I Gemeente mag lokalen vorderen voor Rudolf Steiner kleuterschool Vakmanschap herken je zo. gil leiden Zuiver scheerwol op Kinderboerderij kampeerders opqeletf „Onderzoek hoort in prullenbak' Ontworteling van'De Pui' LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JUNI 1982 PAGINA 3 telend stel gaat agje uit winkelen o; LEIDEN Twee Voorburgers zijn gisteren al itelend in Leiden een dagje uit winkelen ge- wan. De 36-jarige man en de 26-jarige vrouw laBeden dat echter niet onopgemerkt. j; Winkeliers vonden het koppel nogal verdacht en belden de politie. Op de Lange Mare werd het tweetal aangetroffen, zojuist terug van weer een winkelbezoek. De politie begeleidde de Voorburgers naar hun auto. Daarin werd het sultaat van een dagje stelen aangetroffen: sta te broeken, jurken, shirtjes en andere kledij, was toen tegen sluitingstijd van de winkels. thuis, zoals was gepland, maar op het poli tbureau kregen de betrapten de kans de buit pfader te bekijken. w* i: «iet t Mevr. Van Leeuwen beste analiste LEIDEN Aan mevrouw A. van Leeuwen, sinds dertig jaar werkzaam op de afdeling Immunohaematologie en Bloedbank van het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt maan dag 14 juni de prijs overhandigd behorende bij de verkiezing tot „beste" analyste. De prijs, de ASMT (American Society of Me dical Technologists) Award, wordt uitgereikt tijdens het tweejaarlijks congres van deze or ganisatie aan een analist uit het organiseren de land, daartoe voorgedragen door de lande lijke vereniging van medische analysten. Het congres wordt dit jaar voor het eerst georga niseerd door Nederland en België in Amster dam. TUINEN NIET AANTASTEN BIJ OPENGRAVEN TREKVLIET LEIDEN De bewoners van de Witte Singel hebben het college van burgemeester en wethouders gevraagd met het opengraven van de Trekvliet hun tuinen zo veel mogelijk te ontzien. Het gaat voornamelijk om de tuinen van de huizen aan de Witte Singel 42 tot en met 58c en de Groenhovenstraat 19 tot en met 26. Zij vra gen dit vooral om de reeds volgroeide bomen in de tui nen te kunnen behouden. Het sparen van de tuinen zou volgens de bewoners te verwezenlijken zijn door de riolering (van de Groen hovenstraat ter hoogte van no 26 tot de tuin van Witte Singel 51) buiten het bestaande hek van de gemeente om, aan te leggen, het voetpad langs de Trekvliet tus sen de Groenhovenstraat en Oud Hortuszicht zo smal mogelijk te houden en de oever van de aan te leggen Trekvliet voor zo ver noodzakelijk in geringe mate op te schuiven. Ere-doctoraat prof. Brom LEIDEN De universiteit van Bor deaux heeft een ere-doctoraat toege kend aan prof. dr. A.G. Brom, hoogle raar in de thoraxchirurgie in Leiden." Eerder ontving de Leidse hoogleraar al eredoctoraten van de universiteiten van Leuven, Gent en Lausanne. Prof. Brom (67) bekleedt tal van functies naast zijn werk als hoogleraar. Zo is hij lid van het dagelijks bestuur van het Ned. Rode Kruis en lid van het hoofd bestuur van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst. Hij was in het buitenland onder meer werk zaam, als gastprofessor in Djakarta en Teheran en als vice-president van het Weeldcongres voor Kindercardiologie. „Schaap en wol" is de naam van een tentoon stelling die in de Kinder boerderij in de Merenwijk op poten is gezet. De tentoonstelling is inge richt in een stal van boe- derij. Schaap en wol biedt niet alleen de kans om kennis te maken met het wel en wee van een schaap een aantal fo topanelen