^een woningen |n Gulden Vlies Vingervlugge typistes ikken om het hardst Dertig miljoen voor Stevenshof „Superstars" in en om Witte Singel eiden ontvangt twintig hil joen voor werkgelegenheid AN „KOOPT" EIGEN ROEIBOOT SP en CPN-stemmen uit wijken met lage opkomst LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JUNI 1982 PAGINA 3 kNSENSTRAAT OP TELEVISIE IDEN In navolging van vele andere loca- 5 in Leiden is nu ook de Hansenstraat opge- nen in een draaiboek van de televisie. In de |:ht van 8 op 9 juni worden opnamen ge lakt voor de verfilming van een boek van |onne Keuls. Er worden zowel binnenin j leegstaande woning als buitenopnamen |naakt. Een gedeelte van de straat moet vrij i van geparkeerde auto's. Dat wordt in de van de dag (8 juni) met borden aangege- i. Tussen de Korte Hansenstraat en de Leeu- inhoekstraat wordt de rijbaan zolang afgeslo- I voor doorgaand verkeer. Het filmen van de jnes gebeurt tussen tien uur 's avonds en ui- jlijk vier uur de volgende morgen. De voor leidingen beginnen reeds om acht uur. De [uitaten van deze nachtelijke activiteiten zijn Zien in de televisieuitzending van donderdag september. Stichting Welzijn gedupeerd door slopende krakers LEIDEN De Stichting Welzijn is momenteel driftig op zoek naar mogelijkheden om de schade die de krakers van het Gul den Vlies zouden hebben aangericht, te kunnen verhalen. De gemeente heeft inmiddels geantwoord niet bereid te zijn voor de kosten op te draaien. Het college verwees de directeur van de stichting naar het adres van de krakers. De boedel van de stichting Welzijn, veertig stoelen, drie tafels, een geyser en een aantal borden werden door de krakers van het pand aan de Breestraat niet ontzien. De schade bedroeg 1.300 gulden. De stichting vermoedt, dat de spullen gebruikt zijn als brandstof. Het college trekt dit vermoeden in twijfel, omdat de krakers een stookverbod opgelegd was. De gemeente gaat niet in op het verzoek van de stichting om de schade te betalen, omdat de stichting toestemming heeft gekre gen in het Gulden Vlies spullen op te slaan onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat dat geheel voor eigen risico geschiedde. Wel heeft de gemeente de helpende han geboden door de stich ting de adressen van enkele van de krakers in de maag te split- Illegaal gokhuis opgerold LEIDEN De politie heeft vanmor gen in alle vroegte een inval gedaan bij een illegaal gokhuis aan de Nieuwe Beestenmarkt. In totaal werden zeven tien personen aangehouden. Omstreeks kwart over twee startte de actie. Ongeveer twintig politiemensen waren bij de inval betrokken. Tijdens de inval werd geen verzet geboden. Rond de speeltafel (baccarat) waren vijftien mensen verzameld. Behalve hen werden een 18-jarige Rotterdam mer, die als bankhouder fungeerde en de barkeeper, een 26-jarige Voorschote naar, aangehouden. De laatste had een schietklaar vuurwapen op zak. De poli tie heeft enkele duizenden guldens in beslag genomen. Vechtpartij na „belediging" LEIDEN Een jongedame achter een open raam was gisteravond op de Vrouwenkerkkoorstraat de aanleiding tot een vechtpartij. Rond kwart voor tien flaneerden zes jongens door de straat. Achter een open raam ontwaarden zij een schaars gekle de dame. De knapen meenden met een prostituee van doen te hebben. Het was een zwoele avond en dat alles had tot gevolg, dat het zestal met de dame prijsafspraken begon te maken over een intiem samenzijn. De vriend van de dame achter het open raam ontstak daarop in grote woede. De vrouw was allerminst van lichte zeden. Tijdens een vuistgevecht nam de beledigde man wraak. Van enig lichamelijk letsel was achteraf geen sprake. Chronobiologie In het laboratorium voor Fysiologie van de Leidse uni versiteit wordt vandaag een symposium