Hockeyers uitgelaten McEnroe zege met moeite ■HH BECKENHAM/MAN- CHESTER De Ameri kaan John McEnroe heeft grote moeite gehad het internationale tennistoer nooi van Manchester op zijn naam te schrijven. In de finale van het heren enkelspel zegevierde McEnroe tegen de Nieuwzeelander Russell Simpson pas na 6-3 6-7 10-8. Bij de dames won de Britse Anne Hobbs met gemak van de Ame rikaanse Kate Latham: 6- 2 6-0. In Beckenham bleek de Zuidafrikaan Kevin Curren te sterk voor de Brit Buster Mot tram: 7-6 6-4. Hier was de zege in de finale da mesenkelspel voor de Amerikaanse Parr. Shri- ver, die met 6-3 6-2 van de Australische Elizabeth Sayers won. eduld ilander eloond - Het tennissta- Garros in Pa in het he- geregeerd Bij afwe- van de zesvoudige Borg was de pas 17-jari- Wilander, die ver- de open Franse ti- zijn naam bracht. In editie van dit eve- versloeg Wilander vijf uur spelen in hitte de Argen- favoriet Guillermo derde geplaatst) 7—6 (86) 6—0 Wilander werd daar- speler, die ooit op zijn heeft gebracht. Bei omhoog en een dat was alle die de nieuwste in de tennissport Natuurlijk had ik wel kansen gege- tevoren", aldus na afloop. „Maar deze zege me sprakeloos", van het geduld. Zo zich. Niet in uit het veld geslagen ruime en tevens kans van de eerste set de blonde Zweed Met ijzeren volhardde hij in zijn vaak tot on- van de 18.000 toe die soms een niet kon- Zeker tot van Vilas, die er ongeduriger van werd, met succes en dat was ige wat voor Wilander Het leverde de Zweed (Heen de titel op, maar ook een bedrag van 62.000 dollar (ongeveer 167.000 gul den). Vilas moest het doen met 35.000 dollar (94.000 gulden). Ht was de tweede maal dat beide spelers tegenover elkaar stonden. In de kwartfinales van het toernooi in Madrid zege vierde Vilas. die toch zijn sterkste seizoen sinds tijden beleeft, met 63, 64. Een jaar geleden nog schreef Wi lander op Roland Garros slechts in voor het jeugdtoer- nooi, dat hij dan ook prompt won. Vier prominenten wierp hij nu bij de senioren maar even uit de strijd: Masterswin- naar en WCT-kampioen Ivan Lendl (Tsj), de Amerikaan Vitas Gerulaitis en de Argentijnen Jose-Luis Clerc en Guillermo Vilas. Vilas stond voor de vierde maal in de finale van Parijs. Al leen in 1977 won de Zuidame- rikaanse „dichter-tennisser", met ongewoon gemak van de Amerikaan Brian Gottfried (6 0. 6—3, 6—0). In 1975 en 1978 was Björn Borg sterker en ook nu moest Vilas, die nog geen set voor de finale had ver speeld, zijn meerdere erken nen in een Zweed. Zelfvertrouwen Wilander, die zijn twee broers (voor de halve finales in één nacht uit Vaexjoe naar Parijs gereden) onder het puffende publiek wist, liet tijdens de ma rathonpartij nimmer zijn ge voelens blijken. Normaal ge sproken zou een dergelijke start, 16 in de openingsset zonder echt in de wedstrijd te zijn geweest, het zelfvertrou wen van een 17-jarige, die op de tennisbanen nog maar pas komt kijken, duchtig aangetast moeten hebben. Niet echter bij Wilander, die constant door bleef gaan met zijn verraderlij ke topspinballen van de baseli ne, waardoor er vaak geen ein de leek te komen aan de sla genwisselingen. Toch zei hij tij dens de persconferentie na af loop: „Even dacht ik: de uit slag zal dus wel worden 61, 61, 61. Vilas speelde na melijk in het begin erg goed". Het tweede punt in de eerste game vergde al 49 slagen. De langste rally kwam echter voor in de vierde set. Toen passeer de de bal negentig keer het net alvorens Wilander de naar voren gekomen Vilas passeer de. Op de vraag of hij zelf niet verveeld raakt tijdens dat heen-en-weer" spelletje zei Wilander, die zowaar zo nu en dan een brede grijns produ ceerde: „Zo speel ik' nu een maal op gravel. Er is niet veel lol aan. Ik was erg moe na af loop, maar het is volgens mij de enige manier om van Vilas te winnen. Vooral in de vierde