Ds. Wijnsma voelt zich door EO als hond op straat gezet JEUGD ZIET VOOR TV 1000 MISDADEN PER JAAR Televisie vandaag NEDERLAND 1 18.20 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.58 Journaal. AVRO 19.00 Holland-België. Spel- programma onder lei ding van Theo Koomen. 20.10 Brandt Parijs? Ameri kaans-Franse histori sche reconstructie van Rene Crement (1966) naar een scenario van Gore Vidal en Francis Ford Coppola. Met: Alain Delon, Gert Frobe, Orson Welles. Jean- -Louis Trintignant, Jean-Paul Belmondo, Yves Montand, Simone Signoret, Anthony Per kins en vele anderen. Generaal von Choltitz is door Hitier persoonlijk aangewezen als com mandant in Parijs met als uitdrukkelijke op dracht in geval van een invasie door de Geal lieerden de stad plat te branden. Het verzet ver zamelt alle krachten en probeert het volk van Parijs op te jutten om de Duitsers te verdrij ven. Intussen wordt de druk van de Duitse lei ders op von Choltitz steeds groter. Op 25 augustus 1944 arriveren de Fransen en de Geal lieerden in Parijs. Op hetzelfde moment vraagt Hitier door de te lefoon aan zijn mensen of Parijs al brandt... 21.37 Journaal. 21.55 Brandt Parijs? Vervolg. IKON 22.50 Mevrouw Fortuin. Gast- vrouwe Johanna Fortuin ontvangt mensen van alle leeftijden en alle ge zindten. Thema: Duit sers in Nederland. 23.35 Journaal. Met: Nieuws voor doven en slechtho renden. NEDERLAND 2 NOS 18.25 Paspoort. Informatie voor de Spaanse werk nemers. 18.35 Sesamstraat. 18.50 Jeugdjournaal. TROS 18.59 De Hulk. Met: Bill Bixby als David Banner en Lou Ferrigno als de Hulk. Een jongeman, die ont snapt is aan een bende smokkelaars, ziet nog net kans een klooster te bereiken. David die in het klooster werkt, doet zich voor als een Dries- tergrondzangeressen i het publiek te laten hor["l Dat haar stem de moi I van het beluisteren wasJ is, bleek onlangs nog tó zij voor een mijlpaal inL Amerikaanse AcadejJ- Awards-gesehiedenis zcét de. Zij zong als eerste artjei te in één Oscarshow Ufo, thema-nummers uit de Awards bekroonde 1 „Ice Castles" en „The tel bc DUITSLAND 2 BELGIE FRANS 11.00 Seniorama. 11.30 La pensee et les htf Herhaling woensdag- uitzendiij 12.00-12.35 Interwallonië. Vrn: Italianen. Wj BELGIE FRANS 10.40-13.00 Pauselijk bezot»e Engeland. Rechtstreekse rea" van de plechtigheden in del draal van Canterbury. ENGELAND BBC„ ENGELAND BBCI 07.25-16.10 Schooltelevisie Radio vandaag g HILVERSUM 1 16.02 Op de valreep - 18.06 <15 teiten - 18.20 Punt uit - 20.03 IL time - 21.02 Nine o'clock jazzft Goal - 23.02 (NOS) Met het P morgen. HILVERSUM 2 16.32 Consumentenmagazine r» Journalistenforum - 17.35 (VOp -magazine - 20.30 Mono (NOS) Voor Molukkers - 21.C' School - 22.10 RVU- progf»' 22.40 NOS-cultuur. J» HILVERSUM 3 L 18.03 (NOS) De avondspits - .1© rock rollmethode - 20.03 h Ook zo - 20.30 Radio Nomej De Radiola Improvisatiesalon i De wijde wereld. 3! HILVERSUM 4 VPRO's muziek op vier - 17.J ting - 20.00 (NOS) EBU Jazz 4 1982. t» p: Radio morgen f HILVERSUM 1 jl 0.02 Een gat in de nacht t (VARA) Hallo hier Hilversum f HILVERSUM 2 lf 7.20 (TROS) RollebolleradioL Aktua - 8.11 Sport na sporlL Over recreatie en toerisme! Gymnastiek voor de vrouw! Werkbank - 9.33 Bosboom kooy - 10,00 Kieskeurig - ij! uw gezondheid - 11.33 Stormw ring. Documentaire over de scheldewerken - 11.56 Open HILVERSUM 3 7.02 (NCRV) Popfrisser 8 60-plus en 70-mln - - 10.03 Popstation - hits door Jaap de Groot. HILVERSUM 4 ,'j 7.02 (AVRO) Plano-an - 8.05 klein stationnetje - 9.00 Portf de componist Mily Balakirewjj Concerto Matinale: werken vaf kowsky en Rimsky-Korsakowj Liever de lucht In. NIEUWSBERICHTEN u Nieuwsuitzendingen zijn op H® 1 elk heel uur, 24 uur per dag j versum 2 op elk half uur van tot 17.30 uur, voorts om 7.0) 13.00, 18.00, 20.00, 22,30 e4 uur. Oo Hilversum 3 op elk lf van 7.00 tot 24.00 uur en Hllvf om 7.00, 8.00 en 13.00 uur. 5er - 8.15p 9.03 Gos(E 11.03 Pf' RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT VRIJDAG28 MEI 1982 P ter die op bezoek is om de bende af te leiden. 20.00 Journaal. 20.27 Voetballer van het jaar. Rechtstreekse uitzen ding van de gala-avond ter gelegenheid van de verkiezing van de Voet baller van het Jaar, sei zoen 1981-1982. De avond in de bloemen veiling Westland wordt gepresenteerd door Ron Brandsteder. Gasten zijn o.a. Rose Royce, Patricia Paay, Leo Sayer en Roxy Music. 21.45 Aktua tv special. Ver slag van de overwinning van het Nederlandse zeiljacht, de Flyer met Connie van Rietschoten, die aan de zeilrace rond de wereld deelnam. De rode draad door het verhaal is een interview met schipper Van Riet schoten, die vertelt over zijn ervaringen geduren de de reis. Zo bleek achteraf onder meer dat hij tijdens de tweede etappe van Kaapstad naar Auckland ge troffen werd door een hartinfarct. 22.35 Max Havelaar. Vierde en laatste aflevering van de serie naar de gelijk namige speelfilm van Fons Rademakers. Met: Peter Faber, Sacha Bulthuis, Rutger Hauer e.a. Van Havelaars men selijkheid - anderen leg gen het uit als zwakheid - maakt de omgeving gebruik om hem te be spelen. Achter zijn rug om gaan de plunderin gen en moorden ge woon door. De inlandse boeren voelen haarfijn aan-dat de macht bij de Regent ligt. 23.20 Interview minister-pre sident. Kees Mijnten van het Aktua tv-team spreekt met premier van Agt. Aansluitend: Jan Pelleboer. 23.35 Journaal. Met: Nieuws voor doven en slechtho renden. KRO 23.45 De Paus bezoekt Enge land, Schotland en Wa les. Samenvattend ver slag van de Engelse te levisie. DUITSLAND 1 16.00 Journaal. 16.05 Het zoete aroma van de vrij heid. Italië op weg naar de eenma king. 17.05 Joker 82. Programma voor jongeren. 17.35 De klik. Kinderfilmpje. 17.50 Journaal. 18.00 WWF-club. 18.30 Chicken ziet alles. Detective serie. 18.40 WWF-club. 19.15 Actualiteiten. 20.00 Journaal. 20.15 Een kus teveel. Amerikaanse komedie van Alexander Hall (1942). Met; Joan Crawford, Melvyn Douglas, Roland Young en Allen Jenkins, Mar garet J. Drew legt uit bezetenheid naar geld haar werknemers een on menselijk hoog tempo op. Een Jour nalist besluit dit aan de kaak te stel len. 21.45 De aanslag van Praag. Histori sche documentaire over Reinhard Heydrich. 22.30 Achtergrondinformatie. 23.00 De sportahow. 23.25 Kaz Co, Amerikaanse advo- catenserie met Ron Leibman. 00.10 Journaal. DUITSLAND 2 16.00 Journaal. 16.04 Het prikbord. Manifestaties van de maand. 16.20 Pfift. Sportstudio voor jonge 17.00 Journaal. 17.08 Tele-illustratie. 18.00 Hoop na noten. Tekenfilmse rie. 18.20 Westerns van gisteren. Met: George Turner. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenlands journaal. 20.15 Maigret. Franse politieserie haar het werk van Georges Slmenon. Met: Jean Richard, Rachel Boulanger, Ginettë Garcin. Maigret en zijn assis tent Lucas worden naar Nancy ontbo den om een raadselachtige moord zaak te onderzoeken. 21.44 Een hemels genoegen. Ko misch filmpje met Harold LLoyd. 22.00 Actualiteiten. 