inale !harles Corver iet alleen e kleur an de shirtjes „Het gaat niet om bekers maar om geld" PAUL BREITNER, IN 1974 NOG WATERDRAGER, NU VEDETTE ERLANDSE ARBITER ONPARTIJDIG NEDERLAND TOT SPANJE NIK Met een zorg jer gaat Charles Corver pige Nederlandse arbiter het wereldkampioen- j> in Spanje. De vorige was hij er ook bij in Ar- nië, maar toen bleef zijn den als arbiter beperkt én duel. De finaleplaats )ranje had daar alles mee tken, want een FIFA-re- il, dat een scheidsrechter >en land, dat nog in de voor de hoogste plaatsen ien duels in de tweede mag fluiten. Nu Oranje janje ontbreekt, zijn de achtingen bij Corver, wat treft, optimistischer. „In ïtinië heb ik niet lopen :en, want ik was alleen blij voor Nederland". r loopt nu al weer twintig ls scheidsrechter op de vel- raarvan vijftien in het betaal- letbal. Behalve Albanië en id kent de wereldbol geen waar hij zijn voetsporen niet gedrukt. En zoals met vele ^res ontstond ook deze per toe- orver zelf: „Ik speelde tien het eerste, van Tohegido, een classer, en was voorzitter van gdcommissie. Ik trainde de ook. Daarvoor had ik mijn D- jlicentie gehaald. Op een dag "bet(!r een spelregelwedstrijd in bref urg. Die wonnen we. De erop liep ik langs het veld bij s aar de scheidsrechter niet was opdagen. „Jij kent toch zo j^b(de spelregels?", zeiden ze te- Jie en voor ik het wist, stond :t de fluit in de mond. Toen n et nog niet eens de bedoeling lor le 8aan- Totdat een buur- bij me aanbelde. „Jij hebt je Dxd even voor de scheidsrechters- hè?", vroeg hij me. „Mag ik mee?" Ik wist nergens van. nu nog niet wie me dat i heeft geflikt, maar die cf3+ an heb ik zijn zin gegeven, jaarna scheurde ik een knie- Ik kon niet voetballen, wel En zo ben ik er ingerold", daarna sriel gegaan met Cor- ie niet bekend is geworden "e ge zijn rebellerend gedrag, min of meer anoniem door de lwereld stapt. De arbiter uit hendam, die zich heeft opge- tot landelijke verkoopleider leineken, houdt er niet van te baren in de publiciteit. iriteit Txa 12 *i., ijk houdt hij helemaal niet ,eefik:rantemensen. „Ik heb geen iteit nodig. Daar krijg ik geen rijden méér om, of leukere Het kost me alleen maar weet dat ik bij sommigen nt overkom, dat is echter een eming die gemaakt wordt r dat ze me echt goed ken- De eerlijkheid gebiedt te zeg- at Corver buiten het veld aanzienlijk beter aanspreekbaar is dan binnen de lijnen. Hij wil wel uitleggen, hoe dat komt. „In mijn baan bij Heineken werk ik samen met dertig verte genwoordigers. Als wij iets nieuws op de markt moeten brengen, be spreken we dat met elkaar. Ik be doel, dan doen we dat gezamenlijk. Ik zal nooit iets voorschrijven. In het veld is dat niet toepasbaar. Je kunt meneer Van Hanegem niet omstandig uitleggen, waarom hij te hoog heeft getrapt. Het zijn snelle beslissingen. In relatie tot de spe lers ben je een autoriteit. Alleen je armbewegingen geven het al aan. Je moet ze kunnen bestraffen zon der vooroordeel. Je kunt geen rela tie leggen met de spelers. Ik vind het onbestaanbaar om na afloop een borrel met een speler te drin ken en hem de volgende keer een gele kaart te geven, zonder dat er daarna over wordt gepraat". „Kijk, en als een journalist me na afloop vraagt, of ik geen spijt heb van een bepaalde beslissing, kun je van mij niet verwachten dat ik dat ruiterlijk ga toegeven. Je neemt toch altijd een beslissing in de overtuiging, dat die het beste is. Maar in Nederland word je onmid dellijk in een vakje geplaatst. Daar zijn ze hier sterk in. Een mogelijk