4 M EN OM 0E KAS \pelziet toekomst voor diesel bij Ascona en Kadett Stijgend aantal fiets vakanties 11 ^nenplannen vormen _jireiging voor banen in groene sector Druk op tomatenprijs toegenomen binnen de perken Macro-biotisch Doe meer met bloemen fD EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 MEI 1982 PAGINA 21 ïziek in auto ik te onrustig ter in de auto niet naar muziek die af- of opzweept. De muziek moet juist de jonie en evenwichtigheid aan het stuur rderen". Dit zegt de Duitse communicatie [zoeker Franz Ulrich Gass die het effect 0e autoradio op de automobilist onder- I in opdracht van Volkswagen. Hij ging uit Un ander luisteronderzoek. Daaruit bleek j procent van de muziekliefhebbers agres- verd van bepaalde muziek. Gass conclu- dat composities met wisselend volume stuurder onrustig maken. Bij zachte ge- js in de muziek zet de automobilist de ra- irder. Komt daarop weer een hard geluid chrikt de bestuurder. Volgens Gass volgt ook vaak een rijfout op. Gezang en tek- [ereisen volgens hem teveel aandacht. Al niet erg bemoedigend. De automobilist veroordeeld tot „muzak". Echte muzie- lebbers noemen dat muziek per vierkante r. Vooral in winkels wordt dit soort kleur- luziek veel gedraaid. Gass heeft echter onderzocht of je nou met muzak weer [kans loopt in slaap te vallen. Grill met thermostaat Ford Amerika heeft een con cept wagen gemaakt voor de jaren negentig die ons een aardige blik in de toekomst gunt. Deze auto, die Conti nental Concept 90 heet, heeft een thermostatisch geregelde grill. De roosters aan de voorkant van de wagen laten veel lucht door en zorgen zo voor veel weerstand. Deze lucht is nodig voor de koe ling van de motor. Op snel wegen is het echter zo dat er eigenlijk veel te veel koeling bij de motor komt. De grille van Ford, die aangesloten is op een thermostaat, sluit zich dan geheel. Daarmee wordt maar liefst zes procent benzi ne bespaard. Bij lage snelhe den, of tegen een heuvel op gaat de grille weer helemaal open. Deze voorzieningen zijn uiteraard niet goedkoop. Ford zegt er niet mee of deze vinding „terug te verdienen" Voorkom stoomwolken: kijk uw V-riem na Wie kent de problemen van een oververhitte motor niet? Stoomwolken en grote' ergernis zijn het gevolg. De roekeloze automobilist houdt er zelfs een paar bla ren aan over. Vooral in de zomer krijgen de koelsyste men het weer hard te voortduren. Lange ritten (va kantie) en filerijden als het zonnetje op de motorkap schijnt, hebben bij de vaak iets oudere of slecht onder houden auto tot gevolg dat een van de radiateurslan- gen scheurt of de ventilatorriem breekt. De cilinders worden dan niet meer gekoeld en de motortempera- tuur loopt snel op. Om stoomwolken te voorkomen is het het beste voor een lange rit of eens in de paar maanden de V-riem of snaar na te kijken. Een gerafel de riem moet meteen worden vervangen. Laat de riem tijdens de controle helemaal ronddraaien, want de snaar kan ook op een plaats kapot zijn. Een beetje han dige persoon legt een nieuwe riem er zelf op. De mees te instructieboekjes laten zien hoe dat gaat. Als lapmid del wil een nylonkous wel eens helpen. Controleer daarna of alle slangen waar koelvloeistof doorheen gaat, glad zijn. Ook aan de onderkant van de radiator zit bij veel wagens een klein slangetje. Bulten duiden op zwakke plekken. Vocht op het rubber wijst ook vaak op een lekkage. Knijp de slangen helemaal in. Als deze ingedeukt blijft, is het rubber aan vervanging toe. NwkidHl Vul?