Rijnsburgse Boys naar bekerfinale ugdunum doet merika op z'n merikaans99 KNS duikelt uit district DIE LEYTHE WINT RING VAART REGA TTA jny's Boys eerste in onsterzaalvoetbaltoernooi PEN Outsider Leny's Boys is winnaar gewor- [van het door De Tegelhandel georganiseerde Jsterzaalvoetbaltoemooi. De Leidse ploeg bleef in Tnale Fer van Duuren de baas. Nadat de eindstrijd LO was geëindigd, moesten strafschoppen de be-. Ing brengen. Leny's Boys-doelman Frans Stouten de door Fred van Haarlem genomen penaltie on zo het toernooi voor zijn ploeg. De wedstrijd e derde en vierde plaats werd gewonnen door Zeefdruk dat Uljee met 3-1 versloeg. Een verras- e ontknoping van een toernooi waarin toch zo- gerenommeerde ploegen speelden. Teams als De lhandel, Van der Plas BMW, Koosjardin en de se selectie kwamen er niet aan te pas. De onspor- e noot was van EKL Boys, dat team kwam niet Igen. De prijs voor het mooiste doelpunt van het hooi ging naar Koosjardin-speler Harm de Vos. Leidse selectie naar NK LEIDEN Het Leids zaal voetbalteam speelt morgen in sporthal Diekman in Ensche de wedstrijden om het Ne derlands kampioenschap. De Leidse selectie komt in de voorronden uit tegen Noord Brabant, Arnhem, Groningen en Utrecht. De Leidse ploeg, die onder leiding staat van coach Leo de Jong, bestaat uit de volgende spelers: Cees van der Wiel (Noordwijk), Jan van der Reyden, Bennie de Roo (De Tegelhandel), Pe ter Hogewoning, Jan Hoge- woning, Ron van der Kolk (Van der Plas BMW) en Hans van Eygen (UVS). Monstervolleybaltoernooi WASSENAAR De Wassenaarse volleybalver eniging WW houdt zaterdag voor al weer de dertiende keer haar nationale toernooi. Tijdens het grootste volleybaltoernooi van Nederland zullen zo'n zeshonderd wedstrijden worden ge-' speeld. Het toernooi, dat wordt gehouden op het gemeentelijk sportveld in Wassenaar, begint om 9.00 uur. Powerliften LEIDEN Sam Holswilder van LKV De Spar taan zal zondag deelnemen aan de Nederlandse kampioenschappen powerliften eerste klasse bij de SSS Alkmaar in sporthal De Meent in Alk maar. De kampioenschappen beginnen om 12.00 uur. Sam Holswilder zal proberen het eigen re cord kniebuigen, dat staat op 282,5 kilogram te verbeteren en te brengen op 3Q0 kilogram. Tennis kampioenschap LEIDEN Op tennispark Unicum worden dit week einde de finales van de. Nederlandse Kampioen schappen herencompetitie gespeeld. Morgen om 11.00 uur neemt het herenteam van Unicum, bestaande uit Willem Pufkus, Har Mei er, Philip van der Kwast en Jan Pieter Hop, het op tegen De Manege uit Apel doorn, terwijl in de andere halve finale Rapiditas en De Warande zullen uitko men. Zondag om 11.00 uur zal de finale beginnen. Sportmiddag voor doven LEIDEN De Koninklij ke Nederlandse Doven Sport Bond houdt zaterdag 12 juni een recreatiesport- middag voor doven die wonen in de provincie Zuid-Holland. Plaats van handeling is sporthal De Enk in Rotterdam. De re creatiesportmiddag begint om 14.00 uur. Zaalhockey, volks- en vaardigheidspe- len en volleybal zijn spor ten die ondermeer worden beoefend. De middag ein digt om 16.00 uur. Het adres van sporthal De Enk is: Enk 134 te Rotterdam. JNIEKE TRIP VANLEIDSE VOETBALLERS SIDEN Die maandag, mei, was het dan zo ver. jventien selectiespelers en gen begeleiders verzamel- n zich in het speciaal arvoor aangeschafte pak us clubembleem op het igdunum-complex voor de reis". Doel: Amerika. week. gezegd: Lugdunum Amerika „doen", op de waarop Amerikanen de regel Europa bezoe- Kort, maar flitsend en zeer intensief. Hoe in de Amerika-gangers beloofde land hadden bleek een week la- Volstrekt afgedraaid be de Lugdunum-groep zeven dagen weer op het