Peerke" Donders in ome zaligverklaard /VD WIL UITSLUITEND JDA IN INTERIM KABINET Van der Louw: PvdA moet open staan voor alle partners weer ^NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MEI 1982 PAGINA 5 O: jongeren somber kans op werk 10SCH De meeste werkloze jongeren i de hoop opgegeven dat ze ooit een baan vinden. Ook bij schoolgaande jongeren verwachtingen dat ze werk krijgen niet >g gespannen. Dat bijkt uit een enquête KWJ, beweging van werkende jongeren, met NVV-Jongerencontact in Brabant [ehouden. ruim 800 ondervraagde werkloze jonge- -wacht driekwart dat de kans op een -erkeken is. De jongeren die wel werk (ongeveer evenveel) blijken overigens latig tevreden te zijn over hun baan. Bij i 1500 geënqueteerde schoolgaande jon- heerst eveneens groot pessimisme: 56 a fit van de meisjes en 41 procent van de erfis denkt geen baan te kunnen krijgen. /nleg driekwart van de meisjes en tweeder de jongens wil daarom doorstuderen. „Kolenafval gevaarlijk voor volksgezondheid" AMSTERDAM Afval ontstaan door verbranding of vergassing van kolen bevat dermate hoge concen traties zware metalen dat dit als che misch afval behandeld moet worden. Tot deze conclusie zijn een aantal milieu- en kolenorganisaties zater dag gekomen na een door de vereni ging Milieudefensie georganiseerde „kolendag". Volgens de organisaties, waaronder Natuur en Milieu en de Dordrechtse kolengroep SUC, zijn deze zware metalen - cadmium, zink, kwik, en het radioactieve radium - een groot gevaar voor de volksge zondheid. Volgens hen moet er spoe dig een inventarisatie komen van stortplaatsen van kolenafval. Brandweerlieden gedood bij felle brand in Hoogeveen HOOGEVEEN Twee vrijwillige brandweer lieden uit Zuidwolde zijn zaterdagnacht bij een felle brand in een winkelcomplex te Hoogeveen in de vlammen omgekomen. De 43-jarige auto monteur A. Schalk en de 38-jarige drogist E. Krikken werden rond drie uur in een meubel toonzaal ingesloten door het onverwacht hevige vuur. Hun lichamen konden pas zeven uur 's ochtends worden geborgen. De omvang van de schade de meubeltoon zaal, zeker vijftien winkels en een woonhuis werden in de as gelegd beloopt volgens de politie zeker tien miljoen gulden. Bij het bestrij den van de brand waren 50 spuitgasten en acht voertuigen betrokken. De brandweer bleef de hele zondag doorblussen. Cruiseschip zwaar beschadigd door brand MAARSSEN Het Nederlandse cruiseschip „Carlinda O." van de re derij „Williams ship charters" uit Schagen, is zaterdagmiddag door een brand op het Amsterdams-Rijnkanaal bij het Utrechtse Maarssen, vrii zwaar beschadigd. De vijfkoppige beman ning heeft zich met de zeventien Deense toeristen in veiligheid kunnen brengen. De schade bedraagt twee ton. De brand is ontstaan doordat een brandende straalkachel te dicht bij een gordijn stond en was te groot om met aan boord aanwezige middelen te blussen. Men meerde de boot ijlings af, ging van boord en de snel gealar meerde brandweer van Maarssen wist het vuur in anderhalf uur met hoge- druk-stralen te bedwingen. Onbemand Russisch ruimteschip gelanceerd MOSKOU De Sovjet- Unie heeft gisteren het on bemande ruimteschip „Progres 13" gelanceerd. De Progres zal goederen afleveren bij het ruimtela boratorium Saljoet /Sojoez Aan boord van het ruimte schip bevinden zich le vensmiddelen en allerhan de goederen, die het ver der functioneren van het ruimtestation moeten ga randeren. Oostduits gezin vlucht naar Westen WENEN Vier Oostduitsers, twee volwassenen en twee kinderen, zijn afgelo pen zaterdag in een vliegtuig, dat opsteeg in Hongarije, uitge weken naar Oosten rijk. Dit meldde het Oostenrijkse persbu reau APA. De Oostduitsers zijn gisteren in West- Duitsland gearri veerd, waar zij door familie werden opge nomen. Massaal Japans protest tegen kernwapens TOKIO Zo'n 400.000 mensen hebben gisteren in Tokio be- toogd voor de vrede en ontwa pening en tegen kernwapens. De demonstratie verliep vreed zaam en er deden zich geen in