Van Agt belooft 'groot bezoek' fia informele bliksemvisite i: vdA stelt voorwaarden San links college CDA! KLUSSENBANK MORGEN OPEN §Hang een raambiljet op! Leidse verkiezingen niet op kabelnet Geen gezondheidscentrum in het Morskwartier Veelzijdig concert LESKO kampeerders opqelet? ^IDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MEI 1982 PAGINX3 ie kater en het poesje )EN Avances van een stevige kater jegens i zeFverlegenpoesje was gisteravond rond elf uur oorzaak van een fikse burenruzie in de Sophia- it meimaand was voor de kater voldoende motivatie I een oogje te wagen aan het poesje van de buren. De fen zelf hadden daar veel moeite mee en schrokken yig, toen hun verlegenhuisdier door de potente ka- 1 werd lastig gevallen. Een en ander leidde tot ruzie ken de twee buurgezinnen. De onenigheid liep zo hoog dat de politie eraan te pas kwam. Deze toonde veel rip voor de situatie en wist de bezitters van het poes- lit te leggen, dat de natuur zich moeilijk laat bed win- I. Ook ging de bemiddeling met een portie voorliet- j gepaard. LEIDEN De Klussenbank, een dienst die klussen opknapt bij mensen thuis, gaat morgen open. Om elf uur gaat in het gebouw van het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Bree- straat 66, waar de klussenbank is gevestigd, dit project van start. Verwacht wordt dat het aan een grote behoefte gaat voldoen voor zowel werklozen als voor hen, die normaal der gelijke klussen niet kunnen la ten uitvoeren. De Klussenbank is een initia tief van het LVC, de Vrijwilli- gerscentrale, het Werklozen Avies Centrum, de Stichting Welzijn en de gemeente. De bank bestaat uit een aantal vaste krachten en een paar TAP (Tijdelijke Arbeidsplaats) -krachten. De klussen worden opgeknapt door vrijwilligers. Dit kunnen mensen zijn met een WW. WAO. AWW uitke ring, maar ook mensen zonder uitkering, zoals studenten die eens zinnig bezig willen zijn en vrouwen, die nooit in loon dienst zijn geweest en geen uitkering krijgen. Vooral voor de werkloze vak man lijkt de klussenbank een mogelijkheid om op vrijwillige basis nog wat werk te verrich ten en zodoende zijn vaardig heden te behouden. De meeste klussen kunnen echter ook door leken gedaan worden. Het kunnen werkzaamheden zijn als behangen, verven, kleine verhuizingen, vloerbe dekking leggen, tuinen op knappen, enz. Werklozen die de klussen opknappen kunnen dit doen met behoud van hun uitkering. De werkzaamheden worden bij mensen verricht, die niet in staat zijn deze zelf te doen en ook geen kennissen of familie hebben die dit voor hen willen doen. Ook moeten de financiële omstandigheden zo zijn dat men niet van een vakman gebruik kan maken. De aanvragen oor een klus moeten via één 'an de instel lingen van maatschappelijke zorg bij de Klussenbank bin nen komen. Dit zijn bijvoor beeld de vele dienstencentra, de Sociale Dienst, de GG en GD, de FIOM, Stichting Wel zijn, Cortona, enz. Men kan zich ook wel direct tot de Klussenbank richten, maar waarschijnlijk wordt men toch weer eerst terug verwezen naar genoemde instanties. Vermeden moet worden om in een concurrentiepositie te ko men met de middenstanders die dergelijke werzaamheden normaal uitvoeren. Vrijwilligers kunnen zich in verbinding stellen met de Klussenbank via telefoonnum mer 149888. •kkl Dori 'etJlDEN Puur infor- «n(el en weinig gekruid ïje te het bliksembezoek, 'digi premier Van Agt gis- r en aan Leiden bracht. a[n| politiek terrein kon n Agt zich als forma- geen uitspraken ver- Om de CDA- ig, die zich bijzon- op het bezoek had heugd, niet al te zeer •sur te stellen, kwam Agt gisteren toch nog he tl kijken. De formateur dus niet van zich la- spreken, maar wel stelde hij „om de pijn te verzachten" een groot be zoek in het vooruitzicht. Al eerder was een gepland be zoek van Van Agt door peri kelen in de Kamer afgelast. Ook gisteren dreigde dat te ge beuren, maar op het laatste moment werd gemeld, dat de CDA-voorman zijn gezicht als nog in Leiden zou laten zien. Ietwat gedesillusioneerd ke ken de middenstanders van de Kopermolen gistermiddag te vergeefs. uit naar het bezoek. Ter compensatie kwam