Het wordt dringen om de Gouden Palm IN EN OM HET HUIS voor „Koele kast voedsel buiten deijskai KUNST /IN EN OM HET HUIS Festival van jonge musici in Parijs afgesloten BRITTANIA HOSPITAL" GOOIT HOGE OGEN Kleine kinderen hoeven de wereld nog niet te ontdekken LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MEI 1982 PAG! AMERSFOORT Vrijdagavond en zaterdag middag vonden in een gemeenschapscentrum in een buitenwijk van Parijs de afsluitende con certen plaats. In deze Salle la Roquette, die over een gortdroge accoustiek beschikte, con certeerden de deelnemende orkesten uit zes Europese landen voor een plechtige, op de eer ste rij tronende jury. De uitreiking van de prijzen vond geheel plaats in de stijl, waarin de week was georganiseerd: onvoorziende omstandigheden bepaalden de gang van zaken. Omdat men er geen rekening mee had gehouden dat het concert kon uitlo pen, en de honderden jonge musici voor een ze kere tijd het avondmaal moesten hebben genut tigd, vond de prijsuitreiking plaats in intieme kring. Slechts vertegenwoordigers van de or kesten, zoals begeleiders en dirigenten, verna men het oordeel van de jury. Maar niemand maakte zich daar meer druk over. Had men aan het begin van de week nog verontwaardigd gereageerd op de voortdurende improvisatie, in de loop van de week was de houding van de begeleiders van de orkesten veranderd in ver bazing, terwijl aan het eind van de week men slechts nog geamuseerd kon reageren op de on voorspelbaarheid. De Franse manier van orga niseren mist een zekere charme niet. Zoals verwacht ging de speciale prijs van de burgemeester van de stad Parijs naar het sym fonie-orkest uit Sofia, Bulgarije. De jury was de mening toegedaan, dat het hier weliswaar een orkest betrof van conservatorium-studenten, maar dat zij toch amateurs waren aangezien zij hun studie nog niet hadden voltooid. De eerste prijs (met medaille) in de categorie Niveau Su perieur ging naar de senioren van Hofstads Jeugdorkest, die de goedkeuring van de jury wegdroegen met onder meer „Dodeneiland" van Rachmaninov. Het Duitse jeugdorkest uit Baden-Württemberg eindigde ex equo met de Hagenaars. De eerste prijs (zonder medaille) was voor het Amersfoorts Jeugdorkest, dat on der meer een vertolking gaf van „Capricio Ita- lien" van Tsjaikovski. De eerste plaats in de categorie moyen kreeg het Jeugdorkest Noord-Oost-Veluwe, dat op deze succesvolle manier zijn eerste buitenlandse reis afsloot. De eerste prijs zonder medaille was voor de junioren van Hofstads Jeugdorkest. In de derde categorieën werden behalve ver scheidene eerste prijzen ook twee tweede prij zen uitgereikt: aan het Zweedse Jeugdorkest (Niveau Superieur) en Wuppertal (moyen). De waarde van de toegekende prijzen is rela tief: de orkesten die deelnamen, kwamen niet naar de lichtstad om prijzen in de wacht te sle pen en het oordeel van de jury werd zelfs in twijfel getrokken door de dirigent van een or kest dat een eerste plaats met medaille behaal de. De eerste reactie van de dirigent van Hof stad Jeugdorkest, Lex Veelo, was dat Amers foort eerder in aanmerking had moeten komen voor de eerste prijs met medaille. Zondagmorgen rond negen uur reisden de or kesten af richting Nederland. De gezichten wa ren zichtbaar vermoeid door een gebrek aan nachtrust. Amor, in het bezit van vele pijlen, glimlachte tevreden, terwijl tot in de kleine uurtjes in de cantine van de kazerne Mortier werd feest gevierd. De bussen werden hartelijk uitgezwaaid door de dienstdoende soldaten, waarvan men vermoedde dat zij misschien wel blij waren dat de rust was weergekeerd en het normale leven zijn gang