Gemeente Leiden speelt vanavond piraatje CDA LIJST 2 'VERKIEZINGSKOORTS rMET TELEVISIEVIRUS Middenpartij pleit voor meer parkeerplaatsen ONZE KANDIDATEN STELLEN ZICH VOOR STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JUNI 1982 PAGINA 3 iEIDEN Vanavond ;an heel Leiden en om- itreken kijken naar de erste legale lokale televi- ;ieuitzending van deze re gio: een programma over de Leidse gemeenteraads- 5c verkiezingen. Het aan- vangstijdstip is rond kwart nd|,voor elf, de duur van het diaprogramma ruim een half au- uur. De kwaliteit is zeer redelijk tot goed te noe- dil|men. Maar dat kan ook „dnlniet anders, want het pro- ex; gramma is gemaakt door pa. vakmensen. Dit ene pro- in grammaatje zou een aan loop zijn voor een tweede uitzendavond, een semi- live uitzending vanuit de Stadsgehoorzaal waar po- nlitiek Leiden morgen de Huitslagenavond beleeft. HDie tweede uitzending Hjgaat niet door. De kosten "zijn te hoog, mede gezien het late tijdstip van uit- ca- zending. In dit artikel een B®n terugblik op de afgelopen paar weken, waarin Lei- ies.den plotseling probeerde de verkiezingen op het an-kabelnet te brengen. Een verslag van het uitzaaien- fft- de televisievirus, dat ^[slechts dankzij een wak- (rti kere wethouder van fi- ius! nanciën bedwongen kon niet worden, ren Het televisievirus kwam tot le- 're- ven door CDA-lijsttrekker re- Joop Walenkamp. Hij stelde e la vragen over de mogelijkheden tot om een of twee uitzendingen „De op het Leidse kabelnet te de brengen ter gelegenheid van de verkiezingen. Het college er wel wat in en richtte daartoe een verzoek aan de va-minister van CRM. In het ach- zijr terhoofd speelde wellicht de mei veronderstelling, dat een t.v.- Dai uitzending voorafgaande aan de verkiezingen de gang naar i of de stembus zou stimuleren. ihL zg, Overwegingen van eigenbe lang zullen daaraan niet vreemd zijn geweest: een gro tere opkomst zou immers vooral de PvdA ten goede ko men. Maar met zo'n verzoek aan CRM ^alleen was de ge- 3 D meente er natuurlijk niet. Als een programma dan al ge maakt mocht worden, dan moest het ook nog uitgevoerd worden. Binnen het ambtena renkorps had men geen erva ren televisiemensen. Hoofd van de gemeentelijke voorlich tingsdienst Jan Lelieveld! werd met het daadwerkelijk maken van het programma belast. Een schier onmenselij ke opgave: niet alleen had ook deze ambtenaar nimmer met een televisiebijltje gehakt, maar ook de voorbereidings tijd bedroeg een luttel aantal weken. Waar in Hilversum bijna 20.000 mensen maanden lang aan werken, moest in Leiden door Lelieveldt alleen worden opgeknapt. Hulp Natuurlijk begreep ook Lelie veldt, dat hij het in z'n eentje niet aan kon. Hij riep hulp in. Om assistentie werd gevraagd aan het Audio Visueel Cen trum van de Universiteit die voor de techniek kon zorgen, terwijl de beide Leidse kran ten om journalistieke inbreng werd gevraagd. De eerste hob bel die te nemen was, waren de verwachte kosten. De heer H. Vernhout van de universi teit kwam met een becijfering, die naarmate de weken ver streken telkens een paar dui zend gulden hoger werd. De hoofdredacties van Leidsch Dagblad en Leidse Courant stelden zich uitermate soepel op: men was bereid voor jour nalistieke inbreng te zorgen mits de eindverantwoordelijk heid over de journalistieke in houd ook maar bij de kranten bleef. Of zoals hoofdredacteur Ton Schuurmans van het L.D. opmerkte: „Ik wil best mee helpen een programmaatje te maken, maar ik verdom het om dat straks door een of