uper Etendards uitgeschakeld oor Britse commando-actie? oorbereiding pauselijk bezoek in stroomversnelling ®*uurland laat bewoners alkland Eilanden mbere toekomst zien irschuwt Minister Zuid-Afrika ontkent wapenleveranties Britse soldaten bewonderen moed Ar gen tijnse piloten mJm Veiligheidsraad wil nieuwe bemiddeling Perez de Cuellar ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MEI 1982 PAGINA 13 Haig INGTON De Amerikaanse minister van iandse zaken, Alexander haig, heeft Groot- rinië gewaarschuwd voor de gevolgen van een itterende overwinning op Argentinië. Een hoge jkaanse functionaris die anoniem wilde blij- P verklaarde dat Haig zijn Britse ambtgenoot ;is Pym in een boodschap heeft laten weten dat Hpijnlijke nederlaag voor Argentinië niet in het van Groot-Brittannië of van de Verenigde i «j»- l JOHANNESBURG Het ministerie van defensie in Johannesburg over weegt stappen te ondernemen tegen een Zuidafrikaans krantenconcern naar aanleiding van een artikel over Zuidafrikaanse wapenleveranties aan Argen tinië. Minister van defensie Magnus Malan ontkende maandag in het parle ment het bericht van het Argus-krantenconcern als zou Zuid-Afrika Argenti nië moderne raketten en reserveonderdelen voor Mirage-gevechtsvliegtuigen leveren. Het bericht heeft in Zuid-Afrika veel opschudding verwekt en men eiste daarom duidelijkheid. De Argusgroep schreef dat het bericht gebaseerd was op „betrouwbare diplomatieke lekken". De strijdkrachten „overwegen nu stappen te ondernemen tegen de Argusgroep en zullen om een onderzoek vragen", zo heeft een Zuidafrikaans persagentschap gemeld. Een woordvoer der van de strijdkrachten wilde niet meedelen aan welke stappen werd ge dacht Overeenkomstig de Zuidafrikaanse wet ligt de berichtgeving over de wapenindustrie en de wapenverkoop, waarvoor geen toestemming is gege ven, streng aan banden. ARGENTIJNSE BEUL NAAR ENGELAND LONDEN De Argentijnse officier Alfredo Astiz, die krijgsgevangen werd gemaakt, op Zuid-Georgië en volgens Zweden en Frankrijk schuldig zou zijn aan moord op politieke gevangenen in Argentinië, zal naar Engeland worden overgebracht. Astiz werd op 25 april gevangen genomen door de Britse troe pen. De afgelopen weken werd hij gevangen gehou den op Ascension, waar echter een acuut gebrek aan ruimte is. Frankrijk en Zweden willen de Argentijn ondervragen omdat zij hem ervan verdenken be trokken te zijn geweest bij het doodschieten van een Zweedse vrouw in 1977 en de verdwijning van twee Franse religieuzen, die vermoedelijk eveneens om het leven zouden zijn gebracht. Astiz zou in een Ar gentijns concentratiekamp voor tegenstanders van het bewind zijn gestationeerd geweest. De Argentijn weigert overigens op vragen in te gaan over zijn vroegere bedrijvigheid. HAAG In Wes- nilitaire kringen be- jnen zich steeds meer vragen waarom Ar- hië na het tot zinken -jen van het Britse ^sschip „Sheffield" T gevechtsvliegtuigen Jet type Super Eten- neer naar net Falk- strijdtoneel heeft Jden. Zoals bekend det een Exocet-raket, jiurd door een Super ird, die voor de Ifield" de ondergang jende. £mt het, zo vraagt men foral af, dat dit geduchte bysteem bijvoorbeeld «gebruikt tegen de Britse ^operaties in de baai ort San Carlos? Over de reden waarom de (maximaal) veertien Argen tijnse Super Etendards na de beschieting van de „Sheffield" zo nadrukkelijk verstek heb ben laten gaan, doen verschil lende opvattingen de ronde. Eén daarvan is, dat ze zich aan boord van de „Veinticinco de Mayo" (de voormalige „Karei Doorman") bevinden. Dit vliegdekschip houdt zich nog steeds op in een marinehaven op het vasteland van Zuid-Ar- gentinië. De Argentijnen zou den erachter gekomen zijn mogelijk op grond van gege vens, die worden verzameld door de Russische maritieme radar-opsporingssatelliet Kos- mos-1365 dat een Britse on derzeeër zich op betrekkelijk korte afstand van deze haven bevindt en, zoals