male „Als de sjah een feest gaf kon je dat in Aalsmeer merken" Trieste balans van gesneuvelden in strijd tegen misdaad door homme krol ZATERDAG 22 MEI 1982 hoeft-ie alleen maar een bestelling op te geven bij een Hollandse ex porteur en de volgende dag heeft-ie z'n bloemen. Het veilingsysteem, zoals wij.dat kennen met z'n ver plichte leverantie van kwekers, komt in het buitenland nauwelijks van de grond. Zodoende dwing je kopers om hier te kopen". Overigens moeten de vierduizend kwekers die Aalsmeer dagelijks met een zee van bloemen en plan ten overspoelen, zich 's winters in hun eigen veilinghuis de concur rentie laten welgevallen van goed kope anjers uit Israël en Columbia en van orchideeën uit Thailand, om maar wat te noemen. „Ja, dat is de consequentie, de han del wil het hele jaar doordraaien", aldus Van Renssen. „Maar daar staat weer tegenover, dat onze zo merbloemen naar Israël gaan. Ook gebeurt het wel, dat hier op de vei ling voor die Thailandse orchi deeën geen belangstelling is. Dan draaien ze dus door". Olielanden Hoe loopt de export naar de rijke olielanden? Zeggen de sjeiks het ook al met Hollandse bloemen? „Ja", reageert Van Renssen een tikkeltje schamper, „de exporteurs dachten een jaar of wat terug dat er een pot met goud voor ze klaar stond. Dat is nogal tegengevallen. Vorig jaar is voor een kleine vier miljoen snijbloemen naar Saoedi- Arabië uitgevoerd en voor 2,4 mil joen naar de Verenigde Emiraten". De export naar Iran is totaal weg gevallen. Khomeini wil geen Hol landse bloem meer zien. In tegen stelling tot zijn voorganger. „Als de sjah. een feest gaf kon je dat hier merken aan de oplopende prijzen van de eerste kwaliteit bloemen. Datzelfde zie je nu in de tweede helft van juli gebeuren. Dart geven in Finland de mannelijke studen ten de vrouwelijke studenten tradi zijn kruispunt was geveegd. „Elke dag dat je naar je werk gaat is het weer een nieuwe ervaring". En hoofdschuddend wuift hij weer een fietser weg, die als een vogelvrij verklaarde door het verkeer scheurt. Omdat er totaal geen ver keersregels zijn voor deze categorie weggebruikers, worden'ze voortdu rend aangereden en slinkt hun aantal jaarlijks. Vrijwilligers in uniform, vrijwilli gers in burger en speciale „Block Watchers" zijn de ogen en oren van de sterke arm. Eén van hen. een vrouw die de hele dag voor het raam de straat in de gaten houdt, ziet iemand hard weg rennen. Ze belt het bureau midden in China town, waar ook Chinese agenten dienst doen. Dezen treffen op de negende verdieping een Chinese vrouw aan, die hevig bloedt uit verscheidene wonden. „Er was geen lift en de ambulancedienst lag een uur achter op het schema", herinneren ze zich nog, „dus droe gen we haar naar beneden en brachten haar naar het ziekenhuis. Als we dat niet hadden gedaan had ze geen tien minuten meer geleefd. Kijk, zulke dingen maken dit tot een mooi beroep". Het hangt er maar van af, waar je dienst doet. De Bronx is de allerge vaarlijkste wijk van de stad, waar moord schering en inslag is. Chel- sey bijvoorbeeld is weer vrij rustig en heeft vooral met prostitutie te maken. Als je daar binnenwandelt tref je een gemoedelijke sfeer, ont staan door ruwe grappen van de agenten en pittige repliek van de prostituées. Harlem, van oudsher een probleemwijk is veiliger ge worden door sanering en de vesti ging vqn een universiteit waar ook blanke studenten heengaan. Mid- town North is één van de drukkere bureaus voor wat betreft de kleine criminaliteit. Verkeersproblemen heb je overal. New York werkt wat dat betreft met een puntentelling. Voor elke overtreding krijg je een bepaald aantal punten en zodra je de marge overschrijdt sta je ge boekstaafd als een onverbeterlijke brokkenmaker en word je aange wezen voor een cursus in veiliger rijden. Weiger je daaraan mee te doen dan wordt je rijbewijs in be slag genomen. New York met zijn lonkende recla mes, magnifieke wolkenkrabbers en unieke stratenplan is groot. Men heeft uitgerekend dat de politie er vorig jaar meer dan 52 miljoen mijl heeft