22.20 Aspecten. Cultureel program- 23.05 20.000 jaar in de Sing Sing. Amerikaanse politiefilm van Michael Curtiz (1932) met Spencer Tracy, Art hur Byron, Bette Davis en Louis Cal- 00.20 Nieuwsoverzicht. DUITSLAND 3 BELGIE BRT 1 18.00 Willem de Woudgeest. Engel se kinderfilmserie. 16.05 Sesamstraat. 18.20 Klein, klein kleutertje. Pro gramma voor de allerkleinsten. 18.35 Actie Openbaar Vervoer. Ac- tiegerichte en promotionele kijk op het dagelijks vervoer. 19.05 De Brabantse gotiek. Herha ling van een programma over de ar chitectenfamilies Keldermans en De Waeghemaekere 19.30 Popeye. 19.37 Morgen. Overzicht program ma's en mededelingen. 19.45 Journaal en sportberichten. 20.10 De weerman. 20.15 De Nieuwe Orde. Veertiende aflevering: In december 1940 werden 121 Vlaamse beroepsofficieren, onder wie de leden van de Luitenant de Wlndekring door de Duitsers naar het indoctrinatiekamp te Luckenwalde bij Berlijn overgebracht. Daar slaagde Herman Verreydt erin de leiding van de hele kring over te nemen. Re search en basisteksten: Maurice de Wilde. 21.40 Angelo Branduardi. Reportage van Michel Daml van het optreden van Angelo Branduardi in Lyon. Deze Italiaanse zanger is als het ware een combinatie van Cat Stevens en Mike Oldfield. 22.35 Journaal. BELGIE BRT 2 19.00 Een vinger in de pep. Leja van Hoeymissen presenteert een jeugd programma rond: Verliefd zijn. 19.30 Lieve plantjes. De Hedera (Klimop). 19.37 Morgen. Overzicht program ma's en mededelingen. 19.45 Journaal en sportberichten. 20.10 De weerman. 20.15 De Muppeta. Als gast: Hal Lin den. 20.40 Le sucre. Franse satire van Jacques Roufflo (1978) met Gerard Depardieu, Jean Carmet, Michel Pic- coli, Nelly Borgeaud en Roger Hanln. Ex-belastinginspecteur Adrien Cour- tois verliest zijn erfenis-centjes in-1de suikerspeculatie. Samen met zijn k velgeest Raoul gaat hij op onder zoek uit. 22.25 Evergreen. Gedichten en pro zateksten van Vlaamse en Nederland se auteurs. Tweede deel. BELGIE FRANS 1 BELGIE FRANS 2 12.00-19.00 Zie Belgie Frans 1. 19.00 Victor Hugo en exil. Program ma over Victor Hugo 19.30 Nieuws voor doven en slecht horenden. 19.55 L'homme a l'orchidee. Detec tiveserie met William Conrad als Nero Wolfe. Iemand heeft een mooie orchi dee van Nero Wolfe gestolen. 20.45 Vendredi-sports. Sportpro gramma van Raymond Arets en Guy Lemaire. 21.55 Generation 80. Herhaling jeugdprogramma. ENGELAND BBC 1 16.55 Play school. 17,20 Newsround extra. 17.30 Make 'em laugh. Laurel and Hardy. 17.50 Adventure game. 18.35 Kinderfiimpje. 18.40 Journaal. 19.00 Nationwide. Regionaal nieuws. 19.45 Sportswide. 20.00 Are you being served? Serie. 20.30 Odd one out. Kwisprogramma. 21.00 It's a knockout. ENGELAND BBC 2 19.50 Forty minutes. Rocky circus. 20.30 Journaal. 20.35 Tv-film. 21.00 Gardener's world. 21.25 Newsweek. 22.00 Playhouse. 23.00 Reportage. 23.30 Newsnight special. 00.30 Golf. Televisie morgen NEDERLAND 1 NOS 10.30-10.50 Open school. Fries voor Friestaligen. 13.00 Nieuwe voor doven en slecht horenden. 15.30 Journaal. KRO 15.32 Studio vrij. Programma op het gebied van vrijetijdsbesteding, waarin aandacht wordt besteed aan kalligra feren, het maken van marionetten, het werken met touw en wat te doen met aardbeien? Presentatie: Toos In- nemee. 16.10 Klaasewerk. Spelprogramma voor scholieren door Hans van Willi- genburg. Gaste: Wlileke Alberti. 