„Luchtafweer van oppervlakte-schepen moet veel beter" ARGENTINIË OP ZOEK NAAR EXOCET-RAKET COMMANDEUR-VLIEGER B.D. HJ.E.VAN DER KOP CONCLUDEERT UIT FALKLAND-OORLOG: Argentijnen dachten Britse vliegdekschepen te beschieten naar New York „WE RAKEN NU AARDIG INGESLINGERD" Nauta's vooraan in zeilrace BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MEI 1982 PAGIN |J „Zinken „Antelope" was voorspelbaar" DEN HAAG Het Britse oorlogsschip „Ante lope" zou maandag niet gezonken zijn, als het schip was gebouwd van staal in plaats van alu minium. Dit is de stellige overtuiging van een lid van een voormalige Nederlandse werk groep, die de bouw van de geleide wapenfregat ten „Tromp" en „De Ruyter" voorbereidde. Deze werkgroep bezocht in 1969 de „Antelope" en uitte toen zijn verbazing over de keus van de Britten voor aluminium. „De smelttempera- tuur van aluminium ligt veel lager dan die van gedemagnetiseerd staal. Dat betekent dat zo'n schip veel kwetsbaarder is voor voltreffers. Het mag natuurlijk nooit zo zijn dat één voltreffer een schip kan laten zinken. Dat dat met de „Antelope" wel gebeurde, was dan ook voor spelbaar", aldus dit lid van de voormalige werkgroep. Verstekelingen op de Canberra LONDEN Twee .jannen" van de Royal Navy wilden de invasie van de Falkland Ei landen zo graag meemaken, dat ze als ver stekelingen zijn meegereisd op het troepen schip Canberra. Toen de avonturiers bij het dagelijkse appel op hun thuisbasis werden gemist, werden ze aanvankelijk geboekstaafd als „afwezig zon der verlof". Maar al snel werden ze gevon den onder de troepen op weg naar de Zuid- atlantische Oceaan. De jonge commando's zijn naar verluidt niet erg geliefd bij hun collega's, die vinden dat ze de orders hadden moeten opvolgen en thuis hadden moeten blijven, maar ze wor den waarschijnlijk niet gestraft. Commen taar van een woordvoerder van de marine in Plymouth: „Ik ben ervan overtuigd dat wat extra hulp op de Falklanden momenteel welkom is". Schip met gewonden naar Uruguay LONDEN Een Britse pa trouilleschip met mariniers die zijn gewond in de Falk- land-oorlog is op weg naar de Uruguese hoofdstad Montevi deo. Dit hebben militaire kringen in Londengisteren ge meld. Volgens hen bevinden zich aan boord slechts „enkele gewonden". Waarom de mari niers naar Uruguay werden overgebracht, konden zij niet zeggen. Van de oorlogsvloot maakt namelijk een met mo dern materieel uitgerust hos pitaalschip deel uit, het gevor derde schip Oeganda. WASHINGTON Nu de Franse Exocetraket zo'n doeltreffend wapen is gebleken tegen de Britse vloot, stelt Argentinië naar stig pogingen in het werk meer van deze raketten te bemachti gen op de zwarte markt. Bij het uitbreken van de crisis beschik ten de Argentijnen over vijf van deze raketten. Zij hebben er nu vier afgevuurd, (twee op de onderzeebootjager Sheffield en twee op het vrachtschip Atlantic Conveyor) maar volgens de Ameri kanen is het heel waarschijnlijk dat Argentinië via de zwarte markt al meer van deze raketten te pakken heeft gekregen. Goedingelichte kringen in Washington melden dat de Argentij nen Panama en Venezuela hebben ingeschakeld om namens hen te proberen de raket op de zwarte markt te kopen. Zo zou onder meer de Libische kolonel Khadaffy zijn benaderd. Verder zijn er onbevestigde berichten dat Israëlische adviseurs samenwer ken met Argentijnse technici met de bedoeling de Exocet-raket die bestemd is voor schepen, om te bouwen tot een raket voor gebruik in de lucht. Israël ontkende overigens dat een Ecuado rans