cidenten voor. De betogers riepen de Verenig de Naties en alle landen in de wereld op zich met het oog op het groeiende gevaar uit te spreken tegen dergelijke wa pens. De betoging in Tokio maakt deel uit van een nationa le campagne, waarbij tot nu toe in Japan 30 miljoen handteke ningen zijn verzameld voor een volledig verbod op kernwapens. )nze correspondent Cees Manders) [CAANSTAD ingaand op de wens :e broeder Giovan- yssen, bisschop van ;ogenbosch, verkla- u achtens ons aposto- tofeezag dat de eerbied- ','eüige dienaar Pietro meiers zalig genoemd worden, en dat de |ende januari als zijn pvierd kan worden." Johannes Paulus II deed —mededeling tijdens een f Tge eucharistie-viering 'U/St. Pietersplein zondag- om precies te zijn om "minuten over tien, en 'adat moment had Neder- rjP de persoon van de Til- Surinamer of Suri- Tilburger er een zalige 'borden er weinigen in land en heilig nog min der. De laatste heiligen wer den door Rome in 1867 ver klaard: de Martelaren van Go- rinchem. De laatste zalige is de Nederlandse missiezuster Anna Dierks die rond de eeuwwisseling door de Chine zen werd doodgemarteld. Zij werd al weer 25 jaar geleden zaligverklaard. De Vaticaanse krant Osserva- tore Romano van zondag gaat uitgebreid in op de religieuze en sociale merites van de Don ders: Donders, de profeet en apostel, de geloofsheld, het toonbeeld van onbaatzuchtig heid, onvermoeibaar werker en zielzorger onder de verwor penen der aarde in Suriname, enz. De paus vatte het zondagoch tend tijdens de Nederlandse preek zo samen: „Donders is een uitnodiging en een aan sporing tot hernieuwing en op bloeiing van het missionaire élan, dat met name vanuit Ne derland in de vorige en deze eeuw zulk een uitzonderlijke bijdrage heeft geleverd aan de zendingsopdracht van de Kerk." Volgens de paus heeft Donders juist als redemptorist (lid van de congregatie van de Allerheiligste Verlosser) de opdracht van de heilige Alfon- sus, de patroon van de orde, „op voortreffelijke wijze" uit gevoerd. Samen met Donders werden nog vier religieuzen zalig verklaard: twee Canadezen, een Franse en een Spaanse zuster. De plechtigheid buiten, onder de hete Italiaanse zon, duurde de gehele ochtend. Op de eerste rij rond het altaar zat premier Van Agt, die speciaal voor Donders' zaligverklaring naar Rome was gereisd. Ver der waren aanwezig de kardi nalen Alfrink en Willebrands en de bisschoppen Bër, Zwart kruis en Bluyssen, die formeel dus het verzoek tot zaligver klaring in het Vaticaan had ingediend. Suriname was ver tegenwoordigd door zijn (nieu we) eerste-minister Neijhorst, en mgr. Zichem, de bisschop van Paramaribo. De overige Surinaamse en Nederlandse aanwezigen waren talrijk: ruim honderd Surinamers, vrijwel allemaal schuilgaand achter hun nationale vlag, en zeker 1200 Nederlanders die met bussen en vliegtuigen naar Rome waren gereisd. Een groep Nederlanders had er volgens de wetten van de logica niet bij mogen zijn: het Tilburgs Mannenkoor (95 zan gers en 188 supporters). Hun vliegtuig, een KLM-charter speciaal voor de gelegenheid in Peerke Donders gedoopt, kon zondagochtend vroeg lan den ondanks een staking van luchtverkeersleiders, die vrij wel het gehele internationale luchtverkeer met Italië lam- legde. Op wiens voorspraak de Romeinse luchtverkeersleiders voor de Tilburgers een uitzon dering hebben gemaakt is on bekend. Waarschijnlijk is pre mier Van Agt daar zelf niet vreemd aan geweest, want hij moest gistermiddag met het zelfde vliegtuig mee terug naar Amsterdam. De plechtigheid in Rome werd gistermiddag besloten met een plechtige heilige mis in de St. Joachimkerk, de naamkerk van kardinaal Alfrink. Hier haalde het Tilburgs Mannen koor, dat er gisterochtend op het St. Pietersplein het zwij gen toe had moeten doen, de schade flink in, tot groot en thousiasme van de stampvolle kerk. „Als Peerke Donders al les had kunnen meemaken wat wij vandaag allemaal voor hem hebben gedaan, zou hij geglimlacht hebben," zei de ken Bijl. Maar Peerke Donders is er ook zalig mee geworden. De volgende Nederlander die op de nominatie staat om zalig verklaard te worden is de Nij- megenaar Titus Brandsma. Maar dit zal nog wel even du ren, want over hem zijn de meningen in het Vaticaan nog verdeeld. Paus Johannes Paulus II leidt voor de Ingang van de St.