eerder met de kruiser „General Belgrano" het geval was, het vliegdek schip zal trachten te torpede ren zodra het zee kiest. Het oude vaartuig zou geen partij zijn voor de moderne Britse kernonderzeeërs... Commando - actie Veel hardnekkiger echter is de theorie dat de Super Eten dards ernstig zijn beschadigd, zo niet vernietigd, gedurende een Britse commando-actie op de vliegbasis Rio Gallegos in het uiterste zuiden van Argen tinië. Het bericht van het doorgaans zeer betrouwbare en vooral in militaire zaken goed ingelichte Argentijnse blad „Clarin", dat bij genoem de basis enkele Britse com mando's zouden zijn gearres teerd, kan volgens waarne mers in deze richting wijzen. Ook al werd het verhaal na derhand door de Argentijnse autoriteiten tegengesproken. Een andere aanwiizing zou de mysterieuze noodlanding zijn van een Britse Sea King-heli- kopter, geschikt om bijna der tig mensen te vervoeren, bij Punta Arenas in het zuiden van Chili. Volgens het minis terie van defensie in Londen was het hef schroef vliegtuig op „verkenningsmissie", toen het ernstige problemen kreeg als gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden. Maar de Sea King bevond zich wel zo'n 650 mijl ten westen van de vloot bij de Falkland Eilan den (bijna tweemaal de af stand die een dergelijk toestel in één keer kan afleggen), wat betekent dat hij moet zijn op gestegen van een Brits oorlogs schip dat veel dichter onder de Argentijnse kust opereerde dat tot dusver werd aangenomen. Het feit dat de resten van de helikopter na de noodlanding door de bemanning zijn opge blazen heeft het vermoeden versterkt, dat het om een ge heime missie ging. Overigens maakte Londen gisteren be kend dat de bemanningsleden, die zich na het ongeluk een week lang verborgen hebben gehouden, door de Chilenen zijn gevonden en op een vlieg tuig naar huis zijn gezet. Publiek geheim Het was een soort publiek ge heim dat de Britse bevelheb bers, vooral na de ondergang van de „Sheffield", zeer be ducht zijn geworden voor de Super Etendard en met name voor diens Exocet-projectielen. Er werd op een gegeven mo ment bij de Britse regering zelfs aangedrongen op toe stemming voor een bombarde ment op Argentijnse bases, om daardoor te kunnen afrekenen met de Super Etendard. Een dergelijke actie zou echter wel enorme diplomatieke conse quenties hebben gehad; méér in elk geval dan een geheime commando-actie, zoals die nu mogelijk heeft plaatsgevonden. Die Britse overval in het uiter ste zuiden van Argentinië is (nog) niet bevestigd, maar mi litaire deskundigen zijn van oordeel dat de Britse bevel hebber in het Falkland-con flict, admiraal John Wood ward, het troepenschip „Can berra" nooit zo dicht bij de Falkland-eilanden zou hebben laten komen als hij er niet re delijk zeker van was dat dit schip niet zou kunnen worden aangevallen door de gevreesde Super Etendards van de tegen stander... Onze speciale verslaggever Garreth Parry heeft het vlieg dekschip Invincible verlaten en bevindt zich momenteel aan boord van een van de schepen die voor het Britse bruggehoofd bij Port San-Car los op Oost-Falkland voor an ker liggen. In onderstaand verhaal geeft hij een ooggetui ge verslag van de jongste, hevi ge Argentijnse luchtaanvallen op de Britse schepen. PORT SAN CARLOS Het was twee uur 's middags en de zon scheen, toen we werden aangevallen door Mirages en Skyhawks van de Argentijnse luchtmacht Een bom die tussen ons schip en een tot aan de nok geladen transportschip in zee terecht kwam, joeg een indrukwekkende waterfontein de lucht in. We keken toe hoe luchtafweerbatterijen op de kust en raketsystemen op de schepen het oorverdovende lawaai van machinegeweren en luchtafweergeschut begonnen aan te vullen. rond de baai van San Carlos. Plotseling waren zij twee vuurbal len in de blauwe lucht en op de transport- en oorlogsschepen in de baai weerklonk een geklap en gejuich. Dit