DE WD ZET DE ZAKEN OPEEN RUTJE DL Staking Rotterdam loopt op z'n eind 0 Door gebrekkige opvang veel straat agenten in de fout Avebe behaalt 3,2 min winst weer Lawaaiige Enschedeër krijgt schot in zij STEM WD ER IS ALGENOEG GEPRAAT „Samenwerkingsclubs nemen ons steeds minder serieus" feidaeOowa/nt Signaal voor het CDA Autotrip naar Zweden BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JUNI 1982 PAGINA 7 Onderzoek naar dood patiënt ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam zal een onder zoek instellen naar het overlijden van de 44-jarige Schot J. Sneddon begin deze week in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis, nadat hij bij een operatie in het Westbrabantse Ze venbergen een hersenbloeding had gekregen en in coma was geraakt. De man was in het Zuiderziekenhuis in zijn woonplaats opgenomen nadat hij bij een bedrijfsongeval een ver brijzelde voet had afgelopen. De fa milie van Sneddon is ervan over tuigd dat een medische fout is ge maakt. BAN wil nieuwe acties in Dodewaard UTRECHT De anti-kernenergiebeweging Breek Atoomketen Nederland (BAN) maaki zich op voor nieuwe acties in Dodewaard. Slui ting van de Nederlandse kerncentrales moet onder aanhoudende druk afgedwongen wor den, nu de politici daar geen vrijwillig begin mee willen maken, zo concludeerden de ruim 500 actievoerders na een driedaags tentenkamp op het universiteitsterrein in Utrecht. Op het kamp werd in groepjes gediscussieerd over de in de toekomst te volgen strategie. Een echte koersverandering is daar niet uitgeko men. In een slotverklaring stellen de actievoer ders dat een ander energiebeleid alleen via massale directe acties is te verwezenlijken. De anti-kernenergiebeweging blijft zich ook ver zetten tegen de dumping van radio-actief afval. Zes gewonden bij explosie op jacht GIETHOORN Zes men sen zijn gistermiddag ge wond geraakt door een ex plosie op een jacht in de wa teren van Giethoorn. Twee vrouwen en twee kinderen zijn ter behandeling opge nomen in een ziekenhuis in Zwolle. Twee mannen mochten na behandeling het ziekenhuis verlaten. De brand op het acht meter metende jacht is waar schijnlijk ontstaan i door benzinedamp. Het schip heeft door de ontploffing ernstige schade opgelopen maar is niet gezonken. H. Algra overleden LEEUWARDEN In een ziekenhuis te Leeuwarden is vanmorgen op 86-jarige leeftijd de oud-hoofdre dacteur van het Friesch Dagblad, H. Algra, overle den. Algra was de laatste jaren nog als vaste mede werker bij deze krant werkzaam. De oud-hoofd redacteur genoot bekend heid als geschiedschrijver en publiceerde verschil lende boeken. Op zijn tachtigste verjaardag werd Algra eredoctor in de soci ale wetenschappen aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Branden eisen mensenlevens HAARLEM Bij een brand in een bovenhuis in Haarlem zijn op de ochtend van eerste pink sterdag vijf mensen omgekomen. Drie kinderen van vijf tot zes jaar en een dertigjarige vrouw. Een zeventienjarig meisje werd gedood toen zij van twaalf meter hoogte uit een raam sprong. De móeder van het omgekomen meisje sprong eveneens uit het raam en werd met zware ver wondingen opgenomen in het ziekenhuis. Twee mannen zagen kans zich in veiligheid te bren gen. In het huis wonde een Turks gezin van vier personen, dat tijdens de brand vier gasten uit Dordrecht op bezoek had. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Bij een brand in de Afrikaanderbuurt in Rotterdam is een Dl-ja- rige man om het leven gekomen. Een kind van twee jaar is overgebracht naar het ziekenhuis. Ook in Haren (Gr.) is een eenjarig meisje bij een brand om het leven gekomen. ROTTERDAM De staking bij het Rotterdamse con taineroverslagbedrijf ECT loopt ten einde. Nadat gis termiddag werd besloten de posters bij de poort weg te halën in verband met het bereikte principe-akkoord over een studie naar de arbeidsvoorwaarden bij ECT, loopt het aantal stakers drastisch terug. De leden van de Vervoersbond FNV moeten morgen op een le denvergadering beslissen of zij een definitief einde aan de sta king maken. De indruk bestaat evernwel dat vanmorgen het grootste deel van de dagploeg aan het werk is gegaan. Volgens stakingsleider Joep Verroen waren er vanochtend evenveel sta kers als werkwilligen. Volgens directiesecretaris Schut van ECT is 35 procent van de dagploeg niet op het