Drama Nederlanders in Dauphiné Libere ■ana Raeva steelt de show Toptijd Aegir bij „ongestuurde twee" SPORTTRIBUNE Schade Ton) van Heugtegi beperkt AMSTERDAM Aegir heerste bij de heren, Linda Luiting en Geri Donker voort bij de dames. Met die conclusie worden de ARB-roeiwedstrijden zeer in het kort gekarakteri seerd. Dat de combinatie Luiting-Donkervoort supe rieur zou zijn bij de twee met en de twee zonder stuurvrouw lag in de lijn der verwachtingen. De twee van Nereus, winnaar van de kleine finale tijdens de wereldkampioenschap pen van Nereus van vorig jaar, is gewoon te sterk voor de overige nationale dames-tweeën. In de twee zonder stuurvrouw bleef Nereus 't Spaarne, dat tweede werd, zowel zater- mzm dag als gisteren ruim zes seconden voor. Ook in het gestuurde nummer be droeg de marge tussen winnaar Nereus en 't Spaarne een zestal secon den. Voor een grotere verrassing zorgde de twee zonder stuur man van Aegir. Niet zo zeer door de overwinning, die het tweetal uit Groningen behaal de, maar meer door de fraaie tijd, die een verbetering van het nationale baanrecord bete kende. Hoekstra en Adema triomfeerden gisteren bij druk kende hitte en vrijwel windstil te in de twee zonder stuurman in 6 min. 39,85 sec. Het natio nale record, dat Ronald en Je roen Vervoort in 1980 op hun naam brachten werd met bijna twee seconden verbeterd. Met overmacht Het was een van de vele opval lende verrichtingen van de roeiers uit Groningen. Zowel acht van Laga, bestaande uit v.l.n.r. Pentenga, Baltus, Nip, Van Bergen, Gelling, Borggreve, Vos, Jorissen en stuurman Bubberman, zegevierde op de Bosbaan. zaterdag als gisteren werd de ongestuurde twee opgeëist. Met overmacht werd de vier zonder stuurman gewonnen, evenals de dubbel vier. Zelfs werd er een grootse verbete ring van het nationale baanre cord bij de vieren met stuur man aan Aegir toegeschreven. Een nadere analyse van de tij den wees echter uit, dat het kwartet in dat geval de laatste 500 meter in een onmogelijk korte tijd had moeten afleg gen. De onwaarschijnlijke 6.13.79 werd dan ook snel ge corrigeerd tot een beter aan vaardbare tijd van 6.24.48. Karei Delhy moest in het skiff nummer zaterdag de zege aan Rob Florijn laten. Daags daar op wees de Eindhovenaar zijn tegenstander echter duidelijk terug. Laga eiste beide dagen de race van de achten op. Za terdag ondervonden de Delfte naren weinig tegenstand van Orca. Bij hun tweede optreden hadden zij echter de grootste moeite met Aegir, dat met slechts een taflengte werd ver slagen. Bij de dames was behalve de Nereus-twee de dubbel twee van De Hunze superieur. Greet en Nicolette Hellemans zorg den voor een nieuw nationaal baanrecord door te vannen in 3 min. 22.13 sec. Het twee jaar oude record van De Hunze/Tri- ton werd daardoor met ruim een seconde verbeterd. Of er een startsein werd gegeven is onbekend, maar na afloop van de finale veldhandbal tussen Aaismeeii aa en Schiedam werden de winnaars uit Aalsmeer niet bedolven onder de bloemen; die hebben ze in Aalsmeer fcwi tenslotte in overvloed. Nee, de heren werden overladen met een andere vorm van aanhankelijkheidsbetuigin- nnei gen, die ze zich met graagte lieten welgevallen. VOIRON Als de begin ner Gerard Veldscholten de beste Nederlander wordt in twee bergetappes van de Dauphiné Liberé, is het droevig gesteld met de Nederlandse klimmers in de wielersport. In twee etappes met een totale lengte van 350 kilometer over acht Alpentoppen rond Grenoble