biedt een over zicht van de manier waar op wol wordt verwerkt maar er kan ook gewerkt worden met wol. Er kar> gekaard worden met een kaardplankje of zoals de kinderen op de foto dat doen met een kaardmo- Een kaardmolen wordt gebruikt om de klitten uit de wol te halen, wat het spinnen een stuk eenvoudiger maakt. Zo'n 900 leerlingen van Leidse lagere scholen brengen deze dagen een bezoek aan de kinderboerderij. Zondagmiddag is de ten toonstelling van twee tot vijf voor het publiek geo pend. De tentoonstelling wordt volgende week woensdag besloten met het scheren van de scha pen. Dit gebeurt van half STAATSSECRETARIS VERWERPT BEROEP P.C. VERENIGING LEIDEN De Rudolf Steiner kleuterschool wordt gehuisvest in het gebouw van de protestant- christelijk lagere school Prinses Marijke aan de Pasteurstraat. Staatssecre taris van onderwijs, A.J. Hermes, heeft het beroep van de Protestant-Christe lijke Schoolvereniging te gen de beslissing van de gemeenteraad om drie lo kalen van de Marijke- school te vorderen, van de hand gewezen. Volgens de staatssecretaris heeft de gemeente de drie lokalen terecht willen vorderen. maanden slepende discussie over de huisvesting van de „bijzonder neutrale" Rudolf Steiner kleuterschool, een dis cussie die in politiek Leiden de gemoederen danig verhitte en de schoolstrijd weer eens deed oplaaien. Het bestuur van de p.c. schoolvereniging kan te gen de beslissing van de staats secretaris nog in beroep gaan bij de Kroon, maar dat even tuele beroep heeft geen schor sende werking. Met het in ge bruik nemen van de drie loka len hoeft dus niet gewacht te worden, totdat de Kroon uit spraak heeft gedaan over mogelijk beroep. Ideologisch De problemen rond de Rudolf Steiner kleuterschool zijn ont staan door de toename van het aantal leerlingen. De Rudolf Steinerschool groeide uit zijn jasje in de Marnixstraat zit momenteel een klas met 40 leerlingen en gezocht werd naar vervangende huisvesting. De gemeente deed begin vorig jaar op uitdrukkelijk ver zoek van de school de toe zegging, dat gezocht zou wor den naar huisvesting in Lei den Noord. Geprobeerd werd onder meer de school onder te brengen bij de Louise de Co- ligny scholengemeenschap. De gemeenteraad stemde niet in met dit voorstel van onder wijswethouder H. van Dam, mede door de kritiek vanuit de scholengemeenschap. Rec tor G. Steffens vond het voor stel van de wethouder een „ongehoorde, brute en onde mocratische" handelswijze. Al leen de PvdA-wethouders in het college van B en W hiel den wethouder Van Dam de hand boven het hoofd. Er wer den alternatieven bedacht in de vorm van het vervoeren van de kinderen per bus naar een gebouw in Zuid-West, maar de kleuterschool ging daar niet mee akkoord. De ou ders hielden hun kinderen Augustus vervolgens een aantal dagen thuis totdat de gemeente met een oplossing zou komen. beroepsschrift, dat „een ge scheiden toegang voor beide scholen mogelijk is". „Door eenvoudige voorzieningen" zou die scheiding aan te bren gen zijn. Vorig jaar november werd be slist drie lokalen in de Marij- keschool te vorderen. Het be stuur van de p.c. schoolvereni ging wilde de Rudolf Steiner niet in huis halen uit ideologi sche en concurrentie- overwe gingen. Erkend wordt dat er genoeg ruimte is in de Marij- keschool, maar het zou in de praktijk toch op teveel bezwa ren stuiten. De staatssecretaris stelt in zijn beschikking op het De Rudolf Steinerschool is blij met de beslissing van de staatssecretaris. „Maar