Westduitsers organiseren „sigarettenreisjes*"naar Nederlandse magazijnen „Nieuwe wet bedreigt aannemers Drankverkoopj; beteugelen fë lost niets op I HP Detailhandel stelt te hoge eisen aan werknemers Politiebond Amsterdam dringt aan op acties Na hartinfarct snel weer werkei 1 goed medicijn PE TIJD BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JUNI 1982 PAGINA 1 fr Vredeskamp vrouwen moet verschuiven SOESTERBERG Circa honderd vrouwen van het vredeskamp nabij de vliegbasis Soesterberg moeten van het bestuurscollege van Soest onmiddellijk vertrekken. Volgens het college staat het kamp midden op een heideveld en dat is brandgevaarlijk, schadelijk voor het milieu en in strijd met de kampeer- wet. B en W willen het kamp wel gedo gen op een veertig meter verderop gele gen parkeerterrein, maar de vrouwen willen daar niet van horen. Zij zeggen hun huidige plaats goed te beveiligen met brandwachten en blusmateriaal. Het college heeft inmiddels de officier van justitie in Utrecht ingeschakeld om politie-ingrijpen mogelijk te ma ken. Miljoenenschade bij brand in Zwolle ZWOLLE Een grote uit slaande brand heeft de Netto- markt, een combinatie van kleinwinkelbedrijven in de binnenstad van Zwolle, gister avond geheel vernield. De schade bedraagt enige tiental len miljoenen guldens. De oor zaak is nog niet bekend. De brandweer wist te voorkomen dat 'het vuur zich meester maakte van benzine of olie, die in de Nettomarkt werden verkocht. Wel ontploften in de Spuitgasten bestrijden het vuur van de Nettomarkt. De enorme, rookkolom die boven de brandende winkel uitrees, trok duizenden camping-afdeling enige gas- kijkers naar de Veemarkt, hetgeen in de binnenstad tot een ver- flessen. keerschaos leidde. WAO-fonds: geen premieverhoging ZOETERMEER De WAO-premie kan per 1 juli gehandhaafd blijven op het huidige niveau van zeventien procent met een premievrije voet van 85 gulden per dag. Dit heeft het Arbeids Onge schiktheids Fonds, de beheerder van de WAO-gel- den, gisteren de overheid geadviseerd. Oud-staatssecretaris Dales van Sociale Zaken had het AOF-bestuur voorgesteld de WAO-premie per 1 juli te verhogen naar 19,8 pet met een premie- vrije voet van 91 gulden per dag. Het fonds vindt zo'n premieverhoging, ondanks het afketsen van de ziekengeldplannen, echter niet nodig en beticht Dales er bovendien van dat zijn via premieverho gingen gaten in het overheidsbudget wil dichten. Volgens het AOF is de financiële positie van de fondsen voorlopig nog florissant. GLANERBRUG Ter wijl veel pomphouders in de grensstreek met lede ogen steeds meer Neder landers de grens met de Bondsrepubliek zien over steken om te tanken - het benzineprijsverschil be loopt thans zo'n 33 cent per liter - beleven Neder landse sigaren- en sigaret- tenverkopers gouden da gen dank zij sigarettenko- pende West-Duitsers, die in de sigarenmagazijnen in de grensregio soms in een half uurtje tijd voor enkele duizenden guldens omzetten. Het prijsverschil tu§sen Neder land en West-Duitsland voor sigaretten beloopt op dit ogen blik voor een pakje van twin tig stuks ongeveer 1,65. Voor specifiek Duitse merken als bijvoorbeeld HB bedraagt het prijsverschil voor één slof (200 sigaretten) omgerekend zo'n achttien gulden. De meeste sigarettenwinke- liers direct aan de grens heb ben zich voor wat de merken- keuze betreft voor een groot deel gericht op de Duitsers, d-ie specifiek in Nederland gerook te sigaretten niet kopen. Bo vendien roken Duitsers vrij wel alleen filtersigaretten. Om zoveel mogelijk van dit prijsverschil te profiteren, or ganiseren de Duitsers soms speciale