verloor Zoetemelk 12 en 32 minu ten, Lubberding 8 en 32, Van der Velde, twee jaar geleden nog magistraal Dauphiné-winnaar, 7 en 32 minuten. Veldscholten, de onervaren debutant, hield het als nationale meevaller op vijf en zeveneneenhalve minuut. Hij was de enige die vorm toonde. Veld scholten stelde met zijn prestatie zijn kandidatuur voor de overwinning in de afsluitende tijdrit van van daag over 37 kilometer rond het Meer van Annecy. De Dauphiné Liberé wordt in elk geval gewonnen door een renner uit de ploeg van Mauri ce de Muer, ooit ploegleider van Jan Janssen. Tenzij berg koning Bernaudeau nog een stuntje uithaalt in het korte etappetje naar Annecy, zullen Laurent, die in de bergen zijn leiderstrui met allure verdedig de, en Simon in de race tegen het uurwerk duelleren om de eindzege. Laurent zou theore tisch in feite niet meer kunnen verliezen, gezien zijn kwalitei ten als tijdrijder, maar hij kwam gisteren meer dood dan levend over de eindstreep in Voiron. De winnaar van de Ronde van de Toekomst vorig jaar was aanzienlijk frisser. De verschillen tussen de drie ploeggenoten aan de kop van het algemeen klassement wa ren gering. Toch werd er, ge woontegetrouw, weer met mi nuten gesmeten in de Dauphi né Liberé. In deze etappekoers worden alle ingrediënten, be halve de ploegentijdrit, van de Ronde van Frankrijk gestopt. Omdat de wedstrijd maar acht dagen duurt, is de strijdlust veel groter dan in de Tour. Wie op dat moment niet in topvorm is, wordt geconfronteerd met de keiharde waarheid. Zoete melk, Van der Velde en Lub berding, in het verleden ieder op hun beurt op het erepodi um, hebben het tot hun schan de ondervonden. Met name voor de winnaar van 1980 werd de tocht over de toppen van de Chartreuse een drama. Van der Velde werd gisteren op de eerste berg al gelost. Hij klauterde op de Chamrousse moeizaam naar boven. Veld scholten, Rooks en Hanegraaf, de debutanten van 21 jaar, dansten voor hem uit. Later belandde Van der Velde in een groep achterblijvers. Daarin reden naast de vaste „anti-klimmers" ook Joop Zoetemelk en Ad Wijnands, die zaterdag nog verrastte met een dertiende plaats In de eerste bergetappe. In die groep raakte Van der Velde somber gestemd. Zo somber, dat hij aan de eindstreep geen woord te missen had. Zijn ploegleider Peter Post liet hem echter niet vallen. „Van der Velde blijft in de Ronde van Frankijk een van onze be schermde renners". Over een maand kan alles weer anders zijn. Joop Zoete melk, die in het weekeinde geen schijn was van de grote klimmer van weleer, heeft dat herhaaldelijk bewezen. De laat ste jaren presteerde Zoetemelk niets in de Dauphiné en reed hij een maand later in de Tour de France weer uitstekend in de bergen. Vorig jaar werd Zoetemelk door Hinault op een uur achterstand gereden en eindigde hij in de Tour toch als vierde. Zoetemelk kon na zijn beschamende nederlaag nog lachen. „Vijf minuten of een kwartier achterstand, dat maakte ook niets meer uit", zei hij. Zoetemelk voelde op de eerste berg al dat het niets zou worden en beschouwde de rest als training. Henk Lubberding lag evenmin wakker van zijÜ tegenvallende prestaties. „Ik rijd al jaren niet meer voor het algemeen klassement. Als ik zo slecht blijf fietsen, zal ik niet lang meer op dat karretje zit ten". Het enige positieve nieuws uit de Nederlandse kolonie kwam dus van Gerard Veldscholten. In het strijdgewoel kon hij zich niet mengen, maar in zijn eigen experimentele