Russen te sterk voor Klein Zwitserland Pleun van der Lugt is weer onder de mensen Ludo Peeters haalt zijn gram Ê»PÖRTTRIBUNE HOLLANDS GLORIE IN ZIERIKZEE Koppert start sterk in Dauphiné Libéré LEIDSE COURANT DINSDAG 1IUNI1982 PAGINA 22 PARIJS Even was Parijs het „Barcelona 1980" voor Klein Zwi tserland. Want ook toen leverde de Haa gse hockeyploeg su perieur sprintwerk naar de finale van het Europese kampioen schap voor clubs af, maar stond het En gelse Slough een gouden triomf niet toe. Gisteren waren het de Russen, Dyna mo Alma Ata, die de formatie van coach Dick Dalhuisen na een aantal spectacu laire poulewedstrijden in de finale een halt toeriepen: 4-3. Ci jfers, die verteken den, want het kra chtsverschil tussen beide finalisten was veel groter. Het gaat er trouwens op lijken, dat de Sovjet-Unie nu ook hockey echt op niveau bedrijft. Vero orzaakten bepaalde prestaties in het na bije verleden al enige „verbazing", tijdens de Pinksterdagen werd op het natuur- gras van Racing Club De France de opmars van de Russen na drukkelijker gestalte gegeven. Die lijn zou straks - als op 6 juni de strijd om de Champions Trophy in Amstelveen begint - wel eens verder kun nen worden doorge zet. ternationals in de ploeg twee jaar geleden in Barcelona nog slechts tot de zesde plaats rei kte, is fors gestegen. Eigen schappen als inzet en har dheid - maar wel eerlijk spel - zijn de Oostblokkers van na ture eigen, maar gisteren bleek dat de formatie van (bondscoach Eduard Airich nog een extra tintje aan het spelconcept heeft toege voegd. Dynamo Alma Ata toonde zich namelijk ook in technisch opzicht superieur aan de Europa Cuphouder, die zo'n tegenstand nooit had verwacht. Exponent van deze bijna natuurlijke klasse was rechtsachter Airapetian, die linksbuiten Tjeerd Borstlap aan alle kanten voorbij raa sde. ;,Als hij aanviel, was hij nooit op tijd terug", riep de falende vleugelspits, die .ver der een goed toernooi afwer kte, na afloop. Waarmee' hij wel iets te simpel aan de aan vallende aktiviteiten van zijn bewaker voorbij gingen. Eensluidend De Hagenaars warer, na afloop eensluidend in hun oor deel. „We zijn hier gekomen voor goud", zei spits Hidde Kruize. „We hebben het zelf verpest, maar die kerels wa ren gewoon beter". Ook coach Dick Dalhuisen, die te vens volgend seizoen de te chnische scepter zal voeren, zag dat in. „We zijn niet over klast. We kwamen gewoon niet in ons spel. Ik geloof 90k niet in het praatje, dat de ge ringe tegenstand in de natio nale competitie ons nu de das heeft omgedaan. We wisten vooraf dat Dynamo Alma Ata" sterk was, ze hadden immers geen tegentreffers behoeven te incasseren in de poulewe dstrijden. Zo sterk had ik ze echter niet ingeschat". En: „Ik wil het. niet als excuus aanvoe ren, maar we waren natuurlijk toch te kwetsbaar. Ron Steens was geblesseerd. Hij ken geen stap meer verzetten. Bij zijn vervanging heb ik on middellijk de hele ploeg moe ten omgooien, omdat we an ders op andere posities he lemaal zouden worden voorbij gelopen". Klein Zwitserland was, voor het zilver een pijnlijk feit werd, trouwens wel favoriet. Was de zege op Slough (2-1) nog ma ger, de overwinningen op het Italiaanse Cagliari (9-1) en het .