Lekker eten voor bejaarden noodzaak Na acht jaar aarzelen maakt D'66 de oversteek hofb hof"b Ui.lHLJjLULÜ:aiR HOOGLERAAR VERPLEEGGENEESKUNDE J. MICHELS: de BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 MEI 1982 PAGIlj iBinawsi«Bia»iiii>rsiiiia STEENKAMP „Fijn dst u er bent". Het zijn z'n eerste woorden op de pers conferentie die maandagmor gen klokke tien begint, We nebben geen seconde te lang hoeven wachten, want infor mateur Piet Steen kamp, hoog leraar in hét sociaal recht aan de Technische Hogeschool in Eindhoven is een man van de klok. Minzaam glimlachend blikt hij het zaaltje in perscen trum Nieuwspoort rond, waar een gezelschap van ongeveer zeventig journalisten, fotogra fen en cameralieden met pen of camera in de aanslag de man met de dwingende twin- kei ogen gadeslaat. „Voor som migen van u is dit misschien een vroeg tijdstip, maar u moet weten dat ik normaal ge sproken op dit moment al col lege sta te geven", veront schuldigt hij zich. Dan zet hij met een flitsend gebaar een bril op en steekt van wal over de opdracht die de koningin hem heeft verstrekteen op lossing zoeken voor de kabi netscrisis. „Voor alle duidelijkheid nog even dit", zegt hij nadrukke lijk, terwijl hij een dictaatca hier met dicht opeengekrab- belde aantekeningen open- slaat „Ik ben géén CD A-in for mateur". Enkele aanwezigen fronsèn de wenkbrauwen. Wat zullen ive nou krijgen? Heeft de man die jarenlang streed zelfs de bijnaam St Eenkamp verwierf, zijn geesteskind de rug toegekeerd? Maar Piet is alweer een zin verder. „Ik ben een informateur, die afkomstig is uit het CDA. Afkomstig uit U moet dus goed begrijpen dat ik hier niet vóór of namens het CDA zit te werken, want ik heb momenteel maar één baas, u weet wie ik bedoel". Aha, Piet zit op de formalisti sche toer. Zeker, zijn baas of liever gezegd bazin is wat dit karwei betreft de ko ningin en niemand anders. De formele inleiding verdrinkt echter al gauw in een zee van gelach, als één der aanwezigen na het „u weet wie ik bedoel" droogjes opmerkt: „Natuurlijk. De paus van Rome" OOGKLEPPEN Informateur Steenkamp. Ach, de oude tijden herleven weer. De VA RA-televisie vertoont maandagavond opnieuw de beroemd geworden beelden uit de zomer van 1971, toen Steen- kamp als informateur de basis legde voor het kabinèt-Bies- heuvel. Piet in de tram van Scheveningen naar het Bin nenhof, Piet in zijn werkver trek in het gebouw van de Eerste Kamer, Piet die een de monstratie geeft van de uiltjes die hij tussen de bedrijven door knapt: liggend op een di van, de ogen bedekt met klep pen die de KLM op lange vluchten aan haar passagiers verstrekt.. Gijs van der Wiel, de massieve baas van de Rijks voorlichtingsdienst die als woordvoerder van Steenkamp optreedt, citeert dinsdag tegen over de pers nog eens het tele gram dat de jonge minister van Justitie Dries Van Agt in 1971 aan Steenkamp stuurde, toen deze na zijn informatie- arbeid voor een vakantie naar de Canarische eilanden ver trok. „Mijn vriend en politieke heiland, vaarwel naar uw Ca- narisch eiland". De oogkleppen heeft Steen- kamp deze keer niet bij zich, maar zijn oude gewoonte om elke morgen om half zeven op te staan en des avonds rond half elf zijn sponde weer op te zoeken is nog ongewijzigd ge-, bleven. Dinsdagmorgen om- acht uur reeds ontbiedt hij in zijn hotel aan de Lange Poten, op honderdvijftig passen van het Binnenhof, CDA-fractie- leider Ruud Lubbers voor een ontbijtgesprek. Een gevolg daarvan is dat Lubbers wan gen en kin aan het eind van de middag al een zware five o'clock shadow" vertonen. Ei genlijk zou de man zich op dit soort dagen twee keer per et maal moeten scheren. SCHOENEN De volgende ochtend is Lub bers