I Reconstructie eerste „Zauberflöte daad van grote artistieke betekenis BRUGGEN BLOKFLUITSOLIST BIJ ZIJN EIGEN ORKEST Vijf Amerikaanse impressies Rainforest IV overtroffen dot de werkelijkheh „ASC hoort thuis in Haaswijk II" KUNST leidse courant maandag 7 juni 1982 pa( Sophia Loren vrijgelaten CASERTA De Italiaanse actrice Sophia Lo ren, die een gevangenisstraf uitzat wegens be lastingontduiking, is zaterdagochtend uit de vrouwengevangenis van Caserta in Italië vrij gelaten. Loren had een straf van dertig dagen. Op grond van een recente wet kon zij als „model gevangene" op de 17de dag van haar straf op vrije voeten worden gesteld. De chauffeur van haar auto maakte zo veel haast met weg rijden, dat hij in botsing kwam met een van de drie politiewagens die de actrice moesten escorteren. De schade bleef beperkt tot een paar deuken. Met de vijftig verslaggevers die bij de gebvangenispoort stonden, wisselde So phia Loren geen woord. h In smetteloos wit gekleed en met een vuurrode sjaal verliet Sophia Loren de vrouwengevangenis van Caserta. Freriks krijgt v.d. Hoogtprijs LEIDEN De maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs toegekend aan Kester Freriks voor zijn boek „Holderlins toren". Deze aanmoedi gingsprijs voor jonge auteurs of debutanten be draagt 1.000 gulden en gaat vergezeld van een penning. De prijs werd toegekend op voor dracht van de jury: Judith Herzberg, Willem D. van Maanen, Eddy van Vliet. Anne Wadman en Willem van Toorn. „Bolderlins toren" is een roman over de eenzaamheid. Het is het tweede boek van Freriks die zijn debuut maakte in 1979 met de verhalenbundel „Grand hotel Lembang". In de roman heeft hij, naar het oor deel van de jury, door de fragmentarische opzet en de veelheid van elementen die hij tracht sa men te brengen, een waagstuk ondernomen dat een stap voorwaarts betekent ten opzichte van zijn debuut. Het is een duidelijke verwijdiging van zijn literaire horizon, aldus de jury. Laatkomers visten bij Rolling Stones achter het net l'el ROTTERDAM Het perfect georganiseerde Rolling Stones- circus trok voorbij. Het derde en laatste concert vond zater dag voor een uitverkocht Fey- enoordstadion plaats. Direct daarna stapte de groep op Zes tienhoven op het vliegtuig richting West-Duitsland waar, als onderdeel van de Europese tournee, deze week een aantal concerten wordt gegeven. Za terdagmiddag begonnen The Rolling Stones een half uur eerder met hun concerten dan aangekondigd waardoor laat komers achter het net visten. De Rotterdamse politie is ui Volmaakte danskunst en pure muziek Strawinsky Projekt I Nationaal Ballet Concertgebouworkest Carré, Amsterdam zaterdag en zondag (woensdag en donderdag a.s.). Projekt II: „Oedipus Rex" en „Le sacre du printemps" door het Tanztheater Wupportal; choreogra fie Pina Bausch. Zaterdag honderd jaar ge leden werd Strawinsky geboren. Aanleiding voor het Holland Festival tot speciale projekten, waarbij voor de begeleiding van de balletten „Apollon Mu- sagète" en „Agon" en van de oratorium-opera „Oedi pus Rex" zelfs het Con certgebouworkest werd ingeschakeld. Dat ensemble was dit seizoen overigens al met Strawinsky- herdenkingen bezig, maar ech te Strawinskyanen vragen zich af of het „rode goud", dat de Californische dirigent Mi chael Tilson Thomas liet ho ren. niet beter „ijskoud staal" had kunnen zijn. De dansante inbreng door het Nationale Ballet resulteerde in een ge slaagd streven naar absolute schoonheid door middel van absolute danskunst. Voor de