ÜIPRI somber over jewapenings wedloop IHaager Treffen wijst plaatsing nieuwe raketten af HP Andropov ontheven van KGB-functie ZEKER TIEN DODEN leveren tliegtuigen van Israël PETIJP te BUITENLAND —r- LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MEI 1982 PAGINA 13 p verlagen fpjulp aan 1 Salvador SHINGTON De lerikaanse senaats- nmissie voor de tenlandse betrek- igen heeft gisteren voorgestelde mili- ■e hulp aan El Sal- dor met 100 miljoen np verlaagd. n commissie heeft reigd de hulp vol- ?- :n tn froHron lip ■eta* llen te trekken, als landhervormingen de Midden-Ameri- anse staat niet wor- voortgezet. Sovjet-ingenieurs boren gat van 11 km MOSKOU Sovjet-inge nieurs hebben op het schier eiland Kola in het Noord-» poolgebied een boorgat ge maakt van 11 kilometer. Een zo diep gat was nog nooit eerder gemaakt. Geologen zeiden dat men nieuwe ontdekkingen heeft gedaan met het experiment. De materie bleek op deze diepte veel harder dan was verwacht, terwijl de tempe ratuur in de diepte van de aardkorst met 200 graden celsius tweemaal zo hoog was dan men had berekend. Juliana in Indonesië Prinses Juliana heeft president Soeharto gis- teravond tijdens een di ner in het Merdeka-pa- leis in Jakarta 300.000. gulden geschonken voor hulp aan slachtof fers van de recente u it- barstingen van de Ga- loenggoengvulkaan op Java. Deactiviteiten van de vulkaan hebben de afgelopen weken 30 mensenlevens geëist. Prisens Juliana en prins Bernhard bezoeken vandaag diverse recrea tiecentra rond Jakarta. Joegoslavische PTT overspoeld door koffiepaketten BELGRADO Er is geen pak koffie te krijgen in de winkels van Belgrado, maar de PTT van de Joegoslavische hoofdstad heeft ex tra mensen moeten nemen om de grote stroom pakjes met koffie als inhoud af te handelen en te bezor gen. Het is nog niet duidelijk waar de koffie vandaan komt. Een mo gelijkheid is dat de koffie Joegos lavië is binnengesmokkeld en per post verder wordt verspreid. Een meer voor de hand liggende ver klaring is, dat Joegoslavische gast arbeiders vanuit het buitenland zo nu en dan een pondje koffie naar hun familieleden sturen. KANIA WEER TERUG IN POOLSE TOP WARSCHAU Het Poolse parle- ment heeft gisteren de afgezette partijleider Kania in de regerings staatsraad benoemd, waarmee hij weer voor het voetlicht trad na zijn vervanging door generaal Jaruzels- ki. Het opnieuw opduiken van Kania was een verrassing en gebeurde niet zonder verzet. Kania werd in sep tember 1980 partijleider nadat Gie- rek had moeten wijken in verband met de opkomst van de vrije vak bond Solidariteit. In oktober 1981 verloor Kania zijn leiderschap, om dat hij een te onmduidelijk beleid voerde ten aanzien van de vrije vakbond. Ontmoeting Botha met SWAPO-leider Nujoma op til LISSABON Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika en SWAPO-leider Sam Nujofha zullen elkaar mogelijk op de Kaapverdische Eilanden ontmoeten om te praten over een oplossing voor de al zestien jaar durende guer- riUa in Namibië. Dit heeft het Portugese persbureau ANOP gis teren gemeld, dat diplomatieke kringen aan haalt op de Kaapverdische Eilanden. Volgens deze kringen „zit deze ontmoeting al lang in de pen". Doel zou zijn te komen tot directe besprekin gen over een staakt-het-vuren tussen Zuid-A frika, dat Namibië bestuurt, en de SWAPO, dat strijdt voor de onafhankelijkheid van deze eertijds Duitse kolonie. •OCKHOLM De in- nationale bewapenings- lie idloop is in 1981 onge- trof nd voortgegaan. Aan- he ten tot wapenbeheer- istei gt laat staan ontwape nt ig, zijn nauwelijks te speuren. Ondanks de E^imomische crisis rees totaal van de militaire 1 weedingen in de wereld 1981 tot naar schatting jsen de 600 en 650 mil- ^Td dollar. and« jven betekende dat deze uitga- in de afgelopen vier jaar jp h ;en