nest. „Moe maar vol- om met de woorden Wim van Dui- te spreken. „Een ik weet het. Maar we daar echt een gran- tijd beleefd. Werkelijk meegemaakt, wat je in korte tijd maar kunt Compleet met ledeije/i wolkbreuk in Washing- en een baseball-wed- in New York. En met aantal voetbalwedstrij- toe, natuurlijk." werd, zoals dat met gedachten wel vaker aan de bar geboren, een jaar geleden nu, Lugdunum-trainer de Groot het eerste bal- op. „Het zou eigenlijk wel leuk zijn als we met naar Amerika daar eens een par- voetballen." De ge werd door de aanwezi- enthousiast begroet, maar weer als „enigszins on- in de ruime bijgezet. Het zou im- een klein kapitaaltje kosten en daarbij dien- ook nog eens (minimaal) gestoken in het in elkaar de Groot echter, dacht heel anders over. De in dagelijks leven als sportle- werkzame De Groot had leerlingen van zijn RIO- al enige Amerikaanse afgewerkt en ging met ervaring én met zijn con- over zee in stilte aan de Dat tamelijk unieke meesterwerk (De „Ik geloof dat alleen iets dergelijks eerder gedaan") mondde in hu vorig jaar uit in het ope- an de inschrijving, om manier het bestaande iMffothousiasme eens daadwer kelijk te peilen. Nu, dat en thousiasme was er nog altijd. In november werd dan ook besloten dat de trip door zou gaan. Een spaarschema werd opgezet (de reis zou per per soon ondanks een forse spon soring zo'n 2500 gulden gaan kosten), een route door De Groot uitgestippeld. Sfeertje Het kostte de Leidenaars, eenmaal in Amerika gearri veerd, nauwelijks moeite het voetbalsféertje op te pikken. Wim Rijsbergen was immers door De Groot ingeseind over de komst van Lugdunum en hij was dan ook ter plaatse toen het gezelschap in het eerste hotel arriveerde. Afge zien van zijn eerste teleurstel lende mededeling („De wed strijd tegen Cosmos gaat niet door, we hebben teveel ge blesseerden, maar er wordt naar een vervangende ploeg gezocht") bleek de aanwezig heid van Rijsbergen, die vier dagen bij de groep bleef, uit sluitend positief door te wer ken. De blonde neger mag dan al lange tijd geblesseerd rondsjokken in het Ameri kaanse, hij wordt door de soc- cer-fans nog altijd op handen gedragen. Van Duivenbode: „Hij kent daar geen rustig moment. Waar-ie ook komt, wat-ie odk doet, steeds weer moet hij handtekeningen uit delen, over zijn blessure ver tellen. Wim blijft dan ook re gelmatig af en toe een paar dagen thuis. Het is voor hem de enige manier om een beet je tot rust te komen." Voor het geval Ruud Krol ooit nog eens besluit naar de Verenigde Staten terug te ke ren, kan de voormalige libero van Ajax eenzelfde enthou- 0 0 0 siasme verwachten. In het duel dat Napoli, een dag na de interland tussen Engeland en Nederland, met het Lugdu- num-gezelschap op de tribune tegen Cosmos afwerkte, was er tenminste ook maar een naam die door de veertigdui zend aan de kant werd ge scandeerd: die van Krol dus. „En nu speelde hij nog niet eens een beste wedstrijd", herinnert Van Duivenbode zich. „Maar dat maakte voor niets uit..." Populair Ook het Lugdunum-gezel- schap bemerkte aan den lijve dat het voetbalspel in Ameri ka duidelijk aan populariteit heeft gewonnen. De groep kon zich nauwelijks vertonen, of belangstellenden klampten de beblazerde Leidenaars aan. Van Duivenbode: „Steeds weer dezelfde vragen. In wel ke klasse Lugdunum in Ne derland voetbalde, hoe het ni veau zich verhield met Ame rika, of we profs waren, noem maar op. Een heel aparte er varing." Tussen de zeer uitge breide toeristische program mapunten van de tocht door, werkte de Lugdunum-elf ook nog een tweetal voetbalwed strijden af. De partii tegen Cosmos mocht dan irt net wa ter zijn