ierrit Solleveld iet meer nerveus an Heugten en Kiggen onderuit frontaal Forse boetes Drama-Jonak the MAANDAG 24 MEI 1982 SCHIJNDEL De jury In Olympia's Ronde is niet mals met het uitdelen van tijdstraf- fen. In de etappe van zaterdag kregen niet minder dan zes renners een halve minuut „aan de broek" wegens duwen en/of geduwd worden. Top scorer was de ploeg van Ben van Erp met drie betrapte (Al- bert Jansen, Cornè Heeren en Leon Nevels. De andere „zon daars" waren Hekmans, Hoon- dert en Van Muiken. INDEL Zelf begint Gerrit Solleveld nu ook te ge in een goede afloop van Olympia's Ronde. Vrij- nd, met het „uitstapje" naar het Zuidlimburgse tvilland nog voor de wielen, had de yvestlander er it al te veel fiducie in. Maar gisteren, na de Ko- it in Limburg en de terugreis naar het Limburg- en de main die recentelijk zijn twijfels openlijk de liet zich ontvallen: „Ik word niet meer ner- woordelijk voor de men- jnwenteling is in de eer- lats Gerrit Solleveld zelf. i het decor waar hij vo- r zijn oranje leiders-trui verspeelde aan de :he Krasnov, zorgde hij or dat het oranje nog r rond hem werd gedra- met alle -positieve, con- 'toies voor de „moraal" het er werkelijk op aan J volstond de Westlandse |et met het consolideren i positie, maar ging hij jde aanval, om zodoende jeen de directe concur- op nog grotere achter- Je zetten, maar ook om "Igen zelfvertrouwen te d.tijopzet slaagde Solleveld volle honderd procent. 820|op de drafbaan in g telde hij zatérdag imponerende solo. in- reventien seconden bo- i, meer dan een minuutv winst op zijn directe 20-frenfen. i, in de rit van Schaes- iar Schijndel acteerde ld minder nadrukkelijk •rgrond, maar deson- ileef de schade tot een beperkt. In de vijf irke kopgroep die in de jats van sponsor Jap D om de dagprijzen ging l, bevond zich namelijk Aén renner (Peter Hof- it Roosendaal) uit de in h van het klassement. u rist van de Westbraban- vrof Solleveld bedroeg ech- 5eniar een handvol secon- 9 |fi dan ook nog voorna- loor de bonificatie voor 'inst. Hofland, Jan Wim Bartol en de ilikov bleven maar net Ie greep van de eerste i. waarin alle voor het nt belangrijke renners iwoordigd waren. De Jtrov, die op basis van fintkracht gold als de amste kandidaat voor gprijs, verspeelde zijn doordat hij in de laat- >meter de verkeerde werd gestuurd. Op de loest de ontredderde bij zijn „koerscorrec- over het trottoir ■ijden, zelfs de eerste Gerrit Solleveld is nog steeds trots leider in Olym pia's Ronde. mannen van het peloton (van Poppel en Wekema) laten voorgaan. Gerrit Solleveld zag de ontwik keling in de slotfase met een gerust hart aan. nadat het er in een eerdere fase enige keren wat dreigend had uitgezien. Zowel zaterdag até zondag werd serieus geprobeerd hem uit het zadel te lichten. In de Koninginnerit van zater dag had een kopgroep met on der andere de Rus Petrov, Van Poppel. Schür en de Tjech Voldyna op een gegeven mo ment meer dan anderhalve mi nuut voorsprong, waardoor Solleveld op dat moment „vir tueel" leider-af was. Toch maakte de renner uit De Lier zich niet nerveus. Ik wist dat twee van mijn ploeggenoten (Plantaz en Moons) in de kop groep zaten, zou Solleveld la ter zeggen. Van nóg groter be lang was echter de weten schap die Solleveld in zijn ach terhoofd meedroeg. Ritten in heuvelachtig terrein kan hij aan. Tenslotte had hij zich in het Italiaanse Giro Delle Regio- ni de meerdere getoond van de Russische geweldenaar Soekhoroetsjenkov. Op de Keuteberg, de venijnsti- ge klim van het ronde, tekende de wending ten goede voor Solleveld zich af. Hij legde er SCHIJNDEL In de op winding over de manier waarop Gerrit Solleveld in de tweede etappe van Olympia's Ronde de con currentie te kijk zette, bleef het sportieve drama van de Tjechische klimmer Jonak vrijwel onopge merkt. Jonak, die op de Keuteberg (stijgingsper centage 22 procent) was meegeslopen, toen een groep met onder anderen Solleveld, Van Poppel, We kema, Snijders. Klein, Boom, en Arie Hassink de jacht op de eenzame Tje chische fietser Voldyna in tensiveerde, nam