ooie weer werpt schaduw rver UNICEF- manifestatie mEni Geringe stijging inwonertal Leiden ten huis in euw Groenhoven 7 NolpEN Het bejaardenwooncomplex t tec^v"Groen^oven aan de Witte Rozenstraat rdrjjt met ingang morgen open huis voor de aan ;re bewoners in de Havenwijk-Zuid. week op de dinsdagochtend" van negen tot |f uur zal de ontmoetingsruimte van iv-Groenhoven ook geopend zijn voor niet »jners van het complex. Het Open Huis )drav|t de bedoeling een contactpunt te worden ,en |r gelegenheid bestaat met een kopje koffie Hl ^gezellig gesprek te voeren. In de toekomst kaartn ook speciale aktiviteiten worden georga- jjrd. Wanneer blijkt dat er vanuit de wijk uu.ye*te aan een dergeRjke aktiviteit bestaat nt overwogen het Open-Huis uit te breiden meEftwee halve dagen, kaal Herstel walmuur Oude Rijn LEIDEN Door herstelwerkzaamheden aan- de walmuur van de Oude Rijn en de geplande aanleg van de riolering zullen binnenkort op de Oude Rijn, de gedeelten Pelikaanstraat, Haven plein en Donkersteeg-Hooglandse Kerksteeg gedurende enkele weken voor autoverkeer zijn afgesloten. Tussen Pelikaanstraat en Havenplein wordt een tijdelijke waterleiding aangelegd, waarop de huisaansluitingen zullen worden overgezet. De PTT verlegt dan een telefoonkabel en op het deel tussen Donkersteeg en Hooglandse Kerksteeg worden de electriciteitskabels en de waterleiding eveneens verlegd. Autoverkeer en parkeren is gedurende de werkzaamheden on mogelijk. Het éénrichtingverkeer van de Oude Rijn tussen Hoogstraat en Hooglandse Kerk- gracht wordt tijdelijk opheven ten behoeve van het bedienend verkeer. Diefstal met vrachtwagen LEIDEN Bij een in braak op het bouwterrein van het AZL is voor 60.000 gulden aan bouwmateriaal gestolen. Er werd 325 vier kante meter houten roos ters weggehaald uit een loods. De dieven moeten gebruik hebben gemaakt van een vrachtwagen om het materiaal af te voeren. De inbraak werd gepleegd tussen 21 mei en afgelopen weekend. Ruim dertig maal geluidsoverlast LEIDEN Het fraaie zomer weer van de afgelopen dagen heeft niet alleen tot plezier, maar ook tot ergernis geleid door geluidsoverlast. De politie werd in het weekend ruim dertig maal te hulp geroepen om een eind te maken aan de herrie, die werd veroorzaakt door een *wat al te enthousiast gebruik van stereo-appratuur. Bij een bewoner van een flat aan de Ravenhorst werd de apparatuur vannacht om vijf uur in beslag genomen toen bij een tweede bezoek van de po litie de volumeknop nog steeds helemaal open stond. Marokkaans meisje weer terecht LEIDERDORP/VOOR- BURG De 12-jarige Fati- ma Yakoubi, die sinds vorige woensdag werd, vermist is weer terecht. Het meisje werd vrijdagavond in Voorburg gevonden toen ze met postzegels langs de deur ging. Fatima was met de fiets naar het station van Leiden gegaan en vandaar met de trein naar Voorburg. Volgens de politie is het Marokkaanse meisje een aantal dagen bij fa milie geweest, zonder dat haar ouders daarover werden inge licht. DEN De Ameri- ïse komiek Danny e, voetballende politi- ekendheden van tele- en wat „een keur artiesten" werd ge- nd, waren niet in de Leidenaar zater- warm te laten lopen de Unicef-manifesta- Het wonderschone verleidde de dagjes tot stranden, bos- De concur- werd door het (dat geld bij- schrapen voor het kinderfonds Verenigde Naties) verloren. De hoop op bezoekers een desillusie. Veel dan achthonderd konden niet ge worden. zet het Leids Orga- Komitee een grootse op poten. De ba- immer bestemd voor doel. Dit jaar was en dus de achter en nooddruftige kin- de wereld. Onder Kaye, een zogenaamde ambassa- van Unicef, moest de stelen op het terrein de voetbalvereniging Pas in de hete middag- maakte Kaye zijn op- Daarvoor werd voetbaltoernooi gehou- Teams van grote bedrij- traden tegen elkaar in André Hazes was de grootste attractie van vaderlandse bo dem tijdens het showpro gramma. Vanaf