Pleidooi VVD en CDA voor uitbreiding parkeerplaatsen EsajUfifj&oGÖ §§3 Bestemmingsplan Roomburg goedgekeurd Meer rechten voor erfpachter TIG met thriller in Leidse Schouwburg Economisch wel en wee DE WARE HALFZW/ LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MEI 1982 PAGINA 3 an auto s gn olifanten ;IDEN Het circus was de stad. Op het Schut- sveld zag het grijs van olifanten, die door het cuspersoneel onder de !fuche werden gestopt. Na t gepoedel trokken de chuiden zich onder ge- de terug. Omstanders noten, terwijl enkele au- nobilisten de jumbo's 1 ergernis een ver oer- >ud in prezen. Zij name- k zagen hun parkeer- aatsje door de reuzen in fslag genomen. Uiteraard irfde geen van de blik- n koeien zich tussen de fanten te mengen. Maar als gezegd, de kudde aakte zich geleidelijk uit voeten en hoe verder olifanten zich verwij- rden, des te meer auto- jbilisten namen eqn par- ■erplaats in beslag. Enke bestuurders gingen arbij overhaast te werk. •grijpelijk, want je weet it maar nooit met zoveel Cjifanten in de buurt. En kwam het, dat een van' parkeerders volledig erd ingebouwd door ede-weggebruikers. je politie deelde een bon Jt aan degene, die de au- jmobilist waarschijnlijk pas had afgesneden, "laar de man voor wie de Ln bestemd was, was zich jin geen kwaad bewust, ••fisteren vertelde hij zijn 'irhaal tegen kantonrech- 1 [r Van Dijke. Hij zou een ickn de eerste automobilis- ^[n geweest zijn, die zijn ^ito daar op het Schut tersveld had achtergela ten. Na hem hadden tal ?an andere automobilisten ?|in voertuig op het ter- $in gestald. Eén van hen Tas dan ook verantwoor- .^lijk voor het omsingelen 'in de desbetreffende 1uto. De verdachte mean ly vrijuit te gaan. De offi cer van justitie, mr. Ger- itsen-Visser, gaf de ver achte het voordeel van !Ile twijfel. Ook al, omdat Je man de moeite had ge- tomen een fraaie tekening fabriceren, waarop de .ihele gang van. zaken JLidelijk stond afgebeeld, ^et werd uiteindelijk een |chuldig zonder straf" Dor deze circusklant. [rije val >e automobiliste keek erst in de binnenspiegel eft vervolgens in de bui tenspiegel. De kust was .°eilig. Daarop zette zij het „prtier op een kiertje, pioen zij aanstalten maakte 3)fn uit te stappen, werd °fet portier de. dame uit anden gerukt. Tegelijker- gjd werd een fietsster ont- aldeld. Het meisje maakte tffn vrije val, maar dan flbnder valscherm. Met ge- jlhudde hersens en diver- n) kleine wonden bleef zij itp het plaveisel liggen. De •öme ondertussen, was ^tgestapt en begon driftig ët verkeer te regelen. Of- ihoon het slachtoffer -bar later bleek een ver- feegster daar waar- ihijnlijk niet eens toe in fjaat zou zijn geweest, njerd haar door de me- rouw uit de auto ten °{rengste verboden om op 1 staan. Even later arri- eerde de ambulance. De erpleegster werd ingela- en er) in allerijl naar het }i)spitaal overgebracht. $iet om op die manier nog ip tijd op het werk te kun- -en verschijnen, maar om riet spoed opgenomen te gorden. De dame legde tfiderwijl tegenover de po- atie een verklaring af. 6tk heb goed gekeken. Het Jeisje moet verschrikke- jk hard gereden hebben, oe reed ook op een race- "tetsje. Dat moet ook wel jffent het portier vloog ,J>en met een vaart om Jiizelig van te worden," nidus de dame gisteren tij- fens de rechtszitting. „On danks het feit. dat u denkt ?ed te hebben uitgeke- Ifn, heeft u gevaar of hin- aer veroorzaakt. Rekening rjpudend met de omstan- Jgheden u heeft het ,rJachtoffer een bloemetje •h een kaart vanaf uw va kantieadres gestuurd en it haar. in het zieken- s opgezocnt kom ik een boete van 80 gul- i, subsidiair twee dagen htenis," aldus de offi- Daar schrok de ver- tchte dame van. „Ik voel i|ij in het geheel niet Luldig," zei ze veronge- t. Dat wekte wrevel bij rechter. De verdachte (erd nog eens terecht ge wezen en vervolgens con firm de eis van de officier