het initia tief over toen zijn landge noot was ingerekend. Maar juist op het moment dat Jonaks aanval met succes bekroond leek te worden, sloeg het noodlot toe in de vorm van een lekke band. Op zichzelf had het geen onoverkome lijk probleem behoeven te zijn, ware het niet dat de bemanning van de algeme ne materiaalwagen had verzuimd een order van de wedstrijdleiding om Jonak te vergezellen op te vol gen. Door die nalatigheid, verergerd doordat de veel te laat arriverende mate riaalwagen de arme Tjech ook nog pardoes voorbij reed, verkeerde de ruime voorsprong van Jonak in een achterstand op de groep-Solleveld. Voor Hans Boom, Frits van Binsbergen en Peter Hoondert, die vochten voor aansluiting met de kopgroep, was de pech van Jonak een gelukje. De ijzersterke Tjech nam de drie Nederlanders, „op sleeptouw" naar de kop groep. Jonak en Boom handhaafden zich daarna tot de finish in de voorste rijen, maar Hoondert en Van Binsbergen hadden zich tijdens de door Jonak geleidde achtervolging ge forceerd en verloren ten slotte beiden bijna drie mi nuten op de groep, waaruit ritwinnaar en klassements leider Solleveld zich twintig kilometer voor het einde losmaakte. Door een onoplettendheid tijdens de ravitaillering kwamen zaterdag de Rus Cerasimov en John Roozenburg ten val. de basis voor het achterhalen van de vluchters. Toen die fase eenmaal achter de rug was en het directe gevaar was afge wend. had Solleveld kunnen volstaan met het controleren van de koers. Maar de West lander koos niet voor de ge makkelijkste weg. Integendeel: hij zocht (en vond) het initiatief op de Hulsberg, een verrader lijke klim bij Simpelveld, op ruim 20 kilometer van de fi nish. „Solleveld reed zo goed dat ik hem opdracht heb gege ven aan te vallen. Dat moest op de Hulsberg gebeuren, om dat dat de laatste moeilijke be klimming was. De Fromberg is niet steil genoeg om succesvol te kunnen demarreren", luidde de toelichting van ploegleider Jan Gisbers, die zijn rijzige pu pil geknipt vindt vóór wedstrij den in heuvelachtig terrein. „Klimmetjes tot duizend meter kan Solleveld best aan, maar voor de echte cols moet je een ander type renner zijn", aldus Gisbers. Niet aanvallen In de etappe van gisteren hoef de Solleveld niet aan te vallen. Zijn voorsprong op naast de concurrent Van Poppel be droeg immers meer dan hon derd seconden. En dat is voor Olympia's Ronde heel wat. Toch hing er tussen Schaes- berg en Schijndel een sensatie in de lucht, omdat Hofland, die voor het begin van de etappe 2.29 achterstand op Solleveld telde, op 50 kilometer voor het einde 2.45 voor de.groep van Solleveld uitdaverde. Het zag er tamelijk dreigend uit, vooral ook omdat zijn metgezellen Koelikov en Petrov (beiden Sovjet-Unie), Bartol en Hofland (beiden Driessen), de later door pech teruggeworpen Rene de Boer (Mako) en Jan van Dam (Batavus) er allen be lang bij hadden zo ver mogelijk voor te blijven. De samenwer king was dan ook perfect. Wat ook in het voordeel van de dappere aanvallers was, was dat de Russen in de eerste volggroep het tempo zo veel mogelijk hielden. Maar toen Solleveld en zijn ploeggenoten zich aan de kop van het eerste peloton zetten, veranderde het beeld. De „Paarse trein" was eenvoudig niet te stoppen. Toen ook de renners van Ga zelle, die de tweede plaats van Van Poppel te verdedigen had den, zich aan het front meld den, brokkelde de voorsprong van Hofland en de zijnen even snel af als hij was ontstaan. Aldus sloeg Gerrit Solleveld de zoveelste aanval Op zijn positie en reputatie af. Dat moet hem vertrouwen geven voor de naaste toekomst. Hij rijdt im mers formidabel. Voor sommi ge van zijn ploeggenoten geldt dat echter niet zo zeer. En aangezien Olympia's Ronde vooral een ploegenspel is, staat de eindoverwinning van de Westlander nog lang niet vast. HARRY BRINK De ceremonie bllaire van de Ne- jJse Grand Prix zijs- oss. die gisteren in werd verreden, Jlaats in de stromen- Maar dat mocht winnaars nauwelijks eren. August Muller kenist Cor van der or aanvang van de lis de dood voor