afgelegd. De havens van deze miljoenenstad worden bewaakt door een speciale havenpolitie die in datzelfde jaar zelfs meer dan vijf keer de wereld rond is geweest. Het fascinerende Manhattan lijkt zo ongevaarlijk als je naar je hotel wandelt. Maar om te bewijzen dat het niet zo is, wordt op de laatste dag van ons verblijf op nog geen honderd meter van dat hotel een man doodgeschoten CORRY VIS SPECTACULAIRE EXPORTGROEI BLOEMEN EN PLANTEN wers from Holland woensdagmor gen in huis. Verse bloemen. „Ze worden hier voorgekoeld en in do zen op pallets gezet. Een half vuur voor vertrek van het vliegtuig wor den de pallets op Schiphol aange voerd. Zo werkt dat", vertelt Van Renssen. Het gros van de bloemen gaat per vrachtauto Europa door. Naar ver re bestemmingen zorgzaam inge pakt in koelwagens op een houd baar temperatuurtje van zes gra den. Met lede ogen zien de buitenlandse kwekers de dagelijkse invasie van Hollandse bloemen en potplanten. Vooral de Engelsen zijn bang, dat de Hollanders hun thuismarkt gaan „verduitsen". Er is wel reden voor die gedachte, gezien de zevenvou dige groei van onze export naar Al bion. Van Renssen: „Ze gaan enorm tekeer tegen de goedkopere gasprijzen voor onze tuinders. Maar dat is niet de werkelijke reden van hun verzet. Ook al zouden ze met hun energie even duur uit zijn, dan nog konden ze niet tegen onze kwekers op. Want wij leveren een totaalpakket waar ze niet aan kun nen tippen. Hun-produktie-appa- raat is sterk verouderd. Ze kunnen ons niet aan. Hoewel onze lonen plus sociale lasten veel hoger liggen dan in Engeland en Duitsland. Bo vendien krijgen de Duitsers van hun overheid nog faciliteiten in de vorm van verlaagde belasting en oudedagsvoorzieningen". In Londen en Parijs zijn pogingen gedaan om centrale bloemenmark ten van de grond te tillen, naar het voorbeeld van Aalsmeer. Tot nu toe zijn ze mislukt. Van Renssen: „Bloemen die in Pa rijs gekweekt worden, worden hier geveild en weer naar Parijs ver voerd om in de winkels verkocht te worden. Ja, wat wil je? Een Parijse bloemist is anders de hele dag bezig om bloemen te kopen. Er is daar geen concentratie van aanbod. Nu tiegetrouw een roos. Rozen uit Aalsmeer". Op welke punten troeven onze kwekers de concurrentie af? Van Renssen: „Door een prima produkt, een totaal-pakket met een zeer breed assortiment en grote slagvaardigheid. We hebben een voorsprong op het gebied van on derwijs en onderzoek, niet in het minst dank zij consequente over heidshulp. Onze kwekers zijn uit stekend geschoolde vaklui. In sa menwerking met de proefstations zoeken ze naar steeds betere bloe men en planten. Ook bijvoorbeeld naar energie-arme teelten, wat met het oog op de stijgende gasprijs zeer wenselijk is. En natuurlijk naar be tere vermeerderingstechnieken. Neem de gerbera's, vroeger een vrij zeldzame, dure bloem. Er is op 't ogenblik een explosie van gerbe ra's. Ook van orchideeën. Drie, vier jaar terug betaalde je voor één orchidee op een vaasje nog vijfen twintig gulden. Nu ben je met vijf gulden al klaar". Tenslotte een voorbeeld van slag vaardigheid. Hiervoor staan de Vliegende Hol landers model. Dat zijn een paar honderd bloemenkooplieden, me rendeels jongelui, die twee, drie keer per week hun rolluikenauto's vol kopen op de Aalsmeerse veiling en dan in het holst van de nacht koers zetten naar Duitsland en in middels ook al naar Engeland. Frankrijk en zelfs Oostenrijk. Ze vliegen een aantal winkels langs en verkopen hun restanten ergens op een markt of zomaar op een par keerterrein tegen afbraakprijzen. Binnenkort gaan sommigen hun auto op de trein zetten. Om nog vlugger bij hun klanten te zijn. Van Renssen: „Als gevolg van de stijgende gasprijs zal er ongetwij feld een aantal kwekers moeten af vallen, maar zolang deze mentali teit de mensen hier nog kenmerkt, zie ik voor de tuinbouw in Neder land echt nog wel toekomst". Steeds meer Engelsen zetten een potplant voor I de ramen en ze nemen Meeds vaker een bloe metje mee naar huis. Niet in het minst dank zij de zee van bloemen