vrachtvliegtuig, dat in New York werd vastgehouden, wa pens voor Argentinië vervoerde. Amerikaanse deskundigen die de overdracht van wapens waar ook ter wereld nauwkeurig bijhouden, berichten dat de pi de Exocet-raket zeer snel is gestegen. „Ik denk dat de ve afdeling van Dassault (de Franse fabrikant) zijn geluk i kan over deze onverwachte reclame", aldus een Ameri waarnemer. Volgens sommige berichterf zouden Buenos nu al meer dan 2.5 miljoen gulden voor een raket moetenAS len, vijf keer zoveel als het bedrag waarvoor de Franse nel kant hem destijds heeft geleverd. Volgens informatie ui nn hington zijn er 23 landen die over de Exocet-raket beschftel waarvan vijf in Europa dat als zwarte markt afvalt. De Wereld-landen zijn Brazilië, Chili, Ecuador, Peru, Libië, ko, Nigeria, Bahrein, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar, Indonesië, Maleisië en Pakistan. De meeste hebben alleen de scheepsversie. Van de paar landen die ook oi^al voor gebruik in de lucht bedoelde raket beschikken, is waarschijnlijk het meest op de hand van Argentinië, m< ',r€ land heeft gezegd Argentinië pas militaire steun te willen als Engeland ook het Argentijnse vasteland aanvalt. HAROLD JACKSON Copyright The Guardian to (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De twee Argentijnse Exocet-raketten die d het Britse transportschip Atlantic Conveyor zo zwaar trof^m< het gistermorgen in de diepte van de Zuidatlantische te verdween, waren volgens woordvoerders van het ministei gt defensie in Londen bestemd voor het vliegdekschip Her J Invincible. Beide vliegdekschepen bevonden zich in de ving van het getroffen vrachtschip. De raketten werden afstand van 45 kilometer afgevuurd door een Super Eti5n hetzelfde vliegtuig dat de raket afschoot waarmee eerdt 11 maand de onderzeebootjager „Sheffield" in de grond w< sti boord. 1! Si De Atlantic Conveyor en de twee vliegdekschepen be\wj zich op tamelijk grote afstand van de Falkland Eilandi twee Argentijnse aanvallers vlogen zo laag mogelijk over ven om buiten het bereik van de Britse radar te blijven moedelijk hebben hun piloten de Atlantic Conveyor op h£e darscherm voor een van beide vliegdekschepen genomi't Britten merkten hen pas op, toen zij de Argentijnen overp j dio met elkaar hoorden praten. Maar toen was het al te Iv' De aangerichte schade aan boord van de Atlantic ConveyUu zo groot, dat de Britten hun transportschip moesten op^( Vier bemanningsleden kwamen om het leven, de overig onder wie een klein aantal gewonden, werden door te hi snelde schepen overgenomen. Gelukkig voor de Britse krachten waren de veertien Harriers-gevechtsvliegtuigen Atlantic Conveyor uit Engeland had meegenomen al aan van een van de vliegdekschepen gebracht. De Atlantic Cfir or is het eerste niet-militaire schip dat in de Falkland- verloren is gegaan. De Britten hebben voor deze oorlog dan veertig koopvaardijschepen gevorderd. Aan boord van het dè onderzeebootjager Coventry, met e j manning van 280 koppen, vielen volgens het Britse mir van defensie twintig doden en ongeveer evenveel gew r(j Het schip werd tot zinken gebracht door de bommen V2,0r| Skyhawks van de Argentijnse luchtmacht. De Coventi c zusterschip van de Sheffield, lag in de smalle zeestraat c> Oost- en West-Falkland. De Britse armada is nu al vier m0rj" oorlogsbodems kwijt: twee onderzeebootjagers en twee fre1 de Ardent en de Antelope. Een onderzeebootjager kost woordig zeker 300 miljoen gulden, een fregat 200 miljoeigr Defensie-minister John Nott kwam in het Lagerhuis