Milieuzorg: van de nood een deugd maken ::b sloop van Joop, berouw van Terlouw en de pracht van Van Agt litensteBinnenhofBuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen iitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneri "m^JNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JUNI 1982 PAGINA 9 KBERS brde kabinet-Van Agt. de ingsploeg die slechts voor iar maanden de scepter 'ed er land mag zwaaien rachting van denken een vierde kabinet-Van tf heel misschien een ka- Mbbers) werd dus toch iór Pinksteren geboren, week vrijdag kwam de itsformatie plotseling in iomversnelling terecht ir alle pessimisten, die n dat het gedoe in het iis nog wel een paar da bden duren, in het on- werden gesteld. De eni- fernis die Van Agt vrij- ig op zijn weg tegen- was de kwestie rond de 'ing van Den Uyl als mi- van sociale zaken en tegenheid. fractieleider Lubbers 's avonds op een pers jntie uit. hoe het in zijn was gegaan. Enkele da- erder had Van Agt aan cur*rs de vraag voorgelegd. n om ervoor voelde minister eedei buitenlandse zaken te elte P- Lubbers had vnende- voor '°°r d'e eer bedankt, ivrei waarop Van Agt had beioten die portefeuille er naaS het premierschap zolang zelf maar bij te nemen. Maar toer. Van Agt Lubbers vervolgen; had verzocht de post van vciale zaken en werkgelegenheid te bemannen, bleek de CDA- fractieleider daar wel oren naar te hebben. Dat mocht echter weer niet van de CDA- fractie („Dat kun je nfrt ma ken, Ruud. Asjeblieft, we kun nen je niet missen. J< moet fractieleider blijven"), zidat de betreffende mmistersbsn uit eindelijk werd gegurd aan Louw de Graaf, vice-'oorzit- ter van de fractie. Tot zjver de lezing van Lubbers. Ve ko men daar straks nog o) terug. PUKKELTJES De beantwoording 'an de vraag of de VVD het tussen- kabinetje van CDA 'n D'66 wilde gedogen leveret vorige week ook geen pnblemen meer op. Zeer tegen dt zin van D'66 wist VVD-fratieleider Ed Nijpels in zijn genrekken met Van Agt toch tebewerk- stelligen dat er een par libe rale ingrediënten in het kabi netsbeleid zouden worden ver werkt. In ruil daarvoor beloof de de VVD lief te zullen zijn voor het kabinet en het niet onmiddellijk naar huis te zul len sturen. „Er is duidelijk sprake geweest van onderhan delingen tussen mij en Van Agt", zei Nijpels tot de journa- listenschare. En sarcastisch vervolgde hij: „Ik weet dat de heer Brinkhorst daar pukkel tjes van krijgt, maar de VVD is gaarne bereid geld uit te trekken voor een potje Cleara- sil ten behoeve van de heer Brinkhorst Dit gezegd hebbende drong Nijpels er zacht kens op aan, geen verdere vragen meer te stellen, omdat hij diezelfde avond nog voor een spreek beurt naar Groningen moest. Hij keek nadrukkelijk op zijn horloge, dat al bijna kwart over acht aanwees. „Vanwege de tijdnood waarin ik verkeer heb ik met de demissionaire minister van justitie. De Rui ter. kunnen regelen dat ik zo dadelijk met een Porsche van de rijkspolitie in sneltrein vaart naar Groningen zal wor den gebracht", floepte hij er achteloos uit. Snel nog raffelde hij een paar zinnetjes in een hem voorgehouden radiomi crofoon en weg was hij. Helm over het hoofd, vroem vroem, vrrrrrrroemmmm, óp naar 't peerd van ome Loeks. Over snelheid gesproken: In weekblad De Tijd van deze week onthult Nijpels dat hij zo n rappe tongval heeft omdat hij vroeger heeft gestotterd. Klopt. Kort geleden vertelde Ed ons ook iets dergelijks. „Tot m'n veertiende", bekende hij toen. „kon ik geen twee zinnen normaal achter elkaar zeggen. Het was verschrikke lijk, hoe ik sprak. Dat had trouwens ook met m'n astma te maken. Maar langzamer