we ver wachten wel dat de gemeente er alles aan doet, dat we in au gustus ook daadwerkelijk aan de slag kunnen in de Pasteur- straat", aldus mevrouw Jansen van der Kamp, de secretaresse van het schoolbestuur. Wet houder Van Dam zei toe, dat hij tijdens de volgende verga dering van de commissie on derwijs voorstellen over de uitvoering van de vordering op tafel zou leggen. li jksweg 11 >ewust 9* [een D3 Ti 3 ,mJ lutosnelweg pro- 'EN HAAG De aanleg van iw e A 11 tussen Leiden en Al- "0is er niet op gericht de /eek Dtale caPaciteit van het auto- jalite! erkeer te doen toenemen. De 1.33 anleg van de enkelbaans au- eleac OWeg is nodig om de ver in Be eersveiligheid te bevorderen 7.00 n ^et woon" en leefmilieu te i) Inlo beteren. Om ruimtelijke, conomische en budgettaire idenen zal de weg echter niet 33 oils autosnelweg maar als en- uziek elbaar|s autoweg aangelegd en. 'orden. Bovendien gaan daar- jan au positieve effecten uit voor met et openbaar vervoer en na- scot!Iur en milieu in het gebied. i/OOI heeft minister Zeevalking t de 'erkeer en Waterstaat) de Vei erste Kamer laten weten in itvvoorden op vragen over ek 'n begroting 1982. De minis- an lr wijst erop dat vooruitlo- T0-® and op de aanleg van de A 11 voe spoorbaan Leiden - Alphen 3" vi eek verdubbeld wordt en de 2.15 einfrequentie verhoogd 1 mi ordt. Ook zal de doorstro- id ft nng va bussen op de route ie e ^ierwoude - Alphen verbe- skshc r(i worden door te nemen t aatregelen. Dit aansluitend 5 de werkzaamheden in het ,rtO ^.er van ^et Experimenteer- n 7J r°iect Leidse Baan, de streng .00, e'den, Leiderdorp, Zoeter- oude. A t lichbaewicht kampeer-, kanoU, bergsport Erasport en expeditie - uitrustingen bij BEVER eqentassefn 317 Oen Haag O7o-4549 0O Katalogus op aanvraag. COMMISSIE OVER ENDEGEEST-RAPPORT: LEIDEN De leden van de commissie Endegeest toonden zich gisteravond bar ontevre den over het onlangs afgeron de onderzoek van de subfakul- teit Psychologie van de uni versiteit naar de rechtspositie van Endegeest-bewoners. „Hier wordt het sfeertje opge roepen dat het een zeer diep, trieste toestand op Endegeest is, wat niet waar is", aldus wethouder P. Schoute van Welzijn. „Onderzoek-tech- nisch kun je dit rapport op elk onderdeel zo naar de prulle- mand verwijzen", vulde alge meen directeur J. Loose hem aan. Uit een onderzoek, uitgevoerd door een achttal studenten psychologie, werd geconclu deerd dat de patient in Ende geest er slecht aan toe was. Er zouden allerlei mistoestanden binnen de psychiatrische in richting zijn. Het rapport was volgens de commissieleden zo achterhaald, tendentieus en bezijden de waarheid dat zij het weinig zinvol vonden er inhoudelijk op in te gaan. Uni- versiteits-afgevaardigde Zwarts: „Ik schaam me als vertegenwoordiger van de universiteit voor dit rapport. Het is beneden alle peil". PvdA-raadslid G. Dallinga achtte het rapport slecht opge zet en meende dat het statis tisch van geen enkele beteke nis was. Wethouder P. Schoute irriteerde zich eraan, dat hij als voorzitter van de bestuurs commissie Endegeest nimmer een exemplaar van het rapport had ontvangen. Medisch-directeur A. Lameijn stelde echter, dat de kritiek op het psychiatrisch centrum in algemene zin niet geheel onte recht was. „Het wemelt van allerlei ondoorzichtige parktij ken binnen de inrichtingen, dat maakt het moeilijk onder zoek te verrichten". Hij was het met de onderzoekers eens, dat op het punt van informa tie-verlening aan