verkeerde beslissing die je een paar jaar geleden genomen hebt, weten ze zich hier nog altijd te herinne ren. Je leeft in een klein wereldje. In het buitenland is het gemakke lijker fluiten. Ze hebben minder vooroordelen. Ik moet zeggen, dat ik er niet zoveel last van heb. Er is geen club, die van mij kan zeggen dat ik een hekel aan ze heb of juist een voorkeur voor hen heb. Wan neer ik in het veld loop, zie ik al leen maar de kleur van de shirtjes. Misschien klinkt het voor sommi gen ongeloofwaardig, maar een scheidsrechter kan best een onbe twiste neutraliteit aan de dag leg gen. Ik ben in elk geval nog nooit als een thuisfluiter bestempeld". Wat niet wil zeggen dat Corver al les maar over zijn kant laat gaan. „Vroeger was ik als voetballer niet gemakkelijk. Ik had het vaak moeilijk met een bepaald type scheidsrechter: de man die vooraf de kleedkamers binnenstapte en ie dereen ging waarschuwen. Niet dat ik ooit geschorst ben geweest, maar met die lui had ik het wel eens te kwaad". Binnen de KNVB geldt hij niet als een lastpost. „Ik ben dank baar voor wat ik heb mogen mee maken. Ik sta niet gauw op mijn strepen, maar ik ben ook niet ge makkelijk te leiden. Aan het begin van het seizoen en na de winter stop moeten de betaalde scheids rechters allerlei conditietesten af leggen. Prima, heb ik geen bezwaar tegen. Op een gegeven ogenblik kwam de KNVB met extra fit- heidstesten. Moet je je tien keer op drukken, je aan een rekstok op trekken, tegen een muur opsprin gen, enzovoort. Daar heb ik me te gen verzet. Is later ook afgeschaft". Mentaliteitsverschil Corver heeft inmiddels heel wat „Ik ben voor de duvel niet bang en lichtingen arbiters zien komen en gaan. „Het wordt elk jaar moeilij ker om te fluiten", zegt hij zelf. „Het mentaliteitsverschil tussen de profvoetballer en de amateur is erg groot. Ervaring blijkt dan onont beerlijk. Ik heb heel goede ama- teurscheidsrechters zien misluk ken, omdat ze zich niet snel genoeg konden aanpassen. Ze worden on zeker in het veld. Gaan de ene fout met de andere compenseren. Dat is de doodsteek voor een scheidsrech ter, terwijl het in het dagelijkse le ven een deugd is. Ik heb het geluk gehad, dat ik in mijn doorgroei nooit een deuk heb gehad. Ik heb geen terugval gekend. Sommige collega's kunnen onder die omstan digheden de druk niet aan. Fluiten boven hun plafond. Het is allemaal menselijk hoor. Ik bedoel het niet te kwader trouw". Zijn beste eigenschap karakteri seert hij als: „Ik ben voor de duvel niet bang en nooit nerveus. Vier jaar geleden floot ik Frankrijk-Bul- nooit nerveus", aldus karakteriseert garije in Parijs. Het beslissende duel voor het WK in Argentinië. Zonder het zelf te weten ben ik al die dagen gevolgd door een journa-. list van l'Equipe. Na afloop was "de opening: Corver: Ijsberg. De man had bij mij geen spoor van zenu wen gemerkt". Een eigenschap die hem in Spanje goed van pas kan komen. De EC 2- finale tussen Barcelona en Stan dard Luik werd door de Westduit ser Walter Eschweiler volledig uit de hand gegeven. Cover heeft het _duel niet gezien („Mijn moeder was jarig"), wil ook liever niet ingaan op verrichtingen van collega's, maar vond het op zijn minst be vreemdend dat Eschweiler in Bar celona de fluit mocht hanteren. „De FIFA had alle arbiters, die naar de WK gaan, verboden na 1 april internationaal te fluiten. In Rotterdam floot de Fransman Con- rath bij de EC 1-finale. Hij gaat ook niet naar Spanje. Verder had ik verwacht, dat de UEFA een Corver zijn beste