA 11 iperbenzine ordt „wit" ITERDAM De oliemaatschappijen van plan om in de loop van het jaar kleurstof rood uit de superbenzine te ?n, waarmee deze benzine „wit" wordt. )s het toevoegen van lood aan de ben- waarmee enkele tientallen jaren ge- i het verschil tussen normale en su- enzine tot stand kwam, kreeg super rood kleurtje en, normaal een geel. De haatschappijen zijn onlangs tot de ont- king gekomen dat het onzin is beide n benzine te kleuren, aldus een Ivoerder van Shell. De prijs van su- ,zine zal door het verwijderen van jurstof niet of nauwelijks omlaag Tandarts veroordeeld na actie „Goudtand" GRONINGEN Een 45-jarige tand arts uit Haren is gisteren door de rechtbank te Groningen wegens be lastingfraude veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden en vier maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De Harense tandarts, zo bleek bij de actie „Goudtand" van de Fis cale Inlichtingen en Opsporings dienst Dienst, ontving volgens af spraak van het tandtechnisch labo ratorium overgefactureerde rekenin gen die hij betaalde. Het teveel kreeg hij contant van het laborato rium terug waardoor hij in vier jaar zo'n 65.000 gulden opstreek. Arrestatie na brand met drie doden ROTTERDAM De politie in Rotterdam heeft gisteren de 22- jarige L.G. gearresteerd in ver band met de brand in een huis in die plaats, waarbij in de nacht van zaterdag op zondag drie per sonen om het leven kwamen. Volgens een politiewoordvoerder wordt de man, die op de eerste etage van het huis woonde, ervan verdacht de fatale brand te heb ben aangestoken. G. ontkent dat. Hij wordt vandaag aan de officier van justitie in Rotterdam voorge leid. DEN HAAG Vanwege bezuinigingen in de ge zinszorg zullen dit jaar 2500 arbeidsplaatsen ver loren gaan. Minister De Boer van CRM heeft dit gisteren meegedeeld tij dens overleg met de vaste kamercommissie voor CRM. In totaal wordt er dit jaar in deze sector 87,5 miljoen gulden bezuinigd: 55 miljoen gulden die al vastlagen en 45 miljoen extra, wegens overschrijding van de begroting. Dit totaal van 100 miljoen gulden wordt met 12,5 miljoen verminderd door verhoging van de eigen bijdrage van ƒ7,55 naar ƒ8,50. Over deze verhoging wil De Boer nog overleg plegen met de Centrale Raad voor de Ge zinsverzorging. Volgens de be windsman komen de bezuini gingen er in feite op neer dat de instellingen een vacature stop moeten hanteren. Evenals woordvoerders van vrijwel alle kamerfracties gisteren, be treurt de Raad de gang van za ken. Volgens de Raad zal de andere wijze van bezuinigen net zo min als massale ge dwongen ontslagen kunnen voorkomen, dat op grote schaal werkgelegenheid weg valt en vele cliënten van hulp verstoken worden en blijven. Kind overlijdt aan nekkramp OSS In Lith bij Oss is deze week een 2- jarig jongetje aan de gevolgen van nek kramp overleden. Een 6-jarig jongetje die in de buurt van het ouderlijk huis van het slachtoffertje woont, is met nekkramp in het ziekenhuis opgenomen. Hij maakt het goed. Dit heeft de arts Van Ballegooij van de GGD in Oss gisteren meegedeeld. Hij voegde er aan toe dat er in Lith verder geen reden tot ongerustheid hoeft te zijn, aangezien de huisartsen de situatie volko men in de hand hebben. Nekkramp is een vorm van hersenvliesontsteking. Hoewel het een gevaarlijke ziekte is, is een dode lijke afloop zeldzaam, aldus de arts. 1,(1 HAAG FNV- jrzitter Wim Kok (42) over twee jaar Den opvolgen als politiek er van de Partij van Arbeid. Volgens inge- len in de PvdA is het -(bedoeling van Kok dan politieke leiderschap [oppelen aan het voor- irschap van de partij, laatste functie komt twee jaar vacant en >ok eind 1984. huidige bestuur van de li l PvdA is sterk geporteerd voor Kok als nieuwe leider. Zo ook de huidige leider, Den Uyl. In de