werk verschenen. Er is echter voldoende mankracht om de vier schepen die bij ECT liggen af te hande len. In de loop van vandaag werden nog een aantal schepen ver wacht. De aan- en afvoer van containers over de weg loopt weer normaal, sinds gisteren de blokkade van de poort werd opgehe ven. Bij de massagoed- en graanoverslagbedrijven in de Rotterdamse haven wordt vandaag vergaderd over het „bijgestelde bod" dat de havenwerkgevers zaterdagochtend hebben gedaan. De Ver voersbond FNV zal de stakers niet adviseren voor of tegen te itemen, maar de situatie „neutraal" 'aan de leden voorleggen. ENSCHEDE Een 31-jarige inwoner,van Enschede is zondagavond gewond geraakt door ëen kogel uit een politiepistool. De kogel, die in 's mans zij belandde, is operatief verwijderd. Dit heeft de politie van Enschede vanochtend meegedeeld. De politie was naar het huis' van de man gekomen om de ge luidsboxen die hij in zijn tuin had neergezet in beslag te nemen. Eeerder op de avond hadden de politiemannen hem al de wacht aangezegd omdat de buren hadden geklaagd over een fikse dosis geluidsoverlast. Toen de politie voor de tweede keer arriveerde, kwam de lawaaiige man met een bijl op de agenten af. De poli tiemensen losten twee waarschuwingsschoten. De man zette de bijl toen weliswaar weg, maar liet daarop drie fors uit de kluiten gewassen honden los. De agenten voelden zich bedreigd en vuurden enkele schoten op de honden af. Eén beest liet het le ven en de eigenaar werd geraakt door een afketsende kogel. Koningin Beatrix poseert op de trappen van paleis Huis ten Bosch met de ministers van het derde kabinet-Van Agt, dat zaterdag werd beëdigd. Op de voorste rij vanaf links: Gardeniers (Volksgezondheid en Milieuhygiëne), premier Van Agt (Algemene Zaken en Buitenlandse Za ken), koningin Beatrix, vice-premier Terlouw (Economi sche Zaken), De Koning (Landbouw en Visserij en Antil liaanse Zaken) en Van Dijk (Ontwikkelingssamenwer king). Op de tweede rij: Zeevalking (Verkeer en Water staat), Van der Stee (Financiën), De Ruiter (Justitie), Rood (Binnenlandse Zaken), Nypels (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). Op de achterste rij Deetman (On derwijs), De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en De Boer (CRM). Minister Van Mierlo van Defensie ontbreekt op de foto wegens een verblijf in het zieken huis. Foto Milan Konvalinka (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als gevolg van manco's in de politie organisatie, zoals gebrek kige opvang en begelei ding, gaat een op de vijf surveillance-agenten in de fout. Ook de opvatting, als zou bij een politie-agent geen werk- of emotionele problemen kunnen be staan, speelt daarbij een negatieve rol. Dit blijkt uit een nog niet gepubli ceerd onderzoek dat het ministerie van Binnen landse Zaken heeft uitge voerd naar de werkdruk binnen de surveillance diensten. Het rapport zal waarschijnlijk morgen ter kennisneming aan de verschillende politiekorp sen worden gezonden. Ofschoon crisissituaties voor de-, meeste straatagenten „het zout in de pap" vormen, wordt 20 procent ervan bevangen ONDERZOEK MINISTERIE VAN BINNENLANDSE ZAKEN: door de angst in die situtaties juist te falen. Als gevolg daar van gaat deze groep minstens eenmaal in de fout. Volgens het rapport zullen de ploegbri- gadiers, die de surveillance agenten beoordelen, meer be trokken moeten worden bij het surveillance-werk. Het aantal ploegbrigadiers zal daartoe moeten worden uitge breid, aldus het ministerie. Aan het onderzoek werkten ruim driehonderd straatagen ten mee uit Den Haag, Zoeter- meer en Alphen aan de Rijn. De helft van de ondervraagde groep blijkt bovendien te twij felen aan de mate van veilig heid die met het politiewerk wordt geschapen. In het on derzoek wordt dan ook gesteld dat uiterst voorzichtig moet worden omgesprongen met de roep om betere en zwaardere bewapening en meer man kracht. Het rapport constateert verder dat ongeveer 7 procent van de mannelijke en maar liefst 20 procent van de vrou welijke surveillance-agenten overbelast dreigt te raken. Bij de helft van de onderzochten blijkt de bloeddruk veel te hoog. Eenderde van de man nen en vijftien procent van de vrouwen heeft een verhoogde kans op hart- en vaatziekten; dit als gevolg van een te hoog cholesterolgeh&lte in het ADVERTENTIE De WD vindt dat