het podium, op de middenstip van het hoofdveld van UVS, werd Hazes onder meer „een beet je verliefd" en vergat niet Unicef in zijn vertolkingen te betrekken. Na afloop van zijn optreden kon de kleine zanger nog net het hoofd bo ven water houden door in al lerijl terug te sprinten naar het podium. Anders was hij bedolven onder een groep handtekeningenjagende fans. Jong K&G, keer op keer suc cesvol bij taptoes, kreeg ex tra aroma doordat Danny Kaye temidden van de als matrozen uitgedoste knapen de pias uithing. Kaye trok zijn gezicht in de bekend plooien, kon uiteraard niet ii de pas lopen, veranderde tij dens de ingestudeerde para des te laat van richting, zette een matrozenpetje op en voelde zich geroepen te hel pen dirigeren. Het publiek genoot. Prinses Margriet Het publiek wist niets van het wel degelijk (in het ge heim) geplande bezoek van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Van Vol lenhoven verrichte niet al leen de aftrap van het voet baltoernooi, hij maakte ook het eerste dpelpunt. Met ba- labberde technische kwalitei ten begon Van Vollenhoven met burgemeester C. Goe- Petje af voor de Jeugdige Leidse muzikanten. assisteert Jong K&G. koop een één-twee combina tie, die uiteindelijk in een doelpunt moest uitmonden. Na veel moeite lukte het zonder tegenstanders te scoren. Charles Corver leidde ver volgens het treffen tussen de opgedraafde bekendheden. Hoewel het uiteraard een lu dieke wedstrijd werd, eentje die met voetbal weinig te maken had, maakte Corver ernst van de zaak. De man ging zelfs zover in volle ernst te verklaren, dat hij zich goed op de wereldkampioen schappen voetbal in Spanje heeft voorbereid, onder meer door het leiden van een voet- bal(!)wedstrijd ten bate van Unicef. De wedstrijd ging tussen po litici en een team van hoog waardigheidsbekleders uit het bedrijfsleven. De laatste groep werd versterkt door André Hazes. Bij de politici speelden onder anderen Cor nells Berkhouwer, de consul van Koeweit, de heer M.S. Rabbani, de ambassadeur van Thailand, dr. R. Suncha- ritkul en staatssecretaris Dik mee. Jan Zwartkruis (ooit coach van de nationale elf) steunde de politici. Fred Rac- ké zorgde voor commentaar. Ludiek In totaal betraden zo onge veer veertig voetballers het veld. Gezien de afmattende weersgesteldheid leek een fikse vooraad reserves geen overbodige luxe. Toch ston den de politici iri den begin ne enthousiast met twaalf man te voetballen. Wegens vermoeienissen van de laat ste dagen speelde Danny Kaye niet mee. Wel liet hij zich nog één keer zien. Toen de wedstrijd namelijk vor derde en tegen de verwach tingen in niemand nog door een flauwte was geveld, vond het medische team het hoog tijd worden om een spe ler van het veld te plukken. Een verzameling witgejaste doktoren reed een brancard het veld op en bombardeerde de eerste de beste die hen voor de voeten liep tot pa tiënt. Het was de voorlichter van de Kamer, Hans van Mierlo (overigens een van de weinige verdienstelijke voet ballers), die fit als een hoen op de brancard werd afge voerd. De verantwoordelijke arts was Danny Kaye. Cor ver gaf hem een rode kaart. De komiek had geen idee wat dat betekende. Daarop verwees Corver de acteur in zijn beste Engels naar de zij lijn. Dergelijke incidenten zorgden voor de nodige hila riteit. De wedstrijd eindigde in een 1-1 gelijkspel. Penalties moesten de beslissing bren gen. Pieter van Vollenhoven en burgemeester Goekoop deden voor hoe het niet moest. De beste voetballers van beide ploegen namen daarna hun strafschoppen. De politici wonnen. Daarmee was de Unicef-manifestatie voor het 'grote' publiek ten einde. De voetballers en Danny Kaye kregen in Noordwijk nog een koud buffet aangeboden. Hoe hoog de som geld is die de manifestatie heeft opge bracht, is nog niet bekend. Het preciese bedrag wordt bekend gemaakt zodra alle gemaakte kosten zijn verre