liefhebber van klas siek ballet op basis van de on wrikbare academische tech niek was de pas d'action van Apollo nectar en ambrozijn.. Henny Jurriëns danste de ti telrol transparant en vol jeug dige gratie. Judith James als Calliope danste alexandrijnen en Alexandra Radius liet als Terpsichore een hele serie on berispelijke arabesques zien. „Agon". het computerballet van ritme en ruimte, samenge steld uit Franse hofdansen. Slavische folklore en jazz, was de voor atleten bedoelde, on persoonlijke choreografie, waarmede evenals in zijn Apollo-ballet Balanchine zijn dorst naar de schoonheid van het absolute lijnenspel les te. Ook deze sportieve scher mutseling, dramatisch tot op het bot uitgebeend, werd vol maakt gedanst. „Oedipus Rex". gezongen in gemonumentaliseerd kerkla tijn, bleef scènisch vrijwel vol komen statisch, slechts onder broken door „de ontregelende serie interrupties" van de Ver teller, die Strawinsky indertijd door Cocteau was opgedron gen. Solisten, koor en orkest deden wat ze konden alle kleur in deze muziek uit te bannen. Strawinsky wilde dat immers zo. FRANK DELBOY ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Die Zauberflöte, op*ra van W.A. Mo zart. Poging tot reconstruct!* van d* ••ret* W**na* opvo*ring In 1791. Co-productl* van T*atro Comunsl* Bologna *n Holland F**tival. Muzi- kal» («iding: Ton Koopman. Regie: Nando 8ch*ll*n. Ond*rzo*k *n dra maturgie: Rinus Elling. Reconstruo- ti* d*cort; Tom Kl*ijn *n Gijs Stujr- ling, koetuums: Rudolf Korens. Am sterdams Barok Orfceet. Utrechts Kamerkoor Music* Viva (dirigent: Rslnier Wakelkamp). Rolbezetting: Harry van der Kamp (Sarastro), Guy de Mey (Tsmino), Charles van Tae- eei (spreker en tweed* geharnaste man), Henk Veis (eerste geharnaste man), Isabeile Poulenard (Koningin van de Nacht), Marjsnne Kweksilber (Pamina), Coby Dijk, Annemarie Dur en Chatherine Patriasz (drie da- geno), Thea van der Putten (een oud vrouwtje, daarna Papagena), Pall* Fuhr Jorgensen (Monostatos, een Moor). Koninklijk* Schouwburg, Den Haag. Alle verder* Haagse vooretellingen zijn uitverkocht. Her halingen met beperkt aantal plaat een in de Rotterdamse Schouwburg op 11 en 12 Juni. Uitzending over Hil versum door NOS-radio op 9 juni, 20.00 uur. DEN HAAG Heeft het werkelijk zin te proberen de eerste Weense voor stelling van de „Zauber flöte" na bijna twee eeu wen te reconstrueren? Wie zo'n poging gaat on dernemen, weet vooruit, dat hij maar zeer ten dele kan slagen en waarschijn lijk in allerlei opzichten verkeerd zal handelen. Zelfs al zouden er veel meer en exacter gegevens over die première in 1791 beschikbaar zijn, dan in werkelijkheid het geval is, dan nog is het niet aan twijfel onderhevig dat we die gegevens als eind- twintigste eeuwers zullen interpreteren. Ook als de reconstructie voor hon derd procent zou slagen, zullen we het gebeuren altijd blijven zien en ho ren met hedendaagse ogen en oren en we zullen altijd het gevoel houden van een ietwat vreemde primitiviteit. Bijna twee eeuwen verder in de tijd zijn wij anders erfelijk be last dan de operamakers en de operaliefhebbers van toen. Dit voorop gesteld geloof ik, dat het desondanks heel heil zaam is een dergelijke recon structie-poging te doen, ja ster ker, ik meen dat er voor elke opera uit het verleden, ook voor betrekkelijk recente, ge regeld zulke pogingen onder nomen zouden moeten wor den. Zij immers kunnen er ons blijvend aan herinneren, wat de beweegredenen en de be doelingen van de oorspronke lijke makers