met ongeveer drie pro per jaar. Dat is sneller in de daaraan voorafgaan- vier jaar. Het Amerikaanse ,veyi luit Het neutronenwapen te op ken heeft de atoomdrempel /erif e hi verlaagd en de wereld staat in tussen waarschijnlijk een uit breiding van de wedloop in de chemische bewapening te wachten. Dit is de sombere ba lans voor 1981 van het onaf hankelijke Zweedse instituut voor vredesonderzoek (SIPRI) in zijn vandaag verschenen dertiende jaarboek. Het SIPRI geeft opnieuw als zijn mening te kennen dat de veiligheid in Europa door de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten wordt ver groot, omdat Europa daardoor het voornaamste slagveld zou kunnen worden van de super- mogendheden. De in 1981 begonnen Geneefse onderhandelingen over beper king van deze wapens, zo be veelt het rapport aan, zouden mede om wezenlijke beperkin gen veilig te stellen, spoedig moeten samenvallen met de hervatting van Amerikaans- Russische gesprekken over strategische wapens. Zij zou den ook de weg moeten vrij maken voor beperkingen op systemen met een korter be reik. Bij het mislukken van het reeds begonnen Geneefse overleg over beperking van de Euroraketten, zo luidt een an dere aanbeveling van het rap port, zouden de belangrijkste landen van West-Europa sa men met de Sovjet-Unie naar andere oplossingen moeten zoeken. Van het totaal van de uitgaven voor bewapening in de wereld ten bedrage van 518,7 miljard dollar namen de Verenigde Staten 134,4 en de Sovjet-Unie 118,8 miljard dollar voor hun rekening, ln 1980 had het Amerikaanse cijfer 126,9 be dragen en het Russische 116,9 miljard doUar. De Amerikaan se uitgaven stegen met 5,9 pro cent. Na een lange periode van reële daling in vervolg op de oorlog in Vietnam hebben zij aan het begin van de jaren tachtig het roer omgegooid. De Sovjet-Unie behield haar kwantitatieve overwicht, maar de VS hun technologische voorsprong op het gebied van computers en micro-electroni- ca. In de jaren van 1979 tot en met 1981 heeft de Sovjet-Unie de Verenigde Staten van de eerste plaats verdrongen als grootste exporteur van wa pens, vooral doordat Moskou aanzienlijk meer is gaan leve ren aan India, het Midden- Oosten en Noord-Afrika. enti iet 'ruimteveer Columbia 8ewkdt op een grote naar de ceerbasis r,m rida vervoerd. Columbia, die twee keer eer een succes- e tocht door ,verb ruimte heeft ebmaakt, zal als ze_°M s goed gaat -1" 27 juni aan derde vlucht innen. er 8 gii lerzfT MOSKOU Joeri Andropov is ontheven van zijn functie al^ leider van de Russische geheime politie KGB. Hij wordt vervan gen door Vitali Fedortsjoek. Dit is door het persbureau TASS bekend gemaakt. TASS meldde dat het presidium van de Opperste Sovjet het dagelijks bestuur van de volksvertegenwoordiging Andropov van zijn taak had ontheven „in verband met zijn benoeming tot andere taken". Welke andere taken meldde TASS niet. De bijna 68-jarige Andropov was sinds 1967 leider van de KGB. Sedert 1973 is hij lid van het beleidsbepalende Politburo. Begin deze week werd hij benoemd tot lid van het tien man sterke Ce ntrale Comité van de Communistische Partij. Met deze laatste benoeming heeft Andropov zijn kansen om Brezjnev straks te gaan opvolgen vergroot. Fedortsjoek is in het Westen een onbekende figuur. Volgens westerse zegslieden is hij leider geweest van de KGB in de Oek raïne. Zware regenval in Nicaragua: Leden van de burgerwacht in Nicara gua zijn druk bezig een pasgeboren baby te redden, die hangend aan ka bel over een rivier wordt getrokken waarvan het water als gevolg van zware regenval de afgelopen enorm Is gestegen. MANAGUA De autoriteiten in Managua hebben een deel van dat Nicaragua internationale hulp zal vragen. West-Nicaragua tot rampgebied verklaard, waar in vijf dagen Het ziet er niet naar uit dat