kali „Alleen in ht buitenland is heerlijk, maar je moet Z wel op I je ouders kunnen terugvallen" Au pair is geen Vakantie LINDA STERK: VIER JAAR AU PAIR: Meeste Scholieren :h ^uden zich Rauwelijks 3 met 5 toekomst d bezig ZATERDAG 22 MEI 1982 Meièjes, die moeilijk aan de slag kunnen komen maar toch wat om handen willen hebben, gaan steeds meer naar het buitenland. Het liefst naar grote steden als Londen en Parijs, omdat daar „volgens horen zeggen het avon tuur op straat moet liggen. Velen reageren zelf op advertenties, waarin een baantje wordt aange boden, maar er is ook een instan tie, die bemiddelt Dat is het Bu reau Internationale Jongerencon tacten in Amsterdam waar Willy Ketting zich ontfermt over de meisjes, die over de grens als „au pair" (hulp tegen kost en inwo ning) aan de slag willen gaan. Het bureau heeft er vorig jaar 450 bemiddeld en naar verwachting zal het aantal in 1982 veel hoger liggen. Niet alle verwachtingen gaan in vervulling. „Te veel meisjes den ken nog, dat ze een jaartje op va kantie gaan", zegt Willy. „In werkelijkheid moeten ze flink meedraaien in het huishouden. En dan blijkt, dat het afwassen en bedden opmaken in Parijs net zo vervelend is als thuis!" Som mige meisjes krijgen het dan zo op hun zenuwen, dat ze binnen een maand al terug zijn. Maar de meesten zetten door en merken na een poosje, dat ze een hoop meer opsteken dan thuis bij pa en moe. Het bemiddelingsbureau kan dus 'sluij Sa koj VOO genTOORT De 21-jarige ;rd terk uit Amersfoort is vier eritpair en hostess geweest in ijn Frankrijk, Duitsland en ar Vier jaar vol boeiende er- 1 Zij wil graag vertellen verhaar vergaan is. want zij i dd éigen ondervinding hoe bfje. dat op het punt staat n o^oolperiode af te sluiten, it, <J buitenland kan dromen, st vinden, Stockholm, New rndlaar bovenal van Parijs, moëtasieën, die niet eens zo- detfchillen van de werkelijk- ien.s je bij de voorbereiding kostt in zeven sloten tegelijk perh bij Linda te blijven: zij awepr ouderlijk huis niet ont- erhien verder maar afwach- twejhet leven haar zou bren- ten.f zou de beste manier zijn g rfrecht in handen van lou- ijk ren te vallen". Linda wist n ^at ze wilde. e v» renregel: Bereid je goed voor! t eeluldig na wat het gastgezin :n jan je verlangt. Maak ook psmakingsbezoek. BOE pltijd graag een baan in de ■■d willen hebben. Daarom na mijn mavo-4-examen ;rp J manier om me daarop zo enzfielijk voor te bereiden. Je ^ervoorbeeld de moderne ta- €rdFnd kunnen spreken. Dus jtje in het buitenland leek lanl^at. Nee, ik had geen zin Dmejks 'n te winnen bij een in- eerjpat duurde me allemaal te •ensl regel liever m'n eigen en Ret avontuur begon met trapirtentie in de krant. Daarin 3vei*n Belgisch echtpaar om jk epir meisje. Daar heb ik di- lijk Éeschreven. Meteen raak. 2 een lange brief terug, etjefrecies stond wat ik moest >1 blfen vage of rare dingen, de Linda Sterk: „Werken als au pair is boeiend maar ook riskant". maar een duidelijke omschrijving van mijn werkzaamheden. Kijk, zoiets wekt vertrouwen. Daarna nam ik een kijkje met mijn ouders en ook dat was erg bemoedigend". Heerlijke tijd Had je het gevoel, dat je werd uit gebuit? „O nee. Van begin af aan klikte het tussen ons. Meneer was kaakchi- rurg en mevrouw had een eigen tandartspraktijk. Ze hadden het beiden veel te druk om overdag re delijke aandacht aan hun dochter te kunnen besteden. Chanti heette ze. Een aangenomen kindje uit In dia. Een dot van een meisje, dat me weinig problemen bezorgde. Veel wandelen, zo nu en dan eten geven en dat was dat. Met de ouders heb ik nooit onenigheid gehad. Integen deel, als ik ergens mee zat hielpen ze me graag. Als je zeventien bent denk je wel, dat je een hoop kunt, maar in de praktijk loopt lang niet alles even glad. Je staat er alleen voor en moeder is niet in de buurt om even bij te springen als het ver keerd gaat. Het is niettemin een heerlijke tijd geweest. Ik zat in St.