gehouden over chronobiologie. Dit is de wetenschap, die zich be zighoudt met ritmische verschijnselen in levende orga nismen (de zogenaamde bioritmen), die een duidelijke relatie hebben met ritmen in de buitenwereld, zoals het dag/nachtritme, de schommelingen in tempera tuur, vochtigheid en de wisseling van seizoenen. Met sommige bioritmen zijn wij erg vertrouwd. Merels vliegen overdag en uilen 's nachts. Ook zijn er bekende voorbeelden van verstoring van bioritmen: de „transat lantische kater" bij mensen die lange afstanden gevlo gen hebben en de nadelige invloeden van het werken in ploegendiensten. Tijdens het symposium wordt voornamelijk gesproken over de klinische aspecten van de chronobiologie. De dosering van medicijnen moet daarom aangepast worden aan het 24-uurs ritme van het organisme. Mqies zullen geen woon- /enmijiheden worden ge- de PJuwd. Het pand krijgt 2e£3m°edelijk een kantoor- uit humming, n^ 'n het Gulden Vlies pneenheden zouden worden hten #>uwd, zouden de huren on- n. Gefvaardbaar hoog uitvallen, binrps B en W. Een meerder- StaatP van de Leidse politieke g wattijen ging gisteravond ak- |>rd met het voorstel van het ege. Slechts PSP-woord- jrdster A. Ponsen meende het college niet serieus had djlerzocht of woonruimte kopei het Gulden Vlies gerealiseerd zou kunnen worden. Zij stelde voor de beslissing nog wat uit te stellen om ondertussen een woongroep in het pand, dat in middels wordt gerestaureerd, onder te brengen. Tesselaar stelde echter dat niet langer gewacht kon worden met een beslissing juist in verband met de aan de gang zijnde restau ratie. F. van Oosten (PPR) wilde door een andere wijze van kostenberekening nog mogelijk maken dat de huren van wooneenheden in het mo numentale pand wel te betalen zouden zijn. Dit voorstel werd door het college niet haalbaar geacht. Het Gulden Vlies gaat, wan neer het gerestaureerd is, de gemeente jaarlijks 125.000 gul den kosten. Voor dat bedrag is het niet mogelijk het gebouw op de commerciële markt als kantoor te verhuren. Indien mogelijk krijgt het pand een openbare bestemming en zal een gedeelte in gebruik wor den genomen door een ge meentelijke afdeling. Op de suggestie van PvdA-raadslid W. van der Pluijm om er een museum in onder te brengen, zal nog nader worden gestu deerd. Het achter het Gulden Vlies liggende Koetshuis wel voor bewoning geschikt worden gemaakt. Hierin zul len twaalf wooneenheden worden gerealiseerd. ad zoj koo' ïettepDEN Wie is de vin- -vlugste typiste van Ne- n zeijrland? Wie kan het bes- horeH stenograferen? Om dat 1 te zoeken nemen de iste vertegenwoordigers O bejn opleidingsinstituten zejor machineschrijven en tem mograferen morgen hoevbats in de sportzaal van v_ Leidse school voor ngweeao aan het Lammen- EMUihanspark 4. Daar wordt (t nationaal kampioen- nohap gehouden. De ma- lineschrijvers en -essen rgödergaan een snelheids- joef en een accuratesse- st. Voor de stenografen laat een wedstrijddictaat het uitwerken daarvan ei het programma. Ge- "j-eden wordt om wissel- [kers en oorkondes. Het kampioenschap telt dit keer 95 deelnemers, 62 voor machineschrijven en 33 voor stenografie. Vorig jaar, toen het kampioenschap voor de eerste maal werd gehouden, waren er meer deelnemers. Maar dit keer heeft men de in schrijving beperkt tot twee deelnemers per instituut. De wedstrijden worden georgani seerd om meer bekendheid te geven aan de vakken machi neschrijven en stenografie. Volgens de organisatie, een werkgroep van de Internatio nale Federatie voor Stenogra fie en Machineschrijven Inter- steno, groep Nederland, is het nodig om het praktische rtut van deze vaardigheden meer bekendheid te geven. Ook wordt beoogd door het houden van wedstrijden de beoefe naars van de vakken aan te zetten tot een