°0 RovrattiUng Inspectie van de slangen en de ventilatorriem voorkomt problemen. ge tijd geloofden de (tste autofabrieken in een grote toe- I st voor de dieselmo- I als zuinige kracht- Weliswaar worden j tudie-modellen van ^em zuinige wagens turbo-diesels met relatief kleine moto- Dud gebruikt, maar begint de ware die- orbraak zich nu pds tekenen. Niet langer nen de dieselmarkt aan een paar mer- die al heel lang dit p irtype toepassen, Mercedes, Peugeot, r toch hebben bij- :e7 jjeeld Ford of British ok ?nd nog altijd geen >t v| moderne diesel, heeft hem sinds wel, als primeur de Kadett en ter inging van de oude rb8lha-diesel. ïddl ng jöor kort kreeg de diesel tuklij Opel weinig belangstel- In landen als het onze, te2 dieselolie nog goedkoper i benzine, verkochten de d D en Ascona D wel WA'' tnaar een constante ont- Hing zoals de benzinemo- A ^doormaakten, moest de lontberen. Het ging om yü n1010"*- ooit met 2.1 *^jnhoud geïntroduceerd in «rige Rekord-model. Het De Opel Kadett Diesel, levendig, soepel, maar prijzig was een diesel van de oude stempel: zuinig, maar erg beza digd en niet zo stil. Dat werd enigszins verholpen door de inhoud op 2,3 liter te brengen. Voor de Ascona maakte men er twee liter van, maar al met al bleef het een weinig geculti veerde „bedrijfswagen-motor". Nu ziet Opel kennelijk wel een toekomst voor de diesel, want toen er een nieuwe mo tor ontwikkeld moest worden voor de Kadett en Ascona werd al meteen rekening ge houden met een diesel-versie. Beide modellen zijn inmiddels met succes gepresenteerd, en nu is er dan ook de diesel, ge baseerd op de hypermoderne benzinemotor van 1,6 liter, die op zijn beurt vergaand over eenkomt met de 1,3 liter waar mee de Kadett werd uitge bracht. Een zeer compacte 1,6 liter diesel dus, met lichtmetalen ci- linderkop en bovenliggende nokkenas. Met als ongebruike lijk detail hydraulische klep- stoters, net als de benzinemo toren, en daardoor dus minder mechanisch geluid en minder onderhoud (nooit meer klep pen stellen). En als toegift nog iets bijzonders: automatische ontluchting, zodat het geen ramp meer is als de tank eens „droog" komt te Even levendig Uit die 1,6 liter motor, die bij Kadett en Ascona identiek is, haalde Opel 40 kW-54 pk en een uiterst vlakke koppel- kromme; over het volledige toerengebied waarin normaal gereden wordt heeft het kop pel vrijwel zijn maximale waarde. Dat betekent dus een vermogen dat bijna gelijk is aan dat van de benzinemotor in basisversie en een enorme souplesse. Door dat laatste zal vooral een Kadett D in stads verkeer sneller opschieten dan zijn benzine-broer. Op de snel weg is een top van zo'n 140 km/u realiseerbaar, dus wie zich aan de toegestane maxi mum-snelheid houdt zal ook daar niet direkt over de trek kracht te klagen hebben. Net als de benzinemotor wil de diesel namelijk makkelijk op toeren komen, een tweede overeenkomst is dat hij even eens niet zo stil is bij hoge toe rentallen. Daar rijwind- en andere bijge luiden echter nauwelijks voor komen, blijft het geluidsni veau toch zeker draaglijk; vooral als je, zoals ik, dat die- sel-geknor best een gezellig geluid vindt. Een consequentie van het toe passen van dezelfde motor in Kadett en Ascona is natuurlijk wel dat de kleinere en lichtere Kadett (verschil rond 100 kg) dus levendiger is dan de Asco na. Het laatste woord valt daarover nog niet te zeggen; bij de testritten werden erg nieuwe auto's gebruikt, die kenrtelijk op nogal verschil lende wijze waren ingereden. Het enige verschil tussen de twee modellen zit in de massa, verder zijn motor, transmissie en zelfs geluidsisolatie volledig identiek. Niet goedkoop Samenvattend is de nieuwe Opel-diesel zeker een goede motor: voldoende