en Polen favoriet TOTO SUPERTRIO OP DIEPTEPUNT Fiasco dreigt voor WK voetbal Speel mee in de"Wiewordtwereldkampioen?"-Toto Nooren derde in Hamburg GROEP ie Carter it Oaks POLEN PERU KAMEROEN Oefenduels LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JUNI 1982 PAGINA 15 het toernooi om de we- jtitel binnen een week start gaat neemt de .fcning rond het evene- 1 M toe. In het kader van de loop naar het door velen I grote belangstelling te- pet geziene toernooi pu- jert onze krant vandaag terste aflevering van een karakteristieken van de I poules: groep 1 met k Polen, Italië en Kame- k komen hierin aan bod. VIDEORECORDERS^ Tijdens het wereldkampioenschap voetbal zijn er 3 jubileum W.K.-Toto'sv De eerste is de "Wie wordt wereld- kampioen?"-Toto (nr. 22/23). Op het speciale formulier kruist u aan welke landen naar uw mening resp. 1,2,3 en 4 zullen worden. Er is één prijsklasse: 4 goed in de juiste volgorde! Daarnaast zijn er gratis extra prijzen (10 videorecorders). De winnende formulieren worden bekend IrWj gemaakt op U juli. totoIjaari sns Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs f100.000,-. 2 Toto's op uitslagen van WK.-wedstrijden Alle formulieren van de De andere 2 jubileum W.K.-Toto's (nr. 23A en 24) zijn 3 jubileum WX.-Toto's "normale" Toto's. Dat wil zeggen, dat u - door een eentje, kunnen tegelijk werden tweetje of drietje aan te kruisen - moet aangeven hoe u denkt ingeleverd in week 22 dat de uitslagen van de wedstrijden zullen zijn. Voor elk van en week 23. Haal deze beide Toto's gelden weer gratis extra prijzen (2 x 10 video- week de formulieren recorders). De bekendmaking van de winnende formulieren even op bij club of vindt plaats op 18 juni (Toto 23A) en 25 juni (Toto 24). winkelier. Ze zitten in een handig mapje met veel informatie over de 3 jubileum WX.-Toto's. N HAAG Italië be- vol vraagtekens aan ireldkampioenschap- voetbal. Het land bij de mondiale een grillige reputatie uwd. Een goed werd gevolgd een slecht, met als bijtende kritiek in land. Desondanks iren de tifosi in groep jrvoor de wedstrij- v'ijj in Vigo en La Coruna len gespeeld, tot de ieten. De Italiaanse herbergt onmisken- grote kwaliteiten en als belangrijk voor dat de klimatologi- omstandigheden in inland Spanje gelijk zijn die in eigen land. een drietal sterspelers de Italiaanse bonds- Enzo Bearzot echter Ten eerste of zij in kunnen spelen en zo ja vorm er dan is. Spelbe- Giancarlo Antognioni is ipen seizoen nauwelijks He geweest wegens een hoofdblessure. Routi- iberto Bettega is on- geopereerd aan zijn knie en het is zelfs zeer lachtig of hij voor de we- [ampioenschappen fit is. It de meeste vraagtekens spits Paolo Rossi op. Hij twee jaar niet kunnen i, omdat hij betrokken bij een geruchtmakend ipschandaal in de Ita- competitie. Sinds 1 heeft hij zijn schorsing zitten. Het is echter de of Rossi er in Spanje in jen zijn vorm van de Ikampioenschappen in én|ntinië te halen. eg bijzonder toernooi wordt sljn Spanje voor.de Italiaan- Ijelman Dino Zoff. De re- gnJ-international staat op het de magische grens van IENAAR Opnieuw inside het supertrio een lunt in zijn bestaan, klein jaar geleden de Stichting Totali- Nederland van de Iter van landbouw toe- ling om met het su- iospel buiten de baan jinnen. In paardes- iringen ging een zucht verlichting op. Op postkantoren in Ne- was het vanaf dat int mogelijk op de formulieren in te leve- De draf- en rensport zijn geluk niet op. in een periode dat de Isatoromzet geen litgang meer boekte de supertrio buiten de )M Time Charter, met Billy Newnes, heeft za- op de baan van Epsom laks, een