Nieuwkoop moet beslissen over ontsluiting wijken REGI0(J0UR)NAA Raadslid Vos tekent geen solidariteitsverklaring Weinig belangstelling voor windmolens Hazerswouds college tegen komst boerderij/kwekerij voor gehandicapten B en W Hazerswoude voelen niets voor i wijziging plannen J REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MEI 1982 PAlC Gedeputeerde Hoeke van Dijke: „Gemeenten moeten meer meewerken bij aanwijzen van vuilstortplaatsen" DEN HAAG Gedeputeerde voor het milieu, Hoeke van Dijke, heeft begin deze week in het zogenaam de afvalstoffenparlement gepleit voor de afschaffing van de ge meentelijke autonomie op het ge bied van het milieu. De provincie zou meer bevoegdheden moeten hebben om de gemeenten te dwin gen afvalstoffen te verwijderen, al dus de gedeputeerde. Hij beklaagde zich erover, dat de Zuidhollandse gemeenten zo wei nig medewerking verlenen bij de aanwijzing van nieuwe stortplaat sen. De gemeenten beroepen zich te gemakkelijk op „geen ruimte". aldus Hoek van Dijke. Een uitzon dering maakte hij in dit verband voor Zoetermeer, Noordwijkerhout en Dordrecht. Wat de nieuwe stort plaats in Zoetermeer betreft, meld de hij dat het gemeentebestuur de opening hiervan in juni of juli heeft uitgesteld in afwachting van het beroep dat de inspecteur voor de volksgezondheid heeft ingesteld tegen de voorwaarden van de pro vincie. Deze zouden niet streng ge noeg zijn. De vuilstortplaats in Noordwijkerhout is overigens al bijna vol. Over het bouwen met puin worden in het najaar drie hoorzittingen gehouden. Donateursactie jubilerende gymvereniging ALKEMADE Gymnastiekvereniging „Excelsior" viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Een jubileum dat in de maanden september en oktober uitgebreid gevierd wordt. Vooruitlopend daarop heeft men een eenmalige donateursactie op touw gezet. Het is de bedoeling dat inwoners van de gemeente Al kemade een donatie van vijf gulden doen. In het ooste lijk deel van de gemeente heeft men huis-aan-huis en velopjes bezorgd, waarin men die bijdrage kan doen. De actie is opgezet door het jubileumcomité. Men hoopt dat Alkemade ook financieel blijk wil geven van haar waardering voor de 25-jarige vereniging. Van het geld hoopt men tijdens een in september te houden receptie het bestuur een cadeau te kunnen aanbieden. Boven dien komt het geld van pas, omdat de club voor een renovatie van het clubgebouw staat en daarnaast een forse fiscale claim heeft liggen. Noodlokalen naar Ridderveld II ALPHEN AAN DEN RIJN Door verplaatsing van een aantal noodlokalen in Ridderveld I naar Ridderveld II en het plaatsen van een aantal nieuwe lokalen verwacht de gemeente het ac commodatieprobleem op te lossen. Al enige tijd kampen zowel de openbare als de bijzondere basisscholen met een tekort aan ruimte. Het rijk heeft nu toestemming gegeven om vijf nieuwe noodlo kalen neer te zetten. Het college stelt voor om van deze vijf toe gestane lokalen er drie in Ridderveld II te plaatsen en boven dien zes lokalen over te plaatsen uit Ridderveld I omdat ze daar overbodig zijn. Van de totaal negen lokalen zullen er zes geplaatst worden op het terrein bij de Aardster/Geerestein. Hierdoor krijgt de rk school de Tafelronde 2 lokalen, de pc school de Wegwijzer/Pad destoel 1 lokaal en de openbare school De Hobbitsteê 3 lokalen. De overige drie lokalen komen bij de openbare school de Hoek steen. NIEUWKOOP De ge meenteraad buigt zich vanavond over de toe komstige verkeersafwik keling van de nieuw bouwwijken. Wordt er een druk te berijden ver keersader dwars door de woonerven „Bouwlust" en „De Rietlanden" aange legd, of zal er toch een andere keuze worden ge daan? B en W vinden de oplossing van de ver keersafwikkeling door de genoemde woonwijken de minst slechte en worden daarin gesteund door de betreffende raadscommis sie. Een en ander houdt in, dat de woonstraat „Het Lange Stuk" wordt door getrokken tot aan de pro vinciale weg. Een groot aantal inwoners,- vertegenwoordigd in wijkco- mité's en actiegroepen, is ech ter zwaar tegen deze keuze en heeft ter ondersteuning van dit standpunt diverse