Tweede-Kamerfractie le ven er nogal wat bezwaren, omdat sommigen vrezen dat de partij daarmee te zeer ver eenzelvigd zou worden met de vakbeweging. Zijn beschikbaarheid voor de PvdA deelt Kok mee in de Vakbondskrant, het blad van de FNV. Hij zegt daarin voorts dat hij de politiek een belang rijke rol toekent bij het verde digen van de belangen van de werknemers en mensen met een uitkering. Tot 1984 „zal er niets veranderen in de manier, waarop ik tot nu toe het voor zitterschap van de FNV heb vervuld. Mijn taak is in sa menwerking met de andere collega's in de FN V-leiding een vakbondsbeleid te voeren, onafhankelijk van welke poli tieke partij of combinatie dan ook", aldus Kok. De afgelopen tijd is Kok twee keer gepolst of hij Den Uyl nu al zou willen opvolgen, zodat de PvdA met hem als lijstrek ker de verkiezingen in zou kunnen. De eerste keer was het PvdA-voorzitter Max van den Berg die dat deed; de tweede keer was het Joop den Uyl zelf. Maar het vreemde was dat Den Uyl in dat ge sprek tevens meedeelde dat hij misschien toch nog een keer zelf de lijst zou willen trekken. Onder die omstandigheden kon Kok moeilijk anders dan verklaren dat hij in beginsel niet beschikbaar was voor de PvdA. Alleen „bijzondere om standigheden" zouden hem van gedachten kunnen doen veranderen. Kok zei dit begin vorige week. Daags daarna kreeg hij van Den Uyl te ho ren dat deze besloten had toch aan te blijven, althans nog voor een jaar of twee. Kok achtte echter alleen de plaats van nummer één op de lijst voldoende rechtvaardiging om de FNV te verlaten. Nu hij niet op de lijst komt, houdt hij bovendien het recht om als FNV-functionaris de komende Wim Kok twee jaar kritiek te kunnen hebben op het programma van de PvdA. Maar daarmee blijft er in feite nog slechts één mogelijkheid voor hem over om Den Uyl straks wel te kunnen opvol gen: het voorzitterschap van de partij. Want als Den Uyl over een jaar of twee het Bin nenhof verlaat, kan Kok geen fractieleider worden. Een mi nisterschap kan evenmin. Ge steld al dat dé PvdA in het ka binet komt, welke sociaal-de mocraat is dan bereid zijn mi nisterszetel af te staan? Den Uyl ook niet, want die wil eventueel alleen nog premier worden en dan voor de volle periode. Voorzitters worden in de PvdA voor twee jaar gekozen, zodat Kok dus eventueel in 1986 beschikbaar is als lijst trekker, fractieleider en mi nister-president). Het is ook in 1986 dat er, als er tussentijds geen kabinetscrisis komt, op nieuw verkiezingen worden gehouden. Als Kok in 1984 vertrekt, zal hij 23 jaar in dienst gestaan hebben van de vakbeweging, waarvan twaalf jaar als voor zitter van de ruim een miljoen tellende FNV. Een opvolger bij de FNV is volgens de Vak bondskrant nog niet direct in zicht. (Van onze parlementaire redactie) ;;a N HAAG Drs. Erwin Nypels, de nieuwe minister Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, gaat s op alles zetten om het onderhoud van woningen p tevorderen. Ook het weer fiscaal aftrekbaar maken onderhoud staat op zijn verlanglijst. Opknappen is jens de bewindsman een veel betere methode om waliteit van het woningbestand op peil te brengen i het nu veelal gebruikelijke renoveren (vernieu- i). herstellen van woningen is twee drie keer zo goedkoop, at er ook twee keer a drie keer zoveel woningen aangepakt worden", aldus Nypels. Hij wees erop dat 2,5 miljoen n in ons land dringend toe zijn aan een opknapbeurt, ven we doorgaan op de ingeslagen weg, dan moeten de ite huizen en de mensen daarin nog twintig a dertig jaar [ten. Dat mag niet gebeuren!" ens Nypels kost een renovatie 70.000 a 120.000 gulden, door het onvermijdelijk wordt dat de mensen, als zij weer u komen in hun woning, meer huur gaan betalen. Alleen jppen behoeft niet te leiden tot een huurverhoging, if wil Nypels met