Excelsior met én been in redivisie Andrea Jaeger debuteert in topfinale Fransman Bécaas zwaar ;ewond in Ronde van Italië PORT LEIDSECOURA VRIJDAG 4 JUNI 1982 PAGINA 17 Roche niet in de Tour iIGOIN De Ier Stephen Roche zal over i maand niet aan de start verschijnen van Ronde van Frankrijk. Dit werd gisteren ekend voor de derde etappe van de Dauphi- :-Libéré in St. Chamond. Roche besloot niet eer van start te gaan. Hij bleek overver- ioeid te zijn. De Dauphine was voor hem en laatste test voor de Tour. Op advies jn dokter neemt hij n zal hij pas u" [ngeland we< maanden rust het wereldkampioenschap in het peloton verschijnen. loche werd beschouwd als één van de weini- en, die het Hinault in de Tour de France erg joeilijk zouden kunnen maken. Dit seizoen resteerde hij echter heel weinig, nadat hij orig jaar opzien baarde met overwinningen i vier etappekoersen, waarbij Parijs-Nice. Jleen zijn tweede plaats in de Goldrace was an formaat. Warm welkom Jan Peters GENUA Meer dan 500 fans hebben Jan Peters, de nieuwe ster van het Italiaanse Genua, een warm welkom gegeven toen hij per vliegtuig in de Italiaanse havenstad van dezelfde naam ar riveerde. „Ik ben onder de indruk, ik had dit niet verwacht", aldus de 28-ja- rige Peters, die vanavond zijn de buut in Genua maakt in een vriendschappelijke wedstrijd te gen Carrarese. Peters was bij AZ'67 de inspirator van het mid denveld. Kempes terug naar Valencia VALENCIA De Argen- tijri Mario Kempes zal weer terugkeren naar Va lencia. De Spaanse club verkocht vorig jaar de top scorer van het WK-toer- nooi 1978 aan River Plate. De Argentijnse club kwam echter in financiële moei lijkheden, slaagde er niet in de transfersom voor Kempes bij elkaar te krij gen en was gedwongen Kempes weer terug te ver kopen aan Valencia. Dat nu dus in plaats van het geld weer zijn oude speler in de armen mag sluiten. VOETBALRAZERNIJ IN ITALIË ROME Een op een haar na gemiste promotie naar de eerste divisie van het Italiaanse voetbal heeft in de stad Nocera, dertig kilometer ten zuiden van Napels, een ware volksopstand ontketend. Teleurgestelde supporters gingen met duizenden de straat op om alles wat zij op hun weg vonden kort en klein te slaan. De uitzinnige „tifosi" vormden batal jons en vielen openbare gebouwen aan. Straten werden gebarricadeerd, het station en het postkantoor stormenderhand genomen, het stadhuis belegerd, en al het verkeer tot stilstand gedwongen. Nocera is van woensdagmiddag tot donderdagochtend praktisch van de (beschaafde) buitenwereld afgesloten geweest. En dat alles voor een puntje meer in de voetbalcompetitie. De hysterie onder de voetballiefhebbers ontstond toen woensdagochtend bekend werd dat niet FC Nocera zou promove ren, maar concurrent Campobasso. De twee clubs waren gelijk bovenaan geëindigd in de tweede divisie, maar omdat een protest van Campobasso door de voetbalbond gehonoreerd werd, kon deze club alsnog een puntje hoger eindigen dan Nocera, en promoveren naar de eerste divisie. De onrust in de stad duurde tot gisteravond voort. Groepen jongeren voer den guerrilla-aanvallen uit op de ordetroepen en hun activiteiten kon den alleen met inzet van nog meer politiemannen worden beëindigd. De schade die is aangericht wordt geschat op miljoenen guldens. Ck \j 6. U2f; 