-Pieter de zaligverklaring van Peerde Donders. Een tapijt met de afbeel ding van Donders hangt boven de ingang van de basiliek. Links de afbeelding van de Franse zuster Anne-Marie Rivier, en geheel rechts die van de Canadese zuster Marle-Rosae Durocher, die eveneens zalig werden verklaard. 'J/If r^lrvolg van de voorpagina) de hand van de re- jjaten van het gesprek Wn Nijpels en Steen- Nijpels np zal de fractie van VVD in vergadering enkomen om een de- tieve beslissing te ne- fe J ovef het al dan niet /5jpgen van het voorzie- interimkabinet. Dit ieberaad zal vana- of morgenochtend 'éitsvinden. In VVD- wordt ernstig reke- gehouden met de andidaat- •ns. isumsters mogelijkheid dat de VVD zal aankoersen op de vor ming van een tussenkabi- net van uitsluitend CDA- ministers, als CDA en D'66 tesamen blijven wei geren de VVD bij het te voeren beleid te betrek ken. Men verwacht, dat met het CDA alleen wèl afspraken te maken zul len zijn. De Nijmeegse hoogleraar prof. mr. W.C.L. van der Grinten, die in 1977 de basis legde voor het eerste kabinet-Van Agt, vindt dat informateur Steen kamp zijn taak al met goed gevolg heeft volbracht. In een radio-interview zei Van der Grinten zondagmiddag dat Steenkamp zich er niet van hoeft te vergewissen of een interimkabinet van CDA en D'66 een eerste confrontatie met de Tweede Kamer zal doorstaan. Een dergelijk on derzoek stond ook niet in Steenkamps opdracht ver meld. Ook de formateur die moet worden benoemd om het kabinet definitief op po ten te zetten (algemeen wordt aangenomen dat dat Van Agt zal worden) hoeft zich niet te voren van steun in de Kamer te verzekeren, tenzij hem dit nadrukkelijk door de konin gin wordt gevraagd. Volgens Van der Grinten moet het in terimkabinet gewoon afwach ten hoe de Kamer het beleid beoordeelt. „Het zou overi gens wel een heel merkwaar dige zaak zijn als er een motie van wantrouwen zou worden ingediend tegen een kabinet dat slechts een korte periode zal regeren", aldus Van der Grinten. De commissaris van de konin gin in Groningen, H.J.L. Von hoff, heeft zondag voor de ra dio mr. W.F. de Gaay Fort man ervan beschuldigd, medeverantwoordelijk te zijn voor de kabinetscrisis. De Gaay Fortman, die vorig jaar september als informateur de weg vrijmaakte voor de vor ming van het kabinet van Van Agt, Den Uyl en Ter- louw, heeft volgens Vonhoff „een geweldige weeffout" ge maakt. „Hij heeft dit kabinet geforceerd tot stand laten ko men, tegen de zin van Van Agt in", aldus Vonhoff. Hij betreurt het dat vorig jaar tij dens de formatie „niet alle varianten, die voortvloeiden uit de verkiezingsuitslag, be hoorlijk zijn onderzocht en doorgerekend". De adviesraad van D'66 is za terdag in Rotterdam akkoord gegaan met een tussenkabinet van CDA en D'66. Wel doet de partij een beroep op de PvdA dit tussenkabinet een kans te geven. Voor de toe komst houdt D'66 een samen werking met de PvdA open. Samenwerking met het CDA in een tussenkabinet werd door fractieleider Brinkhorst „een onaangename maar on vermijdelijke situatie" ge noemd. Van een koerswijzi ging van D'66 is volgens hem echter geen sprake. >or \ssenkabinet HAAG Als het cioi ?eièl Deferimkabinet van CDA D'66 er zal komen, 1 len de opengevallen Itefeuilles van de 3A-ministers zeer krschijnlijk als volgt rden opgevuld: noi Male Zaken en Werkgele* °heid: Louw de Graaf, (-fractieleider van het en voormalig staatsse- fiflpris van Sociale Zaken. W: Hans de Boer (CDA), is staatssecretaris van W. terwijs en Wetenschap- I Wim Deetman (CDA), is staatssecretaris van lerwijs en Wetenschap- inlandse Zaken: Hans len Broek (CDA), thans •cretaris van Buiten- Zaken, lenlandse