eigenschap. scheidsrechter aan zou stellen, die ervaring heeft met Spaanse clubs. Je weet vooraf, dat het Belgische voetbal met het Spaanse of Itali aanse gaat botsen. Dat zijn twee to taal verschillende spelstijlen". „Ik heb veel in Spanje en Italië ge floten. Ook de kwartfinale Barcelo- na-Dukla Praag. In de tweede mi nuut gaf ik Quini, die na zijn kid nappingsaffaire een nationale held is, een gele kaart. Nou, Camp stond op zijn kop. Maar ik had de wed strijd in de hand. Je moet het erg kort houden. Direct met een gele kaart waarschuwen. Hetzelfde heb ik gedaan in Buenos Aires om de wereldbeker tussen Independiente en Atletico Madrid. De aanvoerder van de Argentijnen kwam in de eerste minuut al aanzetten, levens gevaarlijk. Ik geef hem geel, laat het puntje van de rode kaart uit mijn borstzak zien en van de spe lers heb ik geen last meer gehad. Het River-Platestadion stond na tuurlijk op zijn kop. Maar daar heb ik geen last van. In Spanje heb ik me altijd veilig gevoeld. Ook de of ficials hebben me altijd correct be handeld. Geen geschuif met geld of andere toespelingen". Cadeaus of prullaria „Mijn programma is praktisch altijd hetzelfde. Na aankomst maken we een tripje door de betreffende stad. Dat doe ik vooral voor mijn grens rechters. Die komen niet zo vaak in het buitenland. Voor mezelf hoeft het niet. Je wordt toch sloom van het slenteren. De dag van de wed strijd slaap ik lang uit, ga daarna lunchen en ga 's middags weer een paar uurtjes slapen en dan naar de wedstrijd. Het is overdreven, dat scheidsrechters overladen zouden worden met cadeaus. In Spanje, België en soms in West-Duitsland krijg je een horloge. Ik heb er, ge loof ik, een stuk of twintig. Het CHEN Een voor vele r*,rl rlanders pijnlijke terug- op de WK-finale van in München levert voor leesten nog steeds het op van de sierlijk val- Bernd Hölzenbein over een van Wim Jansen. De arbiter Jack Taylor r destijds een strafschop 'aag aan tien voetballief- -rs> wie de strafschop en geheid, dat de mees- uet op de naam van Paul her konten. Hij was des- 22 jaar en het „enfant •le" van het Westduitse al. Bekend om zijn link- mpathieën en zijn on- gedrag binnen de selec- Jreitner", zo zei de toen- e bondscoach Helmut i, „is binnen het veld on- gg|j ngbaar, maar erbuiten «Ij itaanbaar". Toen tijdens ^gezamenlijk diner na het en van de wereldtitel, de r^svrouwen buiten de moesten blijven, barstte «ter in woede uit. Binnen jortste keren keerde hij lub Bayern München de |oe en bedankte voor de male eer, wat in Duitse J alkringen zoiets als verraad werd beschouwd, frdween naar Spanje om >tte bij Real Madrid te ken. ,jfk: 'ag de dag zijn de rollen aar- "igekeerd. De linkse ideeën iet het klimmen der jaren len, hij speelt opnieuw bij München en zijn relatie e huidige Westduitse bonds- ZATERDAG 5 JUNI 1982 mooiste en duurste cadeau heb ik van Dynamo Kiev gekregen. Een antieke samovar. Die staat bij me in de kamer. Ik neem nooit cadeaus voor de wedstrijd aan. Voor de rest zit er veel prullaria bij. Sleutelhan gers, enzovoort". Het komende wereldkampioen schap moet voor Corver het hoog tepunt van zijn loopbaan worden. Hij weet dat de Nederlandse arbiter en zeker hij zelf ook, een goede naam heeft bij de UEFA. „Het ver velende is alleen, dat Nederland lange tijd geen vertegenwoordiger heeft gehad in het UEFA-bestuur. Met de verkiezing van Jo van Mar ie is daar gelukkig verandering in gekomen". Heel voorzichtig laat hij zich uit over zijn kansen in Spanje. „Ik hoop op één van