leAdóe ©omci/ntSH Inelle Britse actie om rort Stanley te heroveren - VD beslist over toekomst van kabinet *M'/a DODEN EN GEWONDEN IN VERKEER f» 3 ARGENTIJNSE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN; BRITS FREGAT IN BRAND olse vakbondsman vrij gens slechte gezondheid jvanakue rde rlandse sionaris )676DenHaag Dode en drie gewonden op rijksweg 4 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /ü.75. Maandag 24 mei 1982,72e jaargang no. 22276 Limburg tegen Holland met Ton Thie in „Minivoetbal" op Ned. I om 19.05 uur. Om 21.55 uur au pair-meisjes in Parijs. Op Ned. II om 22.00 uur de ombudsman met nieuws over schadeloosstellingen over va kantie. Om 22.30 uur „Sonja" met gasten van diverse plui mage. HET W/EER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 10 graden. In de middag ongeveer 18 gra den. Matige zuidwesten wind. Zon op: 5.33; onder: 21.41 uur. Schev. hoogw.: 4.56 en 17.36 uur. Laag: 13.22 uur. i doden bij aanslag §se ambassade eiroet i. t|0ET Bij een bomexplosie in een auto Ie ingang van de Franse ambassade in het lijke deel van Beiroet zijn vanochtend ,gens acht mensen gedood. Onder hen be- "an n zich twee veiligheidsfunctionarissen en srsp ensen, die voor de ambassade in de rij >nei:n om een visum aan te vragen. In maart ril van dit jaar vonden er ook al anti- e aanslagen plaats. Een organisatie, die eilige Oorlog noemt, heeft vanochtend de [woordelijkheid opgeëist voor recente igen. Maar het is niet duidelijk of de bom- ie van vanochtend ook door deze organi- s gepleegd. ihei Tweede cupfinal ook op tv HILVERSUM - De donderdag op nieuw te spelen Britse cupfinal Tottenham Hot- spur-Queenspark Rangers, die zater dag na verlenging in 1-1 eindigde, zal ook rechtstreeks worden uitgezon den op de Ned. tv. Dit wordt een kwestie van* loten tussen de KRO en de VARA. KLUNDERT Drie mensen zijn om het leven gekomen en een persoon is zwaar gewond geraakt bij een ver keersongeluk afgelopen nacht in het Noordbrabantse Klundert. De auto raakte door onbekende oorzaak van de weg. Zeven personen zijn zaterdag gewond geraakt door een botsing van drie auto's op de rijksweg Alkmaar- Den Helder ter hoogte van Schoorl- dam. De rijksweg was geruime tijd geblokkeerd waardoor kilometers lange files ontstonden. 35 procent met teveel op achter 't stuur LICHTENVOORDE Bij een alcoholcontrole in het Gelderse Lichtenvoorde in de nacht van zaterdag op zondag bleek 35,7 procent van de gecontroleerde au tomobilisten met een bor rel op achter het stuur te zitten. De politie contro leerde 126 auto's. Van de 45 bestuurders die een blaasproef moesten afleg gen, hadden er 28 zo veel gedronken dat zij een rij verbod kregen opgelegd. Lichte aardbeving in Limburg MAASTRICHT De provincie Limburg en het grensgebied in België en Duitsland zijn zaterdagmorgen getroffen door een lichte aardbeving, die voor zover bekend nergens schade heeft aangericht De beving deed zich om acht uur voor en had een kracht van 4 op de schaal van Richter. Vermoedelijk heeft het het epicentrum zich bevonden in het ge bied tussen Bom, Sittard en Susteren. Aan deze aardbeving ging om 6.41 uur een iets lichtere vooraf, aldus een woordvoerder van het KNMI in De Bilt. De politie kreeg veel telefoontjes van mensen die waren verontrust door de trilling die ze een seconde of drie vier voelden. Op 2 maart van dit jaar deed zich op dezelfde plaats een aardbeving voor met een kracht van 3,75. Bevingen van een dergelijke kracht zijn door velen te voelen. Schade aan bijvoorbeeld slecht onderhouden huizen gaat pas ontstaan bij bevingen met een kracht van 4.3 op de schaal van Richter. V LONDEN BUENOS AI RES Drie dagen na de intocht op Oost-Falkland is het Britse invasieleger begonnen aan het tweede deel van de operatie: de opmars naar Port Stanley. Een onderdeel daarvan zou de nog niet offi cieel bevestigde her overing zijn van het voor al voor de Argentijnen be langrijke vliegveldje van Goose Green aan de zuid kant van Oost-Falkland. itse parachutist houdt een gevangen