hand heb ik dat stotteren we ten te overwinnen, helemaal zelfstandig, zonder spraakles sen. Het gevolg daarvan was alleen dat ik sinds die tijd heel vlug ben gaan spreken, om te voorkomen dat ik weer in stotteren zou vervallen. Ge lukkig ben ik nu, via de partij, in contact gekomen met een goeie spraaklerares. die gaat proberen m 'n spraak weer wat bij te schaven. Je zult het wel merken, op den duur". ZIEKENHUIS Zaterdagmiddag stond de nieuwe ministersploeg op het bordes van paleis Huis ten Bosch. De hele ploeg? Neen. Van Mierlo, de minister van defensie, ontbrak. Hij lag in een Amsterdams ziekenhuis en ligt daar trouwens nog. Toen wij eergisteren bij een woordvoerder van het minis terie naar Van Mierlo's toe stand informeerden, deelde hij het volgende medisch bulletin mee: „Hoewel de artsen aan vankelijk dachten dat hij een ontstoken bilspier had, bleek al gauw dat het ging om een ontsteking van het bot van zijn heup. Niet zo leuk dus, maar gelukkig niet gevaarlijk. Het zal overigens nog wel een paar weekjes duren, eer hij weer zal kunnen functioneren. Vermoedelijk moet hij nog minstens een week in het zie kenhuis blijven. Minister De Koning van landbouw treedt voorlopig tevens als minister van defensie op Zo. We zijn weer helemaal bij. Kaarten met „beterschap" en andere hartversterkingen kunnen ge stuurd worden aan: Minister van Mierlo, Academisch Me disch Centrum, Meibergdreef, Amsterdam. VAN AGT Dinsdagmorgen half elf. Pre mier en minister van buiten landse zaken Dries Van Agt belegt een persconferentie ter gelegenheid van het aantreden van het nieuwe kabinet. In zijn eerste zin verontschuldigt hij zich voor het feit dat hij deze bijeenkomst niet reeds op zaterdag, kort na de installatie van het tussenkabinet, heeft belegd. „Ik heb het Pinkster- weekeinde voor u niet willen bederven. Voor mij trouwens ook niet", klinkt het. Direct daarop wijdt de premier enke le frasen aan ex-informateur Steenkamp, die gewoon was reeds op zeer vroege tijdstip pen de dag te plukken. Van Agt, zoals bekend beslist geen ochtendmens, kijkt met een nog net ingehouden lachje de HA A /V zaal rond en zegt: „We zullen zijn enthousiaste begroetingen in de vroege morgenuren moe ten missen. Ik ben daartoe echter helaas niet bij machte. Dat heeft te maken met het feit dat de Schepper mensen met verschillende stofwisse ling en bloedsomloop heeft ge creëerd". Een kwartier later wordt het pas echt leuk. Tot veler verba zing stelt de premier vast, dat Lubbers jokte toen hij vrijdag vertelde dat hij was gevraagd voor de post van buitenlandse zaken en dat hij daar niet voor voelde. „De heer Lubbers is daar helemaal niet voor ge vraagd. Hij heeft wel belang- steling getoond voor buiten landse zaken, maar het is hem echt niet aangeboden", zegt Van Agt resbluut. Een poosje later vernemen we dat Lub bers pijnlijk getroffen is door de lezing van de premier. Wie had nou gelijkWe zullen het nooit precies te weten komen. Beide heren blijven erbij dat hun eigen versie de enig juiste Tenslotte nog een smakelijke anecdote die de ex-minister van CRM, And ré van der Louw, vertelde op een PvdA- bijeenkomst in Den Haag ter gelegenheid van de gemeente raadsverkiezingen. Van der Louw: „Op een nacht, kort voor de val van het tweede kabinet-Van Agt. zaten alle PvdA-ministers in gespannen sfeer bijeen op de werkkamer van Marcel van Dam in het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Het was al over vieren. Bin nen was het drukkend warm, zodat we de ramen open had den gezet. Op een gegeven moment ontstaat er een hefti ge woordenwisseling tussen Van Dam en Den