- Martens-Latem, een lief plaatsje in de buurt van Gent. Licht werk, mooie natuur, behoorlijke verdien ste. En op de koop toe een fijne va kantie van drie maanden in Italië en Frankrijk. Je leert spelender wijs een hoop dingen, waaronder de Franse taal. Zo kwam ik een paar stapjes dichter bij het doel waar ik wilde zijn". En daarna kwam Parijs. Een mooie stad, maar ook een stad waar je ho peloos verloren kunt lopen. Zo maar op de bonnefooi heengegaan? „Niks bonnefooi, ik kijk wel uit. Het adres in Parijs had ik te dan ken aan het Belgische echtpaar. Ik kwam terecht bij een gravin, woon achtig aan de Avenue Foch. Een schitterend mens. Ik was aangeno men voor het opknappen van licht huishoudelijk werk. 's Middags en 's avonds vrij. Met vijfenzeventig gulden schoon in de week kon ik heel goed rondkomen. Af en toe gaf de gravin, een weduwe, me wat extra als ik voor haar of één van de kinderen, in leeftijd variërend van zes tot elf, iets bijzonders had ge daan. Regelmatig mocht ik mee naar hun landgoed. Feesten waren tiat. Altijd gaf ze mii het gevoel, dat ik erbij hoorde. Ook in dit gastge zin heb ik nooit problemen gehad". Gouden regel: Een au-pairmeisje móet zich aanpassen aan het gast gezin en niet omgekeerd. Doe eens wat meer dan strikt genomen van je wordt verlangd. Dat verbetert de onderlinge verstandhouding. Sympathie „Iets meer doen dan je moet. Dat is eeri prima manier om de stemming op peil te houden. Als je afwacht of het gastgezin zich wel voldoende om jouw welzijn bekommert dan neem je de verkeerde houding aan. Dat is tenminste mijn ervaring. Het is mij vaak opgevallen dat mensen heel blij waren als ik onverwacht met een aardigheidje aan kwam zetten. Een bosje bloemen of zo. Op een vrije middag deed ik ook wel eens het aanbod om iets met de kinderen te gaan doen. Zoiets kweekt sympathie. Je moet zelf veel doen terwille van de lieve vree. Laat je het afweten dan is een conflict zo geboren. Ik heb het om me heen vaak genoeg zien gebeu ren. Meisjes, die in een depressie geraken en zich opsluiten. Ze ma ken brokken in het gastgezin en moeten daarom veel eerder dan ze haddén gepland naar huis terugke ren. Tel uit je winst: je eigenwaarde is gekwetst en het thuisfront te leurgesteld, omdat je de situatie buitenshuis niet hebt aangekund. Jammer toch?" Waar heb je het fijnste gewerkt? „In Parijs. Een prachtige stad. Ik had er al veel over gelezen voor ik er was, maar toch had ik me niet aan al te mooie verwachtingen op gehangen om teleurstellingen te voorkomen. Twee jaar ben ik er geweest en nooit heb ik me ver veeld. Precies de dingen, die ieder een zich van de lichtstad voorstelt zijn in werkelijkheid volop aanwe zig: de gezelligheid van Montmar- tre, de schoonheid van de Avenues, de rijkdom aan contacten op^af- stand of direct, de indrukwekken de monumenten, de culturele over vloed van de musea het is er al lemaal. Parijs is één brok opwin ding. Daarom kon het me niet zó veel schelen dat ik de eerste twee maanden van mijn verblijf geen contacten kon leggen. Als het beto verende effect van de altijd wisse lende omgeving een beetje voorbij is wil je toch wel mensen ontmoe ten. Maar dat viel tegen. Fransen zijn chauvinisten. Niet te beroerd voor een snelle groet in het voor bijgaan, maar dicht als een oester voor een vreemdeling. En die zijn er nogal wat in Parijs". Persoonlijkheid Een opgroeiend meisje in Parijs. Dat is net zoiets als Roodkapje en de boze wolf? 'oijCrisis? Dan maar nhb studentenleven iteri iner 1 DEN HAAG/LEIDEN Om werkloosheid zoveel mogelijk te voorkomen of uit te stellen, zijn steeds meer scholieren en studen ten fanatiek aan het studeren ge slagen, zo blijkt als men zijn oor te luisteren legt op scholen en bij on derwijsinstituten. In plaats van te klagen over „studeren voor de ww", zijn vervolgcursussen van technische opleidingen zeer in trek en veranderen leerlingen moeite loos van opleiding als de arbeids markt daarom vraagt. Veel meer dan eerst is de mavo niet het eind punt, maar de havo met een hbo- opleiding. Bovendien doet zich het verschijnsel voor van een groeiend leger studenten dat