Brits invasieleger jiet thee verwelkomd rijd om Goose Green Paus wil binnenkort ook naar Argentinië hatcher: „Geen concessies meer „Europa wellicht grootste verliezer" ^ITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MEI 1982 PAGINA 7 stzegels >r Falkland- inden jje postzegels, die beland worden uit een ter gelegen- ^ian de eenentwin- verjaardag van i Diana, behoort srie van vier ze- bestemt is /de Falkland-Eilan- Mocht Engeland i juli de ver van prinses j de Falkland- ften niet hebben Brd dan zullen de worden vernie- Schotse whiskey taboe CARACAS Venezuela heeft alle Schotse whiskey geban nen uit de overheidskantoren. Op het presidentieel paleis en in regeringsgebouwen zal geen „Scotch" meer geschonken worden. Het is vervangen door rum en bier. Officieel is er geen reden op gegeven voor de verbanning van de Schotse whiskey. Ken nelijk is het gedaan om ook op deze wijze uiting te geven aan de Venezolaanse afkeuring van* de Engelse militaire actie op de Falkland Eilanden. Ve nezuela steunt Argentinië kractig in het Falkland-con flict. Protest Kirkpatrick tegen sexistische uitspraak Panamees NEW YORK De Amerikaanse ambassadri ce bij de Verenigde Naties, mevrouw Jeane Kirkpatrick heeft zich gisteren kwaad ge maakt over een „schandelijke, sexistische uit spraak" van de Panamese minister van bui tenlandse zaken, Jorge Illueca, over de Britse premier mevrouw Margaret Thatcher. Haar wrevel werd gewekt, toen de minister tijdens het debat in de Veiligheidsraad over de Falk- land-oorlog de harde stellingname van de Britse premier toeschreef aan het „hormoon stelsel van vrouwen". Kirkpatrick, een van de vier vrouwen die een diplomatieke missie bij de VN leiden, heeft in het verleden felle kritiek geleverd op wat zij „sexisme van de eerste orde" noemt in de door mannen over heerste VN-diplomatie. Britten staan achter herovering LONDEN Naar schatting drieduizend mensen hebben gisteren een mars gehou den in Londen tijdens welke onmiddellijke beëindiging werd geëist van de Falkland- oorlog en regeling van het conflict door de Verenigde Naties. Volgens een opiniepei ling staat 76 van de Britse bevolking achter een militaire oplossing van de crisis. Nooit eerder is trouwens uit een opiniepeiling ge bleken dat zo'n hoog percentage voor een militaire oplossing was. Gevraagd of de herovering „een groot aantal mensenle vens" waard was, antwoordde 53 procent met ia en 39 procent met nee. Gezien de populariteit van premier Thatcher wordt erop gespeculeerd dat op dit ogenblik ver vroegde verkiezingen gehouden zouden kunnen worden, zodra de gevechten op de Falkland Eilanden achter de rug zijn. Britse vloot heeft kernwapens HAMBURG Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel beschikt de opperbevelhebber van de Britse vloot John Wood ward over „tactische kernwapens, die hij onder zeer zwaarwe gende omstandigheden ter verdediging mag mag gebruiken'. Der Spiegel haalt een niet genoemde ambtenaar van de Ameri kaanse geheime dienst aan, die dit desgevraagd bevestigde. Het blad voegt er aan toe dat de Britse schepen, nadat zij buiten het door de NAVO bestreken gebied ter verdediging van hét noorden van de Atlantische Oceaan gekomen waren, hun nu cleaire bewapening naar de Falkland Eilanden hadden meege nomen. Het gaat om luchtafweerraketten en atoomtorpedo's met gewone kernkoppen wier explosieve kracht ingesteld kan worden op an derhalf tot twintig kiloton. De bom die boven Hirosjima ontplof te, had een kracht van dertien kiloton. Onder de „zwaarwegende omstandigheden" die tot het gebruik van de wapens zou kunnen leiden, wordt