set ging het allemaal niet ge makkelijk. Ik had ook last ge kregen van kramp in mijn ar men". In de tweede set ging de strijd meer gelijk op, al kwam Vilas aanvankelijk opnieuw voor te staan met 42. De slepende affaire werd echter toch in een tiebreak beslist. Bij 65 ver wierf Vilas zich een setpunt, maar de volgende drie punten waren voor Wilander, die zo weer op gelijke hoogte kwam. Meeste hinder Vilas leek overigens de meeste hinder van de hitte te hebben, hoewel dergelijke temperatu ren toch meer gebruikelijk zijn in zijn vaderland dan in het doorgaans frisse Zweden. Zijn shirt was doorweekt, zijn ge zicht droop van het zweet. De Argentijn verwisselde een keer van shirt en van sokken en liep maar liefst zeven keer naar de zijkant van de baan om van ra cket te veranderen. De derde set was een formaliteit. Na de winst in de tiebreak van de halve finales, die op Roland Garros niet konden boeien. Andrea Jaeger kon in feite al leen in de eerste set heftige te genstand bieden. Maar liefst zesmaal braken de speelsters in totaal door eikaars service. Zowel Martina Navratilova ats Andrea Jaeger slaagde er ech ter niet in afstand te nemen zodat de tiebreak de beslissing moest brengen. Ook in deze „verlenging" gaven de speel sters elkaar bijzonder weinfg toe. Met een dropshot greep Navratilova uiteindelijk de tie break met 86 en de set. In de tweede set bleek Martina Navratilova duidelijk de betere speelster. In de eerste game doorbrak zij de service van haar opponente. Met moeite- behield Navratilova vervolgens haar eigen opslag om in de resterende vijf games nog maar zeven punten af te ge ven. Met een forehand-smash maakte Navratilova een dave rend einde aan de partij. Martina Navratilova behaalde gisteren haar tweede titel. Met haar landgenote Ann Smith won de Amerikaanse het da- mesdubbel. In de finale ver sloeg het tweetal de als eerste geplaatste combinatie Wendy Turnbull uit Australië en Rose mary Casals uit de Verenigde Staten met 63, 64. Sherwood Stewart en Ferdi Taygan wonnen de finale he rendubbelspel omdat één van de tegenstanders, de Chileen Hans Gildemeister, zich in de derde set met een spierblessu re terugtrok. Op dat moment leidde de Amerikanen met 7 5. 6—3, 1—1. Uitslagen Gemengd dubbelspel halve finale: Wendy Turnbull/John Lloyd (Aus/GBr)Pam Teeguarden/Bruce Manson (VSt) 6—7, 6—3, 6—1. Finale Gemengd Dubbelspel: Wendy Turnbull/John Lloyd (Aus/Gbr)Claudio Monteiro/Cas- slon Motta (Bra) 6—2 7—6 (12—10). AMSTELVEEN Wim van Heumen is doorgaans niet. zo'n spraakzaam type. De bondscoach van het Ne derlands hockeyteam was dat gisteren voor één keertje echter wel. De winst die zijn formatie op de openingsdag van de strijd om de Champions Trophy - die vorig jaar door Oranje in Pakistan zo verrassend werd gewon nen - op Australië (4-3) boekte, maakte van de rondbuikige Brabander opeens een vrolijke ver schijning. Hij had zijn ploeg immers een gedisci plineerde wedstrijd zien spelen en doordat Neder land ook In fysiek en con ditioneel opzicht niet voor de ijzersterke Australiërs behoefde onder te doen, was Van Heumen erg te vreden. „We hebben goed gespeeld. Ik denk dat er op deze zege niets valt af te dingen", riep hij later, nagenietend op het vochti ge kunstgras van het Wa- gener-stadion. De bondscoach moest zeker blij zijn geweest met het feit dat zijn verdediging naar beho ren bleek te functioneren. Doelman Pierre Hermans leek tevoren niet in vorm, maar bleek tegen de Australiërs - bij wie een aantal topspelers na dit toernooi afscheid neemt - een betrouwbare sluitpost. Bo vendien speelde laatste verde diger Job van der Have een goede wedstrijd. Op hem rust te de zware taak de verdedi ging goed te leiden, nadat Paul Litjens onlangs besloot een punt achter zijn Interland-car rière te zetten. Dat de zaken verder zo voor