opnieuw om acht uur de klos. Het ontbijt met zijn par tijgenoot is Steenkamp kenne lijk goed bevallen. Als Lub bers aan het begin van de avond een persconferentie geeftkrijgen enkele journalis ten een plotselinge aanval van slappe lach en stoten anderen elkaar verkneukeld aan. De voeten van de CDA-fractielei der blijken gehuld in een zwarte en een bruine schoen. „Een voetfout", bromt iemand die in een grijs verleden Wel eens sportverslagen heeft ge schreven. Lubbers heft de handen ten hemel als hij op zijn tweekleurig schoeisel ge wezen wordt „Je bent de zo veelste al die dat zegt Zo zie je waar die vroege gesprekken met Steenkamp toe kunnen leiden. M'n ogen zaten nog dicht toen ik me vanmorgen aankleedde". BRINKHORST Binnenhof vanwege zijn ver zameling modieuze monturen nu en dan aangeduid als „Brilly the Kid", heeft woens dagmorgen te lijden onder de werkdrift van vroege vogel S teen kamp. De klok in huize Brinkhorst wijst nog geen kwart voor zeven aan als de telefoon gaat.. Aan de andere kant van de lijn deelt Steen- kamp opgeruimd mee dat hij met Laurens Jan nog even een paar zaken op een rijtje wil zetten alvorens hii met Lub bers aan de ontbijttafel zal aanschuiven. Het vroege ont waken komt Brinkhorst overi gens wel goed uit, want om tien uur zal in de Tweede Ka mer de fractie van D'66 bijeen komen om een belangrijk be sluit te nemen: meedoen in een tussen kabinetje met het CDA of de handen vrij houden en het CDA een paar maanden alleen laten regeren. Voor de deur van de fractieka mer wacht de gebruikelijke groep nieuwsgaarders gelaten' de gebeurtenissen af. Het frac- tieberaad duurt lang. veel te lang om de uitkomst ervan nog gedetailleerd in de avond bladen te kunnen laten af drukken. Jammer. Morgen is het Hemelvaartsdag en dat be tekent: geen kranten. De ver dere ontwikkelingen van deze dag zullên vrijdag pas in ge drukte vorm kunnen verschij nen. Rond half twee doemen in de gang een gedistingeerde vrouw en een meisje van een jaar of vijftien op. Het blijken de echtgenote en dochter van Brinkhorst te. zijn. Mevmuw Brinkhorst wil haar man spre ken, maar een medewerkster van het D'66-secretariaat maakt duidelijk dat zulks nu echt niet kan. omdat haar man veel te druk bezig is. De alou de zegswijze „zaken gaan voor het meisje" wordt hier tref fend in beeld gebracht. Gebo gen over een tafeltje staand schrijft mevrouw Brinkhorst een briefie, De medewerkster belooft, dat het ,zo snel moge lijk aan Laurens Jan zal wor den overhandigd. it NIJPELS Op hetzelfde moment jï de banden van de ft VVD-fractieleider Edj zich een weg over de hp rijlaan dié naar het voert. Premier Van Aw hem daar uitgenódiai een lunch, omdat hu eens wat nader met dj liberale voorman keri\ maken. „Hartstikke kf het Heel gezellig", zeg opgetogen als hij Zweék ter op het Binnenhof gekeerd. „Misschien deze zomer zelfs met I mee naar de Tour de Hij zou proberen, dat ter Post voor me te heeft-ie beloofd". Wat de voormalige woons Jacob Cats nog meer is ken. wil Nijpels niet .maar wie de politieke j kelingen volgt zal daak duur waarschijnlijk II wel achter komen. ij DICK VAN RIETSCl BEEK „Appelmoes". De heer Toon Nelissen noemt maar wat. „Dat kan je, hup, in een bakje kwakken en op tafel kledderen. Lekker mak kelijk, maar mij krijg je er niet voor. Ook appelmoes moet je afgarneren. Glad strijken. En dan, met een mesje, inkartelen. Hori zontaal en verticaal, zodat er mooie vierkantjes ont staan. In één van de hoe ken leg je een rood kersje. Wat kost dat nou? In zo'n groot blik van een paar gulden zitten honderd kersen. Ik snii ze door midden, dan neb ik er tweehonderd. Want eten zo is het toch? doe je ook met je ogen". Als chef-kok van het