Zeidóc Qowuvnt Israëlische ambassadeur in Londen zwaar gewond lartoperatie ^olse baby uccesvol Brinkhorst gaat in tegen uitspraken van Terlouw oskou wijst Reagans ntwapeningsvoorstel af Bomaanslagen verwelkomen Reagan in Bonn en Rome De Leidse Courant speelt u de bon toe. BON Stuur mij vanaf de aftrap de Leidse Courant 'CetdaeSou/io/nt oef: „vriendelijk' sluiten telefoon m Leprapatiënt op de vlucht Bier uit de bocht: 7 km file Onverwacht optreden Mick Jagger in Den Haag zondagsmarkten hard nodig" SHAMIR: AANSLAG GEPLEEGD DOOR ARABISCHE TERRORISTEN Weer warm weekend- weer Sofia Lor en overdag op vrije voeten IUMLML Vrijdag 4 juni 1982,72e jaargang no. 22285 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Swiebertje op herhaling op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.05 uur het laatste mini-voetbal tussen de militairen en Rotter dam. Op Ned. II om 18.59 uur De Hulk, om 20.27 uur De Moun- ties en om 21.20 uur film „Keerpunt" over huwelijks- verwikkeling. Zonnig en zeer warm met een middagtemperatuur van onge veer 30 graden. Minimumtem peratuur ongeveer 17 graden. Weinig wind. Zon op: 04.24, onder: 21.53. Schev. hoog water: 3.10 en 15.37, laag water: 11.17 en 23.37 uur. HEM Eind deze maand start het tele- listrict Arnhem met het „half" afsluiten van jiees die hun telefoonrekening niet betalen. Zij ien dan alleen nog worden gebeld, maar zelf li is er niet meer bij. Wordt de rekening daarna liet betaald, dan volgt na een dag of tien volle afsluiting. Deze proef zal gedurende een jaar regio Nijmegen worden gehouden. Volgens ^TT-woordvoerder is deze „laatste waarschu- alleen mpgelijk bij de 150.000 van de 400.000 rionabonneés in het telefoondistrict Arnhem, fijn aangesloten op computer-gestuurde centra- ASSEN Een 28-jarige Indo nesische leprapatiënt, die vori ge week in het ziekenhuis in Assen onder behandeling is gesteld, is daar gisteren ge vlucht. De man die illegaal in ons land verblijft, had het land al in februari moeten verlaten, maar was daarna ondergedo ken. Toevallig liep de Asser politie hem vorige week tegen het lijf en bracht hem voor be handeling napr het ziekenhuis.. Hij zou gisteren worden uitge wezen maar heeft daartegen een kort geding aangespannen dat 9 juni dient. RIJSWIJK Veertig kratten schuimend bier zorgden gistermiddag voor zeven kilo meter file op Rijksweg A4 (Leidschendam- Rijswijk) richting Rotterdam. De bestuur der van de vrachtwagen met het geestrijke vocht reed öm vier uur 's middags te snel in de bocht op het verkeersplein Ypenburg en verloor daardoor de macht over het stuur. Hierdoor schoven de kratten bier van de wagen. Eén van de rijstroken werd afgesloten, waarna de brandweer de weg schoonspoot. Drie uur later kon ook de tweede rijbaan weer worden opengesteld. Mick (Rubber Lips) Jagger samen met George Thorogood in het Haagse Paard van Troje. DEN HAAG Mick Jagger, de leadzanger van de be faamde Engelse rockgroep The Rolling Stones, zorgde gis teravond in het Haagse jongerencentrum Het Paard van Troje voor grote sensatie. Geheel onverwacht trad hij daar tegen middernacht op voor ongeveer vijfhon derd verbijsterde jongeren. Ze waren gekomen voor een (gratis) optreden van George Thorogood and the Destroy ers, een Amerikaanse rockband, die samen met de J.Geils- band het voorprogramma verzorgt tijdens de concerten van The Rolling Stones in het Rotterdamse Feyenoordsta- dion^ Klokslag twaalf uur stapte echter „Rubber Lips" het podium op en zong de oude toppers „Around And Around" en „Rocking The USA". Na afloop had onze verslaggever Hans Piët een exclusief interview met hem in de Haagse discotheek Toys. Pagina 14: Mick Jagger „Het is lang geleden dat ik voor zo'n klein zaaltje stond". )EN Het Poolse hartpatiëntje, Martin Mielczarek, dat een actie van de Eerbeekse chauffeur Gerard van Brink :en voedseltransport