kon hervatten. CANNES Het wordt dringen rond de Gouden Palm. Na Scola (De nacht van Varennes), Costa-Gra- vas (Missing), de Taviani- broers (de nacht van San Lorenzo) en Alan Parker (Shoot the Moon) hebben zich nu ook Lindsay An derson (Britannia Hosp- tial) en Michelangelo An- tonioni (identificatie van een vrouw) in de strijd ge mengd. Vooral Anderson, die al eerder voor „If" een Gouden Palm kreeg, gooit hoge ogen. Zijn Britannia Hospital is een cyni sche satire waarin Anderson de Britse maatschappij over hoop haalt terwijl Londen tot anarchie vervalt. Een gigan tisch ziekenhuis waar de ge-, niale, Frankenstein-achtige gek prof. Miller (Graham Crowden) probeert god te spe len, vormt de plaats van alle actie. Buiten sneuvelen de laatste resten van het Britse imperium, wisselen de vak bonden iedere minuut van kleur en huilen de demon stranten mee met alle wolven in het bos. Binnen probeert ziekenhuisdirecteur Potter (Leonard Rossiter) via omko perij en chantage het konink lijke bezoek te redden terwijl f>rof. Millar hoofden afhakt en ijken steelt om zijn eigen monster, de genesis, te produ ceren. Anderson is keihard in zijn kritiek en zijn twijfel aan iedere vorm van macht. Gena deloos slacht hij alle heilige koeien en rekent af met de in stituties van staat, monarchie. Links: De Duitse acteur Klaus Kinski, de Itaiaanse actrice Claudia Cardinale en de Duitse regisseur Werner Herzog bij de presentatie van de film „Fit- zcarraldo" kerk en vakbond. De bittere grappen rollen over elkaar heen terwijl in de zaal het ge bulder steeds zachter wordt. Zwarte humor zoals we het maar zelden te zien krijgen. Come-back van Antonioni Michelangelo Antonoini is na de artistieke flop van „II mis- tero di Oberwald" weer hele maal terug aan het filmfront met „identificatie van een vrouw". Zijn film verhaalt van een regisseur (Tomas Milian) in een persoonlijke crisis en bezig met een film waarvoor hij een vrouwenfiguur zoekt Hij verzamelt vrouwengezich ten en knoopt relaties aan met de mysterieuze Mavi die hem in de steek laat. Op zoek naar Mavi komt de tweede vrouw de zeer fysiek levende ac trice Ida in zijn leven. Rond dit drietal weeft Antonioni fei ten, emoties en illusies. Een speurtocht naar de eigen iden titeit met meesterhand gere gisseerd via grandioze kleu- rexperimenten en labyrinti sche camarabewegingen. Als geen ander weet Antonio ni met een minimum aan dia loog en een maximum aan vi- sualiteit universele emoties en relaties tot uitdrukking te brengen. Een film over het Cannes Rechts: De Amerikaans actrice Faye Dunaway met haar regis seur Michael Winner in het Carlton Hotel te Cannes. menselijk tekort met daar doorheen bijna onmerkbare politieke lijnen over het he dendaagse Italië. Teleurtellingen Teleurstellingen zijn er ook in het hoofdprogramma van het Cannes-festival. De Duitse „Neue Welle" is hier vertegen woordigd met het enorme spektakelstuk „Fitzcarraldo" van Werner Herzog en „Ham- mett" van Wim Wenders (een produktie van Francis Coppo la). Beide films zijn magnifiek van vormgeving maar leeg en inhoudelijk oninteressant. „Fitzcarraldo" handelt over de gelijknamige dromer die een opera wil bouwen in het Ama zonegebied. Klaus Kinkski speelt de rol van de geobse deerde man die probeert geld te krijgen door een rubberge- bied open te leggen. Daarvoor wordt een grote rivierboot door honderden indianen over een berg gesleept en maken we opwindende riviertochten en stroomversnellingen mee. Maar het blijft spektakel en vormgeving. Geen moment krijg je contact met de obses sies en dromen van Fitzcarral do en de figuren rondom hem, zoals Claudia