de ene hbo of studie na de andere afloopt. Studeren is veilig, dat is duidelijk. Dat zal wellicht eerder de oorzaak zijn dan een niet te stillen honger naar kennis. Of zoals enkele mid delbare scholieren het verwoorden: „Iedere scholier kan werkloos wor den, maar daar doe je nu niets aan. Dus waar zou je je druk om ma ken? We leren gewoon zo lang mo gelijk door". De technische scholen omvatten meestal verschillende, sterk op de praktijk gerichte opleidingen. Wanneer de arbeidsmarkt daar aanleiding toe geeft, kunnen de de canen de leerlingen bepaalde vak ken afraden. Momenteel is dat het geval met de vakken bouw- en au totechniek, gezien de werkloosheid in deze sectoren. Moeilijkheden le vert die beperking nauwelijks op, getuige de uitspraak van een de caan dat veel van zijn jongens „even makkelijk van studierichting verwisselen als ik van mijn sok ken". Misschien is het dank zij deze flexi biliteit dat de meeste leerlingen van de technische scholen tot nog toe aan een baan zijn gekomen. Al thans, dat vertellen de decanen van verschillende technische scholen hier in de omgeving. „Als er maar hard genoeg voor gevochten wordt", zegt decaan Bremekamp van de technische school „Zeezwa luw" in Den Haag. Volgens hem doen de decanen in ons land er mo menteel alles aan om de leerlingen tot solliciteren aan te zetten. „Een malaisesfeer zoals de berichtgeving van de media oproept over de eco nomische crisis, kunnen we bij de leerlingen nog voorkomen" Volgens decaan H. Duim van de technische school Loosduinen mel den steeds meer leerlingen zich aan voor vervroegde militaire dienst. „Daarnaast maakt een groeiend aantal leerlingen gebruik van de mogelijkheid om zich verder in hun vak te verdiepen met een ex tra cursus van een jaar". Volgens Duim houden de meeste leerlingen zich nauwelijks met de toekomst bezig. Hij is er teleurgesteld over dat geen enkele leerling gevolg heeft gegeven aan zijn suggestie om meteen na Pasen gebruik te maken van de eerste inschrijvingsmoge lijkheid op het arbeidsbureau. Dat steekt, want Duim weet dat de jon gens denken: We zien wel, die toe komst ligt nog zo ver weg. „Eigenlijk liggen de ouders meer wakker van de toekomst van deze jongens dan zijzelf. Aan de andere kant zijn er nog heel wat leerlingen die op de zaterdag bij een baas wer ken, bij wie ze aan het eind van hun studie een volledige betrek king kunnen krijgen. En weer an dere doordouwers zijn in staat rus tig ergens anders te gaan werken als het met hun diploma in de hand niet lukt. Bijvoorbeeld in de kas sen, omdat ze kost wat kost willen werken", aldus Duim. Een telefonische rondvraag langs de verschillende technische scholen geeft telkens hetzelfde beeld: de af gelopen iaren zijn alle leerlingen aan feen baan gekomen, maar men denkt dat het plaatsen van gediplo meerde leerlingen dit jaar voor het eerst werkelijk heel moeilijk zal worden. Volgens decaan J. Boersma van de Middelbare Technische School Leyweg in Den Haag hebben leer lingen die in het laatste jaar stage lopen veel meer kans op een vaste betrekking: „Op hun stageplaats kunnen ze zich uitsloven. Hun baas weet dan wie hij in dienst nèemt". Ook deze mts kent een soort ver volgopleiding van een jaar: in Lei den de eenjarige opleiding voor het diploma weg- en waterbouw. Vorig jaar acht gegadigden, dit jaar plot seling 23. „Je hoort de leerlingen zeggen: Ik moet mijn opleiding ver breden om meer kans te maken op de arbeidsmarkt", zegt Boersma. De leerlingen van de School voor Mode en Kleding in Den Haag (middelbaar en hoger beroepson derwijs, overdag en in de avond: samen duizend leerlingen, met wachtlijsten), zijn bijzonder opti mistisch over hun kansen op de ar beidsmarkt. De grootschalige tex tielindustrieën mogen dan wel in het buitenland staan tegenwoordig, die ondernemingen betrekken hun kader uit landen zoals Nederland. Directeur Michels kent dan ook Statussymbool Zo ben je ook in New York terecht gekomen? „In Greatneck, om precies te zijn. Een eliteplaats in de buurt van New