CDA- lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen, J. Walen kamp, naar het winkelcen trum om een aardewerken plaquette (voorstellende Van Agt) in ontvangst te nemen. De heer Q. Groenendijk, lid van de winkeliersvereniging, kreeg later de gelegenheid om het cadeau aan Van Agt zelve te overhandigen. Van Agt gistermiddag rond half zes wel even naar de Burchtzalen. Hij maakte ken nis met de meeste kaderleden, van de afdeling Leiden van het CDA. „Het is tekenend voor Leiden, dat er een kabi netscrisis voor nodig is om mij hier vandaan te houden. Maar laten wij het zo regelen: we lossen binnen een paar dagen rgemeester Goekoop ontvouwt een luchtfoto van een fraai stukje Lelden. de crisis op en met het dan zit tende kabinet kan niets mij er meer van weerhouden 'echt' naar Leiden te komen...," sprak Van Agt. Daarop deed burgemeester C. Goekoop (als vreemde eend in de CDA-bijt aanwezig) Van Agt letterlijk de das om. Naast de donkerblauwe strop van de gemeente Leiden kreeg Van Agt een plattegrond, een fiets- vlaggetje voor het geval hij pendelend richting Leiden mocht komen, de nodige toe ristische documentatie en een fles Pieterskerkwijn in han den gestopt. Walenkamp ver gastte Van Agt op een zilveren miniatuur van de kerk. Na de visite, die een klein uur in beslag nam, spoedde Van Agt zich naar het Catshuis, al waar een formerende taak op hem wachtte. Even voor het zover greep de nestor van Lei den Noord, J. Vervoom, de ge legenheid aan om Van Agt te verrijken met een problemen- lijst van die wijk. Verkiezings bijeenkomst Tijdens de verkiezingsbijeen komst in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd Van Agt vervangen door demissionair minister J. de Koning (land bouw). Het is min of meer ge bruik om tijdens een campag ne voor de gemeenteraadsver kiezingen ter opluistering van het geheel een landelijke be windsman uit te nodigen. De Koning ging ten overstaan van een matig gevulde zaal in op de aanleidingen van de breuk van het kabinet en de ver schillen in opvatting tussen CDA en PvdA. Het Kamerlid A. de Jonge kwam met het plan om van Leiden een hoofdstad te ma ken. Walenkamp toonde zich enthousiast: „Leiden heeft he laas vaak nog de naam van een oude stad waar je niets De informateur, het bijna onzichtbare Pieterskerkje (midden) en lijsttrekker Walenkamp. kunt beginnen. We hebben nu de mogelijkheid dat beeld op te krikken. Het feit, dat Lei den hoofdstad is, zal veel bete keken voor de emancipatie van de stad. Vooral nu bin nenkort beslist wordt of het Provinciehuis in Den Haag met een vierde vleugel moet worden uitgebreid, is het raad zaam op de zaak in te sprin gen. De diensten, die in de vleugel zouden worden onder gebracht, kunnen keurig naar Leiden verhuizen. Het etiket van hoofdstad zal Leiden goed doen, terwijl Den Haag er niet veel schade van zal ondervin den; naar buiten toe presen teert Den Haag zich ten eerste als residentie, ten tweede als badplaats en dan eventueel pas als hoofdstad van de provin cie," aldus Walenkamp. Over twee jaar moet de herindeling van de provincie een feit zijn. Schillenboer De PPR voert morgenmiddag van vier tot zeven uur een symbolische actie, door éénmalig de schillen bij de bewoners van de Pro fessoren wijk te komen ophalen. Zij doet dit omdat zij vindt dat op gemeentelijk niveau het afvalprobleem effectief moet worden aangepakt en bruikbare en niet bruikbare afvalproducten geschei den moeten worden opgehaald. Verder willen de radi calen het gebruik van verpakkingsmaterialen zo veel mogelijk beperken en de duurzaamheid en reparatie mogelijkheid van prod uk ten bevorderen. Franse films Twee Franse films worden volgende week vertoond in hef Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat. Maandag 31 mei en dinsdag 1 juni wordt „Retour a Marseille"gedraaid, een film van Rene Allio (met Raf Vallone en Andrea Ferreol). Donderdag 3, vrijdag 4 en zaterdag 5 juni wordt „Le Pont "du Nord" van Jacques Rivetta in het Kijkhuis vertoond (met Bulle en Pascale Ogier). Er zijn telkens twee voorstel lingen: om acht uur en om kwart over tien. Chinese poppenfilm In