ve dat de hoge verliezen van de Britse marine geen overfc pessimisme mogen veroorzaken. „Verliezen waren te ve|en ten", zei Nott. „Maar men mag niet vergeten, dat onze o g. vloot in het zuiden van de Atlantische Oceaan nu uit mfy 100 schepen bestaat, die samen ruim 25.000 mannen en vrn aan boord hebben. De geleden verliezen zijn alweer g gj maakt; de laatste twee dagen hebben zich nog tien onderze jagers bij de armada gevoegd". r- Volgens schattingen heeft de oorlog om de Falkland EilT" Groot-Brittannië momenteel al bijna negen miljard guldL kost. Het dagblad Daily Mirror publiceerde gisteren eerj van een gewezen Falklander, die daarin herinnert aan eeL port van de Britse regering over de economische ontwik! van de Falkland Eilanden. Dat rapport stelde een vijfjarig! teringsprogramma voor om de Falkland Eilanden welvaij te maken. Het grootste bedrag dat nodig was beliep 17 nkn gulden, bestemd voor de verlenging van de start- en lanl baan van het vliegveld van Port Stanley. Dit voorstel wu, de grond geboord door zowel Labour als de Conservatievr1 vonden dat de Falkland Eilanden een dergelijke hoge I 1 niet waard waren. dan ligt je hele schema in de war. Tot op hedal loopt de reis echter voir1 dig en is er nog niets kaf gaan, maar dat klop ikl£ iijk even af. Over en slifv Bijna-botsing Overigens gaat het nir deelnemers aan de r voor de wind als de van Schouten en Vaiu De „Orange Nassau" vertraging opgelopen d in Plymouth een ziek t\! ningslid van boord moflca, den gezet. En de |g polsky", deelnemer a ,r toertocht (cruise) naaw York en tevens het con catieschip voor de race cruise, heeft het afg weekeinde in het Kari het nippertje een botsiCj de racer „Bally" kunne Tv komen. Het enige ningslid dat aan boord r41 „Bally" de wacht hield net op tijd in de gaten schip recht „KrasnapolsF1 stevende en wist het drce onheil te voorkomen. ia Intussen vorderen de ar deelnemers aan de op gestarte cruise naar Ne*r< al een aardig eind in ting van hun eerste tu#i| tion, de Azoren. Daar zij in de loop van de vtUa week arriveren. Ver*>r gaat de reis via Bermuc ting New York, waar sers eind juni ongevet lijk met de wedstrijd worden verwacht. aj JOS TIf' Precies een week geleden, op Hemelvaartsdag, werd voor de kop van de Maasvlakte het startjein gegeven voor de Rotterdam Transatlantic 200, een non-stop zeilrace van Rotterdam naar New York. Na zeven dagen varen zijn vrijwel alle jachten onder Engeland en Ierland doorgestoken en op weg naar New York. Via Scheveningen Radio zochten wij gisteren voor de eerste mêêl contact met twee deelnemers, de „Samsonite" en de „Pen- Uk". DEN HAAG Hoe hand zaam en doeltreffend de huidige generatie geleide wapens is, maakt de Falk- land-oorlog pijnlijk duide lijk. Een enkel exemplaar van bijvoorbeeld de Exo cet-raket blijkt in staat een modern en zwaar be wapend fregat zonder meer onschadelijk te ma ken zoals de Britten ondervonden met de „Sheffield". Daarvoor al was de Argentijnse „Ge neral Belgrano" ten offer gevallen aan twee Tiger- fish-torpedo's en gisteren verloren de Britten een transportschip als gevolg van een aanval met een Exocet-raket. Deze ge beurtenissen hebben de vraag opgeroepen of op pervlakte-schepen wel licht tè kwetsbaar zijn ge worden voor de moderne oorlogsvoering. D'66 is in middels met een plan ge komen waarin wordt ver wezen naar deze kwets baarheid en dat een forse inkrimping van de Neder landse marine behelst. Is de veronderstelling reeël dat binnen de marine al leen duikboten nog een toekomst hebben? Is