en uitvoerenden geweest of kunnen geweest zijn en wij moeten onafgebro ken beseffen, dat latere tijden het werk van de oorspronke lijke makers naar hun hand hebben gezet en soms zeer ing rijpende veranderingen heb ben aangebracht en daarbij meer dan eens ver over de schreef zijn gegaan. Bij de „Zauberflöte" geldt dit heel sterk. Er is niet voor niets een uitgebreide literatuur over ontstaan, in het bijzonder over de vraag, in hoeverre hier sprake is van een verheven louteringsdrama, naar het des tijds nieuwe humanisme van de vrijmetselarij en in hoever re Schikaneder (de librettist, de regisseur en de eerste Papa- geno) en Mozart (componist) een gewone sprookjesopera wilde maken met soms vrij kinderlijke en grove komische middelen en met primitief uit gewerkte rituelen. In wat de huidige reconstructeurs zicht en hoorbaar wisten te maken, vond ik de bevestiging, dat ze beide doeleinden hebben nage streefd met als belangrijkste het publiek van hun tijd tege lijk te betoveren en te amuse ren. Ik betwijfel meer dan ooit, of we de handeling diep zinnig moeten opvatten en al les wat symbolisch lijkt, heel moeilijk moeten verklaren. Niet voor niets klopt lang niet alles met de principes van de toenmalige vrijmetselarij! Is tekst heilig, heeft de toneel man Erik Vos zich eens afge vraagd en toen zelf die vraag ontkennend beantwoord. In derdaad: geen enkele menselij ke tekst van woorden of noten is „heilig", maar dat betekent niet dat wij het werk van kunstenaars uit het verleden, van wie wij het genie erken nen, als moderne betweters naar willekeur mogen veran deren en verminken. Als onze tijd behoefte heeft aan een moderne Shakespeare, een moderne Beethoven of een moderne Verdi, moet zij maar zorgen dat die er op eigen krachten komen. Het is niet zo moeilijk, maar wel heel onfat soenlijk bij gebrek aan eigen zeggingskracht zich aan groo theden uit het verleden te ver grijpen. Dat is en blijft een ge tuigenis van eigen onmacht. Als de historische Shakespea re, Beethoven en Verdi voor ons nog betekenis zouden heb ben, hebben zij dat inderdaad waarschijnlijk enig juiste volg- Zo waren er tal van details, orde van de dramatisch juist die voor lange discussie vat- uitgewerkte scènes en met zo baar zouden zijn. Dat was ook min mogelijk bewerkte mu- heel goed. want die discussie ziek op oude of gerecon- moest nu juist op gang worden strueerde instrumenten. Zelfs gebracht. Het belang van de nu bleven er ondanks al die reconstructie ligt niet in het voorzorgsmaatregelen nog feit, dat wij nu verder maar vragen genoeg over. Een paar met deze „Zauberflöte" door voorbeelden. Decors en cos- het leven moeten gaan, maar tuums werden gebaseerd op dat wij ons rekenschap moeten zes oude gravures van de ge- geven van wat wij op het broeders Schaffer, die vier jaar ogenblik met de „Zauberflöte" na de première werden gepu- aan het doen zijn. In elk geval bliceerd. maar zes gravures is was het een aangename ver te weinig om uitsluitsel te ge- rassing eens een totaal andere ven over de aankleding van Pamina van Maijanne Kwek- het gehele werk. Met steun silber met een heel andere van het Prins Bernhard Fonds klankkleur en een heel ande- werden klarinetten en basset- re, maar toch sterk doorleefde hoorn naar oude beschikbare expressie te horen, en het was gegevens gecopieerd, en een ook bijzonder instructief van negentiende eeuws klokken- de goede tenor Guy de Mey spel werd gerestaureerd naar een voorbeeldig gearticuleer- achttiende eeuws model, maar