reisjes. Vier man ko pen elk het maximale door de douane toegestane aantal siga retten (anderhalve slof), waar na drie man te voet teruggaan en elk nog eens de maximum hoeveelheid meenemen. El ders ia de grensregio (Win terswijk en Venlo) is een moordende concurrentie gaan de, waarbij koersverschillen tot op de cent worden uitge buit. Overigens hangt er een prijsverhoging voor de Neder landse sigaret in de lucht. Ge schat wordt, dat die zal neer komen op een kwartje per pakje van 25 stuks. „Spijkerbed" voor zwart-tankers De exploitant van een zelftankstation in Moerlo (N.-B.), de heer Van Kimmenade, is de „wart-tankers" beu. Steeds meer auto mobilisten gingen er met een volle tank van door zonder te beta len. Een spijkerbalk die vanuit het kantoiortje wordt bediend, moet dat nu verhinderen DEN HAAG „Als de wet ketenaansprakelijkheid per 1 juli in werking treedt loopt een aannemer een risico dat maar liefst 40 tot 50 procent van de totale loonkosten bedraagt". Dat zei voorzitter Terlingen van het Nederlands Verbond van Onderaannemers in. de bouwnijverheid (NVOB) gisteren in Den Haag. „Voor elke werknemer die 780 gulden bruto per week verdient, bedraagt het risico dat de aannemer loopt 600 gulden", aldus Terlingen. Met de invoering van de wet ketenaansprake lijkheid probeert de regering een eind te maken aan de activitei ten van koppelbazen in vooral de bouw en de metaalnijverheid. Essentie van de wet is dat de hoofaannemer hoofdelijk aanspra kelijk wordt gesteld voor het afdragen van belasting en sociale premies door al zijn onderaannemers en hun onderaannemers. De wet biedt al een aantal hulpmiddelen om de hoofdaannemer inzicht te geven in het betalingsgedrag van onderaannemers. Er komen waarschijnlijk ook waarborgfondsen. UTRECHT Ondanks het enorme aanbod aan ar beidskrachten (twaalf sollicitanten op één vacature) zit de detailhandel opgescheept met vrij veel onvervulba re vacatures. Dat hebben de ondernemers voor een deel aan zichzelf te wijten, omdat ze irreële eisen stel len. Ze willen 16-jarigen (goedkoop) met vier jaar erva ring. Ook schiet de huishoudschool de specifieke beroepsopleiding voor winkelpersoneel tekort. Dat blijkt uit een enquete van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Utrecht onder de 2500 ondernemers in de Utrechtse detailhandel. De ondernemers klagen dat de meisjes die van de huishoudschool komen niet zo geschikt zijn als verkoopsters, omdat ze tekortschieten in algemene ontwikkeling, Tekenvaar digheid en vak- en taalkennis. De ondernemers gaan dan ook liever met mensen met een mavo-opleiding in zee. AMSTERDAM .Het hoofdbestuur van de Nederland se Politiebond moet acties voorbereiden om te proteste ren tegen het niet toekennen van voldoende compen satie voor verzwarende werkomstandigheden. Dit staat in een resolutie die gisteren is aangenomen op een bui tengewone ledenvergadering van de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Politiebond. De overheid heeft volgens de poli tie de aandacht van de toegezegde toelage voor verzwarende werkomstandigheden voor de politie „op listige wijze" afgeleid. „Daarover is nog geen enkel voorstel gedaan. Daarom moet het hoofdbestuur wan de Nederlandse Politiebond zijn woorden- drang maar eens omzetten in dadendrang en zich houden aan zijn krasse taal in tal van vergaderingen, interviews en publika- ties, waarbij het voeren van acties in het vooruitzicht werd ge steld als niet op passende wijze aan de verlangens van het poli tiepersoneel zou worden tegemoetgekomen". Op de vergadering werd het pakket voorstellen van de overheid aan de politiebon