Israël bezet groot deel Zuid- Libanon Top in Versailles: geen duidelijke besluiten KUIKENBOUT EN SLA ACTIE EISTE AL 400 DODEN ^trijd om Port Stanley ^)u begonnen zijn I Iffi 798 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleinties letten. ©omcmt Maandag 7 juni 1982, 72e jaargang no. 22287 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Film „De lijdensweg van dok- ter Mudd" op Ned. I om 19.55 uur. Op Ned. II om 22.00 uur tv- spel „De overkant" van D.H. Lawrence. Morgen op Ned. II om 10.15 uur regeringsverklaring en om 13.30 uur Kamerdebatten. HET WEER Zonnige perioden en vrijwel overal droog. In de nacht en kele mistbanken en minimum temperatuur rond de 13 gra den. In de middag 18 graden aan zee tot 24 in het zuidoos ten van het land. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Voor de komende dagen wordt geen verandering verwacht. jgeman steelt rolstoel r 27MC-bakkie KjOjJ LDOORN Pas zaterdag 1de een invalide inwoner van doorn bij de politie in zijn ngerlc iplaats dat op eerste Pinkster- B-bon zijn gemotoriseerde rolstoel iQQ3/4frinos was verdwenen. De man in de tussenliggende dagen een onderzoek ingesteld en de politie te vertellen, dat zijn etje in het bezit moest zijn van 17-jarige scholier. De 'jonge- werd daarop aan de tand ge- ia en kwam al snel met een be- 1M «enis. Hij had de rolstoel voor een 27MC-bakje. De po- kon die transactie ongedaan Inge» Bn; de rechtmatige eigenaar is ddels weer „op de been". Haag INBREKER MOEILIJK OP DREEF GRONINGEN Een gebro- ken rugwervel maakte vrij dagnacht wel erg snel een ein de aan de vrijheid van de Gro ningse inbreker H. J. die al in zijn eerste vrije uurtjes met een collega wilde nagaan of hij het vak nog niet was verleerd. Bij zijn avontuur op het dak van een woonhuis in Gronin gen werd hij door een omwo nende „verlinkt", waarna de politie hem kon betrappen. Hij trachtte nog te vluchten door van het dak in een boom te spingen, maar de tak waarop hij zijn zinnen had gezet brak af. J. had een jaar vastgezeten. De Engelse prinses Diana toont zich in menig opzicht een vrouw van deze tijd. Door zichtbaar zwan ger in het openbaar te verschijnen om de sportieve prestaties van haar echtgenoot te volgens tijdens een polowedstrijd in Windsor breekt ze met een eeuwenoude traditie van het En gelse koningshuis. De prinses verwacht haar baby over enke le weken. Drietal „winkelt" in Bijenkorf AMSTERDAM Drie ge- maskerde en gewapende mannen zijn zaterdagnacht het warenhuis De Bijenkorf in Amsterdam binnenge drongen, waar zij een groot aantal sieraden en horloges hebben buitgemaakt. Om streeks middernacht dwon gen de mannen de nachtwa ker de garagedeur te ope nen en de alarminstallatie af te zetten. Vervolgens slo ten ze de man op, maar lie ten hem wel op geregelde tijden naar buiten om zich te melden.De waarde van de buit is nog niet bekend. Vietnamees wereldkampioen kubusdraaien BOEDAPEST Een 16-jarige in de Verenigde Staten wonen de Vietnamese vluchteling is za terdag in de Hongaarse hoofd stad Boedapest wereldkampioen kubusdraaien geworden. Hij kreeg een gouden kubus. Met zijn tijd van 22,95 seconden ver sloeg Minh Tai de Nederlander Guus Schultz (24,32) en de Hon gaar Zoltan Labas (24,49). Het kampioenschap was georgani seerd door het Hongaarse minis terie van handel. De uitvinder van de kubus is de Hongaar Ru- bik, naar wie de titelstrijd ook was vernoemd. [ENSTENBOND NV: rijs- ompensatié ruilen" oor banen OORDWIJKER- 0UT Betaal de ijscompensatie niet maar steek dat t i "Jld in werkgelegen- Berqiid. Dat zou in vier 21 ir tijd