naar Polen, naar Nederland werd ge- I, is succesvol verlopen. De nu zeven maanden oude béby op 25 mei in het Academisch Ziekenhuis in Leiden door 'ebebur geopereerd. Vandaag is de baby uit het zieken- [ontslagen. De 24-jarige moeder en de kleine Martin blijven opig nog een week in Nederland. Zij logeren bij de 39-jari- auffeur in Eerbeek. lard van Brink, kwam tijdens een voedseltransport naar Po- ;n contact met het gezin Mielczarek. Daar hoorde hij dat de ziek was en dat het kind niet in Polen geopereerd kon Ien. De ouders waren wanhopig en vroegen de chauffeur ind mee naar Nederland te nemen. Nadat in Apeldoorn iende geld bijeen was gebracht, kwam het kind met zijn aar Nederland, waar besloten werd hem in Leiden te ren. tns het verblijf van haar baby in het Leidse ziekenhuis lo- le de mevrouw Mielkczarek bij het Leidse gezin Lakomy, ich al enkele jaren bezighoudt met hulp aan Polen. HAAG „Het is de hoogste tijd dat het ministerie van imische zaken zijn verzet opgeeft tegen het houden van lagsmarkten. De grote steden zijn' namelijk hard aan die Ckten toe". Dit heeft de voormalige minister van crm, nu pleloos burger, André van der Louw gistermiddag gezegd op ^Haagse Lange Voorhout. Daar werd hem het eerste exem- aangeboden van het boek „Markten in Nederland". Het t geeft een beeld van het Nederlandse marktwezen, van de Amarkt in Veenendaal tot de parlevinkers in de Amsterdam- pven. LONDEN De Israëli sche ambassadeur in Groot-Brittannië, Shlo- mo Argov, is gister avond even na elven bij het verlaten van het Dorchester Hotel in de Britse hoofdstad be schoten metreen machi negeweer en zwaar ge wond geraakt aan het hoofd. Zijn aanvaller werd door een lijfwacht van Scotland Yard twee maal beschoten later aangehouden. Hij is opgenomen in een zieken huis. Over de identiteit van de man is niets meegedeeld. Later deelde een woord voerder van Scotland Yard mee dat in Brixton (Zuid- Londen) een auto was aan gehouden met twee ver moedelijke medeplichtigen van de aanslag. Er werd in hun auto ook een wapen ge- vohden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir noemde de aanslag in Londen het werk van „Arabische terroristen". Is raëlische functionarissen in Jeruzalem verklaarden dat de aanslag in Londen duidt op een nieuwe reeks ter reuracties tegen Israëlische diplomaten. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft vanmorgen na de uitlatin gen van Shamir zijn guer rillatroepen in geheel Liba non in verhoogde staat van paraatheid gebracht uit vrees voor mogelijke Israë lische vergeldingsacties. Geen van de acht grootste facties binnen de PLO heeft de verantwoordelijkheid voor de schietpartij overi gens opgeëist. De Amerikaanse regering heeft de aanslag op de am bassadeur zwaar betreurd. De Israëlische ambassade in Londen gelooft dat de aan val deel uitmaakt van een gerichte campagne tegen is- raëlische diplomaten. Een paar weken gelden werd een Israëlische diplomaat in Parijs doodgheschoten. De 52-jarige Argov was nog in leven toen hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Argov is een van de zwaarst beschermde diplomaten in de Britse hoofdstad. Hij is ambassadeur van Israël sinds september 1979. Daar voor was hij ambassadeur in Den Haag. De laatste maal dat in Lon den Israëliërs werden be schoten was op 20 augustuis 1978. Arabische terroristen openden toen het vuur op een bus van de israëlisvche luchtvaartmaatschappij El Al buiten het Londense Eu ropahotel. Er werd toen een stewardess gedood. Shlomo Argov DE BILT Het ziet er naar uit dat het fraaie weer van de afgelopen dagen nog ettelijke dagen aanhoudt. Boven west- Rusland en Scandinavië ligt namelijk een hogedrukgebied dat maar weinig van plaats verandert en ook in de ons omringende landen voor fraai weer zorgt. Het weekend wordt minstens net zo prachtig als het