voortvarendheid gaan werken aan o.a.: tering rechtspositie „renovatieweigeraars"; intrekken van an de huur van leeg gekomen woningen in één klap op te en naar het gewenste niveau; Nypels vindt het ongewenst twee gelijke woningen een ongelijke huur kunnen hebben; irzoek naar mogelijkheid van overbruggingssubsidie voor lotheeklijders"; wettelijk verbieden van horizontale splitsing woningen ter bescherming huurders in oude wijken. Een hoogwerker brengt VPRO-radiomensen over de muur van de Bijlmerbajes. AMSTERDAM Terwijl vliegtuigen van en naar Schiphol gistermiddag rond half vijf donderend overvlogen, scheerde op nog geen vijf meter boven de Amsterdamse aarde een stalen kooi met vier mannen erin rakelings over de muur van de Bijl merbajes. Een spectaculai re ontsnappingspoging? Nee, maar wel de VPRO- radio, die vanuit de lucht opnamen maakte voor het nieuwe radioprogramma „De Bajesberichten", een tiendelige rubriek waar van de eerste aflevering vanavond om 21.45 uur via Hilversum 3 wordt uitgezonden. De opnamen werden gemaakt met behulp van een hijskraan van het Haagse takelbedrijf Blansjaar, dat zijn materiaal reeds eerder aan de kleine om roep afstond in het veel beluis terde vrijdagavondprogramma „De Hoogwerkers". De locatie was ditmaal de luchtplaats van gevangenispaviljoen „De Weg", waar tussen vier en vijf uur ongeveer twintig gedeti neerden aan het recreëren wa ren. Zonder dat iemand het verwachtte verscheen daar plotseling vanachter de met hekken en prikkeldraad be veiligde gevangenismuur de arm van de hoogwerker en in een mum van tijd regende het boven de hoofden van bewa kers en gevangenen pamflet ten, stickers en exemplaren van het zojuist verschenen „Bajesboek", een door de Rot terdamse Bond van Wetsovert reders (B.W.O.) samengestelde gids voor gedetineerden. VPRO-programmamaker Hans Simonse vroeg de gedeti neerden vanuit de takelbak naar de omstandigheden waar in zij als gevangenen leven. De onderwerpen die daarbij aan de orde kwamen, betroffen onder meer het minimumloon voor gedetineerden, de af schaffing van de briefcensuur, de mogelijkheid om in de Bijl merbajes vrij te telefoneren, e.d. Na tien minuten maakte de politie er een einde aan. CO NEEMT KRITIEK VAN VAN DIJK NIET je STERDAM De e rheid mag zich niet de inhoud en richting een particuliere orga- nie bemoeien. Volgens cteur drs. A. Waarts de Nationale Commis- Voorlichting en Be twording Ontwikke- ssamenwerking (NCO) et benoemen van een tuurslid door de minis- dan ook onverenigbaar het functioneren van particuliere organisa- als de NCO en met het nu toe gevoerde subsi- >eleid. A. Waarts reageert hier op de voorstellen van mi- Van Dijk van Ontwik- 'gssamenwerking, gedaan o brief aan de Kamer, om ganisatie en beleid van de te wijzigen De NCO geeft zoals bekend steun aan organisaties die zich bezighou den met bewustwoording en voorlichting over ontwikke lingsactiviteiten in de derde wereld. De commissie krijgt daarvoor van de overheid jaarlijks zo'n twaalf miljoen gulden. De NCO heeft inmid dels in een brief aan minister Van Dijk de door hem voorge stelde wijzigingen onaan vaardbaar genoemd. De kritiek van de NCO spitst zich toe twee punten. Aller eerst op de wens van de minis ter om rechtstreeks iemand in het dagelijks bestuur benoe men. Dit bestuurslid zou dan volgens Waarts de mogelijk heid krijgen om besluiten op te schorten om advies aan zijn „baas" te vragen, wat tenslotte neerkomt op een vorm van veto-recht van de kant van de minister. Tot nu toe koos de plenaire vergadering van de NCO het dagelijks bestuur. Het tweede punt betreft het niet meer mogen subsidiëren van projekten die in ernstige mate strijdig zijn met het Ne derlandse buitenlandse beleid. Bij twijfelgevallen wil de mi nister zelf de beslissing over het al dan