partiënten nog heel wat verbeterd kan worden. „Een fatsoenlijke in structie voor het gebruik van dwangmiddelen ontbreekt en er is nog steeds geen ombuds man", gaf hij de onderzoekers toe. Met hem was de commis sie het eens dat de bruikbare suggesties uit het rapport zo spoedig mogelijk in het Ende geest-beleidsplan moeten wor den verwerkt. Lameijn zei, dat het misschien nuttig zou zijn over twee jaar zelf een onder zoek te houden naar de rechts positie van psychiatrische pa tiënten. Endegeest sluit zich aan bij landelijk ombudsteam LEIDEN De commissie En degeest heeft gisteren besloten contacten te leggen met de Stichting Patietenvertrou- wenswerk Geestelijke Ge zondheidszorg. Deze stichting houdt zich bezig met ombuds- werk in psychiatrische instel lingen. In Endegeest wordt reeds langere tijd gevraagd om een ombudsman voor de pa tiënten. Het probleem was echter op welke wijze een der gelijk figuur zou moeten func- tionren, aan het ziekenhuis verbonden of vanuit een eigen (nog op te richten) stichting. De Stichting Patiëntenver trouwenswerk heeft reeds een aantal vertrouwensmannen in dienst die werkzaam zijn i ver schillende psychiatrische in richtingen. Deze stichting zal een vertrouwensman aan En degeest voordragen. Uitdruk kelijke voorwaarde is de dat patiëntenraad zich met die persoon kan verenigen. Een verzameling bomen op de speelplaats 'De Pui' aan de Van der Werfstraat is gisteren met gierende kettingza gen tot stukjes brand hout gedegradeerd. Uit het raam hangende om wonenden kraamden hun afschuw uit over het val len van de bomen. Ken nelijk is niet iedereen het erover eens, dat de bo men het veld moeten rui men voor een basketball veldje. 'De Pui' heeft lange tijd een troosteloze Indruk gemaakt. In de komende tijd houdt de gemeente er grote schoonmaak. Er komt het nieuw meubilair, dat de vernietigende kracht van spelende kin deren moet kunnen weer staan en tevens worden nieuwe stukjes groen aangelegd. Opdat het er weer fijn toeven is. Blije bijenmarkt (1) Het antwoord op de vragen hoe men een bijeenvolk dient te behandelen, welke alternatieven de bijen voor de grootschalige comsumptie bieden en bijvoorbeeld op welke wijze artikelen (kaarsen, was, honingwijn en zo voort) uit de bijenteelt verkregen worden, wordt ge geven tijdens de zesde milieubijenmarkt van de Leidse afdeling van de Vereniging tot bevordering van de bij enteelt. De markt wordt zaterdag 12 juni gehouden rond het pand van de Sterrewacht aan de Sterrewacht- laan. Blije Bijenmarkt (2) Volgens de organisatoren van de markt zullen imkers, na tuurvrienden, actieve vrijetijdsbesteders, liefhebbers van goed handwerk, en van goed en gezond leven van de markt ruimschoots aan hun trekken kunnen komen. Voor belangstellenden die zich melden bij de informatiestand worden elk half uur demonstraties gegeven. Daarnaast wordt het publiek niet alleen geïnformeerd over de bijen markt, maar ook over de vormen van leven zoals dat door de aan de Leidse Bijenvereniging verwante organisaties wordt gepropageerd. Blije Bijenmarkt (3) Muziek, poppenspel en acrobatiek moeten de happe ning hier en daar verlevendigen, terwijl op de markt ook vele activiteiten plaats hebben als weven, wolspin- nen, pottenbakken, kantklossen, 'boerenschilderen', strovlechten, droogbloemen verwerken, etsen en zo voort. Verscheidene groeperingen schenken aandacht aan thema's als natuur en natuurbehoud, biologisch- dynamisch tuinieren, en het kritisch omgaan