uropeanen gen beperking xport naar de ovjet-Unie alestiinen halen $raëlische Skyhawk neer elle kritiek p inval an Israël In Nederlands Unifilgebied is geen schot gelost Irakees en twee Jordaniërs beschuldigd van aanslag £eidóe<3omo/nt Betogingen pro en contra Ronald Reagan Standpunt VS gewijzigd terwijl Reagan sliep Geen uitzicht uit het economische dal fITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JUNI 1982 PAGINA 5 11 hmeldding in rtuig Mugabe JS Een Boeing 747 president Mugabe van ibwe aan boord die een ,ucht maakte van Londen 'Salisbury, heeft zaterdag- oetlé na een bommelding een n zeflanding gemaakt in Pa- It rlin het toestel zaten 161 >aarlf>'ers- Onder hen Mugabe, Trouw en vier ministers. landing verlieten passa- en bemanning het toe- Er is echter in de Boeing bom gevonden. Mugabe e andere passagiers heb- >p Orly de nacht doorge- an 3 "Op vjriy ae uacin uuorge- k t. Zondag is mén doorge- "J"n naar Salisbury. VERSAILLES Terwijl president Ronald Reagan in het weelderige paleis in Versailles in diepe slaap verkeerde, is in de nacht van vrijdag op zaterdag het officiële standpunt van de Amerikaanse rege ring in de Falkland- oor log tweemaal achtereen ingrijpend gewijzigd. Mede-oorzaak van dit grillig Amerikaans beleid, was een slechte verbinding tussen het gebouw van de Verenigde Na ties in New York en de ver blijfplaats van de president en diens minister van buitenland se zaken Alexander Haig, die tijdens de industriële wereld top in Versailles ondermeer de vraag besproken hebben hoe de zegeningen van de elektro nica en de telecommunicatie de ganse mensheid ten deel kunnen vallen. Vrijdagavond Europese tijd kwam in de Veiligheidsraad in New York een resolutie van Spanje en Panama in stem ming, waarin een onmiddellijk staakt-het-vuren op de Falk- land-eilanden werd bevolen. Engeland kondigde een veto aan omdat er geen onmiddel lijke aftocht van de Argentijn se troepen in werd geëist, maar Haig achtte vrijdagnacht de tekst nog zo slecht niet. Terwijl Reagan al sliep, lichtte Haig zijn Britse collega Pym in, dat de VS zich van stem ming zouden onthouden. Pym kon niets anders doen dan verontwaardigd gaan slapen. Midden in de nacht echter werd de Britse bewindsman via de huistelefoon door Haig uit bed gebeld met de medede ling dat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad toch hun veto hadden laten horen, om dat de Amerikaanse vertegen woordiger aldaar het besluit van Haig niet tijdig had ont vangen Reagan en Haig hadden zater dag zeer veel uit te leggen aan mevr. Thatcher en minister Pym. Haig verzekerde later tijdens een persconferentie dat er geen wezenlijke verande ring was gekomen in de Ame rikaanse steun aan de Britten in de Falkland-crisis en dat de Amerikanen, evenals de ande re aanwezigen op de top in Versailles solidair blijven met de Britten. Op de vraag echter of Haig nog wel een hechte bondgenoot van de Britse re gering-is, antwoordde de Ame rikaan: „Ik ben een hecht bondgenoot van de Ameri kaanse belangen", daarmee doelend op de toekomstige be trekkingen van de VS met de Zuidamerikaanse landen. 10ET De Palestijn- Bevrijdingsorganisatie gisteren plechtig ekondigd „tot de te zullen strijden 'fde machtsbasis in Li- 'oet. n te verdedigen. Ve eft i -voorzitter Yasser •n. 1 at keerde gisteren on- ichterzake terug uit ^Saoedische hoofdstad bu Riaad, waar hij overleg voerde met koning Kha- led over de spanningen in het Midden-Oosten. Van uit Beiroet leidt hij de strijd tegen de Israëlische invasiemacht. Bij pogingen van Israëlische militairen om de Zuidlibanese havenstad te veroveren kwam het vannacht tot zware straat gevechten. Het Palestijnse persbureau WAFA meldde dat Palestijnse troepen het Israëli sche offensief hebben afgesla gen en tien Israëlische pant