spoedig verliepen was volgens Van Heumen aan de door hem uitgestippelde tactiek te dan- ken. „Afgesproken was een gedisciplineerde mandekking toe te passen. Dat bleek, om dat iedereen er zich aan hield, goed te werken. Bovendien wilde ik ditmaal een trapsge wijze verdediging op het mld- denveld. Tot nog toe speelden wij immers met de punt naar voren", aldus de opgetogen bondscoach. Ander foefje Behalve dit nieuwtje had Van Heumen nog een ander foefje uitgehaald. Doelman Pierre. Hermans diende bij de straf- corner niet - zoals in Neder land gebruikelijk is - op de lijn te blijven, maar hard naar vo ren te rennen. Van Heumen („We hadden er eigenlijk nog te weinig op getraind"), toonde zich tevreden met de gewijzig de opzet, maar een feit was wel dat Hermans twee corners om zijn oren kreeg. Zelf moest Nederland, omdat Ties Kruize wegens een rugblessure waar schijnlijk pas overmorgen te gen West-Duitsland in actie komt, ook iets bedenken. De corner van Roderik Bouwman is weliswaar niet slecht, maar op het moment dat hij hem voor één keer afschoof, maak te Cees Jan Diepeveen (die met Jan Karei Jenniskens en Maarten van Grimbergen tot de uitblinkers van de ploeg had behoord) wel de winnende treffer. „Met dit soort situaties moet je ook een beetje geluk hebben", zou Van Heumen la ter zeggen. Fortuin had Oranje bepaald niet, toen de Westduitse scheidsrechter Stelter Austra lië al in de eerste minuut een (onterechte) strafbal toebe deelde. Aanvoerder Charles- worth tekende voor 1-0 en Ne derland kreeg direct al een be hoorlijke domper te verwerken. Roderik Bouwman wees Oran je, zoals hij dat in Bombay bij het wereldkampioenschap van dit jaar ook meerdere malen had gedaan, weer de weg. Met twee rake klappen bracht hij de titelhouder naar een voor sprong. Opnieuw klap Vlak voor de rust kreeg Neder land opnieuw een klap toege diend, toen Ervine een straf- corner achter Hermans sloeg. Van Grimbergen, die de laatste weken heel sterk speelt, zette Nederland in het tweede be drijf opnieuw op een voor sprong door een solo vanaf de middenlijn doeltreffend af te ronden. Toen Charlesworth er uit een hoekslag 3-3 van maakte, leek het er opnieuw op, dat de Nederlanders de strijd niet winnend zouden af sluiten. Maar juist in de slotfa se leek Oranje mentaal erg sterk te zijn. Een gemiste straf bal van Jenniskens werd goed verwerkt en toen Diepeveen voor 4-3 zorgde, werd de voor sprong door de titelhouder ui terst geroutineerd bewaakt. Harde klappen richting het doel van goalie Reid leverden de tijdwinst op, die de formatie van Vam Heumen nodig had. Pakistan, dat gisteren in het openingsduel West-Duitsland ontmoette, leverde direkt zijn visitekaartje af middels een overwinning van 6-1. De West duitsers begonnen goed, maar toen sterspeler Stefan Blöcher door een harde val op het kunstgras van het Wagener stadion op halve kracht verder moest, was het verzet gebro ken. Wereldkampioen Pakistan maakte er een ware show van en Kalimullah en Hanif Kahn zorgden met respectievelijk drie en twee treffers voor aan trekkelijke momenten. India plaatste zich door een overwin ning van 4-2 op de Sovjet-Unie ook bij de bovenste ploegen. DENNIS MULKENS Pakistan-Weat-Duitaland 6-1 (3-1); 17 en 29. Hanif Khan 1-0, 2-0; 43. Ka limullah 3-0; 35. Wistuba 3-1; 57. Ka limullah 4-1; 65. Hassan Sardar 5-1; 66. Kalimullah 6-1 (strafbal); Pakistan: Moinuddin; Mansoor sr.. Quasim Zla; Rassal, Rashid, Istiaq. Kalimullah. Mansoor jr. (Sherwani). Hassan Sardar. Hanif Khan. Sanlul- lah. West-Duitsland: Bassemlr; Fischer, Lange. Peter. Montag; Caninenberg, Schmidt (Hürter). Trump; Blocher, Dopp, Wistuba (Fried). Nederland-Australia 4-3 (2-2); 2. Charlesworth 0-1 (strafbal): 19. en 21. Bouwman 1-1 en 2-1; 30. Davies 2-2; 36. Van Grimbergen 3-2; 37. Charlee- worth 3-3; 51. Diepeveen 4-3; Nederland: Hermans; Van der Havé; Steens. Van Asbeck. Plerik; Den Har- tog, Jenniskens. Diepeveen; Van Grimbergen. Bouwman. Van "t Hek. Australië: Reld; Irvine. Davies; Bell. Smith (Nobbs), King; Batch. Charles worth. Haselhurst (Browning); Walsh, India-Sovjet Unie 4-2 (3-1); 10. Fer nandas 1-0; 13. Surjlnder Slngh 2-0; 21. Plesjakov 2-1; 34. Kumar 3-1; Ra- Jender Singh 4-1; 54. Mits|oernov 4-2; India: James; Rajender Slngh; Topno, Somaya, Carvalho. Kumar; Fernan das, Surjlnder Slngh; Shahld, Iqbal, Ongar Slngh. Sovjet Unie: V. Plesjakov; Zlganglrov, Arapetjan, A. Beljakov, Zagorodnov, Mitsjoernov; Nltsjepoerenko, S. Ples jakov; Jexenbenkov, Gontssjarov, N. Beljakov. ven jaar geleden kreeg Navra tilova ook al eens uitzichten op de Franse titel. Toen verloor de nu 25-jarige Amerikaanse van Chris Evert. Het is de vier de keer dat Navratilova een toernooi van het grand slam circuit op haar naam schrijft. Eerder werd zij tweemaal Wim- bledonkampioene en één keer zegevierde de ex-Tsjechoslo- waakse in de Australische titel strijd. De partij was van hoog gehal te, van veel betere kwaliteit in elk geval dan de duels voor de rik Bouwman juicht na zijn treffer.Tom van 't Hek deelt in de vreugde, die door doelman Reid met gemengde Blens wordt gadegeslagen. tweede set stoomde Wilander door naar 60. In de vierde set liet Vilas zich niet zonder meer ter slacht bank leiden. Hij stribbelde te gen wat hij kon, maar moest toch toezien dat Wilander de leiding nam. Toen de Argentijn 44 maakte door zonder puntverlies door de service van zijn tegen tegenstander te bre ken leek hij nog een kans op een vijfde set te maken. Het betekende echter tevens het laatste wapenfeit van Vilas. Zijn reserves waren uitgeput. De jonge Zweed doorbrak on middellijk de opslag van Vilas en kreeg op zijn eigen service drie wedstrijdpunten. De eers te deed Vilas nog te niet, een scherpe forehandslag naar de baseline was de uitgeputte Ar gentijn te machtig. „Dit is het gelukkigste moment, dat ik ooit heb beleefd", sprak Wi lander na de prijsuitreiking. „Ik bedank iedereen, die hier is gekomen om ons te zien spe len". En Vilas voegde er aan toe: „Ik moet mijn tegenstan der complimenteren. Hij speel de beter dan ik. Maar we ho pen allebei volgend jaar hier weer te staan". Bed niet uit Wilander zei later van plan te zijn eerst terug te gaan naar zijn geboorteland. „Daar doe ik de deur op slot en kom voorlopig mijn bed niet uit", gaf hij uiting aan zijn ver moeidheid. Na een korte rust periode gaat Wilander zich voorbereiden op Wimbledon, waar hij naar verwachting bij de beste acht geplaatste spe lers zal zijn. „Het zal niet moei lijk zijn om te schakelen naar gras", zei hij, „wat wel moeilijk is is hetzelfde resultaat te be halen. Vilas moest toegeven dat het spel van Wilander aan zienlijk was verbeterd sedert het toernooi in Madrid waar hij nog in twee sets had gewon nen. „Hij slaat de ballen erg diep en hield steeds taai vol als ik hem onder druk probeer de te zetten. Hij was volgens mij psychologisch in het voor deel. Zijn slagen zijn traag en het duurt vrij lang voordat de bal neerkomt. Dat geeft Wilan der voldoende tijd steeds goed positie te kiezen. Ik wist niet goed hoe ik dat moest bestrij den". Gevraagd naar een ver gelijking tussen Wilander en Borg zei Vilas: „Wilander is minder snel. Zijn backhand is beter, maar zijn forehand haalt hét niet bij die van Borg". Eerste keer Voor de eerste keer In haar tenniscarrière slaagde Martina Navratilova er in de damestitel te bemachtigen. Zaterdagmid dag had zij er voor 18.000 toe schouwers een uur en 37 mi nuten voor nodig om haar 17- jarige landgenote Andrea Jae ger te verslaan: 76, 61. Ze- llMM Wilander is zeker van de triomf, de eerste grote in zijn nog pas korte carriere.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11