■.wsmtemS De kolonne in beeld vlak na het passeren van de sluizen op de Afsluitdijk. Hidde Kruize in duel met een van de Russische verdedigers. Westduitse Gladbacher HC (9- 2) logen er niet om. Vooral voor de Italianen was de zwa re nederlaag niet prettig, want zij hadden met medewerking van de Italiaanse bond nog even twee Pakistani aan het team toegevoegd. KZ liet zich echter niet gek maken en bleek zowel zaterdag als zon dag erg sterk. Formaliteit Vandaar ook, dat de finale vooraf nog slechts een forma liteit Jeek. Dick Dalhuisen wil de van niets weten toen het woordje onderschatting - iets waaran KZ zich de laatste ja ren toch af en toe aan heeft schuldig gemaakt - viel. Ties Kruize, die minder nadrukke lijk aanwezig was dan bij voorgaande evenementen, echter: „Ach, erg onderschat hebben we ze niet. Als je de laatste twee poulewedstrijden echter met zulke ruime cijfers winnend afsluit, blijft er mis schien toch iets hangen". Al snel bleek dat KZ zich te gen Dynamo niet helemaal lekker voelde. Het duurde ze ker vijf minuten voordat de ze svoudige nationale titelhouder zich een keer daadwerkelijk over de middenlijn kon bewe gen. Het was dan ook terecht dat de Russen via Zagorodnev een voorsprong namen. Pas een kwartier voor de rust kwam de eerste Haagse kans. Maarten van Grimbergen - de absolute uitblinker die ook in de eindstrijd een behoorlijke prestatie neerzette - miste, maar hij stelde nog geen minuüt later Hidde Kruize in staat voor 1-1 te tekenen. Vlak voor de pauze gaven de Oostblokkers de score toch weer een positiever aanzien, toen Gonchanov zijn tweede strafcorner benutte. Goede corner KZ werd op dat moment ook geconfronteerd met de bete kenis van de corner, want in het hele toernooi heeft de ploeg dit wapen zeer slecht benut. Ties Kruize, die zich op het kunstgras van de nationa le competitie immer als een goede schutter bij de korte hoekslag heeft geëtaleerd, kwam er ditmaal niet aan te pas. Van de 28 strafcorners in het hele toernooi zette hij slechts twee slagen in een treffer om. Een score, waar hij zich eigenlijk voor zou moeten schamen. De klasse van Dynamo Alma Ata werd nog duidelijker zicht baar in het begin van de twee de helft. Nechipurenko en Goncharev maakten er knap 4-1 van. KZ wilde nog wat te rugdoen - deed dat. ook - maar overtuigend was het niet. Even nog, toen Van Asbeck tegenscoorde en Tjeerd Borstlap de paal raa kte, gloorde er enige hoop, maar die was toen Hugo Jon kman in de laatste minuut voor 3-4 zorgde, al weer lang verdwenen. „We gaan nu lekker een bier tje drinken", zei Dick Dalhui sen toen de ceremonie proto collaire achter de rug was. „Dat hebben we twee weken niet gedaan. En volgend jaar proberen we het opnieuw. Misschien in Den Haag. De Europa Cup wil ik in ieder ge val één keer winnen". DENNIS MULKENS DRONTEN De trainingsar- beid van Ludo Peeters voor Bordeaux-Parijs is niet on beloond gebleven. Was de afstand (bijna 600 km) van de Franse monsterklassieker nog te hoog gegrepen voor de Belg uit de profstal van Peter Post, in de Zuiderzee Der- nytour was Peeters zaterdag niet te houden. Toen na ruim 300 kilometer startplaats Dronten weer in zicht kwam, had de 26-jarige coureur meer dan vier minuten voorsprong op zijn uitgeputte achtervol gers. Waarmee de Nederlan dse wielerprimeur de sterke winnaar kreeg die hij verdien de. Ludo Peeters haalde langs de zonnige boorden van de voor malige Zuiderzee zijn gram. Een Week eerder was bij als favoriet van stail gegaan in Bordeaux-Parijs. Niet Peeters, maar Marcel