gevecht werd ge leverd boven het nog steeds zichtbare wrak van het fregat „An telope" dat zondag door een bom werd getroffen en inmiddels is gezonken. We lagen plat op het dek terwijl het afweergeschut doorratelde. Twee keer scheelde het niet veel of we waren door een bom geraakt. Elke waarschuwing dat er een luchtaanval op handen is weer klinkt door de baai, maar de vogels blijven vliegen alsof er niets aan de hand is. Het luchtalarm klonk deze keer slechts enkele seconden voor de aanval. Mariniers en bemanning zochten rus tig hun posities op en gingen kalm op de grond liggen in gangen en op het dek. Hun schutkleding stak vreemd af bij het wit van hun brandwerende kappen en handschoenen. Toen de mannen met eigen ogen konden zien hoe dodelijk accuraat het eigen af weergeschut was, reageerden ze opgetogen. De mannen waren ook vol bewondering voor de moed van de Argentijnse piloten. Maar natuurlijk verdienen ze ook zelf alle lof voor hun dapper- heid, zowel degenen aan dek als de vele anderen die als harin gen in een tonnetje in de buik van het schip liggen af te wach ten. Het is nu half vier en heel wat rustiger. Het enige dat we kun nen doen, is wachten of generaal Galtieri nog meer vliegtuigen onze kant op stuurt COPYRIGHT THE GUARDIAN JAIA In de druk- irinkelstraat wemelt? ran de bestelwagen- de winkels zijn tot Je nok gevuld met Triartikelen. Ushuaia is jij; lleen een strategisch ijke Argentijnse ••lébasis, maar ook *elds meest zuidelijk grensstad. In de esteund door uitlo- van het Andesge- met aan de andere litzicht op het Bea- iaal ligt Ushuaia in jj uidelijke puntje van jj sla Grande, het be- eiland and, de archipel die iet Zuidamerücaanse and wordt geschei- loor de Straat van haen. lenos Aires op driedui- jj'ïlilometer afstand wonen 1 WO bewoners van Vuur- idanks de vele moderne licatiemiddelen letter- het eind van de we- dient als aanloopha- lor schepen die onder- febben gedaan of gaan 1 het Antarctisch gebied de thuishaven van de een onderzoekschip i Verenigde Naties. Het ich gebied begint buizend kilometer zuide- |waar, her en der ver- T de bases zijn gelegen rjs Argentinië, Engeland, 1 de Sovjet-Unie en de Tgde Staten. Slechts twee bases hebben lucht havens, de andere kunnen al leen per schip worden bereikt en dan nog alleen in de zomer. Ontwikkeling De economische mogelijkhe den van het Antarctische ge bied hebben de Argentijnse re gering er in de voorbije jaren toe bewogen veel geld en man kracht naar Vuurland over te brengen. Bovendien kan zo worden getracht de bevolking, ongeveer 27 miljoen mensen van wie de helft in en rond Buenos Aires woont, beter over het land te verspreiden. Ushuaia is de laatste tien jaar van acht- naar zestienduizend inwoners gegroeid. Regerings functionarissen hopen dat er over een jaar of tien minstens 50.000 man zitten. Geschoold personeel uit Buenos Aires is weggelokt door salarissen die ruim dertig procent hoger lig gen dan in de hoofdstad. Zij worden ondergebracht in wo ningen die kant en klaar uit Finland zijn geïmporteerd. Deze huizen en andere beton nen complexen steken schril af bij de langzaam maar zeker verdwijnende traditionele houten huisjes. Auto's kunnen belastingvrij worden gekocht op voorwaarde dat ze de eerste drie jaar op het eiland blijven. Hoewel er volop nieuwe we gen worden aangelegd, zijn die nog niet klaar en vele auto's rijden met een soort tralie werk voor hun ramen als be scherming tegen opvliegende steentjes. Elektrische appara tuur uit Japan, whiskey uit Schotland en chocolade uit Zwitserland verdringen elkaar in de winkels, allemaal tegen aanzienlijk lagere prijzen dan elders in Argentinië. Maar deze materiële lokkertjes zijn niet voor iedere bewoner van Vuurland weggelegd. De snelle ontwikkeling heeft ook zijn schaduwzijden. In Ushuaia wonen meer mannen dan vrouwen en hoewel prostitutie officieel niet is toegestaan knijpen de