pakweg T($0.000 banen kunnen ileveren. Dit idee homi iceerde voorzitter D. n der Windt van de ienstenbond CNV iochtend op de al- mene vergadering die bond in >ordwijkerhout. Een lorwaarde is dat de erknemers reële me- leggenschap krijgen Rimin er de besteding van 1QQ~1 ingeleverde prijs- mpensatie. p jjJolgens het voorstel van Q 'Jty an der Windt mag het fsteem van de prijscom- nsatie overigens niet 'fboord worden gezet, er met werkgevers en .1^3 'rheid geen goede rkgelegenheidsafspra- gemaakt kunnen wor- dan zou de prijscom- nsatie alsnog gewoon in loonzakje terecht moe- komen. der Windt wees erop de vakbeweging de af- lopen jaren heeft ingele- rd zonder dat dit voor werkgelegenheid iets eft opgeleverd. Dit zou el qet toekomst moeten enslo randeren. Volgens het borstel van de voorzitter de Dienstenbond zou jaar opnieuw -moeten m2-1 urden onderhandeld in rus it kader van het sociaal llspitract dat het CNV irstaat en waarin het iaal economisch beleid >r de komende vier jaar prdt uitgestippeld, n te voorkomen dat ir het uitblijven van de nidoifcscompensatie de koop- Madri acht te veel daalt, zou- 0. N< n ter compensatie de be- agt If itingen en de premie- 57.06 uk omlaag moeten, al- Van der Windt. ADVERTENTIE Kruidt U LADALFAUSTIN? ir Fastbt heelt van élk automerk de uitlaat in voorraad. U wordt direkt geholpen tot 30% voordeliger Met 1 jaar schriftelijke garantie. BEIROET/TEL AVIV Het Israëlische leger is gistermiddag na twee da gen van zware luchtaan vallen op Palestijnse doe len Libanon binnengeval len. Tijdens de hevige ge vechten en de zware Is raëlische luchtaanvallen gedurende de afgelopen dagen op doelen in Liba non zijn ongeveer 400 do den gevallen en vele hon derden raakten gewond. In een Israëlische regerings verklaring werd gezegd dat het doel van de invasie is de Palestijnen zó ver terug te dringen dat Noord-Israël bui ten bereik van Palestijnse ar tillerie komt te liggen. Tijdens de hevige strijd in Zuid-Liba- Telefoon contactbureau Unifil roodgloeiend DEN HAAG Voor het contactbureau Vredesmachten in Den Haag, het vroegere contactbureau Unifil, is het gisteren een drukke dag geweest. Na de opmars van de Israëliërs door Unifil-" gebied hebben gisteren vijf mensen van het bureau voortdurend telefoontjes beantwoord van Nederlanders die informeerden naar hun familieleden in de VN-vredesmacht in Libanon. Pas na tien uur 's avonds luwde de drukte. Omdat er binnen een af stand van tien kilometer waar Nederlanders zijn gelegerd, geen gevechtshandelingen zijn geweest, heeft het bureau de ongerust heid van alle telefonerende familieleden kunnen wegnemen, al dus de woordvoerder. non hebben zich ook gevech ten voorgedaan tussen Syriërs en Israëli's. Terwijl een groot deel van de internationale gemeenschap zich verontwaardigd heeft ge toond, hebben alle leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties dus ook de verenigde Staten er gis teravond bij de Israëlische re gering op aangedrongen de troepen „onmiddellijk en on voorwaardelijk" uit Libanon terug te trekken. De VN-reso- lutie eist tevens dat er een on middellijk einde komt aan elke militaire activiteit in Li banon. De VN had zaterdag opgeroepen tot een staakt-het- vuren, maar dit werd zondag ochtend door Israël niet opge volgd. De speciale Amerikaan se afgezant voor het Midden- Oosten, Philip Habib, is van ochtend in Israël aangekomen om te bemiddelen in de Pales tijns-Israëlische oorlog. Israëlische tank- en pantser- brigades zouden onder dek king van marine en lucht macht de Palestijnen uit hun belangrijkste posities