Tinazzi werd echter opvolger van de be jaarde Herman van Springel. Dat de Fransman ontbrak in de eerste aflevering van de Zuiderzee Dernytour mocht de pret nauwelijks drukken. Bo vendien lopen de afstanden te veel uiteen om beide klassie kers achter motoren met el kaar te vergelijken. De Raleigh-ploeg van Peter Post had zijn zinnen gezet op de koers rond het IJsselmeer. Niets werd aan het toeval overgelaten. Achter iedere renner (Peeters, Cees Priem en Gerrie Knetemann) werd een volgwagen geïnstalleerd. Post zelf nam plaats achter Ludo Peeters. Waarmee de Amstelveense ploegbaas zon der woorden aangaf in Pee ters zijn voornaamste troef te zien. Toch waren er volgens de renner geen duidelijke afspraken gemaakt. „Het was ieder voor zich", zej hij. „Al gaan we natuurlijk niet tegen elkaar rijden". Zoals zo vaak kreeg Post ge lijk. Na een chaotische tan kstop in Lelystad, er waren toen zo'n 200 kilometer afge legd, ging Peeters er in vlie gende vaart vandoor. Achter de uit de krachten gegroeide brommer en brede rug van Gaston de Wachter ontwikkel de hij snelheden van tegen de 70 kilometer per uur. De vol- ggroep moest de Belgische meesterknecht hijgend en steunend laten gaan. In brokken De volggroep was spoedig in brokken uiteen geslagen. Hennie Kuiper had toen reeds verkouden het gezelschap ge zocht van zijn ploegleider. Kuiper stapte na 173 kilome ter van de fiets met ademha lingsmoeilijkheden. Er kwa men echter meer coureurs in de problemen door de snel heid waarmee werd gekoerst. Jos Lammertink en de spon- sorloze Piet van Katwijk in zijn witte trui waren de eersten die moesten lossen. Maar ook vermaarde temporijders als Gregor Braun en Gerrie Kne temann konden niet volgen. Knetemann kwam na zo'n 244 kilometer in het winderige land de man met de hamer te gen en overleefde de tik niet. In een mum van tijd werd De Kneet op minuten gereden. Joop Zoetemelk kwam even als Hennie Stamsnijder buiten eigen schuld achterop. Bij de verplichte tankstop. raakte Zoetemelk zijn gangmaker kwijt. Foeterend reed de win naar van de Tour de France in 1980 kilometers zonder derny voor zich. Om vervolgens aan een even hopeloze als impo nerende achtervolging te be ginnen. De manier waarop Zoetemelk achtereenvolgens Lammertink, Van Katwijk, Knetemann, en Sean Kelly achterhaalde deed het beste hopen voor de toekomst. „Toch had ik veel liever die toestand niet gehad om me met de sterksten te testen", sprak Zoetemelk later teleur gesteld. Stamsnijder zag zijn gangmaker helemaal niet meer terug. Met een reserve- derny reeds Styammie de koers uit. Tandvlees Uiteindelijk vond een groepje van zes coureurs elkaar in de achtervolging. René Martens, Ferdi van den Haute, Danjn Willems, Réné Kos, Priem en Theo de Rooy, een ontsnapping met een ij" zinking moest bekopen ma op zijn tandvlees na een kil - meterslange achtervolgii weer aanhaakte. Priem, c Bordeaux-Parijs had geredi ondér het motto: „lederei heeft wel eens een karwei dat hij niet zo graag uitvoert maakte zich ook dit keer o dergeschikt aan het ploegb lang., In het groepje control erde de Zeeuw de vlucht v; Peeters. Niet de afstand, maar h enorme tempo bepaalde koers. Daarom ook kon Rei Kos zo lang mee voorop. Werelds beste stayer op baan voelde zich achter motor in zijn element en p daleerde tussen mannen Willems, Priem en De Ro alsof hij niets anders pleegt