en planten waarmee de Hollandse handelaars Albion overspoelen. Zo'n breed assortiment hadden de Amerikanen nog nooit gezien Opmerkelijk, want de traditionele markten in West-Europa vertonen geen gaten meer. Een goed voor beeld is West-Duitsland. In het be gin van de jaren zeventig namen de Duitsers nog bijna 90 procent van de snijbloemenexport voor hun re kening, dit jaar naar verwachting nog geen 60 procent. „De laatste vijf jaar heeft de handel nieuwe markten opgezocht. Frank rijk, Engeland, Oostenrijk, Dene marken en Italië zijn steeds belang rijker geworden. Het Engelse aan deel in snijbloemen bijvoorbeeld is in die vijf jaar gestegen van 0,6 procent naar 4,2 procent. Maar ronduit spectaculair is de uitvoer naar Amerika. Twee jaar terug ging daar voor hoogstens twee mil joen aan snijbloemen naartoe, Vorig jaar voor dertig miljoen gulden. De Amerikanen zitten nu al op een aandeel van twee procent. En het zal niemand bij ons verbazen als ze aan het eind van het jaar op de zes de plaats van de ranglijst prijken. Een ongelooflijke ontwikkeling". Ogen op steeltjes De komst naar ons land vorig jaar van driehonderd Amerikaanse bloemengroothandelaren werpt nu al rijke bestellingen af. Ze moesten hun eigen overtocht betalen, maar na eer* week brainwashing gingen ze opgetogen naar huis terug. „Hun ogen stonden op steeltjes", vertelt Van Renssen. „Zo'n breed assorti ment hadden ze nog nooit gezien. Wisten zij veel, dat wij zeventig soorten rozen aanvoeren, 80 a 90 soorten tulpen en honderd soorten gerbera's. We hebben speciale pos ters laten maken met al die soorten erop. Om mee te nemen naar Ame rika. Anjers en chrysanten hebben ze zelf wel, maar die andere bloe men niet. Ja, uit Amerika kunnen we nog wel wat verwachten". De Newyorkse bloemenwinkelier, die 's maandagsmorgens bij zijn Amerikaanse groothandelaar een bestelling opgeeft, heeft zijn flo iet alleen koningin Beatrix jsde onlangs naar de Ver- [r (igde Staten om de 200-jari- betrekkingen met deze idi oor een officieel jn patsbezoek te bekrachtigen. ok een gezelschap Neder- ndse politiemensen bezocht ider meer New York om de enfcnden met Run Amërikaan- ith collega's vaster aan te topen. Verslaggeefster rel orry Vis reisde met hen schreef onderstaande "^npressie over het reilen en tilen van de New Yorkse and ad: een korps veel eplaagde ordehandhavers in e#n voortdurend escalerende :ro ad. NEWYORKSE POLITIE NEW YORK „Er gaan er hier heel wat!". Deze sombere conclusie van een Newyorkse politieman wordt bevestigd door een koperen plakkaat in de hal van het nieuwe hoofd bureau van politie aan de Po lice Plaza, waar de trieste ba lans van gesneuvelde politie mannen wordt bijgehouden als waarschuwing aan de ove rigen om voorzichtig te zijn. hypermoderne meldkamer, waarover vele Amerikaanse politiebureaus hikken. Op zo'n centraal punt komen dagelijks duizenden telefoontjes Uilp binnen. jl worden op het ogenblik 3000 recruten opgeleid om het Newyork- [ekort aan personeel weer enigszins op te vullen. Gesneuveld in hun vastberaden strijd tegen de misdaad ondanks een grondige training en de mo dernste uitrusting ter wereld. Sinds steeds meer misdadigers er een sport van maken om vanuit een hinderlaag politiewagens onder vuur te nemeir is geen enkele poli tieman meer veilig. Hij trekt zijn kogelvrije vest dan ook alleen uit als hij gaat slapen en heeft behalve zijn dienstpistool ook nog een schietwapen in een enkelholster of in zijn broekband. Op straat pro beert hij zijn lichaam te bescher men door zijn proces-verbaal in te vullen op een kogelvrij bord. Er wordt gewerkt met vaste koppels zodat ze precies weten wat ze aan elkaar hebben. Want deze miljoe nenstad, hoe adembenemend mooi ook, wordt met de dag gevaarlijker. Als je zo, onder de hoede van de sterke man, door de indrukwek kende straten van Manhattan loopt merk je weinig van het gevaar. Maar als je vraagt of je mee mag rijden tijdens een surveillance, moet je allereerst een papier onder tekenen dat je dat doet op volledig eigen risico. „Het is