„Oorlog is altijd Jonaanvaardbaar 8*% Slavenburg 's Bank Nieuwe commissie van anglicanen en rooms-katholieken PAUS MAAKT TRIOMFTOCHT DOOR GROOT-BRITTANNIË Paisley blijft proberen bezoek paus te verstoren U spaart h eelp ersoonlijk oij de Zakenbank Rente Minimum Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening f 100,- Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn. Bij opname boven f 5.000,-en binnen de termijn van 1 maand.wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend. Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed. Renterekening (r) f1.000,- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Geldmarktrekening 1 5.000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt - schommelmgen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuhere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken. zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Toprenterekening Ftef 24-5-B2 f 10.000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken. Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%, Bij alle kantoren van Slavenburg's Bank zi|n folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene spaarvoorwaarden. Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 Hoofdkantoor Coolsmgel 63. Poslbus '045 3000 BA Rotterdam. telefoon o'o-694400 DNDEN Kardinaal Wlllebrands heeft als president an het Vaticaanse secretariaat voor de christelijke enheid de hoop uitgesproken, dat de aangekondigde nternationale gemengde commissie van anglicaanse en ooms-katholieke theologen de laatste zal zijn en met efinitieve resultaten zal komen. 'e kardinaal, die zich in het gevolg van de paus bevindt, zei dit in Londen, nadat in de kathedraal van Canterbury de paus en de anglicaanse primaat dr. Robert Runcie de oprichting van de commissie hadden aangekondigd. De nieuwe commissie, die vol gens kardinaal Willebrands van geheel nieuwe samenstelling zal zijn, volgt de ARCIC op, een soortgelijke theologische commis sie, die de afgelopen twaalf jaar eensgezindheid bereikte over de belangrijkste kwesties, zoals eucharistie en ambt en het gezag in de kerk, inclusief het pauselijk primaatschap. Zij kwam begin dit jaar tot de eindconclusie, dat er voldoende eenstemmrgheid aanwezig is voor hereniging van anglicanen en katholieken. Dit standpunt werd door de congregatie voor de geloofsleer niet overgenomen. Deze raadde verdere studie aan. Uit het gezamen lijke besluit van de paus en de anglicaanse aartsbisschop een nieuwe commissie in te stellen, blijkt, dat ook van anglicaanse zijde verdere studie noodzakelijk wordt geacht. De nieuwe commissie heeft als opdracht gekregen te bestuderen „al hetgeen de wederzijdse erkenning van de ambtsbediening in onze geloofsgemeenschappen belemmert". De verklaring van Canterbury opent daarmee ook het vooruitzicht, dat een oude irritatie uit de weg zal. worden geruimd, namelijk de veroorde ling door paus Leo XIII in diens bulle „Apostolicae Curae" van de anglicaanse priesterwijdingen. Paus Leo XIII noemde in deze bulle de anglicaanse priesterwijdingen van „absoluut nul en gc ner waarde". LEIDSE COURANT DINSDAG HUNI1982 PAGINA 9 Paus sprak Polen toe W Vi LONDEN Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen zondag in het stadion van Crystal Palace in Londen ongeveer 25.000 leden van de Poolse gemeenschap in Groot-Brittannië toegesproken. De paus noemde hun gezamenlijke vaderland „een van de zwaarst beproefde landen in de wereld, een van de ergst door het lijden geteisterde en tevens een van de meest geliefde landen". Veel aanwezigen waren gekleed in tradi tioneel Pools kostuum, enkele oudere mannen droegen uniformen uit de Twee de Wereldoorlog, toén zij naast de Britse troepen tegen de nazi's vochten. Op de tribunes van het stadion hadden velen ook vlaggen bij zich, zowel Poolse vlag gen als die van het verboden vakverbond Solidariteit. Met een ferme onbekommerde geeuw, die voor menig kerkgan ger in soortgelij ke situatie voor taan het sein op veilig zet, besluit paus Johannes Paülus II de mis viering in Heaton Park in Manches ter gisteren. Het was een warme zomerse dag. Paus Johannes Paulus II praat in de woning van de de ken van de kathe draal van Canterbu ry met prins Charles en de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie. De paus en hij zouden even later samen een dienst leiden, die door prins Char les zou worden bij gewoond. Casaroli sprak uur met Thatcher LONDEN Hoewel het pause lijke bezoek aan Groot-Brittan nië als gevolg van de Falkland- oorlog een zuiver pastoraal be zoek is