Zaken: Jan Vis lid van de Eerste Ka- huisvesting en Ruimte- i Ordening: nog niet be- |L De enige die tot nu toe fdeze post is genoemd, is P'66-er Hans Gruijters, [emeester van Lelystad. F de staatssecretariaten is jgeen beslissing genomen, i en D'66 zijn van me- dat voor de komende - regeerperiode een aan- Bepartementen wel zon- ïtaatssecretaris kan. DEN HAAG De demissio naire PvdA-minister André van der Louw wil dat zijn partij voortaan geen voorkeur meer uitspreekt voor bepaal de partijen waarmee ze het liefst zou willen regeren. Dit houdt tevens in dat de PvdA ook geen partijen meer moet uitsluiten als het gaat om poli tieke samenwerking. ^e PvdA moet willen rege i met elke partij die bereii s een groot deel van ons pro gramma uit te voeren. Wij moeten daarbij de VVD, het CDA en D'66 op gelijke wijze behandelen", zo zei Van der Louw zaterdag in een radio interview. Vorige week ver klaarde ook politiek leider Den Uyl al dat de PvdA geen blokkades meer tegen andere partijen moet opwerpen. Net als Den Uyl wil ook van der Louw liever niet meer in een kabinet met Van Agt zit ten. „Van Agt heeft de laatste tijd in het kabinet meer pro blemen gemaakt dan hij heeft proberen te overwinnen", al dus Van der Louw. Hij toonde Fractieleider Brinkhorst van D'66 stelde gisteren orde op zaken In zijn voortuin alvorens zich weer zjch verbitterd over de hou- aan de politiek te wijden. Hij voerde gisteren ondermeer een gesprek met minister Van Mierlo van ding die D'66 in de huidige Defensie over diens eventuele aanblijven. kabinetscrisis heeft ingeno men. „Ik heb altijd geijverd voor samenwerking tussen PvdA en D'66, maar er is nu geen enkele aanleiding meer om D'66 te prefereren boven het CDA. D'66 is een niet- christelijk CDA geworden", zo zei hij. Van der Louw voelt er weinig voor zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Vóór hij burgemeester van Rotter dam werd, heeft van der Louw enige tijd in de Tweede Kamer gezeten. „Dat was niet de gelukkigste periode in mijn leven", bekende hij. Ook minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) denkt er aan na de verkiezingen niet terug te komen in de Kamer. Hij zal, zo verklaarde hij in het radioprogramma In de Rooie Haan, binnen twee we ken zijn besluit bekend ma ken. Wel wil hij actief betrok ken blijven bij de discussies over de toekomst van de par tij en over de vaststelling van het verkiezingsprogramma, waarbij moet worden uitge gaan „van een keiharde analyse van de feiten en niet van illusies". Van Kemenade (onderwijs) had eerder dit be sluit bekend gemaakt Haig noemt antwoord van Brezjnev bemoedigend WASHINGTON De Ameri- kaanse minister van buiten landse zaken, Haig, heeft gis teren bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie heeft geantwoord op een brief van president Reagan, waarin hij oproept tot nieuwe onderhandelingen over beperking van de strate gische kernwapens. Haig gaf geen bijzonderheden, maar het Amerikaanse televi siestation CBS berichtte dat langs diplomatieke weg een datum voor de onderhandelin gen zou worden vastgesteld. Haig oegde eraan toe dat Brez- jnevs jongste verklaringen over strategische kernwapens „in wezen bemoedigend" wa ren, waarbij hij opmerkte dat de Russische leider hervatting van onderhandelingen had toegejuicht en het principe van aanzienlijke beperking van kernwapenarsenalen had geaccepteerd. Haig zei ten slotte dat informele besprekin gen hadden plaatsgevonden over een eventuele ontmoeting tussen hem en de Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken, Gromiko op de ontwapenings conferentie van juni in New York. Tijdens zo'n ontmoeting zou de weg kunnen worden geëffend voor/een ontmoeting tussen Brezjnev en Reagan. Duur shaggie LEIDEN Een 27-jarige man uit Den Haag draaide gistera vond een duur shaggie. De man reed op de A4, de snel weg Amsterdam Den Haag. Ter hoogte van de Europaweg stopte hij op de vluchtstrook om een shaggie te draaien. Toen de