genomen Argentijnse militair scherp in het De jonge Argentijn, die na de overgave bij Port San Carlos op de Falkland- en gisteren gevangen werd genomen, draagt een trui van de Engelse marine, ij meer deze trui werd door de Engelsen achtergelaten toen de eilanden door Ar- 'ië werden veroverd. Militaire en politieke des kundigen in Londen heb ben er de afgelopen dagen geen twijfel over laten be staan dat een snelle land-, zee- en luchtaanval op Port Stanley nu dringend gewenst. Volgens de Brit se regering is een her overing van de hoofdstad van de Falkland Eilanden nog een kwestie van da gen. Na een dag van betrekkelijke rust (zaterdag) hebben Argen tijnse vliegtuigen gisteren nieuwe aanvallen uitgevoerd op het Britse bruggehoofd rond Port San Carlos, waar vrijdag ongeveer 5.000 Britse militairen aan land zijn ge gaan. De woordvoerder van het Britse ministerie van' de fensie, Ian McDonald, maakte vanmorgen bekend dat zeker zes, maar mogelijk negen Ar gentijnse vliegtuigen zijn neer gehaald. Tegelijkertijd moest hij echter toegeven dat bij Ar gentijnse tegenaanvallen een Brits fregat in brand is gescho ten, waarbij een militair om het leven,is gekomen en vijf man gewond raakten. Het was nog niet bekend of het schip als verloren moet worden be schouwd. De Argentijnse militaire woordvoerders geven zoals sinds het uitbreken van de cri- Een archieffoto van het door de Argentijnen tot zinken gebrachte fregat „Ardent". De Argentijnse luchtaanval van gisteren vond plaats op het moment dat Britse oorlogs correspondenten hun versla gen naar Londen doorgaven. Sky hawk- en Mirage-ge- veehtsvliegtuigen bestookten de Britse oorlogsschepen. Het vuur werd beantwoord met luchtdoelsgeschut, raketten vanaf Britse oorlogsschepen en Harrier-gevechtsvliegtuigen. Van vijf Mirages en een Sky- hawk staat het vast dat zij in zee zijn gestort. Hetzelfde lot trof zeer waarschijnlijk nog een Mirage en twee Skyh- waks. Eerder op de dag waren al drie Argentijnse helikopters neergeschoten. Alle Britse toe stellen zouden ongedeerd op de vliegdekschepen „Hermes" en „Invincible" zijn terugge keerd. sis gebruikelijk is een ge heel ander beeld van het ver loop van de gevechten. De schade aan Britse zijde zou veel groter zijn dan Londen meedeelt, de Britse mededelin gen over Argentijnse verliezen zouden „leugens en propagan da" zijn, maar buitenlandse journalisten klaagden er giste ren over dat er van Argentijn se zijde over de werkelijke stand van zaken weinig viel te vernemen. Onder de Argen tijnse militaire leiders zou gro te verwarring heersen. Het meeste gevaar lopen mo menteel de Britse oorlogssche pen in de nauwe zeestraat tus sen Oost- en West-Falkland. Daar werd vrijdag het fregat „Ardent" in de grond geboord, waarbij 22 bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Ook het gisteren in brand ge schoten fregat lag in die zee straat voor anker. Pagina 7 Britse invasie met thee verwelkomd. n onze parlementaire redactie) HAAG Iriforma- ^teenkamp wil uiter- Tiorgen de laatste leggen aan zijn in- tie-arbeid. Vanmid- zou Steenkamp. de leiders Meijer en Nijpels (VVD) igen om hen te vra- zij bereid zijn, het de interimkabinet DA en D'66 op zijn te beoordelen en et onmiddellijk weg ;h nmen. Het is al zo goed als zeker, dat de PvdA een motie van wan trouwen tegen het kabinet zal indienen. Zowel fractievoorzit ter Meijèr als politiek leider Den Uyl dreigden hier eind vorige week al mee. Het hangt daarom van de opstelling van de VVD af, of het interimka binet levensvatbaar zal zijn. Zoals bekend heeft VVD-voor- man Nijpels tot nu toe steeds gezegd, het kabinet alleen te zullen gedogen als de VVD in vloed op het te voeren beleid krijgt. CDA en D'66 zijn echter niet bereid, beleidsafspraken met de VVD te maken. Pagina 5: VVD wil uitslui tend CDA in kabinet Aanblijven Van Mierlo erg onzeker DEN HAAG Het is hoogst onzeker of Hans van Mierlo, de huidige demissionaire minister van Defensie, zitting zal willen hebben in het te vormen interimkabinet van CDA en