Henk Nooren winnaar in gedevalueerd toernooi Gomez naar overwinning Gerard Nijboer sleept Edwin Jongejans springt record in Aken SPORTTRIBUME THERESE WILMINK ALS ENIGE BOVEN MIDDELMAAI] Emssssi Suzanne Knip prolongeert titel MRG BBBBDOi LEIDSË COURANT MAANDAG 24 MEI 1982 PAGIN( EINDHOVEN Nederland zal niet met een volledige equipe zijn vertegenwoor digd bij het komende wereldkampioenschap springen, dat van 8 tot en met 13 juni in Dublin wordt gehouden. Die voor hip pisch Nederland choque rende conclusie dient te worden geveld naar aan leiding van de matige re sultaten tijdens het natio nale kampioenschap dat in Eindhoven werd afge werkt. Na een gedevalueerd toernooi, omdat voornaamste titelgega- digde Johan Heins ontbrak, kwam het kampioenslint voor de vijfde keer in het bezit van Henk Nooren. De ruiter uit Moergestel bleef als enige tij dens het kampioenschap met de Inmiddels 15-jarige viervoe ter Funest, die nu door het le ven gaat als Opstelan, fout loos. De winnende combinatie zal echter in Dublin ontbreken, omdat een dergelijk kampioen schap te veel van het goede wordt voor de in Eindhoven erg safe springende Funest. Er zijn nog wel pogingen in het werk gesteld om de nieuwe en oude nationaal-kampioen. die donderdag vader werd van een dochter, in Dublin op Pluco rond te laten gaan. maar de ei genaar Smulders denkt er niet aan zijn vierVoeter aan een an der dan dochter Irma beschik baar te stellen. En laatstge noemde combinatie beschikt niet over voldoende ervaring om in Dublin ons land op waardige wijze te vertegen woordigen. Wel naar de Ierse hoofdstad gaan in elk geval Rob Ehrens met Oscar Drum en Anton Eb ben met Jumbo Design, die in Eindhoven geen hoofdrol ver tolkten en mogelijk Gerd Meier, die met Casimir in de eindrangschikking als tweede eindigde. De beslissing over het al of niet uitzenden van de ex-Duitser Meier, valt in de loop van deze week. Met Meier kan in elk geval nog een gooi worden gedaan naar het lan- dengoud. zonder Meier is bij voorbaat prolongatie van het brons van Aken (WK '78) uit gesloten, omdat een equipe minimaal uit drie lellen dient te bestaan. De grootste klap kreeg de Ne derlandse Hippische Sport bond en vooral chef d'équipe Ben Arts pal voor dit kam pioenschap te verwerken, want Johan Heins bleek zijn top- paard Larramy te hebben ver kocht aan Nelson Pessoa en kon derhalve niet in Eindhoven en Dublin uitkomen. Deze ver koop leek het afscheid van de 34-jarige ruiter uit De Wijk van de internationale springsport te zijn. Met Heins verliest de paardesportwereld een stijlrui- ter bij uitstek en -een man die er steeds voor zorgdë zijn ma teriaal op tijd in vorm te heb ben. Zijn grootste succes boekte hij in 1977 in Wenen toen hij de Europese titel opeiste en ook met de equipe goud veroverde. Een jaar later vertolkte hij een hoofdrol tij dens het WK in Aken, maar greep uiteindelijk individueel net naast brons, maar inde wel weer een medaille met de lan denploeg. Het laatste huzaren stukje werd vorig jaar in Mün- 'chen herhaald tijdens het EK dat in een volledig Duits suc ces eindigde. Het afscheid'van Heins van de topsport komt niet geheel onverwacht. Bijna aan het slot van hetJndoor-sei- zoen verkondigde hij al indien hij er niet in slaagde een spon sor voor zijn kostbare paarden te vinden in Dublin voor het laatst internationaal te starten. Zo ver komt het nu dus niet Niet op zichzelf De verkoop van Larramy staat echter niet op