de, uitstekende geacteerde Ta- dat alles neemt niet weg, dat mino te ervaren. De Papagena het de vraag is of er precies i gemusiceerd werd, als dat nü van Thea van der Putten was een meesterlijke creatie, maar - imikiui vcui uc iidiiu in vuul - in de totaliteit van hun schep-, koI£en, actjc en zang> veel tt pingskracht en moeten zij bij de weergave van hun werken nog altijd het laatste woord hebben, zoals Harnoncourt on langs terecht heeft opgemerkt. Ziehier waarom het zo goed is de regie de nog weinig bestu- gebeurde. Ook toen waren er dat was bekend. Op de Papa missers en aarzelingen, maar geno van Michel Verschaeve men kan erover van mening en de Sarastro van Harry van der Kamp viel wat dictie en zang betreft wel eens wat af te dingen, maar beiden hadden onmiskenbare kwaliteiten, de eerste in het bijzonder wat zijn karakteruitbeelding betrof. Het damestrio, hier toch heel belangrijk, was acceptabel. Het jongenstrio had het veel moei lijker, evenals de Traverso in het orkest, dat onder Koop man minder vloeiend speelde dan menigeen gewenst zou hebben. Maar goed, de voor stelling als geheel genomen was in opzet en uitwerking een niet geringe daad van ar tistieke betekenis. Het was prettig, dat het pu bliek dit door zijn grote be langstelling bij voorbaat besef te en dat aan het slot met een ovatie nog eens bevestigde. En dan de stemmen en het ac teren! Nu bestond de bezetting uit jonge zangers, die eigenlijk geen uitgesproken operazan gers zijn, maar meer specialis ten in oude muziek. Hadden zij het juiste timbre en zongen zij de hier en daar naar de mode van de achttiende eeuw toegevoegde versieringen wel precies zoals het toen gebeur de? In elk geval was de Ko ningin van de Nacht in voor lief, voor een boze, op wraak beluste personage, ook al zong de vertolkster op een bijzonder aardige manier de moeilijk co loraturen. Verder probeerde den horen, met de complete passen, zij het uiteraard met gesproken dialogen, in de wisselend succes. JOHN KASANDER UTRECHT Erkend moet worden dat het Or kest van de XVIIIe eeuw vorige week vrijdag in de Nieuwe Kerk in Den Haag akoestisch minder goed tot zijn recht kwam dan gisteravond in de gro te zaal van het Vreden- burg in Utrecht. De gun stiger indruk lag overi gens niet alleen aan de betere akoestische ver houdingen, maar ook aan het artistiek minder veel eisende programma. Toch kon ik ook gisteravond niet delen in het ongelimiteer de enthousiasme voor het jon ge ensemble, dat nog lang geen sluitende eenheid vormt, zui ver technisch niet, en evenmin esthetisch en stylistisch. Er za ten in het spel nog heel wat oneffenheden, en de balans was allesbehalve stabiel. Nu kan Brüggen wel beweren, dat ze in de achttiende eeuw niet of weinig repeteerden, en dat toen bijna alles zomaar van het dikwijls nog natte blad werd gespeeld, maar als dat in z'n algemeenheid waar zou zijn, kan men die maatstaf thans toch niet meer handha ven. Wij stellen op dit punt nu eenmaal hogere eisen dan des tijds. Mogen we soms? Die ho gere eisen stellen we overigens niet alleen aan de vertolkin gen in materieel opzicht, maar stellig ook wat de expressie be treft. Ik kan niet zeggen dat ik onder de indruk kwam van de begeleiding van Brüggens ei gen solospel in zijn reconstruc tie van een blokfluitconcert van J.S. Bach, nog afgezien van de ongedurige tempi, vooral in de finale. Ik dacht dat zo'n motorische en one venwichtige Bach-interpreta- tie nu wel als achterhaald kon worden gekwalificeerd. Alle hulde