acties, waaronder een handtekenin ginzameling, gehouden. Men vreest het ontstaan van een zeer gevaarlijke situatie, met name voor kinderen. Onvoldoende Oorzaak van deze ontwikke ling is de huidige onvoldoende ontsluiting van de woonwijken „Bouwlust" en „De Rietlan Het Lange Stuk wordt wellicht doorgetrokken naar de provinciale weg. Dit stuit echter op weerstand bij de bewoners van de wijk. den". De verkeersafwikkeling vindt nu plaats via de Chur- chilllaan, Achterweg, Ken- nedylaan en de geluidsbelas ting van met name laatstge noemde weg blijkt te hoog te zijn. Nu was in de bestem mingsplannen wel een tweede ontsluiting gepland, via een doortrekking van De Halve Roe naar het Zuideinde. In feite is het bestemmingsplan geheel op deze situatie afge stemd en is ook een bestaande ontsluitingsweg - de Aarlan- derveenseweg - in verband daarmee voor uitgaand ver keer afgesloten door instelling van éénrichtingsverkeer. Nu is uit een onderzoek van het adviesbureau Stad en Landschap - ontwerper ook van de gemeentelijke bestem mingsplannen - een onderzoek ingesteld naar de best mogelij ke wijze van verkeersafwikke ling en daarbij is men tot de conclusie gekomen dat door trekking van de Halve Roe helemaal geen oplossing zal bieden. Een ontlasting van de Churchilllaan/Kennedylaan, waar het in feite om gaat, zit er in ieder geval niet in. Van daar nu het voorstel om het Lange Stuk - een weg, die in feite de woonerfsituatie in Nieuwkoop doorsnijdt - door te trekken naar de Provinciale weg. Maar daar nu zijn de buurtbewoners weer fel op te gen, want dat betekent, dat bijvoorbeeld kleine kinderen zich dan niet meer vrijuit van woonerf naar woonerf kunnen begeven, daar zij dan een drukke weg moeten overste ken. Principe Wanneer de raad vanavond kiest voor doortrekking van Het Lange Stuk, dan is dit vooralsnog een principe-keuze welke niet onmiddellijk wordt uitgevoerd. In studie is name lijk een nota „bouwlokatiekeu- ze" en één van de daarin opge nomen varianten houdt in, dat achter de wijk Bouwlust nog een nieuwe woonwijk wordt aangelegd. Zou de raad tot deze (bouwlocatie)keuze ko men, dan betekent dit, dat de ontsluiting ook via de nieuwe woonwijk tot stand kan wor den gebracht en men is dan in staat om een beter beveiligde situatie te creëeren. Vandaar dat het college voorstelt om de definitieve keuze aan te hou den tot aan het tijdstip, dat een besluit is genomen over de keuze van de nieuwe bouwlo- katie. Meer service in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen is met een onderzoek begonnen om te kijken of een zogenaamde service- en informatiebalie voor de inwoners haalbaar is. De bedoeling van zo'n balie is de inwoners een centraal punt te geven waar zij alle gemeen telijke zaken kunnen afhande len. Op dit moment moet men voor de verschillende papieren en vergunningen op diverse plaatsen in Alphen zijn. De ge meente wil nu trachten het dienstverlenende gedeelte bijeen te brengen. Daarom is de heer W. de Ruyter, voor malig hoofd bureau woon ruimtezaken, met een onder zoek naar de mogelijkheden te komen tot één balie voor alle dienstverlenende activiteiten gestart WOUBRUGGE De nieuwe ster aan het Wou- brugse politieke firma ment zorgt voor flinke be roering. Niet alleen zijn door het optreden van de Bewoners Belangen Groe pering alle voorspellingen op basis van vorige ver kiezingen waardeloos. Te vens probeert men de bin ding in eigen gelederen voor de komende vier jaar te waarborgen. De Bewoners Belangen Groe pering (Lijst 5) is voortgeko men uit het actiecomité Kerk straat, dat zich inzet om aan de onleefbare verkeerstoestanden in de Hoogmadense Kerkstraat een halt toe te roepen. De in breng van de politieke par tijen, die op dit moment de ge meenteraad bevolken acht men onvoldoende. Vooral Ge meentebelang en het CDA krijgen in dit verband de Zwarte Piet toegeschoven. De groepering presenteerde zich met een lijst van negen kandi daatsleden voor de raad. Het lag voor de hand dat actieco mité-voorzitter De Jongh als lijsttrekker zou optreden. Dat het PvdA-raadslid Leen Vos als tweede man op de lijst stond, was