geworden, heeft het Va- ticaan niet alle contacten met de regering Thacher achterwege gelaten. De voornaamste mede werker van de paus. kardinaal staatssecretaris Casaroli. sprak vrijdagavond onverwachts een uur met premier Thatcher in haar ambtswoning Downings- treet 10. Over de inhoud van het gesprek is. niets bekendge maakt, maar het lijkt onwaar schijnlijk dat het gesprek over iets anders dan de Falkland- oorlog ging. Waar anders voetbalbekers triomfantelijke omhoog eheven worden, in het Londense Wembley- stadion, begroette zaterdag paus Johannes Paulus II zijn supporters. De militante Noordierse dominee Ian Paisley (midden tussen de twee agenten) bevond zich tussen de „protestanten" toen dezen ziph in Edinburgh keerden tegen het bezoek van de paus. De span doeken nodigen hem onder meer uit het Ierse republikeinse leger, de IRA en de Argentijnse presi dent Galtieri in de ban te doen. (Van onze verslaggever Puck Hooglugt) EDINBURGH Het Schotse Edinburgh haalde gisteravond opgelucht adem: de eerste halve dag van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de stad was zonder noemens waardige incidenten ver lopen. Men had anders ge vreesd. De belangstelling in de Schotse stad was overweldigend. Schotland kent, behalve een gedegen katholieke gemeen schap van bijna 850.000 men sen op een bevolking van on geveer vijf miljoen nogal wat extreem strenge protestanten. Het zijn aanhangers van de Schotse pastoor Jack Glass, die de paus de anti-christ noemt, en ook van de beruchte Ierse dominee Ian Paisley. Er was in de stad dan ook veel politie op de been, meer dan 6.000 man. Zij zijn echter nauwelijks in actie hoeven te komen. Het meest kritiek was de situ atie in de buurt van de kerk van Schotland's Assemble Hall waar de paus een moderator John Mclntyre ontmoette. Een belangrijke ontmoeting, enig in de geschiedenis. Maar be langrijker voor de christelijke beschaving, dan, voor een eventuele christelijke eenheid, zeggen commentatoren. Bij de Assemble Hall hadden zich en kele groepen felle demon stranten tegen de aanwezig heid van de paus opgesteld. Paisley was bij hen, dominee Glass voerde een andere groep aan. Maar nu had Paisley geen kalmerende woorden („Men sen, werp geen smet op geloof door geweld te gebruiken") zoals een dag eerder in Liver pool. Vooral zijn groep dreigde onverholen de afzetting te verbreken en de pauselijke stoet te verstoren. Door net voor het passeren van de paus zelf in de aanval te gaan, kon de politie dat verhinderen. Nu werd de paus alleen onthaald op hatelijk gekrijs, geheven bijbels en vuisten en grote pos ters. i De sfeer was gisteren al vroeg wat gespannen. Links en rechts gingen aanhangers van Glass dood en verdoemenis staan afroepen over alles wat katholiek is. Dat lokte onge meen felle reacties uit bij zo wel katholieke als protestantse voorbijgangers. De politie hoefde nauwelijks in te grij pen; zij zorgde er alleen voor dat de wegen en trottoirs vrij- bleven voor het verkeer. Bij het verlaten van de kathe draal, na een korte eucharis tieviering daar. maakte de paus niet zoals gewoonlijk ge bruik van de „pope-mobile", maar had het gezelschap plaats genomen in een aantal geslo ten auto's. Dat was een hele teleurstelling voor toch nog vele honderden Schotten die langs de route waren blijven wachten. ten minzaam zijn zegen. Pais ley ert zijn volgelingen waren helemaal uit het lood geslagen. Nauwelijks een uur tevoren had dominee Paisley nog op straat gepredikt: „Wie zich door die anti-christ laat zege nen, is vervloekt!". Kleinere opkomst Een schaduwkant van het be zoek is, dat tot op heden min der mensen voor de paus op de been zijn gekomen dan werd verwacht. Dit wordt hoofdza kelijk toegeschreven aan de ongelukkige keuze van de Pinksterdagen voor het pause lijk bezoek. Veel Britten heb ben van het lange, mooie weekeinde gebruik gemaakt om wat vakantie te nemen of familie te bezoeken of zijn af geschrikt door de uitgebreide veiligheidsmaatregelen. In Coventry werd de eucharis tieviering van zondagmorgen in de openlucht bijgewoond door hooguit driehonderddui zend gelovigen, in plaats van het half miljoen mensen dat werd verwacht. In Manchester werd maandagmorgen een miljoen gelovigen verwacht. Ook daar bleef het aantal mannen, vrouwen en kinde ren beperkt tot nauwelijks driehonderdduizend. In Can terbury, waar Johannes Pau lus II zaterdagmorgen een oe cumenische dienst bijwoonde in de 780 jaar oude kathedraal, verwachtten de organisatoren Glasgow is vanmiddag in het Bellahouston Park de vijfde grootse eucharistieviering in de