volgens het Ameri kaanse ministerie van defensie verstaan een massale aanval van de Argentijnse luchtmacht die de Britse vloot met vernietiging bedreigt. PEN/BUENOS AI- De bevolking van San Carlos, de plaats de Britse troepen ig hun invasie op de d Eilanden begon- hebben hun bevrij- ip typisch Britse wij- irwelkomd: met een Shee. Nadat de Britse ando's de geringe itijnse tegenstand in overwonnen kwa de niet eens zo heel erbaasde inwoners 'ort San Carlos bij zo'n dertig mensen wie tien kinde- uit hun huizen om Hldaten te begroeten, I hadden jullie wel I %cht'\ was het laco- f commentaar van fan de Falklanders irste uren na de invasie it-Falkland werden de troepen bestookt door Argentijnse luchtmacht, dj werd het fregat „Ar- in de grond geboord, een 'schip zwaar beschadigd erden een Harrier en helikopters neergescho ten. De Ardent, ruim vier jaar oud en met een bemanning van 180 koppen, was het twee de Britse marineschip dat ver loren ging. Eerder was de „Sheffield" tot zinken ge bracht. Aan Argentijnse zijde zouden, aldus Londen, bij de aanval veertien gevechtsvlieg tuigen en zes helikopters ver loren zijn gegaan. De Argen tijnse kranten en regerings woordvoerders in Buenos Ai res geven een geheel andere lezing van de gevechten op de eilanden. Volgens het persbu reau Telam zijn de Argentijnse troepen op Oost-Falkland een „groot tegenoffensief" begon nen. Volgens Telam zijn de Britse aanvoerlijnen verbro ken „en zal een snelle overga ve volgen. De Britten hebben een groot tekort aan munitie, voedsel en juiste kleding". In eerdere berichten hadden de Argentijnen gemeld dat niet 5.000 maar slechts 600 Britse militairen op Oost-Falkland zouden zijn geland. Verder houden zij vol meerdere Britse oorlogsschepen te hebben ver nietigd en tientallen vliegtui gen te hebben neergehaald. De Argentijnse bevolking werd gisteren opgeroepen om alleen de officiële berichten van het leger over het verloop van de gevechten te geloven en niet de .Journalistieke speculaties en geruchten". Sinds de Ar gentijnse invasie op de Falk land Eilanden, begin april, is echter steeds gebleken dat de Argentijnse berichtgeving ver re van juist is. De Britse De fensie-voorlichter daarentegen is wellicht wat traag in het doorgeven van informatie, zo zeggen correspondenten die de dagelijkse persconferenties bij wonen, maar is nog nimmer betrapt op het vertellen van onwaarheden. In Londen is gisteren verder een voorlopig overzicht gepu bliceerd van het aantal levens dat de oorlog om de Falkland Eilanden tot op heden heeft gekost. Volgens de laatste ge gevens zijn ruim 450 mensen om het leven gekomen, van wie 50 aan Britse zijde. De meeste Argentijnse doden zijn opvarenden van de in de grond geboorde kruiser „Ge neral Belgrano". Verder zou de Argentijnse luchtmacht al 62 toestellen hebben verloren. Bij de commandant van de Britse vloot zou grote zorg be staan om de drie Argentijnse onderzeeërs, die de wateren rond de eilanden doorkruisen. Deze onderzeeërs zijn tot op heden niet door de Britten ontdekt en hun torpedo's vor- tussen San Carlos en Stanley men een grote bedreiging voor bedraagt nagenoeg 80 kilome- zowel de twee Britse vliegdek schepen als voor de troepen- schepen. Intussen vragen militaire des kundigen zich af, hoe de strijd verder zal verlopen. Voorlopig wordt er op gerekend dat de Britten het bruggehoofd bij Port San Carlos gaan uitbou- ter. Op sommige plaatsen is de grond zo zacht, dat een paard er tot aan de buik in wegzakt. Maar ook in het gebied rond Port San Carlos is de bodem erg moerassig. Auto's moeten geregeld uit de modder