gewoon te ge vaarlijk", zegt de wachtcomman dant verontschuldigend en laat als pleister op de wonde het bureau zien. Midtown North, het mooiste deel van Manhattan. Een gebied van twee vierkante mijl met maar 250.000 inwoners, waar op een doordeweekse dag zo'n slordige zes miljoen mensen rondlopen. Talloze uitgaanscentra, mondaine hotels, torenhoge conferentiecentra en chique winkels zorgen voor ^en scala van problemen. Het aangifte- boek over de maand april vertoont bijna 20.000 aangiften, maar als je rondkijkt zit één overwerkte poli tieman alles op te nemen. Toch telt het oude, rommelige bureau 500 man personeel. Een wijk met veel berovingen, inbraken en verkrach tingen, relatief weinig moorden. De twintig cellen herbergen doorgaans zakkenrollers en prostituées. Alles ziet er extreem verwaarloosd uit, alsof er geen cent te veel gespen deerd wordt aan deze doorgaans opvallend grote en g?harde politie mensen, die ook wat slordiger in het pak zitten dan de onze. Sombere score Help politie! Bijna elke vijf secon den worden deze twee kleine woordjes in New York uitgeroepen. Bijna elke twee minuten wordt er iemand gearresteerd. Brian Hillen, hoofd voorlichting geeft graag wat cijfermateriaal, dat aantoont, dat de stad weliswaar vroeger Nieuw Am sterdam heette, maar dat ons Am sterdam vergeleken bij New York niet meer is dan een provinciestad je. Vorig jaar was de sombere score bijna 2000 moorden, 1700 verkrach tingen, 25.000 inbraken, meer dan 10.000 autodiefstallen, 16.000 mis handelingen en bijna 20.000 bero vingen. De helft van alle zaken wordt opgelost. Zodra iemand het centrale nummer 911 belt (overal gratis te bereiken) komt er een gi gantisch raderwerk op gang. Ne derlandse politiemensen worden helemaal stil als ze de meldkamer in het Newyorkse hoofdbureau binnenwandelen. Vijf volledig bemande radioka mers, waarin de 65 districten van de city zijn aangesloten, zorgen via de computer dat elk telefoontje binnen twee minuten resulteert in hulp. Niet Engelstalig, maar Spaans of anders sprekend? Geen nood, je roep om hulp wordt rechtstreeks doorgeplugd naar de tolkenkamer. Tweehonderd mensen behandelen daar via 52 lijnen tegelijk proble men van velerlei aard. Het geeft menige telefoniste hoofdpijn. In dit zenuwcentrum van de New York City Police Department worden ook de beveiligingsplannen voor staatsbezoeken, parades en demon straties uitgewerkt: Bij het bezoek van de paus waren er 6000 politie mensen op de been om hem te be schermen. Twee van de tien telefoontjes bete kenen misdaad of geweld. De ande re acht zijn verzoeken om hulp. Af gelopen jaar redde de politie men sen uit duizenden vastgelopen lif ten, ingestorte gebouwen of on klaar geraakte pleziervaartuigen. Honderden mensen dreigden van hoge gebouwen af te springen en tienduizenden raakten zoek. Maar liefst 46 baby's \verden door een sterke man ter wereld geholpen. De Newyorkse politieman is 24 uur per dag in dienst. Ook al is hij vrij en loopt hij met zijn vrouw te win kelen, dan nog is hij verplicht in te grijpen als er iets gebeurt dat niet door de beugel kan. Daarom krijgt hij van dienstwege een klein model revolver voor in zijn vrije tijd. Hij is pas vrij als hij de stad uit is. Daarom kan iedere politieman na vijftien jaar actieve dienst met pen sioen gaan, ook al is hij dan pas achter in de dertig. Niet dat velen dat ook doen, want het bijgeloof (versterkt door officiële statistie ken) dat een politieman nog vijf Duizenden wapens van elke grootte en kaliber worden jaarlijks in beslag genomen. Sommige bureaus, zoals hier in Philadelphia, maken er kijkvitri- nes van. jaar meegaat na zijn pensionering houdt menigeen langer bij het korps. Het echtscheidingspercenta ge onder de Newyorkse dienders is extreem hoog, evenals hun alcohol gebruik. Door de voortdurende wisseldiensten raakt hun leven ontregeld, wat ook zijn weerslag heeft op gezondheid en gezinsle- Wrange vruchten Door geldgebrek werd het korps een paar jaar geleden van 35.000 man teruggebracht tot 20.000, een terugval