Vakmanschap heiken je zo. Veteranenziekte" maakt slachtoffers CcicbcSomant GOUDEN PALM VAN CANNES VOOR MISSINGENYOL enenland AZL EN AMSTERDAMS ZIEKENHUIS JDENDE RADAR NIEUW WAPEN GEN „SNELLE JONGENS" ijpels: nog niet echt zaken gedaan Historische reis Zigeunerkoning Petaio berucht bij verzekering weer LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MEI 1982 PAGINA 11 Kjtkerkerk zet \tszaak door u. ERKER K De gemeente Lekkerkerk een civiele procedure voor de Rotter- rechtbank schadevergoeding eisen van tterdamse containerbedrijf Wijnstekers. Ickerkerkse gemeenteraad heeft hiertoe - n Eerder heeft de gemeente al een ge- ijjk verhoor bij de rechtbank aangespannen 11 te gaan wie verantwoordelijk is voor de e bodemverontreiniging die in 1980 leid- ifgraving van de woonwijk Lekkerkerk- Volgens de gemeentelijke advocaten zijn per. verhoor genoeg aanwijzingen gekomen jnstekers de schuldige is en dat het be- ch niet heeft gehouden aan de toenmali- ireenkomst met de gemeente voor het j van vuil. De hele schoonmaakoperatie a 150 miljoen gulden. De hoogte van de yiaim is nog niet vastgesteld. ia Tl" ui 'AN H. Amerikaans consulaat Amsterdam weer open AMSTERDAM Het Ameri- kaans consulaat in Amsterdam is gisteren weer voor publiek opengesteld. Het consulaat werd op 26 maart gesloten, nadat er door stenengooiers voor 70.000 gul den schade werd aangericht tijdens een demonstratie uit protest tegen de moord op de vier IKON-journalisten in El Salvador. De gemeentelijke hekken rond het consulaat blijven staan. Deze zijn destijds geplaatst ter bescherming van het consulaat, dat twee maan den dicht is geweest. Drinkwater op schepen van slechte kwaliteit ROTTERDAM Met drinkwater op schepen wordt vaak onzorgvuldig omgegaan. Op de meeste schepen wordt niet bijgehouden wanneer het drinkwater is ingenomen en wan neer de tanks worden schoonge maakt. Bij controle op schepen in Rotterdam bleken monsters uit veer tien van de 41 drinkwatertanks niet in orde. Dit schrijft de keurings dienst van waren voor het gebied Rotterdam in haar jaarverslag. De keuringsdienst verwacht verder dat de methylbromide-resten in gewas sen uit met name het Westlands kas- sengebied zullen dalen. De controle op ontsmettingsmiddelen in kassen is na de gebeurtenissen vorig jaar verscherpt. Engels bedrijf levert truien aan Nederlands leger DEN HAAG Een Engels bedrijf heeft de order van 72.000 truien voor het Nederlandse leger in de wacht gesleept. Van de binnengeko men offertes kwam het Engelse be drijf er als beste uit op grond van prijs, kwaliteit en levertijd. Dit heeft staatssecretaris Stemerdink van Defensie geantwoord op schrif telijke vragen. Hij ontkent dat het merendeel van de defensie-op drachten in de textielbranche naar het buitenland gaat. In de eerste vier maanden van het jaar heeft Defensie volgens de staatssecretaris, 22 miljoen van de geplaatste 30 mil joen textiel-opdrachten bij de Ne derlandse industrie ondergebracht. Bedrijfsleven A'dam verwacht veel van CDA AMSTERDAM De belangen van de bedrijven in de Amster damse binnenstad zullen de ko mende gemeenteraadsperiode het best worden behartigd door het CDA. Dat concluderen de Amster damse Middenstands Centrale, de vereniging Amsterdam City en de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf Kring Amsterdam. Zij doen dat na toetsing van ant woorden van kandidaat-raadsle den aan het prioriteitenprogram ma van de politieke partijen. De vragen