de I omdat Van der Bijl drager dan enorm in Heel zou zijn. waren tevreden met hun ning voor eigen Toch moesten de er zesduizend toe- ers ook een bittere [ken. De regerende kampioenen en tot gisteren leiders in het klas sement na twee Grand Prix's, Ton van Heugten met bakkenist Frits Kig gen, gingen fors onderuit. Het vorig seizoen zo succes volle duo reed gisteren in Gendt niet één volle ronde uit. Na pakweg 300 meter na de start van de eerste manche kwam Ton van Heugten, die samen met de Zwitser nog een bliksemstart maakte, in bot sing met diezelfde Grogg. Van Heugten kwam ten val en kreeg de motor in zijn rug. Ook Kiggen raakte geblesseerd. Beiden werden naar een zie kenhuis in Nijmegen vervoerd. De kwetsuur van Kiggen viel achteraf mee. Ton van Heugten zal drie da gen in het Radboutziekenhuis in Nijmegen moeten blijven. De wereldkampioen vertelde na dat er tientallen foto's gemaakt waren en hij door diverse art sen was onderzocht: „Een dokter heeft me verteld, dat er drie wervels zijn ingedeukt. Je kan het gebroken noemen. Ze zitten nog wel op de goede plaats, maar ze zijn geknakt. Het had nog veel erger kunnen zijn. Ik heb geluk dat mijn rug spieren zo goed zijn ontwik keld, anders was mijn rug in tweeën gebroken". Voor wat betreft de Grand Prix van Belgie, op 6 juni, luidt het advies van de dokteren om niet te starten. „Het zou even tueel kunnen, maar dan zou ik enorm veel pijn moeten lijden en dat is niet verstandig", al dus Ton van Heugten. „We kunnen België beter overslaan en ons optimaal voorbereiden op de Engelse Grand Prix van 18 juni". Van Heugten ontzenuwde ook de berichten dat hij door Grogg uit de baan zou zijn ge drukt. „Na de snelle start had ik niemand naast me", aldus Ton van Heugten. „Omdat ik zo hard reed. dacht ik ook niet dat iemand me zou achterha len. Hoe Grogg accelereert, is mij een vraagteken. Toen ik uitweek voor een bocht, zag ik hem plotseling. Het was een beoordelingsfout van me. Grogg heeft geen enkele schuld. Ik geef toe dat hij mij in het verleden wel eens van de baan heeft gereden, maar dat was nu beslist niet het ge val". Gelukkiger •s^T-v» - moment van de zijspanwedstrijden in Gendt. Rechts de combinatie /Van der Bijl die de editie zou winnen. Andere Nederlanders waren gelukkiger. Naast Muller was het vooral Jan Bakens met diens nieuwe bakkenist Pol van Vliet, die goed kon meeko men. Het tweetal pakte zestien WK-punten die hen meteen óp de tiende plaats van het klas sement brachten. Ook voor Rein van Gastel, Marie Bens. Ton Bens, en Ben Janssen wa ren puntjes weggelegd. Geen onverdienstelijke dag voor de nationale rijders, zij het dat Wil van der Laan een beetje uit de toon viel. De pechvogel had zich zaterdag vrij gemakkelijk geplaatst voor de Grand Prix, doch kreeg tijdens de tijdtrai- ning gisteren machinepech, terwijl hij maar drie van de ver plichte vijf ronden had afge legd. Zodoende mocht hij toch niet starten. Toch redelijke successen voor de Nederlanders dus. hoewel na gisteren ook gesteld mag Ton van Heugten wordt per brancard afgevoerd, hetgeen voor de wereldkampioen een stevige streep door de rekening betekende voor zijn kansen op titelprologatie. worden dat ook de buitenlan ders alle reden hadden tot te vredenheid. Krijgen zij normali ter maar zeer weinig punten mee in de Hollandse Grand Prix, dit keer zaten ze ook voorin, getuige de overwinnin gen van respectievelijk Grogg en Fox. Mullers bijrijder Cor van der Bijl daarover: „In Gendt ligt een echte buiten landse baan. Afgezien van een stukje zand bij de uiterwaar den en het geringe hoogtever schil in het terrein is het voor gasten eigenlijk een thuiswed strijd. Ik zelf vind het rijden op zo'n baan wel leuk, want het is spectaculairder, maar een ech te Hollandse race is het niet geworden. Hadden we in een zandbak gereden, ik denk dan aan Reek bijvoorbeeld, dan hadden mannen als Grogg het veel en veel moeilijker gehad. Muiter en ik, zijn natuurlijk niet ontevreden na vandaag, maar eigenlijk moet de KNMV voor zo'n Grand Prix mee een zand- baantje