klassieke reni 2400 meter gewonnen. ird stond bij de book- op twaalf tegen één 3rd. tweede werd Slight rous, gereden door Paul g) (10 tegen 1) en derde Feather met Steve Cau- (11 tegen 2). Charter lag aanvankelijk wat achter op de leiders ren voor driejarigen, im maar zeker kwam iard echter dichterbij om laatste rechte stuk de te nemen. Bij de finish paard een lengte voor op Slightly Dangerous, rste prijs bedroeg bijna 0 pond sterling (onge- 170.000 gulden). In totaal 160.000 pond sterling 750.000 gulden) te »nen. HAMBURG De Nederlandse springruiter Albert Voorn is za terdag tijdens het internationa le concours hippique in Ham burg in de tweede kwalificatie voor de Westduitse springder- by (tweede afdeling) als vijfde geëindigd. Met het paard Ka- lypso bleef Voorn foutloos in 42,05 seconden. De Westduit ser Ulrich Meyer zu Bexten ze gevierde met Marco. Henk Nooren won later een knock-outspringconcours. Met de 10-jarige hengst Opstalan versloeg Nooren in de finale de Belg Francois Mathy met Fifty Fifty. Jan Tops werd met Flam beau gedeelde vijfde. Ondanks de huidige bloedar moede in de Nederlandse springwereld, waardoor er naar de wereldtitelstrijd voor ruiters deze week in Dublin slechts twee deelnemers kon den worden afgevaardigd (Eh- rens en Ebben), kon er giste ren in Hamburg toch een goed resultaat worden geboekt. Henk Nooren eindigde name lijk in de 53e springderby als derde. Hij liep in de barrage met Opstalan drie strafpunten op in 74,8 seconden. Winnaar werd de Westduitser Achaz von Buchwaldt met Wendy. Net als nummer twee. zijn landgenoot Jürgen Ernst met Lustig, bleef Von Buchwaldt foutloos. Er waren 10.000 toe schouwers. MADRID Personeel en verkeersleiders op achttien Spaanse vliegvelden hebben zaterdag tot een staking besloten. Op zes verschillende dagen zal het werk worden neergelegd. Dit besluit kan ernstige gevolgen hebben voor het wereldkampioenschap voetbal, dat op zondag 13 juni begint. Men heeft tof de staking besloten, omdat bepaalde conflicten over betaling van salarissen nog niet zijn opgelost. Een verte genwoordiger van de vakbond verklaarde zaterdag in Madrid, dat duizenden leden van de vakbond van vliegveldpersoneel - werkzaam in de steden, waar de wedstrijden voor het wereld kampioenschappen worden gehouden, hebben besloten tot sta kingen op 7, 11. 12, 28, 29 en 30 juni, wanneer er geen oplos sing komt voor bepaalde geschilpunten. De wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap worden in veertien verschillende Spaanse steden gehouden. Men verwacht dat het vliegverkeer in de periode van het we reldkampioenschap, dat van 13 juni tot en met 11 juli wordt ge houden, twintig procent groter zal zijn dan normaal in deze tijd. De Spaanse dagbladen uiten forse kritiek aan het adres van de organisatie van het WK voetbal. Het toonaangevende blad El Pais betitelt de eindronde als ,,de grote nationale ramp" en somt een aantal organisatorische wanprestaties op, die het prestige van Spanje in het buitenland ernstig kunnen schaden. Het gehannes met de kaartverkoop, de economische terreur van het officiële reisbureau van het WK Mundiespana, het ge- manipuleer met overheidsgelden, de dreigende staking van vlieghaven-, hotel- en stadionpersoneel, de nog niet gereed zijnde voorzieningen voor de pers, stuk voor stuk neemt El Pais de problemen onder de loep en deelt het aan het organisatieco mité een brevet van onvermogen uit. El Pais staat niet alleen in zijn kritische berichtgeving. De te neur in de Spaanse pers is over de gehele linie somber. Diario 16 bespeurt zeven dagen voor het begin geen