Jjproordeeld. J WIM BUNSCHOTEN Toestemming voor verkiezingsuitzending LEIDEN De televisieuitzendingen over gemeenteraadsverkiezingen gaan defini tief door. Het ministerie van CRM heeft de gemeente Leiden een machtiging gege ven om op 1 en 2 juni een lokaal program ma uit te zenden. In de uitzending op dinsdagavond wordt een voorschouwing gegeven op de verkiezingen en verder wordt aandacht besteed aan het werk en functioneren van de gemeenteraad. Op de dag van de verkiezingen wordt een uit zending verzorgd met uitslagen en met in terviews met lijsttrekkers en andere Leid- se politieke kopstukken. Beide uitzendin gen zouden om half elf moeten beginnen na beëindiging van de reguliere uitzen dingen van het Belgische kanaal. GG GD te water LEIDEN Een zieke nauto van de GG&GD is gisterochtend in het water van de Crones- teinkade gereden. De bestuurder had het voertuig tegenover de garage geparkeerd. De auto stond naar zijn we ten in de versnelling. Op onverklaarbare wij ze is de ziekenwagen in het water gehobbeld. Later op de dag heeft een kraanwagen de foutparkeerder weer boven water gehaald. Woonwagens tijdelijk aan V oorschoterweg LEIDEN Het speelveldje van het Jeugdddorp aan de Voorschoterweg is de tijdedij- ke standplaats van een aantal woonwagenbewoners. Gisteren reden tien gezinnen over de Voorschoterweg. Zij werden door de politie staande gehouden. De mensen waren op weg naar een familielid, die in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis is opgenomen. Zij kregen toestemming om tot 8 juni op het terrein aan de Voorschoterweg te bivakke ren. Tegen vergoeding wordt water en elektriciteit geleverd. Subsidie voor discussie energiebeleid in Leiden LEIDEN De stuurgroep maatschappelijke discussie energie beleid heeft de subsidieaanvragen van enkele Leidse instellin gen gehonoreerd. De aanvragen hebben betrekking op de twee de subsidieronde. Van de in totaal 119 aanvragen werden er 36 in totaal goedgekeurd. Met de subsidie die her en der in Nederland wordt verstrekt, moet een „brede maatschappelijke discussie" over het energiebe leid op gang gebracht worden. Zo was het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten van zins een onderzoeksproject te starten over 'Energievoorziening en Mensenrechten' (toege spitst op kernenergie). Dit Leidse comité krijgt ongeveer het be drag waarom was gevraagd: 45.000 gulden. De Basisgroep Lei den wil een tentoonstellings/voorlichtingsproject en een forum avond van de grond krijgen. De Basisgroep meende 6.325 gulden nodig te hebben. De subsidie bedraagt uiteindelijk 2.640 gulden. De Stichting Burgerschapskunde Leiden zag een aanvraag voor ruim 115.000 gulden niet gehonoreerd. LEIDEN Oppositiepar tij CDA en collegepartij VVD menen dat het aan tal parkeerplaatsen in de Leidse binnenstad uitge breid kan worden. Beide partijen vinden het niet nodig dat wanneer er een ergens parkeergarage gebouwd is, er in de om geving een gelijk aantal parkeerplaatsen ver dwijnt. De PvdA en het college vin den dat het aantal parkeer plaatsen in de stad niet uitge breid moet worden. Bij de bouw van een parkeergarage zou dan ook een zelfde aantal plaatsen als in de garage is ge realiseerd, in de omgeving weggehaald moeten worden. CDA-lijsttrekker Joop Walen kamp en VVD-raadslid Gijs de Vries pleitten gisteren voor uitbreiding van het aantal par keerplaatsen. Zij willen dat bij een parkeergarage slechts, in een straal van 200 meter par keerplaatsen verdwijnen. Dit is nodig om de automobilisten te „dwingen" van de garage gebruik te maken zodat deze financieel haalbaar zal zijn. Overige parkeerplaatsen die nen gehandhaafd te blijven ook al leidt dit tot uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in de binnenstad, zo betoogden beide raadsleden. CDA en VVD houden hierbij rekening met het feit dat er in de stad ook een aantal illegale