sigaret brandde, con stateerde de Hagenaar dat de auto met de rechterwielen in de berm was weggezakt en dat hij hem niet meer op de weg kreeg. Hij haalde de auto van de handrem en duwde hem van het talud af naar een pad langs de snelweg. Halverwege het talud wilde hij weer in de auto springen maar helaas ging de auto te hard. De auto reed over het pad en ver dween in de sloot naast het pad. Spaanse socialisten winnen verkiezingen MADRID De Spaanse So cialistische Partij (PSOE) is als de grote overwinnaar uit de bus gekomen bij de regionale parlementsverkiezingen, die gisteren zijn gehouden in het Spaanse gewest Andalusië. De verkiezingsuitslag is een zware slag voor de Unie van het Centrum (UCD), die onder leiding staat van premier Sote- lo. Zijn partij vergaarde zelfs minder stemmen dan de fas cistische Volksalliantie (AP) van ex-minister Fraga Iribar- ne. Ook de communisten leden een zwaar verlies. Volgens de nog officieuze telling heeft de PSOE meer dan de helft van de stemmen behaald. De AP kreeg 17 procent en de UCD 13 procent van de stemmen. Premier Sotelo gaf vannacht zijn nederlaag toe. Niet alleen de media maar ook vooraan staande politici binnen de UCD beschouwden de verkie zingen in Andalusië als een belangrijke test voor de rege ring in Madrid. Waarnemers verwachten dat Sotelo nu ge dwongen is vervroegde ver kiezingen uit te schrijven, die dan dit jaar nog zullen plaats vinden. Politiebureau Leiderdorp dag en nacht bemand LEIDERDORP Het bu- reau van de Leiderdorpse rijkspolitie aan de Hoogma- deseweg is met ingang van begin juni dag en nacht open. Het bureau fungeert vanaf dat ogenblik tijdens de nachtsurveillance als regio bureau voor de groepen Voorschoten, Hazerswoude, Alkemade, Nieuwkoop en Leiderdorp. Deze groepen bestrijken 14 gemeenten in de regio. Dat is onlangs be sloten op het periodieke overleg van de burgemees ters van de betrokken ge meenten met de rijkspolitie. De regionale samenwerking voor de nachtsurveillance da teert van september 1979. De samenwerkende bureaus zor gen voor voldoende materiaal en manschappen voor de sur veillance 's nachts die geleid wordt vanuit het regiobureau waar in de nacht een wacht commandant aanwezig is. De regionale samenwerking ver loopt erg goed. Bij de aanvang werd het regiobureau tijdelijk gevestigd in het politiebureau Hazerswoude totdat het Lei derdorpse politiebureau gereed zou zijn. Dat is sinds vorig jaar het geval. Het Leiderdorpse bureau is in de regio het beste uitgerust en ligt dichter bij de grotere bevolkingsconcentra ties van de regio. Zodra de re geling ingaat is het Leider dorpse bureau ook open tussen 23.00 en 07.00 uur. De telefoni sche alarmering via het poli- tie-alarmnummer 410041 blijft lopen via de alarmcentrale van het districtsbureau. Gebroken heup na aanrijding HOOGMADE Een 69-jarige inwoner van Vlaardingen. heeft zondag zijn heup gebro ken bij een ongeval op de rijksweg 4 richting Den Haag. De man zat in de auto bij zijn 33-jarige dochter uit Benne- broek. De auto raakte in de berm. doordat de vrouw in dr spiegel keek hoe het met haai een half jaar oude baby ging. De auto sloeg over de kop, maar kwam weer op de wielen terecht. De vrouw en de baby zijn voor onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Lei den opgenomen. WOLKENVELDEN DE BILT (KNMI) - Een lage drukgebied, met een kerndruk van 990 mbar, ten zuidwesten van IJsland, trekt langzaam richting Noorwegen. Een hier bij behorende zone met veel bewolking en lichte regen, die vanmorgen boven Ierland lag, zal de komende nacht ons land passeren. Naar het zich laat aanzien neemt de aktiviteit van de genoemde zone gelei delijk af en gaat de passage er van gepaard met veel bewol king. Regen van betekenis wordt hieruit niet verwacht. In de loop van de ochtend klaart het van het zuidwesten uit wat op en zijn er zonnige perioden mogelijk. De middag- temperatuur wordt ongeveer 18 graden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5