17.30-18.00 De Paus bezoekt Enge land, Schotland en Wales. Samen vattend verslag van de Engelse televi sie. DUITSLAND 1 Melissa Scène uit de film „Brandt Parijs", met Jean-Paul Belmondo (m) in de rol van Moran- dat op Ned. I om 20.10 uur. Geen show op AVRO-tv HILVERSUM Omdat de zogenaamde van der Louw-uren (de zendtijd verlenging op vrijdag en zaterdag) nog steeds niet gerealiseerd zijn, heeft de AVRO moeten besluiten de voor vrijdag 28 mei aangekondigde uitzen ding van een Ameri kaanse show, met een groot aantal wereldbe roemde artiesten, voorlo pig uit te stellen. De AVRO heeft nog overwogen een korte sa menvatting op de tv te brengen, maar men wil de de liefhebbers van dit amusement niet teleur stellen. Jill Gascoine speelt vanaf 10 juni de rol van recher cheur Maggie Forbes in de gelijknamige dertiendelige politieserie, die de NCRV op het scherm brengt. Jill kennen we natuurlijk van de Engelse zeevaartserie „The Onedin Line", waarin ze ooit Letty gestalte gaf! Jill is blij met haar rol als rechercheur. Niet in de ladtste plaats omdat het de eerste keer is dat er in een Engelse politieserie de hoofdpersoon een vrouwe lijke detective is. De verha len spelen zich af in de Londense binnenstad. Jill zegt over haar rol als Mag gie Forbes: „Hij biedt enorm veel moglijkheden. Maggie is een toegewijde vrouw, die in haar werk haar uiterste best doet om af te rekenen met de slechte elementen uit de samenleving. Ze is echter ook een toegewijde moeder van zóón Steve en EO-directeur Bert Dorenbos: „Discussie gesloten". EO na het ontslag van ds. Wijnsma, wiens medewerking aan „De Muzikale Fruitmand" door velen altijd bijzonder is gewaardeerd. Nadat het ont slag bekend werd, heeft de te lefoon bij de familie Wijnsma in Zwolle niet stilgestaan. Ve len hebben per brief adhesie betuigd. In het EO-program- mablad „Visie" van deze week stond een grote foto van ds. Wijnsma met een nietszeggend stukje, waarin werd medege deeld, dat na jarenlange sa menwerking een eind is geko men aan de medewerking van ds. Wijnsma aan het program ma „De Muzikale Fruitmand" en waarin hij hartelijk wordt bedankt. En daarmee is voor.' de EO de kous af. De pas getrouwde zangeres Melissa Manchester zou als onderdeel van haar huwe lijksreis met haar man Ke vin de Remer ons land aan doen om hier de bloembol len en ander schoon te ko men bekijken. Haar platen maatschappij had gelijk even geregeld, dat als ze hier toch was, ze even een optreden óp het TROS-gala (Wie wordt de voetballer van het jaar?) zou meepik ken. Drukke werkzaamhe den riepen haar echter voortijdig terug naar Ame rika, zodat we helaas Melis- sa vanavond moeten mis sen. Overblijft slechts de nieuwe elpee „Hey Ricky", waarop een keur van de top van Amerika's studiomuzi kanten meedoet. Het titel nummer werd geschreven door de tekstschrijver van Elton John. Bernie Taupin. Melissa timmert al heel wat jaren aan de weg. Eerst als achtergrondzangeres. Later mocht ze zelf in de schijn werpers verschijnen om haar prachtige stem, gerug- gesteund door andere ach- Max Havelaar heeft ook in de laatste aflevering van de gelijknamige serie problemen met de mensen uit zijn omgeving op Ned. II om 22.35 uur. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE - Ds. S. Wijns ma, de Zwolse predikant die enkele weken geleden door de Evangelische Om roep plotseling aan de kant is geschoven, is diep teleurgesteld en voelt zich erg gekwetst door de ge beurtenissen rondom dit ontslag. Zoals wij al eer der berichtten, had ds. Wijnsma, die bijna vijf jaar het EO-vérzoekpro- gramma voor zieken en bejaarden „De Muzikale Fruitmand" presenteerde, samen met Bep van Rij, verzuimde een verzoek plaat voor de jarige prin ses Juliana te draaien, al thans deze van een aan kondiging vergezeld te doen gaan. Tot nu toe heeft de Zwolse predikant geweigerd een com mentaar op dit ontslag te leve- ren,'omdat hij zich loyaal te genover de EO, die hij altijd met veel liefde heeft gediend, wilde opstellen. Desondanks zijn er artikelen in diverse kranten aan de handelwijze van de EO gewijd en wordt hem ten onrechte door de om roep verweten, dat hij de pers heeft ingeschakeld. Nu is de maat echter vol bij ds. Wijns ma. Tot nu toe is hem niet de gelegenheid gegeven zich te verantwoorden op de be stuursvergadering en krijgt hij geen regelrecht antwoord op de vraag waarom de EO hem aan de kant heeft geschoven. „Ik vind dat de leden er recht op hebben te weten hoe on rechtvaardig ik ben behan deld. Ik ben op straat gezet als een hond. Ik sta nog altijd ach ter de Evangelische Omroep, die steeds mijn hart heeft ge had. Er zitten echter mensen bij de EO. die er niet horen, die zich keihard opstellen en hun eigen eer zoeken", zegt de Zwolse predikant. Toen vragen werden gesteld over het ontslag van Sjouke Wijnsma, die een van de op richters van de EO is, zei de EO-woordvoerder Feike ter Velde (vroeger een Zwolse fietsenhandelaar): „Oprichter? Och, in het begin was hij er bij". Dit steekt ds. Wijnsma bijzonder. „Ik was bij de eerste vergadering op 14 mei 1966 sa men met ds. Wim Glashouwer, Jan Kits, Albert Ramaker en Johan van Öostveen. Ik was tweede voorzitter. De eerste oprichtingsakte werd gepas seerd bij een vriend van mij. Feike ter Velde mag zich wel eens beter op de hoogte stellen van de ontwikkelingen van het eerste uur. Als perschef is hij niet capabel wanneer hij die dingen niet weet". Op 6 mei werd ds. Wijnsma verzocht onmiddellijk naar Hilversum te komen, omdat er „ernstige dingen te bespreken waren". Ds. Wijnsma: „Ik wist nergens van en ik had allerminst het idee dat ik er persoonlijk bij betrokken zou zijn. Ik kwam de direkteur, Bert Dorenbos, tegen. Hij zei niets, maar bracht mij bij het hoofd alge mene zaken Gerrit Breteler, die vertelde mij van de boze brief van de mevrouw die het plaatje voor prinses Juliana had aangevraagd. Dat dit plaatje niet was gedraaid was mijn schuld niet, maar ik heb nagelaten de prinses te felici teren, omdat Bep van Rij dit al had gedaan. Ik vond de kwes tie erg vervelend en bood di- rekt aan het in orde te bren gen. Breteler haalde toen di rekteur Dorenbos erbij die zei, tot mijn stomme verbazing: „Ik vraag me af of je wel capa bel bent om de „Fruitmand" te presenteren. We zetten er maar een punt achter". Ik vroeg of we dit even konden uitpraten. Er zijn nooit moei lijkheden geweest en «ik bood aan de mevrouw een brief te schrijven of te bezoeken, maar Bert Dorenbos zei: ,;Wij dop pen onze eigen boontjes wel". Ik vroeg of ik dat nu had ver diend na al die jaren. „Weet je wel, Bert, dat je mij een stuk brood uit de mond haalt?". Het enige was: „Discussie geslo ten". Als een totaal gedesillu sioneerd man ben ik naar huis gereden. Ret programma voor de zieken kwam regelrecht uit mijn hart. Natuurlijk was hét een vooropgezet plan. Ze heb ben een stok gezocht om mij te echtgenote van Ray.