zo groot mogelij ke persoonlijke prestatie en tot betere prestaties op dit gebied in ons land in het bijzonder. In de landen om ons heen is de wedstrijdtraditie op het ge bied van dactylographie, zoals het in België tot één woord wordt samengetrokken, veel ouder. In België en Duitsland worden dan ook flinke hoge niveaus bereikt, hoger dan in ons land. Het intiatief voor de wedstrijden in Nederland is twee jaar geleden genomen door de heer L. Jan den Hol der, kamerstenograaf in Den Haag. De wedstrijden in de Leidse meao worden alle in de och tenduren gehouden, waarna in de middag een excursie door Leiden volgt. Gedurende deze excursie zullen docenten het werk beoordelen zodat tegen het eind van de middag de prijzen bekend gemaakt kun nen worden. "sroifcN HAAG/LEIDEN Amerpdeputecrde Staten van '■a. Fjiid-Holland hebben het s (H1ediet van dertig miljoen lor de Stevenshofjespol- IH^r goedgekeurd. Hier- ligt de gemeente met Li uitvoering van het wo- precies schema, isie eerste (praktische) voorbe- idingen voor de bebouwing 3C|n de Stevenshofjespolder BB|n enige maanden geleden i3je jgonnen. Nu ock het krediet m 30 miljoen rond is, is de q 'eiging om achter te raken op it schema voorlopig afge- end. „Hieruit blijkt ook, dat pdeputeerde Staten er" ver- u[, puwen in hebben, dat de fi- o'cicjnciële problemen rond fyhrama opgelost kunnen worden", aldus wethouder D. Tesselaar over een van de laatste struikelblokken, die de Stevenshof nog kent. Door het niet kunnen ver plaatsen van het veevoederbe drijf moeten driehonderd wo ningen uit het plan worden geschrapt. Een ander struikel blok is het verplicht opnemen van rijksweg 11 in het plan. Rond Schrama heeft de ge meente nu een klein bedrijf- terreintje gepland dat als buf fer moet dienen tussen Schra ma en woningbouw. In de vee voederfabriek zullen geluid en stofwerende maatregelen worden getroffen op kosten van de rijksoverheid, aldus wethouder Tesselaar. In verband met het door de minister vastgestelde aantal per jaar maximaal te bouwen woningen krijgt de gemeente raad binnenkort verschillende bouwplannetjes voorgelegd. Daarbij moet de raad een keu- ie maken tussen bebouwing van open gaten in de binnen stad of bebouwing van de Ste venshof. MolJ foLJ ieEN HAAG/LEIDEN Lei- verzamelgebouw voor starten- gens verwacht de provincie in ontvangt van de provincie de jonge ondernemers. Dit OS) jiid-Holland uit het provinci- geld is bestemd voor recon- ll werkgelegenheidsfonds structiewerken. 'n 20 miljoen gulden voor ''ee werkgelegenheidsprojec- Het is niet de eerste keer dat Het gaat hier om 18 mil- Leiden geld krijgt van de pro- r-n gulden voor het zoge- vincie voor het „opstarten" „experimenteerproject van werkzaamheden. Onlangs ïidse Baan", wat betreft rio- ontving de Sleutelstad al geld Iringswerken in de streng voor enkele andere projecten, feiden- waaronder de aanleg van de 'pjeiderdorp/Zoeterwoude- loswal in het industriegebied de fendijk en bijna twee miljoen en de sloop van een parkeer- ir een zogenaamd bedrijfs- garage in het centrum. Overi- dat het werkgelegenheidsplan zo'n 500 manjaren werk ople vert. Daarnaast kan met het geld voor zo'n 90 miljoen gul den aan werk worden gereali seerd. Ook Woubrugge krijgt geld uit het werkgelegenheidsfonds. Voor het herstel van de Ne derlands hervormde kerk in Hoogmade heeft de provincie 390.000 gulden klaar liggen. Het rijk draagt hier eveneens nog 195.000 gulden aan af. 99 JIDEN Een wande- kapitein van dat moment tr zag gistermorgen zijn verklaarde, dat hij de ids december vermiste roeiboot gevonden had. siboot aan de Lorent- Na het vaartuig in veilige te koop liggen. De haven te hebben geloodst, h, kampeerders opqelet f mi lichtgewicht kampeer-, kano -, 'bergsport 70 en expeditie-uitrustingen