ver pleegtehuis Kalorama in Beek, bij Nijmegen, staat Toon Nelis sen in hoog aanzien. Vanwege zijn persoonlijke kwaliteiten, maar ook doordat zowel de pa tiënten als de staf Nelissens vakgebied van eminent belang achten. Hetgeen eens temeer zal blijken op een symposium dat volgende week donderdag (27 mei) in Utrecht wordt ge houden over „Ontwikkelingen binnen de Bejaardenvoeding": De directeur van Kalorama, dokter Joop Michels, zal daar een inleiding houden, waarin hij aandacht vraagt voor voor al de sociale aspecten van eten en drinken in bejaarden- en verpleegtehuizen. „Want voe- dingstechnisch valt er aan be jaardenvoeding niet zo bar veel meer te verbeteren", al dus Michels die tevens hoogle raar is in de verpleeggenees- kunde. „Maar eten en drinken houden nu eenmaal meer in dan de benodigde eiwitten en koolhydraten naar binnen werken. Zeker voor bejaarde mensen, die terugvallen op hun basisbehoeften, is ook de zintuigstrelend functie heel belangrijk. Het moet lekker zijn, je moet ervan kunnen ge nieten. Er wordt ook heel veel over gepraat. Op1 het weer na, is het het belangrijkste ge spreksonderwerp. Samen eten verbroedert ook. Aan de maal- tijd kom je het makkelijkst met elkaar in contact. Verder moet je de tijdsoriënterende functie van voeding niet on derschatten. Komt het bezoek vóór of na het eten? Leggen we nog een kaartje na de avondboterham? Zo wordt de tijd ingedeeld" Protestacties Dat aan de „meerwaarde" van voeding voor oudere mensen vaak te weinig aandacht wordt besteed, mag bijvoorbeeld blij ken uit protestacties die be jaarden in Den Haag en Am sterdam recentelijk onderna men tegen een te flauwe en te lauwe hap. En voordat bejaar den in het geweer komen, moet er wel wat aan de hand zijn. Ook in verpleegtehuis Kalora ma kan niet elke dag aan alle individuele wensen van de ruim tweehonderd patiënten tegemoet worden gekomen. Prof. Michels: „Het probleem met veipleég- en bejaardente huizen is: *t zijn confectiepak ken. En van een confectiepak kan je nooit het maatpak ma: ken, dat die ene man of vrouw nou echt als gegoten zit Maar je kan wel wat verstellen hier en daar. Je kunt aan persoon lijke voorkeuren wel enigszins tegemoet komen. Dat proberen we bijvoorbeeld te doen met onze dieetkaarten. Als hier een nieuwe patiënt arriyeert, komt de kok bij hem of haar op bezoek om samen na te gaan in hoeverre het eten aan de persoonlijke wensen kan worden aangepast. Elke dag biefstuk zou natuurlijk te dol worden, maar als de patiënt bepaalde dingen extra lekker vindt, houdt de kok daarmee wel degelijk rekening. Ieder een mag twee voorkeursge rechten opgeven en twee din gen die hij of zij per se niet door de keel krijgt Dat wordt dan op de dieetkaart aangete kend' De dieetkaart geeft bovendien aan of de betrokken patiënt een grote dan wel een kleine Chef-kok Toon Nelissen: „Er Is een heel stevige band tussen de koks en c Dat stimuleert ons ook, natuurlijk". eter is terzake voor-, hoofd-, nagerechten en broodmaaltij den. Zodat het beeld ontstaat van mevrouw A. die graag ex tra veel soep heeft, extra groente, weinig aardappelen en als toetje bij voorkeur van- illevla gebruikt. Méneer B. blijkt een normale hoeveel heid soep te wensen, nimmer bietjes, ook nooit speklapjes en ten alle tijde een extra portie aardappelen. Als daarbij ver der in aanmerking wordt ge nomen, dat de koks elke dag twee menu's samenstellen, mag de mogelijkheid om te kiezen alles bij elkaar redelijk groot worden genoemd. Het belang dat Kalorama aan eten en drinken hecht, blijkt ook hieruit, dat de keuken de hele dag voor iedereen toegan kelijk is. Chef-kok Nelissen: „De mensen kómen hier een praatje maken en koffie drin ken. Er is