kend. Wel is inmiddels ze ker, dat het Leids Organisa tie Komitee ook volgend jaar weer een evenement zal or ganiseren. Het goede doel is wederom Unicef. Kamervoorllchter Hans van Mierlo wordt gekeurd door een witgejaste Danny Kaye en organisator Van Duin (I). Op de achtergrond scheidsrechter Charles Corver. JOVD De Jongerenorganisatie van de WD, de JOVD, houdt vanavond een bijeenkomst waar als gastsprekers op treden de Tweede Kamerleden R. de Korte (VVD) en M. Engwirda (D'66). Als onderwerp staat de actuele Haagse politieke situatie op het programma. De bij eenkomst begint om acht uur „In Den Bierdeghel" aan de Vestestraat la. Popmuziek In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt morgenavond om acht uur een forumdiscussie gehouden met als thema „Popmuziek en (on)afhankelijkheid". In Het forum hebben zitting Jan Nagel en Grad Sissingh van de Leidse vereniging van popmuzikanten, Martin de Klerk uit Den Haag, plugger Jan Bult, Hansje Joustra van het on afhankelijke label Torso Records, Veronica-disjockey Lex Harding en Harm Bieger, drummer van The Mo. Voorzit ter v$n het forum is poprecensent Geert Kistemaker. De toegang is kosteloos. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft een aantal activiteiten op het programma staan. Donderdag 10 juni is er vanaf twee uur een rondleiding door de Openba re Bibliotheek en een theemiddag in de Burcht, donderdag 17 juni een excursie naar Drenthe en vrijdag 9 juli een rondvaart in de Rotterdamse haven. Inlichtingen bij het verenigingsgebouw „In ,t Want" aan het Noordeinde 2a, telefoonnummer 122940. Streekcommissie De Streekcommissie voor Leiden en omstreken komt woensdag 9 juni in de Vredeskerk aan de Van Vollen- hoevenkade 22 bij elkaar. Aan de orde komt de in spraakprocedure bij de evaluatie van het Streekplan Zuid-Holland-West. De bijeenkomst begint om acht uur. LEIDEN Het aantal in woners van de gemeente Leiden is in 1981 met 211 gestegen. Dat is een stij ging van 0,2 procent. Het jaar daarvoor was er spra ke van ongeveer eenzelf de stijging (200). Het aan tal vestigingen (4.710) was het laagst sinds 1964, ter wijl het aantal vertrokken inwoners (4.934) het laagst was sinds 1963. Dit alles meldt het bureau sta tistiek van de gemeente Lei den. Het vestigingscijfer komt volgens de berekeningen van het bureau op -224 te liggen. De toename van het inwoner tal van Leiden wordt dan ook geheel veroorzaakt door het geboorteoverschot van 435 (in 1979 398). Leiden telt in vergelijking tot 1979 minder gezinnen. De ge middelde gezinsgrootte daalde De ciifers ziin res pectievelijk 18 (-0,7 "en 851 (-1,1 Ten opzichte van 1972 nam de gemiddelde gezins grootte af met 6 procent. In de Merenwijk was de gezinsgroot te met 3,51 het hoogst. Het laagste gemiddelde werd aan getroffen in beide binnen stadsdistricten. Voor de gehele binnenstad bedroeg de gezins grootte 2,91. In tien van de dertien binnen- stadswijken werd meer dan de helft van de wijkbevolking door alleenstaanden gevormd. Het hoogste was dit aandeel in de Pieterswijk (66,3 Voor de gehele binnenstad bedroeg dit percentage 57,8. Wat betreft de leeftijdcatego- riën nam het aantal mensen, dat jonger is dan 25, af. In 1972 bedroeg het aantal jongeren nog 42 Vorig jaar echter was sprake van een percenta ge van 37. Een duidelijke toe name is waarneembaar in de leeftijdscategorie 25 tot en met 39 jaar (van 19,6 in 1972 naar 26,5 in 1981). BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Mahishkumar z.v. R. Ram- harakh en C. G. Khoenkhoen; Mi- chiel Christiaan z.v. M. H. M. Ver- brugge en J. E. de Koning; Hesse Ri chard z.v. S. P. Mckechnie en I. B. Ferf; Yasin z.v. A. Olgun en N. Ak- soy; Maurice z.v. H. J. Prins en J. C. Slingerling; Sebastiaan Sjoerd Fran- ciscus Mattheus z.v. S. Keijzer en L. M. C. Kop; Joris David z.v. M. J Ra ven en N. Steenkamp; Marisca Alida Wilhelmina