9.57% ABN Spaardeposito met Maandrente, Belastingen verhogen en bezuinigen ABN Bank ■GIO ELEIDSPLAN1983-1990 LISSE: REGI0U0UR1NAAL lip Pieters toch Ifficieel statenlid V erzetsherdenkingskruis voor E.A.H. van Trigt Berekening exploitatie nieuw-Rijksdorp onjuist Progressief Zoeterwoude en VVD doen „aanval" op overmacht van CDA LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JUNI1982 PAGINA 7 ^stemming flatsplitsing ingeveldstraat n aWIJK Het ministerie van volkshuisves- heeft de gemeente toestemming gegeven r het splitsen van vier flats in acht wonin- ten behoeve van kleine huishoudens in de i geveldstraat. ministerie gaat akkoord met de stichtings in tot een bedrag van 423.899 gulden ofwel 53.000 gulden per woning inclusief centra- irwarming. inkele onderdelen van de bouwkosten zijn p het ministerie correcties aangebracht, ir het dagelijks toezicht is een maximumbe- l van 1000 gulden uitgetrokken per woning, post "vergoeding nog zittende huurders" ten rage van 9000 gulden wordt door het minis- i niet geaccepteerd. Noordwijk opent strandseizoen NOORDWIJK Het bad- en strandseizoen wordt zaterdag 5 juni onder auspiciën van de Evenementencommissie op specta culaire wijze geopend. Verschillende organisaties uit de bad plaats, zoals de Noordwijkse Reddingsbrigade, de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij, de Zeilvereniging Noordwijk, de Surfvereniging, De Sportvisser, de Maatschappij Zeebad, en nog meer instellingen en verenigingen, zullen aan die opening een bijdrage verlenen. Het startsein wordt gegeven om twaalf uur. Vanaf de redboot „Curt Carlsen" van de KNZHRM wordt dan het „badsignaal" afgeschoten. Daarna volgt een reeks activiteiten, waaronder een wedstrijd voor Noordwijkse sportvissers, demonstraties van de Noordwijkse Reddingsbrigade, een presentatie van een vloot zeilschepen door de ZVN, en een show van de Noordwijkse surfers. Verder heeft de Maatschappij Zeebad een uitgebreid programma, dat zich in en voor het Oranjebad zal afspelen. Tot slot zal als weer en wind gunstig zijn de rondvaartboot van Van der Lippe met een muziekgezelschap aan boord zee kiezen. Kortom het wordt een puur Noordwijks gebeuren, dat vele belangstellenden naar de badplaats zal lokken. Te weinig animo voor Noordwijkse Avondvierdaagse NOORDWIJK Als er niet meer belangstelling komt voor de avondvierdaagse dan de laatste jaren het geval was, zet het Northgowandelcomité een punt achter dit evenement. Men betreurt de teruglopende animo, die mede het gevolg zou zijn van gebrek aan medewerking van de zijde van de scholen. De Northgo Wandelvereniging zal de avondvierdaag se nog eenmaal organiseren en wel van 7 tot en met 10 juni. Mocht de belangstelling ook nu weer tegen vallen, dan is het voorlopig de laatste, die in Noord- wijk wordt gehouden. Op 7, 8, 9 en 10 juni start men vanuit het Bowlingcentrum aan de Van Panhuys- straat 's avonds van 18 tot 19 uur. De deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden, te weten 6, 10 of 15 km. Het inschrijfgeld voor de vier avonden bedraagt f 4,Als herinnering krijgen de deelnemers een medaille of een cijfer. Voor meer informatie kan men terecht op de telefoonnummers 01719-14197 of 01719- 11298. Vrouw gewond KATWIJK Een 53-ja- rige vrouw uit Katwijk is gistermiddag om kwart over drie gewond geraakt toen zij, rijdend op de fiets, werd aange reden op de kruising Boslaan - Meeuwenlaan door een personenauto. De vrouw liep daarbij diverse fracturen en een hersenschudding op en moest worden opgeno men in het Academisch Ziekenhuis Leiden. 