de marine met andere woor den definitief „klaar voor onderwater"? „Onzin", stelt de Haagse commandeur-vlieger b.d. H.J.E.van der Kop, auteur van een boek over vlieg kampschepen en in brede kring erkent als strate gisch expert. „Ze zijn vooralsnog onmisbaar. Dat in aanmerking genomen moet je hun betrekkelijke kwetsbaarheid voor lief nemen. Uiteraard moet je proberen die kwetsbaar heid tot een minimum te rug te brengen. Maar als je daartoe hebt gedaan wat in je vermogen lag, moet je vervolgens bereid zijn te accepteren dat er af en toe toch een naar de bodem wordt geschoten. Wie aan gevechtshande lingen begint, weet van tevoren dat hij daarvoor moet betalen met verlies aan materieel en mensen levens. Politici lijken dat zich niet altijd te realise ren. Die schrikken van het verlies van zo'n fregat of onderzeebootjager, daar bij de Falklanden. Maar verliezen in de orde van grootte als de Britten nu lijden, waren te voorzien en zullen door de marine staf in Londen ongetwij feld zijn ingecalculeerd". Toekomst Dat men oppervlakte-schepen voorlopig nog niet zou kunnen missen laat zich juist aan de hand van het Falkland-con flict goed duidelijk maken, meent Van der Kop. „Zonder vliegkampschepen hadden de Britten daar geen vliegtuigen kunnen inzetten en hoe had den ze hun landingen moeten uitvoeren? Een paar duizend man uit de buik van een on derzeeër toveren, lukt nu een maal niet. En over een afstand van duizenden mijlen voer je die mariniers ook niet door de lucht aan. Maar er is meer. Ook voor de onderzeebootbe- strijding blijven ze in de voor zienbare toekomst van essen tieel belang. Onderzeeboten met raketten bestrijden kan immers niet, doordat zij, dank zij het water zijn afgeschermd voor radar. Vliegtuigen alleen zijn op deze taak ook niet opti maal berekend. Ze hebben steun nodig van zowel opper vlakte-schepen als anti-duik- boot-duikboten. Nog een argu ment dat pleit voor het in standhouden van oppervlakte schepen is de wenselijkheid om in crisis-situaties zichtbaar te kunnen dreigen. Elke keer dat de schroeven van de Britse oorlogsbodems op hun reis naar de Falklanden in het wa ter ploegden, werd de druk op Argentinië groter. Dat men er niet voor is gezwicht, is een andere zaak". Kranig geweerd Sprekend over de verliezen aan Britse zijde, brengt Van der Kop naar voren dat de Britten zich desondanks kra nig weren, tot nu toe. „De kracht van de Argentijnen ligt in hun luchtmacht. Die is voortreffelijk. Maar de afweer van de Britse vloot daartegen kun je toch bepaald ook niet zwak noemen. Bij bosjes wor den de Argentijnse vliegtuigen naar beneden geschoten. In middels zijn er al ruim vijftig neergehaald, meer dan een derde van hun hele luchtvloot. Dat moet je niet kleineren, dat is een goed resultaat". Maar de Argentijnen die er in slagen door de afweer heen te komen, delen wel heel ge duchte klappen uit. „Zeker, er komen nog te veel Argentijnen doorheen, maar daar mag je niet de conclusie aan verbinden, dat dus de op pervlakte-schepen te kwets baar zijn. De les die we uit de Falkland-oorlog moeten leren, is dat de luchtafweer van nog betere kwaliteit moet worden. Hij is op zich niet slecht, maar hij moet nóg beter. Ook in NAVO-verband is die conclu sie van belang. De Britse vloot heeft, net als de Nederlandse, tot taak om het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan te bewaken. In geval van een Oost-West-conflict dienen de Britse en Nederlandse marine daar op onderzeebotenjacht te gaan. Als ze dan te maken krijgen met luchtdreiging