gevallen, Pennsylva nia Stoners en New York United, koplopers uit de een na hoogste divisie, traden wel degelijk aan tegen het Leidse team. Hoewel de Leidenaars vanzelfsprekend conditioneel beslist niet optimaal te noe men waren, kon tot tweemaal toe een gelijkspel worden ge boekt. Tegen Pennsylvania werd het 1-1 (doelpunt en ge miste strafschop van Ted van Berkel) en tegen de Wim van Duivenbode met „begeleider" Wim Rijsbergen in het stadion van Pennsylvania Stoners. „Rijsbergen kent nauwelijks een rustig moment..." Lugdunum in Amerika. Compleet met New Yorkse (wolkenkrabber)achtergrond. dige Amerikaanse zaalvoet balkampioen New York' Uni ted 2-2 door treffers van Frans Sjardijn en Leo Wetse- laar. Reden voor Van Duiven bode om te stellen dat een goede zondag-eersteklasser het in Amerika best wel eens tot een redelijke middenmoter in de hoogste Amerikaanse competitie zou kunnen schop pen, al was het niveau van die eersteklassers hem per soonlijk niet tegengevallen. „Er mogen dan een heleboel grote namen aan het spekta kel meedoen, wonderbaarlijke dingen zie je toch niet op het voetbalveld. Er wordt wel leuk getikt, het is aardig om te zien, maar het is allemaal zo tempoloos dat een ploeg met wat minder techniek, maar met een betere conditie het in Amerika moet kunnen redden. Ik ben er ook van overtuigd dat een gemoti veerd Ajax moeiteloos over al die teams heen zou lopen." Fascinerend Het gebeuren om een voetbal wedstrijd heen, noemt Van Duivenbode fascinerend. „Je hebt bijna geen tijd om naar het voetbal zelf te kijken. Bij die partij tussen Cosmos en Napoli bijvoorbeeld, moesten we steeds weer kiezen tussen de cheergirls links, het score bord met herhalingen rechts en de tientallen Amerikaanse koek-en-zopie-mannen om je heen. Nee, gevoel voor show hebben ze daar zeker wel." Lugdunum overigens ook. In de pauze van genoemde wed strijd, betrad de Leidse groep het beroemde kunstgras-ter rein. Terwijl het multi-func- tionele scorebord een harte lijk „Welcome Lugdunum Soccer Team" uitschreeuwde, hielden de Leidenaars zich onledig met het in de tribunes werpen van vaantjes en ande re prullaria. „Een unieke zaak, ze vochten er bijna om om die dingen te pakken te krijgen." Zoals het hele gebeuren dus een unieke zaak werd. „Met dank aan De Groot", compli menteert Van Duivenbode nog de volgend seizoen voor Wilhelmus werkzame trainer. „Want wat die allemaal in el kaar had gezet, allemaal nog voor elkaar kreeg, dat grenst echt aan het onmogelijke. Als iets achteneenhalve dollar moest kosten, werd het vijf dollar en als er nog twee do zen met baseballpetjes over waren, kregen wij ze." Loopwonder Lovende woorden die ev wel niet wegnemen dat De Groot zijn trainersachter- grond ook in Amerika niet verloochende. Tussen de tal loze vliegtochten, busreizen liet de oefen- het gezelschap ook nog eens vele kilometers lo pen. Wandelingen waarbij het tempo werd aangegeven door „loopwonder" De Groot zelf. Van Duivenbode: Lugdu num had ook geen wedstrijd meer moeten spelen. Alles en iedereen zat helemaal stuk." Maar ja. Lugdunum deed Amerika dan ook echt op z'n „Amerikaans"... GERT-JAN ONVLEE VRIJDAG 4 JUNI 1982 PAGINA 19. MOEIZAME WINST OP ONA: 1-0 RIJNSBURG In een zeker voor een zomeravond ui termate boeiende pot was het zaterdag-eersteklasser Rijnsburgse Boys, dat ten kpste van zondag-derdeklas ser ONA de finale van de districtsbeker haalde. De Rijnsburgers wonnen met 1-0. De tegenstander in de finale is weer een zondag-derdeklasser. Dubbeldam, dat eersteklasser Westlandia met 1-0 klopte. Wanneer de Rijnsburgers winnen, dan mag de ploeg meedoen aan Het betaalde bekervoetbal. Winst