in Zuid- Libanon hebben verdreven. Aan de invasie nemen naar. schatting 20.000 Israëlische mi litairen deel. De Israëlische le gerleiding liet vanochtend we ten, dat het strategisch gelegen kasteel Beaufort was veroverd. De gevechten van afgelopen nacht concentreerden zich rond dit Palestijnse bolwerk en rond de havenstad Tyrus. Over de gehele breedte van de Israëlisch-Libanese grens trokken gistermiddag Israëli sche grondtroepen op in een poging de Palestijnen veertig kilometer noordwaarts te ver drijven. Syrië heeft verklaard dat zijn strijdkrachten in Liba non, een „directe confrontatie" zullen aangaan met de Israëli sche invasiemacht. Het uitbre ken van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten is daarmee volop aanwezig. De Libanese regering heeft een oproep ge^ daan voor onmiddellijke Ame rikaanse interventie om een einde te maken aan de Israëli sche invasie. Tevens heeft de Libanese regering opgeroepen tot een spoedberaad van de Arabische staatshoofden om collectieve Arabische vergel dingsmaatregelen te nemen. Pagina 5: Palestijnen schie ten Israëlisch gevechtsvlieg tuig neer. Danny Kaye kon het niet laten. De muzikantjes van Jong K&G kregen even te maken met een tweede dirigent, toen de Ame rikaanse kindervriend de maat kwam slaan. Dit gebeurde tij dens een groot voetbaltoer nooi op het Leidse UVS-terrein ten bate van Unicef. Hoogte punt van dit recreatieve toer nooi was een wedstrijd tussen politici en zakenlieden. Mr. Pieter van Vollenhoven ver richtte de aftrap en Unicef-am- Foto's: MILAN KONVALINKA bassadeur Kaye verleende ook nog eens medische bijstand. De wedstrijd werd overigens na strafschoppen gewonnen door de politici. Pagina 3: Het publiek liet Uni cef in de steek. Staking bedreigt WK in MADRID - Vlak voor de start van het WK voetbal dreigt in de Spanje een staking van het vliegveldperso- neel, hetgeen ernstige proble men zou kunnen geven nu de voetballiefheb bers langzamerhand in Spanje beginnen te arriveren. Het vliegveldpersoneel heeft bezwaren tegen de uitbe- talingswijze van de salarissen. Naeompetitie nog spannend DEN HAAG - De naeom petitie in de eerste divisie voor een plaats in de ere divisie blijft spannend. Door de uitslagen van gisteravond - Excelsior- FC VVV 0-4 en Heeren veen-Telstar 1-0 - wordt waarschijnlijk pas op de laatste wedstrijddag, ko mende donderdag, be kend wie Helmond Sport en Fortuna SC vergezelt naar de eredivisie. Excel sior liet gisteravond een riante kans om reeds de GP Detroit voor Watson, Lammers breekt duim DETROIT Jan Lam mers heeft tijdens de training voor de race om de Grote Prijs van de Verenigde Staten in De troit bij een crash een ge broken duim opgelopen. Vrijdag reed de 25-jarige Nederlandse coureur tij dens de zogenoemde vrije training zijn Theodo re tegen een muur. Lam mers moest door zijn kwetsuur in het zieken huis een operatie onder gaan. Hij mocht zaterdag niet meer met de training meedoen. De Grote Prijs leverde gisteren een zege op voor John Watson (McLa ren) vóór Cheever (Tal bot) en Pironi (Ferrari). De 36-jarige Ier triom feerde na een tweede start, nadat eerder door een botsing tussen Patre- se en Guerrero het ge vaarlijke stratencircuit was geblokkeerd. Watson leidt thans in het klasse ment om de wereldtitel Wilander winnaar toernooi Parijs PARIJS Mats Wilander heeft gisteren de tenniswe reld versteld doen staan door als jongste speler uit de geschiedenis het toernooi van Roland Garros, 's we relds sterkste graveltoernooi, op zijn naam te schrij ven. De 17-jarige Zweedse reuzendoder nam de titel