levendig, zeer soepel en na een goede in- rijperiode waarschijnlijk rede lijk stil. Zowel in prestaties als verbruik zullen Ascona en Ka dett elkaar weinig ontlopen. Afgaande op de ECE-cijfers zal het gemiddeld verbruik 1:14 a 15 bedragen. De diesel is* verkrijgbaar in combinatie met bijna alle car rosserie- en uitrustingsvarian ten, tegen een meerprijs van ruwweg 4000. Zoals van bijna alle Opel-prijzen gezegd moet worden: dat is niet kinderach tig. Een Kadett D kost zo af hankelijk van de uitvoering 19.500 tot 24.000; voor een paar honderd gulden meer zit je in de goedkoopste Ascona D, de duurste komt op ruim 29.000. Kortom: de combina tie leidt tot een prijzenpro- gramma, waarbij je het liefst een schriftelijke garantie voor een hoge inruilprijs zou heb ben. in de file snak je naar je fiets Dit jaar zullen meer Nederlanders dan voorheen met de fiets op vakantie gaan. Aan de hand van de nu al geregis- teerde boekingen en reserveringen is al een stijging van 25 procent ten opzichte van vorig jaar af te lezen. Uit een on derzoek naar de wijze van vakantiebesteding in 1981 bleek dat 21 procent van de vakantiegangers in de vakantiewe ken fiets't. Het grootste gedeelte van hen (86 procent) ge bruikte de fiets voor het maken van tochten vanuit een vast vakantieadres. Een derde fietste meer dan twintig kilome ter per dag. Zes procent van de „vakantiefietsers" vertrok op de fiets van huis, 32 procent nam het rijwiel in de auto mee van 30 procent kwam de fiets per trein, bode of boot op het vakantieadres aan en 32 procent huurde een fiets. Overigens is niet alleen Nederland „doelwit" van de fietsent- housiasten. Het aantal fietsarrangementen naar het buitenland is enorm gestegen; zelfs Israël, Canada, China en de VS staan op diverse programma's. Nieuwe versnellingsnaaf Fichtel en Sachs uit West-Duitsland, fabrikant van o.m. de be kende Torpedo-naaf, heeft een revolutionair twaalf versnellin genapparaat op de markt gebracht. Het appraat bestaat uit een tweeversnellingsnaaf in combinatie met een zes versnellings- derailleur. Hierdoor heeft de fietser de beschikking over twaalf versnellingen met de mogelijkheid toch een complete kettingkast of kettingscherm te monteren, aangezien de voor- derailleur ontbreekt en er slechts één voorkettingblad is ge monteerd. Doordat de derailleur is uitgevoerd met vaste scha kelstanden, is schakelen zeer eenvoudig; ook bij stilstaan kan simpel een andere versnelling gekozen worden. De Nederlandse rijwielindustrie heeft al belangstelling voor deze vinding getoond. Nu immers kan de fietser die niet zo no dig een racefiets hoeft, maar voldoende heeft aan een alledaag se trim- of toerfiets, gebruik maken van de voordelen van de twaalf versnellingsderailleur. De vakman kan de nieuwe scha keling op de bestaande fiets monteren. het; I ieven van de overheid om te komen tot banenplannen perkloze jongeren tasten de bestaande werkgelegenheid ;roene sector aan. Dat gebeurt met name als deze jonge- ïrden ingezet voor aanleg- en onderhoudswerkzaamhé- natuur- en landschapsbeheer. Dit is de visie van de Ver- Z Tuin- en Landschapsvoorziening, waarbij het meren- [an de particuliere hoveniers- en groenvoorzieningsbe- i is aangesloten. reniging is zeer bezorgd over de ontwikkeling van de tegenheid in de groene sector, die extra wordt bedreigd recente banenplannen. De groene sector wordt toch al Jnteerd met extra-bezuinigingen op het groen door'ge in en door het inzakken van de bouwmarkt. Een id aantal schoolverlaters vindt geen werk meer in de sector. indbouw Economisch Instituut (LEI) heeft becijferd dat •eriode tot 