de twee halve finales. Maar voor een duel West- Duitsland tegen Argentinië kom ik niet in aanmerking. De eerste is ons buurland en de laatste heeft Oranje voor de wereldbeker versla gen. Dat soort argumenten gaat een rol spelen. Niet voor mezelf, wel voor anderen. De enige kans, die ik voor een finale maak en ik stel dit theoretisch, is als er twee Zuidame- rikaanse landen tegenover elkaar komen te staan". Gezien het toer- nooischema een welhaast onmoge lijke zaak. Corver: „Het zal erg moeilijk worden om een finale met een Europese ploeg door een Euro peaan te laten leiden. Dat zal dan wel een Zuidamerikaan worden". Rugzak vol ervaring Met zijn 80 internationale duels aan ervaring in de rugzak vertrekt Corver op 7 juni naar Madrid, waar een week van besprekingen volgt. „Het is vaak wel gezellig, want ze laten je veel beelden zien van voet balduels. Ik vind trouwens dat een scheidsrechter beter kan functione ren als hijzelf heeft gespeeld. Hij weet dan wat er bij een schouder- duw, bij een sliding, enzovoort ge beurt". Ideaal vindt hij de situatie bij het WK niet, evenals UEFA- voorzitter Franchi. De Italiaan had voorgesteld, om evenals bij het EK in 1980, de scheidsrechter gewoon vanuit zijn eigen land op te roepen. Nu zit je vijf weken in Madrid. De Zuidamerikanen waren tegen het voorstel van Franchi". Voor velen geldt dat het gezicht van het WK zal worden bepaald door de scheidsrechter die het ope ningsduel zal leiden. Corver is het daar niet mee eens. „Je kunt hel ook stuk fluiten. Dat is dan weer de andere kant. Het is moeilijk om de juiste balans te vinden. We zijn per slot van rekening allemaal mensen". HENK WAGEMAN Köln, en door Hansi Müller, die in middels is overgegaan van VfB Stuttgart naar Inter Milaan.. Ieder een legt zich overigens neer bij de heerschappij van „Der Paul", wiens wil klaarblijkelijk wet is binnen de select.iegroep. Ook het vertrouwen bij hem zelf is groot ten aanzien van het komende WK. „We hebben tijdens onze trip naar Zuid-Amerika tegen Argenti nië (1-1) en Brazilië (1-0) gespeeld. Zonder Rummenigge. Ik ben ervan overtuigd dat, als wij compleet-zijn, we voor die twee landen niet bang hoeven te zijn". Breitner wil daar niet mee zeggen, dat zijn land de titel zal pakken. Hij heeft daar zo zijn eigen mening over, zoals hij over vele zaken er een eigen mening op na houdt. „Ik ben profvoetballer, omdat ik nog niet zonder het succes kan", zegt de Münchener, die als enige Duitser de kans krijgt voor de tweede keer wereldkampioen te worden. Tegenstrijdig Zijn uitspraak is tegenstrijdig met een andere stelling van hem: „Ik ben een felle tegenstander van top sport. Medailles, de nationale vlag, bekers, het zegt me allemaal niets, helemaal niets. Het staat me zelfs tegen. Ik zal mijn kinderen verbie den er aan mee te doen". Hij zelf zegt alleen topvoetbal te spelen, omdat hij niet in de grauwe middelmaat onder wil duiken en omdat hij zakelijk voordeel heeft bij zijn huidige status. „Bovendien", zegt hij, „ben ik niet afhankelijk van kleine ambtenaartjes of zielige officials, die. met mijn vak in feite niets van doen hebben, maar toch over anderen kunnen beslissen. Ik voel me onafhankelijk. En dat is me veel waard. Profvoetbal is ge woon business, waarmee geld is te' verdienen. En niet om bekers te verzamelen. Ik erger me voortdu rend aan de hoge salarissen, die middelmatige spelers verdienen. Ze zijn het niet waard". „Niemand moet aan mijn privéle- ven komen. Dat gaat geen mens wat aan. Wat ik of mijn