d.v. W. C. M. van Veen en A. M. van der Horst; Caroline d.v. R. M. van Veen en A. van Halen; Eveline d.v. R. M. van Veen en A. van Halen; Nicolaas Willem z.v. W. C. de Mooij en A. C. van Delft; Wen dy Maria d.v. J. M. L. Wisse en H. S. M. Caspers; Sibel d.v. H. Yakisir en H. Dur; Irene Linda d.v. F. R. V. Zit- ter en A. H. de Keizer; Ruth Eliza beth Maria d.v. J. W. J. van der Lin den en A. M. C. Heemskerk; Roy z.v. F. H. Zijlstra en H. Dijkman; Gijsbert Dirk z.v. G. van der Wiel en W. van Keekum; Anna Eliza d.v. G. E. M. Willems en E. de Lorm; Femke d.v. J. M. A. van de Grift en E. J. M. Al- denkamp; Joanneke Jacoba d.v. E. Haagsman en M. L. T. Munting; Frank Sebastiaan z.v. C. A. Krijgh en S. C. Kleihorst; Rosanne d.v. R. E. Kofman en G. J. H. Koster; Joost z.v. P. van Rooijen en C. C. Vlaanderen; Tim z.v. A. M. Overvliet en L. Y. Zandbergen; Gijsbert z.v. G. Visser en J. van der Laan; Linda d.v. C. M. Zuijderduijn en B. J. Meijvogel; Bart z.v. J. A. van Bcmmelen en G. J. L. Lensen; Laura d.v. M. L. Koens en A. J. Middelbeek; Mike Daniel z.v. J. Rotmensen en M. C. M. Went; Daph ne d.v. S. Duindam en A. H. Ie Due; Angelique d.v. E. A. van der Linden en R. Möller; Nicoline Quirine d.v. J. de Mooij en A. Q. M. Rooijakkers; Za- kariya z.v. M. Bekkali en H. El- Daouass. Overleden: J. Spruyt, geb. 21-5-1899 man; G. de Vries, geb. 22-4-1910 vrl. echtg. van L.Vosselman; A. A. geb. 21-10-1904 vrl echtg. van F. J. L. Nieuwkerk; C. N. Trap, geb. 3-6- 1898 man; W. P. Slegtenhorst, geb. 21-3-1903 man; J. Mieremet, geb. 5- 11-1898 vrl. geh. gew. met P. Wasse naar; W. van Leeuwen, geb. 16-6- 1894 man; H. Boergonje, geb. 7-2-1914 man; J. van Zijp, geb. 16-2-1910 vrl.; IJ. Smit, geb. 13-11-1915 man; I. Op stelten. geb. 11-2-1981 vrl.; E. D. Heemskerk, geb. 15-10-1981 man- H Kruit geb. 16-12-1885 vrl. geh. gew. met Pvan Es; H. C. Kramers, geb. 25-3-1922 man; F. M. de Vries, geb. 15-2-1919, vrl- echtg. van J. A. Oos- terveld; P. Poeliejoe, geb. 2-8-1901 man; J. B. Diersman, geb. 15-5-1908, asj iCmNESCHRIJVEN Van ratelende vingers en krassende pennen... DEN Zeshonderd- itig vingers ratelden J1VJ rdag in de Leidse 32 e 4o om het hardst. I, tëndertig pennen 'sten in steeds sneller j&po van regel naar re- De bij al deze rumoe- vingers en leeglopen- 5 lennen behorende per-' ages probeerden op eJ vrije zaterdag beslag <wleggen op het 'erelint' i tot nationale wedstrij- noni typen en stenografe- Een vingervlug en Ifjsciëntieus karwei, gerechte ruggen en stijf het dictatenstandaartje Havdgezichten gingen in Sluit 62 deelnemers zaterdag- gen ratelend van start. Het toetsenbord werd geen blik waardig geacht. Zo iets doet een ware tikker 'blind' en met tien vingers bovendien. Ge zichten, even uitgestreken als de foliovellen in de machine, dienen niet aflatend naar het dictaat te staren, terwijl een afdeling lager de vingers de gesignaleerde letterbrij mecha nisch op papier overbrengen. Om te voorkomen, dat de ge dreven deelnemers het exa menlokaal vacuum zouden zuigen, waren de ramen op een kiertje open gezet. Zo doende had het er buiten alle schijn van, dat de lang ver wachte regenbui eindelijk was losgebarsten. Maar het bleef verzengend warm en van nat tigheid was geen sprake. Het waren de razende tikkers die de regenval natuurgetrouw imiteerden. Een half uur hield deze bui' aan. Na een schel signaal uit en scheidsrechters- fluitje valt plots een verade mende stilte. Het parelende zweet op de voorhoofden ver dampt. De typemachines wor den met canvas hoesjes afge dekt en verdwijnen even later in de auto's. Op de correctoren wachteen ondankbare taak. Het nauwge zet tellen van het aantal aan-j slagen en de gemaakte fouten. Er waren twee wedstrijden: de accuratesseproef en de snel heidsproef. Bij de snelheids proef is degene, die meer dan 0,5 procent fout typt al bij voorbaat kansloos. Ook dege ne, die minder dan 