tempo hij had tenslotte nog nooit eerder echtë bergen beklommen ontwikkelde hij toch een be hoorlijke snelheid, waardoor hij opklom tot de subtop van het klassement. „Het is toch een apart vak, dat klimmen. Het ging niet zo slecht, ik hoop al leen dat ik tijdig hersteld ben voor de tijdrit". Giro De eerste horde naar de be geerde „doublé" heeft de Fransman Bernard Hinault met succes genomen door de 65e editie van de Ronde van Italië te winnen. Hij moet zich nu op maken de Ronde van Frankrijk (van 2 tot 25 juli) op zijn naam te schrijven. Dan zal hij de Ita liaan Fausto Coppi, zijn land genoot Jacques Anquetil en de Belg Eddy Merckx hebben geëvenaard: in een jaar de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk op zijn condui testaat brengen. Hinault bevestigde zijn supre matie in de Giro door een overwinning in de laatste etap pe, een tijdrit. Desondanks was de overmacht van de drie voudige tourwinnaar (1978, 1979, 1981), Girowinnaar (1980) en wereldkampioen in hetzelfde jaar, niet zo deprime rend voor de andere renners als vorig jaar in de Ronde van Frankijk. Daarin werden zijn „concurrenten" tot tweede rangs renners gedegradeerd. Hij won „slechts" vier van de 22 etappes en spaarde zijn- krachten in de vlakke ritten zichtbaar. Maar niettemin ver slapte zijn waakzaamheid wat betreft zijn leidende positie geen moment. „Ik heb mijn eerzucht gelukkig kunnen into men, zodat ik voor de Tour de France die over vier weken be gint genoeg conditie heb", ver klaarde de winnaar na afloop zijn afwachtende houding. In de tijdrit, als afsluiting van deze Giro, demonstreerde hij echter nog eens dat zijn kracht niet alleen in de bergen ligt. Met een zeer hoog gemiddelde van 49.772 km per uur had Hi nault slechts 51.15 minuten nodig voor de 42 kilometer. Francesco Moser en de Zwit ser Urs Freuler moesten zich met resp. tien en 14 seconden achterstand met de tweede en derde plaats tevreden stellen. De Rus Joeri Kasjirin heeft za terdag de wielerronde voor amateurs van Groot-Brittannië op zijn naam gebracht. Hij ze gevierde in de twaalfde en laatste rit over 105,2 kilometer van Bradford naar Blackpool. Kasjirin had voor deze afstand een tijd van 2 uur, 35 minuten en 6 seconden nodig. In het eindklassement had de Oost europeaan een voorsprong van 14 seconden op zijn landge noot Oleg Logvin. De plaatsingen van de Neder landers in de eindrangschik king zijn: 28. Schootman op [Offie 28.32, 47. Ratterman 1.24.43, 50. Klerx op 3.39 Hennie Kuiper heeft zatei avond voor 13.000 toesc wers de profwielerronde Aalsmeer gewonnen. V) Smit werd op tien secoi tweede en de Belg René tens eindigde op 20 secoi als derde. De 24-jarige Nederlander I Boom heeft zaterdag de t de etappe van de wielerr voor amateurs van Badend' wonnen. Boom had een i sprong van ruim een minui de Westduitser Stefan SU Jan Peels eindigde als vk op bijna vier minuten, leverde een ongehoorde tatie. Al direct na de vluchtte hij om een maxi voorsprong van vier minui nemen. Later viel hij e< toch weer in het veld I Met nog twintig minuten I den ontsnapte Boom oprvf""* Hij bleef ditmaal uit de g van het peloton. De Zvi Siegfried Hekimi bleef l van de algemene rangs king. MAANDAG 7 JUNI 1982 BETEKOM In de dooi Westduitse zijspancros Brockhausen en Rebele wonnen Grote Prijs van B is de schade voor wereldk ,c, aten lb Da; te k met ermic pioen Ton van Heugten perkt gebleven. De Nede rJ>enJ der, die twee weken geled dse k Gendt na een valpartij