56. [EERENVEEN Excel- heeft uitstekende ooruitzichten op een laats in de eredivisie. Iet nog twee wedstrij- ronden in de nacompeti- e te spelen heeft de Rot- •rdamse ploeg eert voor tong van drie punten op eerenveen, dat gisteren oor de tweede keer in ier dagen werd versla- en. Na een sterke start wee overwinningen), de promotiekansen an Heerenveen naar de redivisie nu wel hele- ïaal verkeken. )e nagenoeg uitgebluste 'riezen verloren de „dub- tegen Excelsior. Iferd het maandag in otterdam een nederlaag an 4-0, in Heerenveen trioren de Friezen met -0. De nacompetitie heeft laatste jaren veelal een verrassend verloop ge kend. Heerenvéen slaagde er op eigen terrein niet in voor een surprise te zor- weer terecht aanspraak op de overwinning. Het toon de beter en verzorgder voetbal en maakte vooral verdedigend een sterke indruk. De Friezen kwa men nauwelijks tot een gevaarlijke actie. Slechts tweemaal kreeg Heeren veen een uitgespeelde kans; direct aarf het begin van de overigens matige wedstrijd en dadelijk na de hervatting. Maar de dit keer bepaald niet sterk spelende Eddie Bosman faalde met alleen doel man Vermunt voor zich. Excelsior, dat voortreffe lijk de buitènspelval han teerde, schiep meer en be tere scoringkansen, maar stuitte voortdurend op de uitstekende en attente Friese doelman Hiddo Reys. Slechts een maal had hij geen antwoord op een inzet van Piasmans na goed voorbereidend werk van Den Boer. Deze „gou den treffer" in de 39e mi nuut van de eerste helft bracht zoveel zelfvertrou wen in de Rotterdamse ploeg, dat Heerenveen zich tot grote teleurstel ling van de ruim 11.000 toeschouwers al vroegtij dig bij zijn tweede neder laag tegen de Rotterdam mers neerlegde. Voor Heerenveen zijn de promotiekansen nu wel verkeken. Excelsior daar entegen heeft nu goede uitzichten het volgende seizoen weer in de eredi visie te spelen, waardoor Duel tussen v.l.n.r. Koko Hoekstra (Heerenveen)i Addy Bijl en Graham Rutges van Excelsior, dat met 1-0 zal winnen. Rotterdam daarin weer met drie ploegen is verte genwoordigd. Scheids rechter Van Laar, die de touwtjes uiterst strak hield, behoefde niet een maal naar de gele kaart te fcorewrióop: 39. Piasmans 0-1. Scheidsrechter. Van Laar. Toeschou wers: 11.000. Heerenveen: Reys; Boskma, Kist, Jurna. Braber: Gotink. Bosman. Vis ser (Kamphuis!; Nijgh. Hoekstra, VVV-Telstar Telstar heeft in Venlo niet meer de kracht op kun nen brengen om de theo retische kans die men nog had voor promotie naar de eredivisie te realiseren. Na een weinig opwindende eerste helft, waarin VVV in de 43e minuut door Pe ter Ressel op 1-0 was ge komen, nam Telstar direct na de rust het initiatief en kreeg FC VVV het erg moeilijk. Dik verdiend kwamen de Velsenaren in de 54e mi nuut door Kamphues dan ook naast VVV maar toen VVV stond te wankelen ontbrak de kracht om door te stoten. VVV kon zich daarna losmaken van Telstars druk en counter de het laatste half uur ge vaarlijk. Eén kwartier voor tijd bracht Van Ros malen, die door een me niscusoperatie ruim twee maanden op nonactief had gestaan, met een uitge kiende kopbal uit een voorzet van Ressel de Venlonaren weer op winst waardoor VVV nog altijd een heel klein kansje heeft voor promotie. Scoreverloop: 43. Ressel 1-0, 54. Kamphues 1-1. 77. Van Rosmalen 2- 1. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers: 2000. VVV: Vooys; Rutten. Levels (Van - Nijs- Kamphues. Van Seggelen; Bum 4 3 1 0 7 8-1 4 2 0 2 4 2-5 4 1 1 2 3 5-7 4 1 0 3 2 5-7 Indrea Jaeger is andaag pas ze- antien jaar ge- orden. Gisteren af ze In Parijs favoriete hris Lloyd Evert 17) met 6-3, 6-1 volwassen ak slaag. PARIJS Andrea Jaeger debuteert morgen in een grand slam-finale. De als vierde geplaatste Ameri kaanse komt in de eind strijd van het toernooi om het open tenniskampioen schap van Frankrijk uit tegen de nummer twee van de plaatsingslijst, Martina Navratilova. De viervoudige kampioene Chris Evert en Hana Mandlikova gingen in de halve finales, die de kij kers op Roland Garros niet bood wat ze hadden verwacht, roemloos ten onder. De uitschakeling van de Ame rikaanse Evert door Jaeger (3- 6, 1-6) was een grotere verras sing dan de eliminatie van ti- telhoudster Mandlikova uit Tsjecho-Slowakije door haar vroegere landgenote Navrati lova (0-6, 2-6). Zowel Jaeger als Navratilova had het karwei snel geklaard. „Ik had verwacht een langere partij të spelen, zeker als het goed zou gaan", zei Jaeger, die vandaag zeventien is gewor den. „Het ging goed en ik kreeg gelegenheid naar het net te komen". Dat was inder daad voldoende om de niet in bijzonder goede doen verke rende Evert te verslaan. De geroutineerde Amerikaanse verloor dit jaar slechts twee keer, beide malen van haar jongere landgenote. De anders zo constante Evert had haar maatgevoel totaal vertoren. Zij sloeg de bal in het net of buiten de baan en verspeelde daardoor haar kansen om het record van de Australische Margareth Court, die op Ro land Garros vijf keer de en- kelspeltitel opeiste, te evena ren. „Je hebt van die dagen", meldde Evert gelaten. Jaeger rekende in iets meer dan een uur met haar tegen standster af, Navratilova was nog rapper finaliste. Het tref fen met Mandlikova duurde welgeteld 41 minuten. Het met de computer bediende score bord in de perskamer van het Parijse tenniscomplex kon het zelfs allemaal niet meer bijbe nen. „Het was vrij simpel", meende de 25-jarige Navratilo va. „Ik weet hoe wisselvallig Hana soms is. „Ik had me tot taak gesteld haar uit haar spel te houden". Mandlikova* die vorig jaar Chris Evert in de halve finale uitschakelde en de Franse titel veroverde door een overwin ning in de eindstrijd op de Westduitse"Sylvia Hanika, zei al in de eerste game de partij te hebben verloren. „Toen had ik de kans haar opslag te door breken. Daarna heb ik die mo gelijkheid niet meer gehad. Martina serveerde vandaag ge weldig". Uitslagen: Dames enkelspel, halve finales: Mar tina Navratilova (VS)-Hana Mandli kova (Tsj) 6-0, 6-2; Andrea Jaeger (VS)-Chris Evert-Lloyd (VS) 6-3. 6-1. Heren dubbelspel, halve finales: Ste- wert/Taygan (VS)-Feaver (GB)/Mot- ta (Bra) 4-6, 6-4, 6-3, 6-4. GEPRIKKELDE HANEGRAAF JUICHT TE LAAT ECCO De Franse wielren- Bernard Bécaas. een loeggenoot van Bernard Hi- ault, verkeerde gisteren in ritieke toestand in een zïe- enhuis in Lecco, nadat hij tij- ens de 19de etappe van de Dnde van Italië bij een val- artij een schedelbasisfractuur ad opgelopen. écaas, winnaar van de elfde tappe, kwam ten val nadat hij botsing was gekomen met motorfiets van een toe- :houwer, die zijn voertuig op weg had geduwd