doen. Pas in de finale moe Kos ervaren dat hij te weir kilometers in de benen had. Dunne wieltjes Intussen jakkerde Ludo Pe ters in zijn eentje maar do op de dunne wieltjes. Nauw lijks inhoudend voor bocht of obstakels. Met de ervari van Bordeaux-Parijs als bri kbare bagage. Van het acht€ volgende groepje kon Re Martens zich op het ein licht afscheiden. Dezelf Martens die op de 50-jari Afsluitdijk samen met J Lammertink er voor een po sje tussenuit was geknepe „Ik heb zot gereden", spr de Belg aan de streep Dronten met een glimlach het gezicht. „Als ik in het I gin niet zo met krachten h< gespeeld had ik misschié meer kunnen bereiken. Ik h^" er de moraal voor. Ik had zachtjes aan zin in de koei gekregen". Ferdi van dé' Haute, een specialist achtjl derny's, werd derde. Op minuten en 45 seconden ark veerde Jos Lammertink dertiende en laatste. Gerr) Knetemann bleef hem nog r vijf tellen voor. KOEN NIJMEIJÉ ZIERIKZEE Onder een strak blauwe hemel en begeleid door zeker 150 zeilschepen hebben solo zeiler Pleun van de Lugt en zijn poes Frits zater dag hun officiële rentree gemaakt in de bewoonde -wereld. Alvorens voet aan vaste wal te zetten stuurde Pleun zijn beton nen tweemaster „Fenix" relaxed helmstok tus sen de knietjes naar de Zierikzeese haven. Frits voelde zich, blijkens zijn benauwde ge- miaauw, minder op zijn gemak. In het aan de voet van de Zeelandbrug gelegen haven plaatsje wachtte Pleun en Frits een turbulent welkom, waarbij organisator Kees Dogger bijkans heel Schou- wen-Duiveland had -inge schakeld. Zeven in bor deaux-rood gestoken fanfa res bliezen van de hoogste toren, tientallen notabeien voerden op het dorpsplein het woord en massa's men sen waren op de been om een glimp op de vangen van de belichaming van Hollands Glorie. Precies 285 dagen heeft Pleun erover gedaan om non-stop de wereld rond te varen, zonder bevoorraad te worden of op één of ander koraaleiland te verpozen on-' der eön kokospalm. Maan dag al meerde hij de „Fenix" na een uitputtende laatste etappe af voor het werk- eiland Neeltje Jans, waar een notaris zijn record voor het Guiness Book noteerde. De Engelsman Robin Knox- Johnston, die in 1968/69 in 312 dagen de wereld rond voer is daarmee alle wind uit de zeilen genomen. Tot za terdag dobberde Pleun op de Oosterschelde, om wat op adem te komen. „Hoewel ik achteraf liever gehad had dat mijn vertrek bijna een jaar geleden met minder bombarie was verlo pen, heb ik mij dank zij alle moreel ondersteunende at tenties vanuit Nederland minder eenzaam gevoeld. In tegendeel: ik had eerder het gevoel dat ik met dertien miljoen Nederlanders rond Kaap Hoorn voer", spreekt de openhartige Pleun later op de dag, ademloos beluis terd door een gezelschap genodigden onder wie com missaris van de koningin in Zeeland C. Boertien. „Eigenlijk is het me meege vallen", overweegt Pleun. „Ik heb er nooit over gedacht om te stoppen, hoewel ik na tuurlijk mijn slechte momen ten heb aehad". Dan, verdui delijkend: „Op zo'n reis ko men alle gunstige en ongun stige karaktertrekken naar boven. Ik ontdekte dat ik vaak aartslui was en de pest erin had. Het was dan heel moeilijk de discipline op te brengen om het schip in orde te houden. Maar aan de andere kant heb ik toch alle moeilijkheden overwonnen zonder echt helemaal in de put gezeten te hebben. Dat geeft je weer meer zeker heid". is Pleun veranderd