99 Verhoging van astingen en tarieven én uinigingen zijn nodig de meest noodzakelij- beleidsuitgangspunten kunnen realiseren. Dit at in het beleidsplan 3-1990 dat B en W van se vandaag hebben ge- isenteerd. De opstelling a de nota heeft volgens in W de grootste moeite tost gezien de grote in- iteringen als de aanleg westelijke omlei- gsweg en de aanpak het bejaardencentrum stoord en gezien de te- {lopende inkomsten, n het energiebedrijf 5 zal de winstuitkering rlijks 150.000 gulden nder zijn. het beleidsplan is een aan- prioriteiten gesteld. Zo is het volgens B en W noodzake lijk om de gemeentelijke admi nistratie te automatiseren, be taalbare woningen te bouwen, de hoeveelheid sociaal-culture le, jeugd- en sportruimten op peil te brengen, het verkeers circulatieplan uit te voeren, te zorgen voor de aanleg van de westelijke omleidingsweg (kos ten voor de gemeente 5,8 mil joen gulden), te ijveren voor aanleg van de oost-westver binding Bollenstreek SW2/S20, het realiseren en aanpassen van bestemmings plannen en de integratie van het basisonderwijs. Belastingen Voor het jaar 1983 hopen B en W het tekort van 465.500 gul den terug te brengen door voor 207.200 gulden te bezuini gen en de inkomsten te verho gen met 278.300 gulden door het verhogen van belastingen en tarieven. Het doorvoeren van deze maatregelen maakt dat het beleidsplan tot en met 1985 nog kloppend is te krij gen, maar in 1986 zullen extra maatregelen nodig zijn, want dan blijft er ondanks alles nog een tekort van ruim een half miljoen gulden op de begro ting. Eén van de maatregelen, die de Lissese bevolking het meest zal treffen is de verhoging van de onroerend-goedbelasting met 10 procent en de verho ging van de reinigingsrechten met 6 procent. Verder zal het tarief voor gymnastieklokalen met twee gulden per uur wor den verhoogd, zullen de sport verenigingen gezamenlijk 25.000 gulden per jaar meer moeten neertellen voor het ge bruik van de sportaccommoda ties en moet er voortaan geld worden betaald voor het ont vangen van de gemeenteraads stukken en zal de prijs van een bouwvergunning met 22 procent omhoog gaan. Inwonertal Een lichtpuntje in de nota is het inwonertal. Het college gaat ervan uit dat in de loop van 1983 Lisse de grens van 20.000 inwoners zal overschrij den. Hierdoor zal door het rijk meer uitgekeerd worden aan de gemeente. Desondanks zijn andere maatregelen nodig vol gens B en W. Zo wordt een zwaar beroep gedaan op de re serves, zullen de gemeentelijke belastingen en tarieven van sportaccommodaties omhoog moeten, moet er stevig bezui nigd worden en zullen de ge plande investeringen beperkt worden. Bezuinigingen De voorgestelde bezuinigings maatregelen hebben voorna melijk betrekking op de ge meentelijke diensten. Zo wil len B en W de commissie sport en recreatie opheffen als wordt besloten tot de oprich ting van een (door de gemeen te gesubsidieerde) sportraad Dat scheelt presentiegeld vooi raadsleden. Verder wil men de subsidie op het inzamelen van oud-papier stopzetten, de uit keringen aan het kleuter- en lager onderwijs terugbrengen, de subsidie aan de Muziek school verminderen, minder subsidie geven aan de School voor Volwassenen, de biblio theek minder boeken laten vervangen en het begrotings tekort van het zwembad te rugbrengen door het niet ver vullen van vacatures. Overwo gen wordt uit de schooltand- verzorgingsdienst te stappen en door terugbrengen van het aantal uren vakonderwijs hoopt men ook een flink be drag te besparen. De gemeenteraad zal uit eindelijk over het voorge legde beleidsplan moeten beslissen. B en W wijzen de raad erop dat het plan in financieel opzicht een uiterst zware opgave voor de gemeente is en niet ge ringe offers van de burge rij vraagt. „Wij zijn echter van mening dat het plan die offers rechtvaardigt", aldus het college. De raad krijgt de keuze tussen uit voering van het voorge legde plan met zijn bezui nigingen en