servoertuigen hebben bvernie- tigd. Hierbij zouden 50 Israëli sche militairen zijn gesneu veld, aldus WAFA. Voor het eerst sinds de Okto- ber-oorlog van 1973 hebben de Israëli's een gevechtsvliegtuig verloren. Gisterochtend werd tijdens een luchtaanval op het Palestijnse bolwerk Nabatiyeh door Palestijns afweergeschut een Skyhawk neergehaald. De pilott wist zich te redden met de schietstoel, „maar viel in handen van de guerrillastrij ders", aldus een woordvoerder van het israëlische leger. Za terdag hebben Palestijnen ook een Israëlische legerhelikopter neergeschoten. Beide inzitten den worden vermist. Van Agt Van Agt ontbiedt ambassadeur van Israël LIBANON Er is in het gebied van het Neder landse Unifil-detache- ment bij de Libanese grens geen schot gelost, toen de Israëlische eenhe den er gisteren doortrok ken, zo heeft de Neder landse brigade-generaal M.G. Woerlee, plaatsver vangend commandant van de Unifil-vredesmacht Woerlee van de VN vanmorgen verklaard. Tot ieders ver rassing werd ook van PLO-zijde in het betrok ken gebied vrijwel geen tegenstand geboden. SAILLES De ze- deelnemers aan de ïomische topconferen- 5 Versailles hebben ren hun „krachtige iring" uitgesproken •o de invasie van het Is- tus iche in Libanon. vwl verklaring, die de Fran- ,fV£fesident Mitterrand uit- namens de zeven lan- 'ordt benadrukt dat de reiniteit van Libanon is iden. „Dit land heeft, ander, het recht op on- kelijkheid, vrijheid, een- en souvereiniteit in zijn nale tèrritorium", aldus rklaring. 'ficiële Russische persbu- jASS veroordeelde giste- Israëlische inval in Li- en zei dat het nieuwe ■ergieten niet kan plaats zonder Amerikaanse TASS suggereerde dat jerikaanse regering op DEN HAAG Premier Van Agt heeft in zijn hoedanigheid van minister van buitenlandse zaken de Israëlische ambassadeur vanmiddag op zijn ministerie ontboden. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken gistermiddag laten weten. Gisteren heeft de Nederlandse regering al haar be de hoogte was van de Israëli- zorgheid uitgesproken over de escalatie van de vijandelijkheden in Libanon. In Den Haag werd het vrij ongebruikelijk genoemd dat een ambassadeur op zondagmiddag telefonisch wordt bena derd om de ongerustheid van de Nederlandse regering over te brengen. sche plannen in Libanon. Het Russische persbureau verwees hierbij naar het bezoek, dat de Israëlische minister van de fensie, Sharon, vorige maand aan Washington bracht. Vol gens TASS is het nu bewezen, dat het vredesverdrag van Camp David tussen Egypte en Israël fout was. Ook het Egyptische kabinet veroordeelde de Israëlisc he invasie en noemde deze „een duidelijke schending van het internationale recht". Egypte eist de onmiddellijke terug trekking van de Israëlische troepen uit Libanon. „De moordaanslag op de Israëli sche ambassadeur in Londen kan geen excuus zijn voor de Israëlsiche aanval", aldus de verklaring van het Egyptische kabinet. De Egyptische presi dent Moebarak zei dat de per spectieven op een algehele vredesregeling in het Midden- Oosten nu veel vager zijn ge worden De Nederlandse militairen hadden op de doorgaande we gen versperringen gesloten, die vervolgens door Israëlische pantservoertuigen zonder al te veel moeite werden wegge veegd. Op alle punten waar de troepen van Israël doortrok ken, werden zij door Neder landse commandanten gesom meerd dat niet te doen, omdat zij VN-resoluties schonden. Op de vraag waarom de Ne derlanders geen waarschu wingsschoten hadden gelost verklaarde brigade-generaal Woerlee dat het weinig zin heeft „schoten in de lucht te lossen, als u een lange, gepant serde kolonne op u af ziet ko men". Wel is een Noorse Unifilsol- daat gisteren om het leven ge komen. Een woordvoerder van Unifil in Nakoura ver klaarde dat de Noor omkwam toen Noorse