den afgewezen. Verloren en zoekgeraakte kinderen worden in de Amersfoortse dierentuin bijeengegaard en in een reusachtige ton gedeponeerd. Het wachten op pappie en mammie wordt veraangenaamd door een van directiewege ter beschikking gesteld ijsje. ZOUTOVERLEG: „Frankrijk moet voor de rechter'" ALMERE „Het wordt hoog tijd dat Frankrijk er via de internationale rechter toe gedwongen wordt de enorme hoeveel heden afvalzout, die in de Rijn worden geloosd, op te slaan. Dat zei T. Wester terp, oud-minister van verkeer en waterstaat, gis teren bij de ingebruikstel ling van het drinkwater- pompstation in Almere. „De Nederlandse regering moet niet langer ingaan op de vertragingstactiek van de Franse overheid. Frankrijk moet worden gehouden aan het internationaal aanvaarde beginsel „de vervuiler be taalt", aldus de oud-bewinds- MAASTRICHT Mensen die een hartinfarct he^ gehad, zouden hun werk zo snel mogelijk weer mc kunnen hervatten, voor zover dat mogelijk is. Bo dien is gebleken dat hoe eerder de revalidatie be hoe gunstiger die is. Een groot probleem is dari veel hartinfarct-patiënten geen plaats meer op dt or beidsmarkt is. Dat geldt in het bijzonder voor de i betaalde banen. Het zou aan te bevelen zijn meer PE tijdarbeid voor deze categorie ex-patiënten te cre^n :e Dit zijn de bevindingen van J. Diederiks. wetenschappelijk bi dewerker medische sociologie, die vandaag aan de rijksunilijk: teit in Maastricht is gepromoveerd tot doctor in de genecskkeZi Op verzoek van TNO verrichtte hij een landelijk onde: iJ naar de wijze en mate van werkhervatting van hartinfari tiënten. "a Jaarlijks krijgen 40.000 mensen een hartinfarct, ongeveejvei kwart van hen overlijdt onmiddellijk. Van de rest sterfjate aantal binnen een jaar na opname, de anderen, zo'n 20.000 pj gen te maken met een proces van aanpassing en herstel. Eujg momenteel nog grote verschillen in behandeling, afhang u van het ziekenhuis. In vele gevallen krijgen de patiënten J; melijke oefeningen, andere behandelingen zijn tevens gerii^31"' psychisch en sociaal herstel. In het ene ziekenhuis begint validatie een week na het infarct, in het andere na twee ipdm den. Bovendien varieert de duur van de behandeling pe opj kenhuis van een paar weken tot drie maanden. net In 1 JL (gin te o AMSTERDAM Het terugdringen van het alcohqjfre bruik door het minder beschikbaar stellen van sttid. drank zal ook de mensen duperen zonder alcohol-f C bleem. Het is dan ook de vraag of een dergelijke njtw< regel wel gerechtvaardigd is. r Dit zei dr. C. Beukering, voorzitter van het hoofdprodukt/^ voor akkerbouwproduktie van de commissie Wijn, gistere ;QU' dens het symposium „Alcohol, gezondheid en maatschappyns de RAI in Amsterdam. j^a. Volgens Beukering is allang aangetoond dat verboden op ^stj holgebied weinig helpen omdat ze veelal op listige wijze w<^an ontdoken. Minister Gardeniers van volksgezondheid legde entegen tijdens haar openingstoespraak de nadruk op ontrm ging van alcoholgebruik. Daarin werd zij gesteund door pre Hermus, bijzonder hoogleraar voedingsleer, die meende daP"3 ma's in alcoholhoudende dranken de consument meer mj informeren over de risico's van overmatig alcoholgebruik,] in de Verenigde Staten al plaatsheeft. ;ep ADVERTENTIE Elsevier en De Nieuwe Linie verschijnen in verband met Pinksteren en de verkiezin gen pas vandaag in de loop van de dag. Beide bladen konden derhalve nog niet in deze rubriek worden opgeno men. De Haagse Post over de Falk- land-oorlog: „Het is een geluk bij een ongeluk dat Engeland een zo sterke conventionele macht in de slag heeft kunnen brengen, dat