voor de keuze van een suite uit „Dardanus" van Rameau. Deze Fransman is en blijft één van de meest onder schatte onder de groten, en sinds wij de orkestsuites uit zijn werken in de romantische bewerkingen van Mossl te recht hebben afgezworen, komt zijn naam op de orkest programma's helemaal niet meer voor. Uitstekend dus dat Brüggen op die prachtige mu ziek de aandacht vestigde, maar zijn vertolking was be slist niet puntgaaf. Goed en verrassend als keus was ook de symfonie van Bachs tweede zoon, en men ging er graag mee accoord, dat Het Orkest van de XVIII-e eeuw. Di rigent en blokfluitsoliat: Frans Brüg gen. Werken van Jean-Philip Ra meau (Suite uit de Lyrische Trage die „Dardanus" - 1739), Johann Se bastian Bach (Concert voor blok fluit, strijkers en basso continuo, gereconstrueerd door Brüggen vóór 1720), Carl Philipp Emanuel Bach (Orkestsymfonie in G groot - 1776), Joeeph Hay dn (Synfonia In G groot, nummer 88 ongsveer 1787). Muziek centrum Vreden burg, Utrecht. van Haydn de bekende, maar onvolprezen symfonie in G groot nor. 88 als slotstuk fun geerde. Dat de levendige, maar helaas rafelige vertolkin gen modeluitvoeringen zouden zijn geweest, neen, dat wil er bij mij niet in. Het Orkest van de XVIIIe eeuw is eigenlijk nog geen echt orkest, zijn diri gent nog geen echte dirigent. JOHN KASANDER Boosheid bij VARA over niet uitzenden tv-spel „De bus" HILVERSUM - VARA-tv is boos op de NOS, omdat deze zaterdagavond het Zwitserse tv-spel „De bus" niet uitzond wegens technische faciliteiten. Dit eerder door ons blad nega tief beoordeelde tv-spel had volgens de VARA als nach tuitzending op het scherm moeten komen. De VARA heeft zaterdag nog een kort geding overwogen, maar zal zeker in het NOS-bestuur van ernstige ontstemming blijk ge ven, zo werd verzekerd. Amerikaanse muziek onder de til „Revolution and Ravelation" in Rotterdam»* Doelen. In de Rotterdamse Doelen gingen dit weekeinde 5 van de serie van 9 concer ten waarin de Amerikaan se muziek uit de periode 1782-1952 wordt belicht. Daarbij kwamen 5 ver schillende aspekten aan de orde onder de sugges tieve namen „The Ameri can Fiddler", „The Ame rican Union", „The Ame rican, Missionaries", „The American piano" en „The American inventors". Het begeleidend programma boekje besteedt veel aan dacht aan de vormgeving en staat vol oude foto's en prenten, maar geeft heel weinig concrete informa tie over de uitgevoerde werken. De „Fiddler" was vrijdaga vond Vera Beths die samen met pianist Reinbert de Leeuw een programma presenteerde dat als ondertitel het motto „Van jiggs tot jazz" had mee gekregen. Een goed uitgevoerd programma met eerst acht oude jiggdansen en daarna een zevental stukken uit de perio de 1923-1960 waarin jazzy ele menten, en ook jiggsporen. Erg leuk was de Ukelele Sere nade van Copland, Nancarrow stopte een heleboel jazz in zijn Toccata, terwijl componist Henry Brant zijn Music for a five - and dime store - een soort Sparwinkeltjes waar men in de twintiger jaren een pia nist kon vinden die bereid was de ter verkoop aangeboden bladmuziek eerst even voor te spelen - zelf op een aantal keukeninstrumenten begeleid de. De verstilde Six Melodies die Cage in '60 componeerde geven in simpele lijnen iets van het jigg karakter weer. Een buitenbeentje was de oos ters getinte Suite van Hovha- nes, terwijl de sonate nr. 1 van Antheil, met zijn sterke Bar- tok verwantschap, twee delen lang boeide en toen doodver moeiend werd. Een bonte cocktail dus, maar op zichzelf