York. Elke plaats is anders. Zo warm als Parijs is, zo koud en afstandelijk is New York. Ik zing het Frank Sinatra na: „I want to be a part of it". O ja. ik zou het graag willen, maar de stad is te groot om er deel van te kunnen zijn. Ik voel de me als een kat in een vreemd pakhuis. New York is rechttoe rechtaan, net als zijn bewoners. Ie dereen is very nice zolang je maar geen beslag op hem legt. De jonge ren die ik ontmoette straalden de eerste keer warme vriendschap uit, maar reageerden hoogst verbaasd als je opbelde. Het was echt effe wennen. Natuurlijk had ik me weer nauwkeurig op de hoogte ge steld van hetgeen me te wachten stond, maar deze keer was de wer- kelijkheid toch anders dan de ver wachting. Meneer had zijn zaak en mevrouw besteedde haar dagen aan clubjes en winkelen, zodat voor mij hun peuter van twee en een vele oud-leerlingen die met hun opleiding in Den Haag een betrek king in het buitenland vonden. „Het zijn de specialisten, vakmen sen, duizendpoten, die in tijden van bezuinigingen toch een bedrijf op de been kunnen houden en die we node missen in Nederland". Overigens beginnen veel leerlingen al tijdens hun drie- of vierjarige op leiding een eigen bedrijfje. Boetieks en zaken waar kleren hersteld kunnen worden (het oude kleerma kersvak), schieten als paddestoelen uit de grond. „En dat kan", zegt Michels, „want de textielbedrijven met zeg maar maximaal vijftig per soneelsleden zijn nog zeer levens vatbaar. Ze kunnen zich namelijk makkelijk aanpassen aan de veran derende mode. Kleinschaligheid is het sleutelwoord van de branche en de hoop van de leerlingen". Minder rooskleurig ziet de toe komst er uit voor de verpleegkun digen in opleiding in het Diacones- senhuis in Leiden. Deze verzorgen de sector kent bepaald geen tekort meer aan man- en vrouwkracht. De leerling-verpleegkundige wordt in het ziekenhuis opgeleid, staat onder contract en geniet een sala ris. Volgens een begeleidster van de leerlingen zal het niet lang meer duren voor de eerste ontslagen zul len vallen aan het eind van de op leiding. „De leerlingen weten dat en de stemming is dan ook niet op perbest. Men is'echter niet gedepri meerd, de mensen zijn er wel mee bezig". Van negatieve effecten, zoals slecht studeren „Want dan zakken we wel", is nog geen sprake. De bege leidster krijgt dagelijks vele tele foontjes van gegadigden die de op leiding willen volgen. Volgens haar zijn daar heel wat mensen bij die al een of andere opleiding doen. „Ik heb de sterke indruk dat er een groeiend aantal mensen is dat de ene hogere beroepsopleiding na de andere afloopt". Banen zijn er ook nauwelijks meer te krijgen bij de verschillende me dia. Het grootste deel van alle afge studeerden van de laatste lichting van de School voor de Journalis tiek in Utrecht loopt nog werkloos rond. „Toch zijn de studenten zich nauwelijks bewust van hun geringe kansen op een vaste betrekking", vertelt een docente van de school. „Er wordt dus tijdens de driejarige opleiding nauwelijks over werk loosheid gesproken. Men studeert rustig en wordt pas aan het eind van de opleiding actief in het zoe ken naar een job". HENK ENGELENBURG niet garanderen, dat elke plaat sing een succes wordt. Ieder meisje, dat zich als au pair wil bewijzen, moet zich goed in formeren over de situatie waarin ze terecht komt. Veel problemen vormen de taal en het leggen van betrouwbare contacten. Willy: „Daarom organiseren de buiten landse vestigingen van ons bu reau twee keer in de week een bijeenkomst voor au pairs, zodat ze nooit het gevoel hoeven te „Tja, je moet een vrij sterke per soonlijkheid hebben. Je dient te weten wat je moet doen en zeker wat je moet laten. Er lopen ongure types rond, die maar al te graag na der kennis maken met naïeve meisjes. Ze hangen bij voorkeur in de buurt van de plekjes waar bui tenlandse mejsjes vaak komen, zoals scholen. Wie in hun gemak kelijke praatjes tuint kan akelig te recht komen. Dat is natuurlijk óók Parijs. Daarom blijf ik zeggen, dat een au-pairfunctie niets