an der ambtenaartje te laten goedkeuren". De hoofdredac tie van de Leidse Courant stel de zich wat afstandelijker op, temeer daar zojuist demissio nair minister Van der Louw van CRM liet weten lokale te levisie met lokale reclame best te willen, mits deze maar werd gemaakt door een lokale stich ting die geen enkele binding met de lokale kranten had. Een vreemde situatie: de rijks overheid weert de kranten, terwijl de lokale overheid de kranten te hulp roept Maar ook de Leidse Courant wilde niet afhaken: wanneer ieder een enthousiast is, zal de L.C. niet als dwarsligger fungeren: De handen werden vervolgens uit de mouwen gestoken. Het Audio Visueel Centrum boog zich over de techniek. Het programma voor de avond voorafgaande aan de verkie zingen kon geheel „ingeblikt" worden. Het maken en uitzen den van een soort documentai re dus. Voor de verkiezingsdag zelf lag het wat moeilijker. In eerste instantie werd gedacht Om de beelden van de uitsla genavond in de Stadsgehoor zaal op ampex vast te leggen, vervolgens snel naar de mast in Oegstgeest te rijden en daar met een kabeltje de aan elkaar gemonteerde bandjes in de ontvangstinstallatie „te prik ken". Later werd de mogelijk heid geopperd om met een straalverbinding vanuit de Stadsgehoorzaal beelden „life" te verzenden naar de ont- vangstmast in Oegstgeest. On geveer zoals de piratenzenders dat tot zeer kort geleden nog vrijwel wekelijks deden. Opnames De beide krantenredacties be gonnen met de voorbereidin gen van het eerste program ma, dat op beeldband werd vastgelegd. Opnames werden gemaakt in de raadzaal. Daar werden de beelden vastgelegd die vanavond op de buis ko men. Dan ziet Leiden hoe wet houder Tesselaar, de socialisti sche lijsttrekker, reageert op de vraag, waarom hij vindt dat de Leidse burgerij op zijn par tij moet stemmen. „Omdat het de beste is", is zijn korte ant woord. Andere lijsttrekkers maken een langduriger ge bruik van de zendtijd. Dat ge drag komt dan overeen met een gouden televisieregel: het maakt niet uit wat je zegt, het gaat erom dat je lang in beeld bent. Vanavond is ook het Rijnlands Christelijk Mannen koor te zien. Die zingen een toepasselijk lied in de Pieters kerk. Deze opnamen hadden veel voeten in de aarde. Het koor wilde wel in de Pieters kerk zingen, mits daar een po dium stond. Bestel maar een podium en stuur de rekening naar de gemeente, besliste de programmastaf. De gemeente zal dus straks een nota van en kele duizenden guldens ont vangen, want dat kost het snel bouwen van een podium. Dan zijn er vanavond behalve burgemeester Goekoop ook volop straatinterviews te zien. Tijdens de montage zijn er noodgedwongen veel beelden verwijderd. De Leidse burger kan namelijk hoogst humoris tisch reageren. Maar wel op zo'n manier, dat de heren poli tici na het zien van de uitzen ding het schaamrood op de ka ken zouden hebben. En dat was niet de bedoeling. De voorbereidingen van de „life" uitzending kwamen in middels ook op gang. Het leek de programmamakers wense lijk om ook de randgemeenten aan bod te laten komen. De Leidse Courant belde de bur gemeesters en vond allen be reid, soms zelfs gretig, om woensdagavond met de uitsla gen uit de eigen gemeente on der de arm, naar de Stadsge hoorzaal te komen. In de Stadsgehoorzaal werd door dc programmamakers een zaal verdeling gemaakt: drie pre sentatiesets en een strijkje voor het muzikale intermezzo Met tenminste vier camera's en een groot aantal monitoren op diverse plekken in de zaal De programmastaf