Cardinale als de hoerenmadam en financier van Fitz, zij bleek, kleurloos en onuitgewerkt. „Hamett" - een portret van de befaamde detectiveschrijver aan de hand van zijn stijl en werkwijze - wordt in de han den van Wenders een amusant periode stuk met knauwende gangsters, corrupte politie en flaphoeden. Sfeervol met veel actie en een mooie hoofdrol van Frederic Forrest. Maar hij kan nergens de Hammett-rol van Jason Robards uit „Julia" doen vergeten. En dat ligt niet aan de acteur maar aan Wen- des zelf die zich net als. Herzog verliest in pure vormgeving. Het lijkt erop dat het Duitse talent in handen gevallen is van de Hollywood-machine- REG TEN ZIJTHOFF Breestraat 126 Leiden ^elefbon071-130960^^^^^ Zes man aangehouden bij inbraken in Katwijk KATWIJK De Katwijkse politie heeft dit weekeinde zes jongens van 17 en 18 jaar aan gehouden na diefstallen en in braken. In de nacht van vrij dag op zaterdag werden drie knapen betrapt bij een inbraak in een snackbar aan de Boule vard. Zij namen 900 gulden mee en vernielden veel. Het andere drietal werd in de nacht van zaterdag op zondag betrapt bij het stelen van bezi- ne uit een auto op de Boslaan. Zij bekenden de dag tevoren ook al benzine uit een auto te hebben gestolen. Verder blijkt in Katwijk van zaterdag op zondag een sporttas met voor 2.500 gulden aan kleding en schoeisel te zijn gestolen uit een auto op de Zuiderparkeer plaats. De daders kwamen bij de tas door een autoruitje te vernielen. Uit een woning aan de Overrijn werd tot slot in de nacht van donderdag op vrij dag voor een bedrag van 7.000 gulden aan sieraden, geld en een bontjas gestolen. Christelijke Techit School Alphen aant Rijn i AVONDCURSUSSEN: Autogeen latten beginnen: J' W. F. Boeretijn. M. J. B. van Giiz Mooy. J. C. Spelt. Gog. F. Hill< P. J. Leliveld. J. Poolen. M. F W. W. J. van Rijn. J. C. Spelt. T. T|c Zijden, M. van den Bos. A. A. J. C. Heemskerk. A. W. A. J. Lenting. L. S. Bakker. B L. M. Borsl. M^ M. H. Güler. C. Nieuwzwaag. Ploeg. R. R. v.d. Quasi. J. P. Booglatter gevorderden: P v.d. Laan. A. Noordslj, P. RoeloUË mijn. W. J. H. van der Voort. J Hngh. R. de Wit. Academisch Leiden Diploma Ziekenverpleging-A: i Bakker, dhr. T. Bergman, mw. L nard. mw. H. E. Bulder, dhr. M. FM| mw. M. A. G. v J Donoso-Morales Mendoza. dhr. dhr. F. M. E. Fonville. mw. J. J. mw. J. C. Gillebaart. mw. M. J. velt. mw. J. Hekkelman, mw. A. mw. M. H. Hoes. mw. M. C. M J. M. M. van Hulst. mw. E. M. Ji R. L. H. Kole. mw. A. C. Ma: Meijers. mw. B. Nobrega. dhr Vijf inbraken inf Lisse opgelost cc LISSE Drie jongerim uit Lisse hebben zatenjrr kend vijf inbraken te p gepleegd. Het drietal vjci de nacht van vrijdag opr dag betrapt bij een inbfrc de bloembollenveiling ru Grachtweg. Tijdens h«z hoor bleek dat zij oolin clubhuizen van de ten) en de honkbalverenigb het sportpark hadden I Daar werden de fooiej1 en sigaretten meegenoot! de tennisclub werd vo«j gulden schade aangericl bij de honkbalverenigira flinke schade aanT AL WIETE VERRE REIZEN DOET.. Mary van den Dries, als kinderpsycholoog ver bonden aan het Haagse Juliana Kinderzieken huis, en kort geleden te ruggekeerd van vakantie in Marokko, vindt dat kleine kinderen op va kantie vaak te ver wor den meegesleept in de grote-mensenwereld. Een kleine schittering komt van achter de brilleglazen: „Op reis naar een ver land denk ik altijd weer: die lan den lopen niet weg. Er is zo'n ongeduld van ouders om hun kinderen de. wereld te laten zien terwijl ze er nog hele maal niet aan toe zijn. De be dragen die een strand in Spanje of op Sicilië kosten. Zo'n kind is net zo gelukkig met een emmertje en een