het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 in Leiden wordt zondag 30 mei een film vertoond over Chinese poppenspelers. Via een verhaal, waarin ook verschillende -Kung Fu-vechtscenes, blijkt duidelijk waartoe Chinese poppenspelers allemaal in staat zijn. Zij kunnen de poppen levensecht doen overkomen. Drs. Gan Tjiang Tek, conservator van de afdeling Chi na zal de film toelichten. De filmvoorstelling begint om drie uur. Behalve de film is ook de speciale ten toonstelling over Indianen in Mexico nog te zien. Balonnen wedstrijd De afdeling Leiden van het CDA houdt zaterdag 29 mei een ballonnenwedstrijd. Vanaf het Vijf meiplein, de Koper- molen en vanaf het Stadhuisplein worden ballonnen opge laten. De winnaar van de wedstrijd krijgt een fiets cadeau. Alternatieve voeding Het macro-biotisch restaurant Repelsteel aan de Bree- straat 19 houdt dinsdag 1 juni een lezing over alterna tieve voedingssystemen. De lezing wordt verzorgd door Gijs de Bont en begint om acht uur. De toegang bedraagt twee gulden vijftig. Radio On Sting, de basgitarist van The Police, David Beames en zijn vrouw Lisa Kreuzer zijn dinsdag 1 juni te zien in de film „Radio On". De film begint om acht uur in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45. Deze film behoort tot een nieu we genre, de zoganaamde Road Movies. Hierin wordt het leven van alle dag op een andere manier bekeken. De Jonkies De toneelgroep „De Jonkies" van de scholengemeen schap De Vlietschans aan de Apollolaan 262 brengt dinsdag 1 juni de première van „II Campielo" in de aula van de school. Hiermee is de toneelgroep van het Nederlandse repertoire afgestapt. Het stuk is geschre ven ter gelegenheid van het carnaval in het Venetië van 1756. Het is de beschrijving van een pleintje in de stad vlak voor en tijdens het carnaval. Allerlei intri ges en de verschillende karaktertrekken zorgen voor kostelijke situaties met als rode draad de beslotenheid van een kleine gemeenschap en het standsverschil tus sen hoog en laag. Het stuk wordt herhaald op 3 en 4 juni. De voorstelling begint om kwart over acht en een kaartje kost twee gulden vijftig. .03J !?L"lDEN „Een links 2°.(lege van B en W is wat Puti betreft alleen maar ieptabel wanneer alle 17 fokken partijen ten iziekie bereid zijn dat colle- «umrctief te steunen- Geen Sen en maren en een iding van we zien wel [-| iver we komen, maar basis van het college- Dieg^gramma aan de slag nafde vier jaar vol te ma- 2.03p* Tussentijdse beoorde- :tuaiijen, dat kan niet. Elke °p tij moet in principe be- d zijn een wethouder te inasti^ren, ook al zal dat in bank praktijk niet hoeven te io.33|euren. De intentie let er zijn om je daad- (NOf~- werkelijk aan dat linkse college te binden". Deze voorwaarden stelde PvdA-fractievoorzitter Jit Peters gisteravond in een discussie tussen de lijsttrek kers van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN in de Burchtza- len aan de vorming van een links college. Peters verving de zieke PvdA-lijsttrekker D. Tesselaar. Riet van der Putten verving de zieke CPN-lijsttrekker, Jan Brands. De discussie werd door ongeveer veertig be langstellenden bijgewoond. Hans de la Mar, lijsttrekker van de PSP was het niet met de voorwaarden van Peters eens: „Wethouders leveren, dat moeten de partijen maar doen die op besturen zijn in gesteld. De PSP zal bij elke gelegenheid de daden van een links college beoordelen aan de hand van het college programma. Dat is onze toetssteen". Riet van der Putten formuleerde het standpunt van de CPN: „Dat college van PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN moet er ko men. Essentieel is een voort durend toetsen van het colle geprogramma en luisteren naar wat de bevolking van Leiden vindt van de daden van dat college. Overigens moet bedacht worden dat de CPN al gauw uit een college van B en W wordt gezet". Jan Hoekema herhaalde de mening van zijn partij (D'66 heeft een voorkeur voor sa menwerking met de PvdA) en stelde verder: „Een werk baar college moet minimaal 22 van de 39 raadszetels ach ter zich hebben". PPR-lijst- trekker Van Oosten consta teerde dat er weinig pro