van de Russen, zal die zeker zwaarder zijn dan de Argentij nen nu bij de Falklanden bie den. Ik zou dus adviseren om de luchtafweer op alle schepen die daar opereren, als de drommel nóg adequater te ma ken". Voor de Britse vloot klemt dat volgens Van der Kop nog meer dan voor de Nederland se. „De Nederlandse oorlogs bodems zijn over het algemeen net even weerbaarder dan de Britse. Onze schepen zijn wat nieuwer en hebben een wat moderner en steviger con structie. De Britten hebben in het type schepen waartoe de „Ardent" en de „Antelope" be hoorden, veel licht materiaal toegepast. Koektrommels zijn het, waar je zo doorheen schiet. Onze schepen zijn ook wel een soort koektrommels, maar toch net even steviger. Het is net het verschil tussen een Lelijke Eend en een Re nault 5. Ook onze radar is bij voorbeeld beter. Een goede ra dar is onder meer van belang voor het opsporen van geleide wapens. Voor het vernietigen van doelen die nog ver af zijn, gebruiken de Britten het Sea- dart-systeem. Tegen doelen die al dichtbij zijn, zetten ze de Seawolf in. Zowel de Seadart als de Seawolf blijken het bij de Falklanden goed te doen, maar ze zouden nog beter functioneren als de kwaliteit van hun radar beter was. In teressant in dit verband is, dat ze op het punt hebben gestaan om onze radar, ontwikkeld door de Hollandse Signaal Ap paraten Fabriek, aan te schaf fen. Maar de Britse elektroni sche industrie heeft daar krachtig tegen geprotesteerd en toen is besloten de appara tuur toch maar in eigen land te laten vervaardigen". Goalkeeper Een luchtafweerwapen dat bij Hollandse Signaal in ontwik keling is en dat net als de Sea wolf bedoeld is om vijandelij ke raketten op korte afstand te vernietigen, is de Goalkeeper. Met zijn zes a zevenduizend schoten per minuut is dit snel vuur-kanon volgens Van der Kop belangrijk beter van kwa liteit dan de Seawolf en hij pleit er dan ook voor dit wa pen zo snel mogelijk op alle Nederlandse oorlogsbodems aan te brengen. „Daar heb je meer aan dan aan bijvoorbeeld een sterkere bepantsering van je schepen. Want een sterk pantser biedt wel bescherming aan het schip, maar niet aan het wapensysteem. Het wa pensysteem is afhankelijk van heel tere computers en die houden het niet als er met een 500-ponds bom tegen geramd wordt". Dat de strijd bij de Falklanden uiteindelijk door de Britten ge wonnen zal worden, staat voor Van der Kop vrijwel vast. De Argentijnse luchtmacht ver liest zijn toestellen aan de lo pende band en de Argentijnse marine is tegen de Britten vol strekt niet opgewassen. Het in zetten van het vliegkampschip de Venti Cinco di Mayo, onze voormalige Karei Doorman, zou voor Buenos Aires aan trekkelijk zijn omdat men daardoor de slagkracht in de lucht zou kunnen vergroten. Dit durven de Argentijnen echter niet, omdat de „Door man" naar Van der Kops stel lige overtuiging wordt be waakt door een Britse onder zeeboot. Die zou het vlieg kampschip torpederen zodra het de haven verlaat. En voor de bestrijding van onderzeebo ten hebben de Argentijnen niet veel meer tot hun be schikking dan een tiental oude Neptunes. Daarvan gaat voor de nucleair voortgestuwde Britse onderzeeërs geen enkele dreiging uit. Supermachten De kans dat Amerika en/of de Sovjet-Unie zich direct met het conflict zal bemoeien, is volgens de commandeur ook om militair-strategische rede nen heel klein. Voor beide grootmachten geldt, dat de Falkland Eilanden op te grote afstand van de thuisbases lig gen. „Nee, ik denk dat de Brit ten nog een landing