WK-koorts in het voetbalgekke land, maar herkent wel symptomen van een na derende crisis. Het dagblad heeft een enquête onder de bevol king laten uitvoeren naar de belangstelling van de Spanjaard voor het WK. De cijfers zijn alarmerend. Meer dan de helft (52 procent) zegt totaal geen interesse voor het WK te hebben, een kwart wordt er niet warm of koud van en slechts 13 procent wil een poging wagen een entreekaartje te bemachtigen. Diario 16 geeft verder het WK-reisbureau Mundiespana een klap om de oren. De door de leiders opgegeven miljoenen verkopen blijken slechts in theorie te bestaan. Zo zouden in Argentinië alleen al minstens 10.000 reizen verkocht zijn. In werkelijkheid is Mundiespana ze ker van de komst van 450 Argentijnse supporters. Het economische tijdschrift Cinco Dias heeft becijferd, dat Rai- mundo Saporta, tot voor kort de voorzitter van het organisatie comité, beter zijn schoolgeld kan gaan terughalen. In zijn „grootheidswaanzin" rekende Saporta belangstellenden voor. dat hij na afloop van het WK de Spaanse koning een cheque van 25 miljoen gulden winst zou overhandigen. Economen van Cinco Dias komen aan de hand van officiële gegevens tot de conclusie, dat de WK-eindronde niet minder dan op een finan ciële catastrofe uitloopt en dat het deficiet nu al begroot wordt op minstens 30 miljoen gulden. Een tegenvaller vormt ook „Orange-82", zoals het veiligheids plan gedoopt is. De totale kosten bedragen met 65 miljoen gul den nu al twintig maal het oorspronkelijk begrote bedrag. Het grootste deel wordt opgeslokt door de 30.000 manschappen, die dagelijks verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van spe lers. officials, toeristen en toeschouwers. Hoewel de Baskische afscheidingsbeweging ETA uit vrees voor boemerang-effecten aangekondigd heeft tijdens de duur van het WK geen terreurac ties te ondernemen, zijn in dat deel van het land de strengste maatregelen getroffen. Wie zich geen zorgen maakt, is Sepp Blatter, de secretaris-ge neraal van de FIFA. Zijn organisatie vangt ongeacht de winst- of verliesrekening tien procent van alle inkomsten, minus de daar mee verband houdende kosten. Een klein rekensommetje heeft de Zwitser geleerd, dat de FIFA minstens 8 miljoen gulden te gemoet kan zien. honderd interlands te over schrijden. Voor Zoff wordt het zijn vierde toernooi om de mondiale titel. Het tweede land in g*oep 1 waarvan verwacht wordt dat het de tweede ronde haalt is Polen. De ploeg uit het Oost blokland maakte indruk door in de voorronde Oost-Duits- land uit te schakelen. Een nadeel voor de Polen is dat zij niet gewend zijn bij warm weer te spelen. Daar staat tegenover dat de instel ling van de Poolse voetballers bij uitstek gedijt bij toernooi- voetbal. En het nationale elftal van het land, waarvan de be volking op dit moment door een diep dal gaat, is uitgeba lanceerd samengesteld. De spil van het elftal is de naar Juventus getransfereerde Bo- niek. Hij zal in Spanje de Poolse ploeg moeten „dra gen". Evenals Dino Zoff bij Italië kan in Spanje ook een Poolse spe ler de grens van honderd in terlands passeren. Het is Gre- gorz Lato, de snelle vleugel spits van het Belgische Loke ren. De Zuidamerikaanse verte genwoordiger in groep 1, Peru. komt met een mengel moes van ervaren en talent volle spelers naar Spanje. Het is bij uitstek een land, dat voor verrassingen kan zorgen. Wat dat betreft ligt het toer nooi in Argentinië nog vers in het geheugen waar Peru bij Nederland in de groep zat. Oranje had de grootste moei te om Peru op 0-0 te houden en de Zuidamerikanen plaat sten zich ten koste van