van zijn eenzame avontuur? „Ik denk het wel", antwoordt hij na wat nadenken. „Ik ben een ongeduldig mens, dat probeert de mensen en din gen in mijn omgeving te stu ren. Maar als je twee weken op de oceaan dobbert zon der een aasje wind, dan valt dat vies tegen. Dat ongeduld en sturen, het is allemaal wat minder geworden". Voorlopig zullen Pleun, zijn poes Frits en niet te vergeten zijn vriendin Joyce Weber, zélf gestuurd worden door de overweldigende belang stelling van zowat iedereen die weet wat bak- en stuur boord is. Het hotel de Zeeuwse Strdmen en de Tros, die de reis sponsorden, hebben een zekere claim op zijn ervaringen en in Schoon hoven moet eerst zaterdag nog feest gevierd worden. „Er komen nu een heleboel dingen op me af, dat moet ik eerst eens bekijken" zegt Pleun, gevraagd naar zijn plannen voor de toekomst. „Over een maand op drie wil ik vaststellen hoe het me op de wal bevalt. Voorlopig heb ik er geen behoefte aan de toekomst uit te stippelen. Ik ervaar het als heel aange- heid... Wat dat betreft ben ik mijn wilde haren nog niet kwijt". naam om niet te weten wat je straks gaat doen. Die vrij- PAUL KOOPMAN Pleun van der Lugt werd in Zierikzee door vele belan gstellenden verwelkomd. AVIGNON René Koppert, de prille prof uit de ploeg van Peter Post, heeft gjsteren in Avigrion de proloog van de Dauphiné Libéré gewonnen. Koppert reed de tijdrit over 2500 mejer in 3 minuten 11,23 seconden tegen een gemid delde van 47,064 km per uur. Hij was zes-tiende seconden sneller dan René Bernaudeau (Fra), en Jean-Marie Grezet (Zwi) bleef 1,4 seconde achter op de Nederlander. Veel prominente renners, on der wie de meeste Belgen en Hennie Kuiper, hebben dit jaar de Dauphiné Libéré links laten liggen. Peter Post heeft uit zijn ploeg al zeven renners definitief aangewezen voor de Ronde van Frankrijk, die op 2 juli in Bazel begint. De zeven zijn: Gerrie Knetemann, Jan Raas, Henk Lubberding, Johan van der Velde, Leo van Vliet, Ad Wijnands en de Belg Ludo Pe ters, het is aannemelijk dat daar Aad van den Hoek en Frits Pirard als knechten bi jkomen. Steven Rooks, Ludo de Keulenaer (Bel), Frank Ho ste (Bel) en Gerard Veldschol- ten kunnen de komende week in de Dauphiné Libéré een plaats in de Tour de France- ploeg van Peter Post verdie nen. Zeker niet naar de Tour gaan Jacques Hanegraaf, Cees Priem en René Koppert. René Koppert werd vorig jaar in Geulle in de stromende re gen kampioen van Nederland bij de amateurs. Op 4 mei, de dag van zijn debuut als beroe psrenner, viel in Genève de regen eveneens in stromen uit de hemel. René Koppert won de proloog-tijdrit van de Ron de van Romandië tegen de wereldelite., De eerste we dstrijd als prof winnen, dat had voor hem alleen de Belg Roger de Vlaeminck gepre steerd. In het broeierige war me Avignon zat René Koppert maandag uren te hopen op een onweersbui. „Laat het asjeblieft gaan regenen, dan heb ik kans om de proloog tijdrit van de Dauphiné Libéré te winnen". De smeekbede van de jonge coureur uit Poeldijk werd niet verhoord. Koppert kreeg 2500 meter kurkdroog asfalt voor zich. Hij ging met weinig zel fvertrouwen van start. Ook al, omdat hij sinds de Ronde van Bernard Hinault Romandië zijn knie had moe ten ontzien. Er was in een van de bergetappes een irritatie bij de aanhechtingen van de spieren opgetreden. Onbevan gen rijdend en de laatste bocht veel te