niet subsidiëren ne men. Waarts wijst erop dat op die manier een particulier or ganisatie als de NCO gebonden wordt aan het regeringsbeleid. Vorige maand liet de minister al kritiek op de NCO horen. Hij signaleerde toen de ver schillen in visie op bepaalde feiten en gebeurtenissen tus sen door de NCO gesubsidieer de landencomité's en solidari- teitsgroepen en de Nederland se ambassades in de betrokken landen. De directeur van de NCO vindt echter dat de overheid ruimte moet bieden voor actie groepen. Waarts: „De regering heeft ook rekening te houden met de door de Verenigde Na ties vastgelegde Rechten van de Mens. Wanneer een actie groep wil protesteren tegen de schending van mensenrechten in bevriende landen dan moet de overheid daar voorwaarden voor scheppen. De NCO moet zo'n groep dan kunnen subsi diëren, terwijl de regering de betreffende ambassadeur dan maar moet wijzen op de ge schonden mensenrechten". „Gebrekkig" In zijn brief aan de Kamer schrijft Van Dijk dat de NCO dermate gebrekkig functio neert, dat vergaande verande ringen gerechtvaardigd zijn. De minister is er voorstander van dat het hoogste orgaan van de NCO, de plenaire ver gadering, Vordt teruggebracht van 55 tot 24 a 32 leden en zich voornamelijk gaat richten op het voorlichtingsbeleid. Volgens Waarts ziet de minis ter een „bepaald type organi saties" liever niet in de NCO terugkeren; wat overblijft zijn de gevestigde organisaties als werkgevers, vakbeweging, kerken, landbouw- en vrou wenorganisaties. Voorts is de minister er voor stander van dat het dagelijks bestuur van tien tot vijf perso nen wordt teruggebracht. Dit orgaan moet dan gaan vaststel len welke organisaties voor subsidie in aanmerking ko men. In dit orgaan wil de mi nister het recht iemand te be noemen. Voorwaarden Waarts: „De overheid mag na tuurlijk wel voorwaarden stel len. De criteria waarbinnen de NCO subsidies verleent zijn dan ook door vroegere minis ters goedgekeurd. De laatste voorstellen van Van Dijk overschrijden echter de princi piële grens in een samenwer kingsmodel tussen de overheid en een particulier organisatie". De NCO is van mening dat de overheid niet sturend mag op treden in activiteiten die in hoge mate gekenmerkt wor den door verschillende opvat tingen, normen en waarden. De vergelijking met andere re gelingen, waarbij de overheid betrokken is bij activiteiten op het gebied van onderwijs, vor ming en media, is meermalen gemaakt en nooit weerlegd, zo voert de NCO aan. Afgelopen dinsdag is de ple naire vergadering van de NCO reeds bijeengekomen om zich te beraden over de toen al be kende wijzigingsvoorstellen van minister Van Dijk. Una niem w^rd besloten de voor stellen af te wijzen. Als de mi nister bij zijn plannen blijft zal de commissie aftreden, en zal hij in september een nieuwe commissie moeten benoemen, aldus Waarts. ARBEIDSTIJDVERKORTING STRUIKELBLOK (vervolg van de voorpagina) HILVERSUM Met de omroepstaking van gister avond en aanstaande dinsdag willen de vakbonden een doorbraak forceren in het cao-overleg dat is vastgelo pen op de arbeidstijdverkorting. De bonden, die hun oorpronkelijke eis om de werktijden in de omroep van 39 naar 36'/2 uur terug te brengen al hadden laten val len, wilden een werkweek van 38 uur. Maar de om- roepwerkgevers bleven op het standpunt staan dat daarvoor geen geld is. Onder de omroep-cao vallen on geveer vijfduizend werknemers. Bondsbestuurder Gottmer zei dat de werkgevers er verstandig aan zouden doen alsnog in te gaan op het vakbondsbod van 38 uur. „Als ze vóór dinsdag serieus reageren, zijn we bereid de ac ties af te blazen. We vinden het stilleggen van radio en tv ook niet leuk. We beseffen dat het vervelend is voor het publiek, maar als de werkgevers zo halsstarrig blijven, laten ze ons geen andere