Uyl. Echt zon welles-nietes-spelletje. Zegt van Dam opeens: Ik weet zeker dat ik gelijk heb. Als ik lieg, mag nu de haan kraaien. En verdraaid, op datzelfde mo ment kraait buiten een haan De PvdA-bewindslieden heb ben tijdens de hele crisis niet meer zo hard gelachen. DICK VAN RIETSCHOTEN plaa, #l loitef Op IU< week werd acht dat in I kholm tien jaar II Jen ïgenwoordigers vele landen voor «erste keer bij r kwamen om te en over de [problematiek, bet Binnenhof in Haag wordt daag, de ^nationale dmilieudag, een milieumarkt iden. Onze laggever Gerard ging na of i euzorg een luxe NIET ALLEEN HOBBY VAN ENKELE „ZONDERLINGEN" Het afgraven van grond als gevolg van in het verleden gestorte chemische stoffen is een bekend beeld geworden. In eigen land wil men daar nogal eens van schrikken, de internationale problematiek ligt een stuk verder van huis. HAAG Een direct ge- jre o{van de eerste milieucon- ië van de Verenigde Na- Stockholm was het op- van een wereld-milieu- imma dat, samen met de ;atie van het rapport van Iib van Rome de proble- van het milieubeheer I dwijd en in zijn volle ig op de agenda plaatste, aar zijn er voorbijgegaan, nilieubeheer is in vele kritisch bekeken, actie- en zijn opgericht, die op ;ren van zich heb- oen blijken, politiek ge- »ebriis er wat druk "itgeoe- hanmaar daarmee houdt het ken et lijkt of de zorg voor lgew( lilieu niet genoeg bij de en leeft, althans niet ge- om hand-in-hand-kame- en de schouders eron- die milieuzaakjes eens t zo op te knappen. Dat geldt 'de het eigen land, dat geldt e bej ationaal gezien nog veel locj r. Nationaal spreekt een •wijk, gebouwd op gif, aan, bij vissterfte schud- e viskaartbezitters even het hoofd en om de re wj iling van de Rijn, de af- pn tr ig van het Zuidlimburg- tiert Belland en het tracé van aar P°°rhjn naar Almere j dal door een natuurgebied i zich alleen maar actie- es druk. Laat staan dat n ook nog met z'n allen krenken over wereldwijde problematiek. Ja, we daar gek zijn! Zo ongever lijkt het te gaan. Al te langis de milieuzorg als een aardip hobby van enkele zonderlinpn beschouwd. En och, er ws toch geld voor, dus wat gaf et. Veel opmerkin gen, kantekeningen en aanbe velingenvan die „zonderlin gen" rakten de gevestigde economiche orde. Milieube- schermig, goed gedaan, kost de fabrkanten geld. Zuive- ringsinsallaties, filters, afval- verwerïng: honderden mil joenen slorpen die op. En waarvor? Het is al honderden jaren ped gegaan en het zal onze tjd wel uitdienen. Zo moet e jaren zijn gedacht. Mi- lieuzog is luxe, het geld dat je er in sopt komt er nooit meer uit. Dt de tijden nu econo misch slechter zijn geworden is kom op de molen van zul ke dnkers. De afzet wordt toch il slechter en dan nog goed geld naar kwaad geld gooici ook! Dat milieuzorg een noodaak is willen we de aar de eefbaar houden, is iets waai niet over gedacht wordt. gevoed met veevoeder waarin landbouwprodukten uit de Derde Wereld zijn verwerkt, zoals tapioca en meel van soja bonen. De eiwitten die hier via het vlees worden geconsu meerd kunnen veel efficiënter worden geproduceerd door in plaats van veevoeder eiwitrij ke landbouwgewassen te ver bouwen. En wat te denken van de politiek van verschei dene fabrikanten om in ont wikkelingslanden produkten af te zetten die hier overbodig en soms zelfs verboden zijn. Geneesmiddelen zijn hiervan een voorbeeld. Milieuproble men in ontwikkelingslanden zijn armoedeproblemen, in te genstelling tot onze bedreiging van het milieu die het gevolg is van of samenhangt met wel vaart. In de ontwikkelingslan den wordt hout gekapt om vuur te maken, om zich te