ge duwd worden en je kunt er niet dieper graven dan 60 een- en versterken, in afwach- timeter, of alles loopt onder ting van een grote aanval op water. de Argentijnse versterkingen op Oost-Fakland. Intussen zouden op verschillende plaat sen „schijn-invasies" worden gehouden, om de Argentijnen in verwarring te brengen. Voor een aanval op Port Stan ley zijn volgens deskundigen twee mogelijkheden: een rechtstreekse aanval, met het gevaar van zware verliezen aan beide zijden, of eerst acties tegen kleinere Argentijnse garnizoenen, gevolgd door een belegering van Port Stanley, in de hoop de Argentijnen zonder al te veel bloedvergie ten tot een overgave te kun nen dwingen. Het bezwaar te gen de eerste mogelijkheid is dat de weg naar Port Stanley door bergen en moerassen loopt. Britse patrouilles zouden daar intussen al poolshoogte zijn gaan nemen. De afstand Als de Britse troepen Port Stanley te land bestormen, zullen zij vanzelfsprekend steun krijgen uit de lucht en ook vanuit zee. Voor de Ar gentijnse verovering had Stan ley ongeveer 900 inwoners, van wie er vermoedelijk niet meer dan 250 achtergebleven zijn. Het grootste deel van de bewoners is namelijk gevlucht naar diverse nederzettingen in het binnenland. Naar schatting 4500 Argentijn se troepen (vier bataljons) heb ben zich ingegraven rond Port Stanley. Te Port Darwin is een ander Argentijns bataljon gele gerd, belast met de verdedi ging van het grasvliegveld van Goose Green. Een zesde batal jon Argentijnen bevindt zich op west Falkland. Het heeft zich ingegraven rond West Fox Bay. aan boord van de INVINCIBLE Het Britse ministerie van defensie heeft vanmorgen een on derzoek ingesteld naar het feit dat onze speciale verslaggever Gareth Parry onderstaand bericht heeft kunnen verzenden. Hierin komt tot uiting dat de Britten het voor de Argentijnen zeer belangrijke" vliegveld van Goose Green hebben veroverd, \yaarvan melding werd gemaakt op de voorpagina. De officiële woordvoerder van het Britse ministerie van de fensie, Ian McDonald zei niets te weten van deze gevechtsac tie. Hieronder volgt het verslag van Parry. itijnen •'it de li SAN CARLOS De fase van de strijd -Falkland is zon- begonnen. Het bruggehoofd rond San Water werd door de zwaar aangeval- it de lucht en volgens iet bevestigde berichten in Britse troepen de gisch belangrijk lan- Strook van Goose n 1 veroverd. ^uieuwe luchtaanvallen *nen omstreeks 7 uur /fonds Nederlandse tijd. erden niet alleen beant- 1 door de Royal Navy f ook door batterijen Ra- uchtafweerraketten le gelande strijdkrach- ipgesteld op de omrin- heuvels. Vijf Mirage echts bommen werpers Skyhawk werden ihaald. ;een Mirage en twee iwks kwamen „ver dijk" neer. Een van de fregatten werd getrof- schoot in brand. Van- in werd gezegd, dat die ffer een dode en vijf tden veroorzaakt had. Wttussen troffen twee pa- Mierende Sea Harriers Argentijnse hefschroef- .vpiigen twee Puma's j\\ Bell - aan op de kust ^West-Falkland. Zij na- deze toestellen onder en zagen een Puma ontploffen. De Bell landde, maar stond in brand. De Harrier-piloten namen aan, dat de tweede Puma bescha digd was. Vogens het ministerie van defensie in Londen zijn al 58 Argentijnse gevechts- en heischroefvliegtuigen ver nietigd. Voor het begin van de vijandelijkheden hadden de Argentijnen nog 220 toe stellen. Het verlies aan pilo ten wordt uitermate ernstig geacht. De gevolgen daarvan voor de Argentijnse lucht macht zouden tijdens de.ko mende dagen duidelijk kun nen blijken. Op het Britse bruggehoofd wordt weinig geloof gehecht aan berichten uit Buenos Ai res, dat de Argentijnse