zichzelf. Langza merhand beschikt de gehele internationale top over paar den die in Nederland zijn ge fokt of hun opleiding hebben gehad. Amazone Smith won laatst al de wereldbeker met een Nederlands gefokt paard en ook Koh-i-noor, de succes volle viervoeter waarmee Rob Ehrens fürorë maakte, en Livi- us van Emiel Hendrix verhuis den evenals Fairway en Dreamkeeper van laatstge noemde naar het buitenland. Larramy komt na Dublin in Ca nadese handen. In de Ierse hoofdstad zal Jo- hap Heins overigens, wel aan wezig zijn, maar dan als coach van de Braziliaanse ploeg, die in Nelson Pessoa nu met Lar ramy een sterke troef'telt. Deze verkoop bepleit nog maals de overweging van de instelling van een soort Olym piadefonds naar Dqits voor beeld, waardoor voorkomen wordt dat toppaarden naar ka pitaalkrachtiger landen verhui zen. Verder moet koste wat kost worden geprobeerd meer sponsors warm te maken voor de springsport. Een systeem la Piet Raymakers, de kam pioen van 1980, geldt daarbij als goed voorbeeld. Rayma kers is weliswaar nog niet hele maal terug aan de Jop, maar heeft dank zij steun van vier geldschieters weer de beschik king over een aantal talentvolle paarden. Nu moest hij met Ri- cardo, dat hem ter beschikking wordt gesteld door Gerrit Vee- neman, nog genoegen nemen met de vijfde positie, maar geldt zeker als een belofte voor de toekomst. Dat laatste gaat ook op voor Albert Voorn, nu derde pal achter Gerd Meier, Willy van der Ham (gedeelde vijfde), Jan Tops en Sven Harmsen. Laatstgenoemde werd met Re- trial, voor het laatste onder deel ver in de achterhoede ge rangschikt, fraai winnaar van de grote prijs van Eindhoven. De combinatie maakte in de barrage waarvoor zich ook Gerd Meier en Henk Nooren plaatsten (laatstgenoemde trad omdat hij al zeker was van de titel niet meer voor de extra rondgang aan), maar één fout tegen Meier twee. Er was voor de 38-jarige ex-Duitser vol doende voor een reservekam pioenschap, waardoor hij nu alsnog op een retourtje Dublin hoopt. Geen strobreed Ook zijn internationale schor sing (hij werd betrapt op het toedienen van doping) legt hem geen strobreed meer in de weg, omdat zijn straf juist afloopt op de openingsdag van het WK. Chef d'equipe Ben Arts twijfelt echter nog aan het inzetten van Meier in de Ierse hoofdstad, omdat Casimir pas hersteld is van een ziekte. Meier: „Casimir kan het grote werk aan. Daar hoeft Arts niet aan te twijfelen. Hij staat er donders goed weer voor. Alles springt hij weer. Nu kunnen ze wel zeggen dat ie zuinig springt, maar dat heeft hij al tijd gedaan, dat weten ze toch. Ik weet zeker dat Casimir in Dublin in elk geval het einde zal halen". Over springvermogen beschikt de viervoeter van de ruiter- van de stal van Tuyl in elk geval voldoende, daar hoeft niet aan te worden getwijfeld. Wel is het de vraag of Anton Ebben met Jumbo Design het grote werk nog aan kan. In Eindhoven ging de combinatie uit£ en Duin weliswaar go©, maar Rotterdam 1979 I vers in het geheugen.ij Drum en Rob Ehrens L een dergelijk toernooi F blin aan als winnaar I grote prijs van Den maar de vorm van «c speelt nu eenmaal rol, alsmede het in houden van de zenui wat dat laatste betrel bijzonder jammer dal Heins er niet meer bij die begeleidde zijn te» ten altijd optimaal, menigmaal de vruchti geplukt. AKEN Edwin Jongejans (De Randstad) heeft in het West Duitse Aken een grote interna tionale schoonspringwedstrijd gewonnen. Voor het eerst in de