was inmid dels versterkt met een particu lier bedrijf uit Brabant, dat het Audio Visueel Centrum met een reportagetrein zou helpen. Tevergeefs Een deel van de activiteiten bleek tevergeefs. De kosten rezen de pan uit. Oorspronke lijk was uitgegaan van een to taal bedrag van twintigdui zend gulden voor beide uitzen dingen. Nu bleek het eerste programma al tien mille te kosten en het tweede zou de twintig mille benaderen. Aan die snelle stijging lag een logi sche verklaring ten grondslag Hans Vernhout van het Audic Visueel Centrum: „Wat we doen, moeten we goed doen En goed doen kost geld. Moei het goedkoper, dan kunnen we het niet professioneel doen en haken we af". Zo kwam het, dat wethouder Bordewijk van financiën vorige week woensdag plotseling een ge raamd bedrag van 30.000 gul den onder ogen kreeg. Een week eerder was hij akkoord gegaan met een bedrag van twintig mille. In zijn beslissing speelde ook een tweede over weging een rol. Tot vorige week woensdag had iedereen nog gedacht, dat de uitzendin gen rond half elf 's avonds konden beginnen. Maar nu was plotseling ontdekt, dat de Belgische televisie met ingang van 1 juni de uitzendingen op het tweede net stopt en dan al leen met BRT 1 uitzendt. Die uitzendingen duren langer. In het programmablad stond voor 1 juni het laatste journaal om kwart voor elf geprogram meerd en voor 2 juni pas om kwart voor twaalf. Op de woensdagavond zou de verkie zingsuitzending derhalve rond middernacht op de kabel ko men. Wethouder Bordewijk van financiën besloot die tweede uitzending dan maar te stoppen. Het eerste program ma mocht nog wel worden uit gezonden, dat was immers op een oor na al gereed. Piraten Zo heeft Leiden vanavond toch z'n primeur. Men legt het overigens af tegen vele andere gemeenten in het land, die op verkiezingsavond wel een uit zending verzorgen. Zoals dat in Lisse en Hillegom gebeurt. Maar daar worden niet dezelf de kwaliteitseisen gesteld, die de programmamakers in Lei den voor ogen stonden. Nog een pikant detail: enkele tele visiepiraten hadden het voor nemen om tijdens de gemeen telijke uitzending met een straalzender vanuit de Stads gehoorzaal „in te prikken". Men wilde eigen beelden dwars door de verkiezingsuit zending instralen. LEIDEN „De Midden partij wil de bereikbaar heid van de binnenstad en de parkeergelegenheid al daar behouden. Er dreigt een groot gevaar. Wan neer de bestemmingsplan nen voor de binnenstad worden uitgevoerd, gaan er alleen al bij Molen de Valk, bij de Haarlemmer straat en De Camp zo'n 1000 parkeerplaatsen ver loren. De binnenstadswin kels in dat gebied zijn dan per auto niet meer bereik baar". Dit staat in het partijprogram ma van de Middenpartij, zoals dat enkele dagen voor de ver kiezingen werd uitgebracht. Deze partij werd enkele we ken geleden opgericht dooi middenstander A. van der Zon en hoopt na de verkiezingen met één zetel in de raad te verschijnen. De Middenpartij wil huizen bouwen in de Leid se uitbreidingsgebieden (Ste venshof, Roomburg). Deze woongebieden moeten auto- luw gehouden worden. „De Middenpartij wil geen huizen bouwen op parkeerplaatsen en zeker niet in het Leidse Hout". Om de nog aanwezige bedrij ven voor Leiden te behouden moet „een soepeler beleid" ge voerd worden. „Als de ge meente wat zuinigelr omgaat met haar geld kunnen er in de Stevenshof betaalbare wonin gen worden gebouwd", ver wacht de Middenpartij. Verder pleit Van der Zon's partij voor handhaving en zo mogelijk uitbreiding van de