een heel stevige band tussen koks en patiënten. Dat stimuleert ons ook, na tuurlijk. We vinden het leuk om het eten zo lekker en geva rieerd mogelijk te maken. Eén keer in de week doen we „bui tenlandse dag". Nasi goreng, chili con carne, babi panggan. V9or hoogtijdagen laten we menu's drukken en komt er altijd iets bijzonders op tafel. Gefrituurde vogelnestjes val len bijvoorbeeld erg in de smaak. Komende Pinksteren maken we kip-filet in blader deeg". Op feestdagen wordt het eten ook niet op tableaus opge diend, zoals op gewone dagen om praktische redenen onont koombaar is, maar worden de gerechten in schalen op fraai gedekte tafels uitgeserveerd. Personeel en patiënten eten dan gezamenlijk". Samen eten Samen eten biedt bii uitstek de gelegenheid elkaar beter te le ren kennen en daarom is het volgens prof. Michels spijtig dat dat vooral in bejaardente huizen maar zo weinig ge- patiënten. beurt. „Mensen, ook oude mensen, hebben behoefte aan zowel privacy als gemeen zaamheid, vriendschap. In verpleegtehuizen, waar de be woners vrijwel altijd zijn on dergebracht in zespersoonska- mers, is er te weinig gelegen heid om je in je eigen hoekje terug te trekken. In bejaarden tehuizen is de mogelijkhèid daarvoor vaak juist te groot. Vooral in de wat duurdere te huizen zitten de bewoners niet zelden de hele dag eenzaam op hun kamertje. In zo'n situatie is een gezamenlijke maaltijd verschrikkelijk belangrijk. Nou zou het wel erg duur wor den om dat elke dag te doen. Het halen en brengen van en naar de eetzaal kost erg veel tijd en daardoor personeel. Voordat een bejaarde zijn spul letjes bij elkaar heeft gezocht, zijn plas gedaan en zijn geld verstopt, is er zo een kwartier voorbij. Toch zou men er naar moeten streven die gezamen lijke maaltijden althans een paar keer per jaar te organise ren". In Kalorama is enige tijd gele den geëxperimenteerd met maaltijden waaraan ook fami lie en vrienden van de bewo ners konden deelnemen. Dat experiment is mislukt. Er ble ken teveel Nijmegenaren op af te komen die weliswaar gezel lig mee-aten. maar overigens nalieten hun opa of tante zelfs maar een hand te geven. Naast de hoofdmaaltijden, zo benadrukt Michels, moeten ook de dranken en „tussen doortjes" in het horecapakket een volwaarige plaats inne men. „Koekjes, cake, snoepjes, snacks zijn net zo goed belang rijke miadelen om met elkaar wat gezelligheid op te bouwen. Hoe vaak begint een gesprek niet met de vraag: wilt u een stukje chocola, wilt u een hop je? En wat de dranken betreft: in veel bejaardentehuizen is er na half zeven 's avonds geen kop koffie meer te krijgen. Dat werkt de in de avonduren toch al nijpende eenzaamheid nog eens extra in de hand. Als de bewoners daarvoor een op lossing zoeken, zie je vaak dat ze naar alcohol grijpen. Dat hoef je niet te bereiden, dat is Prof. Joop Michels: „Op het weer na, is eten het rijkste gespreksonderwerp". zo bij de hand. Nu is in Kalo rama de keuken 's avonds ook dicht. Maar we hebben wel op alle afdelingen een koffie- en thee-apparaat. Zodat je hier al tijd iets warms kan krijgen, ook midden in de nacht, als je niet kan slapen". Beste Toon veel aanci drinken wordt besteed als dat in Beek, voelen de bewoners zich allicht wat gerc eventuele kritiek ook Toch gebeurt dat w| Chef-kok Nelissen: „0 geleden kreeg ik een i roerd schaaltje bloer^ rug met een brief^ stond: „Beste Toon. rommel zelf maar op] dat er in dat schaaltje geluk alleen de stronj een bloemkool waren, gekomen. Ha ha. Nou^ zo'n iemand_ heeft] hoor". WILLEM ,ONZE IDENTITEIT BLIJKT UIT DE AFSTAND TOT DE PvdA' DEN HAAG.