Schot land zelfs voor de tweede ron de. Veel is er bij Peru sindsdien niet veranderd. Het team van de 66-jarige bondscoach Elba de Padua de Lima steunt op spelers die er in Argentinië ook bij waren. Twee van hen, verdediger Hector Chumpitaz en middenvelder Teofilo Cu- billas, waren reeds in 1970 in Mexico vertegenwoordigd. Chumpitaz is 's werelds abso lute recordhouder wat het aantal interlands betreft. Hij speelde er 127. Veel verwacht Peru van een tweetal jonge spelers. Mid denvelder Julio Desar Uribe wordt nu al als een sensatie aangekondigd. Verder zijn de verwachtingen van rechter spits Geronimo Barbadillo hoog gespannen. Het kleurrijkste gezelschap in groep 1 vormt de nationale ploeg van Kameroen, de ver tegenwoordiger van Afrika. Kameroen lijkt kansloos voor een plaats in de tweede ron de, maar de nationale voet balbond gedraagt zich alsof het een topnatie betreft. Kameroen zal de voetbalwe reld niet versteld doen staan of het moet zijn dat enkele spelers voor individueel aan sprekende prestaties zorgen. Technisch staat de Kameroen- se voetballer op een hoog ni veau, maar taktisch en op het gebied van ploegdiscipline zal het team niet tegen de andere landen opgewassen zijn. Belangrijkste spelers van Ka meroen zijn de in het buiten land spelende profs. De be kendste is wel Roger Milla, die voor het Corsicaanse Bastia speelt. In de Franse tweede divisie spelen nog Aoudou en Bahoken (Cannes) en Maya (Thonon les Bains). Eén speler komt uit in de Amerikaanse competitie. Dat is Jean-Pierre Tokoto, die onder contract staat bij Jacksonville Teamen. Hoog gespannen verwachtin gen heeft men in Kameroen van de populaire doelman Thomas Nkono. De Afrikanen veronderstellen dat hij in Spanje de wereld verbaasd zal doen staan. HENK STOUWDAM pakte het tweede geld voor de weer in vorm komende Ray mond. Gistermiddag was er al belang stelling op Duindigt van de drafamatrices, die morgen avond op de Hilversumse baan beginnen aan het wereldkam pioenschap. Morgen staan er vier draverijen op het pro gramma en vrijdag volgen er op het Limburgse Schaesberg nog eens vier koersen. Aan het wereldkampioenschap doen rijdsters mee uit Afrika, Ameri ka, Australië, België. Denemar ken, West Duitsland, Finland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, Zweden, Zwitserland, en Nederland. Voor Nederland komt Marleen Imming in actie. Kansloos is de vrouw van de bekende Noord hollandse pikeur Cees Imming zeker niet. In het derde onder deel op de Hilversumse baan gaat ze met Taro S zonder eni ge twijfel als favoriet van start. Marleen Imming is drie voudig Nederlands kampioen. Supertriotip In supertrio 24 van komende zondag op de Wassenaarse baan Duindigt komen vijftien dravers aan de start. Voor deze koers zijn er wedmoge- lijkheden tot en met woensdag op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wedstrijd- banen. Oud-derbywinnaar Ura- nis ter Lune gaat als licht favo riet van start. Het nodige ge vaar komt waarschijnlijk van de drievoudig winnaar op rij Ukkie Supreme. Onze favorie ten: Uranis Ter Lune (6), Ukkie Supreme (8) en Titana P(1). Outsiders: Unpredictable (4), Toto Morgan (5) en Ton Zuid- velde (2). ARTHUR VAN RIJSWIJK Ook in het trainingskamp in Keulen verslinden de Peruanen elke Spaans-talige krant, die maar is te verkrijgen. Hier nemen (van links naar rechts) assistent-coach Luis Zacarias, Theofilo Cubillas, doelman Ramon Quiroga en Julio Cesar Uribe het sportnieuws door. De uit „slechts" 21 spelers bestaande selectie van de Italiaanse bondscoach Bearzot. FREIBURG Diverse landen, die deelnemen aan het WK voetbal, dat