D'66. De ex-leider van D'66 zou vandaag zijn besluit bekend maken en toelichten. Van Mierlo uitte vorige week ernstige bezwaren te gen het deelnemen van D'66 aan het beoogde tussenkabinet, om dat de partij zich daarmee naar zijn oordeel teveel zou verwijde ren van de PvdA. Van Mierlo wordt vanavond geïnterviewd in Achter het Nieuws (Vara). De adviesraad van D'66, die zaterdag in Rotterdam vergaderde, nam onder luid applaus een motie aan waarin stond dat „alle D'66-bewindslieden" over moeten stappen naar het interimkabi net. Fractieleider Brinkhorst heeft gistermiddag een langdurig gesprek met Van Mierlo gevoerd. .dkkrii Fractieleider Brinkhorst van D'66 ontving minister Van Mierlo gisteren In zijn woning. AU Jan Jozef steii^ een van de meest voor- ide leden van de Pool- set ant ontvangen? Bel tussen 19.00 uur nummer 071- i uw krant wordt dezelfde •bezorgd. se dissidentengroep KOR die zichzelf vorig jaar december had ontbonden, is vrijgelaten. Aan zijn gevangenschap kwam een einde, omdat zijn gezond heid slecht is geworden. Het nieuws over de vrijlating van Lipski kwam gisteren, een dag nadat Paluszynski ac tief in de verboden vakbond Solidariteit in West-Berlijn tegenover journalisten liet we ten dat honderden mensen, die het Poolse regime verwerpen, wachten op een visum om het land te kunnen verlaten. Verder had Paluszynski ge zegd, dat geïnterneerde leden van Solidariteit in gevangen schap worden gemarteld. Hij beschreef een kelderruimte, die door gedetineerden de „blauwe cel" wordt genoemd. In deze cel binden, aldus Pa luszynski, „verscheidene be wakers" gevangenen op een tafel en duwen hen een hard cilindervormig voorwerp on der hun rug totdat zij bewuste loos raken. De 27-jarige mevrouw F.M.H.J. ger en schoonzusje in een van Bommel-De Jong uit Voor- auto, die op de rijksweg 4 rich- burg is zondagavond overle- ting Den Haag reed. Bij de af- den na een auto-ongeluk. De slag Hoge Rijndijk kreeg de vrouw zat met haar man, zwa- auto vermoedelijk een klap band, waardoor hij tegen de vangrail terechtkwam en van het talud afreed. De echtge noot en het schoonzusje moes ten zwaargewond in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden worden opgenomen. De zwa ger kwam daar met lichte ver wondingen terecht. Drie doden en een zwaargewonde bij botsing LEIMUIDEN Drie pereo- nen zijn in de nacht van zater dag op zondag om het leven gekomen bij een aanrijding op de provinciale weg'van Lei- muiden naar Alphen. Een vierde persoon raakte zwaar gewond. De 22-jarige J.N. van Ewijk uit Gouda reed met zijn 18-jarige broer R.T.H.M. van Ewijk met de auto uit de rich ting Alphen. Ter hoogte yan de Drechtbrug raakte hij met twee wielen in de berm en kwam daarna op de verkeerde weghelft terecht. Daar botste hij frontaal op een auto uit de richting Leimuiden. De twee broers werden op slag gedood. De 29-jarige mevrouw J.J. Be- zemer-Griffioen uit Alphen, inzittende van de andere auto, overleed eveneens ter plaatse. Haar evenoude echtgenoot moest met zware verwondin gen in het Academisch Zie kenhuis Leiden worden opge nomen. ALKMAAR In ternational Ro nald Spelbos van AZ '67 heeft wegens rug klachten, opge lopen In de eer ste bekerfinale wedstrijd tegen FC Utrecht, bondscoach Rij vers moeten meedelen niet beschikbaar te zijn voor de voetbalinterland morgen op Wembley tegen Engeland. Ook zijn clubgenoot Hugo Hovenkamp zal wegens een blessure ontbreken. Rijvers heeft nu de Ajacied Willem Kieft opgeroepen als vijftiende speler. Wim Kieft (rechts) gaat wel naar Wembley, Ro nald Spelbos meldde'zich af. AZ '67 en Genua akkoord over Peters ALKMAAR Hoewel AZ '67 en de Italiaanse eerste- divisieclub Genua afgelopen zaterdag definitief over eenstemming bereikten over de overgang van Jan Pe ters, is het bestuur van de Alkmaarse club nog niet anders gaan denken over het ontslag van hun mid denvelder Kristen Nygaard. De transfer van Peters, die een driejarig contract tekende, levert AZ '67 welis waar anderhalf miljoen gulden op, maar ondanks de