grammatische verschillen zijn tussen de vijf partijen. Hij achtte de wil om dat col lege te steunen het belang rijkste. „Er moet een con tract voor vier jaar worden gesloten. Anders maak je een rechts college mogelijk". Ook het parkeren in de Lei den kon in de discussie niet achterweg blijven. PvdA- fractievoorzitter Peters is erg „pessimistisch" over de mo gelijkheid de Sanderspar- keergarage te bouwen. „Leidse ondernemers willen er niet aan meebetalen. V&D schijnt zich er te willen ves tigen, maar wij willen V&D niet. Mijn partij vindt dat er geen gemeenschapsgeld in de exploitatie gestopt mag wor den en de eerste parkeerga rage waar geen geld bij moet, is voorzover ik weet nog niet uitgevonden. Ik denk dat het buitengewoon moeiliik wordt om die garage van de grond te krijgen". christen democratisch i appèl tïï Werk mee aan hel succes van het CDA larok» 'opjotf o Bent u op 2 juni niet in Leiden >sslet of niet in de gelegenheid uw stem uit te brengen? STEM DAN BIJ VOLMACHT! Hans'Be| ons via een van onderstaande tel. nummers ten en wij regelen het voor u. ekma* unde, 125279 Huub van Akkeren 17 216172 Ans Hugens-Elferink H 211163 Theo Valk °dag 412016 Han Voeren n 7°» P-S. Doe mee aan de grote CDA ballonnwedstrljden op 29 .30 e mei bi) onze stands bi) de Kopermolen, op het Stadhuis eik "plein en het 5 Meiplein. LEIDEN De programma rond de uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen in de Stadsgehoorzaal zal woens dag 2 juni niet op het lokale kabeltelevisienet worden uit gezonden. Wethouder Borde- wijk van financiën heeft gis termiddag besloten, dat het uitzenden van de uitslagen avond te duur is. Ook het zeer late tijdstip van de eventuele uitzending speelde een rol in de overwegingen. Op de avond voor de verkiezingen wordt wel een uitzending verzorgd op het kabelnet in de Leidse regio. Dit programma omvat een overzicht van de in Lei den deelnemende partijen, ge sprekjes met lijstaanvoerders *en een opwekking om te gaan stemmen. De uitzending be gint vermoedelijk om kwart voor twaalf. De tweede uitzending zou plaats hebben op de verkie zingsavond zelf vanuit de Stadsgehoorzaal. Beide pro gramma's zouden worden ver zorgd door de audio-visuele dienst van de Leidse universi- Courant voor de journalistieke inbreng zouden zorgen. De to tale kosten van beide pro gramma's werden geraamd op zeker 30.000 gulden. Zware straffen voor hash- smokkelaars DEN HAAG/OEGST- GEEST De vier hashs- mokkelaars die twee we ken geleden voor de Haagse rechtbank moes ten verschijnen in ver band met een hashsmok- kel ter waarde van 3,5 miljoen gulden, zijn door rechter tot zware straffen veroordeeld. De hoofd schuldigen, een 34-jarige Leidenaar en een 38-jarige inwoner van Zoetermeer, werden veroordeeld tot respectievelijk 9 maanden en 10.000 gulden boeten en twee jaar en 50.000 gul den boete. Twee familieleden uit Voor schoten die het transport had den verzorgd, werden veroor deeld tot zeven maanden met vier maanden voorwaardelijk en acht maanden celstraf. De lichtste straf van beide laat- sten was voor een man, die ge heel onwetend bij zijn zwager was ingestapt en eerst later vernam, dat zijn vakantiereisje een smokkeltrip was. Vanaf het strand van Malaga zouden de 34-jarige Leidenaar en de 38-jarige man uit Zoeter meer de zaak verder regelen. Het tweetal betrok de 43-jarige Voorschotenaar bij de zaak. Hij beschikte over een bunga low in de nabijheid van het strand. De twee Voorschotena ren brachten de drugs in een eigenhandig verbouwde be stelwagen naar een jachtwerf in Oegstgeest. Maar daar stond de politie hen op te wachten. LEIDEN Er komt voorlopig geen gezondheidscentrum in het Morskwartier. Een door de gemeente in het leven geroe pen werkgroep is tot de con clusie gekomen dat realisatie van het gezondheidscentrum te duur is. Mede doordat het aantal patiënten van de huis arts die zich in het gezond heidscentrum zou gaan vesti gen veel lager zou zijn dan oorspronkelijk was geschat, zou er het eerste jaar een te kort van een ton ontstaan. Enige maanden geleden was er nog nauwelijks discussie over de vraag of er wel of niet een