met flora en fauna. De bijenmarkt gaat onmstreeks negen uur van start en duurt tot half vier. Alternatief voedsel Arie van Genderen praat morgen in het vegetarisch eet huis Repelsteel (Breestraat 19) over Alternatief voedsel. Arie is de oprichter van de Stichting Alternatief Warenon derzoek en mede-initiatiefnemer van de Alternatieve Con sumentengids. Hij is schrijver van de gids voor alternatieve voeding. Hij zal trachten enige orde te scheppen in de cha os van aangeboden alternatieve levensmiddelen. Zijn be toog begint om kwart over acht 's avonds, van de luiste raars wordt een bijdrage van 2.50 gulden verwacht. Afganistan Tienduizenden bezochten vorig jaar de tentoonstelling „Bazaar, marktsteden in Noord-Afganistan". Tijdens een bijeenkomst die zondag 13 juni om drie uur wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Leidse Steenstraat 1, wordt nog eens teruggeblikt naar de succesvolle expositie in het museum. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan de gebeurtenissen in dat land gedurende de laatste jaren. De buurlanden zijn sinds de Russische bezetting in het najaar van 1979 overspoeld met zo'n vier miljoen vluchtelingen; meer dan 100.000 Afganen zijn inmiddels om het leven gekomen. Met films en dia's zal een beeld worden ge geven van het leven in Afganistan voor de staatsgreep. Het programma wordt toegelicht door drs. Roelof Munneke, conservator van de afdeling Islamitische Cultuurgebied van het museum. Rommelmarkt De Volkstuinvereniging Ons Buiten houdt 11, 12 en 13 juni een fancy-fair en rommelmarkt. Het geheel vindt plaats bij het clubgebouw van de vereniging achter het voetbalter rein van Roodenburg bij de Willem de Zwijgerlaan. Vrij dagavond vindt om kwart over zeven de opening plaats met een majorettenshow, de overige twee dagen vinden aktiviteiten plaats van 10-16.30 uur. De opbrengst wordt besteed aan aktiviteiten voor de kinderen van de volk stuinders. Wegloophuis In het KWJ-gebouw aan de Koppenhinksteeg verga dert vanavond (donderdag) een initiatiefgroep over de oprichting van een wegloophuis voor psychiatrische patiënten in Leiden. Mensen die daarover mee willen denken zijn om acht uur 's avonds welkom. Ongeval Stationsplein LEIDEN Een 17-jarige fiet ser is gisteren na het negeren van het rode stoplicht door een auto geschept. De jongen is met een hechtwond aan het hoofd naar het AZL overge bracht. Rond half negen gistermorgen stak de knaap het Stations plein over in de richting van de Rijnsburgerweg. Hij zag daarbij echter een naderende automobilist over het hoofd. Het verkeerslicht stond voor de autobestuurder op groen. Blazersensemble onder invloed van jazz DEN HAAG Het Neder lands Blazersensemble brengt in zijn serie concerten „Onder invloed van jazz" op 15 juni in Amsterdam, op 19 juni 's mid dags in Groningen en 's nachts in Nijmegen en op 20 juni in Utrecht verschillende stukken in première. Van Em van Manen en de Amerikaanse jazztrombonist Bob Brookmeyer zijn het res pectievelijk „mond open, ogen dicht" en „Me, you and her", die speciaal voor het gezel schap zijn geschreven. Voorzien was voorts een nieuw stuk van Loek Dikker. De subsidie voor de opdracht bleef uit. In de plaats van dit werk wordt „3 intermezzi* van Misha Mengelberg voor het eerst uitgevoerd. Het Nederlands Blazers en semble treedt aan in grote be zetting: 42 musici onder lei ding van de vroegere jazzpia nist Hans Vonk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3