belastingver hogingen of voor gehele of gedeeltelijke afwijzing van het plan met als ge volg dat een deel van de plannen niet kan worden uitgevoerd. Als dat laatste het geval is, eisen B en W wel van de raad dat alter natieven aangedragen worden of dat wordt aan gegeven welke plannen de gemeente zal moeten laten varen. Skyboat De formatie Skyboat treedt morgenavond op in de kleine soos van De Lindehoeve in Voorschoten. Sky boat bestaat uit Bill Craig en Don Garbutt. Bill zingt en speelt gitaar en mandoline, Don bespeelt synthesi zers, electronische drums, bas en accordeon. Het duo brengt traditionele muziek uit Ierland, Schotland, En geland en Noord-Amerika. Aanvang negen uur, entree gratis. Fancy fair Een fancy fair is vrijdag en zaterdag te bezoeken in het Groenendijks parochiehuis (Pleyn '68) in Hazerswoude. De opbrengst is voor de financiering van de opknap van het interieur van het gebouw aan de Hazerswoudse-Rijndijk. De organisatoren hebben een aantal surprises in petto, waarvan het spel „Kent u Hazerswoude?", een fotowed strijd, in het oog valt. Zaterdagmiddag is de fancy fair spe ciaal bestemd voor de kinderen. De kinderen uit Rhynen- burch kunnen dan gebruik maken van een speciale bus die dan naar en van de Groenendijk rijdt. Orgelconcert Door „Pro Organa et Muslcawordt vrijdagavond in de Triumfatorkerk in Katwijk een concert verzorgd door Kees (orgel) en Henny (klarinet) van Eersel uit Goes. Op het programma staan werken van J.S. Bach, W.A. Mozart, N.W. Gade, Camille Saint Saëns, J.L. Krebs en Ch. v. Stanford. Het concert begint om kwart over acht. De toegang voor donateurs is gratis, anderen betalen vijf gulden. Concert Abbie de Quant, fluit, en Edward Witsenburg, harp, geven zondag 6 juni vanaf kwart over acht het laatste concert in het Paus Johannes Centrum in Prinsenhof in Leidschen- dam van de serie „Concerten op de zondagavonden". Ab bie de Quant heeft met alle vooraanstaande orkesten in Nederland en met vele buitenlandse ensembles gewerkt. In 1970 behaalde zij aan het Brabants Conservatorium cum laude het einddiploma en de Prix d'Excellence. Witsen burg is docent aan het conservatorium in Den Haag en Amsterdam en werkt al sinds 1975 mee aan de Montever- di-voorstellingen van het Opernhaus in Zürich. Kaarten voor het concert kosten negen gulden 75 (voor CJP- ol pas'65-houders zeven gulden 50) en zijn verkrijgbaar 's avonds aan de zaal (5 minuten van eindpunt HTM-lijn 6). STATENLEDEN LEGGEN EED F OP HAAGS PROVINCIEHUIS HAAG Flip Pie- ^gjs. de man die tijdens de ïÉgg^kiezingen voor de pro- tagujciale staten nog als BHttrekker van D'66 fun- srde, maar inmiddels t lidmaatschap van die rtij is ontzegd, heeft h vanmorgen toch offi- iel laten beëdigen als |7V,tenlid. Over het al of ■t >t aanvaarden van die :nt?»1 in provinciale staten stond lange tijd onze rheid. Pieters had recht die statenzetel, maar inen D'66 bestond de op dat hij die vrijwillig j afstaan ten gunste van n ander D'66-lid. De Jttrekker zei vanmorgen :h nog steeds te be- ïouwen als lid van D'66, ÏR- aar door de houding van andere D'66-leden in staten gedwongen te n als „onafhankelijk" itenlid van start te gaan. last Pieters legden nog ns 82 statenleden de eed rters is momenteel in een le strijd om rehabilitatie n zijn positie verwikkeld, t twijfel er niet 'aan dat de ichillencommissie van D'66 jn bezwaren tegen mijn roy- lent zal honoreren", aldus ;ters. „Tot die tijd beschouw mezelf nog steeds volwaar- lid van D'66. Dat is geheel ereenkomstig de reglemen- i. Jammer is alleen dat de n" dere leden van D'66 dat niet lork beschouwen, waardoor ik dwongen ben nu als onaf hankelijk statenlid te begin nen. Als mijn royement onge ldig wordt verklaard hoop ik echter deel uit te kunnen