er zich op zeer korte termijn een bijna 60 cm regen is gevallen. Zeker tien mensen zijn omgeko- weersverbetering zal voordoen. Doordat het water in de rivieren men en 15.000 zijn dakloos. zeer snel en sterk is gestegen zijn diverse bruggen weggeslagen. Minister van binnenlandse zaken Tomas Borge zei na een be- In het rampgebied wordt de bevolking op grote schaal ingeënt zoek aan de zwaarst getroffen provincies Leon en Chinandega, tegen tyfus en andere ziekten. HOOVER HIELD INLICHTINGEN ACHTER NEW YORK J. Edgar Hoo- nedy in 1963. In een documen- ver, oud-hoofd van de FBI, de taire van ABC komende week federale recherche van de verklaart de FBI-agent James Verenigde Staten, heeft inlich- Hosty dat de Cubaanse sterke tingen achtergehouden over man Fidel Castro een tipgever de moord op president Ken- van de FBI had verteld over een aanbod van moordenaar Oswald om Kennedy om het leven te brengen. Maar Hoo ver, die in 1972 overleed, liet de tips over een band tussen Oswald en Cuba voor wat ze waren en liet zijn hoofd han gen naar een Russische overlo per die iedere buitenlandse sa menzwering tegen Kennedy ontkende. arig elva 'tn een onzer verslaggevers) lan 'LJn HAAG Ruim zes schrijvers uit alle de- van Europa hebben de [elopen twee dagen zich het Scheveningse Kur- (us bezonnen over de aag hoe zij hun steentje innen bijdragen om een puwe oorlog in Europa voorkomen. In de slot verklaring van gisteren zeggen de schrijvers dat zij zich onderdeel voelen van de internationale vredes beweging en dat zij een ontmoeting, zoals die in Den Haag heeft plaats ge had, ook elders willen voortzetten zodat de op roep van de vredesbewe ging steeds verder door dringt. Op verzoek van drie Sovje- trussische schrijvers werd het verschil tussen „realisten" (waarmee vaak de voorstan ders van bewapening worden aangeduid) en "emotionalis- ten" (waarmee soms de voor standers van ontwapening worden aangeduid) in het de bat over de bewapening ge laakt als een onderscheiding die zelf tot de oorlogsvoorbe reiding behoort. Verder wordt in de slotverklaring de plaat sing van nieuwe kernraketten en de voorbereiding daartoe afgewezen, in afwachting van het feit dat er door de politici afspraken zuUen worden ge maakt over een algemene ont wapening. De schrijvers waren het er verder over eens dat de beide militaire blokken dienen te worden afgebroken. Op de slotzitting probeerde de bekende Westduitse schrijver Günter Grass vergeefs een zin in de slotverklaring opgeno men te krijgen waarin solida riteit wordt betuigd met een aantal Poolse schrijvers die verhinderd waren naar Den Haag te reizen. „Het is bescha mend en diskwalificerend als wij niet eens durven opkomen voor onze collega's, die naar deze vredesbijeenkomst wil den komen". De Sovjetrussi- sche schrijver Sergei Michai- lov wierp tegen dat de Tsje chen ook niet aanwezig waren. Totdat bleek dat deze op het vredesappèl van de Westduitse organisatoren helemaal niet hadden gereageerd en dus ook geen uitnodiging hadden ont vangen... De Oostduitse schrijvers Ste fan Heym en Hermann Kant verzetten zich met grote kracht tegen de toevoeging omdat dan de verklaring in zijn geheel op het spel zou ko men te staan. Stefan Heym: „Het is noodzakelijk de eens gezindheid die hier bereikt is over ontwapening veilig te stellen." Vaak waren de dis cussies op het Haager Treffen in feite urenlange gedachten- wisselingen tussen Oost- en Westduitse schrijvers. Als zo danig werd de bijeenkomst in het Kurhaus een succes ge noemd, maar ook werd duide lijk dat de marges waar bin nen overeenstemming moge lijk was zeer klein waren. Het Haager Treffen was de tweede gelegenheid waarbij schrijvers uit oost en west el kaar ontmoetten. Van Neder landse zijde namen deel Harry Mulisch, Louis Ferron en An ton