troe pen een tegenaanval voorbe reiden. De nieuwe luchtaan vallen van gisteren volgden op een kalme dag, waarin het uitblijven van verdere actie erg welkom was voor de schepen van de Royal Navy, die tijdens de landing ernstige schade hadden opge lopen. Drie niet ontplofte bommen, waarvan twee zich in het zelfde vaartuig bevonden, werden onschadelijk ge maakt en overboord gegooid. De dertig manschappen, ge wond in talrijke aanvallen op het fregat Ardent dat tot zinken werd gebracht, be vinden zich nu in de zieke nafdeling van een van de troepenschepen, waarschijn lijk de gevorderde Canberra, die het ook zwaar te verdu ren heeft gekregen, maar niet getroffen is. Volgens overlevenden van de Ardent twintig van de 175 bemanningsleden kwa men om het leven werd dit fregat in verschillende golven aangevallen door wel elf Mirages, terwijl het zelf een bombardement uitvoerde op Argentijnse stellingen rond Goose Green. Het type 21-fregat werd praktisch bui ten dienst gesteld door een bom die zijn boeg vernietig de. Aangenomen wordt, dat in de totaal vijf bommen van 500 pond en vijf kleinere bommen het schip getroffen hebben. Toen de laatste golf van vijf Mirages naderbij kwam, be stond de enige defensie van de Ardent uit een machine- geweerpost, geleid door een 33-jarige burger, die aan boord chef van de scheeps- kantine was. Twee van de Argentijnse vliegtuigen wer den neergehaald door Sea Harriers. Een commando van de Britse marine bekijkt vanuit een bunker hoe een landingsvaartuig de kust van een van de Falkland Eilan den bereikt tijdens de operaties van vrijdag in de buurt van San Carlos. Deze foto werd als een van de eerste over de gevecht sacties in Londen vrijgegeven. Paus Johannes Paulus de Tweede droeg gisteren een speciale mis op in de St.Pieters kathedraal in Rome voor de vrede op de Falkland-Eilanden. Op de foto wordt de paus omringd door Argentijnse en Engelse kardinalen. Bezoek aan Groot-Brittannie lijkt zeker (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De beslissing van Paus Johannes Paulus II om de verantwoordelijkheid voor zijn aanstaande bezoek aan Groot-Brittannië over te laten aan de 53 Britse bisschoppen, wordt zowel in kerkelijke als in politieke kringen een mees terlijke zet genoemd. Tenzij de bisschoppen voor het einde van de week tot de conclusie komen dat zijn overkomst ab soluut niet te verkopen is, mag Londen de paus vrijdagmor gen verwachten. Uit Rome is vernomen dat de paus van plan zou zijn om op korte ter mijn ook een bezoek aan Ar gentinië te brengen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de Britse bisschoppen de paus op het laatste moment zullen adviseren niet naar Groot- Brittannië te komen. De laatste weken stond Rome onder sterke Zuidamerikaanse druk om het bezoek aan Groot-Brittannië af te zeggen. Veertien dagen geleden ver klaarde de Engelse kardinaal Basil Hume, die door Johannes Paulus II naar Rome ontboden was: „De paus komt niet als in verband met het Falkland-ge- schil nog bloed vergoten wordt". De paus moest een af weging maken tussen het nut van zijn Britse resi en de scha de die dat bezoek zou kunnen toebrengen aan de kerk van Zuid Amerika. Afgelopen week ontbood de Eaus Britse en Argentijnse erkelijke leiders voor een ge zamenlijke eucharistieviering tot intentie van de vrede en om te bidden en te bekijken of zijn bezoek, waaraan twee jaar van voorbereiding is voorafge gaan, door zou kunnen gaan. Volgens de paus is het bezoek aan Engeland. Schotland en Wales pastoraal en oecume nisch van uitzonderlijk belang. Volgens de Engelse kardinaal Hume en de