gingen over economische ontwikkeling en werkgelegenheid, verkeer en vervoer en de onveilig heid in de stad. EN/AMSTERDAM het Academische nhuis Leiden (AZL) et Academisch Me- Centrum in Amster- hebben, zo blijkt zich in totaal negen [en van „veteranen- voorgedaan. Dat is orm van longontste- die wordt veroor- door de bacterie „le- la pneumophila", van de negen zijn Jeden, maar ze waren geneeslijk ziek door -< ;r. De veteranen- kan voor mensen Ieinig weerstand fa- jn- AZL stierven onlangs ran de drie mensen die iteranenziekte hadden, •paalde antibiotica is de te behandelen, maar bij eakke mensen heeft toe ervan zoveel conse quenties, dat de mensen toch aan de infectie overlijden; de medicijnen vernietigen behal ve de kwade cellen ook goede. - In het Amsterdamse Acade- Mystiek misch Medisch Centrum is de bacterie gevonden bij de sectie op de zes daar overleden pa tiënten. Deze mensen zijn in januari van dit jaar doodge gaan. Er was twijfel over hun doodsoorzaak. Of zij aan de veteranenziekte overleden zijn staat nog geenszins vast. Volgens de Leidse internist P.L. Meenhorst, die in Neder land als dé deskundige op dit gebied wordt beschouwd, was hun ziekte in vijf van de zes Amsterdamse en in twee van de Leidse gevallen kan ker al in zo'n vergevorderd stadium, dat ze praktisch niet meer te behandelen waren. Er valt naar zijn mening daarom ook niet met zekerheid te zeg gen of de veteranen- of legio nairsziekte van ondergeschikt belang is geweest. „Het kan voor die mensen wél de drup pel zijn geweest die de emmer Voor zover bekend deed zich het eerste geval van de ziekte voor in 1973 in het Spaanse Benidorm. Drie vakantiegan gers uit Engeland overleden erdoor en honderden andere Britse vakantiegangers wer den daarna geëvacueerd. De ziekte ontleent haar met mys tiek omgeven naam echter aan een epidemie van longontste king onder oud Vietnam-strij- ders die in 1976 in Philadelp hia (VS) op een reünie waren geweest. Tenminste 182 men sen kregen de ziekte. 147 van hen werden in een ziekenhuis opgenomen. Er stierven 29 mensen, dat is 16 procent. Uit hun longweefsel werd een bacterie gekweekt die „legio- nella pneumophila" werd ge noemd. De ziekte kan, zo is inmiddels bekend, behandeld worden met bepaalde antibiotica. Maar of de patiënt geneest is zeer af hankelijk van zijn toestand. Mensen met weinig weerstand hebben meer kans erdoor te overlijden. Maar behandeling is lang niet altijd nodig en ook niet iedereen die met de bacte rie in aanraking komt wordt ziek. Tot eind 1980 waren er in Ne derland in totaal 40 gevallen van veteranenziekte geregi streerd. Dat aantal is volgens Meenhorst inmiddels opgelo pen tot 60. Daarvan zijn men sen overleden, maar het me rendeel genas. Meenhorst is er van overtuigd dat er nog veel meer gevallen zijn. („Die 60, dat is het topje van de ijs berg"). Die zijn gewoon thuis behandeld en niet geregi streerd. Dit is danook reden geweest om van de sterfgeval len in Amsterdam en Leiden geen grote ophef te maken. Ziektebeeld Bij een 49-jarige Nederlandse man die in 1976 aan de ziekte leed deed zich het volgende ziektebeeld voor: spierpijn en daarna keelpijn, koude rillin gen en lichte hoofdpijn. Zijn lichaamstemperatuur liep fors op. De huisarts behandelde hem, maar de koorts hield aan en de patiënt werd steeds ver warder. Hij werd in een zie kenhuis opgenomen. Daar diende men de ernstig zieke man eerst andere middelen toe, maar toen dat niet hielp