over van zijn in Griekenland vakantie houdende land genoot Björn Borg. De ongeplaatste Wilander ver sloeg in de finale de favoriet geachte Argentijn Guil- Vlak nadat de winnaar Kjell Erik Stahl aan zijn ereronde begon van de marathon in Stockholm liep spontaan een dame uit het publiek mee. Ongewild, want ze wilde slechts Stahl eren, haalde zij daarmee de wereldpers. promotie te bewerkstelli gen liggen door thuis ver rassend te verliezen van FC VVV. Heerenveen bleef in de race door op nieuw met 1-0 te winnen. Komende donderdag ontvangt Telstar Excel sior en bezoekt Heeren veen in Venlo FC VVV. De stand in de naeompe titie: 1. Excelsior 5 2. Heerenveen 5 3. FC VVV 4. Telstar 7 8-5 De bolide van Jan Lam mers wordt weggetakeld en de coureur wordt per ambulance naar een zie kenhuis gebracht. met 26 punten. De Fran sen Pironi en Prost vol gen met 20 en 18 punten. DEN De Engelse troepen op de Falkland Eilanden zou- volgens een Engelse televisieverslaggever begonnen zijn hun aanval op de Argentijnse troepen die in Port Stanley ingesloten. Volgens ITN-correspondent Michael Nicholson de Britse troepen bij Port Stanley „in een buitengewoon ge- igde operatie" verwikkeld waarover hij van de Britse militai- censuur geen bijzonderheden mag geven. The Guardian «ef dat een speciale commmando-eenheid een poging zou Ë.nen doen het Argentijnse hoofdkwartier te veroveren van iraal Menendez en zo het verzet uit te schakelen, zou daarbij kunnen gaan om manschappen van de vijfde in- eriebrigade, in totaal 3000 man sterk, die, zoals het ministe- van defensie in Londen gisteren bekend maakte, dit week- Ie aan land zijn gezet. In totaal zijn er nu 8000 Engelse solda- WM op de eilanden. [entijnse vliegtuigen en artillerie hebben een regen van pro- ielen losgelaten op de troepen. De Britse stellingen bij Mount M H vlak bij Port Stanley kregen er zwaar van langs. Er is n melding gemaakt van slachtoffers. .«si Elke dinsdag en woensdag v, hebben we verse artikelen in de aanbieding. s s,a> A per krop Kuikenbout, 500 gram 535 4.48 kilo A50- „SWEET HARMONY" VERBERGT DIEPE MENINGSVERSCHILLEN (Van onze speciale verslagge ver Mare de Koninck) VERSAILLES De vergade ring van de politieke leiders van 's werelds belangrijkste industrielanden is gisteravond in Versailles afgesloten zonder veel concrete toenadering in de belangrijkste economische twistpunten tussen vooral de Amerikaanse president Reagan en zijn Europese part ners Tb-.trV.or t TT „r, el or, Hl Schmidt (West-Duitsland) en Mitterrand (Frankrijk). An ders dan veel woorden van eensgezindheid in de gemeen schappelijke slotverklaring zouden doen vermoeden, bleek gisteren uit toelichtingen van de diverse ministers van fi nanciën en economie die in Versailles hun regeringsleiders bijstonden dat bereikte „overeenstemming" over sleu- tolWrstirs r>1s bot ctabilisrron van de dollarkoers en het be perken van de handel met het Oostblok met geen enkele bin dende afspraak is hard ge maakt. Zo hebben de Europese landen ook geen enkele toezegging van de Amerikanen gekregen dat die in de toekomst sneller of vaker op de wisselmarkt zullen ingrijpen om de vrije koersbeweging van de dollar »r> ♦omr.ore.r» TntorroriHool vol gens de Amerikaanse minister van financiën, Donald T. Re gan, zal een studie waartoe de zeven deelnemende landen van de Versailles-top hebben besloten, uitwijzen dat staat- singrijpen in de wisselmarkten geen zin heeft en onwenselijk is, omdat daarmee de economi sche oorzaken worden geca moufleerd. K vM-ro»1.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1