uitvoeren om die kerels daar nog wat ex tra in verwarring te brengen en dat vrij snel daarna heel het Argentijnse garnizoen op de eilanden zal worden opge pakt. Dan beginnen er onder handelingen, die er vermoede lijk op uitdraaien dat het ge bied een tijd lang onder be heer van de Verenigde Naties komt". „Toch een mooi huzarenstukje van die Britten", besluit de sinds acht jaar gepensioneerde commandeur-vlieger. WILLEM SCHEER DEN HAAG „We ra ken nu aardig ingeslin- gerd, alles verloopt naar wens. Het koken en het wisselen van de wacht en de zeilen gaat steeds be ter", aldus via de boordra- dio schipper Patrick Schouten van het zeiljacht „Samsonite", dat gister middag zo'n 160 kilometer ten zuidwesten van de Ierse kust aan de over steek van de Atlantische Oceaan, richting New York begon. De bemanning van de „Samso nite", met een gemiddelde leeftijd van 23 jaar de jongste crew die ooit een transatlanti sche tocht heeft gemaakt, heeft in de eerste dagen van de race al met uiteenlopende weersomstandigheden te ma ken gehad. Patrick Schouten: „De dag na het vertrek was het erg rustig, maar vrijdaga vond begon het goed te waaien en kregen we bij een wind kracht tussen zes en zeven al les boven op de boeg. Het was toen erg nat en onplezierig. Een van ons is ook even zee ziek geweest, maar nu weer opgeknapt. Datzelfde geldt voor het weer. De wind is zwak, de zon schijnt en het is een mooie zee". Voor navigator Ties van Os was er de afgelopen dagen veel werk aan de winkel. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden bleek aan boord van de „Samsonite" geen zeekaart te vinden van het traject tussen Dover en Land's End, de uiterse zuid- west-punt van Engeland. „Dat was wel vervelend en gevaar lijk, maar Ties heeft toen, on der meer aan de hand van ge gevens van andere schepen en de Britse kustwacht, een pro visorische kaart getekend. Maar voor het traject dat ons nu wacht hebben wel de nodi ge kaarten bij ons". Over de tussenstand in de wedstrijd valt weinig met hon derd procent zekerheid te zeg gen. Volgens de laatste gege vens ligt de „Stad Rotterdam" van Sjoerd Nauta op kop, ge volgd door de „Prodent" Dirk Nauta en de „Pentax" van Adriaan van Stolk, de enige boot met een vrouwelijk be manningslid aan boord dat gaat heel goed, hoor. Daarach ter volgt de „Samsonite". Wanneer echter de handicaps worden verrekend, mogen Pa trick Schouten en zijn beman ning zich toch koploper in de van ons wel wat harder waaien Rotterdam Transatlantic 200 noemen. Zwaarder weer gewenst Voor de „Samsonite", een van de lichtere schepen in de race, is de weersverwachting voor de komende dagen niet ongun stig. Patrick Schouten: „Eerst krijgen we nog een paar de pressies, maar daarna wacht ons een noordwestelijke wind, kracht zes tot zeven. Dan loopt de boot als een trein". Van Adriaan van Stolk mag het best nog wat harder gaan waaien, dan loopt zijn schip vrijwel zeker een stuk verder op de Samsonite uit. „Wanneer we denken aan te komen? Dat is moeilijk te zeggen, je weet toch nooit hoe het gaat. Het ene moment vaar je met een stevige wind, het andere mo ment gaat de wind liggen. Zo'n windstilte kan twee uur du ren, zoals de dag na het ver trek, toen we bij Duinkerken voor anker hebben moeten gaan omdat we anders door de stroom mee terug zouden wor den genomen. Maar het kan ook twee dagen duren voor de .wind weer wat opsteekt. En b.d. Van der Kop: „...verliezen Britten niet buitenspo- De „Samsonite" op een kalme zee,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12