in sterkte waarvan nu nog de wrange vruchten geplukt wor den. Een record aantal recruten op de politieschool moet dit aantal nu weer opvijzelen. Een kijkje in deze Police Academy, waar ook het poli tiemuseum en het gerechtelijk la boratorium gevestigd zijn, leert hoe de 3000 toekomstige agenten ge traind worden in verdedigingstech- ni'eken. Na een strenge selectie krijgen ze de beste opleiding van het hele land. Dat is wel nodig ook, want er zijn in New York wijken waar vier tot zes moorden per dag gepleegd worden en jaarlijks wordt er zo'n zeventien ton vuurwapens in beslag genomen. De gigantische problematiek van deze stad blijkt alleen al uit het aantal telefoontjes om hulp dat de politie jaarlijks te verwerken krijgt: meer dan twee biljoen! De stad vormt een broeinest van openlijke en verborgen misdaad en de politie accepteert dan ook alle hulp die ze krijgen kan. Er zijn unieke helpers. Zoals Brandy en Sally, twee uit de kluiten gewassen honden die bommen kunnen op sporen en daardoor van onschatba re waarde zijn voor de twintig man die de Bomb Squad vormen. Vorig jaar trokken ze er niet minder dan 4300 keer op uit. Er zijn ook spe ciaal getrainde honden voor drugs. leed als hippies, oude dametjes, zeelui of zelfs rabbies en artsen struinen de onveilige buurten van de stad af en pakken alles aan wat ze tegenkomen. Er zijn speciale afdelingen voor de monstraties, gijzelingen en ver keersovertredingen. Als onschuldi ge burgers door terroristen gegij zeld worden is het de taak van de beroemde Hostage Negotiation Unit om zonder bloedvergieten de men sen te bevrijden en de zaak te rege len. Een ander uniek onderdeel is de Sex Crimes Analysis Unit, waar uitsluitend vrouwelijke agenten slachtoffers van verkrachting hel pen. De Newyorkse politie, gekleed in het blauw, wordt vaak „the tin blue line" genoemd tussen de ge meenschap en wanorde. In zo'n grote, turbulente stad zijn wanorde lijkheden en misdaad onvermijde lijke onderdelen van haar taak. Maar het blijft een gevaarlijke baan. Honderden keren per jaar heeft de Newyorkse agent hulp no dig omdat hij is neergestoken, neer geschoten, geschopt, gebeten, in èl- kaar geslagen of op een andere ma nier gewond is geraakt. Je hoeft geen superman te zijn óm politie man in deze stad te worden maar het zou geen kwaad kunnen als je er wel een was. „Toch hou ik van dit werk en zal er altijd van blijven houden", zo formuleerde een ver keersagent zijn opvatting over zijn werk, waarbij hij al vier keer van Vandaag de vierde afle- Ïering in het veertig- riljard-gulden-verhaal van Neerlands boeren jn tuinders. Dit keer pze sierteelt, goed voor ,5 miljard gulden ex- (tLSMEER Zeg het bloemen. In Aals eer vertellen ze een Isprekend verhaal, ke werkmorgen vroeg men daar in 's werelds e^otste veiling een klei- 9 miljoen snijbloemen zo'n 700.000 potplan- onder de klok. Een 16 srdonderend gebeuren la araan tweehonderd- izend toeristen (drie *oi 'art buitenlanders) !h jaarlijks vergapen. lai v| wijl een dikke tweeduizend uit- e2 apen kopers elkaar in de zes af- je walen de loef afsteken, praat ik PR-hoofd A. H. van Renssen de Verenigde Bloemenveilin- Aalsmeer over de handel en idel van onze sierteelt. Maar t wil Van Renssen even zijn F'belijden. „Wist u, dat deze vei- het gebouw is met de grootste idoppervlakte ter wereld? Vijf- erwoetbalvelden groot. Er werken m j,900 mensen in dienst van de al jng. Tel je de kopers en de op let [(terrein gevestigde exporteurs ,nog bij op, dan kom je op vijf- pnd mensen die hier dagelijks ,brood verdienen". öntkomen niet aan nog wat cij- Aalsmeer veilt bijkans de helft de 2,5 miljard gulden sierteel- irt. De andere helft komt aan ,n de overige elf bloemenvei- en in ons vaderland. „Met dien j tande", maakt Van Renssen j, „dat de helft van hun om- laar Aalsmeer gebracht wordt, lat hier de exporteurs zitten. In wordt dus drie kwart van de Qje export in Aalsmeer verhan- uitvoer die spectaculair blijft oen. Vorig jaar met 16 procent.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15