keus. We hebben alles geprobeerd om er via overleg uit te komen". Hij voegde er aan toe dat er een staking voor onbe paalde tijd dreigt als de werkgevers ook na dinsdag op hun stuk blijven staan. Een woordvoerder van de NOS noemde de actie van gister avond „zeer teleurstellend". Over de voorstellen van de bonm- den voorverdergaande acties volgende week, wilde hij zich niet uitlaten Vandaag houdt het NOS-bestuur zijn regelmatige ver gadering. „De werkgevers kunnen niet verder gaan dan ze in de onderhandelingen al gegaan zijn, tenzij ze vandaag tot ineens tot een andere opstelling komen", aldus de woordvoerder. Drs. C. Spaan, voorzitter van de werkgeversdelegatie bij de om- roepbonden zei gisteravond desgevraagd dat hij de nu ontstane situatie betreurt. Ook al omdat daaruit volgens hem blijkt dat de bonden weinig begrip hebben voor het lange-termijn-beleid van de omroep zoals dit is neergelegd in het meerjarenplan. Dat plan is onder meer gericht op zendtijduitbreiding in de toekomst en dus ook op uitbreiding van de werkgelegenheid, aldus drs. Spaan. Politiewagen beschoten in Molukkenwijk Assen ASSEN In de Zuidmolukse wijk in Assen is de afgelopen nacht op een politie-auto geschoten. Er werden negen schoten afgevuurd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er zijn drie banden geraakt, een deur en een spiegel zijn volledig vernield. In de politie-auto zaten twee politiemannen van de Asser ge meentepolitie. De auto arriveerde in de omgeving van Oosten- moer, een wijk in de Drenthse hoofdstad na een oproep dat er een ongeluk zou zijn gebeurd. Ook stonden er twee containers in brand. Die zijn door de brandweer geblust. Van een ongeluk was geen sprake. Toen de brandweer en politie vertrokken werd de politie-auto onder vuur genomen. Vermiste taxichauffeur vermoedelijk vermoord AMSTERDAM De 28-jarige Amsterdamse taxichauf feur J. Siebelink die sinds de nacht van woensdag op donderdag wordt vermist, is nog niet gevonden. De re cherche vermoedt dat hij om het leven is gebracht. „Daar zijn aanwijzingen voor", aldus een politiewoord voerder. De man, de 31-jarige J.W., die gisterochtend onder invloed van drank met de taxi van de vermiste taxichauffeur werd aange houden, zat onder het bloed en had een bebloed mes bij zich. W. beweert de auto te hebben aangetroffen bij een sportpark in Amsterdam-noord. Hij wordt voortdurend verhoord, maar er is volgens de recherche weinig uit hem te krijgen. Behalve de politie zijn ook veel taxichauffeurs op zoek gegaan naar hun collega. De chauffeurs zijn erg verbitterd, aldus de po litiewoordvoerder. Hij herinnerde aan de moord op taxichauf feur Jan Scholts, wiens stoffelijk overschot vorig jaar oktober op de rijksweg Amsterdam-Den Haag ter hoogte van de gemeente Alkemade werd gevonden. Hij werd voor een buit van driehon derd gulden vermoord door drie inmiddels veroordeelde jonge lui. Wisselvallig Aan de Franse westkust begon gisteravond koele oceaanlucht binnen te stromen. In de loop van de nacht drong deze lucht verder Frankrijk binnen en bereikte via België het zuiden van ons land. Dit ging gepaard met enkele regen- en onweers buien. Later vanmorgen draai de de wind waardoor ook ons land in de koele oceaanlucht- terecht kwam. De komende dagen houdt de zuidwestelijke stroming aan. Een snelle te rugkeer van het warme zo merweer is dan ook niet te verwachten. Weersgesteldheid van gisteren Oen Helder Vlissingen h bew Z.-Limburg onbew. Aberdeen rw bew Athene l.bew Barcelona rw bew Bordeau* geh bei Frankfort onbew Helsinki zw bew Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen Lissabon onbew. 28 15 0 n 13 Or 12 On Casablanca geh bew. Las Palmas I bew 15 0 n 13 0 n 13 On 15 0 rr 13 2 n -On onbew 31 19 On

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11