gezondheidscentrum zou komen. Vrijwel alle partijen waren het er over eens dat het centrum haalbaar zou zijn. De discussie spitste zich toe op de vraag of de werkers in het centrum al of niet in loon dienst moesten zijn. Deze laat ste discussie is nu gestrand in de conclusie dat het centrum in het geheel niet mogelijk is. Althans voorlopig, diverse in stellingen hebben te kennen gegeven op langere termijn toch opnieuw op zoek te gaan naar mogelijkheden een der gelijk centrum van de grond te brengen. De werkgroep is ook tot de conclusie gekomen dat de situ atie waarin de gezondheids zorg in het Morskwartier zich bevindt in het geheel niet slecht is. Mede als gevolg van de uitgebreide discussie rond het centrum hebben zich in middels een arts en een apo theker in dit stadsdeel geves tigd. Bovendien is veel erva ring opgedaan die gebruikt kan worden bij de totstandko ming van een gezondheidscen trum in de toekomstige Ste venshof. Raadslid J.Maat (PvdA) gaf gisteren tijdens een bespreking van het rapport in de commis sie Volksgezondheid de schuld gedeeltelijk aan de plaatselijke huisartsenvereniging (PHV). „Zij hebben de plannen van meet af aan tegengewerkt", al dus Maat Hij zei de exploitatie van een gezondheidscentrum met steun van de gemeente mogelijk te achten maar „je moet je afvragen of je als ge meente geld beschikbaar moet stellen voor een samenwer kingsproject als de werkers in de gezondheidszorg zelf niet willen samenwerken". Hij pleitte ervoor zo snel mogelijk duidelijke afspraken met de PHV te maken over het ge zondheidscentrum in de Ste venshof. Moccht dit niet luk ken dan moest de PHV maar door de gemeente gepasseerd worden, vond de heer Maat. Hij drong er met D'66 raadslid J. Hoekema op aan om in het Morskwartier in ieder geval de totstandkoming van een pa- tiëntenraad effectief te steu nen. lichtgewicht kampeer-, kano-, "Damsport en expeditie-uitrustingen bij BEVER ZWERFSPORT Raoentessefn 317 "ben Haag 070-4549 00 Katalogus op aanvnaag. LEIDEN Het Leids Studen- ten Kamer Orkest (LESKO), dat kort geleden zijn 12 1/2-ja- rig bestaan vierde, trad gister avond in het LAK-theater op met een geheel aan Igor Stra- winsky gewijd programma. Dit ter gelegenheid van het honderdste geboortejaar van deze componist. De programmakeuze bood het publiek een goede indruk van de veelzijdigheid van Stra- winsky's oeuvre. De liede rencyclus „Priboutsky", geba seerd op Russische kinderlied jes, is vrij speels van aard. So praan Ellen Looyestein gaf er blijk van het karakter van de liederen goed aan te voelen. Zij zong ferm en trefzeker, be geleid door acht instrumenten. De „Trois poésies de la lyrique Japonaise" daarentegen zijn veel mysterieuzer. Terwijl het orkest dit karakter met zijn in getogen en toch lichtvoetige spel goed tot uiting liet komen, klonk de sopraan hier en daar wat te vitaal. Zijn sympathie voor Ragtime heeft Strawinsky uitstekend verwerkt in zijn gelijknamige compositie (1918). De treffende ritmiek van de componist con fronteert ons op geniale wijze met de meest typerende ken merken van deze muziekstijl. Opvallend is verder, dat er in dit stuk ook een cimbaal ge bruikt wordt, nu eens niet in de Hongaarse stijl, maar op z'n Amerikaans. Dit levert een zeer verrassend resultaat op. Dirigent Roland Kieft toonde hier, evenals in de andere ge speelde werken, het orkest goed in de hand te hebben. Een trio, bestaande uit oud- LESKO-leden Fred Ruoff (klarinet), Juliaan van der Linden (viool) en Frank Nij- hoff (piano), vertolkte een be werking van de suite uit .J'Histoire du Soldat". Het speelde virtuoos en erg muzi kaal. Men wist de spanning, ook in ritmisch zeer lastige passages, uitstekend vol te houden. Het LESKO besloot de avond met de „Dances Concertantes" (1941-'42), een werk uit Stra- winksy's neo-klassicistische periode. Evenals in vroegere werken is de ritmiek de grote kracht, terwijl de melodiek een mindere plaats inneemt Helaas lukte het LESKO niet om na het succesvolle optre den van het trio het stuk tot een echte uitsmijter te maken. ANNETTE JASPERSE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3