zeker in moeilijke tijden partijen openhartig en eerlijk moeten samenwerken. Op landelijk niveau. Maar ook in uw gemeente. Bij ruzies en verdeeld heid is ons land niet gebaat. Door de lasten voor de bedrijven nu te verlagen, komt er ruimte voor meer werk. Dat is een van de belangrijkste taken voor een nieuw kabinet Straks komen weer tienduizenden jongeren met hun diploma op zak van school. Deeltijdbanen moeten nu wel heel snel voorrang krijgen. Of zijn we er al aan gewend, dat na de schoolbanken werkloosheid volgt? Nu de overheid teveel geld uitgeeft, komt ook de kas van uw gemeente in de knel. De WD vindt het onaanvaardbaar dat de burgers het gelag betalen. De onroerendgoed- psting en de gasprijzen stijgen al genoeg! wtal inbraken, bedreigingen en berovingen op fetijgt onrustbarend. De WD wil dat die criminaliteit bestreden wordt. Dat is de taak van de politie. jj/w/ de politie bij die taak steunen. 'regering moet de tering naar de nering zetten, li'eten we allemaal. Daarom mogen belastingen ia/e premies niet omhoog. Daarom ook geen olidariteitsheffing. VOORZITTER BOUWBOND FNV: UTRECHT Voorzitter Bram Buys van de Bouw bond FNV vraagt zich af of het voor de vakbewe ging nog zin heeft om te bijven zitten in samen- werkingsinstituten zoals de Sociaal Economische Raad (SER) of in de Stich ting van de Arbeid. Het lidmaatschap van dat soort samenwerkingsclubs met werkgevers en overheid zet nauwelijks zoden aan de vak- bondsdijk en wellicht kan de vakbeweging op eigen kracht meer bereiken, suggereerde Buys vanmorgen op de verga dering van zijn bondsraad in Utrecht, het „parlement" van de Bouwbond. Volgens Buys nemen de politi ci en werkgeversorganisaties op centraal niveau de vakbe weging steeds minder serieus. „Het heeft er de schijn van dat men uit een soort fatsoen de vakbeweging nog net wil aan- „COR"de lucht in Op de vliegtuig show in Lelystad kwamen Pinster zaterdag negen tig amateur-vlieg tuigbouwers bij een. Cor Dijkman Dulkes uit Bever wijk ontving bij die gelegenheid als eerste in Ne derland een offi cieel Bewijs van Luchtvaardigheid voor zijn zelfont worpen en zelf gebouwde vlieg tuig, de PH-COR. Nu als gevolg van onverbiddelijke voorwaarden het CDA/D'66-tussenkabinet bij voorbaat is veroordeeld tot een krachteloos beleid, was het eigenlijk een overbodige luxe langdurig te zoeken naar zware, politieke figuren. Het kabi net Van Agt-III zal immers toch niet de ruimte krijgen om een volwaardige begroting voor 1983 tot stand te brengen, nu het via een vroeg gekozen verkiezingsdatum begin septem ber al weer demissionair zal worden. TERECHT is CDA-fractieleider Lubbers daarom niet ge zwicht voor alle druk om tot het kabinet toe te treden. In de korte periode die dit kabinet rest zou hij niets wezenlijks ge daan kunnen hebben op Sociale Zaken. Hij zal ongetwijfeld van groter nut kunnen zijn als leider van de Tweede-Kamer fractie van zijn partij. Dat- Lubbers lang heeft geaarzeld of hij op verzoek vooral van Van Agt de portefeuille van Sociale Zaken op zich zou nemen, moet voor het CDA overigens wel een sig naal zijn. Lubbers ziet zich kennelijk niet als een blijvende fractieleider, als een Romme-in-de-dop. Een duidelijke op volger is er niet, noch in de CDA-fractie, noch onder de hui dige bewindslieden. Het CDA zal daarom snel iets moeten doen aan het kweken van opvolgers, want bij de eerstvolgen de formatie kan Lubbers al naar een kabinetszetel verdwe nen zijn. En het gaat niet aan om een evident politiek talent bij gebrek aan opvolgers er toe te veroordelen altijd maar op dezelfde stoel te blijven zitten. INMIDDELS moet er van worden uitgegaan dat de verkie zingsdatum op 8 september zal vallen. Er is geen enkele goe de politieke reden de stembusslag zo lang uit te stellen, maar uit praktische overwegingen moet gewacht worden tot de va kantieperiode voorbij is. Tot en met het weekeinde vóór 8 september hebben de scholen in het Oosten en Noorden van het land nog vrijaf. We zullen moeten wachten tot iedereen van vakantie is teruggekeerd alvorens voor de derde keer dit jaar onze stem uit te brengen. VEE^DAM Het aardappelzetmeelconern Avebe in Veendam heeft in 1981 dankzij overheidssteun en steun van de leden 3,2 miljoen gulden winst behaald. Dat blijkt uit het jaarverslag. Volgens bestuur en directie is daarmee de weg naar een gezond jAvebe