uitzoeken. Zijn wij Ne derlanders ook eens in het voordeel". „Ik denk dat de overwinning in Holten enkele weken geleden een enorme stimulans is gë- weest voor de rest van het sek zoen. August had die thuis wedstrijd nog nooit gewonnen, en toen is het gelukt. Dat komt vooral omdat momenteel bij ons 3jles op rolletjes loopt. De machine is perfect, en ook de samenwerking tussen August en mij verloopt optimaal. Ik heb me geen betere baas kun nen wensen. We hebben na tuurlijk wel een beetje geluk gehad vandaag, want als het tien minuten eerder was gaan regenen, dan waren we in de problemen gekomen. De weer goden waren ons zeer gunstig gezind. Daarbij hebben we vandaag ook de bevestiging gekregen, dat we op een harde baan met de concurrentie goed kunnen meekomen. Dat geeft veel zelfvertrouwen voor de toekomst en wellicht volgen nog enkele punten". HENNIE BOEVINK Wembley zonder veel betekenis Het Nederlands elftal, dat morgen op Wem bley aantreedt tegen Engeland, is een team dat weer na veel vijven en zessen het levens licht heeft gezien. Kees Rijvers, wiens grillig- en nukkigheid die hem als clubcoach al zo vaak kenmerkten zich in zijn nu onge veer een jaar durende bondscoachschap al weer regelmatig heb ben voorgedaan, heeft vorige week bakzeil moeten halen. Eerst verklaarde Rijvers dat hij alle taken op het gebied van vertegen woordigende elftallen aan zich wilde trekken; vervolgens riep hij dat hij het toernooi van Jong Oranje in Toulon links zou laten laten en tenslotte moest hij toch van zijn hoogste baas (Vilé) afreizen. Rijvers voerde voor zijn aanvankelijke weige ring om het door hem zelf tot belangrijk ge bombardeerde toer nooi in Zuid-Frankrijk te laten schieten aan dat clubs (Haarlem en Ajax) hadden bepaald dat ze geen spelers zouden afstaan voor dat evenement. Haar lem en Ajax hadden daarvoor de rechtsgel dige reden dat de com petitie voorging en dat het Nederlandse pu bliek recht had op een zo sterk mogelijke op stelling, al was de competitie al beslist voor beide teams. Rijvers gaf voor dat niet te accepteren. Hij wenste eindelijk eens ruim baan voor de oranjeteams, een op zich voor een bonds coach geheel te res pecteren opstelling, maar wel één die lijn recht in strijd is met de houding die Rijvers als otubcoach ooit innam. Nu hoeft iemand na tuurlijk niet voor eeu wig te worden beoor deeld op een bepaald standpunt dat hij eens innam, elke functie heeft tenslotte zijn ei gen verantwoordelijk heden. Maar de Omme zwaai die Rijvers vori ge maakte riep op zijn minst enige vragen op. Inmiddels selecteerde Rijvers overigens een spelersgroep die ook vragen opriep. Rijvers was degene die na de uitschakeling voor het toernooi om de wereld titel in Parijs tegen Frankrijk riep dat het over een andere boeg moest worden gegooid en dat de jeugd meer kansen moest krijgen. En wat gebeurt er? Rij vers nodigt oudgedien den als Kees van Kooten, Ruud Krol, Piet Schrijvers, Johnny Rep, Hugo Hovenkamp en Arnold Mühren uit. Doordat van het kwar tet spelers van AZ '67, Metgod, Spelbos, Ho venkamp en Peters, drie spelers inmiddels hebben moeten bedan ken wegens blessures werd alsnog een door Rijvers niet voorziene verjonging doorge voerd. Maar Kieft en Rijkaard werden pas in tweede instantie aan de groep toegevoegd. Waarbij het vreemd blijft dat de bonds coach het optreden op Wembley, dat door En geland als een nuttige test voor het WK in Spanje wordt be schouwd, kennelijk heeft opgevat als een afscheidstoernee voor de oudere garde. In plaats van het treffen ook als een bruikbare gelegenheid te zien om jongeren opnieuw te laten proeven van het grote werk. Engeland - Nederland wordt daar door een oefenduel zonder erg veel diep gang en betekenis, waarmee Kees Rijvers zijn imago echter wel weer van een deukje heeft voorzien. Waar door de vraag actueel wordt hoe lang de klei ne bondscoach het nog zal volhouden. Op deze manier lijkt het twijfel achtig of hij de nog kleine vier jaar van zijn contractduur uitdient.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11