par keerplaatsen in gebruik zijn die door de gemeente als niet bestaand worden beschouwd maar wel noflig zijn om in de parkeerbehoefte te voorzien. De raadsleden zeiden dit tij dens een politieke forumdis cussie, georganiseerd door de Leidse middenstand. Deze dis cussie werd gisteravond ge houden in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN Met de vast stelling van de nieuwe voorschriften bij de uitgif te van erfpacht heeft de gemeenteraad de rechts bescherming van de erf pachter gisteravond ver sterkt en de verschillen met de koper van een stuk grond zoveel moge lijk weggewerkt. Zo is er geen maximum meer aan het aantal jaren dat een stuk grond door de ge meente wordt uitgegeven. Tot dusver werd grond voor maximaal 75 uitgegeven. Vol gens de oude regels zou aan het eind van die 75 jaar de ge bouwen die op het betreffende stuk grond staan aan de ge meente toekomen. Het gevolg van deze bepaling was dat in de laatste (tientallen) jaren geen aandacht meer werd be steed aan het onderhoud van de gebouwen. Volgens de nieuwe regels moet de ge meente wanneer ze toch over de grond wil beschikken naar de rechter om de grond te vor deren. Volgens de nieuwe re- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA gels krijgt de erfpachter ook het recht om de canon af te kopen over een periode die langer is dan 25 jaar met een maximum van 75 jaar. Dit voorschrift belandde in de re geling na een voorstel van de VVD'er F. Kuijers. Bij de bepalingen in de oude verordening had de gemeente het recht om wanneer de erf pachter zijn verplichtingen niet nakomt, de erfpacht te la ten vervallen. In de nieuwe regeling zal de gemeente naar de rechter moeten om haar ge lijk te halen. Wanneer de ge meente geen toestemming geeft om de grond aan een an der over te doen, mag de erf pachter naar de rechter stap pen en hetzelfde geldt wan neer er boetes worden opge legd wegens het nakomen door de erfpachter van de ver plichtingen. Ook financieel gaat de erfpachter erop voor uit. Volgens de oude regels wordt bij de vijfjaarlijkse aan passing van de erfpachtscanon alleen de gestegen rente door berekend. In de nieuwe regels wordt ook rekening gehouden met dalende rente. De raad had weinig problemen met de voorstellen van het col lege. Ook oppositiepartij CDA had waarderende worden voor de nieuwe regeling. „Dit is een prima stel voorwaarden", al dus CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp. „Met name het opheffen van de termijn van 75 neemt de tot dusver heer sende onzekerheid bij de erf pachter weg. Als een stuk grond dan toch zo nodig in erfpacht uitgegeven moet wor den dan zijn de voorschriften tenminste goed". DAN IS ALDUS BESLOTEN De gemeenteraad besloot gis teravond tot een reconstructie van het gedeelte van de Oegst- geesterweg tussen het Sta tionsplein en de Willem de Zwijgerlaan. De weg wordt geasfalteerd en er komen stukken vrije busbaan. Het be sluit houdt verder in -dat aan de Straatnamencommissie wordt gevraagd zich te buigen over de suggestie om dit ge deelte van de Oegstgeesterweg om te dopen in Schiphollaan. De Plesmanlaan wordt ook ge reconstrueerd. Er komt een tunnel voor fieters en voetgan gers bij de Vondellaan en er komt een tunnel bij het ver zorgingstehuis Schouwenhove. Verder wordt de middenberm versmald en komt er een fiets pad aan de kant van het Mors- kwartier. Wethouder Waal als 'bruggehoofd' Drie bruggen zijn gisteren door wethouder C. Waal in gebruik genomen. De meest ingrijpende restauratie heeft de Doelen- brug ondergaan. Na het plechtig hijsen van twee vlaggen was de overbrugging van het Rapenburg officieel een feit (zie foto). Vervolgens werden twee bruggen geopend, die het Doelencomplex ontsluiten: de Eva van Hoogeveensbrug (in het verlengde van de Doelenbrug) en het Patersbruggetje. De laatste overgang is een nogal modaal bouwsel. Ter