om de asserende wielrenners beter kunnen zien. Een ploegge- ot van Bécaas, Mare Madiot, is eveneens bij de valpartij etrokken maar kon met en- ele schaafwonden de rit ver- olgen. inault, de leider in het alge- leen klassement, leverde na ankomst in Vigevano felle :iek op de Italiaanse ver- Tspolitie. „Ze moeten de houwers van het parcours maar in plaats daar- rijden ze te ver vooruit en hermen ze ons niet," zei Zwitser Roberto Dill Bundi n gisteren de 19de etappe frde Ronde van Italië, door in de eindspurt alle overige renners te verslaan. De Frans man Bernard Hinault behoudt de leiding in het algemeen klassement. Dill Bundi behaalde met zijn overwinning zijn eèrste triomf in een grote koers bij de be roepsrenners. Het was de vier de Zwitserse etappezege in de Italiaanse ronde. De 157 kilo meter lange etappe over vlak terrein van Boario Terme naar Vigevano in Noord-Italië bracht geen enkele serieuze ontsnappingspoging, zodat de sprinters na drie lastige berge tappes weer eens aan bod kwamen. Dill Bundi passeerde de streep voor de Belg Guido van Cal- ster en de Italiaan Francesco Moser, die achtereenvolgens als tWeede en derde eindigden. Uitslag 19de etappe: 1. Robert Dill Bundi (Zwi) 157 km in 4.16.58. 2. Guido van Calster (Bel) z.t., 3. Fran cesco Moser (Ita) z.t.. 4. Silvestro Mi- lani (Ita) z.t5. Daniele Caroli (Ita) z.t., 6. Noel Dejonckheere (Bel) z.t.. 7. Emanuele Bombini (Ita) z.t.. 8 Ennio Salvador (Ita. (Zwi) z.t., 10. Paolo Rosloa (Ita) Algemeen klassement: 1 Bernar nault (Fra) 97.05.57. 2. Silvano C (Ita) op Urs Freuier (Zw 1.53. 4. Luci i Berc Vergissing Peter Post was na drie dagen niet bepaald mild in zijn be oordeling van Jacques Hane- graaf. De ploegleider zei in Saint Chamond over de Ne derlandse kampioen: „Hij valt me tegen, hij is niet vooruitge gaan vergeleken met vorig jaar". Hanegraaf werd via-via met deze uitspraak geconfron teerd en trok wit weg. „Dat moet Post tegen mij zeggen", mopperde de 21-jarige Braban der, die er sterk door werd ge prikkeld. Toen vlak voor Di- goin, het eindpunt van de der de etappe van de Dauphiné Liberé, na 189 kilometer het jagende peloton een kopgroep inhaalde, flitste het door Ha- negraafs hoofd: „Dit is mijn kans" en hij plaatste een harde demarrage. Hanegraaf finishte tien meter voor het sprintende peloton met de armen van blijdschap boven zijn hoofd zwaaiend. Helaas... ruim twee en een halve minuut voor hem waren drie Fransen, van wie Patrick Perret de snelste was, over de eindstreep gereden. Uitslag derde etappe: 1. Patrick Per ret (Fra) 192.5 km in 5.05.59. 2. pomi- nands (Ned). 7. Lelcux (Fra! chot (Fra) 9. Glaus (Zwi). 10. Bernau- deau (Fra). 13. Van der Velde (Ned). 29. Lubberding (Ned). 31. Rooks (Ned). 35. Zoetemelk (Ned). 54. Veld- ndersson (Aus) op wi) z.t.. 6. Wijnands (Ned) op 4 sec.. Kellv (Ier) z.t.. 8. Po.sson (Fra) op sec.. 9. Simon <?ra) op 6 sec.. 10. Ti- (Fra) z.t., 12. Zoetemelk (Ned) Veldscholten (Ned) op op 8 4.14. Vel- Milkrace De staatsamateurs uit de Sov jet-Unie domineren in de wie lerronde van Engeland. De tiende etappe werd gewonnen door Oleg Logvin, die na de 108,8 kilometer van Scarbo rough naar Darlington de sprint won van een kopgroep van twaalf renners. Zijn land genoot Kasjirin behoorde tot het dozijn koplopers en be