geschiedenis wist een Neder lander een toernooi te winnen waaraan de sterke Oost Euro pese landen meededen. Met een puntenrecord van 594,25 zegèvierde hij voor de Rus Vla- demir Semenko die tot 573,15 punten kwam. De clubgenoot van Edwin Jon gejans, Wessel Zimmermann werd met een puntentotaal van 527.55 derde. Bij de heren kwamen 46 springers uit elf landen op de 3-meterplank in actie. Bij de dames uit evenzo veel landen 46 springsters. Daphrte Jongejans werd hier vijfde en moest in de uitslag al leen springsters uit Rusland en Oost Duitsland voor laten gaan. De Russin Alabiewa en de Oost Duitse Tollner kwa men beide tot 452,10 punten. De Russin Andrejkina werd derde met 446,20. Met een puntentotaal van 438.05 kwam Daphne Jongejans op de vijfde plaats. De Haagse Jolanda van Ruyven werd met 357.90 pun ten elfde. Trainer/coach Rob Voorbij was erg ingenomen met def ties: Enkele weken ging het tijdens de Eurq in Zweden minder goed jammer dat de KNZB t4 sloten heeft om geenl springster of springer 4 wereldkampioenschap» sturen. Het is duidelijk ropa Cup in Londen misser en het is.jamm© bond op een wedstrijd gaan". ROTTERDAM Twee za ken markeerden zaterdag de tweede internationale marathon van Rotterdam: de overwinning van de Mexicaan Rodolfo Gomez en de terugkeer van Ge rard Nijboer. Twee jaar geleden duelleerde het tweetal op <je brede boule vards van Moskou, waar Nijboer het zilver greep en Gomez, nadat hij tot 35 ki lometer het veld had aan gevoerd, uiteindelijk tevre den moest zijn met de zes de plaats. Dat Gomez ondanks de minder gunstige weersomstandighe den toch nog op een interna tionaal uitstekende tijd van 2 uur 11 minuten en 57 secon den uitkwam, had de Mexicaan- voor een zeer groot gedeelte te danken aan het voortreffelij ke tempowerk, dat Nijboer, zoals afgesproken, tot 21 kilo meter leverde. Toen stapte de Nederlander zeer tevreden uit de wedstrijd. ..Ik heb nergens last van ge had. Niet van mijn knie, noch van mijn heup", aldus de op merkelijke fitte Nijboer. Nijboer had zich uitstekend van zijn taak gekweten. Zijn „opdracht" was het sterke in ternationale veld in 1 uur 4 mi nuten en 30 seconden door de eerste 21 kilometer te bren gen. Nijboer en een andere Nederlander, Van Oss, die na 'vijftien kilometer - hij liep veer tien dagen geleden in Amster dam zijn eerste marathon - af haakte, deden het kopwerk op het snelle Rotterdamse par koers, waar met name Gomez en de Amerikaan Kirk Pfeffer een aanval op het wereldre cord (2.08.13 van Alberto Sala- zar (VSt) hadden willen doen. Voor Pfeffer werd het al snel een teleurstelling, want de Amerikaan, die in 1979 de ma rathon van Enschede won, viel al na twaalf kilometer terug uit de kopgroep van negen lopers, waarvan verder deel uitmaak ten: Buhmann (VSt), East (Eng), Marczak (Pol), Stahl (Zwe) en de Noor Simonsen. Ook Buhmann moest zijn con currenten laten gaan. Na twin tig kilometer, toen Nijboer zijn werk bijna had gedaan, waren alleen nog Gomez, Marczak en East over. De hoge vochtigheidsgraad, de stijgende temperatuur, waar door nat schoeisel opdroogde en veel blaarvorming optrad, hadden inmiddels hun tol geëist. Na bijna 23 kilometer was Gomez met zijn lange pas sen los van zijn belagers en de Mexicaan passeerde het 25 ki- lometerpunt in 1 uur 17 minu ten. Die tussentijd was nog al tijd goed voor een prestatie onder de 2 uur 10 minuten, een grens, die Gomez nog nooit gepasseerd is. Hij ver grootte zijn voorsprong