Constandse. In de komen de tijd hopen de schrijvers bij eenkomsten te houden in Keu len, Sofia en Rotterdam. fiema Ljxtra „slevechts- "tigu □tsi r ine I ipolsf' strij jvi 1LSHINGTON De Ame- ianse regering heeft het [res in het geheim op de te gesteld van haar •rnemen Israël 75 extra F- gevechtsvliegtuigen te 'kopen. De transactie met iel heeft een waarde van 6,25 miljard gulden en Ie grootste sinds in sep- »ber 1978 het Camp-Davi- tkoord werd gesloten. overleg dat de Israëlische lister van defensie, Sharon, ren heeft gevoerd met zijn lerikaanse collega Weinber- lijkt als resultaat te hebben iad, dat een aantal Ameri-, se maatregelen, waarin homische en miliatire steun "d opgeschort, ongedaan is dpiaakt. De VS hadden eind ig jaar uit protest tegen de lëlische annexatie van de lanhoog de militaire hulp ir onbepaalde tijd stopgezet, ïwel door de bevolking op Golanhoogte nog altijd fel otesteerd wordt tegen de v'ng. gaat de regering- igan nu dan toch weer de Bring van militair materieel xd h"on ADVERTENTIE- r.iït'fw.V'r.y.'A In Elsevier stort de vader van de in El Salvador vermoorde IKON-medewerker Hans ter Laar zijn hart uit. „Schandelij ke onzin. Massahysterie. Mijn zoon is geen martelaar. Toen hij wegging was hij totaal niet politiek geëngageerd. Hij was geen idealist. Hij deed gewoon een klus. Het zijn propagandis tische leugens". Bij de kabi netscrisis deze constatering: „Zo krijgt de kiezer toch nog gelijk. Het CDA-D'66-VVD- kabinet komt er in zekere zin toch, zij het in een versluierde vorm". Een hoofdartikel over het Falkland-conflict stelt: „Zelfs als Engeland straks kan beweren de oorlog te hebben gewonnen, zal Amerika en in Amerika's kielzog West-Eu ropa de oorlog hebben ver loren. Iets meer aandacht voor de politieke realiteiten en iets minder nationaal sentiment zou de Britse regering niet misstaan". In de rubriek Mo dern Leven kritische aandacht voor luidsprekers. „De boxen die vaak standaard bij zoge naamde audioracks worden geleverd, zijn doorgaans van minderwaardige kwaliteit. Vervanging door andere, bete re, helaas ook duurdere mo dellen zal uw muziekgenot meteen drastisch opwaarde- De Haagse Post laat de inter nationale marinedeskundige Anthony Preston zeggen dat de actie bij de Falklands ge zien moet worden als een Navo-oefening, een waarschu wing aan de Russen om te to nen hoe snel een Navo-land haar marine in gereedheid kan brengen. De geloofwaar digheid van de Navo wordt hierdoor enorm vergroot". Geertsema en Lammers dis cussiëren in het blad over een eventuele samenwerking PvdA-VVD. Lammers: „Op het punt van de kernwapens zal er niets veranderen. Ik denk dat het gevoelen in de ,PvdA praktisch unaniem is, dat die kernraketten er niet moeten komen. Ik schat de score op 99. Er is geen moge lijkheid om de mensen die met de VVD willen regeren, wat dat betreft over de streep te trekken". Een grote reportage ook uit het socialistisch gewor den Nicaragua. „Ik ben nu ook verplicht om lid te zijn van een coöperatie. Elke week ben ik een ochtend kwijt met dis cussies en trainingen, sociale dit, menselijke dat, praten, praten. In die tijd verdien ik niks en ik moet nog contribu tie betalen ook". Een gesprek tenslotte met Xaveria Hollan der. „Nederlanders vind ik wat a-sexueel. Het lijkt wel alsof niemand hier meer sexu- eel gericht is. Het is natuurlijk wel leuk om eens een keer een dag of twee dagen helemaal niets te doen, om de spanning te verhogen, maar een hele week niets! Dat vind ik ontzet tend lang". In Vrij Nederland een lang ge sprek met Hans Wiegel. Op de vraag waarom hij na de dood van zijn eerste vrouw is door gegaan: „Ik had mijn minister schap kunnen neerleggen. Daar heb ik wel over gedacht. Maar dat is geen alternatief. Dan ben je ambteloos burger. Je moet tbch verder, al