vrouw wil doen, beslissen we zelf. Daar heeft de publieke opinie niets mee te ma ken". Breitner toont met zijn uit spraken in de publiciteit inderdaad aan, dat de mening van het volk. vaak vertaald in de sensatiebladen, hem niet kan beroeren. „Ik lig er absoluut niet wakker van wat men van mij vindt". Van de geëngageer de linksback uit vroegere tijden, die leraar aan een school voor bui tengewoon onderwijs wilde wor den, is weinig overgebleven. Zijn uitspraken dat hij damesvoetbal „zum kotzen" vindt, dat de vredes beweging een volstrekt zinloze zaak is en dat de vrouw zich het beste met het huishouden bezig kan houden, hebben hem allerminst po pulair gemaakt. Grote ster Toch gaat hij als de grote ster van West-Duitsland naar Spanje. Hoe wel hij zichzelf niet als de regisseur van het elftal wil betitelen. „Wat is dat toch steeds weer voor een onzin om iedereen een stempel op te wil len drukken. Ik speel in die Mann- schaft om wereldkampioen-te wor den. Lukt dat, dan is het prima, lukt het niet, dan lig ik er ook niet van wakker. Dan pak ik mijn kof fers en ga gezellig op vakantie. Be paalde zaken moet je goed van el kaar kunnen onderscheiden". Over zijn samenwerking met bondscoach Jupp Derwall is hij zeer positief. „Het stuit veel men sen tegen de borst, dat Derwall de spelers direct bij zijn beslissingen betrekt. Dat is on-Duits, maar de bondscoach voelt ons precies aan. Dat is zijn sterkste punt. En waar om ook niet? We hebben nu een team, dat zijn eigen spelletje speelt. Zich niet aan de tegenstander aan past, maar toch tijdens de wedstrijd een andere taktiek toe kan passen, als dat nodig mocht blijken. En daarin pas ik volgens Derwall. Het enige wat ik doe is op de jongens inpraten. Niet op een school meesterachtige manier, maar zoda nig, dat ze zelfvertrouwen krijgen". Een afscheid van zijn voetbalcar rière heeft Breitner nog niet vast gesteld. „Ik heb bij Bayern Mün chen nog een contract, dat tot 1983 doorloopt. Zelf zou ik het liefst het Europees kampioenschap in Frank rijk nog meemaken. Wie weet. heb ik na dit WK mijn buik vol van voetbal. Dan kan het ook eerder zijn afgelopen. Wie zal zich er druk om maken?". HENK WAGEMAN nemen en zich dus niet eens om hoeven te kleden, gaan zich verve len en dat kan terugslaan op de ploeg". Nu is Paul Breitner lang niet bij alle Westduitse internationals even geliefd. Zoals Johan Cruijff in zijn dagen bij Oranje ook veel oppositie te duchten kreeg, zo wordt ook Breitner met een scheef oog aange keken door bijvoorbeeld Toni Schumacher, de doelman van FC Paul Breitner is uit gegroeid tot ééri van de vedetten van het Duitse voetbal, waarin hij vooral belang hecht aan geld. coach, Jupp Derwall, is er een van collega's onderling en niet van meester tot knecht, zoals met Schön het geval was. Sterker nog, Derwall vertrouwt blindelings op het voetbalinzicht van zijn midden velder. Ook clubcoach Pal Csernai geeft toe, dat Breitner de regie voert in het veld en niet aanvoer der Karl-Heinz Rummenigge. Met Spanje voor de deur wordt het Westduitse team opnieuw als de grote favoriet, samen met Brazilië en Argentinië, beschouwd. Het echec van Argentinië moet worden vergeten en daarom heeft de libe rale Derwall er alle belang bij, dat zijn team successen boekt. Daarom neemt hij ook slechts 19 spelers mee naar Spanje en niet de toege stane 22. „Omwille van de sfeer", zegt Der wall. „Spelers, die vooraf weten, dat ze op de tribunes plaats moeten

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21