VN-militairen trachtten de Israëliërs tegen te houden. Andere bronnen spre ken van een vuurgevecht tus sen Israëliërs en Palestijnen, waarbij het slachtoffer viel. LONDEN Een Irakese zakenman en twee Jor daanse studenten zijn za terdag officieel in staat van beschuldiging, we gens poging tot moord op de Israëlische ambassa deur Argov in Londen. Een van de Jordaanse stu denten wordt bovendien beschuldigd van poging tot moord op een politie man. Het drietal wordt vandaag voorgeleid. De toestand van Argov, die door een kogel in het hoofd werd getroffen, blijft kritiek. Volgens de arts van de ambas sadeur is het niet uitgesloten, dat hij aan een kant van zijn lichaam verlamd is. Zegslieden in Londen ver klaarden dat de politie de mo gelijkheid onderzocht, dat een Palestijnse splintergroep ver antwoordelijk zou zijn voor de aanslag op Argov. De groep zou uit zijn om de PLO in een kwaad daglicht te stellen. Vo rige maand eiste een groep, die zich de „Beweging van Ara bisch Revolutionaire Cellen" noemde, de verantwoordelijk-, heid op voor de moord op Si- mantov, de tweede secretaris in de Israëlische ambassade in Parijs. Vriendelijke gezichten tijdens het afscheidsdiner in het paleis van Versailles. De vrouw van de Amerikaanse president, Nancy Reagan zat naast de gastheer van de top, de Franse president Mitterrand. i V( volg van de voorpagina) dop SAILLES Presi- Reagan heeft slechts ïn toezeggen dat zijn ViDnale bank alleen „zo de dollarkoers zal ten vloeden, rmi ;hcw'l volgens het bestaande Iru ment van het Internatio- Monetaire Fonds (IMF) di n bij „ontwrichtende" of 'tische" toestanden. Daar- 's de laatste jaren in Ame- bacwtse ogen geen sprake ge- ta" De Europeanen houden zan alleen de hoogte van de ipri rkoers, maar vooral de- vel !e schommelingen ervan ian deels verantwoordelijk ree i de economische malaise roe uropa, omdat financiële r c terheid zeer remmend op de internationale Zij beoogden daarom p3 afspraak dat de Ameri- r lse centrale bank zoals dei Europese landen in het ac Pees Monetair Stelsel doen actief deel- °t aan de geldhandel op "sselmarkten, om de koers de dollar gelijkmatiger te houden. Een plotse koersval van een. munt kan bijvoor beeld worden getemperd als de nationale bank met vreem de deviezen voor grote bedra gen de eigen munt opkoopt. De Amerikaanse regering heeft in Versailles bovendien de grootste Westeuropese lan den gedwongen tot de formele erkenning dat op de eerste plaats een gelijksoortiger eco nomisch beleid van de indus trielanden noodzakelijk is om monetaire stabiliteit te berei ken". VS-minister van finan ciën Regan liet er geen twijfel over bestaan .flat het Europa President Reagan zat naast de Britse premier mevrouw Thatcher. De staatslieden konden in Versailles kennis maken met de Franse nouvelle cuisine: kleine porties en vooral een vet eten. beter zat gaan als het zich aan- past aan de Amerikaanse poli tiek van inflatiebestrijding, economische groei en verster king van de eigen munt. Die waarschuwing was op de eers te plaats gericht tegen het „be- stedingsbeleid" van de socia- lisch-communistisch Franse regering-Mitterrand. De Fran se president op zijn beurt legde het feit dat de zeven landen een studie waren overeenge komen over het eventuele nut van ingrijpen op de wissel markten, uit als een belangrij ke stap in de goede richting. Hij sprak zelfs van een „ont werpakkoord met de Ameri kanen om het internationale, monetaire systeem te hervor men omwille van grotere sta biliteit" en van „een terugkeer naar het zo nodig ingrijpen door de Amerikanen". Maar VS-minister Regan verklaarde laconiek dat als deze studie-af spraak een jaar geleden was gemaakt, de Amerikaanse re gering het afgelopen jaar evenmin ooit de wisselmarkt zou zijn opgegaan. Minder succes