open lucht. Hoewel het leeuwendeel van de Schotse katholieken in die stad gecon centreerd is, werden in het Park ook honderden gelovigen verwacht van afgelegen eilan den, waaronder Barra en Zuid-Ulst. Deze katholieke ei landers hebben vliegtuigen ge charterd Voor een retour vlucht naar Glasgow. Paisley De protestantse bevolking van Glasgow onderhoudt sterke banden met de geloofsgenoten in het Noordierse Belfast. Glasgow telt talrijke militante protestantse groeperingen. Tenminste drie extreme groe pen dreigden het bezoek van de paus en de eucharistievie ring in Bellahouston Park vanmiddag in de war te bren gen, maar ernstige hinder werd niet verwacht, gezien de bijna veertienduizend orde handhavers in het park. In Engeland boekten dergelij ke betogingen, op touw gezet door de beruchte Noordierse dominee Ian Paisley, weinig succes. Maandagmiddag ston den Paisley en tweehonderd aanhangers in Liverpool met de bijbel te zwaaien en uit vol le borst „Anti-christ" te roe pen, toen Johannes Paulus II daar voorbij kwam. De paus gaf deze brullende anti-papis- zeker 250.000 man. Maar hoe wel het een-stralend zomer weertje was, kwamen niet meer dan 25.000 mensen de paus toejuichen. De betrekkelijk geringe op komst heeft tot nu toe overal tot gevolg, dat ook heel wat minder pauselijke souveniers verkocht worden dan de orga nisatoren hoopten. Als het zo doorgaat zullen wegens de ge ringe opbrengst, die tegelijk bijzonder nadelig is voor de public relations-firma van de Amerikaanse zakenman Mark McCormack, aan wie de rooms-katholieke kerk bepaal de rechten afgestaan heeft, nog veel kerkelijke collecties nodig zijn om de hoge kosten van het pauselijk bezoek volle dig te kunnen betalen. Geestdriftig onthaal De paus zelf mag echter niet mopperen; hij wordt overal even warm en geestdriftig ont vangen. De Britten doen alles wat ze kunnen om te tonen, dat ze van hem houden. De paus zelf is bezield met een onblusbare liefde voor het Britse volk; sinds zijn aan komst in Groot-Brittannië heeft hij niet alleen enkele nieuwe jonge gelovigen ge doopt en gevormd, maar ook twaalf Britten tot priester ge wijd en met duizenden echtpa ren de huwelijksbeloften ver nieuwd. In Liverpool, waar veel katholieke Ieren wonen, s\ (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Paus Johan- ïes Paulus II, die vandaag de vijfde dag van zijn pas toraal bezoek aan Groot- Brittannië in Schotland doorbrengt, heeft afgelo- P \pen weekeinde in Enge- and een vernietigend Dordeel geveld over de Falkland-oorlog. Tijdens een eucharistieviering op /^het vliegveld van Coven- ry, in Midden-Engeland, verklaarde hij dat oorlog .totaal onaanvaardbaar is - V als middel om menings verschillen tussen landen s ip te lossen". Uohannes Paulus II zei, dat >orlog thuishoort in een tra- [isch verleden. Voor oorlog is ir geen plaats op de agenda -y /an de toekomst. Hoewel de iaus scheen te praten over ^lorlog in het algemeen en hij et conflict in het zuiden van Atlantische Oceaan niet ■mde, was het toch duidelijk t hij in de eerste plaats de [alkland-oorlog bedoelde, iveral spoorde hij zijn gehoor an te bidden voor vrede en erzoening. Een oproep om iet conflict vreedzaam te re ien, bleef vrijwel nergens chterwege. )e paus heeft in vier dagen i belangrijke Britse ste- bezocht. In het Schotse droeg hij zondag een heilige mis op in „Paddy's Wigwam", de moderne rooms-katholieke kathedraal die aan de buiten kant inderdaad veel weg heeft van een indianentent. De paus heeft jaren gehoopt deze fraaie ronde kerk ooit zelf te kunnen bezoeken. In Liverpool woon de paus Johannes Paulus ook een korte oecumenische plech tigheid bij in de anglicaanse kathedraal. In Schotland ont moette hij eveneens leidende protestantse geestelijken. Met de contacten die de paus op die manier legt, zet hij zijn verzoe ningswerk tussen de christelij ke kerken van Groot-Brittan nië en Rome onvermoeibaar Zijn bedevaart van afgelopen zaterdag naar het anglicaanse Canterbury, waar hij samen met aartsbisschop dr. Robert Runcie bad voor het altaar van de prachtige kathedraal, heeft geleid tot een gezamenlijke verklaring, ondertekend door Johannes Paulus II en dr. Runcie. In dit document wordt de oprichting aangekondigd van een nieuwe internationale commissie, die christelijke eenheid tot stand moet bren gen. De paus heeft in Canter bury ook gesproken met de leiders van andere protestant se kerken, aangesloten bij de Britse Raad van Kerken en hen uitgenodigd om hun ge sprek te komen voortzetten in Rome.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9