1985 tegenover 3.300 openvallende en nieuwe 5plaatsen in het groen een d.ubbel aantal schoolverlaters rarische scholen voor een „groene" baan staat te trappe- ndat de uitbreiding van met name het gemeentelijk luidelijk achterblijft heeft dit gevolgen voor de arbeids- aal gemeentelijke groen bedroeg in 1980 circa 61.000 ha. •rspellingen wijzen voor 1985 in de richting van 68.000 in groei derhalve van 7.000 ha. Zowel de toename van inst^1^ hectaren aan beplantingen als de arbeidsdichtheid ^venwel op de werkgelegenheid van invloed. Het LEI *°rekend dat mede door rationalisatie en mechanisatie de zal gaan naar 3.7 ha per werknemer (was 3,3 Ingerekend naar een totaal van 68.000 ha in 1985 zou dat »men op 18.400 man uitvoerend personeel. In vergelij- iet 1980 een „winst" van 900 arbeidsplaatsen, die voorna- jbij gemeenten terecht zullen komen. Uit het onderzoek voren gekomen dat de particuliere sector in de komen- Pn hooguit op een gelijkblijvend personeelsbestand mag eniging Tuin- en Landschapsvoorziening kan waarde- •brengen voor het initiatief van de overheid banenplan- luniif1 uitv0er te brengen, doch dit mag niet ten koste gaan dposf wer"kgelegenheid van de gevestigde ondernemingen. ggPrechuiving van de problematiek ligt dan voor de hand. 24 toonstelling van «K^misterijprodukten op Floriade ?ns I met 31 mei staat de tentoonstellingshal op het Floriade- ïtool bol van de bloemisterijprodukten. In samenwerking f in totaal 17 inzenders zorgt hoofdarrangeur Koos Zuid- r b»it De Lier ervoor dat het publiek kennis kan maken s efn ongekend groot assortiment potplanten en snijbloe- •p cBehalve een unieke presentatie van diverse Nederlandse Ojlérs vertegenwoordigen zes buitenlandse inzenders hun 'el «izendingen zijn aanwezig uit Canada, Spanje, Hongarije, er uftarken, Indonesië en - niet in de laatste plaats - uit West- lar énd. In samenwerking met 11 Duitse bedrijven vormt Aljntralverband Gartenbau een onmisbaar element in de wemstelling. Duizenden snijbloemen en potplanten uit bin- Ah buitenland. Zeker een bezoekje aan de Floriade waard! De afgelopen week was een korte aanvoerweek, omdat Hemelvaartsdag erin viel. Het afzetapparaat wordt hierdoor ontregeld en dit komt een v&ste prijsvorming meestal niet ten goede. Daarnaast speelden rrog enkele factoren een rol bij de prijsvorming. De binnenlandse aanvoer van zowel ronde als vleestomaten bleef in een sterk tempo groeien als gevolg „van de hoge temperaturen. Er viel ook een toenemende concur rentie op de Westduitse markt te constateren. In "de tweede week van mei nam de activi teit van Marokko, Spanje, België, Roemenië, Bulgarije en Albanië toe. In de landen Roemenië en Bulgarije is er duidelijk sprake van een teelt verlating met als gevolg een oogstverlating. Al met al nam de concurrentie met 600 ton toe. Bij de ronde tomaten moest er ingeleverd worden, de prijs varieerde van 1,96 gulden tot 2,46 gulden per kilo. Bij de vleestomaten zag het er ondanks de toegeno men aanvoer wat gunstiger uit, want de prijs veranderde slechts reinig. Er werd voor de sortering BBB 3,01 gulden betaald. Het totaal aanbod van tomaten blijft groeien, aan een beperkt prijsverval lijkt niet te ontkomen. Paprika's In het totaal aanbod van pa prika's viel het op dat net aandeel van rood opvallend groot bleef. De verwachte te rugval in het aanbod van rode paprika's werd geen waar heid. De aanvoer nam zelfs verder toe met als gevolg een prijsdaling naar gemiddeld 4,60 gulden per kilo. Hierdoor werd het prijsverschil met vo rig seizoen (in dezelfde ver- slagweek) erg groot, want toen werd er maar liefst 