bij BEVER ZWERFSPORT Regentes se In 317 "ben Haag IvT|07o-45<i9 00 Katalogus op aanvraag. begon hij aan een stevige opknapbeurt. Daarna was het scheepje rijp voor verkoop. Aanvankelijk voelde de man er niets voor het bootje aan de rechtmatige eigenaar terug te geven. Na bemiddeling van de politie was hij daar uiteindelijk wel toe bereid. Wel gaf de recht matige eigenaar 35 gulden be loning vanwege de opknap beurt LEIDEN De Socialisti sche Partij, deze behaalde onverwacht één zetel in de Leidse gemeenteraad, en de CPN blijken vooral stemmen te trekken in wijken met een laag op komstpercentage. In Slaaghwijk en Groenoord, waar het opkomstpercen tage beneden het gemid delde lag, trokken beide partijen relatief veel kie zers. De CPN scoorde daarnaast goed in het Leidse Noorderkwartier, ook al geen wijk waar de opkomst geweldig is. In wijken waarin veelal een hoog percentage kiezers naar de stembus gaat, de Burge meester- en Professorenbuurt, wordt veel CDA en VVD ge stemd. D'66 doet het over de gehele stad 'goed' zij het dat de partij in de Merenwijk een po sitieve uitschieter had. De PvdA heeft haar stemmen vooral gehaald uit de Mors en Zuid-West. In de laatste wijk gingen ook veel stemmen naar het CDA. De VVD had haar grootste aanhang in de Pie- ters- en Academiewijk zitten. De Middenpartij was voor haar ruim 300 stemmen aange wezen op De Camp. De SGP haalde haar, te geringe, steun uit de Hoge Mors. PPR en PSP genoten veel steun in Mare- wijk-Pancras. Voor wat betreft het aantal voorkeurstemmen is het op vallend dat nummer drie op de lijst D'66, Marianne van der Ham, ruim vijf maal zo veel stemmen kreeg als nummer twee Menno Witteveen. Zij komt niet in de raad omdat D'66 maar twee zetels behaal de. Lijstaanvoerder en mid denstander Van der Zon heeft nog minder stemmen behaald dan zijn collega-ondernemer M. van der Klugt. De laatste stond achttiende op de CDA- lijst en voerde een aparte cam pagne om Van der ZonX po tentiële kiezers te bewegen toch CDA te stemmen. Op de VVD-lijst kreeg wethouder J. Fase, hoewel een plaatsje la ger, bijna drie maal zoveel stemmen als collega-wethou der P. Schoute. The Visitor De groepen The Visitor en Tent treden het komende weekeinde op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat. The Visitor heeft onlangs een nieuwe muzikale pe riode ingeluid (onder meer is de zangeres vervangen door een zanger). Bekend is hun langspeelplaat 'Nighttime Visi tor'. Het optreden van deze groep heeft vanavond plaats en begint om 21.00 uur. Precies 24 uur later treedt Tent op: gevarieerde muziek met meerstemmige zang en strakke, ritmische gitaarmuziek. Ritueel surrogaat voor eerste paal „Ter voorkoming van ramp spoed" heeft de rector magni ficus van de universiteit, prof. dr. A.A.H. Kassenaar, aan een oeroud ritueel gebruik voldaan bij het begint van de bouw van het Archeologisch Centrum: onder de toekomstige ingang werd een bouwoffer geplaatst. Het bouwoffer, een aardewer ken pot, die was samengesteld uit scherven van de verschil lende studiegebieden, werd in de schoot van het betonnen fundament begraven. Met dit gebeuren werd een ander, meer eigentijds ritueel door broken: het slaan van de be kende eerste paal. „We heb ben nu weliswaar geen angst meer voor de goden, maar wel hebben we te maken met ho gere overheden. Deze overhe den kunnen bijvoorbeeld met bouwstops gaan plagen. Nu de laatste fase eenmaal is aange broken, moeten we ervoor zor gen, dat alles volgens plan ver loopt," aldus Kassenaar. In dien alles inderdaad volgens plan verloopt, is het gebouw, waarin archeologen en prehis- toricio gaan samenwerken, medio volgend jaar gereed. De kosten bedragen ongeveer 8,3 miljoen. Statiegeldaktie De vereniging Milieudefensie en de winkels Gaiapolis