hield de leiderstrui. Oostenrijkse selectie De Oostenrijkse bondscoach Georg Schmidt heeft de na men bekend gemaakt van de 22 spelers die voor de eind ronden van de wereldkam pioenschappen voetbal naar Spanje zullen meegaan. Tot de 22 uitverkorenen behoort middenvelder Kurt Jara, over wiens selectie grote on zekerheid bestond vanwege een gebroken kuitbeen, die hij vorige maand tijdens een competitiewedstrijd in Zwit serland had opgelopen. De 22 van Oostenrijk zijn: doel: Friedl Koncilia, Her- bert Feurer en Klaus Lin- denberger. Verdedigers: Bernd Krauss, Herbert We ber, Johann Pregésbauer, Johann Dihanich, Erich Obermayer, Anton Pichler, Gerald Messlender, Josef Degeorgi en Bruno Pezzey. Middenvelders: Ernst Bau- meister, Herbert Prohaska. Kurt Jara, Reinhold Hin ter maier en Roland Hat ten ber ger. Aanvallers: Walter Schachner, Hans Krankl, Kurt Welzl, Max Hagmayr en Gemot Jurtin. Hongaarse selectie De Hongaarse bondscoach Kalman Meszoly heeft in zijn se lectie van 22 spelers voor het wereldkampioenschap acht spelers opgenomen, die vier jaar geleden ook in Argentinië speelden. Het achttal bestaat uit: Meszaros, Balint, Toth, Ny- ilasi, Fazekas, Csapo. Martos en Torocsik. De helft van deze groep speelt competitievoetbal buiten Hongarije. De 22 van Hongarije zijn: Doel: Ferenc Meszaros (sporting Lissabon), Bela Katzirz (Pecs) en Imre Kiss Tatabanyai Verdediging: Gyozo Martos (Waterschei), Laszlo Balint (Toulouse), Imre Garaba (Honved). Jozsef Toth UjpestTl- bor Middenveld en aanval: Jozsef Varga en Bela Bodonyt (Honved), Sandor Muller (Hercules), Laszlo Fazekas (Ant werp), Tibor Rab (Ferencvaros) en Jozsef Csuhay (Video- ton). Middenveld en aanval: Jozsef Varga en Bela Bodonyt (Honved), Sandor Muller (Hercules), Laszlo Fazekas (Ant werp), Tibor Nyilasi en Gabor Poloskei (Ferencvaros), Fe renc Csongradi Video tonSandor Sallai en Gyorgy Kere- kes, Karoly Csapo (Tatabanyai), Andras Torocsik (Ujpest), Laszlo Kiss (Vas) en Lazar Szentes (Raba Eto). Algerijnse selectie Trainer Mahiedine Khalef heeft Nourredine Kourichi toch opgenomen in de selec tie van het Algerijnse voet balelftal voor het wereld kampioenschap. Deze speler van Girondins Bordeaux had zijn positie door nachte lijke uitstapjes tijdens een trainingskamp in Frankrijk wat moeilijk gemaakt. De 22 voetballers die het in de groepswedstrijden tegen West-Duitsland, Oostenrijk en Chili moeten opnemen zijn: Doel: Mehdi Cerbah, Mourad A ma ra, Yacine Ben- talaa. Verdediging: Mah- moeud Guendouz, Moustap- ha Kouici, Nourredine Kou richi, Chaabae Merzekane, Salah Tarbes, Adbdelkader Horr, Faouzi Mansouri. Mid denveld: Ali Bencheikh, Ali Fergani, Lakhdar Belloumi. Hociner Yahi. Karin Maroc. Moustapha Dahleb. Aanval: Salan Assad, Tedj Bensaoula. Ra bah Madjer. Djamel Zida- ne, Djamel Tlemcani, Abdel- madjijd Bourrebou Selectie van Kameroen In een speciale uitzending van Radio Kameroen heeft de bondsboach van het voetbalteam in dit land. de Fransman Jean Vincent, zijn selectie voor het toernooi om het wereld kampioenschap bekendgemaakt. Doel: Thomas Nkono, Jo seph Bell, Simon Tchobang. Verdediging: Michel Kaham, Ephrem Mbom, Elie Onana, Charles Toube, Rene Ndjeya, Ibrahim Aoudou (Cannes), Francois Doumbe Lea, Edmond Enoka. Middenveld: Emmanuel Kunde, Theophile