10,70 gulden per kilo betaald. De weekaanvoer was toen ruim 200 ton kleiner. Het aanbod van groèn veranderde weinig en als gevolg hiervan wist de prijs zich goed te handhaven. Er werd gemiddeld 6,15 gul den per kilo betaald. De aan voer van gele paprika's valt tot op heden aanmerkelijk groter uit dan vorig seizoen. Ook hier gaat het duidelijk ten koste van de prijsvor ming. Er werd gemiddeld 5,25 gulden per kilo betaald, vorig seizoen lag de prijs op ruim tien gulden per kilo. De aan voer van rood lijkt behoorlijk Als gevolg van de hoge temperaturen groeide de binnenlandse aanvoer van toma ten in sterk tempo. omvang te blijven, de prijsdruk zal blijven bestaan. De aantrekkelijke prijs die er voor de groene sorteringen betaald wordt, kan ertoe lei den om de verleiding om groen te gaan plukken erg groot wordt. Er wordt op een groter aanbod gerekend dat tegen lagere prijzen verkocht zal worden. Overige gewassen De aanvoer van prei vertoont een dalende lijn, de prijsvor ming reageerde hierop met oplopende prijzen. Er werd negentig cent per kilo betaald. De ontwikkeling van de afge lopen week zal de komende week doorzetten. Spitskool wordt in sterk toenemende mate aangevoerd. De prijs daalt hierdoor snel. zo werd er de afgelopen week negen tig cent per kilo betaald. De prijs zal de komende week verder dalen. Zoals bekend is de aanvoer van asperges dit seizoen duidelijk later op gang gekomen. Vorig seizoen wa ren de tweede en derde week de topweken met van schraal een miljoen kilo. Dit jaar was de aanvoer in de tweede week van mei 132 ton. Er werden prijzen betaald van 7 gulden tot 13,60 gulden per kilo. Het aanbod wordt snel groter en de prijzen zullen naar ver wacht, fors dalen. De aanvoer van spinazie bleef ruim, er is wel sprake van een afname. De prijs herstelde zich iets en liep op naar 45 cent per kilo. De aanvoer neemt verder af. Hiervan wordt echter niet veel invloed op de prijsvor ming verwacht. Andijvie wordt ook in ruime mate aan gevoerd. de prijs veranderde met gemiddeld tachtig cent per kilo nagenoeg niet. In deze situatie lijkt de komende week niet veel te veranderen. Courgettes daalden de afgelo pen week naar 95 cent per stuk, door een groter aanbod zal de prijs verder dalen. De aanvoer van koolrabi neemt wekelijks verder af. De prijs trok in de afgelopen week aan tot 88 cent per styk. Er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. Van rettich wordt er op een groter aanbod gere kend. In de afgelopen week daalde de prijs naar 54 cent per stuk. Deze prijsdaling zet door, ook al gezien het feit dat de export naar West-Duits land minder vlot zal verlopen door een toenemende produk- tie van de volle grond in dit land. De vraag naar ijsbergsla was goed. er werd gemiddeld 1,43 gulden per stuk betaald. Met een kleiner aanbod in het vooruitzicht wordt er op ho gere prijzen gerekend. Wat afgenomen aanbod van radijs maakte prijsherstel mogelijk. De gemiddelde prijs liep op naar 55 cent per bos. Het aan bod lijkt wat verder af te ne men. Hierdoor wordt er op gelijke of wat hogere prijzen gerekend. Snijbonen brachten gemiddeld zes gulden per kilo op. Voor sperziebonen lag de gemiddelde prijs wat hoger en wel op 6,90 gulden per kilo. Naast de aanvoer van Hol landse sperziebonen worden er bonen uit Egypte inge voerd. Deze bonen brachten op de Groothandelsmarkt in Rotterdam vier gulden per kilo op. LM De vrije natuur biedt een massa voedsel; veel daarvan is erg ge zond. Wat te denken van brandnetels en paardebloemenblad? Marian dp Graaf is zelf een overtuigd macro-biotisch eetster en zoekt regelmatig eetbare wilde