warmen en om eten te berei den. Hier gaat het de open haard van de welvaart in, overbodig. Naionale kriigetje On aan die aarde in zijn gehe le 'erband te denken moeten we uit ons kleine nationale kmgetje stappen. Denken we èeis aan de ontwikkelingslan den. Een simpel voorbeeld. Vel vee in Nederland wordt Overtuigen Vraag is hoe de mensen we reldwijd ervan te overtuigen dat alleen een voortdurende zorg voor het milieu die aarde nog onze aarde kan laten blij ven. Oe Thant, toen secretaris generaal van de Verenigde Naties, zei in 1969: „Ik wil niet de schijn wekken te drama tisch te zijn, maar uit informa tie waar ik als secretaris-gene raal over beschik kan ik alleen maar concluderen dat de leden van de Verenigde Naties mis schien nog maar tien jaar heb ben om hun onderlinge vetes op te lossen en te beginnen aan een wereldwijd deelge nootschap om de bewapenings wedloop te beteugelen, het mi lieu te verbeteren, de bevol kingsexplosie in toom te hou den en de vereiste stuwkracht voor ontwikkelingsinspannin gen te leveren. Als zo'n we reldwijd deelgenootschap niet in de komende tien jaar wordt gesmeed dan vrees ik zeer dat de genoemde problemen zulke duizelingwekkende afmetin gen zullen hebben aangeno men dat ze door ons niet meer beheerst kunnen worden". Menselijk gedrag Het rapport van de Club van Rome was in 1972 even een wakkerschuddertje. Recht voor zijn raap werden daar rampen in voorspeld, het ein de der wereld, als als de mens niet ingreep. Het is een discussiestuk geweest, politiek is er wat mee gespeeld en daarna kwam het in stoffige boekenkasten terecht. Toch stonden er niet mis te verstane dingen in: „Wij zijn ervan overtuigd dat het bewustwor- den van de kwantitatieve grenzen van het milieu over de hele wereld en van de tra gische gevolgen van een chaos essentieel is voor het initiëren van nieuwe manieren van denken. Dit andere denken zal leiden tot een fundamentele herziening van het menselijk gedrag en, daardoor, van de gehele structuur van de he dendaagse samenleving. Pas, nu de mens iets begint te be grijpen van de interacties tus sen demografische en econo mische groei en nu beide on- gekende hoogten hebben be reikt, wordt hij gedwongen re kening te houden met de be perkte dimensies van zijn pla neet en de begrenzingen van zijn aanwezigheid en activiteit aldaar. Voor het eerst is het van levensbelang geworden om de kosten van onbeperkte materiele groei na te gaan en alternatieven voor het conti nueren hiervan te overwe gen". „Met een wereldbevolking die in iets meer dan dertig jaar verdubbelt (een verdubbe- lingstijd, die bovendien nog af neemt), zal de samenleving het steeds moeilijker krijgen om te voorzien in de behoeften en verwachtingen van zoveel meer mensen in zo'n kort tijdsbestek. We zullen waar schijnlijk trachten aan deze vraag te voldoen door ons na tuurlijke milieu te overexploi- teren en door het vermogen van de aarde om het leven te onderhouden verder aan te tasten. Daarom zal aan beide zijden van de mens-milieuver gelijking de situatie de neiging hebben om gevaarlijk te ver slechteren. We kunnen niet verwachten dat uitsluitend technologische oplossingen ons uit deze vicieuze cirkel zullen halen. De strategie om deze beide sleutelvraagstukken van ontwikkeling en milieu aan te pakken moet worden gezien als een gezamenlijke strate gie". Oplossing Blijft nog immer de vraag hoe zulk een internationaal pro bleem op te lossen. G. R. Tay lor zegt in zijn boek „De Nachtmerrie van de Technolo gie" dat allereerst moet wor den erkend dat het een pro bleem is dat de hele wereld aangaat. Niet alleen in die