ruim nemend voltooide Koppert de 2,5 kilo meter in 3.11,23, gemiddeld 47.064 kilometer per uur. Nie mand was nog in staat die tijd te verbéteren. Alleen Bernau deau, een van de grootste kanshebbers op de eindzege, kwam in de buurt met een tijd van 3.11,86. Zes weken voor de start heeft de Ronde van Frankrijk een sportieve stap terug moeten doen. De dertiende etappe in de Pyreneeën vindt zijn einde in Pla d'Adet in plaats van het veel hoger gelegen Ie Portet. Het einde van die etappe wordt nu 5,5 kilometer heel stijl klimmen korter. De geme enteraad van het dorpje Vieil- le-Aure op de top van de berg stelde plotseling nieuwe eisen aan de organisatoren, die daar al veel problemen had den. Zo moesten er helico pters van het leger ingezet worden om de renners naar hun hotels te vervoeren. De aankomst komt nu weer in Pla d'Adet te liggen, waar vorig jaar Lucien van Impe won. De etappe heeft door de inkorting duidelijk aan waarde inge boet. De drievoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk, Ber nard Hinault heeft tijdens de Pinksterdagen zijn leidende positie in de 65e editie van de Ronde van Italië vrijwel moei teloos kunnen behouden. Hij gaat de laatste week met een voorsprong van 26 seconden in op de Italiaan Silvano Con- tini. De Breton toonde tot nu nog geen enkel spoor van zwakte in deze Giro. Zowel in de bergen als bij het tijdrijden bewees hij zijn uitzonderlijke I klasse en heeft zijn grote do EN in één jaar de Giro en de ToUbl winnen nog steeds duideipn voor ogen. kkc Op tweede Pinksterdag moeiet i de ex-wereldkampioen vobn de eerste keer vechten vogt, zijn positie. De zestiende etafent pe over 243 kilometer van Cj h< macchio naar San Martino j zi Castrozza telde twee bergége< van bijna 1500 meter hoogïijvi De kleine Spanjaard Vicenl Belda bleek over de grootsu i reserves te beschikken ^>6 won met drie seconden vocjng sprong van Mario Beccia. Vefem rassend was de prestatie v#tei de oude vedette van Italifkoi Francesco Móser, die niet ans de meest begaafde klimmjit geldt, roaar wei als vierde eing digde achter de Spanjaabrst Faustino Ruperez, Hinault arf'66 veerde met een achterstaneer van slechts 24 seconden abrig zevende prsi Op de beide voorgaande diord gen hadden de renners te miera ken met betrekkelijk vlakterd ritten. Zaterdag triomfeert ior; de Italiaan Guido Bontemp h< zondag smaakte zijn la ker dgenoot Silvestro Milani orvt genoegen. Hinault behoeftplse zich niet in te spannen, passeerde de eindstreep d- beide dagen in het peloton. Gerrie van Gerwen won e profwegwedstrijd in Leen over honderd kilometer. V Gerwen versloeg in de spr I zijn mede-vluchters Ger Knetemann en Theo de Ro<D Leo van Vliet heeft zaterd de profronde van Kloosterza de over 105 km gewonne Van Vliet versloeg in de ei dsprint Adri van Houwelinge Cees Priem heeft gisteravoi de profronde van Hanswet gewonnen. De Zeeuw was eigen omgeving sneller d Fons van Katwijk en Lu r Peeters. De Rus Oleg Logvin heeft i steren de achtste etappe v de Milkrace gewonnen. Hij gde de ruim 155 kilometer v - Leicester naar Skegness af 3 uur, 47 minuten en 25 s conden. Zijn landgenoot Jo an Kasjirin eindigde als twee en de Brit Bob Downs bezel de derde plaats. Kasjirin bEN hield de leiderstrui. De Nedi ekki lnr« terdag de zesde etappe i staakte in deze etappe eek strijd. ng rak< 'Tl

Leidse Courant | 1982 | | pagina 22