heeft president Reagan in Versailles geboekt in zijn pogingen om de handel van het Westen met het Oost blok aan banden te leggen, teneinde de Sovjet-dreiging (bewapening, Afghanistan, Po len) met economische wapens te bestrijden. De Europese lan den en Japan zijn op het standpunt blijven staan dat er geen politieke handelsoorlog met de Sovjet-Unie mag ko men. Op krachtige aandrang van president Reagan hebben de overige zes in Versailles tenslotte een compromis-tekst aanvaard, die zonder nadere uitwerking zegt dat exportkre dieten aan Rusland zullen worden „beperkt". Tevens zul len die kredieten voortaan op „een gezonde economische ba sis", dat wil zeggen tegen ho gere renten worden verleend. Desgevraagd moest VS-minis ter Regan toegeven dat geen van de landen zich hiermee heeft verbonden zijn handel met het Oostblok daadwerke lijk te verminderen. „Beper ken" kan ook „het beperken van de toename" betekenen. Het gezondere koopmanschap dat zal worden betracht slaat op het duurder maken van de leningen aan Oostblok-landen. In welke mate dit gaat gebeu ren zal nog worden beslist in het kader van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO), die daarover volgen de week in Parijs vergadert. Over de Amerikaanse bezwa ren tegen het leveringscon tract voor Siberisch aardgas aan West-Europa kon de top in Versailles geen compromis vinden. Maar de indruk van met name West-Duitsland is dat Washington zijn verzet ge leidelijk zal opgeven. Een diplomaat in Versailles kenschetste de topbijeenkomst als een moeizame poging van president Reagan om zijn Eu ropese reis tot een manifestatie van Westerse „Sweet Harmo ny" te maken. Zulks omwille van het Amerikaanse thuis front, van de oorlogshaarden in de wereld en van de Navo- -topconferentie die de Ameri kaanse president later deze week in Bonn gaat bijwonen en die eveneens een manifes tatie van geallieerde solidari teit moet worden. MARC DE KONINCK De leiders van de zeven belangrijkste industrielanden heb ben in Versailles geen uitweg kunnen vinden uit het dal, waarin de wereldeconomie zich bevindt. Het plan van de Franse president Mitterrand om door technologische ver nieuwing werkloosheid, armoede en honger uit de wereld te bannen, lijkt een doodgeboren kind, omdat president Reagan onomwonden heeft laten weten, dat de economische crisis slechts door het vrije ondernemerschap overwonnen kan worden. De Franse president heeft daarentegen juist willen benadrukken, dat „het vrije spel der economische krachten" tot de huidige recessie heeft geleid en dat de overheid bij het economisch herstel betrokken dient te worden. Behalve dat in Versailles twee economische visies bot sten, werd tevens duidelijk dat de economische belangen van West-Europa niet samenvallen met die van de VS. Centraal tijdens deze topconferentie, die overschaduwd werd door de Israëlische inval in Libanon, stond de economische verhou ding tussen de EG en de VS. Hete hangijzers, zoals de dure dollar en de hoge rente, zijn ruimschoots aan de orde ge weest. Maar harde maatregelen zijn niet genomen om enige rust te brengen in het ontwrichte monetaire systeem. Positief is dat aan de slotverklaring een programma van zeven pun ten is toegevoegd, dat voor het eerst de VS verplicht tot in grijpen bij „buitengewone sterke" schommelingen op de va lutamarkt. Of dit gezien kan worden als een eerste aanzet tot controle over het al jarenlang ontspoorde internationale geldverkeer is echter de vraag. Voorlopig zullen wij moeten leven met een hoge dollarkoers, die vreemd kapitaal zal blij ven aantrekken en het geld duur houdt. Vage compromissen en besluiteloosheid typeren de top bijeenkomst van Versailles. Tekenend voor de onmacht van de westerse leiders om economische problemen op te lossen, is dat slechts