betekent ook dat Rijnsburgse Boys in Zeist met de andere districtsbeker winnaars zal spelen om de landelijke amateurbeker. Aanvankelijk vatte Rijnsburg se Boys de bekerpartij laconie ker op dan de Goudse spelers. Met, ondanks de hitte, erg veel inzet bood ONA genoeg tegen stand om het de thuisspelers niet gemakkelijk te maken. Toch zouden het de gastheren zijn, die de score openden. Zo'n vijf minuten voor de rust nam Cas Zwaan een vrije trap op links. Freek Rienks kopte de bal bij de eerste paal door het centrum in. waar Henk Merbis volledig vrij stond. Met een hoge trap poeierde de de laatste tijd veel scorende aan valler het leer in het net: 1-0. Dat het zo zou blijven, was voor het belangrijkste deel te danken aan Henk Voorbergen. De doelman van de geelzwar ten ranselde met name in het tweede deel nogal wat ballen uit zijn goal. Naarmate de wedstrijd vorderde was het namelijk ONA. dat het initia tief greep en zich vele goede mogelijkheden creëerde. Ret afronden bleek echter te zwaar voor de Goudenaars. Cock Starreveld, die het meest regelmatig goed voor het Rijnsburgse hok verscheen, verprutste niet alleen vanuit uitstekeride posities verschil lende kansen, hij stuitte ook nog eens op de zeer sterk spe lende Voorbergen. Het dichtst bij een treffer was hij, tóen de bal, door een fout van de thuisdefensie over de achterli nie werd heen gelepeld en hij helemaal vrij stond. Met de bal aan de voet oplopend schoot de spits te laat in, zodat de goed uitgelopen Voorbergen kon redden. Ook keerde de zelfde sluitpost vele schoten van afstand, die vaak goed op de "hoeken waren gericht. Dat ONA een treffer verdiende Finale De finale tussen Rijns burgse Boys en Dubbel dam, dat Noordwijk afge lopen maandag uit het be kertoernooi kegelde, wordt dinsdagavond ge speeld. Plaats van hande ling is nog niet bekend. De besturen van beide clubs kiezen naar alle waar schijnlijkheid uit de vel den van DSO (Zoe ter meer), A'erxes (Rotterdam) of Hermes DVS (Rotter dam). Het is een groot pro bleem een terrein te vin den. Veel sportcomplexen zijn al gesloten of worden gebruikt voor het spelen stond als een paal boven wa ter. De werklust bleef in grote, hoeveelheden aanwezig, waar door Rijnsburgse Boys werd gedwongen nog even echt te voetballen. De uitvallen, die mogelijk werden door de press-- van ONA, waren evenmin van gevaar verschoond. Zo had de ingevallen Hennie Heemskerk veel ruimte voor de beslissen-, de goal. Hij schoot echter tc zacht in. Vermeldenswaardig waren verder nog de spectacu laire acties, die Jack Manuput- ty ondernam. Soms vier spe-J' Iers op het verkeerde been plaatsend, schoof de Rijns burgse Tahamata fraai langs: i de lijnen, maar kon de centru maanvallers uiteindelijk niet zo bedienen, dat een tweede doelpunt kon worden bijge schreven. TJEERD SCHEFFER HENDRIK IDO AM BACHT Voor derde klasser KNS is een einde aan het districtskorfbal gekomen. De Oegstgeeste- naren verloren het degra datieduel tegen Keep Fit'70 met 9-10. Voor coach Dirk Jan Elzenga was het een bijzonder teleur stellende avond. Hij kon de met zijn ploeg ingezette eind sprint net niet bekronen met prolongatie van hel derdeklas serschap. In een sterk gewij zigde opstelling, Elzenga koos voor Ria Zitman en Alex Sel- link, pakten de Oegstgeestena- ren wel een 2-0 voorsprong. Het laatste kwartier kwam de ploeg door plaatsfouten in het middenvak echter zo onder druk, dat de tegenstander uit Roozendaal met een 3-6 voor sprong aan de tweede helft kon beginnen. De marge liep op tot 3-7, voort dat een feller spelend KNS- wat terug kon doen via Sandra Ligtvoet (2) en Peter Zitman. (2). De slqtfase