een tt'ach stige rugblessure opliep, ki i Da; Betekom tot zijn geno este k waarnemen, dat WK-rai laag. staanvoerder Emil Bollhald de tweede manche de niet haalde. Door een koprol in de eifiepri ronde van die tweede ri verspeelde de Zwitser, die passagier Busser in de ei manche twaalf WK-pu (derde plaats) had gescc belangrijke kansen op u ding van zijn voorsprong klassement. De in Beteko weer langs de lijn aanwi Ton van Heugten en bakk Frits Kiggen zagen zich WK-stand gepasseerd nog drie concurrenten, de onderlinge verschillen nen in een Grand Prix we werkt worden. Voor Van H ten ligt die mogelijkheid juli in het verschiet, wanne Frome (Engeland) de volgi wedstrijd uit WK-cyclus werkt wordt. De Amerikaanse motoren Johnny O'Mara won tijdens de Grote Prijs van seriand in de 125cc-klasse de manches. De Belg Velkeneers, zevende in manches, behoudt de leidi de strijd om het wereldk; oenschap. De grootste coi rent is zijn landgenoot Eric boers, die in Frauenfeld achterstand op Velkeneer vijf punten verkleinde, een klein Nederlands su zorgde Gert-Jan van die in de tweede reeks de de plaats opeiste. iTEI LEIDSE COURANT ZmHKHmHHHB DEN HAAG Niet de Amerikaanse spillebeen Julianne McNamara, maar de gracieuze Bulgaarse lli- ana Raeva is de ster ge worden van de Ennia Gold Cup. Als enige haalde ze een constant topniveau en het zou beter op z'n plaats zijn geweest als een nieuw gekweekte witte roos gis teren naar haar zou zijn genoemd. Maar een com mercieel stuntje met Oost europeanen bevordert de export niet genoeg en daarom viel McNamara na presidentsvrouwe Nancy Reagan de eer te beurt haar naam te schenken aan het kwekersprodukt. Straks, als diezelfde McNamara wellicht wereld kampioene wordt, zullen de deviezen dus wel bin nenstromen. Met sport had die flauwekul al lemaal niets te maken en het deed alleen maar afbreuk aan lliana Raeva, die toch de show stal en wier prestaties onder geschikt werden gemaakt aan zakelijke politiek. Het was trouwens nog een geluk voor de organisatie, dat McNamara zaterdag tijdens de toestelfina les een geweldige bevlieging had. Haar toch al goede bru- goefening ging dit keer zo soe pel en dynamisch, dat de zeer kritische jury er toch 9,85 pun ten voor over had. Een werke lijke topprestatie, waarvoor ze ook was binnengehaald. Verder liet ze het een beetje afweten. Haar tweede gouden medaille dankte ze nog aan een foutje van Ecatarina Sabo op de balk. De Roemeense durft als enige ter wereld een schroefsalto aan, maar dit keer moest ze bij het neerkomen van het hout. Geen bonuspun- ten, en na de reglementaire af trek van een half punt schoot er niet meer dan 9,25 voor haar over. Omdat McNamara veel minder risico nam, maar wel op de balk bleef, passeer de ze de gedoodverfde winna res op dit onderdeel. Op de vrije oefening reikte McNama ra niet eens tot de finale en bij het paardspringen werd ze derde met een matig puntento taal van 18.875. Gevoegd naast haar toch wel teleurstel lende derde plaats in de vier kamp geen al te „rooskleurig" totaalbeeld. Beheersing Nee, dan lliana Raeva. Eén in- zinkje in drie dagen tijdens het onderdeel knotsen, die toch nog 9,50 opleverde, en verder alleen maar toppers. Vier keer reikte ze tot 9,80, een score die ze zelfs tweemaal incas seerde voor haar sierlijke lint oefening. De beheersing van de Bulgaarse MRG-turnster is onaantastbaar, wat ze mis schien nog wel het perfectst demonstreerde met haar hoe pel op muziek van Beethovens