360 aansla gen per minuut maakt, kan al vast huiswaarts keren. Bij een gemaakte fout worden hon derd aanslagen in mindering gebracht. Dan hebben we het over de praktijkkandidaten (leraren). Voor de scholieren (van het reguliere dagonder wijs) en de cursisten (bijvoor beeld Schoevers en meestal ouder dan de scholieren) ligt de norm lager (minimaal) 150 aanslagen per minuut. Boven dien leidt het niet toepassen van een 'blind-tienvingersys- teem' onherroepelijk tot dis kwalificatie. De moed zonk menig bezoeker, waaronder bijvoorbeeld journalisten doorgaans verstokt twee-vin gerig en verre van blind ter plaatse in de vingertoppen. En dan te bedenken, dat Neder landse wedstrijdtyper op inter nationaal niveau ronduit een modderfiguur slaat. Met name in België en Duitsland zijn ge middelde aanslagen van zes honderd 600 geen zeldzaam heid. Vaderlandse corifeeën voelen zich met vijfhonderd aanslagen per minuut al een hele Piet „Het machineschrijven is in Nederland nooit echt van de grond gekomen. Dit is de tweede nationale wedstrijd van de groep Nederland van 'Intersteno', de Internationale Federatie voor Machineschrij ven. We hopen langzamer hand het internationale niveau te gaan bereiken. De organisa tie is nu ook nog vrij amateu ristisch. Vorig jaar waren er aanmerkelijk meer deelne mers. Ook nu weer was de be langstelling groot, maar we hebben een maximum aantal deelnemers bepaald. Dit met de bedoeling om op de scholen voorrondes te doen ontslaan, waarna de besten kunnen worden afgevaardigd. De praktijkkandidaten leraren zouden zich via regionale wed strijden moeten organiseren, maar de organisatie daarvan is nog niet in zicht," aldus de heer L.J. den Holder, steno graaf bij de Kamer in Den Haag en de man, die het initia tief tot het houden van de jaarlijkse wedstrijden heeft ge nomen. In hoeverre het internationale niveau in vergelijking tot vo rig jaar dichter is genaderd, bleek na de vele uren driftig corrigeren. De besten zaten iets lager dan vijfhonderd aan slagen. Evenals vorig jaar ging de eerste prijs naar Marijke Kröll-Kroon. Zij speelde giste ren een thuiswedstrijd: me vrouw Kröll geeft les aan de Leidse MEAO. De stenografen (ook weer scholieren, cursisten en prak tijkkandidaten) begonnen rus tig, maar raakten het spoor van de opgelezen frasen hoe langer hoe meer bijster. Het dictaat begon namelijk in laag gesprekstempo, maar werd steeds sneller voorgelezen (een progressief dictaat heet dat in vaktermen). Opmerkelijk was, dat een 65-plusser, de heer J. Bom, als rapste uit de bus kwam. Ook bij de stenografen geldt, dat een echt hoog tempo in het buitenland wordt ge haald. Daar kan en goed ste nograaf zijn eigen sanskriet nog bijna ontcijferen als de op gelezen woorden tot een snel zingend geheel zijn aangezwol len. Voor Nederlandse begrip pen was de winnaar een ware snelheidsduivel: 215 lettergre pen per minuut. Dat staat ge lijk aan een gemiddeld ge sprekstempo. Dat klinkt op zienbarend indien men weet. dat het voorgelezen dictaat af komstig was uit een tijdschrift vol economisch statistische be richten. Zware kost dus. Hoe het er volgend jaar bij zal staan, kan niemand zeggen. „De federatie kan stimuleren, maar uiteraard niets dwingend opleggen. Het is te hopen, dat het initiatief genomen wordt tot het houden van voorrondes en regionale wedstrijden. Ik wil niet direct zeggen, dat we streven naar het Duitse fana tisme, waar duizenden mensen aan de wedstrijden deelnemen, maar iets beter dan nu in Ne derland het geval is, kan het toch wel," aldus de heer Den Holder. Er lijkt dus nog veel te doen, maar wie weet wordt in de toekomst onder het lijstje van internationale grootheden op dit gebied nog wel eens een Nederlandse naam getypt. WIM BUNSCHOTEN IJSDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JUNI 1982 PAGINA 3

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3