Schotse kardinaal Gordon Gray, die zaterdag middag terugkeerden uit Rome, mag „een bezoek van de paus geen aanleiding geven tot misverstand inzake zijn on partijdigheid". Over de beslis sing die zij de komende dagen moeten nemen zeiden zij: „Het is een uiterst subtiel en moei lijk probleem. De bisschoppen en leken moeten het grondig onderzoeken in het licht van toekomstige gebeurtenissen, en de stemming die heerst in het land. Zal de oorlog uitbreiden, of zal er minder gevochten worden? Het is beter dat wij zo lang mogelijk wachten om de finitief te beslissen". De oplossing die zaterdag be reikt werd, zal het voor de Ar gentijnse katholieken onmoge lijk maken om de paus ervan te beschuldigen dat hij partij trekt voor de Britten. Een eventueel bezoek van de paus aan Argentinië zou eens te meer de onpartijdigheid van Rome moeten demonstreren. De paus heeft premier Marga ret Thatcher van Groot-Brit tannië en president Leopoldo Galtieri van Argentinië in een persoonlijke boodschap aange spoord hun vijandelijkheden te staken en de Falkland- kwestie vreedzaam op te los sen. Gisteren sprak hij in het Vaticaan opnieuw zijn be zorgdheid uit over het oorlogs geweld op de Falkland Eilan den. Als de paus toch naar Londen komt, zal het personeel van het stadion van Wembley maar anderhalve dag hebben om alles in gereedheid te brengen voor pauselijke eu charistieviering van zaterdag middag, in aanwezigheid van 82.000 gelovigen. Dit nieuwe probleem is een gevolg van het feit. dat de Cup Final- voetbalwedstrijd van zaterdag middag tussen de Queen Pork Rangers en Tottenham Hot Spurs, die eindigde met gelijk spel, daar donderdagavond op nieuw gespeeld wordt. k'l||n onze correspondent Roger Simons) 'EN Nu de 5000 man jw, troepen zich zorgvuldig den 1aven hebben op hun .V' ihoofd tussen Port San en de nederzetting van V arlos zelf, heeft premier ler opdracht gegeven >oedigste de hoofdstad g Stanley te veroveren. R ;den van de regering ier verklaren, dat BRrBrittannië zo snel moge- ^fcer in het bezit wil ko- ïM'an de Falkland Eilan- |Bie 133 jaar geleden tot Argentijnen deze barre eilan der Britse dwang veria- Premier Thatcher en haar oor logskabinet zijn ervan over tuigd, dat het Falkland-geschil alleen met militaire middelen opgelost kan worden. De Brit se regering verlangt een com plete overwinning op het Ar gentijnse bezettingsleger. „Concessies of compromissen behoren niet meer tot de mo gelijkheden", zei gisteravond een woordvoerder van Dow ning Street 10, de ambtswo ning van de triomferende pre mier Thatcher. „Voorlopig zijn we zelfs niet meer bereid nog te praten over de toekomst van de Falkland Eilanden. Het lijdt geen twijfel, dat hun be volking Brits wil blijven". Groot-Brittannië schijnt nog te rekenen op een nieuwe ver lenging van de Europese eco nomische sancties tegen Ar gentinië. Londen hecht veel belang aan een eensgezinde af keurende houding. De Britse minister van Buitenlande Za ken Francis Pym reist op nieuw naar Brussel om zijn ambtgenoten van de andere lidstaten te gaan bepraten. Hij vreest echter, dat het vele bloedvergieten van de laatste dagen hen ongunstig zal beïn vloed hebben ten aanzien van de Britten. Pym liet zich zaterdag ontglip pen, dat premier Thatcher in het najaar wel eens gebruik zou kunnen maken van haar nieuwe populariteit, die ze dankt aan haar beleid inzake de Falkland-crisis, om dan al parlementaire verkiezingen uit te schrijven. In dat geval zou ze vrij gemakkelijk op nieuw kunnen overwinnen. Maar Thatchers partijvoorzit ter Cecil Parkinson ontkende gistermiddag in een radio-in terview, dat