Abega, Joseph Kamga, Jean Pierre Tokoto, Joseph Enanga, Gregoi- re Mbida. Aanval: Roger Milla, Paul Bahoken, Ernest Ebon- gue, Jacques Nguea en Alain Eyabo. De 22 van België Guy Thijs heeft zijn defini tieve selectie van 22 spelers voor de WK-eindronde be kend gemaakt De namen zijn: Pfaff (Beveren), Custers Es- panol), Munaron (Ander- lecht), Gerets (standard), Luc Millecamps (Waregem), De Schrijver (Lokeren), Renquin (Anderlecht), Baec- ke (Beveren). Plessers (Stan dard), Meeuws (Standard), Verheyen (Lokeren). Van Moer (Beveren), Coeck (An derlecht), Vercauteren (An derlecht), Mommens (Loke ren), VanderEycken (Ge nua), Vandersmissen (Stan dard), M.Millecamps (Ware gem), Vanderelst (West Ham), Vandenbergh (Lierse SK), Ceulemans (Club Brug ge), Czerniatinski (Ant werp). Oefenduels Het Engelse voetbalelftal heeft zijn laatste oefenwed strijd voor de wereldkampi oenschappen in Spanje tegen Finland vrij gemakkelijk met 41 gewonnen. Bij de rust stonden de Engelsen met 20 voor. De Engelsen namen een voorsprong door doelpunten van Mariner (14e en 63ste minuut) en Robson (26ste en 59ste minuut). Acht minuten voor het einde scoorde Haasviki het enige Finse doelpunt uit een straf schop. Het elftal van de Sowjet- Unie heeft in de laatste oe fenwedstrijd voor de WK- eindronde gelijk gespeeld (l-!-l) tegen Zweden. De Russen namen in Stockholm voor 12.739 toeschouwers in de 50e minuut de leiding door Öleg Blochin. Vijf mi nuten voor het einde scoorde Torbjoern Nilsson van Euro- pa-Cupwinaar Gothenburg de gelijkmaker. In de Zweedse hoofdstad werd be kend, dat de spelers van de Sowjet-Unie pas op 13 juni naar Spanje zullen reizen. Dat is eén dag voor het eers te WK-duel van de Russen tegen Brazilië. Het nationale elftal van Koeweit heeft met 3—3 (2 1) gelijk gespeeld tegen Ma rokko. Het was de laatste oe fenwedstrijd van Koeweit Het team is vandaag naar Madrid vertrokken. Het nationale elftal van Bra zilië is de acclimatisering op het Europese vasteland be gonnen met een forse over winning op Belenenses. De Portugese eerste-divisieclub werd met maar liefst 133 verslagen. Voor de Brazilia nen werd Serginho met 4 doelpunten topscorer. Zico en Careca volgden hem op de voet met drie treffers. Toeschouwers Het gemiddeld aantal toeschouwers per wedstrijd tijdens de eindronden van het wereldkampioenschap is de laatste jaren teruggelopen. In 1970 tijdens het WK van Mexico waren er nog gemiddeld ruim 52.000 per wedstrijden. In West-Duits land (1974) waren dat er ongeveer zesduizend minder. Vier jaar geleden in Argentinië kwamen er nog maar gemiddeld ruim 42.000 bezoekers per wedstrijd opdagen. De daling houdt dus gelijke tred met de explosieve groei van het aan tal buiskijkers thuis. Voor Spanje wordt verwacht dat door de vergroting van het aantal deelnemende landen, minder belangrijke wedstrijden dus in de voorronde, de dalende lijn zich zal voortzetten. Medailles Tot nu toe hebben vijftien landen bij de wereldkampioen schappen een of meerdere medailles behaald. Brazilië voert het klassement om de ereplaatsen aan. Het land veroverde drie keer goud, een keer zilver en tweemaal brons. Neder land staat op een gedeelde zevende plaats met twee zilveren plakken, behaald in 1974 en 1978.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17