heel boeiend en heel anders dan de uit Europa overgewaaide muziekjes waar mee het „American Union" concert begon. Een groot deel van deze 18e eeuwse compo nisten was van Nederlandse oorsprong, zoals J. F. Peter en P. A. van Hagen, die trouwens ruim dertig jaar een sterke in vloed op het muziekleven in New York uitoefende. Een or kestje van 13 jonge Ameri kaanse muziekstudenten speelde onder leiding van Da niël Shulman in de nachtelijke uurtjes voor een paar laatste die-hards onder meer The low Dutch tune een arrangement uit het Bay psalmbook, dat in 1698 het eerste boek met ge drukte muziek in N-Amerika was, en een alleraardigst op Haydn geïnspireerd strijk kwartet van Peter. De kerk muziek van de orthodoxe pro testanten in Pennsylvanie liet ook zijn sporen na, Peter met zijn vroeg koloniaanse kamer muziek is daar een voorbeeld van. Acht jaar voor Beethovens slag bij Wellington componeerde Carr een kleurrijke' zeeslag, terwijl de Beethoven van Ken tucky, A. P. Heinrich, Carr met zijn Babels capriccio in bontheid nog overtrof. Van de vroege 19e eeuw met al zijn Europese bindingen werd de sprong gemaakt naar de vroe ge twintigste waar zich een ei gen nationaal geluid begint te ontwikkelen. Voorop A Far- well die sterk de nadruk legde op de eigen volksmuzikale bronnen bijvoorbeeld in zijn Indian March, naast hem de meer impressionistisch getinte C Griffes en Scott Joplin met een van zijn typerende ragti mes en natuurlijk Charles Ives, ditmaal met zijn vroege vermakelijke Haloween. Feitelijk een teruggang hierop was het volgende programma „The American Visionaries", met de ondertitel „Voorge schiedenis en gevolgen". Jo plin en Ives lieten duidelijk de Europese bronnen los en ver smolten in hun werk allerhan de „Americana". Het Ameri can sound dat daarmee gebo ren werd verdween weer bij de overige componisten van dit concert, Varese, Rudhyar, Nancarrow, Antheil en Cop land (die niet allen emigranten waren zoals het programma blad suggereerde. Kwalitatief stond dit concert veel hoger dan het vorige, zo wel muzikaal als door de veel betere prestaties van de groep jonge Amerikanen de „CalArts Twentieth-Century players" genaamd en wederom geleid en op de piano begeleid door Shulman. Het is in dit kort be stek onmogelijk om alle stuk ken, variërend van trio's tot sextetten te noemen. Allen hadden verrassend veel kwali teiten en toonden sterke Euro pese invloeden met Strawin sky en zijn neo-classicisme voorop. In de twintiger jaren was het het American Compo sers Guild dat, opgericht door Varese grote invloed op de muzikale vernieuwing in Amerika had. Wat later bracht Copland - wiens sextet uit 1937 ronduit verrukkelijk klonk - mét Strawinsky de invloeden van Nadia Boulanger mee. Daarna waaide ook Schönberg over en pakte een componist als Ruggles. De tweede helft van dit con cert was een exacte copie van een op 25 mei 1933 in Minnea polis gegeven concert met composities van de zogenaam de „American five" Cowell, Ives, Riegger, Ruggles en Bec ker, allen geboren Amerika nen. In 1933 volstrekt revolu tionair, nu een zeer geva rieerd, gemakkelijk toeganke lijk concertje met een fris en vitaal eigentijds geluid, dat echter geenszins meer Ameri kaans was dan het deel voor de pauze, zoals de programma- opzet enigszins suggereerde. Yvar Mikhashoff karakteri seerde zijn pianorecital „The American piano" als een „cra zy quilt" een dwaze lapjesde ken dus, opgebouwd uit 18 zeer verschillende korte pia nostukjes uit de jaren 1914- 1949. Veel