zin dat elk land zijn eigen proble men op dit gebied moet oplos sen, maar ook in de zin dat de afvalstoffen van elk land af zonderlijk het klimaat en de gezondheid in andere landen en zelfs in de gehele wereld kunnen beïnvloeden. „Hoewel ik me geen enkele illusie maak over internationale or ganisaties", zegt hij. „die overi gens nog best een paar des kundige adviseurs zouden kunnen gebruiken, is het toch wel zeker dat we de oplossing in deze richting moeten zoe ken. De eerste taak zal bepa ling en voortdurende controle van de mate van vervuiling moeten zijn. Hiervoor zouden gegevens uit verschillende landen moeten worden verza meld en verwerkt. Waar nodig zou men hulp moeten verle nen voor het oprichten van controlestations. Ten tweede zou een dergelijke organisatie het centrum moeten zijn voor het uitwisselen van kennis en ervaring op het gebied van problemen inzake verontreini ging. Ten derde zou deze orga nisatie moeten ijveren voor in ternationaal toezicht door mid del van vastgestelde normen en een gericht beleid. Waar nodig zal ze financiële steun en rechtskundig advies moe ten geven. Het woord veront reiniging moet hierbij in de ruimste zin des woords wor den opgevat en omvat dus: hit te, lawaai, stofdeeltjes, pestici den, radio-activiteit en derge lijke". Somber Maar ook Taylor ziet de toe komst somber in. Hij vraagt zich af of de maatregelen om vervuiling tegen te gaan af doende zijn om een ecologi sche ramp te voorkomen en zo ja voor hoe lang zullen ze dan afdoende zijn. Op technolo gisch gebied wordt men steeds knapper, de industrialisatie zal zich steeds verder uitbreiden en in de komende dertig jaar zal de wereldbevolking toene men. Er is alle reden om aan te nemen dat alle maatregelen tezamen de problemen niet zullen oplossen. De voorgestel de maatregelen om „schoner" uitlaatgassen te krijgen zullen aanvankelijk wel enig resul taat opleveren, maar rond de eeuwwisseling zullen we weer net zo ver zijn als nu dank zij het veel grotere aantal auto's dat dan op de wegen rijdt. En dan kunnen we ons nog afvra gen of deze maatregelen de natuur kunnen beschermen of voor een werkelijk leefbaar milieu kunnen zorgen. Al met al zullen we rekening moeten houden met essentiële proble men die de kern van het pro bleem raken en die liggen zo wel op het gebied van de tech nologie als op het gebied van het beleid dat de autoriteiten zullen voeren. De Club van Rome denkt er trouwens net zo over: „De laatste gedachte die wij naar voren willen brengen is dat de mens zichzelf moet onderzoe ken zijn eigen doelstellin gen en waarden evenzeer als de wereld die hij wil ver anderen. De toewijding aan beide taken moet blijvend zijn. De kern van de zaak is niet al leen of het mensdom zal blij ven voortbestaan, maar meer nog of het kan blijven leven zonder te vervallen tot een be staan zonder waarden Waarmee in feite de vraag be antwoord is of milieuzorg luxe of noodzaak ie. Aan ons om van die nood een deugd te ma ken. ie di HAAG Met de oegde verkiezingen 8 september zullen ditieke partijen bin- dica en maand een ris be- 1 Oi] Üke besluiten moe- het emen. Wat moet de uini ld van hun verkie- Vrht >ro8ramma's zijn? voor soort campagne er te worden gehou- En vooral: wie wordt Hari ittrekker? Die vragen lvou it uiteraard meer bij L!T erliezers ^an de aars. Concentreren la'ng ?s dus eerst op PvdA ■-*66 en vervolgens op en VVD. Begin dit jaar bracht een tv- \erslaggeefster van Tros Ak- tia een bezoek aan de familie )en Uyl te Buitenveldert. Hoe hng dacht de heer des huizes log mee te kunnen in de poli- iek, was één van de dingen lie de