autoriteiten een oogje toe. Ongeveer veertig procent van de bewoners van Isla Granda zijn buitenlanders, de meesten Chileense arbei ders die naar Ushuaia worden getrokken door het vooruit zicht op werk en een hogere levensstandaard. Veel van deze verwachtingen komen niet uit en in de krottenwijken aan de rand van Ushuaia le ven hele gezinnen in houten hutjes die niet veel groter zijn dan een gemiddeld schuurtje. Zij die financieel het hoofd bo ven water weten te houden, hebben vaak meer dan één baan; een taxichauffeur ver dient bij op een plaatselijke fo relkwekerij, een bouwvakker werkt in de avonduren als kel ner. Wat geografische ligging en de pioniersgeest van de oorspron kelijke bewoners betreft heeft Ushuaia veel weg van de Falkland Eilanden. Deze gelij kenis zou voor de eilanden dramatisch toenemen, als de Argentijnse regering de eilan den zou weten te behouden. Het is namelijk zeer wel moge lijk dat de Argentijnse rege ring afgaat op zijn ervaringen in Vuurland. In dat geval zou de bezadigde, doodgewone En gelse levenswijze van de Fal- fclanders' voorgoed verloren gaan. ANDREW LITCHFIELD Copyright The Guardian f - - i 4 t - g,: I Een bom algeworpen door een Argentijns vliegtuig veroorzaakt een waterstraal In de buurt van een Brits fregat In de wateren bi) Port San Carlos. NEW YORK De Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties is het na vele uren praten vrijwel eens geworden over een reso lutie over de oorlog om de Falkland Eilanden. In de resolutie wordt VN-secre- taris-generaal Perez de Cuellar gevraagd opnieuw een bemiddelingspoging te ondernemen; de oproep voor een staakt-het-vuren is uit de tekst verdwenen. Gisteravond ging de Veilig heidsraad echter uiteen zonder dat een afspraak was gemaakt voor een nieuwe zitting. Eer der op de dag had Groot-Brit tannië duidelijk gemaakt dat het zijn veto zou uitspreken over een resolutie, waarin zou worden opgeroepen tot een onmiddellijke wapenstilstand. Een voorstel daartoe was door Ierland ingediend. In de nieuwe versie van de VN-resolutie wordt nu van de secretaris-generaal gevraagd een staakt-het-vuren tot stand te brengen. Volgens een Britse woordvoerder betekent dit dat de VN-leider de Argentijnen moet overhalen de troepen van de eilanden te verwijde ren. Volgens Argentinië zou Perez de Cuellar met inacht neming van de huidige militai re situatie een bestand moeten zien te bereiken. De standpun ten van de strijdende partijen lijken nog steeds onwrikbaar, zodat waarnemers in New York de nieuwe bemiddeling van de VN-leider weinig kans van slagen geven. In haar eerste toespraak tot het Lagerhuis sinds de Britten troepen op Oost-Falkland aan land gingen heeft premier Thatcher het standpunt van haar regering over een staakt- het-vuren verdedigd. Premier Thatcher blijft er nu bij dat de Falkland-kwestie, zolang de Argentijnen geen aanstalten maken om vrijwillig te ver trekken, met militaire midde len opgelost moet worden. Tevoren had haar minister van defensie, John Nott, in het Lagerhuis aangekondigd, dat geld ingezameld zal worden voor de nabestaanden van Britten, die in de Falkland- oorlog gesneuveld zijn. Hun weduwen krijgen wel het nor male Britse oorlogspensioen, maar dat is zo ontoereikend, dat zij nog door landgenoten geholpen zullen moeten wor den. In een speciale uitzending van de BBC-Worldservice voor de bewoners van de Falkland Ei landen heeft minister Nott aangekondigd dat de bewoners van de eilanden een snelle be vrijding tegemoet kunnen zien. „De bevrijding van d< Falkland Eilanden is ophan den. Weest opgewekt, het le ven zal spoedig weer zijn nor male loop hernemen". In datzelfde gesprek liet mi nister Nott zich ook ontvallen dat Londen de eilanden we! licht onafhankelijkheid ver leent, als de eilandbewoners dat tenminste wensen. „Er be staat geen enkele reden waar om de Falkland Eilanden niel onafhankelijk zouden mogen zijn. Er bestaan veel andere, kleine, onafhankelijke landen op de wereld", aldus ministei paus Argentinië ct ^Engelse reis VkAANSTAD Paus Jo- ^;|s Paulus II gaat hoogst- ifjjjbhijnlijk in de eerste |/an iunL na zÜn reis naar L^PrBrittannië, naar Argen- =De pauselijke nuntius in 3S Aires, Ubaldo Cala- had gisteren een ont leg met de Argentijnse Sent, Leopoldo Galtieri. 