wel een verrassing. De groepering uit Hoogmade begint fris aan de gemeente verkiezingen op 2 juni. Toch speelt vier jaar Woubrugse raadsgeschiedenis kennelijk wel mee. Gedachtig een raads lid, dat na gekozen te zijn, zijn plaatselijke politieke stroming iiet voor wat wat zij was en verder onder persoonlijke titel optrad, wilde Lijst 5 toch wel verzekerd zijn van de trouw van haar toekomstige raadsle den. Aan de kandidaten werd in vergadering derhalve een te ondertekenen verklaring voorgelegd. Daarin werd be loofd, dat zij in het politieke gareel van de groepering zou den blijven of anders hun ver kregen zetel ter beschikking zouden stellen. Raadslid Leen Vos weigerde deze verklaring te tekenen. Lijsttrekker De Jongh begrijpt dit niet, maar accepteert het wel, omdat zijn groepering uitgaat van demo cratische principes. Naar zijn zeggen hebben de overige acht kandidaat-raadsleden de ver klaring wel ondertekend. Een andere brandende vraag ten aanzien van de Bewoners Belangen Groe pering doet zich in Wou brugge voor'. Op vele poli tieke bijeenkomsten wordt openlijk beweerd, dat Lijsttrekker van Lijst 5, de heer De Jongh zal terugtreden ten voordele van het huidige raadslid Leen Vos, in het geval er slechts een zetel wordt be haald in de Woubrugse raad. De Jongh wijst dit als leugens van de hand, zodat op dat punt ook dui delijkheid heerst. WOUBRUGGE De door de PvdA afdeling Woubrugge ge organiseerde discussie-avond over windmolens in het ge bouw Emmanuel mocht zich bij de Woubrugse bevolking niet in grote belangstelling verheugen. Of de avondlijke windstilte, dan wel onbekend heid met het onderwerp de oorzaak daarvan was, bleef in het ongewisse. De PvdA afdeling Woubrugge verdiept zich in persoon van haar voorzitter Gus Hendriks al geruimte tijd in windener gie. Men pleit voor een plan matige aanpak van de zaak, omdat het gebruik van winde nergie een aantal belangrijke voordelen heeft. Men is aan het rekenen geslagen. Uit gaand van een kwart van de elektriciteitsbehoefte van Woubrugge en Hoogmade te zamen komt een kilowatuur tussen de 16 en 20 cent te lig gen op het huidige prijspeil. Die prijs is echter constant, omdat wind nu eenmaal gratis is en ook niet onderhevig aan winstbejag, zoals bijv. olie. Een ander groot voordeel is het mi lieuvriendelijke karakter van windenergie. Geen koolmo- noxyde en geen radioactief af val. De Woubrugse bevolking gelooft er nog niet in. Ze liet zich woensdagavond ook niet informeren op de over het on derwerp georganiseerde dis cussieavond. Slechts een tien tal Woubruggenaren toonde belangstelling. Voorkeurstemmenactie voor Kret ALKEMADE Vanuit de vroegere Vereniging Gemeentebe langen Alkemade (VGA) heeft een aantal mensen een actie groepje gevormd. Dit actiegroepje, bestaande uit mevrouw Bik, Sjef Rietbroek en Annie Warmerdam, wil het VGA-raadslid Joop Kret zoveel voorkeurstemmen bezorgen dat hij, ondanks een onverkiesbare plaats op de CDA-lijst, in de nieuw te kiezen gemeenteraad komt. De actievoerders zouden het ten zeerste be treuren als Joop Kret niet in de raad zou terugkeren. Zij zullen dan ook een dezer dagen huis-aan-huis een folder bezorgen met de slogan: „Iedereen zit goed met Kret". Zij vinden Kret ie mand, die de woorden „Uw belang is mijn belang" in daden heeft omgezet. Zij herinneren er in hun folder aan dat het VGA-raadslid als enige in de raad de problemen over kabeltele visie tijdig heeft voorzien. HAZERSWOUDE B en w zijn tegen de komst van een boerderij/kwekerij voor geestelijk gehandi capten. Het idee voor een dergelijk project is afkom stig van een Hazerswoud- se stichting. De commissie welzijnszaken had zich in een eerder stadium posi tief uitgelaten over het voorstel van de stichting. B en W leggen dit advies echter naast zich neer en zullen de raad vanavond verzoeken negatief te be schikken. De stichting Boerderii/Kweke rij Hazerswoude wil zes ge handicapten uit Hazerswoude en omgeving onderbrengen op «de aangepaste boerderij/kwe kerij. In aanmerking voor plaatsing komen gehandicap ten, die door sociale omstan digheden niet langer op boede- rii