een- conventione le overwinning vermoedelijk in het verschiet ligt. De crisis is »al omschreven als proefter- rein voor nieuwe wapens. Het zou zinniger zijn de oorlog-als vertrekpunt te nemen voor nieuwe defensieve strategieën die niet langer berusten op nu cleaire zelfmoord". Een ander artikel gaat over de midden school. „Die term is zo besmet geraakt. Ze hadden Van Ke- menade nooit minister van Onderwijs moeten maken. Dat is een grote tactische fout ge weest. De ouders blijven tradi tioneel denken. Alleen als je z precies uit kan leggen wat hun Jantje na drie jaar midden school allemaal kan, dan zul len de ouders het accepteren". Een gesprek ook met oud- KVP-leider Norbert Bchmelt- zer. „De heer Van Agt heeft iets ontwikkeld wat in de poli tiek erg bruikbaar en belang rijk is, namelijk gezag en po pulariteit die hij door een com binatie van eigenschappen en optredens tot stand heeft ge bracht". Het omslagartikel is gewijd aan de Rolling Stones. Mick Jagger: „Ik zou met een andere groep musici willen spelen en ik wil een soort ge choreografeerde show doen. Ik zou een show willen doen die ik bijna helemaal onder con trole heb. Niet spontaan. Gé- woon om alles exact en perfect en op de juiste wijze belicht te krijgen". In Vrij Nederland neemt Wim Kok afstand van het lijsttrek kerschap van de PvdA. „Het is een totaal andere wereld. Ook al ken ik die bewindslieden en Kamerleden, ik kan me bijna niet verplaatsen in het idee, dat ik die overstap zou maken, Als mijn eventuele lijsttrek kerschap de vakbondsvriende- lijkheid van de PvdA moet waarborgen, dan denk ik: Nou nou, dat is ook ontzettend broos, zeg". Een groot artikel voorts over porno in Neder land. Een hoofdinspecteur van de zedenpolitie over kinder porno: „Het valt mij op dat wij. nooit klachten krijgen. Nooit eens iemand die zegt:'ik heb een sexboekje in handen ge kregen. en nou zie ik mijn nichtje daar instaan. Men .vindt het misschien helemaal niet zo erg. En als dat zo is, moet de politie niet zo gek zijn dat ze er achteraan gaat hol len". Ook wordt gesproken met blokfluittist Frans Brüg- gen. „Samenspelende blokflui ten worden op een gegeven moment een soort hels enge lenkoor. In Japan heb ik er wel eens 300 tegelijk gehoord. Zo ongeveer moet het vage vuur zijn, dacht ik". Een inter view tenslotte met hoofdredac teur Wouter Gortzak van het Parool. „Het lompenproletari- aat uit de jaren twintig is nog altijd niet verdwenen en is in een nieuwe vorm terug. Het is een essentie voor mij om deze groep die het het moeiliikst heeft, niet te laten vallen, maar bij het maatschappelijke proces betrokken te houden. Dit probleem is momenteel, denk ik, de achillespees van de arbeidersbeweging". De Tijd enquêtteert de VVD („rechts, materialistisch, bang") en ondervraagt de nieuwe leider Ed Nijpels. „Die neiging van het CDA om over al altijd maar tussenin te gaan zitten, daar word ik inderdaad helemaal gek van, dat is vrese lijk. Zo'n coalitie als toen, met zulke waterige afspraken, dat kan nooit meer. Je kunt het niet meer zo vaag laten als toen is gebeurd. Het kan niet meer op de manier zoals Wie gel het regelde". Elders zegt de psycholoog dr. P. Vroon: „Lange tijd kon je als weten schapper ongestraft gaan zit ten vissen. Ik schrik er' steeds weer van wanneer ik lees wel ke goedbetaalde nevenfuncties vooral medische hoogleraren soms hebben. Daar kunnen ze geen tijd voor hebben. Ze moe ten onderzoek doen, daar wor den ze voor betaald". Aan dacht ook voor de nieuwste generatie dienstplichtigen. „Je hoort minder kritische vragen. Berusting. Waarom dienst? Anders word je toch gehaald dus