universiteit in Leiden. „In de Leeuwenhoek moet daar ruimte voor vrij gehouden worden. Vanzelfsprekend moet er betaalbare woonruim te voor studenten beschikbaa zijn", aldus het partijprogram ma. Tenslotte: „de Middenpar tij wil een goede samenwer king met de ambtenaren en de politie". Zoektocht over honger Een aantal vertegenwoordigers van de anti-hongerbe- weging staat 3 juni vanaf elf uur met een informatie busje op het Stationsplein. Zij geven dan zoekto chtpamfletten uit waarin mensen worden opgeroepen nadere informatie aan te vragen over het bestrijden van Be honger in de wereld. Degene die de groeiende honger in de wereld willen helpen verminderen kun nen zich in de bus laten voorlichten over de mogeli jkheden. Beroepenmark t De kleuterschool Duimelijn en de lagere St. Josephschool aan de Oppenheimstraat houden donderdagavond 3 juni een beroepenmarkt. Per augustus is het de bedoeling dat de twee scholen een basisschool gaan vormen. Er zijn hier over verschillende projecten gehouden. Momenteel wordt er aan een beroepen project gewerkt. De beroepenmarkt begint om zeven uur en duurt tot negen uur. Rommelmarkt De Wigwam en de Karei Doormanschool houden mor gen hun jaarlijkse rommelmarkt. Van twee tot vier uur is de markt open. Er zullen vooral kleine spullen en spelletjes te koop zijn. De opbrengst wordt besteed voor de aanschaf van materiaal voor de kinderen. Rommelmarkt Op initiatief van Corrie Leliveld, begeleidster van veel ge zinnen die door omstandigheden in vooral financiële moei lijkheden zitten, wordt er op zaterdag 5 juni van tien tot drie uur in het buurthuis 't Spoortje de rommelmarkt „Tussen Wal en Schip"gehouden. De opbrengst is voor de aanschaf van een „sociale caravan" zodat de gezinnen er ook eens uit kunnen. Spullen die men voor de rommel markt wil aanbieden kan men vrijdagavond 4 juni van acht tot negen uur 's avonds bij 't Spoortje aan de Bernar- dkade 40. afgeven. Komt dit tijdstip niet uit. dan kan men ook contact opnemen met Corrie Leliveld. Roemer Vis- scherstraat 12. tel. 761557 of met Helen Coljée, Beukenrode 20. tel. 213686 of Tineke Sanches, Fakkelgras 25, tel. 210598 en Marjo Kuyvenhoven aan de Lammerschansweg 269 tel. 721124. Collegium Musicum Collegium Musicum geeft vrijdag 4 juni, onder leiding van dirigent Bruno de Greeve, een concert in de Harte- brugkerk, Haarlemmerstraat 110 in Leiden. Het con cert begint om kwart over acht. Op het programma staan werken van Britten. Röntgen, Bruckner en Vau- ghan Williams. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en de toegangsprijs bedraagt 7,50 gulden. Voor LAK/CJP/65+ zijn de kosten 5 gulden. Werkgelegenheidsplan De gemeente houdt maandag 7 juni een discussie- en infor matieavond over het onlangs uitgebrachte werkgelegen heidsplan 'Zicht op Werk'. In deze nota staat wat de geme ente van plan is te doen aan de werkloosheid in Leiden. Na een korte toelichting op het plan is er gelegenheid er over van gedachten te wisselen en om suggesties te doen voor op te zetten werkgelegenheidsprojecten. De bijeen komst wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal en begint om vier uur 's middags. Inlichtingen zijn te krijgen op het sta dhuis bij Ed Cornelissen tel. 254277. 7. Piet Biegstraten 8. Piet Kranenburg 9. Mr. Philip Geelkerken 10. Drs. Dick van Duijn Cees Vink mm 13. Theo Valk U. E. O Haan 19. Wilbert Hettinga 22. H. W. Pullens 23. Joop Vervoorn 24. Ben Sibon 25. G. J. Jansen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3