journaliste wilde weten. ,Zo'n jaar of tien," antwoord je haar gesprekspartner, 63 aar oud en bovendien net om lagen uit het ziekenhuis, waar lij opgenomen was geweest /oor een kleine operatie. Toen Den Uyl de verbazing Over Njijn repliek bespeurde, voegde lij eraan toe: „Waarom niet? Ik voel me weer helemaal fit". Die tien jaar zijn inmiddels in gekrompen tot waarschijnlijk nog een aantal maanden. Niet omdat Den Uyl ziek zou zijn, maar omdat de PvdA-top hem eigenlijk niet meer zo ziet zit ten als lijsttrekker. Zelfs oude en loyale strijdmakkers als Ed van Thijn, Max van der Stoel. Jos van Kemenade en Marcel van Dam zouden menen dat Joop er beter aan doet terug te treden. Dat zou beter voor hemzelf en voor de partij zijn, zo heet het. Een groot deel van de fractie, inclusief voorzitter Wim Meijer denkt er hetzelfde over. Alleen het dagelijks be stuur van de partij, met Max van den Berg voorop, zou nog achter Den Uyl staan. Die „bejaarde, werkloze man uit Amsterdam", zoals Koos Postema hem op de verkie zingsavond betitelde, kwam daarmee in een dilemma te recht. Hij zelf wil nog dol graag, voelt zich inderdaad weer kerngezond en verlangt ernaar dat gevoel om te zetten in daden. Maar dat wordt wat moeilijk, als de top niet gelooft dat hij de partij uit het slop kan halen. Hij wordt meer ge zien als de man die de partij daar gebracht heeft. Vorige week zaterdag in het radiopro gramma „In de Rooie Haan" liet Den Uyl doorschemeren dat hij denkt aan een tussen oplossing. Zijn idee is dat hij nog één keer de kar trekt, maar dat hij daarmee niet verplicht kan worden weer in de Tweede Kamer te gaan zitten. In de PvdA is het een publiek ge heim dat Joop, bestuurder als hij zich voelt, het niet meer zou kunnen opbrengen nog eens vier jaar tegen de bier kaai te vechten. Zou zijn partij dus in die (op)positie belanden en zou hij derhalve geen mi nister worden, dan behoudt hij zich het recht voor het Bin nenlef te verlaten. Wellicht dat het lichte herstel van zijn partij bij de raadsverkiezingen hem heeft gesterkt in die ge dachte. Zijn aanwezigheid blijkt niet alleen maar desas treus te zijn voor de Partij van de Arbeid. D'66 Jan Terlouw lijkt de omme zwaai naar rechts langzaam maar zeker te willen voltooi en. In een interview met Else- viers Weekblad zegt hij dat D'66 nu ook bereid moet zijn met CDA én VVD te gaan re geren. Hij laat zelfs doorsche meren dat hij zonodig de por tefeuillekwestie zal stellen. „Politieke leiders zetten de koers uit. Het is een goed ge bruik dat zij dat niet meer doen als er wezenlijk van wordt afgeweken". De verrechtsing van de minis ter van economische zaken gaat echter nog verder. Het lijkt erop dat hij berouw heeft over het feit dat D'66, onder zijn leiding, vorig jaar het deelnemen aan een coalitie met CDA en VVD uitsloot. Dat kwam, legt hij uit, doordat D'66 oppositie had gevoerd te gen het kabinet-Van Agt/Wie- gel. Qok noemt Terlouw het zijn „grootste politieke fout" dat hij akkoord is gegaan met de benoeming van Den Uyl op Sociale Zaken. Hij had zich moeten realiseren, vindt hij, dat daarmee twee politieke lei ders op twee tegengestelde de partementen zouden komen te zitten en dat er dus problemen zouden ontstaan. Opmerkelijk is dat Terlouw geen poging doet het reusach tige verlies van zijn partij te analyseren. Het interview zal wel gehouden zijn vóór de raadsverkiezingen, maar ook toen was uit opiniepeilingen wel duidelijk hoe D'66 er voor stond. Op basis van de verkie zingsuitslag van deze week zouden de Democraten van ze ventien naar zeven zetels in de Tweede Kamer zakken. Zijn partijgenoot Laurens