ma ken van de D'66-fractie in de staten". De voormalige lijsttrekker, die, zo was afgesproken, slechts een ondergeschikte rol binnen de D'66-fractie zou spelen, weet nog niet of hij als onafhankelijk statenlid blijft zitten als het lidmaatschap hem ontzegd blijft. „Het lijkt me vrijwel onmogelijk dat dit lidmaatschap me onthouden blijft. De bezwarencommissie kan niet tot die conclusie ko men. Wat ik doe als ik ge royeerd blijf, weet ik nog niet. Dat is van later zorg". Pieters is niet het enige pro bleem binnen de fractie van D'66. Een man die niet tot de zeven D'66-kandidaten be hoorde die tijdens de verkie zingen werden gekozen wordt nu fractieleider. Het is de Wassenaarder E.H. Schuyer, die in de fractie komt omdat J. Wessel uit Oegstgeest vrij willig plaats voor hem maakt. Schuyer kon vanmorgen ech ter nog niet beëdigd worden, omdat zijn geloofsbrieven te laat zijn binnengekomen. De beëdiging vindt zodoende in de eerstvolgende statenverga dering, in september, plaats. Voorlopig bestaat de D'66- fractie daarom uit vijf in plaats van zeven leden. Schuy er is verrassend genoeg verko zen boven de gedoodverfde fractieleiders-kandidaat Tom Smit uit Zoeterwoude. Diens uitlatingen over het mogelijke opstappen van de volledige D'66-fractie bij de komst van Pieters zijn hem klaarblijkelijk niet in dank afgenomen. Hij is daardoor naar het tweede plan geschoven. RESTATIELOOP BIJ LUSTRUM gTOMPWIJKSE BOYS 1ETERWOUDE/STOMP- brengt ontvangt een waarde- (JK In het kader van het volle herinnering. •jarig bestaan van voetbal- reniging Stomwijkse Boys >rdt vrijdag 4 juni een pres- ieloop gehouden voor jong oud en tevens voor recre- ten en sportievelingen die ïag wat langer onderweg Daarom is er keuze uit ie afstanden. Klokslag half /en klinkt het startschot or de jeugdigen en ouderen i 2500 meter al een flinke itand vinden. Om zeven uur an de lopers van start voor race over 5 kilometer ter- jl één uur later de prstatie- >p over tien kilometer van irt gaat. Vanwege de feeste neden bij de voetbalvereni- \g mag de jeugd van de lage- shool gratis aan dit spor- ve festijn deelnemen. De erige deelnemers dienen ee gulden te betalen. Het iject van de tocht is uitgezet de straten van het buurt- ^.Jiap Stompwijk. Iedereen die prestatieloop (start nabij het linhufc van RnvO vnl- VOORHOUT Burgemees ter Van de Wouw reikte gis termorgen het verzetsher- denkingskruis uit aan de heer E.A.H. van Trigt (72), inwoner van Voorhout. De heer Van Trigt heeft zich bij zonder onderscheiden in het voormalig verzet. Aanvanke lijk maakte hij deel uit van het Nederlandse leger als lui tenant speciale diensten bij de genie. Nadat Nederland was bezet vocht een aantal militairen ondergronds ver- der in de zogenaamde Orde Dienst (OD). De heer Van Trigt sloot zich daarbij aan en zat zodoende al vanaf no vember 1940 in het verzet. De oud-verzetsstrijder nam onder meer onderduikers in huis, maakte valse papieren en was betrokken bij wapen droppings in Noord-Holland. Het Nationaal Comité voor het verzetherdenkingskruis heeft hem op grond van de lange staat van dienst in het verzet besloten de onder scheiding toe te kennen. BEWONERS KOMEN NA ONDERZOEK MET LAGERE KOSTEN WASSENAAR Het co mité „Bewoners Huize Nieuw-Rijksdorp" is het grondig oneens met wet houder Barning voor wat betreft de berekening van de hoogte van de zoge naamde stichtingskosten van Nieuw Rijksdorp. Volgens het comité ko men deze kosten niet op 1,1 miljoen, zoals de wet houder beweert, maar op 472.000 gulden. De jongeren van Huize Nieuw- Rijksdorp hebben destijds, in samenwerking met een archi tect, een plan ingediend, dat voorziet in verbouwing van het pand met instandhouding van het gebouw. Dit plan werd begroot op circa 1,4 miljoen. Het