„Er is een einde gekomen aan vijf tien iaar Samen Uit, Sa men Thuis," concludeerde PvdA-fractievoorzitter Wim Meijer deze week kort nadat D'66 het be sluit had genomen door te regeren met alleen het CDA. Helemaal correct was die voorstelling van zaken niet Het was eigenlijk al zo'n jaar of acht geleden dat zich het gebeuren van nu begon af te tekenen. Nadat het „krankzin nige avontuur" (het omsmel ten van PvdA, D'66 en PPR tot één progressieve volkspar tij) eind 1972 geleid had tot een halvering van D'66 in het parlement was de tijd van de charismatische leider Hans van Mierlo voorbij. Toen ver volgens de beweging ineen schrompelde tot een zielig hoopje van zo'n vierhonderd leden, waren het vooral de „andere" D'66'ers, die over bleven: de Democraten die niet per definitie vastgekleefd wilden zitten aan de andere progressieve partijen. „Voor hen is de samenwerking m*i PvHA rn PPR wdlwsar nog waardevol en duidelijk ge bonden aan afspraken, maar op langere termijn niet meer zo vanzelfsprekend. Voor hen geldt ook dat de identiteit van onze partij in de eerste plaats gestalte moet krijgen door het aangeven van de afstand tot de PvdA", aldus D'66-voorzit- ter Jan ten Brink in maart 1974. Men was dus gewaar schuwd. D'66 was niet langer zo'n „natuurlijke bondgenoot" van de PvdA, als vooral de PvdA zelf graag dacht. In de gordijnen Voor wie zich dit realiseert zal h'et niet meer zo'n schok zijn dat het in feite Jan Terlouw was, die het doodzieke tweede kabinet-Van Agt aan een toch nog verrassend snel einde hi«lp. Dezelfde Jan Terlouw, die tijdens het eerste kabinet- Van Agt met zijn Tweede-Ka merfractie al duidelijk afstand had genomen van de PvdA en niet aarzelde bepaalde onder delen van het bezuinigings plan Bestek '81 goed te keuren. Begin deze maand wendde de minister van economische za ken zich tot premier Van Agt met een verzoek om steun aan een plan. waarvan hii vrii re- ker kon weten dat het collega Den Uyl en de zijnen hoog in de gordijnen zou jagen. Er diende een extra lastenver lichting te komen voor het be drijfsleven, in de vorm van een premieverschuiving, in de richting van de werknemers. En inderdaad: Den Uyl ge raakte des duivels. Hij wees op de afspraak met CDA-fractie- leider Lubbers, dat er na het intrekken van de ziektewet-o peratie geen premieverschui ving meer plaats zou hebben. Maar Van Agt verklaarde zich niet gebonden te achten aan een buiten hem om - hij was in Amerika - gesloten ak koord. De door Terlouw voor gestelde lastenverlichting, door de indiener gemotiveerd met „we moeten zorgen dat de kip met de gouden eieren te eten heeft", werd opgenomen in het eindvoorstel van de pre mier. „Onze enige hoop is nog de fractie van D'66," vertelden de PvdA-bewindslieden toen. Aanvankelijk leek die hoop gerechtvaardigd. De zeventien Democraten in de Tweede Ka mer zorgden ervoor dat de CDA- en D'66-bewindslieden niet zomaar samen konden doorrr«pf>rpn 7.ii dipndpn h»m portefeuilles ter beschikking te stellen van het staatshoofd, zodat er een open situatie zou ontstaan. Maar toen uit het werk van informateur Steen kamp bleek dat de sociaal-eco nomische kloof met de PvdA niet te overbruggen was, maakte vervolgens de één na de andere Democraat de over steek. Uiteindelijk resteerden er vier, die tegen deelneming aan een tussenkabi.net van CDA en D'66 stemden, of, in de woorden van Jan ten Brink anno 1974, „die aan hun activi teiten de voorwaarde stellen dat de zelfstandige koers niet ten koste gaat van de bestaan de samenwerking met de an dere progressieve partijen". Centrum-rechts Hoewel fractievoorzitter Brinkhorst het op èeh pers conferentie met klem ontken de. was het duidelijk dat de scheidslijnen in politiek Ne derland althans voorlopig ver legd waren. In een tijd dat er zulke diep insnijdende