schepje in Zandvoort". Mevrouw Van den Dries: „In de grote-mensenwereld moe ten de peuters dan met pijn en moeite ronddraaien. Je moet van die kleine kinderen niet te veel verwachten. Als ik bijvoorbeeld aan mijn hotel in Marokko terugdenk, zie ik 't weer voor me: een broertje van een jaar of twaalf, die in het diepe rondzwemt met een kind van nog geen drie op z'n rug. De ouders zitten lekker in de zon, maar die peuter kijkt opgelucht als-ie uit het water is. Hij rent naar zijn moeder om toch nog even uit te huilen. Over dat enge wa ter!. Hij moet z'n ellende kwijt, maar hij kan een draai om zijn oren krijgen, „omdat hij zeurt", 's Avonds is het dan weer gezellig eten met een paar andere echtparen. Als zo'n kind zich dan op een normale manier gaat verve len, krijgt hij wéér op z'n du vel". „Je kunt zo'n kleintje ook vooraf laten eten", constateer ik. „Ja natuurlijk, maar daar zijn ze in die landen niet op ingesteld". Kinderen spelen net zo lief in Scheveningen of Katwijk als op het strand in Tunesië of Spanje. Vliegen Een zucht over het vliegver keer. „Voor volwassenen is het al geen pretje: inchecken, üitchecken, douane, paspoort controle. Een heel gedoe. Moeders zenuwen slaan over op de kinderen, die op een goed moment beginnen te brullen. Ze zijn gewoon uit hun doen geraakt. Op de te rugreis ontmoette ik zo'n ner veuze familie met drie kinde ren. In de vertrekhal was het al mis, ruzie en meppen. Zul ke situaties komen thuis ook voor, maar dan is het in een vertrouwde omgeving, daar is 't niet zo erg. Op een kleine vliegbasis is het al een vrese lijke herrie; de motoren staan vlak voor je neus te gieren. Dat alleen moet al angstaanja gend zijn voor kleintjes". Steeds weer in onze gesprek ken klinkt bij Mary van den Dries haar bezorgdheid door om kinderen in voor hen „on veilige situaties" te plaatsen, zoals zij het noemt. Anders gezegd: ze te confronteren met een omgeving of een toe stand, waar de aandacht voor hun kleine wel en wee weg valt. En wat erger is: waar moeder zelf zenuwachtig wordt, zodat ze de knipperen de oogjes en het bibberlipje van de kinderen niet ziet, om- Mevr. Mary van den Dries dat ze op dat moment geen signalen kan opvangen van: „ik ben bang", „ik vind het griezelig", „ik voel me al leen". Mary van den Dries wil de „kleine-kinderwereld" die zekerheid geven: een gerust stellende blik als 't een beetje te veel wordt; dan moet een kleverig pootje houvast vin den in een warme grote-men- senhand. „Kunnen door te zware psy chische belasting van grote- mensenbelevenissen op reis traumatische gevolgen ont staan?" „Dat weet ik niet", aarzelt ze. „Dat is niet nader te definië ren, dat merk je trouwens pas later". Ze zegt met zekere na druk: „Sommige dingen kun nen wél angst geven Ik vind altijd: blijf met kleine kinde ren lekker in je eigen land. De Middellandse-Zeestreken zijn bijvoorbeeld in juli en au gustus medisch nauwelijks verantwoord voor peuters. Het voedsel is anders, er heerst onwetendheid over het water. Aan het water in Ma rokko mankeert niets, maar "in alle landen is het water an ders. Dan hoor je over darm- stoornissen, spuugpartijen, zonder dat er sprake is van verontreiniging". Onderkoeld Mary van den Dries beschikt over een soort afstandelijke humor, die de Engelsen met „understatement" aanduiden. „Dan krijg je in september een kind voor je neus", praat ze, „dat van zijn vakantie wil vertellen. „Waar ben je ge weest?", vraag ik. „Oh, dat weet ik niet", en dan komen ze van Bali. Ik ging op mijn negende naar de Veluwe. Daar vertelde mijn vader dan tevoren iets van. Of we maak ten een Rijnreisje, dan kreeg je