gaan ze maar. Op die manier wordt het gezag ook geaccepteerd. Het is allemaal te moeilijk, te ver van hun bed. Er is geen zekerheid, geen levenshouvast. Omdat ze dat van hun ouders niet meer krijgen. Men hobbelt, wel mee". Een interview tenslotte met vakbondsleider Lula, de Lech Walesa van Brazilië. „Geweld beweegt zich nooit van het volk in de richting van de. staat, maar altijd van de staat in de richting van het volk. Wat het volk dan rest, is verzet plegen. Dat is wat je zag in Cuba en Nicaragua, wat je ziet in El Salvador en wat hier kan ontstaan als het bewind erom vraagt". De Groene Amsterdammer doet somber over de PvdA. „Er is geen analyse van wat er het afgelopen jaar is misge gaan. Ze heeft geen verhaal of helder program om de kiezers te vertellen. En dan is er nog het onzalige gevecht om het politiek leiderschap, een ge vecht waarvan het meest op vallende is, dat politieke standpunten geen rol spelen. Operatie Beschadiging Den Uyl is in volle gang, en staat onder regie van een paar ex- collega's". Het blad acht de kans klein dat Russen garen kan spinnen bij de Falkland- oorlog. „Volgens een opinie peiling die de regering heeft laten uitvoeren, is 60 procent van de Argentijnen tegen steun van de Sovjet-Unie. Ze zijn tegen de Amerikaanse steun aan het Britse kolonialis me, maar ze willen evenmin dat Rusland van de situatie zal profiteren om zijn invloedss feer in Latijns Amerika uit te breiden". Een gesprek ook met scenario-schrijver Griffith van de bekroonde Amerikaanse film „Reds". „De hele strategie van culturele penetratie in de burgerlijke media is heel be langrijk voor de weg naar het socialisme. Dat cultuur een be langrijk strijdtoneel is, moet geleerd worden door artiesten, of anders moet die notie op nieuw worden uitgevonden". Aandacht tenslotte voor de moeilijke strijd van de vrou wenbeweging in El Salvador, ofwel: de opstand binnen de opstand. „Het is geen geheim dat verschillende leiders van de guerilla-beweging hun vrouwen naar het buitenland hebben gestuurd met de op dracht zich niet met de vrou wenbeweging bezig te hou den". Ei Hervormd Nederland b« schrijft, hoe de politiek het cif cuit van zwart geld ongemoei laat. D'66-Kamerlid Engwirda^-.^ „Fraudebestrijding beteken-*-^1 voor een deel een vergrovin van de regels, vooral in de b< lastingwetgeving. Minder, a trekposten en dergelijke. Als dat hardop gaat bepleite! maak je je er uiteraard niet P^j, pulair mee". Een intervie\Ppa ook met oud-actievoerder Ja| de 'Boom, die nu schaapherder IsBrii „Gelukkig kom je toch steedi-Fa mensen tegen, die weer eel0r nieuwe mogelijkheid zien zicf voor dat milieu in te zettérr En er zin in hebben. Want ha 81S is toch veel rotwerk natuut lond lijk. Zelf ben ik er na vier jaaide uitgestapt, want inmiddeW^ werd ik gek van al dat verga ege deren en actievoeren". Elder aandacht voor de discussi ,®r rond de zedelijkheidswetge "ar ving. „Het is nog maar dien vraag of de komende ministédt van Justitie en het parlemenj" een revolutionaire ommezwaa_„' zullen maken. Hoewel ooi binnen de regering soms inter essante geluiden kunnen worgfer den gehoord". Een hoofdarti®, kei tekent bij de stakingen on» arbeidstijdsverkorting aar „Het is niet goed in te zie: waarom bij zelfs sterke en ge,ute. zonde bedrijfstakken dit stre^, ven van de vakbeweging o[ zulke harde weerstand moek,s';ti stuiten. Zijn er dan per defini tie stakingen nodig om de ont menselijking van de samenle ving tegen te gaan? Er zijl blijkbaar werkgevers die vai de vroegere sociale strijd niet hebben geleerd". 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14