kreeg hij bepaalde antibiotica. Zijn toestand verbeterde lang zaam. De patiënt werd in re delijke toestand ontslagen. Longafwijkingen bleken gelei delijk weg te gaan. De patiënt genas vrijwel volledig. De bacterie komt voor in het oppervlaktewater en in de bo dem, maar niet in huishou dens. Besmetting met de ziekte gebeurt niet via rechtstreeks contact met een andere pa tiënt. De ziekte komt zeer wei nig voor en levert alleen ge vaar op voor oude en zieke mensen. Er is volgens de des kundigen geen reden tot onge rustheid. In de twee zieken huizen is de bacterie in de warmwaterleidingen gevon den. Men heeft de bacterie door verhitting van het water tot boven de 65 graden kun nen doden. Meenhorst noemt de „legionel- la pneumophila" „een hele ba nale bacteriële infectie". „Dat waas van geheimzinnigheid verdient ie niet. Andere infec ties geven vaak veel grotere problemen. Veel patiënten overlijden aan allerlei infec ties, maar deze komt weinig voor. In de VS zijn er tien tot vijftien gevallen op de 100.000 inwoners en in ons land zal dat niet zoveel verschillen". Meenhorst geeft wel toe zeker nog niet alles over de bacterie te weten. Zo is het volgens hem de vraag of de bacterie ook in andere grote gebouwen behalve ziekenhuizen voor komt. En hij kan ook niet met zekerheid zeggen of het lei dingwater voor de besmetting gezorgd heeft. MARTIN VOORN iBURG De korpsen >litie in de districten pcht en Leeuwarden binnenkort de be- g over een nieuw sy- Q voor snelheidscontrole: de (en fotograferende) Daarmee kunnen zelfs M Vi tst doorgewinterde snel- naniakken worden be- Momenteel wordt proef- in op de snelweg Am- Den Haag. een gewone personenwagen is in de grille een radarantenne gemonteerd. De fotoappara tuur zit voor het raam naast de besuurder. De achterruit is voorzien van materiaal dat „doorkijk" onmogelijk maakt. De apparatuur kost zestigdui zend gulden, maar voor die prijs kan het apparaat dan ook bijna alles. Vrachtauto's kun nen worden gescheiden van personenwagens. En de poli tieman - die het werk in zijn eentje kan doen - kan het ap paraat zó programmeren dat vrachtwagens bij een lagere snelheid worden „gepakt" dan personenauto's. De controle wagen rijdt - dankzij een spe ciale voorziening - constant negentig, zonder dat het gas pedaal hoeft te worden inge drukt. Het achteropkomend verkeer dat z'n dertig kilome ter harder rijdt, komt automa tisch op de kiek. Bovendien kan stilstaand worden gewerkt en ook kan de snelheid van te gemoetkomend verkeer wor den gemeten. Door het openzetten van de kooien van 61 vrouwtjesvossen in een pelsdierenfarm in Dijkerhoek werden het afgelopen week einde een groot aan tal jonge vossen ge dood. Na het vangen van de ontsnapte vossen bleek dat deze de overgeble ven jonge vossen niet accepteerden. Er zat niets anders op dan de jongen, in leeftijd variërend van zes da gen tot enkele we ken, met de fles groot te brengen. folg van de voorpagina) vertelde dat er gis- j| nog niet inhoudelijk esproken. „Ik heb een toelichting ge- op mijn brief aan formateur Steen- Er zijn nog niet aken gedaan en ook l *een nadere afspra- 1 gemaakt", aldus Nij- daarmee het infor- .iAve karakter van de gespreksronde van ^fcteur Van Agt bena- dragscode formatie odzakelijk ged ame RAAG „Een zomer- Qoo van groot formaat". Zo 982 minister Ed van Thijn estel nlandse zaken) het feit de&e politici nu zij er niet 'or° uitkomen, vervroegde 'fPïzingen willen, terwijl de 