teamverzwakking door het vertrek van Peters en het stoppen van Jós Jonkers wil men nog niet terugko men op het besluit drastisch te bezuinigen om zo doende de belangrijke Nygaard te kunnen behouden. Rellen rond Haarlem-Ajax HAARLEM Zelfs de sportief gezien interessante wedstrijd tussen het dit seizoen opzien barende Haar lem en landskampioen Ajax heeft niet zonder wanor delijkheden mogen verlopen. Dertig supporters van Ajax werden zatermiddag al bij Halfweg door de poli tie achterhaald omdat zij zich op gestolen fietsen naar Haarlem begaven. De fietsen werden in beslag geno men, de fans konden lopend verder. Na afloop van de wedstrijd (1-3) volgden nog drie aanhoudingen. Voorts werd door Ajax-supporters een trein flink beschadigd, terwijl er ook nog iemand niet van de noodrem kon afblijven. Twente klaagt Ron Jans aan ENSCHEDE FC Twente zal vrijwel zeker bij de tuchtcommissie of de arbritragecommissie van de KNVB een klacht indienen tegen Ron Jans. De linker spits van PEC Zwolle kwam vrijdag met de Enschedes club mondeling tot overeenstemming over een drieja rig contract, maar tekende dezelfde avond een verbin tenis met dezelfde looptijd bij FC Groningen, dat op zoek moest naar een alternatief voor de naar Feye- noord vertrekkende Peter Houtman. FC Twente ver wijt Jans incorrect handelen en hoopt via de klacht Jans eventueel te kunnen dwingen alsnog voor de En- schedese club te kunnen tekenen. Treling en Melis naar Ekeren? DEN HAAG Chris Treling en Harry Melis van FC Den Haag zijn in onderhandeling met de Belgische vierdeklasser Germinal Ekeren. De twee partijen kun nen elkaar wel vinden, maar het bestuur van FC Den Haag vindt de aanbieding van Ekeren, de club van Johnny Jansen (ex-FC Den Haag), te laag. FC Den Haag trok dit weekeinde de zeventiejarige Ton de Roode van Roodenburg aan en vond Roel Timmer (ex-trai'ner Blauw Zwart) bereidt als scout te gaan op treden. Reclame en clubs AMSTERDAM Ajax, Feyenoord, AZ '67 en PSV. Dat zijn in dezelfde volgorde de clubs die voor een sponsor het meest interessant zijn om via shirtrecla me een naam uit te dragen. Die conclusie is getrokken door het bureau Inter Football, dat in nauwe samen- werkin<jmet Volmac voor het bedrijfsleven een onder zoek heeft ingesteld. Er is gekeken hoeveel minuten TV-zendtijd is verworven gedurende de afgelopen drie seizoenen, het aantal millimeters dat de foto's in de pers heeft beslagen, de toeschouwersaantallen en ne venfactoren als de mening van deskundigen, de resul taten van de Fair Play-cup en het doelsaldo. Zo heeft AZ in het topjaar 1980-1981 „omgerekend" voor 7 miljoen gulden TV-zendtijd gehad. Met de Europese bekerduels erbij is dat bedrag 26 miljoen. Bayern Miinchen in problemen MUNCHEN Bayern München zal woensdag in de fi nale van het Europa Cup 1 toernooi tegen Aston Villa waarschijnlijk drie belangrijke spelers moeten missen. Het meespelen van Paul Breitner, Wolfgang Dremmler en Bernd Dürnberger is wegens blessures onzeker. Aston Villa treedt in de Rotterdamse Kuip waarschijn lijk wel aan met sterspeler Gary Shaw. Hij is genezen verklaard van een knieblessure. Manager Tony Berton van Aston Villa woonde zaterdag de competitiewed strijd van Bayern München tegen Arminia Bielefeld bij. Hij zei na afloop: „De reis was de moeite waard. Zelfs al ontbraken drie belangrijke spelers, ik weet nu zeker dat Aston Villa de volgende Europese bekerhouder wordt". Jastremski waarschijnlijk ijshockeycoach LEEUWARDEN Bob Jastremski is één van de be langrijkste kandidaten voor de functie van bonds coach bij de Nederlandse IJshockey Bond. De vroege re trainer-coach van onder andere GIJS en Utrecht was al eerder in deze functie werkzaam. Het afgelo pen seizoen was hij in West-Duitsland actief bij onder andere eredlvisieploeg ERC Schwenningen. Naast Ja stremski staan ook de Fin Kaj Matatamaki en de Tjech Jiri Horesovsky op het verlanglijstje van de NIJB om de opengevallen plaats van Gustav Bubnik in te ne men.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1