of kwekerij van hun ouders oi verzorgers kunnen verblij ven. Binnen een straal van 10 kilometer rond Hazerswoude zijn er dertig kandidaten. Drie van hen komen uit Hazers woude zelf. Het bestuur van de stichting heeft de gemeente laten weten, dat de expolitatie van de aangepaste boerde rij/kwekerij zonder belangrij ke offers van de gemeente verwezenlijkt kan worden. Het Koningin Juliana Fonds heeft voor dit project reeds een ton toegezegd. Voor de woon- en verzorgingskosten van de gehandicapten wil de stichting een beroep doen op de Algemene Bijstandswet. Om deze indirecte financie ring rond te krijgen, moeten de uitgaven aangemerkt wor den als „noodzakelijk kosten van bestaan". Om dit te kun nen bereiken heeft men goed keuring van de gemeenteraad nodig. B en W staan afwijzend tegen over het project Men vraagt zich af of het wel nodig is dat een dergelijk project in Ha zerswoude van de grond komt. Daarbij let men op de regiona le behoefte en ae aanwezige voorzieningen. Het college vindt het in eerste instantie een zaak van de provincie. Te gelijkertijd beseffen B en W, dat hun afwijzende houding negatief uitgelegd kan wor den. „Wij zijn ons bewust van de problemen, die zich in de individuele gevallen voordoen en van de inzet die landelijk door ouderverenigingen en stichtingen wordt getoond om ten behoeve van gehandicap ten verbeteringen aan te bren gen. Maar het overheidsbeleid en de mogelijkheid om dit uit te voeren zijn aan allerlei be- Eerkingen onderhevig. Dit eeft tot gevolg dat niet aan alle wensen tegemoet kan worden gekomen aldus voe ren B en W ter verdediging Actie tegen dreigend faillissement Alphense peuterspeelzalen ALPHEN AAN DEN RIJN "Een lijst met een kleine 1600 handtekenin gen werd gisterochtend door de voorzitster van de Stichting Peuterspeelzalen Alphen aan den Rijn, Els van Iersel, overhandigd aan burgemeester Paats. In aanwezigheid van zo'n 150 moeders met kinderen werd hiermee de aan dacht gevestigd op de ern stige financiële moeilijk heden waarin de Stichting peuterspeelzalen verkeert. Ten gevolge van onder meer de voorgenomen be zuiniging van de gemeen te op de subsidie en het terugvorderen van de stookkosten over de jaren 1980 en 1981 dreigt de Stichting Peuterspeelzalen nu failliet te gaan. De „oplossingen" die het colle ge had voorgesteld, namelijk de ouderbijdrage te verhogen en per groep met niet twee maar één betaalde leidster te gaan werken, noemde Els van Iersel niet haalbaar. In deze slechte economische tijd is een verdere verhoging van de ou derbijdrage niet verantwoord, dat kunnen de mensen niet meer opbrengen. Bovendien is het niet verantwoord het kind dat met het gaan naar een peuterspeelzaal zijn eerste stap naar buiten doet, dus uit zijn vertrouwde omgeving treedt, te confronteren met steeds wisselende mensen die hem opvangen. Een verantwoorde leiding van een peutergroep moet namelijk uit minstens twee personen bestaan en wanneer er dan gewerkt moet worden met vrijwilligers, is een snelle wisseling van leid sters niet te vermijden. De stichting heeft inmiddels de steun van alle Alphense vrou wenorganisaties toegezegd ge kregen. Herman Brood De meest bekende vertegenwoordiger van de JVfjk landse rock 'n roll, Herman Brood treedt moft avond met zijn Wild Romance op in De Lindeho Voorschoten. De 35-jarige, uit Groningen afkon, Herman Brood wordt verder nog bijgestaan door zangeressen, The Bombita's geheten. The Wild R* ce, eind 1980 opnieuw gevormd bestaat nu uit j Holestelle, gitaar, Walter Langdon, basgitaar en hony Delmonte, drums. Het concert begint om uur. De toegangsprijs is vijf gulden, kaarthouder talen de helft. Soos vond een soos organiseren. Jongeren kunnen dan in berna terecht voor muziek, een gesprek en een dansje gaat vooral om rockmuziek en waar verder om wordp vraagd, behalve disco. De soos is van negen tot hall geopend. Valken 168 Dc voetbalvereniging Valken '68 houden zaterdag afsluitingsavond. Dat gebeurt in het clubhuis aa Valkenburgse Duyfzaklaan. De avond begint om uur en muzikale medewerking wordt verleend doe Montana's. Azaleaboottoch ten In