eerder gespeelde componisten keerden met jeugdwerk terug zoals de con troversiële intellectueel Co well, met toonklusters en een geheel direct binnen de piano op de snaren gespeeld stuk. Griffes met Debussy-reminis- centies en de grootste nog le vende componist uit die perio de Copland. Trouwens niet al leen Copland maar ook de astroloog Rudhya, de Ameri kaanse Satie, Virgil Thomson en Leo Ornstein zijn hoogbe jaard nog in leven. Van de „bad boy of music" Antheil, die in zijn bonte leven ook veel filmmuziek maakte, klonk een walsje. terst tevreden over de Rolling Stones-fans. Politie-woord- voerder Hougee liet weten dat zich nauwelijks ongeregelma- tigheden hebben voorgedaan. Op vrijdag is het podi 'ee spul is" echter na aflofVE het laatste concert weeiten gegeven. he Vlak na het optreden v S( Rolling Stones begoren groep van zeventig sch &er kers met het reinigen -bi um even gevochten en ook op grasmat, die bezaaid 1 *ac de tribune raakten wat men sen slaags. Die handtastelijk heden losten zich echter zon der polite-optreden op. Ookf van grote verkeersproblemen' is geen sprake geweest, al zijn er wat foutparkeerders wegge sleept. Tegen een aantal han delaren die zonder vergunning Stones-attributen verkochten, is de politie opgetreden. Het plastic bekertjes en s*1 rommel en wonderwel voeten heeft doorsta: Nederlandse Spoorwegé3*5 voerde in totaal zo'n h' Stones-fans. Er werd I d extra treinen tussen dam Centraal en - Stad,r reden. Ook werden elij»s het land 13 extra treinen zet. Rainforest IV electronisch ac- coustische installatie naar een idee van David Tudor. Realisatie: Compo sers Inside Electronics, met Cynthia Bleek, Nicolas Collins, John Dris- coll, Phil Edelstein, Martin Kalve, Takehisa Kosugi en David Tudor. Stedelijk Museum Amsterdam. Uit voeringsperiode: tot en met 13 juni, dinsdag tot en met zaterdag van 11- 13 uur; zondag van 14-16 uur. AMSTERDAM Rainfo rest (Regenwoud) IV is een electro-akoestisch en vironment, dat in de Aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam door de Amerikaanse Composers Inside Electronics is ge zaaid naar een idee van de componist David Tudor. Zoals het begrip environ ment wil, gaat het hier om een kunstwerk dat de ge hele ruimte beslaat, en door het publiek kan wor den betreden. Op het mo ment dat de bezoeker de ruimte is binnengegaan, staat hij in het kunstwerk zelf en maakt hij er deel van uit. Voor Regenwoud ontwierpen en bouwden elk der deelne mende componisten een set sculpturen, die naast een beel dende functie werken als luid sprekers. Gedurende de ope ningsuren van het environ ment bedienen de controleren de betrokkenen componisten hun eigen geluidspaneel, dat in verbinding staat met de be treffende sculptuur. Tussen de aldus gegroeide boomgewassen kan het publiek zich vrijelijk bewegen en op onderzoek uit gaan. De liefhebber die de alsmaar zwaarder wegende warmtelast veroorzaakt door de aan houdende hittegolf zater dagmorgen voor even dacht te kunnen verwisselen voor de verkwikkende koelte van het Regenwoud, kwam helaas be drogen uit. Om niet nader aangekondigde redenen had den de organisatoren van het Holland Festival de ingebruik stelling van deze klimatolo gisch uitgelezen omgevings kunst, verschoven van 11.00 :n naar 16.00 uur. Kloksla uur restte mij weinig dan zuchtend, steunen: in' tend en onwelgevoe verwensingen uitend, waarts te keren, teneinuj andere, geen uitstel ge^ de, verplichtingen te r voldoen. *el Maar zondagmorgen v lte daar toch niet