over één politiek conflict overeenstemming be reikt kon worden, en wel een waarbij geen van de gespreks partners rechtstreeks betrokken is. Alle aanwezigen in Ver sailles waren het er over eens, dat de Israëlische invasie in Libanon zo snel mogelijk tot staan gebracht moet worden. BONN/PARIJS/LONDEN/ROME In verband met het bezoek van president Reagan van de Verenigde Staten aan West-Europa is er het afgelopen weekeinde in tal van Europese steden op grote schaal gedemon streerd. In Rome, Parijs en Londen contra Reagan, in Bonn en München pro Reagan. Alleen in Parijs moest de politie charges uitvoeren. Dat gebeurde nadat enige demonstranten ramen hadden ingegooid en benzine bommen hadden geworpen. Naar schatting honderdduizend mensen hebben zaterdag in Bonn en München gedemonstreerd om de trouw aan het weste lijk bondgenootschap en de vriendschap voor Amerika te onder strepen. Tot deze „manifestatie van de zwijgende meerderheid" was opgeroepen door de CDU en in Beieren door haar zuster partij, de CSU van Franz-Jozef Strauss. Met name in Bonn was de belangstelling voor deze merkwaardi ge en door bondskanselier Schmidt als „overbodig" beschouwde demonstratie geringer dan was verwacht, hetgeen ongetwijfeld mede aan de hitte moet worden toegeschreven. De deelnemers, van wie de meesten voor het eerst de straat op gingen voor een politiek doel, waren met talloze bussen en extra treinen naar de Westduitse hoofdstad gekomen. Velen droegen Amerikaanse vlaggen en stickers met het opschrift „meer hart voor de USA". De sprekers tijdens het officiële deel van het „volksfeest", onder wie partijvoorzitter Helmut Kohl, benadrukten dat het tijd is om duidelijk te laten zien dat de overweldigende meerderheid van de Westduitsers achter de Navo en achter de VS en zijn presi dent staan. De demonstratie was dan ook bedoeld als een correc tie op het in Amerika ontstane beeld dat de Bondsrepubliek al leen nog maar door de anti-Amerikaanse vredesbeweging zou worden beheerst. Tegelijkertijd riepen alle woordvoerders op de betogingen in Bonn en München president Reagan een hartelijk welkom in Duitsland toe. Vreedzaam verliep ook de betoging zondag in het Londense Hyde-park. De demonstranten (115.000 volgens de politie, 250.000 volgens de organisatoren) eisten een kernwapen-vrije zóne op het hele (Europese) continent. Ook riepen de demon stranten, onder wie een groep IKV'ers uit Nederland, op tot vre de in het Falkland-conlict. De door de Labour-partij beheerste gemeenteraad van Groot-Londen heeft overigens gisteren de Engelse hoofdstad tot kernwapen-vrije zóne verklaard. De bur gemeester van Londen hees de VN-vlag op het gemeentehuis. Bescheidener van aard waren zaterdag de demonstraties in Pa rijs en in Rome. In de Franse hoofdstad werd voor het eerste sinds jaren weer door links betoogd. Er werd onder meer een bord meegevoerd waarop een indiaan stond met een prop in de mond in de kleuren van de Stars and Stripes en de tekst: „Ge zocht: sheriff Reagan voor volkerenmoord". In het centrum van de Italiaanse hoofdstad trokken enkele tien duizenden mensen voorbij aan de ambassades van de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. De betoging werd gesteund door de communisten en de kleine linkse partijen. De regeringspartij en, de socialisten en de grote vakbonden hadden zich van de betoging gedistancieerd, omdat zij te eenzijdig anti-Amerikaans gevonden werd. De uiterst linkse groepering „Directe actie" heeft de verantwoordelijkheid opgeeist van de bomaanslag vrij dagnacht op het gebouw van het Internationale Mone taire Fonds in Parijs. Er deden zich daarbij geen per soonlijke ongelukken voor. De schade beperkte zich tot talrijke kapotte ruiten in de omgeving.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5