sociaal- economische maatregelen ge nomen gaan worden, is ver schil van inzicht op dit gebied hpclisspnd Brinkhorct rrtag nog steeds de hoop hebben, de PvdA na de vervroegde ver kiezingen toch weer bij de ka binetsformatie te kunnen be trekken, ook in zijn eigen fractie menen velen dat de af gelopen twee weken hun stempel zullen zetten op de ontwikkeling van D'66 in de komende vier a vijf jaar. Immers, het CDA zal straks weer proberen een centrum rechtse regering te vormen. Een andere keus hebben de christen-democraten trouwens niet, nu het echt uitgesloten is dat Den Uyl en Van Agt ooit nog samen in een kabinet gaan zitten. De samenstelling van de ploeg, die na de vervroegde verkiezingen zal worden ge vormd, laat zich dan nu ook vrij gemakkelijk raden: CDA VVD (en misschien) D'66. Hoho, niet zo snel!, zal nu wel licht iemand roepen. Eerst moet dat tussenkabinetje CDA-D'66 er immers nog ko men. En wie moet dat eigen lijk aan een meerderheid hel pen in de Kamer? Om die vraag te beantwoorden reizen we weer even terug in de tijd. „Als VVD en CHU een schijn van kans willen maken om r»fl 1967 weer mee te doen, dan zullen ze zo'n kabinet wel móeten steunen, willen ze de KVP niet weer in de armen van de PvdA drijven". Het is Norbert Schmelzer, politiek leider van de KVP. die dit zei vijf maanden vóórdat hij het kabinet-Cals, waarin KVP en ARP regeerden met de PvdA. in de later naar hem genoem de Nacht (22 november 1966) naar huis zou sturen. Schmelzer was in gesprek met VVD-voorman Toxopeus. Hij probeerde, zo legt hij in het boek „Het Verschijnsel Schmelzer" uit, steun te ver werven voor een interimkabi net van KVP en ARP, dat het kabinet-Cals (waarvan hij toen al vond dat het moest verdwij nen) zou moeten opvolgen. Herhaling Door VVD en CHU weer een positie in de regering in het vooruitzicht te stellen, wist hij deze partijen te bewegen, na de val van Cals het tussenka- binet-Zijlstra te gedogen. Na dit kabinet, dat er ruim vier maanden heeft gezéten, trad het ministerie-De Jong op, be staande uit KVP. ARP. CHU pn VVD ken dat de geschiedenis zier weliswaar niet echt herhaalt, maar dat er toch lessen uit ge trokken kunnen worden. Die genen. die denken dat de VVD van vandaag wel eens echt zou kunnen weigeren een interim kabinet van CDA en D'66 te steunen, weten nu wellicht be ter. Ze waren al zover ge weest. als zij woensdagmiddag de nieuwe VVD-leider Ed Nij pels hadden kunnen horen. „We hebben besloten samen passief deel te nemen aan de Tour de France", vertelde deze trots, toen hij op zijn fiets terugkwam van een lunch in het het Catshuis met de demis sionaire premier Van Agt. Desgevraagd voegde Nijpels er nog aan toe: „Nee, hij heeft ons geen garanties gegeven, maar hij wil wel zo vlug moge lijk wéér met de VVD rege ren''. De voorman der libera len besloot zijn mededelingen met te zeggen dat de minister president zich nu niet bepaald prijzend had uitgelaten over de PvdA. Wetmatigheid Vrij vertaald komt dat eroo neer dat de VVD de boden is opnieuw ee zetels in ae ministe gaan bezetten. Of dat D'66 geldt, is overigen zeker. Eén van de fe wetmatigheden itiek is namelijk dat i ringscoalitie altijd zal uit zo min mogelijk Politici houden er nifl macht te delen. Nu volledig op zichzelf partij is, verkeert D' mee in een zeer onze) atie. Wanneer CDA straks samen willen ken, komt D'66 er al) te pas in het geval noemde partijen zetel komen voor een meerderheid in Kamer. i hebben. Want van het veto over saj king met centrum-re de partijleiding nu feld zal adviseren, zal! der gevolgen blijveii niet als een man als Mierlo. die weer veel teit geniet, zich daart^ zet. RTK TV 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6