de premier dat van plan zou zijn. „De Falkland-crisis staat bo ven alle partijpolitiek", be weerde hij. „Premier Thatcher zal daar geen misbruik van maken. We kunnen nog bijna twee jaar wachten met nieuwe parlementaire verkiezingen en de regering heeft trouwens nog veel werk voor de boeg". VN besluiteloos over crisis NEW YORK. BRUSSEL De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties pleegde dit weekeinde verscheidene ma len overleg zonder echter tot besluiten te komen. De raad zou vanmiddag opnieuw bij eenkomen. Algemeen werd ervoor gepleit dat de Peru aanse secretaris-generaal Pe rez de Cuellar opdracht zou krijgen zijn pogingen voor een vreedzame oplossing voort te zetten. Nadat zaterdag de Sovjet-Unie en verscheidene landen waar onder Panama felle kritiek hadden geuit op Engeland, verklaarde de Franse gedele geerde dat de verantwoorde lijkheid voor de vijandelijkhe den duidelijk berust bij degene die het eerst geweld heeft ge bruikt, in strijd met de bepa lingen van het VN-handvest, Argentinië dus. Ook de Ame rikaanse en Canadese afge vaardigde gaf uiting aan be grip voor de Engelse actie. De Britse gedelegeerde Sir Ant hony Parsons zei dat de vijan- delijheden vanzelf een einde vinden zodra de oorzaken er van zijn weggenomen. In Brussel hebben de NAVO- landen diot weekeinde hun steun aan Engeland bevestigd en opnieuw terugtrekking van de Argentijnse troepen geëist. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Ge meenschap zullen zich van daag en morgen beraden over voortzetting van de boycot van produkten uit Argentinië. COSTA MENDEZ: PARIJS De Verenigde Staten en West-Europa heb ben een grote fout gemaakt door Engeland te steunen in de Falkland-crisis. Dit heeft de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Nicanor Costa Mendez, dit weekeinde in een interview met het Franse dagblad Le Figaro verklaard. „Washington zal er nog vele jaren voor moeten boeten, maar ik weet niet of Europa met zijn economische sancties op de lange duur niet de grootste verliezer zal zijn, daar het kan worden vervan gen door Japan en enkele Oosteuropese landen, zoals Oost-Duitsland en zelfs Zuidamerikaanse landen." De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, zei dat hoe eerder het conflict wordt beëindigd, des te min der deze de traditioneel goede verhouding tussen Europea nen en Zuid-Amerika zal aantasten. De Franse president Mitterrand heeft zich in het conflict achter Engeland geschaard. Ook de Australische premier Malcolm Fraser verklaarde Engeland zonder meer te steu nen en te hopen dat de Britse actie effectief zou zijn. Een groep Latijnsamerikaanse landen zou overleggen over gezamenlijke stappen tegen Engeland, waaronder het mas saal terugroepen van ambassadeurs en het verbreken van di plomatieke betrekkingen. Het gaat daarbij om Panama, Peru, Ecuador, Bolvia en Mexico. Het officiële Russische persbureau heeft zijn propaganda- aanvallen op het Britse beleid inzake de Falkland-crisis voortgezet en de Verenigde Staten ervan beschuldigd voor een belangrijk deel verantwoordelijk te zijn voor de gevech ten. Volgens Tass hebben de ontwikkelingen „een gevaarlij ke wending genomen" en bedreigen zij de internationale vrede en veiligheid. In de verklaring wordt verder opgeroe pen tot „onmiddellijke stopzetting van het bloedvergieten". China heeft de strijdende partijen in de Falkland-oorlog op geroepen zich terughoudend op te stellen. Peking zei dat de landing van de Britse troepen kan resulteren in een verdere escalatie van het conflict.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7