bleek een kwestie van stalen zenuwen. Een strafworp, in de allerlaat-- ste minuut, deed KNS de das, om: 9-10. Erica Velders, San dra Ligtvoet. Yvonne van^ Dam. René Kooien en Fred van Dijke zorgden voor de overige doelpunten van KNS. dat het komende seizoen in de afdeling Rijndelfland zal moe ten uitkomen. i TOP i TOP De jeugdploeg v, woensdagavond niet in ge slaagd zich te plaatsen voor de Nederlandse kampioenschap-., pen. De beslissingswedstrijd tegen de kampioen van Zuid' West Juniorenklasse B, het Dordtse Deetos, werd met 9-6 verloren. ljartstanden Veen en Rijnstreek DELFT Voor de twee de achtereenvolgende maal is een ploeg van Die Leythe, ditmaal bestaande uit: Jan Klerks, Hein Wiersinga, Frans van de Vliet, Hans-Maarten van de Brink, Hans Hillenius, Eduard Poels, Asopos in valler Ton Bos en Rob Ot- ten, erin geslaagd de Ringvaart Regatta (ook wel 100 km regatta ge noemd) op zijn naam te' schrijven. Mag de uitslag wat betreft de winnaar in vergelijking met vorig jaar identiek zijn, elke overeenkomst qua weers- gesteldheid ontbreekt, 'e onafgebroken schijnende zon zal door de roeiers niet zo gewaardeerd zijn als door de vele „watersportliefhebbers", die het de ploegen door hun veel golven makende bootjes soms erg lastig maakten. Het drukkende weer en de lichte wind tegen op de terugweg zorgde ervoor dat de tijden niet zo snel waren. Spanning over de strijd om de eerste plaats is er deze regatta niet geweest, de overwinning van Die Leythe stond halverwege al vast. Hoewel de wedstrijd is uitgeschreven voor boordach- ten staat deelname ook open voor andere nummers. Enkele jaren terug roeide een skiffeur de honderd kilometer vol, dit jaar probeerden twee ploegen het i i dubbelacht. Het roeien in een dubbelacht stelt hoge eisen aan de tech niek van de roeiers en dat toonde duidelijk de dubbelacht van Orca, dat dit nummer in feite niet aankon en in tijd door twee boordachten werd overtroffen. De andere dubbe lacht, de ploeg van Viking, was bemand met enkele zeer ervaren lange afstandsroeiers en het geheel gleed zeer fraai over het water. Het lijkt er een beetje op dat de uitdaging om honderd kilometer te roei en een beetje aan aantrek kingskracht begint te verlie zen. Enkele gerenommeerde verenigingen lieten dit jaar verstek gaan en het aantal in schrijvingen vertoont een da lende lijn. Wie ieder jaar wel van de partij zijn, zijn de da mes van Asopos de Vliet. Als enige Nederlandse roeivereni ging slagen zij erin een dames- ploeg op het water te brengen. Dit jaar betrof het een dubbel- vier die erin slaagde het start- verschil van een uur met de herenachten goed vast te hou den, en die zich slechts door twee achten lieten passeren. Behalve dat er veel van de roeiers geverg wordt, heeft ook het materiaal veel te lij den van de slijtagelaag. Njord zag zich genoodzaakt een on vrijwillige pauze in te lassen, omdat averij aan de boot ver der roeien onmogelijk maakte. Een nieuwe boot werd vanaf de loods opgehaald zodat de De dames dubbelvier van Asopos de Vliet was de enige vrouwenploeg die deelnam aan de Ringvaartregatta. Slag Lieneke Hoeksma. Stijnie Mulder en Eveline de Leeuw. Boeg Judith van Baal en stuurvrouw Leonleke Vinkestijn. tocht toch nog vervolgd kon strijd moest staken 8 12; 6 DWS 8.18. 7 Amstel 1 8 34. 8 tocnt toen nog vervolgd Kon Uitsjag Vlkjng 7 12; 2 Die Leythe Njord 8 52. 9 Aegir 9 09; 10 Asopot de worden. De ploeg van de Am- - 37 (wmnaar boordachten); 3 Vidar vliet 9 16 (Dames Dubbelvier, 11 W stel was de enige ploeg die de 7 49; 4 Orcj 8 05; 5 Asopos de Vliet Skoll (geen tijd) NA*\DRTLEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19