is voor la biele meisjes, die zich te pletter hunkeren naar geborgenheid en geluk". Gouden regel: vertel niet te gauw waar je woont. Het kan je een hoop last bezorgen. „Wees ook voorzichtig met het af geven van je telefoonnummer. Een fijn gastgezin biedt een goede be scherming voor een meisje, dat veel alleen moet uitzoeken. Die veilig heid ben je kwijt als Jan en alle man weet waar je zit Als je het le ven goed hebt ingericht kan er een hoop gebeuren. Ik heb volop geno ten van de overvloed, die Parijs te bieden heeft zonder daar een nare nasmaak van over te houden. Daar tussendoor heb ik vloeiend Frans leren spreken en een goede indruk gekregen van de way of life van een Fransman". Geen momenten, waarop het alle maal te veel werd? „Natuurlijk, dat kwam ook voor. Maar het waren de inzinkinkjes, die je thuis ook kunt meemaken. Een dag later was het leed verge ten. Ik heb in Parijs zoveel geleerd, dat ik voor drie maanden een baan kon krijgen in de Zuidfranse Al pen. Receptioniste, precies wat ik wilde. Daar heb ik alles in m'n hebben alleen te staan in de grote boze wereld. Na een half jaar zien we een hoop meisjes niet meer te rug. Die hebben dan al zoveel kennissen gemaakt, dat ze zonder ons verder kunnen Het grootste voordeel van het be middelingsbureau is, dat het voortdurend de kwaliteit van de plaatsingsadressen in de gaten houdt. Wie te veel van een au pair vergt of voor haar geen ver zekering afsluit wordt van de lijst geschrapt Maar hoe zorgvuldig eentie uit moeten zoeken, maar dat maakte mij niets uit. Ik wil het ook niet te moeilijk voorstellen. Alles lukte gewoon. Voor ik naar het buitenland verdween, waren de waarschuwingen niet van de lucht. Zo van: „Kind, zou je dat nou wel doen? Je hebt hier alles: een thuis, een leuke baan, goede vrienden. Waarom moet je zo nodig?" Op dat soort opmerkingen heb ik altijd hetzelfde antwoord: Ik heb zo nu en dan een hevige drang om naar het buitenland te .vertrekken. En daarom ga ik". het beleid ook is, verrassingen kan niemand uitsluiten. Het kan gebeuren, dat een meisje plotse ling op straat wordt gezet en het verder maar zelf moet uitzoeken. half overbleef. Voor mevrouw was ik een soort statussymbool, dat idee had ik. Daar voelde ik me niet zo lekker bij". Een nare tijd? „Nee hoor, daar stel je je op in. Mijn vrije tijd en alleszins redelijke verdienste van vijftig dollar in de week benutte ik om New York te leren kennen. Dat is wel de moeite waard geweest. Volgens mij hebben de Amerikanen een plank voor hun kop. Ze doen precies waar ze zin in hebben en zeggen alles wat hun voor de mond komt. Heel 'merkwaardig! Een sfeer van onver schilligheid waaif door de stad. Wie zich niet kan helpen mag onge stoord kreperen. Ik heb veel armen met wonden overdekt op straat zien liggen. Het zal iedereen een grote zorg zijn. Hoopjes verarmde figuren zoeken warmte op de roos ters van de stations waar ze 's mor gens door de politie hardhandig worden weggemept. Op zo'n mo ment ga je nadenken. Werken als au pair is boeiend maar ook ris kant. Het is niet gevaarlijk als je weet, dat je altijd op je ouders kunt terugvallen. Die moeten het niet al leen goed vinden, maar ook achter je staan. Hun belangstelling tonen voor je reilen en zeilen in den vreemde door regelmatig op te bel len en te schrijven. Voor mijzelf gesproken: het is een fascinerende tijd geweest, waarin ik veel heb ge leerd. De drie moderne talen. Frans, Duits en Engels spreek ik nu heel behoorlijk. Ik ben bezig om ook het Spaans onder de knie te krijgen. Daarnaast ben ik druk met een schriftelijke cursus voor mede werker uitgaand reisverkeer en toerisme. Volgend jaar doe ik exa men. Want je weet het, een baan in het reiswezen.is mijn ideaal". JOS BONTEN Of een au pair kan het bijltje er ineens bij neergooien, omdat ze het niet meer ziet zitten. In dat verband één advies van Willy Ketting: „Laat ieder meisje goed naden ken, voordat ze aan een buiten lands avontuur begint".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19