compen satie werd naast deze brug, in vergelijking met de twee impo sante zusters, verreweg de grootste vlag geplant. Relatievrijheid en recht De vakgroep notarieel recht van de Leidse juridische faculteit houdt vandaag en morgen een conferentie over relatievrijheid en recht" in het Gorlaeuslabora- torium. De bedoeling van de bijeenkomst, waar hon derden top-specialisten uit binnen- en buitenland ver tegenwoordigd zullen zijn, is te spreken over de ver worven (relatie)vrijheden van de jaren zeventig en wat daar in tijden van recessie van over blijft. Na het congres zal een verslag van de discussie in boekvorm worden uitgegeven bij Uitgeverij Kluwer. Het boek zal in het najaar verschijnen. Politieke forumavond In buurthuis ,,'t Spoortje" aan de Bernhardkade 40 wordt woensdag een politieke forumavond gehouden. Vertegen woordigers van alle aan de verkiezingen deelnemende par tijen zullen zich uitspreken over onder meer de stijgende woonlasten en huren. De discussie wordt omlijst door caba retgroep 't Risico" en smartlappenkoor „Op Hoop van Ze gen". De forumdiscussie begint om acht uur. Amnesty De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt donderdag weer een schrijfavond. De bijeen komst wordt gehouden aan het Rapenburg 100 en be gint om acht uur. Aan de hand van voorbeelden wor den brieven geschreven naar politieke gevangenen. Metavo bv Wethouder J. Fase van economische zaken opent vrijdag middag het nieuwe pand van Metavo bv aan de Morsweg Metavo. een bedrijf dat labels, viltstiften en aanverwante artikelen produceert verhuisde negen maanden geleden van de Oude Herengracht naar dit op de groei van het be drijf afgestemde onderkomen. Na de opening wordt er tot zeven uur 's avonds een receptie gehouden. Lustrum De Eerste Leidse Schoolvereniging viert vrijdag haar 60-jarig bestaan. Voor de leerlingen van de school aan de P.C. Hoof tl aan wordt die dag een een feestdag geor ganiseerd met onder meer poppenkast, marionetten spel, spelletjes en voetbalwedstrijden. De leerlingen zijn voor de gelegenheid getooid in kleding uit 1922. De officiële opening van het feest begint om twaalf uur. LEIDEN Het stuk dat toneelvereniging Tot Ie ders Genoegen (TIG) gis teren in de Schouwburg opvoerde, is een thriller. Samenzweringen tussen man en secretaresse, vrouw en vriend, misver standen, twee moorden en tenslotte de amusante si tuatie dat de politie zulke onweerlegbare bewijzen heeft verzameld tegen beide moordenaars, dat ze hun straf niet zulen ontlo pen, terwijl ze beiden van de verkeerde moord wor den beschuldigd. Ingrediënten genoeg voor een aardig detective-verhaal, maar niet steeds zo gedoseerd dat LEIDEN De gemeente raad ging gisteravond zon der al te veel problemen akkoord met het bestem mingsplan Roomburg zoals voorgesteld door het college. Al eerder werden in de raadscommissie ruimtelijke ordening alle tegen het plan ingediende bezwaren van de tafel ge veegd. Ook de raad had geen oor voor <)e protesten van de in het ge bied werkende tuinders die meenden dat zij te veel aan banden werden gelegd. De raad was het niet eens met de werkgroep milieubeheer die stelde dat het bestemmings plan opnieuw ter visie moet worden gelegd nu onlangs de resultaten van een onderzoek naar de vervuiling van Room burg bekend werden gemaakt. Wethouder C. Waal benadruk te in dit kader nog eens dat het onderzoek nog niet is afge lopen. De raad nam een motie aan waarin bepleit werd ten be hoeve van de bedrijven een spoorlijntje, aansluitend op de lijn Leiden-Alphen, aan te leg gen. Een CDA-motie, waarin werd gepleit voor het buiten het bestemmingsplan laten van een stuk bedrijfsgrond, werd afgewezen. Het CDA wilde op deze plaats woning bouw gerealiseerd zien doch wilde hier eerst een onderzoek naar laten verrichten. B en W menen dat wanneer in een la ter stadium mocht blijken dat er meer