Jan Brinkhorst, leider van de ka merfractie. probeerde die de sastreuze uitslag nog wel te verklaren. Hij bedacht dat D'66 wellicht fijn gewreven is in de strijd tussen CDA en PvdA. Die conclusie is waar schijnlijk niet helemaal juist. D'66 verliest nauwelijks aan het CDA, maar veel meer aan PvdA en VVD. Kennelijk heeft de partij nu de brugfunc tie verloren, die zij voor velen vervulde: voor mensen, die de PvdA te links en de VVD te rechts vonden. Het terugvin den van dat evenwicht lijkt het enige dat D'66 er nog bo venop kan helpen CDA Voor Dries van Agt lijkt er geen vuiltje meer aan de lucht. Hij staat nu op het toppunt van zijn macht. Hij is ex-for mateur, minister-president en minister van buitenlandse za ken. Straks wordt hij boven dien lijsttrekker en vervolgens ook fractieleider van het CDA In zo'n situatie duldt hij ken nelijk geen concurrenten of mensen, die denken dat ze dat ooit nog eens kunnen worden. Fractieleider Ruud Lubbers werd krachtig zijn plaats ge wezen, toen hij wat al te zeer de edelmoedige martelaar uit hing bij zijn uitleg waarom hij toch maar geen minister was geworden in het tussenkabi net. Rubbers zou helemaal niet gevraagd zijn Buitenlandse Za ken te gaan doen. „Hij had daar wel belangstelling voor, maar dat is heel wat anders", aldus een venijnig kijkende premier op een persconferen tie. Lubbers steekt niet onder stoe len of banken dat er een ver wijdering is ontstaan tussen hem en Van Agt. „Ik zeg de dingen vandaag de dag nogal eens onverbloemd Ik kan me voorstellen dat Van Agt zich wel 'ns door mij geprest voelt", aldus de fractieleider in een vraaggesprek met het maand blad Intermagazine. Hij vertelt daarin ook dat Van Agt het hem kwalijk genomen heeft dat hij vorig jaar in een kabi net met de PvdA mo^st gaan zitten. „Ja, zijn ergernis con centreerde zich wel enigszins op mij". Dit soort zaken brengt sommi gen in het CDA tot de ontboe zeming dat Van Agt wat moet oppassen. Er wordt op gewe zen dat in politiek Den Haag voor Van Agt de bijnaam „De Zonnekoning" opgeld begint te doen. Men vreest ook dat hij zijn machtspositie zal gebrui ken om de partij nog voor de verkiezingen officieus aan de VVD te koppelen. Daarmee zou dan weliswaar een nieuw moeizaam (en wellicht uit zichtloos) formatiegevecht met de PvdA worden voorkomen, maar het zou tevens beteke nen dat het CDA het karakter van een centrumpartij verliest. Dat laatste zou wel eens een flink aantal stemmen kunnen kosten. Bij het CDA is men dan ook zeer benieuwd wat de officiële strategie zal worden Vorig jaar nog sprak de partij een voorkeur uit voor een ka binet. stoelend op een zo breed mogelijke meerderheid, waar mee in feite een voorkeur voor de PvdA werd uitgespro ken. Gaat het CDA nu wel licht, in navolging van wat D'66 vorig jaar deed, een ver langlijstje van drie mogelijkhe den opstellen, te beginnen bij de liefste wens? Als het aan Van Agt ligt, zou dat er dan zo moeten uitzien: 1. CDA/VVD; 2. CDA/VVD/D'66. 3. CDA /PvdA/D'66. VVD Tenslotte nog aandacht voor het enige nieuwe gezicht in de landspolitiek. Ed Nijpels. In een interview met deze krant zei hij het als zijn eerste taak te zien de VVD terug te bren gen in de regering. Want al leen daar heeft een politicus macht. In feite is het nu al zo ver. want achter de schermen regeert de VVD mee met het interimkabinet van CDA en D'66. al was het alleen maar doordat Van Agt beloofd heeft niet met voorstellen te komen, waarvan hij weet dat de VVD ze niet pruimt. Een mooiere start had een oppositieleider zich niet kunnen wensen. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9