verbouwingsplan moest een alternatief zijn voor het ontwerp van de gemeente, waarin het pand wordt ge sloopt en daarvoor in de plaats een flat, geschikt voor jonge renhuisvesting zal worden neergezet. Tijdens een verkie zingsavond meldde Barning dat het plan van de jongeren financieel niet haalbaar bleek. Volgens hem waren de zgn. „stichtingskosten" (exploitatie) 1,1 miljoen. Het plan zou dan op zo'n 2,8 miljoen komen, en dat werd te duur. De jongeren hadden in hun ontwerp gerekend op een be drag van ca. 4 ton. Het comité, verwonderd over dit verschil gingen op onderzoek uit. In 1977 kocht de gemeente Was senaar het gebied van complex 12: H.N.R. tuin, manege Nieuw Duinrell, het pand Schoolstraat 49 en garage Pot met alle tussenliggende grond en. Hiervoor werd een bedrag van 2,5 miljoen op tafel gelegd. Aan de eigenaar van H.N.R. en manege werd 2 miljoen be taald voor grondgebied en op stallen. De boekwaarde van het totale complex was op 31/12-'81 3.203.105 - wanneer de rente is meegeteld, die de gemeente berekend over het geinves- teerde geld. Het gedeelte H.N.R. en manege vertegen woordigde een waarde van 2,6 miljoen. Volgens de bewoners geldt voor dit gebied dus een m2- prijs van 272.23. Het gebouw zelf beslaat 1700 m2, omgere kend 462.800.-. Wethouder Barning blijft ech ter vasthouden aan de reeds eerder door hem genoemde 1,1 miljoen. In de loop van deze week heb ben de bewoners een gesprek met de wethouder. ZOETERWOUDE Vana vond wordt met zeer veel spanning uitgezien naar de uitslag van de gemeente raadsverkiezing. Om zeven uur worden de stemlokalen gesloten en kan worden be gonnen met het tellen. Naar verwachting zal de uitslag vrij snel bekend zijn. Im mers, in Zoeterwoude nemen slechts drie partijen CDA, Progressief Zoeterwoude en de VVD deel aan de ver kiezing. Nadat de uitslag bekend is, trekken de aanhangers van het CDA naar Don Bosco om nog wat na te kaarten. De pro gressieven komen bijeen in „Ons Huis" terwijl de VVD- aanhangers het huis van lijst trekker P. Kremer aan de Loethe als punt van samen komst hebben gekozen. In het bijzonder bij de VVD zijn de verwachtingen hoog gespan nen. Vier jaar geleden verlo ren de liberalen één zetel ten gunste van het CDA dat met acht van de 13 beschikbare plaatsen veruit in de meerder heid was. Desalniettemin le verde de VVD toch een wet houder in de persoon van de heer W. Maan die na acht jaar de portefeuille van financiën beheerd te hebben niet meer zal terug keren in de plaatse lijke politiek. De progressie ven thans met drie zetels in de raad hebben nog nooit een wethouder geleverd maar zullen zich ongetwijfeld gaan mengen bij de verdeling van de portefeuilles. Het CDA, van oudsher al leverancier van wethouders, zal ongetwijfeld weer de huidige wethouder van openbare werken A.R. van der Heijden naar voren schuiven. Of de christen de mocraten ook de tweede wet houderszetel claimen, is uiter aard sterk afhankelijk van de uitslag van de verkiezing. Al gemene verwachting is dat het CDA één zetel zal verliezen die dan zal toevloeien naar de VVD. Vrijwel zeker zal het progressieve raadslid Kees Straver, die in de gemeente raad debuteerde in 1962 (toen nog voor de „Vrije Lijst") niet terugkeren. Hij staat als vijfde genoteerd bij P.Z. en het ligt niet in de lijn der verwachting dat de progressieven vijf zetels zullen behalen. Mogelijk dat Kees Straver door middel van voorkeurstemmen alsnog de kiesdeler zal halen. Aanwijzin gen in die richting zijn er ech ter niet. maandelijkse rentevergoeding stortingen giraal of per kas vanaf f15.000,- «vaste rente 9,57% looptijd 5 jaar tussentijdse opname is niet mogelijk, maar bij overlijden is de inleg beschikbaar.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7