1° s „geen enkele garantie 3,s n dat hun stem invloed op de samenstelling van >nm "euw te vormen kabi- otc erd( ^'ln zei dlt g'steren b'J d 2 stallatie van een staats- lissie, die moet gaan on- eken hoe de kiezer wel ii d invloed kan krijgen op -erp Ser'n8svorming en daar- de beleidsvorming. De ec|| issie staat onder voorzit- ii dt van oud-premier mr. Jntwbiesheuvel. De bedoe- s dat zij eind 1984 verslag u '"S1- Holl 'ns minister Van Thijn is lu zo dat kabinetten op volstrekt ondoorzichtige lot stand komen. Rege- daarvoor zijn er niet. staatsrecht leeft, heeft "rmateur (Van Agt) ooit Dat mag zo zijn, maar orde lijkt mij wel ge- aldus Van Thijn. Hij n ook dat de commissie ontwerpt drukkend. Dat neemt niet weg dat de be manning van het minder heidskabinet intussen vrijwel rond is. D'66 publiceerde giste ren de namen van haar twee nieuwe kandidaten voor dit kabinet. De Leidse hoogleraar in het sociaal recht, prof. mr. M.H. Rood. zal de PvdA'er Van Thijn op Binnenlandse Zaken opvolgen. Het Tweede- Kamerlid Erwin Nypels zal van de PvdA'er Van Dam het departement van Volkshuis vesting overnemen. Prof. Rood kreeg bekendheid als strafpleiter, ondermeer voor vakbonden. Nypels is sinds 1967 kamerlid en sinds lang gespecialiseerd in de volks huisvesting. De vier overige departemen ten die vrijkomen door het vertrek van de PvdA-minis- ters vallen het CDA toe. De vice-voorzitter van de CDA- Tweede-Kamerfractie, Louw de Graaf, zal van Den Uyl het departement van Sociale Za ken en Werkgelegenheid overnemen. De Graaf was in het eerste kabinet Van Agt hier al staatssecretaris. Op de ministeries van Onderwijs en CRM promoveren twee staats secretarissen tot minister: Wim Deetman (Onderwijs) en Hans de Boer (CRM). Op Buitenlandse Zaken is de opvolging van de PvdA'er Van der Stoel nog niet geheel zeker. Het CDA vindt het pro moveren van zijn staatssecre taris Van den Broek op dit de partement te riskant omdat hij nog te onervaren zou zijn. Daarom is het waarschijnlijker dat premier Van Agt het mi nisterschap van Buitenlandse Zaken er voor enkele maan den bij zal doen. Politiek Den Haag houdt rekening met het aantreden van dit kabinet op 8 juni, mits Van Agts formatie voortvarend blijft verlopen. In de tuin van het Catshuis heeft formateur Van Agt de fractieleiders van de vier grote partijen ontvangen. Op een mooie zomerse namiddag sprak hij gisteren met PvdA- fractieleider Meijer, waaraan de deelnemende par tijen zich houden tijdens de vorming van een kabinet. Ook is het de bedoeling dat de commissie zich buigt over de voor- en nadelen van een refe-, rendum, in welke vorm dan ook, en de vraag bekijkt of burgemeesters en commissaris sen van de koningin benoemd of gekozen moeten worden. Van Agt, Den Uyl en Terlouw weer lijsttrekkers DEN HAAG CDA. PvdA en D'66 zullen de komende verkiezingsstrijd ingaan met zeer waarschijnlijk dezelfde topmensen als vorig jaar: Van Agt, Den Uyl en Terlouw. Alle «drie zijn zij formeel of in formeel weer beschikbaar voor het lijsttrekkerschap. De meeste twijfel was er de laatste tijd gerezen rond Jan Terlouw (50), vice-premier en minister van economische za ken. In interviews zei hij te betwijfelen of de grote partijen er verstandig aan zouden doen de tachtiger jaren in te gaan met mensen uit de zeventiger jaren. Joop den Uyl (62), even eens vice-premier en minister van sociale zaken, voelt zich fit genoeg om de PvdA nog maals aan te voeren. Dries van Agt (51) heeft zich nog niet of ficieel beschikbaar gesteld, maar niemand in het CDA twijfelt eraan dat hij weer de lijst zal aanvoeren ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap De paus gaat dan toch naar Engeland. Dat wordt een histo rische reis. Een pelgrimage van Rome naar Canterbury komt niet alle eeuwen voor. Als Johannes Paulus straks de kille bodem van het eiland kust, zal hij ook zelf niet verwachten, dat hij door iedereen met open armen zal worden ontvangen. Engeland is geen rooms-lütholiek land, het is nauwelijks meer een anglo-katholiek land. Het behoort al decennia lang tot de meest geseculariseerde van de westerse wereld. Boven dien leven er in het Verenigd Koninkrijk nogal wat dwaze en onverzoenlijke fanatiekelingen, zoals ds. Ian Paisley, die niets zullen nalaten om aan hun ongemotiveerde en opgebla zen woede over de komst van de paus te pas en te onpas ui ting te geven. De reis,van de paus getuigt dus van enige stoutmoedigheid van zijn kant. En dit temeer nu het eiland, dat wordt om spoeld door de golven van herinneringen aan een groots, maar voorgoed voorbij verleden, gewikkeld is in een gewa pend conflict met een land, dat weliswaar veel katholieker is maar ook, door de wijze waarop het wordt bestuurd, veel slechter. Door de crisis rond de Falkland-Eilanden heeft de reis van de paus een heel bijzondere politieke bijbetekenis gekregen, een precaire zaak voor de bisschop van Rome, die meer dan eens bisschoppen en priesters heeft gemaand zich buiten de politiek en politieke conflicten te houden. ZlJN reis is nu ook in het teken van het conflict komen te staan. De paus zal zich, gezien ook het nationalistische senti ment dat de Britse ziel bevangen heeft, over de crisis rond de Falklanden nauwelijks kunnen uitspreken. Hij zal de eilan den zelfs niet bij hun Engelse of Spaanse naam kunnen noe men, zonder de kans te lopen misnoegen op te wekken. Te recht heeft men dan ook besloten de nodige omzichtigheid in het programma in te bouwen. Premier Thatcher en haar re gering zullen de paus niet ontvangen. De koningin ontmoet hem op Windsor Castle, maar dat kan politiek geen kwaad. De reis van Johannes Paulus II wordt dus een reis met be perkingen, een meer voorgeprogrammeerde dan al de eerde re reizen die hij tot dusver heeft gemaakt. Er is tussen de anglo-katholieke en de rooms-katholieke kerk leerstellig niet zoveel verschil. Een groot struikelblok is het primaat van de paus, maar ook daarover zou van angli caanse zijde te praten zijn, zoals onlangs bleek bij het ver schijnen van het rapport van de anglicaans-rooms-katholieke theologische commissie, een document, dat evenwel kortgele den door het Vaticaan terzijde is geschoven. Zo zit de pijn toch dieper, ondanks de oprechte pogingen tot toenadering die de laatste jaren zijn ondernomen. Een „pel grimage" van Rome naar Canterbury kan zeker vooral oecu menisch vanuit het belang dat gehecht moet worden aan toenadering tussen de grote kerken van het westen zin hebben. Maar de omstandigheden van de tijd en de wonden van de geschiedenis maken desalniettemin, dat de paus zich op weg begeeft naar een verder en onbekender land dan me nigeen tot nu toe kon vermoeden. AMSTERDAM „De „Petalo-schade" is een be grip in het verzekerings wezen. Een huurauto be zoekt Petaio's kamp en rijdt altijd achteruit tegen een caravan op. In die ca ravan staat altijd een ka chel te branden en de zaak brandt af. De WA-verzekering