woningen gebouwd dienen te worden in Room burg, het plan alsnog aange past kan worden via een wijzi gingsbevoegdheid van het col lege. De winkel in woninginrich tingsartikelen van Vlasveld zal binnenkort verhuizen van de Doezastraat 2 naar de Doe- zastraat 18-20. De winkei van Van Cleef, woningtextiel, vloerbedek king, babyartikelen in de Haarlemmerstraat 170a, 172, 174, houdt een opheffings-uit- verkoop. De levensmiddelenzaak van W. M. J. Harteveld in de Haarlemmerstraat 225 is opge heven. Aan de Flevoweg 11a is een winkel gespecialiseerd in bin nen- en buitendeuren, hang en sluitwerk „De Deurenspe cialist" geopend. Het tandtechnisch lab. „Kreadent" is verplaatst van de Hansenstraat 31 naar de 5e Groenesteeg 94. In het eerder leeggekomen winkelpand aan de Hoogstraat 5 is de schoenenwinkel „Super Stapper" gevestigd. De Handelsonderneming Kok b.v., groothandel in c.v. en sanitaire art. aan de Adm. Banckertweg 6 is in staat van faillissement verklaard. Het Bodehuis Berk, ver- voerscentrum voor bode- en lijndiensten, gevestigd aan de Kaasmarkt 4 is opgehevenn. De activiteiten zijn onderge bracht bij het te Zoeterwoude gevestigde „Vervoerscentrum Leiden C. Hogenes b.v.". Voorlopig blijft de vestiging aan de Kaasmarkt nog wel functioneren als hulp-ver- voerscentrum voor de stad Leiden. Aan de Hooglandse Kerk- gracht 13 is de „Lijstenmakerij Vincent", in- en verkoop en het schoonmaken c.q. restau reren van schilderijen, geves tigd. tie. sfzrf ^Ce. een spannend geheel ontstaat. Het is tenslotte het leukst als je als toeschouwer van alles vermoedt, en naar aanwijzin gen voor de oplossing zoekt. Die situatie doet zich wel voor bij de eerste moord. De secre taresse van de man sluipt door de kamer om de vrouw te ver moorden, achter de coulissen klinken de verwachte schoten; de volgende morgen loopt de vrouw vrolijk binnen, is de se cretaresse zoek en staat de man met de toeschouwers voor een raadsel. De vrouw, goed gespeeld door Corry van Doorn, kan in die situatie haar voorsprong in kennis triom fantelijk uitbuiten. Bij de tweede moord is daarvan geen sprake. Er is enige spanning omdat je een aanslag ver wacht, al doen onhandig spel en gebrekkige kennis van de tekst daar al afbreuk aan. Dan komt het bericht dat de ver wachte moordenaar zelf dood is. Later blijkt de man daarin de hand te hebben gehad, maar het is je als toeschouwer volkomen ontgaan, dat hij nu op zijn beurt heeft verkeerd in de comfortabele positie waarin hij alles doorzag en van de ze nuwachtigheid van zijn vrouw genoot. Dat is een fout in de structuur van het stuk. Zo is de uitleg-achteraf, bekend ele ment uit detectives, enigszins overbodig omdat je de gang van zaken al kent. Het enige element dat die langdurige re constructie rechtvaardigt, de ontdekking van man en vrouw dat ze hun eigen moord perfect gepleegd hebben, maar voor die moord van de ander zullen opdraaien, komt in het spel niet voldoende uit. Dat spel was overigens over het geheel niet slecht, maar had vaak iets merkwaardig aanzelends, alsof de spelers steeds een fractie van een se conde te lang op hun beurt wachten. Iets meer vaart zou het stuk goed gedaan hebben. MARIAN VAN NOORT Onzekerheden over spreker Van Agt LEIDEN De kans is groot, dat premier Van Agt morgen niet zal spreken tijdens de ver kiezingsmanifestatie van hei CDA in de Stadsgehoorzaal. Verwacht wordt, dat de pre mier wellicht morgenavond al is benoemd tot formateur van een nieuw kabinet. Hij zal in dat geval worden vervangen door minister J. de Koning van landbouw en visserij, met fractieleider Lubbers de grondlegger van het kabinet Van Agt II. Demissionair pre mier Van Agt zal in elk geval wel naar Leiden komen. In de middaguren zal hij winkelcen trum De Kopermolen bezoe ken en daarna in het centrum van Leiden rondgaan

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3