gewassen voor het dagelijkse maal. „We gaan er van uit dat we zo veel mogelijk moeten eten wat in onze eigen klimaatzone groeit en dan ook nog in de tijd van het jaar die daarvoor staat". Groente die door kunstgrepen als kas sen en extra verwarming voortijdig oogstbaar wordt gemaakt, hoort dus niet in het macrobiotisch menu. „Het ligt dus voor de hand dat macro-bioten veel uit de vrije natuur eten. Omdat ik zelf natuurgids ben en dus over meer kennis van wilde planten beschik dan de gemiddelde Nederlan der is het logisch dat ik in de loop der jaren een grote belang stelling voor de vrije-natuur-keuken heb gekregen", aldus Ma rian de Graaf. Regelmatig geeft ze macro-biotische kooklessen aan groepen mensen in verschillende delen van het land. Daarbij merkt ze dat op onze scholen minder praktische biologie wordt gegeven dan bijvoorbeeld in Duitsland en Denemarken. „Ik heb de indruk dat Deense en Duitse kinderen meer van planten weten dan de onze. Bij ons blijft het biologie-onderricht vaak in de theorie steken. Daarom zijn wij als volk ook minder fervente planten- en paddestoelenzoekers dan onze buren." De tijd voor de paddestoelen staat bijna voor de deur en Marian de Graaf gaat zeker weer op pad om verschillende smakelijke soorten te verzamelen voor een lekker maal. „Je hebt wel enige kennis nodig van paddestoelen voor je daar aan kunt beginnen. Er zijn een paar hele giftige soorten zoals de satans-boleten waaraan je onder hevige pijnen sterft als je ze eet. Daartegen is ook geen kruid gewassen. Maar zo'n 90 procent van de paddestoelen is eetbaar. Sommige zijn heel lekker, andere hebben nauwelijks of geen smaak. Hoe jonger je de paddestoelen eet hoe lekkerder ze meestal zijn. Ze zijn dan ook lichter ver teerbaar. Voor mensen die zo veel mogelijke gezonde voeding uit hun tuin willen halen heeft ze nog enkele aardige aanwijzin gen. Teel nooit soorten op grond die daar niet geschikt voor is. Een heidetuin in een klei-gebied is een lachertje want heide groeit uit zichzelf ook nooit op klei. Imiteer zo veel mogelijk de vri| natuur in de tuin en gebruik geen kunstmatige stoffen om de teelt te bevorderen. „De planten moeten zo veel mogelijke en normaal formaat héb ben. We verzetten ons tegen het gebruik van kunstmest omdat de planten daardoor te hard groeien en een te groot formaat be reiken. Daarom geef ik zelf de voorkeur aan planten uit de vrije natuur; daar wordt door niemand ingegrepen. Die planten zijn zichtzelf en dus gezond." Wie op de ze wijze macro-biotisch tuiniert hoeft ook niet be vreesd te zijn voor oprukkend onkruid want „on"-kruid bestaat natuurlijk: niet. Elk kruid heeft zijn eigen functie en plaats in de natuur. Een tuin die op deze manier wordt ingericht vergt ook veel minder onderhoud dan een normale tuin met kaarsrechte bedden en geschoffelde paadjes. En de aanblik is alleen even wennen. In de voorlichtingsfolder van het Bloemenbureau Holland „Doe meer met bloemen" verkrijgbaar bij de bloemenhandel kan men meer gegevens dan ooit aantreffen over wat er alle maal met bloemen, gekocht of uit eigen tuin. kan worden ge daan. De diverse hoofdstukjes geven veel informatie, in woord en beeld. De nieuwste gegevens zijn erin verwerkt. Zowel de verzorging van de bloemen als het schikken komt aan de orde. Ook aan het opmaken van vazen wordt rume aandacht besteed, want op die manier geschikt versieren de meeste bleomen onze woon- en werkruimten. De laatste pagina's geven beschrijvin gen van eenvoudige schikkingen voor een bepaald seizoen of voor feestelijke dagen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21