zo'n kaartje van de route, omkranst met druiventrosjes. De grote reizen heb ik als vol wassene gemaakt en niet zo weinig". Tegelijk gaat ze rechtop zitten, laconiek stel lend: „Kleine kinderen heb ben enorm last van sta tussymbolen. Op de lagere school worden ze gewoon ge pest als ze nog nooit over de grens zijn geweest. „Dan heb jij dus nog nooit de Alpen ge zien", krijgen ze naar hun hoofd". Voor drs. Van den Dries hoeft het niet zo nodig: kinderen in volgepropte treinen of vlieg tuigen stoppen of eindeloze autoritten naar de „Cóte" te laten maken. „Dat is 1200 ki lometer „rustig" zijn. Ga er als kind maar aanstaan Nee, ik zie op mijn reizen te vaak het schouwspel dat mij doen denken aan het verkeerd ver kennen van de zee. Zo van „hup, jongens en nou erin, je hoeft niet bang te zijn. Een beetje gauw onderdompelen, da's juist lekker!" Dat gaat voor hen niet op. „De zee is engWant als je valt dan lig je water op te hijgen. Met rei zen gaat het net zo". TINY FRANCIS Heel wat flatbewoners kunnen in de zomer bij temperaturen boven de 20 graden moeilijk een koele plaats vinden voor consumptie-artikelen die niet geschikt zijn voor de koelkast. Vroeger werden die bewaard in kelders of vertrekken met een be tonnen vloer, waar ze lang goed bleven, maar tussen de 3 en 14 graden niet „onderkoeld" raak ten. Niet te koud en niet te warm dus. Aardappe len, kaas, groenten, fruit, salades, druiven, boontjes, vruchten en bepaalde witte wijnen en dergelij ke horen echter niet in een koelkast. Ze dienen apart te worden bewaard op een plekje waar het niet te warm is en de zon geen toegang heeft. Een struikelblok voor klein- behuisden, dat echter op gelost lijkt met de intro- duktie van de „koele kast". Het Bouwcentrum Roterdam noemt het de koele kast, een apparaat waar de temperatuur constant op 8 lot 10 graden wordt gehouden. Het is een vrijstaande kast zonder vries vak, bijvoorbeeld met 364 li ter inhoud en een bewaartem- peratuur-regelaar tussen de 3 en 14 graden. Door een ver dampingsplaat tegen de ach terwand ligt de vochtigheids graad tussen 75 en 95 procent en is de kast voor het langdu rig bewaren van groenten en fruit en dergelijke ideaal. Bo vendien is hij zeer geschikt als „wijnkelder", want daarin heerst er het klimaat van oma's kelderkast uit de hui zen, gebouwd rond 1914 of eerder. De „longfresh", een groenten- kast verkrijgbaar bij de firma Scholtes te Bijlen, is in drie zones verdeeld. De levens middelen blijven er tot zes maanden vers in. Het ver bruik per etmaal is 2.15 watt. Ook Philips heeft zijn krach ten geprobeerd op het nieuwe koelkastsysteem, waarin be- ui: \e halve een koeler en een ]B zer ook genoemde „kelde. ondergebracht. Hierin 1 dan wijn, bier, kaas. Den zer (4 sterren) heeft 75 bruto inhoud met eigen Hier zijn aluminium-wa. ingebracht, terwijl de r' door een rek in tweeën deeld. Daaronder kan voedsel worden ingevjT (adviesprijs 1380). Onder dit vriesgedeelte koeler met een inhout 188 liter bruto met af' aluminium binnenwal voor een goede koudeL ding. Het derde deel is d<L derne „kelder" met een bewaartemperatuur vz~ graden Celcius voor da; in aanmerking kot etenswaren. In de ruimt ten twee laden voor fl( blikken en kaas, de om lade is bedoeld voor frt groenten en gebak. ViauJ schuifrooster tussen koel kelder kan men de tei tuur in deze opslagplaats!^ dalen tot circa zes grad naar gelang wat men heeft gestopt. Deze kast kort op de markt. ARB 424, waarin behalve een koeler en Nieuw voor 1982, de ARB 428 met een freezer een „kelder" is aangebracht schuiflade voor kelderruimte"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8