Pinksterweekeinde. Wie van wat hoge temperatu ren houdt, kan het beste in ei gen land blijven. Op het vlieg veld Deelen was het gisteren 33 graden. Daarentegen werd in casa Blanca (marokko) slechts 21 graden gemeten. En ook in Spanje en Portugal was het zo'n vijf tot tien graden „kouder" dan hier. Hoe stabiel het weer is, blijkt wel uit het feit dat onweersbuien zoals die hier en daar in ons land, maar ook in België en West-Duits- land voorkwamen, wel wat verkoeling brachten, maar het weer niet van slag maakten. Op de scholen wordt al ge werkt aan de zogenaamde tro penroosters, maar tot nog toe is er slechts één school (in Spijkenisse) waar de kinderen vroeg beginnen en vroeg klaar zijn. DEN HAAG D'66-frac- tieleider Brinkhorst heeft afstand genomén van uit spraken van zijn partijge noot minister Terlouw in Elseviers Weekblad van aeze week. Terlouw wil een regeringscombinatie CDA/VVD/D'66 niet lan ger uitsluiten en over weegt zelfs op te stappen als het congres van zijn partij opnieuw een blok kade opwerpt. Brinkhorst erkent dat de frus traties bij Terlouw over de sa menwerking met de PvdA in hét tweede kabinet Van Agt groot zijn, maar hij spreekt toch zijn voorkeur uit voor een nieuwe regeringscoalitie met de PvdA. Daartoe dient de PvdA echter duidelijk aan te geven wat men wil. Volgens Brinkhorst stond het nog gel dende verkiezingsprogramma van de PvdA Weerwerk een realistisch beleid in het kabi net in de weg. Bovendien wees hij op de rol van PvdA-voor- zitter Van den Berg die iedere keer als het kabinet een be sluit genomen had het onaan vaardbaar daarover uitsprak. Overigens stelde Brinkhorst er geen enkele moeite mee te hebben dat Terlouw zich nu weer als de leider van D'66 heeft opgeworpen. „Nu we naar de verkiezingen gaan, zal de nieuwe lijsttrekker het ge zicht meer en meer bepalen". Brinkhorst stelde dat die lijst trekker Terlouw zal zijn. Zelf zei hij geen enkele ambitie in die richting te hebben. Uit een onderzoek van het bu reau Intromart was woensdag gebleken dat de achterban van D'66 een nationaal kabinet van de vier grote partijen als eerste keus heeft, gevolgd door de door Terlouw bepleite com binatie. De adviesraad van D'66 sprak zich enkele weken geleden nog uit voor een her nieuwde regeringssamenwer king met de PvdA. Terlouw zegt in Elseviers Weekblad ook dat zijn g.ootste politieke fout is geweest in te stemmen met de -benoeming van oud-minister Den Uyl op Sociale Zaken. Terlouw zegt dat hij zich had moeten reali seren dat twee politieke lei ders op departementen met te gengestelde belangen tot pro blemen zou leiden in het kabi- (Van, onze correspondent Cees Manders) ROME Sofia Loren is weer op vrije voeten. Althans voor halve dagen. De rechter heeft de 48-jarige belasting- ontduikster en actrice name lijk na veertien dagen cel toegestaan de rest van haar maand gevangenisstraf over dag buiten de gevangenismu ren door tc brengen. Dit be tekent dat ze zich elke avond om 21.00 uur bij de gevange nis moet melden en de vol gende ochtend om 7.00 uur weer mag vertrekken. In Ita lië heet dat halve vrijheid straf. De rechters die de zaak van Sofia Loren behandelen hebben haar dezelfde reduc tie toegekend die ook ande ren krijgen, want met grote zorg is vermeden ook maar de indruk te wekken dat So fia Loren met speciale, flu welen handschoenen wordt aangepakt en een bijzondere behandeling geniet. Toen Sofia vanmorgen om 7.00 uur voor het eerst de ge vangenis van Caserta verliet, liet ze zich naar Rome ver voeren dicht bij haar moeder Sofia Loren en de filmstudio's, waar ze direct aan de slag moest. De komende nacht zal ze in de vrouwenafdeling van de Ro meinse gevangenis Rebbibia doorbrengen. Pagina 14 Caserta ziet So fia Loren node gaan. >KOU De Sovjet-Unie ,t gisteren de voorstellen f president Reagan voor be ing van de strategische apening