voort durend. Na dertig kilometer had hij bijna dertig seconden voorsprong op Marczak. East had al bijna een minuut verlo ren. Inmiddels was Rudie Ver riet, die lange tijd in gezel schap van Jacques Valentin had gelopen, opgerukt naar de zesde plaats, waarmee hij de eerste Nederlander was. East staakte kort na de dertig kilo meter de strijd wegens blaren en Verriet kwam zelfs op de vierde plaats, toen hij de Noor Simonsen passeerde en de Zweed Stahl in de rug kon kij ken. Stahl zou onbereikbaar blijven. Ook toen de lopers na 35 kilo meter de luwte van hét Kra- lingse Bos verlieten en op de Maas-boulevard de harde wes tenwind pal tegen kregen. Go mez, die gemiddeld zijn vijf ki lometers aanvankelijk net bo ven de vijftien minuten liep, kreeg langs de Maas een forse tik. want zijn achtste vijf kilo meter gingen in 16 minuten en 51 seconden. De Mexicaan bleef echter onbereikbaar en toen hij zegevierend over de eindstreep ging, begon de sterke Marczak aan-zijn laatste ronde op de Coolsingel, waar vele tienduizenden verzameld waren. De Pool finishte in 2.13.27 en bleef daarmee pre cies drie seconden binnen de limiet, die zijn nationale bond voor uitzending naar de Euro pese kampioenschappen in Athene (6 tot 12 september) heeft gesteld. De Nederlandse limiet (2.14.00), waaraan Valentin en Verriet hadden willen voldoen, zat er voor geen van beiden in. Valentin, vorig jaar derde in Rotterdam, staakte na dertig kilometer de strijd 'met een pijnlijke knie en Verriet achtte zichzelf niet in staat aan die eis te voldoen. Het ziet er dan ook naar uit dat Nederland in de Griekse hoofdstad vertegen woordigd zal worden door Ge rard Nijboer en Cor Vriend, die in Maassluis (2.13.28) en Am sterdam (2.12.15)- ruimschoots aan de eisen van de KNAU vol deden. Opvallend werk leverde Gerrit van Essen (Edam), die als vijfde eindigde en zijn per soonlijk record met ruim twee minuten verbeterde, alsmede de Limburger Peter Rusman. f die in zijn eerste marathon als negende finishte. Een halve mi nuut achter Bram Wassenaar werd de 51-jarige Piet van Al phen elfde in 2.27.09. Rudy Verriet was de beste Nederlander in de marathon van Rotterdam met plaats. De nieuwe kampioene Therese Wilmink in actie op de brug, het onderdeel dat de beslissing in het nationale kampioenschap zou brengen. ROTTERDAM Gaat het nou eigenlijk wel of niet goed met het Nederlandse damesturnen? Volgens trainingscoördinator Hans van Zetten wel, puur cijfer matig bezien beslist niet. Recente internationale evenementen zijn op wei nig anders dan een desillu sie uitgelopen en interna tionaal heeft Nederland moeite zelfs maar met de middelmaat mee te draaien. In dat beeld paste ook de nationale titelstrijd dit weekeinde in Rotter dam, gewonnen door The rese Wilmink, die niet uit blonk door spectaculaire prestaties, maar een flau we indruk achterliet. Daar tegenover stelt Van Zet ten evenwel een nieuwe lich ting turnsters, die nu nog „in de grondverf staat", maar over een paar jaar voor successen moet zorgen. Daarom vooral wil Van Zetten zijn contract met het KNGV, dat per 1 juli afloopt, dolgraag verlengen. „Ik stel Oooc nog vijf en een half jaar te blijven, zodat ik ook het rendement heb van al les dat nu op poten is gezet. Daarna ©migreer ik naar de Verenigde Staten". Omdat de ontwikkelingen in het buitenland natuurlijk ook niet stilstaan, is het nog maar de vraag of de turndames stréks inderdaad een aanzien lijke vooruitgang kunnen