is het na een half jaar of een jaar. Je moet ook je brood verdienen. Dus dat was geen alternatief". Een ander artikel ontmaskert de berouwvolle rechterhand van Hitler, Albert Spèer, als een leugenaar. „Hij was in de praktijk de grootste slavendrij ver sedert de Farao's. Een man die 5 miljoen buitenland se arbeidskrachten het rijk binnensleepte waar zij onder de meest deerniswekkende omstandigheden moesten wer ken. De slaven kromden hun rug onder de door Speer per soonlijk gehanteerde zweep". Een interview ook met „de grimmige nieuwe verschijning in onze literatuur" Hellema. „Samkalden heeft Lages vrij gelaten, zogenaamd omdat hij ziek was, maar Lages liet zich triomfantelijk inhalen en heeft nog jaren van zijn pensioen genoten. Dezelfde Samkalden is later burgemeester van Am sterdam geworden. Sorry, daar houdt mijn wereld op". Een reportage voorts uit Werken dam dat alleen een man als burgemeester wil. „Een scho ner plaats dan thuis is voor de vrouw niet denkbaar. Treedt zij daarbuiten, dan geraakt zij buiten haar vrouwzijn. Krach tens de logica en de Bijbel is het onmogelijk dat een vrouw in de vergaderzaal komt". In De Tijd een amusant inter view met professor Piet Steen kamp over zijn dagindeling. „Zomaar een avondje pret ma ken? Ik ben toch niet gek ge worden, zeg. Vrienden? Men sen bij wie je op verjaardagsvi site gaat? Nou, dat vind ik moeilijk, hoor. Ik hou bijvoor beeld veel van de heer Van Agt, als je dat tenminste van een man kunt zeggen. Maar ik ben nog nooit op zijn verjaar dag geweest". Ook een vraag gesprek met D'66-fractieleider Brinkhorst. „We zijn voor de PvdA jarenlang een nuttige bondgenoot geweest. Een flankdekking. Dat is nu afge lopen. Dat zal voor de PvdA misschien wel meer gevolgen hebben dan voor ons. De PvdA zal nu voor het eerst in zelfstandigheid moeten beslis sen wat voor partij zij eigenlijk is". Een artikel voorts van de Britse commentator Hugo Young. „Grootse daden van moed zullen er zijn, zijn er al op de Falklands. Maar dat al les eenmaal gezegd zijnde, zal deze affaire vooral worden ge zien als een symbool van ies geheel anders: de schrikwek kende onbekwaamheid van politieke leiders om een vreed zame oplossing te vinden voor wat in feite een eenvoudig ge schil is". In verband met het bezoek van de paus aan Enge land tenslotte een interview met aartsbisschop Runcie van Canterbury. „Ik ben agnosti cus als het gaat om Gods be doelingen. Maar ik geloof dat wij verantwoordelijk zijn voor de troep die we van Zijn jcicxvciiia vdii 'X\ herwrwq Hervormd Nederland in een hoofdartikel „Een Britse mili taire overwinning bij de Fal klands maakt de wereld geen snars menselijker of veiliger. Daartoe komt het alleen als de organisatie van de Verenigde Naties als een middel tot conf lictoplossing echt serieus wordt genomen" Elders de constatering dat het IKV in Moskou niet verstandig is op getreden. „Het vroegtijdig ver laten van het vredescongres heeft nieuw voedsel gegeven aan de krachten binnen onze samenleving, die zich uitspre ken tegen contacten met Oost- Europa en die de Sovjet-Unie alleen maar kunnen zien als een onbetrouwbare gespreks partner". De socioloog en psy chotherapeut Bram de Swaan zegt in een interview: „De vraag voor onze tijd is: hoe lukt het mensen op basis van vrijwilligheid elkaar te laten helpen? Gemeentes en wijken blijken niet voldoende dragers te kunnen zijn van gevoelens van wederkerigheid". Het blad vreest dat de kabinetscrisis de plaatsing van nieuwe kernwa pens in ons land waarschijnlij ker heeft gemaakt. „In samen werking met de vredesbewe ging zal het tot een hergroepe ring van de politieke krachten in Nederland moeten komen, om straks niet voor een vol dongen feit te worden ge steld".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13