Mondschein-sonate. Het is allesbehalve een sinecu re om vooral het begin daar van om te zetten in bewegin gen die niet alleen moeilijk zijn, maar bovendien de muziek niet alleen als versiering heb ben. Raeva bezit waarschijnlijk als enige de kwaliteiten daar voor. De bijzonderheid werd ook opgemerkt door het pu bliek, dat onderhand weet dat juist deze klanken in de wereld van de Moderne Ritmische Gymnastiek te pas en te onpas worden gehanteerd. Als Raeva ooit genoeg mocht krijgen van haar sport, wacht de Bulgaarse ongetwijfeld nog een schitte rende loopbaan als ballerina. Aandacht Wat valt er verder nog te zeg gen van de Gold Cup? In elk geval dat het evenement het best tot zijn recht komt tijdens de toestelfinales. De overzich telijkheid is dan verreweg het grootst, elke finalist(e) krijgt aandacht en alleen de besten verschijnen in de arena. Zoals bij het herenturnen de Chinees Hung Yubin, die liefst vier gou den medailles pakte met gede gen, krachtige oefeningen. Echte uitschieter was hij daar mee overigens niet, evenmin trouwens als de Oostduitse zeskampwinnaar Ulf Hoffmann, voor wie nog een interessante toekomst lijkt weggelegd. Echt spectaculair was eigenlijk al leen de Canadees Philippe Chartrand, die de rekstok steeds verliet met een drievou dige salto. lliana Raeva, de ster van de Gold Cup. iVoor het publiek was het uiter aard aantrekkelijk, dat Neder land ook nog een rol van bete kenis speelde. Op de trampoli ne weliswaar, maar belangrijk genoeg om Jacqueline de Rui ter en Marcel Verstraten luid keels toe te juichen als win naars van het experimentele gemengd synchroonspringen. De volgelingen van de op basis van onkostenvergoeding wer kende Westduitse bondscoach Michael Budenberg hebben in middels een naam op te hou den na de wereldtitel van De Ruiter en Van Diermen onlangs in het Amerikaanse Bozeman. Aanvankelijk leken de twee da mes dat niet zo te beseffen, maar vooral De Ruiter herstel de zich tegen het einde van dit toernooi net genoeg. Zij het bij de gratie van een Russische mislukking op vrijdag, waar door het koppel Tolmasjeva- Krasnosjapka zichzelf buiten de finale sprong. Doorbraak Toch was het opvallendste Ne derlandse succes, relatief ge zien, het optreden van Irma Borgstedede bij de MRG. Met haar hoepel kwalificeerde zich al verrassend voor de eind strijd, om daar zelfs boven zichzelf uit te stijgen en 9,60 te scoren. Als zij zich op deze manier blijft ontwikkelingen, is een internationale doorbraak niet ver weg meer. Van de Ne derlandse turnsters (Wilmink en Eigenhuysen) kan dat voor lopig niet gezegd worden en over de heren moet maar hele maal worden gezwegen. Met een enkele uitzondering viel het niveau op die twee discipli nes zwaar tegen. En dan te bedenken, dat er nog aanzienlijk meer turnsters en turners van niveau rondlo pen, dan er de afgelopen da gen in Den Haag te bekijken waren. Hetgeen niet weg neemt, dat de Gold Cup drie dagen aantrekkelijke sport heeft opgeleverd, waarvoor het publiek overigens alleen zater dag (en gisteren tijdens de de monstraties) flink kwam opda gen. Ondanks het strandweer zaten er ruim tweeduziend mensen in de broeierige hal. In totaal kwamern er overigens zo'n drieduizend kijkers min der dan verwacht, maar voor de begroting heeft dat geen nadelige gevolgen. De paar honderd mensen die hun al ge kochte kaartjes wilden inleve ren, kregen hun geld, uiter aard, niet terug. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16