samenwerking met de ANWB organiseert de Boski VVV tijdens het pinksterweekeinde „azaleaboottocl door Boskoop. Vanaf de Rozenburcht aan de Rozenla, t Boskoop vertrekken zowel op zaterdag als op tweede j sterdag (maandag) tussen 9.00 en 14.30 uur rondvaartb De kosten bedragen negen gulden voor niet-leden v; ANWB en 6 gulden 50 voor leden. Houders van het del- en Fietsbewijs van de ANWB betalen 4,50 guide kinderen kunnen tegen een tarief van 2,75 aan boorttoi Open kerken at Alle Sassenheimse kerken zetten zaterdag, de dag t het Pinksterfeest, de deuren open met als themar kerk is jarig". De kerk viert met Pinksteren namP' de komst van de Heilige Geest op aarde, de gebdo van de christelijke kerk. De kerken zijn tussen tfot drie uur geopend voor iedereen. De kerken zijn fcrp den aan de Bijweglaan, Hoofdstraat en de JulC- Hengelwedstrijd De Hengel Sport Vereniging De Arnoud in Noord wil hout organiseert zaterdag de traditionele openingswedL van het seizoen in de Ringvaart. De wedstrijd duurt negen tot twaalf uur en vanaf zeven uur 's morgens^ men zich inschrijven in restaurant De Hanepoel, waaii om één uur de prijsuitreiking wordt gedaan. Het insc(w geld, zes gulden per persoon, komt ten gode aan de 'u dafdeling. ire |k Luilaktoernooi In Noorden wordt zaterdag een luilak-tennistoei gehouden. Het evenement begint om 6.00 uur. Va deelnemers wordt verwacht, dat zij in nachtkled pyama, nachthemd of wat dan ook aantreden. Ad loop van het toernooi ontbijten de spelers gezamen Men kan zich voor het toernooi opgeven in het >rden. 1 huis van de tennisvereniging Noot Voetbal (1) Het terrein van de Hazerswoudse nardus is zaterdag het decor van de tweede ronde van* Hazerswouds bedrijfsvoetbalkampioenschap. De wedP den beginnen om half tien. De finale wordt om halfk afgewerkt. Tussen half één en één uur wordt ges tred ei de Pingel-cup. De man, die de strafschoppen zal trad I te keren, is Dido Havenaar, de Hazerswoudse doelman*i het onlangs gedegradeerde F.C. Den Haag. t Voetbal (2) Zondag, eerste Pinksterdag, eisen twee sportevencto ten die op het complex van de SV Bernardus int zerswoude de aandacht op. Allereerst is daar het w bal toernooi, dat jeugdsociëteit Pleyn '68 organisx voor collega-sozen uit de omgeving. Inzet van dit fc( nooi is de Music Meeting Cup. Een andere zaak ope\ zelfde complex: de open Hazerswoudse kampt schappen polsstok verspringen. Rond 12.00 uur wt[ de eerste deelnemers zich over bet water tussen 54, lijn en voetbalterreinen. 5V Uitslagenavond Met de-politieke voortrekkers gaat Oegstgeest volffg week de verkiezingsuitslag vieren in de zaal van Tabtv De gemeentelijke politici zullen commentaar geven ól cijfers die in de loop van de avond binnenkomen. Dde eenkomst in Taberna begint 2 juni om negen uur. w Inzake (dure) verbouwing gemeentehuis L HAZERSWOUDE Het college voelt er niets voor wijziging van het besluit het gemeentehuis voor 3,3 miljoen gulden uit te brei den. Dit stelt het college in antwoord op een door PvdA PPR-f ractieleidster G. van der Lecq-de Knik ker ingediend initiatief voorstel. Het voorstel werd ondersteund door haar fractiegenoten C. de Best en C. van Putten en door VVD'er S. Fransen. Een voor stel om de hele zaak ter goed keuring en vaststelling voor te leggen aan de gemeenteraad, die op 2 juni aanstaande wordt gekozen, wordt door het colle ge eveneens verworpen. De meerderheid van de ge meenteraad stemde in januari in met de uitbreiding van het gemeentehuis, die tevei stichting van een openl bliotheek voorziet. Dat| was volgens B en W 1978 op gang gekomenI j reidingsproces. De be&! ming heeft voldaan ai eisen, menen zij. Er he^ sindsdien geen enkel feit voorgedaan, dat „ocie in de verste verte een-, besluit over deze mate! kunnen rechtvaardigen, nen enkele maanden t£ men op een regelmatig cratisch besluit is eeiL beeld van gebrek af stuurskracht, vindt hett Burgemeester J. ten ff hof krijgt vanavond infj val een petitie („3,3 I gulden voor uitbreidt meentehuis? Ja, dééég^ wordt gesteund door 2^ sonen uit Hazerswoudfj handigd

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4