zondag in Spanje begint, hebben in het afgelo pen weekeinde hun oefencam pagnes afgesloten. Zo versloeg West-Duitsland in Freiburg voor 10.000 toeschouwers een amateurselectie van Zuid-Ba den met 9-0. De schutters wa ren Rummenigge (2x), Fischer (2x), Kaltz, Briegel, Hrubesch, Stielike en Littbarski. Diego Maradona was een helft van de partij in het laatste oe- fentreffen van Argentinië, dat ging tegen de Spaanse vier deklasser Villajoyosa. Hoewel Maradona fit was, kwam hij niet tot scoren. Argentinië won toch met liefst 15-0 door tref fers van Kempes, Hernandez en Diaz (ieder 3x), Ardiles, Bar bas (beiden 2x), Bertoni en Passarella. Brazilië won in Por tugal met 5-0 (Eder, Serginho, Zico (strafschop). Junior en Socrates) van FC Amora. Joe goslavië dolf met 3-2 in Begra- do voor 55.000 toeschouwers het onderspit tegen door Joe goslavische voetbaljournalisten gekozen formatie. Voor de for matie van trainer/coach Milja- nic scoorden Hristic en Hali- hodzic. In Praag kwam Tsje- choslowakije in een uiterst ma tig treffen voor 5000 toeschou wers tegen FC Nürnberg niet verder dan 4-4. Masny, Vizek, Kriz en Panenka waren de Oosteuropese schutters. baan, in navolging van Frankrijk en Belgie, uit komst brengen. Er werden voorspellingen ge daan dat de wekelijkse omzet op het supertrio, na een kleine aanloop, rond de een miljoen gulden zou uitkomen. Zonder het spel buiten de baan was er al een omzet van zo'n kwart miljoen. Al snel bleek echter dat het supertrio niet aansloeg bij het grote publiek. De post kantoren wist men niet te vin den. Het afgelopen weekeinde maakte de supertrip de zwart ste dag in zijn bestaan mee. De totalisatoromzet van super trio 23 kwam net over de 170 duizend gulden. Zo laag was de omzet nog nooit eerder ge- - weest. Inmiddels heeft de Stichting Totalisator besloten om de postkantoren niet meer van re clamemateriaal te voorzien. Het drukwerkje onder de naam: „Koers van de Week", dat in het begin van het spel buiten de baan met een oplage van een miljoen gratis op de postkantoren verscheen komt te vervallen. Dit om de kosten te drukken. Op het ogenblik kost het organiseren van het supertrio buiten de baan vele duizenden guldens. De ver-' wachting is dan ook dat bin nen niet al te lange tijd het lo ket op het postkantoor voor goed zal sluiten voor het su pertrio. Bij de Stichting Totalisator is overigens een nieuwe wedmo- gelijkheid in de maak. De mi nister zal daar dan toestem ming voor moeten geven. Maar ook dan zal er een veel geld kostende campagne nodig zijn om het een en ander onder de aandaclA van het publiek te brengen. Dat geld is er niet bij de Stichting Totalisator Neder land en de Stichting Neder landse Draf- en Rensport. Als de overheid niet de nodige steun zal geven aan deze tak van paardesport dan kan het wel eens snel afgelopen zijn. Supertrio 23 werd gistermid dag op de Wassenaarse ren baan Duindigt verrassend ge wonnen door Lin Chung onder Jan Luyten voor favoriet De sert Falcon (Kevin Davies) en outsider Fabero (Eric Bloem). Voor de ren deden er goede berichten in de wandelgangen de ronde over Simby. Voor de vijfjarige merrie was speciaal uit Engeland overgekomen de topjockey Tony Ives. In een veld van vijftien paarden kwam hij niet verder dan de voorlaat ste plaats. In de Floriadeprijs kwamen de beste Nederlandse dravers op de sprintafstand aan de start. De elfjarige veteraan Monty Buitenzorg zorgde weer eens in handen van Sjeng Hendrikx voor een huzarenstukje en ze gevierde in de kilometertijd van 1.16.6. Greatest Action

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15