punt voor punt wezen met het argument Washington ingrijpende oeiingen van Moskou ver-- t, terwijl het zelf vrijwel daartegenover zou stel- afwijzing werd D hoofdartikel in de Pravda vandaag. Het Amerikaan- aatshoofd heeft ervoor ge- dat de twee landen hun legische kernbewapening een derde verminderen. Op 29 juni beginnen in Genè- ve de Amerikaans-Russische besprekingen over beperking van de strategische, interconti nentale bewapening. In het commentaar in de Pravda wordt het officiële standpunt van Moskou herhaald dat dit overleg valt toe te juichen, maar dat het de vraag is of of het succes zal opleveren als de Verenigde Staten hun houding niet belangrijk wijzigen. „Op het eerste gezicht klinken Reagans voorstellen wellicht aantrekkelijk, maar als men een beetje verder kijkt, ont dekt men een zekere eenzij digheid bij het .Amerikaanse standpunt", aldus het Russi sche partijblad. Uitvoering van het Amerikaanse plan zou er volgens de Pravda toe leiden dat het Russische strategische kempotentieel wat het aantal kernkoppen betreft driemaal zo klein zou worden als dat van de VS. Dit zou een gevolg zijn van het feit dat Reagans voorstellen voornamelijk be trekking hebben op interconti-. nentale wapens die op het land zijn gestationeerd. Vol gens de Pravda staat bij de Russen 70 procent van deze wapens op het land, terwijl dit percentage bij de Amerikanen slechts 20 is. ADVERTENTIE AttentieAttentieAttentie Uw Datsun-Dealer Auto Heemskerk is tijdelijk (wegens stads vernieuwing) moeilijk bereikbaar, dat is erg jammer daar wij u juist nu zulke schitterende modellen kunnen laten zien en leve- Desalnietemin kunt u toch goed bij ons komen via de Rijnstraat (Levendaal) of wel via de Haven. Uw moeite wordt zeker be loond. Natuurlijk bent u ook van harte welkom bij ons bedrijf in Roelofarendsveen aan de afslag snelweg R'dam/A'dam, waar u alle Datsun-modellen uitgebreid kunt bekijken, evenals een keur van occasions. ROELOFARENDSVEEN, Alkemadelaan 1,01713-2866 LEIDEN, Horengracht 79,071-133861-120987. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TUBINGEN Bij een bom ontploffing in het Duitse- Amerikaanse instituut in de Zuidduitse universiteitsstad Tübingen is gisteren voor vele duizenden guldens aangericht. Niemand raakte tijdens de ex plosie gewond. De aanslag op het instituut is in een anonieme brief aan een plaatselijke krant opgeëist door de Revolutionaire Cellen, een terreur-organisatie 'die zich ook verantwoordelijk heeft gesteld voor een serie bomaanslagen eerder deze week op Amerikaanse instel lingen in West-Duitsland. De groep heeft laten weten dat de een „voorproefje" zijn op een „onvergetelijke ontvangst", die de Amerikaan se president Reagan volgende week in de bondsrepubliek te wachten staat. Bomexplosies hebben zich gis teren ook in Rome voorge daan. Daar werd schade aan gericht aan een American Ex- pressbank, een showroom van Ford Automobile en de opslag plaats van een Amerikaans be drijf. Aangenomen wordt dat de aanslagen verband houden met het aanstaande bezoek van president Reagan aan Rome. ADVERTENTIE EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45 2332 AA LEIDEN TEL.:071-769303 Officiële dealer voor Mercedes-Benz personen- en bedrijfswagens. Als u hem invult en opstuurt zit u c gedurende het WK-Voetbal. Want de LeidseCourant besteedt vanaf de aftrap op 13 juni dagelijks extra veelj_ aandacht aan dit evenement. Interviews voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u uitgebreid in de krant. Ja. sport in de Leidse Courant, Alsof u er zélf bij bent! Naam:. j Adres: Postcode/plaats:, j Telefoon:. veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. I In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, I Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. I Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1