3e Argentijnse president een persoonlijke bood- f van de paus overhan- (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Nu het vast staat, dat de paus vrijdag toch on danks de Falkland-oorlog naar Groot-Brittannië komt, is de voorbereiding van het zes daagse bezoek in een stroom versnelling gekomen. De Amerikaanse bisschop Paul Marcinkus, de discrete lijf wacht van de paus, is speciaal naar Londen afgereisd om het programma, waaruit alle ont moetingen met politieke lei ders zijn geschrapt, aan te pas sen. Kardinaal Willebrands zal als hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen de paus verge zellen. Het hoogtepunt van Argentijnse president Galtieri onderhoudt zich met pauselijke nuntius In Buenos Aires, Ubaldo Calabres- de paus en aartsbisschop Run- cie daar samen voorgaan in een dienst. Prins Charles zal op eigen verzoek de gebe dsdienst in Canterbury bijwo nen. Hij zal daar ook een per soonlijke ontmoeting hebben met de paus. Deze zal op vrij dag een ontmoeting hebben met de Britse koninklijke fa milie, waar Charles wegens andere verplichtingen niet bij aanwezig kan zijn. Fanatieke Britse protestanten hebben aangekondigd het pau selijke bezoek in de war te brengen. De beruchte Noord- ierse dominee Ian Paisley en honderd militante anti-papis ten gaan in elke stad, die de paus aandoet, demonstreren. Vooral in het Noordengelse Liverpool en het Schotse Glas: rooms-katnolieke plechtighe den uitvoerig te storen, en dit gebeurt in samenwerking met plaatselijke anti-papistische or ganisaties. Het anti-papisme heeft in Engeland een taaie traditie, ook al is het minder geworden sinds het Tweede Vaticaanse concilie in de jaren zestig. Dominee Paisley en zijn sup porters zullen zich telkens zo dicht mogelijk bij het podium van de paus opstellen. In het Bellahouston Park van Glas gow demonstreren ze op nau welijks tweehonderd meter af stand van het pauselijke al taar. Zowat drieduizend mili tanten Orangisten, die met Paisley in conflict zijn, zullen daar een aparte anti-papisti- sche demonstratie op touw zet ten. Tien muziekkapellen doen mee. Nu de onzekerheid omtrent het pauselijk bezoek opgehe ven is, worden met koortsach tige haast media-passen uitge reikt aan nagenoeg achtdui zend geaccrediteerde binnen- en buitenlandse journalisten. St.Vincent's in Londen is het centrum van de voorbereiding van het bezoek. Het is een ka zerne waarvan de buitenmuur geschilderd is een kleur, die de Britten vlagschip-grijs noe men. Als je aanbelt, komt een oude, lichtelijke gebogen kloosterzuster door de gang naar de voordeur sloffen om je binnen te laten. Met stralende oogjes die je door haar ouder wetse brilletje bewonderend aankijken - dat mensje heeft kennelijk nog nooit zoveel wereldse drukte meegemaakt - brengt ze je naar een kamertje om de hoek, dat boordevol ta fels staat. Achter elke tafel zit ten ijverige vrijwilligsters in diverse bordpapieren dozen te scharrelen om journalisten de helpende hand te bieden. Het bericht, dat de paus nu toch naar Groot-Brittannië komt, is vooral goed nieuws voor de fabrikanten van aller lei feestelijke souvenirs, die de laatste tijd geweldig slecht verkochten. Er zijn zowel met opschriften versierde bakste nen, als gouden horloges, ju welen en ballonnetjes bij. Maar vanwege de Falkland- crisis en de mogelijkheid, die verscheidene weken bestaan heeft, dat de paus precies daarom zijn bezoek zou afzeg gen, was de belangstelling voor zulke dingen sterk ge daald.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13