en Repelsteel houden de aktie „Niks weggooien, statie geld". De aktie is gericht tegen de toename van de een malige wegwerpverpakking. Zij raden u aan prod uk- ten in statiegeld verpakking te kopen. Zij vragen om de lege kartonnen verpakkingen op te sturen aan de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid en Mili euhygiëne. Ook kan die verpakking tot 12 juni worden ingeleverd (schoongemaakt) bij verschillende winke liers die het dan maandag 14 juni gezamelijk naar Den Haag opsturen. De winkeliers zijn: Van der Hulst Wil lem Klooslaan, Kerkvliet Morsweg 7, De Geus Doeza- straat 8, Hogeboom, Beatrixstraat 2, Ba velaar Hooi gracht 4, Verboon Da Costastraat 2, Boxman Klik spaan weg 6, Mooren Hansenstraat 53, Repelsteel Bree straat 19 en Gaiapolis, Oude Rijnsburgerweg 21 in Oeestgeest. LEIDEN Op een dag, zo warm, dat de gemid delde Nederlander alleen al bij de gedachte aan li chamelijke inspanning door een flauwte wordt overmand, probeerden va derlandse sportlieden el kaar als „superstars" zwe tend naar de kroon te ste ken. Honderden Leide- naars lagen gisteren op het malse gras aan de Sin gel en zagen toe. Het lijzige, enigszins kokette stemgeluid van een kunstma tig gebruinde omroeper hield de massa op de hoogte van hetgeen iedereen met eigen ogen kon waarnemen. De ge meente deelde in de feest vreugde door vlaggen langs het parcours te plaatsen en in mindere mate (volgens de au tomobilist dan) door een ge deelte van de Witte Singel voor doorgaand verkeer af te sluiten. Daarbij had zij ieder een die rond het parcours woonde schriftelijk uitgeno digd „de feestvreugde te ver hogen door deze donderdag de Nederlandse of Leidse vlag in top te hangen". De superstarkampioenschap pen werden gisteren voor het eerst in Leiden gehouden. De kamp begon met zwemmen in het zwembad de Zijl, hetgeen niet buitengewoon opmerke lijk te noemen was. Althans gezien het weer, want welk tijdverdijf kiest men anders onder de omstandigheden van gisteren... kanoën misschien. Inderdaad. Ook dat was een van de onderdelen, die op de eerste dag werden afgewerkt. De behulpzame en zo nodig reddende duikers, die parman tig met alleen hun hoofd bo ven de waterspiegel uitstaken, leken zich nog het best op hun gemak te voelen. Blauwe para solletjes, geplant op een dwars liggende dekschuit en de reus achtige bomen langs de singel wierpen hun welkome scha duw op respectievelijk de deel nemers en het publiek. Een medewerker van Sportpa- norama nam de „superstars" gisteren beurtelings een obli gaat interviewtje af. De mata- doren waar het allemaal om draaide waren Paul Litjens (hockeyer). Hans van Breuke- len (voetbal-doelman), Stefan van den Berg (windsurfer). Huub Vermeulen (autocou reur), Hilbert van der Duijm (schaatser), Henny Stamsnij- der (wielrenner) en de voet ballers Dick Schoenaker en Si mon Tamahata. Weliswaar was er woensdag getraind, maar al snel bleek, dat niet al len daarvan de vruchten had den geplukt... Lachen dus, want een onverhoedse val in het water doet het altijd goed. Sommigen bereikten de eind streep in wankel evenwicht, terwijl enkele anderen er als de weerlicht vandoor gingen. Ongeveer hetzelfde gold voor het wielrennen. Tijdens het gezwoeg op de fiets ontbrak de koelte yan het water. Afzien dus. Maar toch zal het 'lijden' van gisteren in de schaduw staan bij de activiteiten van vandaag. In het sportpark de Leidse Hout worden de man nen geacht tal van atletische krachttoeren uit te halen. Een zwaar programma onder een een felle lentezon, die zijn af mattende invloed onontkoom baar op de sporters zal doen gelden. Vooral de duiker (links is zijn schedel als een drij vende voetbal nog net zichtbaar) zat voortdurend eerste rang.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3