van de huurauto draait voor de scha de op waarbij uiterst dubieuze claims worden ingediend. Komt er onenigheid dan vol gen openlijke bedreigingen waarvoor menige maatschap pij door de knieën is gegaan. Dat moet ophouden". Zo be sloot de Amsterdamse officier van justitie gisteren zijn requi sitoir tegen zigeunerkoning Koko Petaio. Hij eiste twaalf maanden celstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen Petaio wegens bedrei ging. Petaio drijft, zo bleek op de zitting, met zijn schade claims al jarenlang de verze keringsmaatschappijen tot wanhoop. Volgens een getuige heeft de zigeunerkoning in de afgelopen vier jaar minstens een miljoen gulden buitge maakt met zes schadeclaims. Dat ontkende Petaio niet, maar het zou altijd op een fat soenlijke manier gegaan zijn. „Mijn rol was die van bemid delaar. Ik weet toch hoe ver zekeringsmaatschappijen op treden tegen zigeuners en an dere minderheidsgroepen, hoe ze discrimineren". Weer weer beter DE BILT Vandaag trok een kleine depressie over Neder land naar het noordoosten. De depressie heeft vooral in En geland overvloedige regenval gebracht. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich over de Golf van Biskaje naar het noordoosten uit. Dit brengt bij ons een weersverbetering mee, die zich voortzet over het Pinksterweekeinde. Het nade rende hogedrukgebied veroor zaakt een noordwestelijke wind, die afneemt van vrij krachtig tot matig. De tempe ratuur zal in de middag uit eenlopen van 14 graden aan zee tot 18 graden in het bin nenland. Er komen geleidelijk meer perioden met zon. vooral in de kustgebieden. Regen- en onweershaarden van de hier- voorgenoemde depressie zul len ons land vrijdag al weer voorbijgetrokken zijn. Mallorca onbow. 28 12 - a Münctwn onbew. 23 9 0 a Casablanca rw bow. 22 17 On latanboel zw.bew. 20 160.2 a Las Paimas n.ontv. - - - a Tal Aviv onbew. 24 0 0 n Tunis onbew 25 11 On 99 CANNES De Gouden Palm voor de beste film op het filmfestival van Can nes is toegekend aan de Amerikaanse inzending „Missing" van Costa-Gavras en aan de Turkse film „Yol" van Yil- maz Guney. Jack Lemmon kreeg voor zijn optreden in „Missing" de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol, terwijl de onderscheidinbg voor de beste vrouwe lijke hoofdrol ging naar de Poolse Jad- wiga Jankowska-Cieslak voor haar spel in de Hongaarse film „Olelkezo Tekin- tetek" (Een ander blik) van Karoly 99 Maak. De Westduitser .Werner Herzog (Fitzcarraldo) kreeg de prijs voor de beste regie, terwijl Jerzy Skolimovski (Moonlighting) de scenarioprijs kreeg. De Italiaanse regisseur Michelangelo Antonioni kreeg de Grote Prijs van het festival voor zijn „onderzoekende geest en de constante actualiteit van zijn werk". De speciale prijs van de jury werd toegekend aan de Italiaanse film „La notte di San Lorenzo" van de ge broeders Paolo en Vittorio Taviani. Deze inzending kreeg ook de Oecume nische Filmprijs van het Internationale Katholieke Filmbureau. De bekroonde Turkse film „Yol" geeft eenm beeld van het leven van de Koerden in Turkije. Regisseur Yilmaz Guney werd destijds in Turkije schuldig bevonden aan moord op een openbare aanklager en tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vo rig jaar wist hij uit de gevangenis te ont snappen. Vervolgens werd hij bij ver stek opnieuw tot een gevangenisstraf veroordeeld in verband net zijn boek „over het fascisme"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11