de monstreren. Bovendien, zo stelt ook Van Zetten, zijn voor een zo ideaal mogelijk situatie op z'n minst goede faciliteiten nodig. En de vooruitzichting daarop zijn niet florissant, want ook het KNGV bezuinigt fors. Punt ter discussie is eveneens het semi-internaat op Papendal, waar de bond over niet al te lange tijd vanaf wil, maar dat Van Zetten de komende jaren als onmisbaar beschouwt. Hoewel ook hij op den duur naar een decentrali satie toe wil. Therese Wilmink werd zater dag in elk geval een kampioe- AMERSFOORT Suzanne Knip heeft zaterdag in Amers foort haar titel Moderne Ritmi sche Gymnastiek (MRG) ge prolongeerd. De turnster uit Badhoevedorp had felle con currentie van Irma Borgsteede uit Utrecht. Knip behaalde 37.05 punten, Borgstede slechts vijfhonderdste minder. De laatste nam een dag later evenwel revanche door drie van de vier titels te veroveren in de onderdeelfinales. Borg steede was de sterkste bij hoe pel, knots en lint. Knip werd daarop tweede, maar was wel de beste met het touw. ne die haar opleiding nog op Papendal heeft liggen. Als eni ge turnde ze boven een gemid delde van 9.00. Wilmink ein digde op 73.70 punten, terwijl nummer twee Miriam Eigen- huysen de middelmaat aan voerde met een totaal van 70.40. Ook al riepen Hans van Zetten en bondstrainster Leo- na Horvath in koor, dat de jury terecht streng had gewaar deerd, wie niet minimaal 72 punten turnt in een achtkamp (verplichte- en keuzestof), stelt in feite niets voor. Terugval Wilmink kwam niet vert o1 redelijk gedegen oefe met onder meer een tilt schroef tijdens de vrijJm ning. Haar enige conc^ Mirjam Eigenhuysen ve&( al in een vroeg stadiulte kansen door een misluk goefening. Halverwege;" stiel en de afsprong rdl slecht verzorgd onderi tC dit kampioenschap. Z< jy Debbie Amson, toch een keer volledig naast! N venste legger. gi Alles bij elkaar weinic E voor tevredenheid, ook d< wat obligate toestelfinal 0\ gisteren waar Wilmink, bi genhuysen de vier titels! cr ling deelden. Of het n^b, optreden van Carlo Eer zijn geweest, een turns! het formaat eekhoorn f l pré-olympische klasse,^ het niveau van de meisje niet misstond, ta laatste ontwikkeling H| Van Zetten zijn hoop.® jaar", vertelde hij, ..war|| alle leeftijdsgroepen vi£| sters die een dubbele p konden springen van v ook nog een dubbele si jaar zijn dat er respeci- negen en twee. Dat i&i dat het niveau in de br4 gestegen. Wat niet weg dat er nog veel te vee|| worden gemaakt op balk. Maar dit jaar is e|| gewerkt aan de inhoudn oefeningen. Volgend L pas kunnen we stabilise perfectioneren". DICK H0i Een hard oordeel misschien, maar het schets de huidige si tuatie bij het damesturnen. Met dienverstande, dat de beste Nederlandse van dit mo ment, Monique Kaaks, niet meedeed. De technische lei ding achtte het verstandiger haar buiten de piste te houden omdat ze een periode van te rugval doormaakt en een mid delmatige klassering in de Rot terdamse Alexanderhal haar meer kwaad dan goed zou doen. Een wat gedevalueerde titelstrijd dus, waarvoor ook Elien Dees (zesde na de ver plichte oefenstof van donder dag op Papendal) nog wegens ziekte moest afzeggen. Voeg daarbij dat subtopper Marja Huyting net twee maan den uit het gips is met een her steld middenvoetsbeentje en dat titelverdedigster Ingrid Bol- leboom is gestopt, en de nau welijks interessante titelstrijd is verklaard. Zelfs kampioene

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20