helemaal ht< op. Je wist uiteindelij] -h< maar nooit, hoe boeiend teressant, hoe spectacul toonaangevend dat woi vorm en klank wel ko en ik u daarover niet hebben kunnen berichte trotseerde ik gisteren de kende warmte opnieu toog naar het hoofdst museum, al waar het I woud vanaf 14.00 uur, waar in overeenstemmii het programmaboekje, het publiek was openj De dichtheid, die men z m] een regenwoud voorstel deed niet helemaal aan wachtingen. De Aula lee schapen in een lucide™' schappen van voorn: stalen en blikken lussen anen, hier en daar afgi door radar-achtige pt" een ijzeren vogelbek, e genton en zelfs een op l(j gen krant. Al deze v< v hun oorsprong verw objecten brachten een gelispel, gedruk, geroep ruis voort, door het aanh waarvan de bezoeker z vrij snel in een vo nieuw taalgebied waant, j in volmaakt vreemde v de dienst uitmaken. De kende spraak van de re bijvoorbeeld wordt oge sa; kelijk vertaald in een ii rend patroon op de wat gel, en wie de moed hei zijn hoofd tussen de oj qqq sperde vogelbek te pl; n;Ui krijgt het droevige gero<.j!v oerwoudbronnen te hort p De bedoeling van dit en ment is duidelijk: het zie T( en hoorbaar maken van tie tussen geavanceerde r nologieën en de ver ven de oorsprongen van oi OEGSTGEEST „Wij als ge meentebestuur willen ASC graag op de plaats hebben in het plan waar wij acht jaar ge leden aan begonnen zijn", al dus wethouder J. J. Thorn, openbare werken en sportza ken, tijdens de drukbezochte receptie van het 90-jarige ASC. Hij duidde daarmee op het nieuwe sportveldencom plex dat in Haaswijk II is ge pland en dat aan ASC wordt toebedacht. De realisering daarvan kan nog wel zo'n kleine acht jaar op zich laten wachten, maar, zo voegde de wethouder eraan toe: „Ik hoop dat het eeuwfeest van ASC daar gevierd kan worden en dat ik het nog mee kan ma ken". Voorzitter Ad Dusee van de afdeling Leiden van de kwam het ASC-bestuui feliciteren en natuurlijk zijn aandacht uit naar d komst. „ASC heeft de velden erg hard nodig, eigenlijk al te lang met nen op de stoel van ai en de voeten onder de van anderen gezeten vroeg zich af of het niet lijk is de sportvelden in wijk „broksgewijze" ai leggen. Spreker bood de niging een borrelgarnitu de KNVB-vlag met aan. Zaterdag werd het ASC uitbundig gevierd kantine van de hocke LMHC aan de Hofbroi Oudenhofschool wint schoolzwemwedstrijden OEGSTGEEST In het Oegstgeestse zwembad „Poel meer" werden zaterdagmor gen de jaarlijkse schoolzwem wedstrijden gehouden. Ruim vierhonderd kinderen van 8 lagere scholen zorgden op de diverse onderdelen voor ruim 1200 starts. Het hoogtepunt van de wedstrijden was de es tafette 4x25 meter. De toe- schouwertjes op de kant zorg den voor oorverdovende aan moedigingen. De wedstrijden, die georganiseerd werden door de zwem- en waterpolovereni- ging „VIVAX", waren een groot sukses. Er werd geen wanklank gehoord. De wet houder, mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen. I rp reikte rond 13.00 uur 1 dags de bekers uit, alsme medailles voor de estafet lilt Oudenhofschool zwom he snelste tijd bij elkaar en winnaar op alle onder e De wisselbeker die door school beschikbaar wen steld bleef dus in huis. IB-tlt gen: Estafette: 1. Oudejlld school; 2. Floraschool; se Houtschool. Totaaluitslag: 1. Oude !^eJ school (beker wisselb en 2. Floraschool (beker); 3 aar dijckschool (beker); 4. S|at plankschool; 5. Jen:np school; 6. Willibrordsch Leidse Houtschool; 8. Jcr Witteschool.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6