ingeslagen. Toch was 1981 voor het bedrijf een erg moei lijk jaar. Zonder steunmaatregelen van de overheid (28 miljoen) en zonder bijdragen van de leden (17 miljoen) zou er een verlies van 42 miljoen gulden zijn gemaakt. De winst is een miljoen hoger dan werd verwacht op grond van de maatregelen van de eerste herstructurering. In de eerste fase zijn tot nog toe vier aardappelzetmeelfabrieken gesloten in 1980 en een vijfde in 1981. In de tweede fase zullen 500 arbeidsplaat sen verdwijnen. De verkoop van aardappelmeel en derivaten steeg, evenals de prijs. Dat voordeel viel echter geheel weg tegen hogere lasten voor rente en energie, aldus hoofddirekteur P. ten Hoove in het jaarverslag. De omzet van Avebe, de grootste producent van aardappelzetmeel en aardappelzetmeelderivaten ter wereld, be droeg in 1981 één miljard gulden. In 1981 liep het personeelsbe stand terug van 3004 tot 2538. .•oren, maar haar daarna in alle gemoedsrust terzijde schuift", aldus de bondsvoor zitter. Wat de komende verkiezingen betreft, concludeert Buys dat er in de politieke arena tot nu toe nauwelijks iets van de FNV-verlangens is verwezen lijkt. Daarom doet hij de sug gestie dat de FNV bij de ver kiezingen haar min of meer neutrale opstelling maar eens moet verlaten en meer politie ke kleur aan haar beleidsop vattingen moet verbinden. ADVERTENTIE In samenwerking met DFDS Tor Liner hebben wij een aan trekkelijke autotocht voor u georganiseerd naar de Zweed se stad Jönköping. Deze 5-daagse midweektrip begint op dinsdag 6 juli. Om één uur 's middags wordt ingescheept in het m.s. Tor Britannia, dat in Amsterdam ligt, voor de tochl naar Göteborg in Zweden. Aankomst daar woensdagoch tend. Na ontscheping wordt per auto naar Jönköping/Husk- varna gereden, aan de hand van een uitgebreide routebe schrijving. Daar wordt twee nachten gelogeerd in het eerste klas hotel Ramada op basis van vierpersoons „familieka mers" met toilet, bad/douche en radio/tv. Vrijdagavond wordt weer ingescheept in Göteborg en zaterdagavond om streeks zes uur bent u terug in Amsterdam. Deze midweek trip naar Zweden kost 379,- p.p. op basis van een 4-per- soons luxe hut met douche en toilet en een „familiekamer" in het Ramada hotel, eveneens bezet door vier personen. Voor een tweepersoonshut en een „familiekamer" bezet door twee personen is de prijs 519,- p.p. In de prijs is de overtocht van de auto begrepen, evenals ontbijt, zowel aan boord als in het hotel Ramada. Een reis- en ongevallen- en annuleringsverzekering kost 22,50 p.p. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: o Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. o Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). Het blijft warm DE BILT - Het zonnige en warme weer houdt deze week aan. Aan de westflank van een groot hogedrukgebied met centrum boven Polen is iets vochtiger lucht uit Frankrijk tot onze omgeving doorge drongen. Afgelopen nacht ont wikkelden zich boven Frank rijk en België enkele onweers buien waarvan de restanten tot Zeeland doordrongen. Ook boven andere delen van Ne derland kan vanavond een lo kale onweersbui voorkomen. Morgen overdag is de kans op onweer maar klein en het wordt opnieuw zonnig met een middagtemperatuur van onge veer 26 graden. De minimum temperatuur in de komende nacht ligt rond de 14 graden. Er is weinig wind, windkracht 3 of minder uit uiteenlopende richtingen, 's Middags waait aan de kust een matige wind van zee. Man in coma na aanrijding LEIDEN Een 37-jarige Lei- denaar is zondagavond na een aanrijding in coma in het AZL opgenomen. De automobilist die de aanrijding veroorzaakte, reed na het ongeval door. Het slachtoffer wandelde met een kennis op de rijbaan van de Morsweg (het trottoir is daar opgebroken). Plotseling werd hij geschept. De man naast hem kon nog net bijtijds wegspringen. Deze gaf een deel van het kenteken door aan de politie. Een kwartier later, om half twaalf, werd de gezochte op de Haagse Schouwweg gesignaleerd. De bestuurder zag nog kans zijn auto achter het restaurant de Haagse Schouw te zetten en de benen te nemen. In de Nórm- straat werd de man, een 20-ja- rige Leidenaar, aangehouden. De man is niet in het bezit van een rijbewijs. De politie vraagt getuigen van het ongeval zich te melden (tel. 149961).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7