-Ik vond ging om haar rol te zeker ook vanwege flict tussen Maggies rol adjudant bij de politie haar rol als moeder en genoté". Opvallend is dat niet één percent van de ouders weten wat de voor de jeugd bestemde uitzendingen bevatten; uiteraard omdat zij deze praktisch nooit bekijken. In tegenstelling tot een alge meen verbreide mening, wijzen de oogspecialisten erop dat veel vuldig naar de tv kijken geen enkel ernstig gevaar voor het ge zichtsvermogen met zich meebrengt (op voorwaarde niet erg dicht op het scherm te zitten). De tv maakt het zelfs mogelijk ooggebreken te ontdekken en kinderen die als zij naar de tv kij ken tranende of stekende ogen hebben, lijden soms aan een voFm van conjunctivitis. Indien zij hetgeen op het scherm ge beurt „dubbelop zien" dienen de ouders, volgens de enquête, hun kinderen onverwijld naar een oogarts te brengen. Het tv-scherm wordt zelfs gebruikt om ooggebreken vast te stellen bij vliegers, met name via beelden die sterke overeenkomst ver tonen met de spelen en het „jagen" op een scherm. Het onderzoek heeft zich uitsluitend beperkt tot de tijd die de schoolgaande jeugd voor de televisie doorbrengt, zonder in te gaan op de psychologische en sociologische aspecten van het verschijnsel op latere leeftijd. kunnen slaan. Daarom was het incident op Koninginnedag waarschijnlijk een welkome aanleiding". Ds. Wijnsma heeft vele brie ven geschreven naar de direk teur en het bestuur, nadat hij op 11 mei een brief ontving, waarin bevestigd werd dat de EO hem niet langer kon ge bruiken als freelance-mede- werker en presentator van het verzoekplatenprogramma. Deze brief eindigde met de woorden: „Wij danken u voor de medewerking, verleend in de afgesloten periode en bid den om wijsheid van onze He melse Vader voor u en ons". Hij heeft verzocht zich in de bestuursvergadering te mogen verantwoorden, maar dit ver zoek is tot nu toe niet gehono reerd. Op het merendeel der brieven kwam heleniaal geen antwoord. Ds. Wijnsma is vooral ook erg gekwetst door de opmerking van direkteur Dorenbos in zijn brief van 11 mei: „Wij betreuren het dat uw medewerking op deze wij ze moet worden beëindigd, maar menen in-het belang van de Evangelische Omroep, ge zien de omstandigheden, deze beslissing te moeten nemen". „Dit vond ik gewoon smerig. Ik heb altijd geprobeerd mij waardig te gedragen en ik sta nog altijd achter de EO, maar er zijn mensen die daar niet horen. Wat is da diepe oor zaak? Ik wil nu eindelijk eens praten. De leden hebben daar recht op". Het regent bedankjes bij de (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Achthonderd uur per jaar op de schoolbanken en 1000 uur voor het televisiescherm. Daarin zien zij jaarlijks onge veer 1000 misdrijven plegen. Dit is de conclusie van een Frans rapport over de invloed van de tv op de schoolgaande jeugd, d.w.z. het overgrote merendeel van de 12 miljoen Franse scho lieren van jonger dan 15 jaar. Tot de Franse vierde klas (verge lijkbaar met twee jaar voor het middelbare eindexamen) hebben de scholieren 236 vrije dagen per jaar, een vrije tijd die zij voor een groot deel voor het tv-toestel doorbrengen, met name de vijf miljoen die niet met vakantie naar elders vertrekken. Het toe stel is sedert jaren een onmisbaar onderdeel van het gezinsmeu- bilair (terwijl maar de helft van alle vrijgezellen een tv hebben) en 96 procent van alle huishoudens met kinderen hebben een tv-toestel. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een 15-jarige te levisiekijker sedert hij of zij naar de tv begon te kijken niet min der dan 15.000 misdaden of moorden op het scherm heeft zien bedrijven, een gemiddelde van vier. moorden per detective-film.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 2